Αποστολέας Θέμα: JASON BECKER  (Αναγνώστηκε 5687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
JASON BECKER
« στις: 20/05/08, 00:42 »
ποιος malmsteen,ποιος steve vai,ποιος petrucci και εγω δεν ξερω τι........................ ;D ;D ;DΤο φαινομενο becker δεν υπαρχει μεσα σε αυτους τους ανθρωπους.........δεν λεω μια χαρα ειναι αλλα για δειτε και αυτα τα βινεακια.........
και   
                                                                         
        ο JASON BECKER ειναι πανω κατω 20 χρονον..........μετα δυστυχως εμεινε φυτο απο μια πολυ σοβαρη ασθενια.......κριμα.........σημερα θα ηταν περιπου 35 χρονον δεν μπορω να φανταστω πως θα επαιζε......... :o :o :o 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #1 στις: 21/05/08, 23:51 »
καλα ρε guys 38 εμφανισεις και κανεις δεν εχει να πει κατι για τον αυτο τον ανθρωπο;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #2 στις: 22/05/08, 00:25 »
μη βαρας ορε! ;D..ενταξει το παλικαρι επαιζε τα πρεκια του..ενα το κρατουμενο.ασος στα shreds και παπας και ζευγας..ΑΛΛΑ..tempo εχει ?εσυ τι λες?νομιζω οτι δεν εχω ακουσει πιο αισχρη εκτελεση του Little Wing(10:05)...αυτα απο μενα... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/08, 00:41 από taxfreesax »

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #3 στις: 22/05/08, 00:37 »
αφού παπάδες παίζει και το ξέρουμε...τώρα ηχητικά...αλλουνού παπά ευαγγέλλιο...προσωπικά τα 3/4 του σόλο μου φάνηκαν κακόηχα...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #4 στις: 22/05/08, 01:32 »
Η μουσική είναι τέχνη, όχι άθλημα. Σόρρυ παίδες.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #5 στις: 22/05/08, 09:33 »
Ε ναι, παιζει "παπαδες"....αλλα μουσικη...?

Λυπαμαι που το λεω, γιατι αυτο που του συνεβη ειναι τραγικο για εναν ανθρωπο που εχει ριξει τοση δουλεια αδικα, και ειναι τωρα καθηλωμενος:

Πραγματικα ομως νομιζω οτι ο Μπεκερ οφειλει σημερα την οποια φημη και αναγνωριση στο τραγικο τελος της καριερας του παρα στην ικανοτητα και το ταλεντο του...
Ειμαι σιγουρος οτι υπηρχαν προοπτικες τις οποιες ποτε δεν θα δουμε να υλοποιουνται δυστυχως (δες Πετρουτσι που ξεκινησε σαν καρασρεντας και σημερα ειναι μουσικαρα κατ εμε), αλλα η δουλεια του μεχρι και την καταρρευση του, μ αφηνει παγερα αδιαφορο απο μουσικης αποψης. Δηλαδη,ολοι μας αναμασουμε το ονομα Μπεκερ πιο πολυ απο οικτο και φρικη παρα απο γνησιο θαυμασμο...Σορρυ... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/08, 09:35 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #6 στις: 22/05/08, 09:35 »
Ο Becker ήταν απλά τεράστιο ταλέντο. Είτε σας αρέσει το shred είτε όχι ήταν απίστευτος κιθαρίστας, απλά.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #7 στις: 22/05/08, 10:05 »
Εγω παντα θεωρουσα το Μπεκερ εξαιρετικο κιθαριστα...οπως βεβαια και 1000 αλλους...
Αλλωστε ακομα και τωρα αν ηταν υγιης δεν ειναι 100% σιγουρος οτι θα "εμενε" καπως στη μουσικη συνειδηση των περισσοτερων...το ιδιο βεβαια ισχυει και για αλλους,σαν τον φριντμαν...Αν δεν υπηρχε ο μαστειν και οι μεγκαντεθ τωρα θα επαιζε στο youtube και αντε να εκανε καποιο guitar clinic...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #8 στις: 22/05/08, 11:01 »
off-topic:

Μιλας λες και ο Μαστειν ειναι ανωτερος απ τον Φριντμαν......not the case for me ::)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #9 στις: 22/05/08, 11:02 »
Απλά ο Mustaine ήταν γνωστός αρκετά πριν τον Friedman.

edit: Λόγω metallica και megadeth, βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #10 στις: 22/05/08, 13:56 »
Μιλας λες και ο Μαστειν ειναι ανωτερος απ τον Φριντμαν......not the case for me ::)

Αν δεν υπηρχαν τα τραγουδια του μαστειν...τα σολο του μαρτυ πεφτουν πανω σε κομματαρες(τοτε)...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #11 στις: 22/05/08, 15:01 »
Κοιταξτε, εγω γενικα σιχαινομαι το σρεντινγκ...

Μ αρεσει να παρακολουθω τους σρεντερς, διοτι παρατηρω οτι απο καποια ηλικια και μετα, ολοι τους σχεδον, στρεφονται σε πιο ουσιαστικες τεχνικες και επενδυουν στο συναισθημα, και η εξαιρετικη τους παρακαταθηκη σε τεχνικη απο τον καιρο που παιζανε παπαδες, αφηνει ως αποσταγμα εξαιρετικους μουσικους..
Δειτε τον Πετρουτσι στη σολο δουλεια του, η στις λαιβ διασκευες που κανει στον Γκιλμουρ...ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ. S. Lukather και S. Morse χαρακτηριστικα παραδειγματα κατ εμε..

Το λεω γι αυτο για να σας εξηγησω οτι στα @@ μου τι εκαναν αμφοτεροι οι Μαστειν και Φριντμαν τον καιρο των Μαγκαντεθ.
Το θεμα ειναι οτι ΣΗΜΕΡΑ ο Φριντμαν παιζει μουσικη, ενω ο Μαστειν ανεβοκατεβαινει ακομα σκαλες στα 200 BPM...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #12 στις: 22/05/08, 17:51 »
καλα τα λετε ρε παιδια....δεν συμφωνω με καποιους ομως ως προς το παιξιμο και κατι αλλα που διαβασα........να μου πειτε ο καθενας εχει την δικη του γνωμη και το σεβομαι αυτο ......αλλα στα βιντεακια που ειδατε πανω κατω ειναι 20 χρονον μονο και παιζει ετσι....και δεν πιστευω να σας αρεσει ο friedman ποιο πολυ απο τον μπεκερ μην τρελαθουμε.......αν δειτε βιντεακια απο τους cacophony να δειτε πως παιζει ο friedman θα δειτε μεγαλη διαφορα..... κοιταξτε λιγο το παρον......ο ενας εχει κανει μια καριερα[μικρη η μεγαλη] οπως το παρει κανεις και ο αλλος στο κρεβατι με τα ματια[γιατι δεν μπορει να κουνησει κατι αλλο]γραφει μουσικη.......ποιος θα μπορουσε να το κανει αυτο;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #13 στις: 22/05/08, 18:22 »
Λες "ειναι 20 χρονων και παιζει ετσι".
Δεν διαφωνω... Και θαυμαστο και αξιοσημειωτο ειναι, απλα ειναι θαυμαστο υπο την ιδια εννοια που ειναι θαυμαστο αυτο που κανει ενας ταχυδακτυλουργος η ενας ακροβατης, δηλαδη με το να εξωθει τις δυνατοτητες του σωματος του (εν προκειμενω χεριων) στα ακρα.... Δεν μπορω να βρω κατι αξιοσημειωτο απο μουσικης αποψης.

Το δε ονομα "cacophony" το βρισκω εξαιρετικα ταιριαστο με τα οσα παιζουνε... Οσον αφορα το Μπεκερ vs Φριντμαν, ξαναλεω οτι δεν τους συγκρινω, διοτι οταν επαιζε ακομα ο Μπεκερ, και οι 2 ΚΑΤ ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ, σκατα επαιζαν, οποτε τι συγκριση να κανω...Απλα ο Φριντμαν σημερα παιζει ωραια πραματα... Ισως το ιδιο θα εκανε και ο Μπεκερ αν ηταν καλα. Ισως οχι...

Αποσυνδεδεμένος stratocasterman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #14 στις: 25/05/08, 13:39 »
παιδια ο ανθρωπος δεν παιζετε :o :o 8) 8) 8)και εχω κατι να πω στους απο πανω.......μακαρι να παιζατε σαν και αυτον και ας ακουγοντουσαν ετσι τα σολος σας......κακοηχα.........νομιζω δεν θα σας πειραζε.........

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #15 στις: 25/05/08, 15:06 »
O Becker είναι μία περίπτωση ατόφιου ταλέντου που καλιεργήθηκε αρκετά απο τον ίδιο αλλά οπως συνήθως συμβαίνει λόγω του νεαρού της ηλικίας του έκανε κατάχρηση αυτού του ταλέντου που είχε.
Από την εποχή των Cacophony κίολας μπορούμε να ακούσουμε τις απίστευτες ικανότητες αυτών των 2 κιθαριστών που όμως εστιάζονται στα solos γιατί συνθετικά δεν "τό ειχαν" τουλάχιστον τότε.
Αναζητήστε τον δίσκο "Perspective" του Becker όπου έχει γράψει τη μουσική και εκεί θα ακούσουμε μια άλλη πλευρά του που ίσως δεν την γνωρίζαμε!

Ο Βecker είχε την τύχη να γνωρίσει τον Friedman,έναν ιδιαίτερο κιθαρίστα και σίγουρα έμαθαν πολλά και επηρέασαν ο ένας τον άλλο αρκετά.

Σχετικά με αυτό που συνήθως αποκαλείται ως "shredding" , οι περισσότεροι διάσημοι τέτοιου είδους κιθαρίστες δεν έγιναν γνωστοί μόνο για την ευχαιρεια τους πάνω στην ταστιέρα,αλλά και για το γεγονός ότι πρόκειται για έξυπνους κιθαρίστες που ψάχτηκαν να βρούν τρόπους να αποφύγουν κάποια cliche αλλά και να σκεφθούν τι άλλο θα κάνουν εκτός απο το να παίξουν τις "σωστες" νότες,και σε καμία περίπτωση δεν βλέπω να τους λείπει το feeling,και θα το ακούσουμε στα πιο χαλαρά σε ταχύτητες κομμάτια τους,οπου έχεις το "χώρο" και το "χρόνο" να δώσεις έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα στις νότες.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα είναι θέμα τεχνικής,είτε παίζουμε μία νότα είτε πολύ περισσότερες,είναι το μέσο που μας δίνει την δυνατότητα να εκφραστούμε και να εκφράσουμε στους άλλους αυτό που θέλουμε με νότες.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #16 στις: 25/05/08, 15:12 »
παιδια ο ανθρωπος δεν παιζετε :o :o 8) 8) 8)και εχω κατι να πω στους απο πανω.......μακαρι να παιζατε σαν και αυτον και ας ακουγοντουσαν ετσι τα σολος σας......κακοηχα.........νομιζω δεν θα σας πειραζε.........

Μα τοση ωρα προσπαθουν να πουν οτι προτιμουν να παιζουν πολυ πιο αργα και να ακουγονται πιο μελωδικοι, πιο εκφραστικοι, και τωρα εσυ εχεις την εντυπωση πως θα προτιμουσαν να παιζουν τους ατελειωτους αυτους παπαδες? Τους παπαδες που τοση ωρα εξηγουν οτι δεν εχουν για αυτους κανενα νοημα?  ::)

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #17 στις: 25/05/08, 15:23 »
παιδια ο ανθρωπος δεν παιζετε :o :o 8) 8) 8)και εχω κατι να πω στους απο πανω.......μακαρι να παιζατε σαν και αυτον και ας ακουγοντουσαν ετσι τα σολος σας......κακοηχα.........νομιζω δεν θα σας πειραζε.........

Μα τοση ωρα προσπαθουν να πουν οτι προτιμουν να παιζουν πολυ πιο αργα και να ακουγονται πιο μελωδικοι, πιο εκφραστικοι, και τωρα εσυ εχεις την εντυπωση πως θα προτιμουσαν να παιζουν τους ατελειωτους αυτους παπαδες? Τους παπαδες που τοση ωρα εξηγουν οτι δεν εχουν για αυτους κανενα νοημα?  ::)

Ωραιο πραγμα να σε γλυτωνει καποιος απο το να γραψεις 10 γραμμες τσαμπα, οπου λες 2η και 3η φορα τα ιδια...

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #18 στις: 25/05/08, 15:55 »
Προσωπικα θαυμαζω απεριοριστα τον Becker.
Μεγαλο ταλεντο και περα απο αρτιος κιθαριστας μια πραγματικη μουσικη ιδοφυια.Αlbum σαν το perpetual burn δεν εχω ξανακουσει ποτε,ενα νεοκλασσικο κιθαριστικο αριστουργημα.Απλα ακουστε το air και το altitudes...
Και περα απολα αυτα σαν ανθρωπος με συγκινει απιστευτα για ολη την προσπαθεια που καταβαλλει για να ζει και να γραφει μουσικη.
Το perspective που ''εγραψε'' με τα ματια του(ανοιγοκλεινοντας τα βλεφαρα του και κουνωντας τα ματια του) ειναι επισης καταπληκτικο με στοιχεια κλασσικης μουσικης rock και ινδιανικης μουσικης.
Κριμα που δεν παιζει πια.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: JASON BECKER
« Απάντηση #19 στις: 25/05/08, 17:34 »
Παιδιά ότι και να λέμε για τον Jason είναι λίγο.. Η ζωή του αποτελεί μια σύγχρονη ιστορία θάρρους και επιμονής.. Τον έμαθα εντελώς τυχαία σε ένα θέμα στις ειδήσεις του Mega Channel (πριν αρκετά χρόνια, όταν τα κανάλια μετέδιδαν πραγματικές ειδήσεις) που μιλούσε για ένα κιθαρίστα ο οποίος έπασχε από ALS και επικοινωνούσε με τα μάτια (το μόνο πράγμα που μπορούσε να κουνήσει) και όχι μόνο αυτό, αλλά έγραφε και μουσική με την βοήθεια υπολογιστή.. Αμέσως έκατσα και έψαξα τις δουλειές του, όπου και ανακάλυψα μετά κόπου (τότε δεν υπήρχε το internet ή τουλάχιστον εγώ δεν το είχα ανακαλύψει) τις δουλειές του με τον Friedman αλλά και τα 2 διαμάντια του, τις solo δουλειές του Perpetual Burn και Perspective.. Μετά την ακρόαση αυτών των δίσκων ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο κόσμος αρέσκεται στον Malmsteen ενώ ο Becker έπαιζε τα ίδια αλλά με feeling και νεωτερικότητες.. Φυσικά μιλάμε για ένα παγκοσμίου βεληνεκούς ταλέντο που στα 16 του είχε αποκτήσει αξιοζήλευτη τεχνική, ένα παιδί θαύμα με κλασική παιδεία, κάτι που λείπει από αρκετούς σύγχρονους κιθαρίστες.. Συμφωνώ ότι στους cacophony έδινε περισσότερο βάρος στο shredding αλλά στις solo δουλειές του εμφανίζεται ένας άλλος Jason, τεχνίτης αλλά και συνάμα καλλιτέχνης με ουσία και στιγμές άπειρης έμπνευσης..

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αν είχα την ατυχία του να καθηλωθώ σε ένα κρεβάτι αν θα είχα το κουράγιο να ζήσω.. Εκείνος όμως το έκανε και του αξίζουν συγχαρητήρια.. Μερικές φορές και ο Θεός κάνει τεράστια λάθη.. Κάπου διάβασα ότι αναρρώνει ελαφρώς.. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει.. Μακάρι να μπορέσει τουλάχιστον να καταφέρει να κουνήσει τα χέρια του για να αυτοσυντηρηθεί κάπως.. Κρίμα :(..

Και κάτι τελευταίο, επειδή το shredding σε μερικούς προκαλεί αλλεργίες, θέλω να πω ότι όταν έχεις τεχνική μπορείς να παίξεις τα πάντα.. Όταν δεν έχεις, δεν μπορείς.. Έτσι απλά.. Και επειδή κανείς δεν διαφωνεί ότι η κλασική μουσική είναι η πιο άρτια και η πιο σεβάστη στους κόλπους όλων των μουσικών, φανταστείτε ένα κιθαρίστα/πιανίστα/βιολιστή που παίζει την Chaconne του J.S. Bach με άπειρο feeling στις 2 πρώτες σελίδες και όταν έρχονται οι απίστευτης δυσκολίας και ταχύτητας (32α κατά βάση) σκάλες να στομώνει.. Απλά αφήνεις την παρτιτούρα στο συρτάρι και δεν την ξαναπιάνεις, στερώντας από τον εαυτό σου ίσως το καλύτερο έργο που γράφτηκε από άνθρωπο στη Γη μέχρι σήμερα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
8071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 00:47
από ChristosK
0 Απαντήσεις
1710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/08, 21:51
από krios80
6 Απαντήσεις
3082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 01:17
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/17, 12:12
από panixgr