Αποστολέας Θέμα: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod  (Αναγνώστηκε 3360 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boozer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« στις: 09/01/10, 10:05 »
Αγορά
Καλήν "εμεραν" άρχονται :D
Ήρθε και η δίκια μου ώρα να αγοράσω polueffe αλλα οι εσωτερικές μου διαμάχες περί ποιου να αγοράσω κοντεύουν να με ξεκάνουν :D...

οι δυο υποψήφιοι
Pod Xt live:
από ότι έχω καταλάβει όχι τόσο καλο για να το βάλω μπροστά από τον ενισχυτή ωστόσο σε κονσόλα η Η/Y είναι ακετά καλο.Οι φήμες λένε ότι είναι καλύτερο για metal από την vox.
Tonelab LE:
Εδώ οι απόψεις διίστανται (κάθε φορα τη σκοτώνω αυτή τη λέξη :D)
καλο για metal κακό για metal? Όσα videos και να είδα, όσα reviews και να διάβασα δεν έβγαλα άκρη
αυτές οι δυο "πεταλιερες" είναι οι υποψήφιες για λόγος προϋπολογισμού.

(καθώς δίνω μέχρι 300E)

από μουσική παίζω μεταλλείες με την μπάντα κυρίως (μεταλλικά iced earth και καμια φορα guns ή roses judas priest κλπ.)
από εξοπλισμός διατίθεται laney vc30
κιθάρα με 2 Hum μαγνήτες slpit- "αριζοντες"
πετάλι ισοσταθμιστείς πετάλι wah πετάλι distortion

για οτι αλλεσ πληροφοριες θελετε εδω είμαστε :P

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #1 στις: 10/01/10, 03:29 »
Γειά σου φίλε Boozer Για τα χρήματα που διαθέτεις και τα 2 μηχανήματα είναι πολύ καλά. Είμαι κάτοχος ενός Pod XT Live (μάλιστα ηχογραφώ album με αυτό... θέλει περισσότερη δουλειά στη μίξη για να ταιριάξει σωστα κυρίως με τις συχνότητες του μπάσου, αλλα δεν ακούγεται άσχημα) ενώ έχω παίξει και με την VOX. Ίσως για Metal το Pod ενδείκνυται περισσότερο μιας και σου δίνει περισσότερες επιλογές για να χτίσεις έναν καλό Metal ήχο αλλα το σημαντικότερο είναι το πόσο θα ψάξεις τον ήχο σου και τι δοκιμές θα κάνεις για να πετύχεις αυτό που θές. Θέλουν και οι δύο πολλές ώρες διαβάσματος και αλεπάλληλων ρυθμίσεων για να φτάσεις σε κάτι που θα σε ικανοποιεί μιας και οι έτοιμοι ήχοι σε αυτά τα μηχανήματα δεν είναι και ιδιαιτέρως της προκοπής. Έχε υπόψιν σου πως κανένα απο τα 2 δεν πρέπει να μπαίνει μπροστά απο ενισχυτή. Συνδέονται στο Fx Return, αλλιώς θα έχεις προβλήματα στον ήχο σου

Καλή αγορά σε ότι κι αν επιλέξεις και... καλό διάβασμα!!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/10, 03:31 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Boozer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #2 στις: 10/01/10, 09:19 »
Γειά σου φίλε Boozer Για τα χρήματα που διαθέτεις και τα 2 μηχανήματα είναι πολύ καλά. Είμαι κάτοχος ενός Pod XT Live (μάλιστα ηχογραφώ album με αυτό... θέλει περισσότερη δουλειά στη μίξη για να ταιριάξει σωστα κυρίως με τις συχνότητες του μπάσου, αλλα δεν ακούγεται άσχημα) ενώ έχω παίξει και με την VOX. Ίσως για Metal το Pod ενδείκνυται περισσότερο μιας και σου δίνει περισσότερες επιλογές για να χτίσεις έναν καλό Metal ήχο αλλα το σημαντικότερο είναι το πόσο θα ψάξεις τον ήχο σου και τι δοκιμές θα κάνεις για να πετύχεις αυτό που θές. Θέλουν και οι δύο πολλές ώρες διαβάσματος και αλεπάλληλων ρυθμίσεων για να φτάσεις σε κάτι που θα σε ικανοποιεί μιας και οι έτοιμοι ήχοι σε αυτά τα μηχανήματα δεν είναι και ιδιαιτέρως της προκοπής. Έχε υπόψιν σου πως κανένα απο τα 2 δεν πρέπει να μπαίνει μπροστά απο ενισχυτή. Συνδέονται στο Fx Return, αλλιώς θα έχεις προβλήματα στον ήχο σου

Καλή αγορά σε ότι κι αν επιλέξεις καi... καλό διάβασμα!!

καλημέρa.. kai ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !!!
όταν λες κανενα δεν μπορει να μπαίνει μπροστά απο τον ενισχυτή  ενοοείς οτι ακόμα και με την προσομoίωση ενισχυτών και καμπίνων κλειστών πάλι θα έχω κακο ήχο?


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #3 στις: 10/01/10, 11:21 »
Μπορείς μια χαρά να βάλεις το πολυεφφέ μπροστά από τον ενισχυτή, ειδικά σε έναν ενισχυτή όπως ο Laney VC30 ο οποίος έχει πολύ καλό και "κρυστάλλινο" καθαρό κανάλι. Κακό ήχο είναι πολύ πιθανό να έχεις αν βάλεις μια προσομοίωση ενισχυτή πάνω στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή, αλλά ακόμα κι αυτό δεν είναι σίγουρο. Το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις μόνος σου διάφορες συνδεσμολογίες και να βρεις ποιός ήχος σού αρέσει περισσότερο. Επίσης, ακόμα κι αν χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ, μερικά από αυτά είναι καλύτερα να μπαίνουν πριν τον ενισχυτή και όχι στο FX loop.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #4 στις: 10/01/10, 14:03 »
Γειά σου και πάλι! Ίσως οι απόψεις να διίστανται σε αυτό το θέμα. Πάντως η λογική λέει πως ένας προενισχυτής (Αυτό που θες να πάρεις) πάνω σε άλλον ένα προενισχυτή (του ενισχυτή σου) ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα. Να σου αλλοιώσει τον ήχο και να παράγει ανεπιθύμητους θορύβους. Γι αυτό καλύτερα (κατα την άποψή μου) να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυση του POD ή του Tonelab και τον τελικό του ενισχυτή σου. Να παρακάμψεις δηλαδή την προενίσχυση του ενισχυτή σου. Σε μένα πάντα αυτό δούλευε καλύτερα! Δοκίμασε πάντως να το βάλεις και μπροστά απο τον ενισχυτή. Μπορεί και να σου αρέσει. Περί ορέξεως... you know! ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #5 στις: 10/01/10, 16:11 »
Γειά σου και πάλι! Ίσως οι απόψεις να διίστανται σε αυτό το θέμα. Πάντως η λογική λέει πως ένας προενισχυτής (Αυτό που θες να πάρεις) πάνω σε άλλον ένα προενισχυτή (του ενισχυτή σου) ίσως σου δημιουργήσει πρόβλημα. Να σου αλλοιώσει τον ήχο και να παράγει ανεπιθύμητους θορύβους. Γι αυτό καλύτερα (κατα την άποψή μου) να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυση του POD ή του Tonelab και τον τελικό του ενισχυτή σου. Να παρακάμψεις δηλαδή την προενίσχυση του ενισχυτή σου. Σε μένα πάντα αυτό δούλευε καλύτερα! Δοκίμασε πάντως να το βάλεις και μπροστά απο τον ενισχυτή. Μπορεί και να σου αρέσει. Περί ορέξεως... you know! ;)

Θα συμφωνούσα ότι τις περισσότερες φορές αυτό δίνει καλύτερο αποτέλεσμα, αν και το "καλύτερο" εξαρτάται από τα αυτιά του χρήστη. Η διαφωνία μου εντοπίζεται στη φράση...

Έχε υπόψιν σου πως κανένα απο τα 2 δεν πρέπει να μπαίνει μπροστά απο ενισχυτή. Συνδέονται στο Fx Return, αλλιώς θα έχεις προβλήματα στον ήχο σου.

που φυσικά δεν ισχύει ως κανόνας. Η δική μου εμπειρία λέει ότι μπορείς κάλλιστα να βάλεις μια προσομοίωση από το πολυεφφέ σε ένα καλό καθαρό κανάλι όπως αυτό του VC30 και να έχεις καλό ηχητικό αποτέλεσμα χωρίς "προβλήματα". Αυτό ακριβώς είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Και αν η πρόθεση είναι να παρακάμψει κανείς τις προσομοιώσεις ενισχυτή και καμπίνας και να χρησιμοποιήσει μόνο τα εφφέ (όπως αναφέρει ο Boozer), η σύνδεση στο input του ενισχυτή αντί για το FX loop μπορεί επίσης να λειτουργήσει πολύ καλά. Αυτός είναι ο τρόπος που χρησιμοποιούν τις πεταλιέρες και τα πολυφφέ τους πολλοί χρήστες, αυτός ο τρόπος αναφέρεται στο manual και υπάρχουν και σχετικές συμβουλές στην ιστοσελίδα της Vox. Επομένως είναι λάθος να λες με τόσο απόλυτο τρόπο ότι κάτι τέτοιο "δεν πρέπει να γίνεται". Σε τελική ανάλυση ο πειραματισμός με οποιοδήποτε εξοπλισμό είναι αυτός που θα βοηθήσει κάποιον να βρει τον ήχο του και να αποφασίσει ποιά είναι η προτιμότερη χρήση για τα γούστα και τις ανάγκες του.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Boozer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #6 στις: 10/01/10, 18:43 »
καλησπέρα !!!

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαn!

τελικά θα πάρω την Vox Tonelab LE καθώς η παραγγελεία θα γίνει απο Musicstore και το Line 6 Pod XT Live ξεφευγει στην τιμη

ευχαριστω και παλι :D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #7 στις: 10/01/10, 19:56 »
Φίλε, έχω την εντύπωση ότι το DV247 και ο Thomann μπορεί να την έχουν πιο φτηνά. Ψάξε το λίγο πριν κάνεις την αγορά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Boozer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #8 στις: 10/01/10, 20:27 »
Φίλε, έχω την εντύπωση ότι το DV247 και ο Thomann μπορεί να την έχουν πιο φτηνά. Ψάξε το λίγο πριν κάνεις την αγορά...

στο με μεταφορικα βγαινει νομιζω ποιο ακριβα λεω να παρω απο το musicstore το πακετο με την θηκη

και επιπλέον απο το musicstorε θελς και καποια αλλα πραγματα

αληθεια για την digitech rp500 εχει κανεις γνωμη ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #9 στις: 10/01/10, 20:36 »
ΟΚ, αν το έχεις ψάξει το θέμα, καλώς. Γιατί και ο Thomann έχει ένα πακέτο την Tonelab με θήκη για 299 Ευρώ, πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα πληρώσεις μεταφορικά. Εδώ είναι και το link:

http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_le_bundle_2.htm
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #10 στις: 11/01/10, 01:05 »
Οκ Απόλλων... ανακαλώ! :) Καλόπαιχτη και καλόψαχτη Boozer! Πάντως μιας και είπες πως ασχολείσαι με το Metal, αν διαπιστώσεις πως ότι και να κάνεις ο ήχος σου χάνει ελαφρώς σε δυναμικές και δε σου δίνει την ατάκα της πένας που ζητάμε εμείς στο Metal, σου προτείνω να προγραμματίσεις πριν τον ενισχυτή που θές και ένα overdrive πεταλάκι με λίγο gain να σου "τσιμπάει" λίγο τον ήχο. Πολλοί "μεγάλοι" του Metal κάνουν το ίδιο και εμένα στο POD μου έλυσε τα χέρια. Και επίσης αν θες δοκίμασε να προγραμματίζεις τους ήχους σου με αξιοπρεπή ακουστικά ωστε να έχεις πλήρη γνώση για το τι βγάζει η πεταλιέρα σου πριν μπει στον ενισχυτή (είτε front είτε στο fx return). Και... με ρέγουλο τα εφέ! Μπορεί και να σου χαλάσουν τον ήχο και να μην καταλαβαίνεις τι φταίει... Φιλικές συμβουλές πάντα και όχι απόλυτες απόψεις...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Multieffects modeler Tonelab -vs-Pod
« Απάντηση #11 στις: 11/01/10, 02:11 »
Eδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Τόσο στη χρήση του overdrive μπροστά στον ενισχυτή για να δίνει λίγο gain στον ήχο (ειδικά αν χρησιμοποιείς την πεταλιέρα στο FX loop), αλλά κυρίως στο ότι τα εφφέ πρέπει να μπαίνουν με μέτρο. Το ίδιο θα έλεγα ότι ισχύει και για τις παραμέτρους των προσομοιώσεων της πεταλιέρας, ειδικά το gain. Και αυτό μπορεί να σού αλλοιώσει τον ήχο αν το έχεις πολύ ψηλά. Μια πιο "διακριτική" ρύθμιση πολλές φορές είναι προτιμότερη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 15:39
από teo_gp
3 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 02:16
από FotisKatsanos
TONELAB SE Help!!!!

Ξεκίνησε από Lightstringer Εφέ

1 Απαντήσεις
2141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 10:46
από Lightstringer
VOX TONELAB

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 15:12
από hot_sauce (φλουτσ)
voxac15+vox tonelab le

Ξεκίνησε από ananias87 Εφέ

6 Απαντήσεις
3239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 17:20
από ananias87
Tonelab patches

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

3 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 12:53
από cyclo
2 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
tonelab st

Ξεκίνησε από Snowy « 1 2 » Εφέ

30 Απαντήσεις
10591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/13, 10:47
από giorgosL
2 Απαντήσεις
2859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:58
από hot_sauce (φλουτσ)
22 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 00:34
από Jezus