Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα ή Αρμόνιο; Μήπως είναι αργά;  (Αναγνώστηκε 6224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Life Is Beautiful

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γειά σας,
Εδώ και ένα χρόνο σκέφτομαι να ξεκινήσω να μαθαίνω κάποιο μουσικό όργανο και από την αρχή είμαι ανάμεσα στην κιθάρα και στο αρμόνιο. Το πρόβλημα όμως είναι, ότι είμαι ήδη 14 χρονών και φοβάμαι μήπως σε αυτή την ηλικία θα ήταν μάταιο να μπω σε μια τέτοια διαδικασία, καθώς απ' όσο ξέρω, το ξεκίνημα γίνεται σε πιο μικρή ηλικία. Ο αδερφός μου παίζει εδώ και έξι χρόνια μπουζούκι (δύο χρόνια μικρότερος) και οι γονείς μου είπαν ότι από μικρός έδειχνε να έχει κλήση στη μουσική και γι' αυτό και ξεκίνησε μαθήματα σε ωδείο. Πρώτη φορά εμφάνισα ενδιαφέρον περίπου πριν από δύο χρόνια και η απάντηση των γονιών μου ήταν ότι δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσω, γιατί πολύ απλά δεν έχω δείξει κάποια κλήση και είναι σίγουρο ότι ότι και να ξεκινήσω, αργά ή γρήγορα θα το παρατήσω. Την τελευταία χρονιά όμως, νιώθω πολύ πιο έντονη την ανάγκη να ασχοληθώ και να  εκφραστώ μέσω της μουσικής! Λόγω οικονομικών προβλημάτων, οι γονείς μου δεν θα μπορούσαν να αντέξουν να φορτωθούν τα δίδακτρα του ωδείου ενός ακόμη παιδιού, γι' αυτό και ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μόνη μου να μαθαίνω, στο σπίτι. Δυστυχώς δεν έχω καμία γνώση πάνω σε θέματα σχετικά με θεωρία, νότες κλπ και γι' αυτό θα πρέπει να ξεκινήσω απ' την αρχη. Ποια πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερη επιλογή μεταξύ της κιθάρας και του αρμονιου; Είμαι λάτρης της ροκ και μέταλ μουσικής... (δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει) Ακόμα, δεν γνωρίζω το ποσό το οποίο θα μπορούσα να διαθέσω για την αγορά του οργάνου, αλλά θα ήθελα, αν μπορείτε, να μου προτείνετε μερικές μάρκες με καλές τιμές, κατάλληλες για αρχάριους καθώς και να μου επισημάνετε ποια πράγματα θα πρέπει να προσέξω στο ξεκίνημα και στην όλη πορεία μου.
Ευχαριστώ. :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή Αρμόνιο; Μήπως είναι αργά;
« Απάντηση #1 στις: 19/05/13, 11:07 »
Καλωσήρθες,
δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσεις να μαθαίνεις οποιοδήποτε όργανο.
υπάρχουν άτομα μέλη του ΚΙθάρα που ξεκίνησαν σε ηλικία άνω των 40-50. εγώ ξεκίνησα στα 22
κατά τη γνώμη μου δε στέκει η έκφραση "έχεις κλήση"....
το πόσο θα γρήγορα θα προοδεύεις κ το επίπεδο που θα φτάσεις εξαρτώνται κατά 95% απο τον κόπο κ το χρόνο που θα αφιερώσεις πάνω στο όργανο και 5%  ταλέντο.
όσο για το ποιο όργανο να διαλέξεις .. κιθαρίστες υπάρχουν ήδη πολλοί ενώ οι πληκτράδες μετρημένοι στα δάχτυλα ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/05/13, 11:10 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή Αρμόνιο; Μήπως είναι αργά;
« Απάντηση #2 στις: 19/05/13, 11:26 »
Μονο για ψυχολογικη ενισχυση στη ληψη της αποφασης σου, σου λεω οτι εγω ξεκινησα να μαθαινω κιθαρα [σχεδον μονος μου] στα 57[πενηντα επτα] χωρις καμμια προηγουμενη σχεση με οποιοδηποτε οργανο.
Καλη προσπαθεια και καλες μουσικες ωρες
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα ή Αρμόνιο; Μήπως είναι αργά;
« Απάντηση #3 στις: 19/05/13, 11:50 »
Και γω επισης για εμψυχωση επισης θα σου πω οτι πριν 3-4 μηνες επιασα κιθαρα στα χερια μου εντελως μονη μου χωρις βοηθεια απο καθηγητη (αλλα απο τα παιδια εδω τα οποια θα σε βοηθησουν παρα πολυ να ξερεις) και τωρα και μια χαρα νοτες ξερω,και μια χαρα γρατζουναω και κανω την πλακα μου,και γενικα δεν το μετανιωσα καθολου που ξεκινησα! Εγω ειμαι 15. Τωρα αναμεσα σε κιθαρα και αρμονιο, δεν ξερω τι να σου πω να διαλεξεις,δεν μπορω να καταλαβω τι σου ταιριαζει περισσοτερο. Αν το αποφασισεις να ασχοληθεις,καλο ξεκινημα και μην αφησεις ουτε τους γονεις σου ουτε κανεναν να σου λενε  περι κλισης και ταλεντου! Η δουλεια και η μελετη που κανει καποιος με το οργανο ειναι πολυ πιο σημαντικη απο αυτα  ;)
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/05, 18:17
από Spilios
2 Απαντήσεις
2074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 18:48
από FAIRY-The return!
15 Απαντήσεις
6582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/07, 22:37
από cosmoxamenos
2 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 07:56
από Ο Νέος Κιθαρωδός
28 Απαντήσεις
8833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 00:56
από morpheas
6 Απαντήσεις
8134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 18:15
από Stoyo
17 Απαντήσεις
4725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 02:07
από Ibanezos
21 Απαντήσεις
7002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
1090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/20, 13:58
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
3188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00