Αποστολέας Θέμα: Αγορά ακριβού τρανζίστορ, πούλημα του λαμπάτου  (Αναγνώστηκε 9932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Για σας

Eχω έναν λαμπατο 40 watt blackstar ,και έναν rocktron 25 watt και όσο και να προσπάθησα ο rocktron μου αρέσει περισσότερο , έπαιξα στην αθήνα με διαφόρους μεγάλους ενισχυτές λαμπάτους(Σε πρόβα) και κανένας δεν μπόρεσα να μου δώσει την σκληρότητα και την ζωντάνια του τραζίστορ και αυτον τον συμπιεσμένο ήχο (έχω δοκιμάσει πεταλιέρα και πεταλάκια τα πάντα.)

Έτσι σκευφτικά να πουλήσω τον blackstar και να πάρω έναν ακριβό τραζίστορ ,Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σε αυτο, τι ενισχυτές προτείνεται να δοκιμάσω(τραζιστόρ και λαμπάτους)

Ισως να μήν έχω δοκίμαση ακόμα τον κατάληλο ενισχυτή λαμπάτο ή κάτι αλλό , αλλα αμά είναι να δώσει μια περιουσία για να πάρω τον ήχο που έχω στο κεφάλη μου προτοιμώ να αγοράσω με 600 ευρο ένα τραζιστόρ , που μου αρέσει και πολύ και  στο κάτω κάτω στα χερία μου είναι ο ήχος όχι στον ενισχυτή.
 
Υ.π.Ο blackstar  είναι υπέροχος ενισχυτής εγω ειμαι ανώμαλος >:D
Y.π.Μιλάμε για metal και rock και αγαπημένη μου ήχοι είναι dokken,Gus G,Pantera(αυτο το έβαλα επίτηδες)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/11, 14:01 από tomkarachris »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κοιτα να δεις, επειδη ενας ενισχυτης ειναι τρανζιστορ, δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλος. Ειδικα για ορισμενα ειδη μουσικης.
Εχω ξαναπει σε αλλο post, οτι ειδικα για σκληρη μουσικη, οι τρανζιστορ ενισχυτες ειναι μια χαρα, γιατι ακομα και με πολυ gain και σε μεγαλες εντασεις δεν θα παραμορφωσουν στο τελικο σταδιο, δεν θα κομπρεσσαρουν τον ηχο, θα ακουγονται πολυ "στακατοι και κοφτοι" και ειδκα σε γρηγορα riffs αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Επισης, θα αποδωσουν το ιδιο και σε χαμηλες εντασεις, ενω αντιθετα πολλοι λαμπατοι πρεπει να ανοιξουν για να αποδιδουν αυτο που μπορουν.
Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι οι λαμπατοι δεν κανουν για σκληρο ηχο, καθε αλλο... Αλλα για extreme καταστασεις (metal) καλο ειναι να χρησιμοποιεις hi gain ενισχυτη ή mid gain μαζι με καποιο boost/drive/distortion πεταλι. Aπλα συνηθως στους λαμπατους, αλλαζει ο ηχος αναλογως της εντασης που παιζεις, πιο δραματικα σε σχεση με τους τρανζιστορ, γιατι μπαινει στη μεση και το θεμα τελικης παραμορφωσης.
Αντιθετα με οτι γραφεις παντως, αυτοι που κομπρεσσαρουν τον ηχο συνηθως, ειναι οι λαμπατοι και οχι οι τρανζιστορ ενισχυτες και αυτο συνηθως το κανουν σταδιακα καθως ανοιγουν σε εντασεις.
Οπως ειπες και μονος σου, οι Pantera πχ χρησιμοποιουσαν τρανζιστορ ενισχυτες για τον ηχο τους, οποτε οπως καταλαβαινεις, περι ορεξεως...
Απο κει και περα, αν κατι σου κανει στα χερια και στο αυτι, μην κολλας ΠΟΤΕ στο αν χρησιμοποιεις λαμπατο ενισχυτη, την ταδε κιθαρα, τα ταδε ηχεια κτλ. Σημασια εχει ΜΟΝΟ να βρεις τον ηχο σου και την αισθηση που θες καθως παιζεις.
Τον blackstar τον εχω μεν ακουστα αλλα δεν ξερω που απευθυνεται ηχητικα. Αν σου αρεσει κυριως το hard rock, δοκιμασε να τον συνδυασεις με ενα πεταλακι μπροστα (drive ή boost καλυτερα) δινοντας του πολυ level και λιγο gain και παιξε να δεις. Διατηρωντας μια ισσορπια αναμεσα στο gain του πεταλιου και του ενισχυτη, θα βρεις καποια sweet spots που ο ενισχυτης και θα γκαζωνει οσο πρεπει και θα σου δινει την αισθηση που θες. Τωρα για το θεμα κομπρεσσαρισματος, αν νιωθεις οτι ο τρανζιστορ το κανει αυτο, αλλα ο λαμπατος οχι, το πιο πιθανο ειναι οτι παιζεις αρκετα χαμηλα με τον λαμπατο και ετσι δεν επεμβαινει δραστικα το τελικο του σταδιο και ετσι δεν κομπρεσσαρει ο ηχος.
Στον τρανζιστορ, αυτο το κομπρεσσαρισμα που λες, ειναι μαλλον απλα το voicing του distortion του ενισχυτη που κανει τον ηχο να μοιαζει πιο γεματος και παχυς. Αυτο μπορεις να το πετυχεις με τον λαμπατο ειτε ανοιγοντας τον σε ενταση (και αν θες παραπανω παραμορφωση + πεταλακι οπως ειπα και πιο πανω) ή αν δεν θες να ανοιξεις σε ενταση, δοκιμασε απλα να βαλεις εναν κομπρεσσορα πριν τον ενισχυτη ή στη λουπα. Πριν τον ενισχυτη, μπορεις να χρησιμοποιησεις τον κομπρεσσορα και για το κομπρεσσαρισμα, αλλα και για clean boost (ανεβαζοντας του το level), ενω στη λουπα, μπορεις να φτιαξεις πρωτα τον ηχο που θες σαν χροια και μετα με τον κομπρεσσορα (στη λουπα οπως ειπαμε) να μειωσεις τις δυναμικες που σε ενοχλουν ΚΑΙ (αν το επιθυμεις) παιζοντας με το level του οσο ειναι στην λουπα, μπορεις να τον χρησιμοποιεις και σαν solo boost, το οποιο δεν θα σου δινει επιπλεον παραμορφωση μεν (οντας στη λουπα) αλλα θα σου δυναμωνει αρκετα το σημα για να βγαινεις μπροστα οταν ειναι η ωρα να περασεις απο τα ρυθμικα στο σολο.
Οποτε γενικα θα ελεγα, οχι δεν εισαι ανωμαλος... Μπορει αυριο να δοκιμασεις εναν λαμπατο που να κανει αυτα που θες. Απλα δεν τον εχεις βρει ακομα. Κανενα προβλημα ομως, αν ο ηχος σου σε ευχαριστει και η αισθηση που παιρνεις σε ευχαριστει, εισαι τυχερος γιατι γλυτωσες και χρονο και χρημα σε ψαξιμο για τον ηχο σου!
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Πολυ κατατοπιστικό ευχαρηστώ παρα πολύ  για τον χρόνο σου ,τον ενισχυτή τον χρησιμοποιώ τόσο όσο να ακούγεται στο άλλο τετράγωνο ,μάζι με τα υπόλοιπα παιδια του συγκροτήματος μέσα στον άσυλο της σχολής στον χώρο της μουσικής ομάδας της σχολής:P, βασικά το τι ήχο βγάζει βλέπω ότι σε όλα παίζει ρόλο το χέρι μου,αφού ο τονός είναι ο ήχος μου γιατί να αλλάζω κάθε τρεις και λίγο λάμπες;(αφού παίζω δυο φορές την εβδομάδα στο φουλ για κανενα εξάωρο προβά)
Θα δοκιμάσω διαφόρα και ότι μου αρέσει περισσότερο θα κάνω

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Οπως λες κι εσυ, ο ηχος που βγαζουμε πηγαζει κυριως απο τον τροπο που παιζουμε. Πχ εγω τεινω να παιζω πολυ με δυναμικες, πραγμα που σημαινει οτι θελω να μπορω με εναν ηχο να παιζω χαλαρα με το δεξι χερι και να καθαριζει ο ηχος και οταν χτυπαω δυνατα τις χορδες, να ουρλιαζει ο ενισχυτης! Και ενω σε εμενα αυτο μου εχει γινει δευτερη φυση (να ελεγχω τον ηχο με τα χερια), άλλα παιδια που εχουν δοκιμασει να παιξουν στα μηχανηματα μου και στο παρελθον με λαμπατους αλλα και τωρα με modelling, δεν μπορουσαν (κατ'εμε που ημουν παρων και ακουγα) να βγαλουν ωραιο ηχο. Πχ θυμαμαι παιδι που ενω επαιζε μια χαρα (δεν μιλαω για σωστη ή λαθος τεχνικη), οταν επαιζε ρυθμικα, ο ενισχυτης εμοιαζε να μπουκωνει και να βαβουριαζει, ειδικα στα γρηγορα περασματα. Τοσο με ειχε παραξενεψει το φαινομενο που πηρα την κιθαρα εγω και επαιξα επιτοπου για να δω αν ειχε αλλαξει κατι στον ενισχυτη κατα λαθος και ακουγοταν τοσο χαλια... Ετσι πηρα την κιθαρα αφου διεκοψα το παιδι για λιγο, δοκιμασα τον ιδιο ηχο και ηταν φυσικα ο γνωστος ηχος που ειχα παντα... Ουτε μπουκωνε, ουτε βαβουριαζε...
Οκ, ηξερα οτι τον ηχο τον βγαζουν τα χερια σε μεγαλο ποσοστο, αλλα δεν το περιμενα σε ΤΕΤΟΙΟ βαθμο.
Οποτε, αν ο ηχος που εχεις τωρα (ή πιο σωστα tone) σε ικανοποιει, εισαι μια χαρα και μην αγχωνεσαι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Τι τραζιστόρ ή modelling ενισχυτές  θα μου πρότεινες να δοκιμάσω;(χωρίς να κάνουν μια περιουσία αλλά και χωρίς να βάλω χρηματικό όριο).
Πάντως έχω προσέξει ότι μεγάλη σημασία παίζει οι μαγνήτες να ταιριάζουν με το παίξιμο σου,π.χ. έχω προσέξει πως οι Alinco 5 ακούγονται πολύ πιο ωραίοι στα χέρια μου από κεραμικούς.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πχ εγω τεινω να παιζω πολυ με δυναμικες, πραγμα που σημαινει οτι θελω να μπορω με εναν ηχο να παιζω χαλαρα με το δεξι χερι και να καθαριζει ο ηχος και οταν χτυπαω δυνατα τις χορδες, να ουρλιαζει ο ενισχυτης!

Γι' αυτό πουλάς το axe fx?.... :-X :D ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Γενικα εμενα οι πολυ hi output μαγνητες δεν μου καθονται καλα και συνηθως οι κεραμικοι ειναι hi output.
Τωρα για μηχανηματα, δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι ο καταλληλος να ρωτησεις μιας και απο τρανζιστορ ξερω πολυ λιγους (δεν μου ταιριαξαν ποτε, δεν ασχοληθηκα ιδιατερα μαζι τους), αλλα θυμαμαι οτι οι παλιοι παλιοι valvestate οι μεγαλοι (κεφαλες κατοσταρες) ειχαν σχετικη επιτυχια σε διαφορα metal συγκροτηματα (πχ death). Οι randal ειναι γνωστο οτι εχουν μερικα καφρο-μοντελα που ειναι μια χαρα για το ειδος, αλλα δυστυχως δεν εχω ασχοληθει. Επισης, παλιοτερα θυμαμαι με ειχε εντυπωσιασει ενας peavey stereo chorus (δεν βγαινει πλεον, οπως ειπα εχω πολλα χρονια να σχοληθω με τρανζιστορ).
Στα modelling τωρα, οι λυσεις δεν ειναι λιγες μεν, αλλα εξαρταται ποσα θες να δωσεις... Για πιο φθηνα μονοπατια πας προς rolland cube, Vox, fender mustang και peavey, ενω αν πας σε πιο mid τιμες, η line6 και η Boss εχουν καποιες καλες λυσεις (πχ line6 hd σειρα).
Αν ανεβεις ξανα κατηγορια τιμης, μπορεις να πας για το 11R και αν θες το απολυτο εργαλειο με τους καλυτερους ηχους και εφφε, τοτε τα σκας πιο χοντρα και πας σε axe fx (αυτο εχω εγω και μονο με το axe fx II θα το αλλαξω, με τπτ αλλο και ποτε!)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Πχ εγω τεινω να παιζω πολυ με δυναμικες, πραγμα που σημαινει οτι θελω να μπορω με εναν ηχο να παιζω χαλαρα με το δεξι χερι και να καθαριζει ο ηχος και οταν χτυπαω δυνατα τις χορδες, να ουρλιαζει ο ενισχυτης!

Γι' αυτό πουλάς το axe fx?.... :-X :D ;D

Καθε αλλο, το axe fx ειναι το μοναδικο μηχανημα που εχω παιξει και κανει ακριβως αυτο που θελω. Να εχει δλδ τις δυναμικες λαμπατων ενισχυτων, να καθαριζει με το παιξιμο σου και με το volume της κιθαρας, οπως θα εκανε και ενας καλος λαμπατος ενισχυτης.
Ο λογος που το πουλαω ειναι οτι βγηκε το 2 και απλα θελω να το δοκιμασω, αν και εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσο καλυτερο θα ειναι απο το 1, μιας και δεν θεωρουσα οτι το 1 μπορει να γινει καλυτερο... Παντως με το τελευταιο firmware του 1, εχουν αρχισει να μου μπαινουν σκεψεις να μην το πουλησω... Απλα δεν μπορω να φανταστω ποσο καλυτερα μπορει να ακουγεται το ΙΙ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρες κανενα Pod και βαλτο στο fx return του blackstar και παιξε με το pod σαν προενυσχιτη!
Το εχω κανει σε 1 Laney με 4 el84 και σε koch studiotone με 2 el84. Εμενα το αποτελεσμα με εντυπωσιασε!
Παντος οταν δοκιμασα τον blackstar,μου φανηκε και εμενα αρκετα 'πλαδαρος'.
Επισης τσεκαρε τους Tech 21(τρανζιστορ).
Τελος αφου εισαι καθαρα μεταλ παιχτης πουλα τον blackstar και  παρε αυτον να τελειωνεις!
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_gitarrentopteil.htm
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Συμφωνω απολυτως για τον 6505, αν ειναι να πας σε λαμπατο τελικα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
6505 ήταν ο No1 στις επιλογές , απίστευτα μοντέρνος ήχος αλλά πρέπει να αγοράσω καμπίνα και να την μεταφέρω απο το σπίτι στο στούντιο και απο το στούντιο στο σπίτι...κάθως εκεί που πέζω δεν έχει καμπίνες (και ευκόλα στην κλέβουν) και πάνε και πολλά χρήματα.Το θέμα είναι να γλιτώσω χρόνο και χρήμα και την πλάτη μου...Και επειδή παίζω συνέχεια και πολύ δυνατό (λίγος πιο πάνω απο την μέση το ανώτερο) η λάμπες αξασθενούν πολύ γρήγορα(++ χρήματα και χρόνο που θα μπορούσα να έπεζα κιθάρα)

Στο κάτω κάτω δεν είμαι τεχνικός ήχου και κιθάρας,κιθαρίστας είμαι,  αυτο που θέλω προστοπαρών είναι να μάθω να παίζω ,στα 20 είμαι ,θέλω σταθερότητα και οικονομία , οπότε πέρνω τραζίστορ βολεύομαι ηχογραφώ με guitar rig για προσωπικές ηχογραφήσεις(που φίλος μου που ηχογραφεί με λαμπάτο με ρώτησε πως έχω τοσο καλό ήχο)και αν θέλω κάλη ηχογράφηση πάω σε στουντιο και στα live χρησιμοποιώ ή τον τραζιστορ ή ότι έχει το μαγαζί .

Θα τον πουλήσω στον τραγουδιστή τον λαμπάτο , του αρέσει παρα πολύ:P

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Αυτο που λέω είναι ότι αν δεν πουλήσω τον blackstar Μου μένει η συντηρησή του.
Η λύση με modelling τύπου line 6 HD(χωρίς ηχείο) , πρέπει να την συνδέσω σε ήχείο και πριν το ήχειο να του βάλω ενισχήση σωστά;(με την προοπτικη να πουλήσω τον blackstar μιλάμε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/11, 23:11 από tomkarachris »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αφου θες compo http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo.htm.
Οσο αφορα τα line 6 βρες 1 pod δανεικο συνδεσετο στο fx return του blackstar ωστε να εχει την αλυσιδα κιθαρα-->pod-->τελικος blackstar και ηχειο,ωστε να δεις αν σου αρεσει το αποτελεσμα του modeling!
Nα αλλαζεις 1 ζευγος el34 περιπου ανα 1,5 χρονο δεν νομιζω οτι ειναι σοβαρο εξοδο!!!
Αυτα απο εμενα, υπαρχουν και αλλοι που ειναι περισσοτερο γνωστες του αντικειμενου.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Βασικά ο συγκεκριμένος combo έχει πολύ πιο χαμηλή ποιότητα υλικών απο τον κανονικό peavy και απο τον blackstar μου προτιμώ τον blacstar,που όπως και να χει έχει κατασκευαστεί στην Αγγλία και όχι στην κίνα .Η λάμπα του blacstar έχασε ισχύει και τόνο και τον έχω απο πριν τα χριστούγενα.... είναι λίγο περισσότερο απο μισο χρόνο, και στις γιορτές δεν τον χρησιμοποιούσα και γενικά τον προσεχά παρα πολύ(ούτε στην μπριζα δεν τον άφηνα)

ευχαρηστώ για το ενδιαφερόν  και θα κοιτάξω αυτα που λές
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/11, 01:08 από tomkarachris »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικα αν ηθελα τρανζιστορ για ροκ και μεταλ θα πηγαινα για Randall :)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
+1 για Randall

Φίλε μου για ακριβο transistor για metal ακουσε οπωσδηποτε και τον Tech21 Trademark 60/112 (αν χρειαζεσαι 2 καναλια footswitchable) ή τον 30w αν δε χρειαζεσαι 2 καναλια footswitchable (ειναι και made in USA...)

http://www.dv247.com/guitars/tech21-trademark-60-guitar-amp-combo--34886
http://www.dv247.com/guitars/tech21-trademark-30-guitar-amp-combo--34885
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Προσωπικα αν ηθελα τρανζιστορ για ροκ και μεταλ θα πηγαινα για Randall :)
Εγω παντως το αντιγραφο σε modelling του randall t2 που υπαρχει  μεσα στο overloud th2 ...το εχω ξεφτιλισει.... :solo
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αυτο το εχει φιλος, ειναι καταπληκτικο μηχανημα

http://www.thomann.de/gr/randall_v2h.htm

Αν θελεις κατι πιο φθηνο δες αυτο, επισης πολυ καλο, το εχει γνωστος

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_attax100_head.htm

τωρα αν θελεις κατι σε κομπο, πιο φθηνο, ή ακουσες τα παραπανω και δεν σου αρεσουν, υπαρχουν πολλες επιλογες ακομα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Λοιπον αποφάσισα να αγοράσω κεφαλή(καθώς μου χρειάζεται για τα live και για να είναι πιο ευκολά μεταφέρσιμη)δοκιμάζοντας αποφάσισα  πως απλά μου χρειάζεται πιο δυνατός λαμπάτος για να βγάλει τον ήχο που θέλω.Θα βάλω ένα θέμα ακόμα για την αγορά του νεού μου ενισχητή.

Σας ευχαριστώ όλους!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αυτο το εχει φιλος, ειναι καταπληκτικο μηχανημα

http://www.thomann.de/gr/randall_v2h.htm

Αν θελεις κατι πιο φθηνο δες αυτο, επισης πολυ καλο, το εχει γνωστος

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_attax100_head.htm

τωρα αν θελεις κατι σε κομπο, πιο φθηνο, ή ακουσες τα παραπανω και δεν σου αρεσουν, υπαρχουν πολλες επιλογες ακομα  :)


Προσφατα δοκιμασα το V2! Μου αρεσε, αλλα για να πω την αμαρτια μου ο G3 μου αρεσε πολυ περισσοτερο, παλι απο την ιδια εταιρεια και ας ειναι πιο φτηνος...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε συ tech21man οντως ωραιος ο G3 αλλα μονο εγω τον βρηκα πολυ μπασατο ακομα και με το bass στο 0; Tι να πω, ισως φταιει και η καμπινα που τον δοκιμασα απλα μου εκανε πολυ εντυπωση γιατι χαμηλωσα τελειως τα μπασα κι ακομα εβγαινε μπασαδουρα...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Πως θα τα δοκιμάσω όλα αυτα; Ισος απλά να θέλω μια καλύτερη καμπίνα και να με ικανοποιή ο λαμπάτος....
Μολις αποφασίσω θα σας πώ

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Αυτο το εχει φιλος, ειναι καταπληκτικο μηχανημα

http://www.thomann.de/gr/randall_v2h.htm

Αν θελεις κατι πιο φθηνο δες αυτο, επισης πολυ καλο, το εχει γνωστος

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_attax100_head.htm

τωρα αν θελεις κατι σε κομπο, πιο φθηνο, ή ακουσες τα παραπανω και δεν σου αρεσουν, υπαρχουν πολλες επιλογες ακομα  :)


Το ενισχητή τον θέλω για πρόβες και για live και παρολάυτα θα ρωτήσω , ο V2 θα έχει καλή ανταπόκρισή σε live σε club και στις πρόβες(σε χαμηλά volume) φενεταί απιστευτός ενισχητής και αυτο που θέλω;

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικά ο συγκεκριμένος combo έχει πολύ πιο χαμηλή ποιότητα υλικών απο τον κανονικό peavy και απο τον blackstar μου προτιμώ τον blacstar,που όπως και να χει έχει κατασκευαστεί στην Αγγλία και όχι στην κίνα .


Oι Blackstar σχεδιάζονται στην Αγγλία,αλλα κατασκευάζονται στην Κορέα...
http://www.blackstaramps.co.uk/background/meetyourmaker.html
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος tomkarachris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Βασικά ο συγκεκριμένος combo έχει πολύ πιο χαμηλή ποιότητα υλικών απο τον κανονικό peavy και απο τον blackstar μου προτιμώ τον blacstar,που όπως και να χει έχει κατασκευαστεί στην Αγγλία και όχι στην κίνα .


Oι Blackstar σχεδιάζονται στην Αγγλία,αλλα κατασκευάζονται στην Κορέα...
http://www.blackstaramps.co.uk/background/meetyourmaker.html


δικαιο εχεις


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
23 Απαντήσεις
9065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/07, 22:07
από Jezus
14 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
22 Απαντήσεις
7742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 01:12
από Dr Bluz (G.K.)
8 Απαντήσεις
5000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
12 Απαντήσεις
5023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
1 Απαντήσεις
2443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 00:25
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/14, 16:48
από Απόλλων
22 Απαντήσεις
6597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/15, 16:16
από vagtanplan
19 Απαντήσεις
6692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/15, 16:40
από JoePerry