Ψηφοφορία

Ποια ειναι η γνωμη σας για τον ρολο που εχουν τα ναρκωτικα στη Rock μουσικη?

Θετικη(κανει καλο τις μπαντες)
6 (19.4%)
Αρνητικη(καταστρεφει τις μπαντες)
13 (41.9%)
Ουτε το ενα ουτε το αλλο
12 (38.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 30

Η ψηφοφορία έληξε: 21/09/06, 16:07

Αποστολέας Θέμα: Χρειάζεται ο μουσικός τα ναρκωτικα για να δημιουργήσει;  (Αναγνώστηκε 38487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εχω ακουσει τοσα πολλα τον τελευταιο καιροπου εχω αληθεια προβληματιστει.Προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητα για να δημιουργήσεις αλλα θα ήθελα να δω πως σκεφτονται και άλλοι πάνω σε αυτό..Αυτη η δηθεν ελευθεριακοτητα που αποτελει πολυ μοδα στους χώρους των νεων ειδικά μουσικών πιστεύω οτι τελικα εγκλωβίζει σε πολυ συγκεκριμένα προτυπα εξελιξης δημιουργίας και επικοινωνίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/05, 13:58 από Hajate »
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Εχω ακουσει τοσα πολλα τον τελευταιο καιροπου εχω αληθεια προβληματιστει.Προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητα για να δημιουργήσεις αλλα θα ήθελα να δω πως σκεφτονται και άλλοι πάνω σε αυτό..Αυτη η δηθεν ελευθεριακοτητα που αποτελει πολυ μοδα στους χώρους των νεων ειδικά μουσικών πιστεύω οτι τελικα εγκλωβίζει σε πολυ συγκεκριμένα προτυπα εξελιξης δημιουργίας και επικοινωνίας.

καταρχην διαφωνω αλλα θελω να σε ρωτισω πόσο χρονων είσαι?
μη σε προσβαλει η ερωτηση μου! οκ? :)

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
21 . δεν με προσβάλλει αλλα τι σχέση εχει;
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επειδή δεν ξέρω να γραφω το "μουσικός";  :)
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Αυτό το «μοσθικός», έκανα ίσα με 2 λεπτά να το καταλάβω….. :-\ αλλά από τα συμφραζόμενα, τελικά το 'πιασα.

Στο δια ταύτα τώρα.
Απαντάω με ερώτηση.
Αλήθεια, έχεις απορία και προβληματισμό?
Δεν μένει τίποτα άλλο λοιπόν απ’ το να αρχίσουμε τώρα να αραδιάζουμε ένας ένας τις μουσικοδημιουργικές εμπειρίες μας υπό την επήρεια διαφόρων ουσιών!!!!
Άιντε ωρέ….ξεκινάτε!
 :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λες να κάνω πλάκα; :) Περα απο τα εκτονταδες εργα που εχουν γραφτει υπο την επηρεια ουσιων μερικα εκ των οποίων αριστουργήματα πραγματικά, στην τελική γιατι τα χρειάζεται κανείς; 
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Λες οι κλασσικοι Μπαχ, Μπετοβεν, να μαστουριάζανε, για φαντασου ε!!!!!!!!!!!
  Τελος παντων ο καθε μουσικος -συνθετης εχει ενα δικο του τροπο να γραφει, δηλαδη άλλος μπορει να θελει να κλειστεί σε ενα δωματιο, αλλος να ειναι στην εξοχη, αλλος να καπνιζει , αλλος περνει ερεθισματα απο τη φυση, και άλλοι απο τα ναρκωτικα, θα ελεγα οτι όλοι κανουν ντοπινγκ, απλως τα ναρκωτικα ειναι το πιο ακραιο.
  παντως εμας σαν κοινό δεν νομιζω οτι πρεπει να μας απασχολεί τι κανει ο καλλιτεχνης για να γραψει ενα κομματι, αλλα το τι γραφει!!!

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Υπάρχουν άνθρωποι που για να δραστηριοποιηθεί το έντερό τους (για τους δυσκοίλιους μιλάω), χρησιμοποιούν καθαρκτικά.
Προφανώς γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα οι άνθρωποι και κυρίως γιατί αν το έντερο δεν λειτουργεί, κινδυνεύει ακόμα και η ζωή τους.
Σωστά? ? ?
Τώρα για το αν κάποιοι άλλοι πρέπει να χρησιμοποιήσουν ναρκωτικά-καθαρκτικά για να γράψουν μουσική…..τι να σου πω!!!
Ότι μπορεί κάνεις ο καθένας προκειμένου να ξελαφρώσει!!!
 :( :( :(

« Τελευταία τροποποίηση: 28/10/05, 14:14 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος Malezyanni

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχει αποδειχτει με επιστημονικες ερευνες και πειραματα οτι συγκεκριμενες ουσιες αυξανουν τη δημιουργικοτητα και την πρωτοτυπια(δε θα πω ποιες για ευνοητους λογους)Εγω προσωπικα δεν εχω τετοια εμπειρια,αλλα μπορω να πω οτι οταν ειχα "κανει κεφαλι" με ουισκι εγραψα μουσικη για μια ολοκληρη θεατρικη παρασταση σε μια νυχτα,ενω το παλευα για μερες,ισως γιατι ελευθερωσα τα αισθηματα μου.Δεν υποστηριζω οτι ειναι απαραιτητα τα ναρκωτικα,αλλα σιγουρα ειναι επικουρικα,σαν να τρεχεις με μαυρους σε 100σταρι δρομου ειναι η υποθεση

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
    Χρειάζεται φαντασία και δημιουργικότητα :P

Αποσυνδεδεμένος Devil Driver

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Death to true metal
    • Προφίλ
Αν όχι ναρκωτικά, τότε σίγουρα κάποιου είδους βοήθημα χρειάζεται

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν νομίζω οτι ειναι απολυτα σωστη η αναλογια με τους δυσκοίλιους αν και έξυπνη. Εξαρταται πάντα απο το τι θέλει να βγάλει ο καθένας.. αν θες να βγάλεις οτι έχεις και δεν έχεις και θεωρείς δημιουργια αυτο,χωρις να σε αφορά τι δέχεται το κοινό παρε και πιες οτι θες αλλά τελικά ο καλλιτέχνης είναι τόσο μόνος του;
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Τι συζητάμε ρε παιδιά;Πουθενά δε χρειάζονται τα ναρκωτικά!Για όνομα του Θεού...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Γιάννη και θα προσθέσω και κάτι ακόμα.
Κάποια πράγματα που θα θέλαμε να τα γράψουμε και αργότερα να τα μελοποιήσουμε δεν μπορούμε επειδή φοβόμαστε μην έρθει κανένα "μεγάλο κεφάλι" και μας κατηγορήσει.Έτσι λοιπόν όταν είναι μαστούρας ο άνθρωπος μπορεί να γράψει πιο εύκολα αυτά που σκέφτεται και πιστεύει.
Δεν υποστηρίζω την ιδέα ότι σε κάνουν πιο χαρούμενο,για παράδειγμα ο Cobain όταν αυτοκτόνησε ήταν τίγκα  στην πρέζα,αλλα σε κάνουν να ξεχνάς τα"πρέπει" και τους κανόνες
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
αλλα σε κάνουν να ξεχνάς τα"πρέπει" και τους κανόνες

κοινώς περιορίζουν τη δράση του λογοκριτή εαυτού πάνω στο δημιούργημα! άραγε δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς αυτό? κι αν όχι μήπως είναι απαραίτητη η αυτολογοκρισία? κάτι σαν την αντοχή που κάνει την διαφορά από αθλητή σε αθλητή...? η παρομοίωση με την ντόπα με έβαλε σε σκέψεις....
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μήπως μσς κατηγορήσει για τι πράγμα; Οτι δεν είμαστε αρκετά καλοί; κι αν δεν είμαστε τι έγινε.. θα αγοράσουμε την εμπνευση η την σκεψη η το συναίσθημα σε μορφή κουμπιου η τσιγάρου;
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
αλλα σε κάνουν να ξεχνάς τα"πρέπει" και τους κανόνες

κοινώς περιορίζουν τη δράση του λογοκριτή εαυτού πάνω στο δημιούργημα! άραγε δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς αυτό? κι αν όχι μήπως είναι απαραίτητη η αυτολογοκρισία? κάτι σαν την αντοχή που κάνει την διαφορά από αθλητή σε αθλητή...? η παρομοίωση με την ντόπα με έβαλε σε σκέψεις....
οι αθλητες ομως δεν εχουν να αντιμετωπισουν κανενα.
Θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα:το τραγουδι "εμβατηριο" όταν προτοκυκλοφόρησε ελεγε:το εμβατήριο που του 'μαθαν να λέει είναι φασίστικο και του 'ρχεται να κλαίει"τώρα όμως λέει"το εμβατήριο που του 'μαθαν να λέει είναι μονότονο και του 'ρχεται να κλαίει"
Εσύ γιατί λες να είχαμε μια τέτοια αλλαγή στον στίχο?
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ενταξει και πες μαστουρώνει ο καλλιτεχνης και λεει ¨Φασιστικο" αντι για "μονοτονο". ηρθε σε καμια ρήξη με την λογοκρισια η με τιν φασισμό; είναι ακομα φοβισμένος στην ουσία..
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Μήπως μσς κατηγορήσει για τι πράγμα; Οτι δεν είμαστε αρκετά καλοί; κι αν δεν είμαστε τι έγινε.. θα αγοράσουμε την εμπνευση η την σκεψη η το συναίσθημα σε μορφή κουμπιου η τσιγάρου;
Όταν λέμε κάποια πράγματα με το όνομάτους μπορεί να πειράξει κάποιους.Τον προπαππο μου τον έστειλαν εξωρία μόνο και μόνο επειδή τραγουδούσε αντάρτικα τραγούδια και ξεσήκωνε τους συγχωριανούς του.Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ?
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
ενταξει και πες μαστουρώνει ο καλλιτεχνης και λεει ¨Φασιστικο" αντι για "μονοτονο". ηρθε σε καμια ρήξη με την λογοκρισια η με τιν φασισμό; είναι ακομα φοβισμένος στην ουσία..
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά να μην ξεχνάμε ότι μαζί με το τραγούδι μπορεί να ξεσηκωθούν κι άλλοι που δεν είναι τόσο δειλοί.
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Σοβαροί να είμαστε ρε παιδιά!Πόσοι καλλιτέχνες πριν ξεκινήσουν να γράφουν φτιάχνονται για να γράψουν καλά!Άλλο το ένα άλλο το άλλο...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Hajate

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όταν λέμε κάποια πράγματα με το όνομάτους μπορεί να πειράξει κάποιους.Τον προπαππο μου τον έστειλαν εξωρία μόνο και μόνο επειδή τραγουδούσε αντάρτικα τραγούδια και ξεσήκωνε τους συγχωριανούς του.Καταλαβαίνεις τώρα τι εννοώ

δεν διαφωνώ μαζι σου.ισα-ισα. Τελικα όμως πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και να είμαστε συνειδητα ταγμένοι στην αλήθεια. αλλιως ειμαστε ευάλωτοι και τρομαγμένοι και δεν υποστηρίζουμε σε βάθος αυτα που λέμε. πως μπορει να γινει κατι τόσο υψηλο όπως αυτο που έκανε ο προππαπος σου για παράδειγμα υπο την επήρεια ουσιών; τελικα μάλλον το θέμα είναι πάλι "Τέχνη για ποιόν;".
Δεν είναι ανοιξη φέτος αυτή...!

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
αλλα σε κάνουν να ξεχνάς τα"πρέπει" και τους κανόνες

κοινώς περιορίζουν τη δράση του λογοκριτή εαυτού πάνω στο δημιούργημα! άραγε δεν μπορεί να γίνει κι αλλιώς αυτό? κι αν όχι μήπως είναι απαραίτητη η αυτολογοκρισία? κάτι σαν την αντοχή που κάνει την διαφορά από αθλητή σε αθλητή...? η παρομοίωση με την ντόπα με έβαλε σε σκέψεις....
οι αθλητες ομως δεν εχουν να αντιμετωπισουν κανενα.
Θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα:το τραγουδι "εμβατηριο" όταν προτοκυκλοφόρησε ελεγε:το εμβατήριο που του 'μαθαν να λέει είναι φασίστικο και του 'ρχεται να κλαίει"τώρα όμως λέει"το εμβατήριο που του 'μαθαν να λέει είναι μονότονο και του 'ρχεται να κλαίει"
Εσύ γιατί λες να είχαμε μια τέτοια αλλαγή στον στίχο?

φυσικά και δεν μιλάω για την πολιτική λογοκρισία από την οποία προέρχεται η αλλαγή που αναφέρεις εσύ! μιλάω για την λογοκρισία που επιβάλλουν τα "πρέπει" του ίδιου μας του εαυτού...  η προσπάθεια του αθλητή να υπερβεί τον εαυτό του είναι το ίδιο με την προσπάθεια του δημιουργού να υπερβεί τους φραγμούς που μπορεί να έχει όταν γράφει, συνθέτει... και δεν εννοώ φραγμούς από εξωγενείς παράγοντες!!!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Σοβαροί να είμαστε ρε παιδιά!Πόσοι καλλιτέχνες πριν ξεκινήσουν να γράφουν φτιάχνονται για να γράψουν καλά!Άλλο το ένα άλλο το άλλο...
Δεν ξέρεις ότι αυτοί οι μουσικοί που είναι εξαρτημένοι πρέπει να πάρουν τη δώση τους γιατί αλλιώς δεν λειτουργούν?
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???