Αποστολέας Θέμα: Κούρδισμα σε D standard  (Αναγνώστηκε 7105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Κούρδισμα σε D standard
« στις: 07/10/10, 12:21 »
Καλημέρα.Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να κουρδίσω την κιθάρα μου σε D standard και έχω κάποιες απορίες:
1)Από τη στιγμή που χρησιμοποιώ 9άρες στο κανονικό κούρδισμα,στο D πρέπει να βάλω 10άρες για να έχουν την ίδια αίσθηση;
2)Προφανώς θα χρείαστει setup η κιθάρα,έτσι;
3)Όλες οι κιθάρες που κουρδίζονται σε D standard λειτουργούν κανονικά (εννοώ παράγουν τις σωστές νότες με ακρίβεια) ή είναι καλύτερες αυτές με 26,5 scale μετά αυτές με 25,5 scale και μετά αυτές με 24,75 scale;

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #1 στις: 07/10/10, 17:37 »
1) Δεν θα εχεις την ιδια αισθηση, αλλα για να εχουν σωστη ταση οι χορδες καλο θα ηταν.
2) Καλο θα ηταν, αλλα ανολογα με την κιθαρα, μπορει να εισαι σχετικα σωστα και χωρις αυτο, αν θελεις να δοκιμασεις τι παιζει. Δηλαδη σε μια κιθαρα με tune-o-matic γεφυρα μπορει να εισαι σχετικα ΟΚ, αν ομως εχεις floyd rose tremolo σιγουρα θα χρειαστεις ρυθμιση.
3) Οσο πιο μεγαλο το scale, τοσο πιο καλο θα ειναι το intonation στις μπασες χορδες οσο κατεβαινει το κουρδισμα, αλλα αν μεγαλωσεις πολυ το scale μετα αρχιζεις να χανεις στις πριμες χορδες. Mε D κουρδισμα δεν θα εχεις προβλημα με τα κλασικα scale, εγω εχω κουρδισμενη σε Β κιθαρα με 24,75 και ειναι σχετικα σωστα τα πραγματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Apatilos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #2 στις: 07/10/10, 17:57 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Μάλλον θα την πάω και για setup μια και έχω πολύ καιρό να την πάω

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #3 στις: 25/05/11, 23:34 »
1) Δεν θα εχεις την ιδια αισθηση, αλλα για να εχουν σωστη ταση οι χορδες καλο θα ηταν.
2) Καλο θα ηταν, αλλα ανολογα με την κιθαρα, μπορει να εισαι σχετικα σωστα και χωρις αυτο, αν θελεις να δοκιμασεις τι παιζει. Δηλαδη σε μια κιθαρα με tune-o-matic γεφυρα μπορει να εισαι σχετικα ΟΚ, αν ομως εχεις floyd rose tremolo σιγουρα θα χρειαστεις ρυθμιση.
3) Οσο πιο μεγαλο το scale, τοσο πιο καλο θα ειναι το intonation στις μπασες χορδες οσο κατεβαινει το κουρδισμα, αλλα αν μεγαλωσεις πολυ το scale μετα αρχιζεις να χανεις στις πριμες χορδες. Mε D κουρδισμα δεν θα εχεις προβλημα με τα κλασικα scale, εγω εχω κουρδισμενη σε Β κιθαρα με 24,75 και ειναι σχετικα σωστα τα πραγματα.

Για αυτην την ρυθμιση ακριβως απαιτειται σε κιθαρα με floyd rose set up? Ποσο περιπου θα κοστισει αυτη η ρυμιση ή το setup, πχ στον οικονομακη? Επειδη νομιζω το setup ειναι λιγο ακριβο και εχω καινουρια κιθαρα λεω μηπως θα μπορουσα να το αποφυγω και να γινει κατι αλλο για να αλλαξω σε D με λιγοτερα χρηματα...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #4 στις: 26/05/11, 00:07 »
Έκανα αυτή τη μετάβαση 1-2 βδομάδες πριν. Ήμουν με 10άρες σε Ε και πλέον είμαι με 11άρες σε D.

Δε θα σου πρότεινα 10άρες, θα είναι πολύ χαλαρές, εδώ οι 11άρες και μου φαίνονται μαλακές για το κούρδισμα. Δεν την έχω πάει για setup έκτοτε, ρύθμισα μόνος μου όσο καλύτερα μπορούσα action, intonation και τα ελατήρια του tremolo και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό, δεν έχω buzz. Το κούρδισμα κρατιέται καλά.


If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #5 στις: 26/05/11, 01:42 »
Ποσο περιπου θα κοστισει αυτη η ρυμιση ή το setup, πχ στον οικονομακη? Επειδη νομιζω το setup ειναι λιγο ακριβο και εχω καινουρια κιθαρα λεω μηπως θα μπορουσα να το αποφυγω και να γινει κατι αλλο για να αλλαξω σε D με λιγοτερα χρηματα...

Μπορείς να κάνεις το setup μόνος σου, θα βρεις άπειρο υλικό στο youtube. Αν δεν βαριέσαι και δεν φοβάσαι να το κάνεις δοκίμασέ το. Στην χειρότερη περίπτωση θα το κάνεις χάλια και θα το πας για service  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #6 στις: 26/05/11, 17:03 »
Έκανα αυτή τη μετάβαση 1-2 βδομάδες πριν. Ήμουν με 10άρες σε Ε και πλέον είμαι με 11άρες σε D.

Δε θα σου πρότεινα 10άρες, θα είναι πολύ χαλαρές, εδώ οι 11άρες και μου φαίνονται μαλακές για το κούρδισμα. Δεν την έχω πάει για setup έκτοτε, ρύθμισα μόνος μου όσο καλύτερα μπορούσα action, intonation και τα ελατήρια του tremolo και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό, δεν έχω buzz. Το κούρδισμα κρατιέται καλά.
+1 οταν την ειχα και εγω σε D 11αρες φορουσα και ηταν οπως επρεπε.
Οι δεκαρες ειναι οντως χαλαρες για εναν τονο κατω.
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #7 στις: 31/05/11, 16:21 »
Έκανα αυτή τη μετάβαση 1-2 βδομάδες πριν. Ήμουν με 10άρες σε Ε και πλέον είμαι με 11άρες σε D.

Δε θα σου πρότεινα 10άρες, θα είναι πολύ χαλαρές, εδώ οι 11άρες και μου φαίνονται μαλακές για το κούρδισμα. Δεν την έχω πάει για setup έκτοτε, ρύθμισα μόνος μου όσο καλύτερα μπορούσα action, intonation και τα ελατήρια του tremolo και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό, δεν έχω buzz. Το κούρδισμα κρατιέται καλά.

Αυτη τη στιγμη παιζω με 9ρες και βλεπω οτι οσο ποιο μικρες ειναι οι χορδες τοσο πιο ευκολο ειναι να παιζω γρηγορα. Δηλαδη σε D ειναι καταδικασμενος καποιος να παιζει με 11αρες και πανω ωστε να ακουγεται πιο γεματος ο ηχος και αναποφευκτα να δυσκολευει το παιξιμό του??

Επισης αν την κουρδισει καποιος σε D και κοτσαρει ενα καποταστο στη μι ( σε κιθαρα που εχει floy rose) για να παιξει κανενα τραγουδι που παιζεται σε Μι standard θα υπαρχει προβλημα με την ταση??

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #8 στις: 31/05/11, 16:29 »
Αν ειδες το παιδι απο πανω δεν ειπε οτι βαζει 11-αρες για να ακουγεται πιο "γεματος" ο ηχος, αλλα γιατι οι 10-αρες του φανηκαν χαλαρες. Εγω κουρδιζω Σι και χρησιμοποιω 13-56, και μια χαρα παιζω, να μην σου πω οτι με βολευουν και πιο πολυ, οποτε κανε και εσυ τη δοκιμη σου με 10-αρες, και αν δεις οτι ειναι πολυ χαλαρες για τα γουστα σου (που μαλλον θα ειναι, ειδικα αν θελεις να παιξεις γρηγορα), τοτε πας σε 11-αρες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #9 στις: 01/06/11, 01:01 »
Αν ειδες το παιδι απο πανω δεν ειπε οτι βαζει 11-αρες για να ακουγεται πιο "γεματος" ο ηχος, αλλα γιατι οι 10-αρες του φανηκαν χαλαρες. Εγω κουρδιζω Σι και χρησιμοποιω 13-56, και μια χαρα παιζω, να μην σου πω οτι με βολευουν και πιο πολυ, οποτε κανε και εσυ τη δοκιμη σου με 10-αρες, και αν δεις οτι ειναι πολυ χαλαρες για τα γουστα σου (που μαλλον θα ειναι, ειδικα αν θελεις να παιξεις γρηγορα), τοτε πας σε 11-αρες.

Κατσε ρε συ, δηλαδη ανεξαρτητως κουρδισματος εγω ειδα οτι οσο πιο μικρο το νουμερο τοσο πιο ευκολα παιζεις γρηγορα, κανω λαθος?? (μπορει και να κανω soz προκαταβολικα)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #10 στις: 01/06/11, 01:05 »
Δεν πάει έτσι. Το πόσο σκληρές ή μαλακές στο παίξιμο αισθάνεσαι τις χορδές, άρα και πόσο γρήγορα μπορείς να παίζεις, έχει να κάνει με την τάση που ασκείται στο μπράτσο από αυτές ανάλογα με το κούρδισμα που έχεις. Οι 11άρες που έχω τώρα σε Ρε είναι πιο εύκολες στο παίξιμο από τις 10άρες σε Μι, γιατί είναι λιγότερο τεντωμένες. Είναι σαν να παίζεις σε Μι με 9άρες. Το λέω χοντρικά, αλλά u get da point... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #11 στις: 01/06/11, 02:52 »
Παράθεση
Κατσε ρε συ, δηλαδη ανεξαρτητως κουρδισματος εγω ειδα οτι οσο πιο μικρο   το νουμερο τοσο πιο ευκολα παιζεις γρηγορα, κανω λαθος?? (μπορει και να   κανω soz προκαταβολικα)

μαλλον καταλαβα τι θελεις να πεις, αληθεια ειναι (για μενα). Στην ΛΑ παιζεις ποιο γρηγορα απ οτι στην ΜΙ ετσι δεν ειναι?  Παιξε με 10αρες εγω αυτο κανω!
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Dying_Hated

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #12 στις: 01/06/11, 23:44 »
Δεν πάει έτσι. Το πόσο σκληρές ή μαλακές στο παίξιμο αισθάνεσαι τις χορδές, άρα και πόσο γρήγορα μπορείς να παίζεις, έχει να κάνει με την τάση που ασκείται στο μπράτσο από αυτές ανάλογα με το κούρδισμα που έχεις. Οι 11άρες που έχω τώρα σε Ρε είναι πιο εύκολες στο παίξιμο από τις 10άρες σε Μι, γιατί είναι λιγότερο τεντωμένες. Είναι σαν να παίζεις σε Μι με 9άρες. Το λέω χοντρικά, αλλά u get da point... ;D

 Σοβαρα ετσι παει? Ουαου δεν ειχα ιδεα!
Και κατι ακομα με την ευκαιρια: οι 11αρες δεν ειναι ποιο χοντρες απο τις 10ρες? αυτο δεν εμποδιζει τα ανεβοκατεβασματα των δακτυλων για το γρηγορο παιξιμο που συζηταμε???

Πχ και για να μπω στο κλιμα ξερει κανεις ο κιθαριστας των Symphony X που παιζει σε Ρε τι χορδες χρησιμοποιει?

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #13 στις: 16/11/11, 20:28 »
να επαναφέρω το θέμα μετά απο αρκετό καιρό ε?
ρε παίδες να τολμήσω να κάνω ενα D standard χωρίς setup?εχω μια gibson αλλα δεν την θέλω μόνιμα σε αυτο το κούρδισμα,απλως για καποια κομματια??είναι επίφοβο? 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #14 στις: 17/11/11, 02:26 »
κανε το για λιγες ωρες παιξε τα κομματια και τελος (γνωμη μου, εγω το κανω, δεν εχω gibson)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #15 στις: 17/11/11, 08:39 »
κάν'το...αλλά είναι πιθανό να παρατηρήσεις διαφορές όπως να μην έχει intonation...
το όργανο δε νομίζω να φθείρεται ιδιαίτερα...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #16 στις: 17/11/11, 11:54 »
Γεια χάρα...μου έλειψες κιθάρα.
προς το παρόν κουρδίζω την ακουστική σε D για να βγάλω τα κομμάτια και λεω τώρα να κουρδίσω και την ηλεκτρική ετσι ωστε να μη κάνω  practice σε αυτήν. πανέξυπνος?  :P :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #17 στις: 19/11/11, 01:01 »
Η γκιμπσον σιγουρα δεν θα παθει κατι (εκτος και αν εχεις τρομερα χαμηλο action και με το χαμηλο κουεδισμα δεν παιζει καθολου ας πουμε), και γενικοτερα δεν θα παρατηρισεις καποιο προβλημα. Εγω εχω κουρδισει ακομα πιο χαμηλα χωρις να αλλαξω σεταπ σε λες-πολ, και το προβλημα με το intonation δεν ηταν ιδιαιτερο, λιγο κυριως απο την οκταβα και κατω. Φανταζομαι οτι δεν εχεις 9-αρες, ε?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #18 στις: 19/11/11, 21:13 »
πες μου πρωτα ρε καλος πολίτης!!! :P ναι ημουν στρατο
οχι 10αρες εχω...βεβαια μου εχει μπει η ιδεα να κανω ενα σετ απ ;D με 11αρες και 10αρες!!!!τι λες?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #19 στις: 20/11/11, 02:35 »
11-52 για ρε μάλλον.

Εγώ σε drop B είμαι με 12-60 νομίζω και το flobbyness :P είναι οριακό.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #20 στις: 27/11/11, 17:40 »
πες μου πρωτα ρε καλος πολίτης!!! :P ναι ημουν στρατο
οχι 10αρες εχω...βεβαια μου εχει μπει η ιδεα να κανω ενα σετ απ ;D με 11αρες και 10αρες!!!!τι λες?

 ;D
Στον πανω-πανω απαντουσα που ανοιξε το θεμα, χεχε
Θυμαμαι οτι ησουν στρατο, απολυθηκες κι'ολας?  ;D
Καλος πολιτης ενοειτε!!!  ;)
Και καλες διπλοπενιες... ε, καλο riffing ενοω!  ;)
Εγω εχω κουρδισει σε C# με 10αρες και επαιζε. Με 11 μπορει να ειναι καλυτερα. Σε 7-χορδα κουρδισματα χρησιμοποιω συνηθως 10-56 σετακι, οπο 13-56 αν το βαλω σε 6-χορδη.
Εισαι παλι για Ιταλια, ή Ελλαδα μονιμα τωρα?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κούρδισμα σε D standard
« Απάντηση #21 στις: 27/11/11, 19:37 »
τελος φιλε..πολίτης πλεον
να σαι καλα για τις ευχες!
την εχω για σετ αλλα αποφασισα να την αφισω σε κανονικο κουρδισμα τελευταια στιγμη. Μαλλον θα κανω μια αλλη κιθαρα σε G.
Ελλαδα ειμαι αλλα δεν ξερω αν θα ειναι για μονιμα...ελπιζω αλλα κανεις δεν ξερει.περνα καμια βολτα απο Θεσσ.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:28
από Jezus
43 Απαντήσεις
11046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/09, 22:23
από johnD
6 Απαντήσεις
2799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:45
από kostasmel
1 Απαντήσεις
2085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 14:23
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 19:40
από Nicholas Jackson
43 Απαντήσεις
15541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 11:23
από Dead Inside
0 Απαντήσεις
1367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/10, 13:53
από Alani_No.13
6 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 00:16
από Rosstrobon
4 Απαντήσεις
5302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/11, 16:18
από Ammon Jerro
23 Απαντήσεις
17025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/18, 22:17
από panixgr