Αποστολέας Θέμα: Flames απο  (Αναγνώστηκε 5496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Flames απο
« στις: 08/10/10, 21:31 »
Μακάρι να είναι όπως τα λέει ο τραγόπαπας, μπας και πάει επιτέλους στο διάολο αυτό το "Ελληνοχριστιανικόν Γένος". Δεν ανέχομαι να μου φοράει ταμπέλες ο κάθε πειραγμένος -εν δυνάμει παιδεραστής- πατριδολάτρης, ούτε είμαι αναγκασμένος να φάω την ελληνορθοδοξία τους στη μάπα επειδή οι συγκυρίες -πάνω στις οποίες δεν είχα καμία δυνατότητα επιλογής ή επέμβασης- τα έφεραν να γεννηθώ εδώ πέρα.

Νισάφια πια με τους εγκλωβισμένους στο ανεπαρκές της σκέψης τους και τη νοοτροπία δουλοπάροικου που κουβαλάνε.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #1 στις: 08/10/10, 22:58 »
Μακάρι να είναι όπως τα λέει ο τραγόπαπας, μπας και πάει επιτέλους στο διάολο αυτό το "Ελληνοχριστιανικόν Γένος". Δεν ανέχομαι να μου φοράει ταμπέλες ο κάθε πειραγμένος -εν δυνάμει παιδεραστής- πατριδολάτρης, ούτε είμαι αναγκασμένος να φάω την ελληνορθοδοξία τους στη μάπα επειδή οι συγκυρίες -πάνω στις οποίες δεν είχα καμία δυνατότητα επιλογής ή επέμβασης- τα έφεραν να γεννηθώ εδώ πέρα.

Νισάφια πια με τους εγκλωβισμένους στο ανεπαρκές της σκέψης τους και τη νοοτροπία δουλοπάροικου που κουβαλάνε.

Μπορεις να εχεις την αποψη σου, ομως ο τροπος που την εκφραζεις ειναι απαραδεκτος!

Προσωπικα με προσβαλει ο τροπος που απαντησες. Σεβασου τουλαχιστον τη πιστη των αλλων. Δε προκαλεσα ποτε τη δικη σου πιστη νομιζω, οποτε οφειλεις μια συγνωμη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #2 στις: 08/10/10, 23:00 »
Μακάρι να είναι όπως τα λέει ο τραγόπαπας, μπας και πάει επιτέλους στο διάολο αυτό το "Ελληνοχριστιανικόν Γένος". Δεν ανέχομαι να μου φοράει ταμπέλες ο κάθε πειραγμένος -εν δυνάμει παιδεραστής- πατριδολάτρης, ούτε είμαι αναγκασμένος να φάω την ελληνορθοδοξία τους στη μάπα επειδή οι συγκυρίες -πάνω στις οποίες δεν είχα καμία δυνατότητα επιλογής ή επέμβασης- τα έφεραν να γεννηθώ εδώ πέρα.

Νισάφια πια με τους εγκλωβισμένους στο ανεπαρκές της σκέψης τους και τη νοοτροπία δουλοπάροικου που κουβαλάνε.


Που θα ηθελες να ειχες γεννηθει δλδ ?? Ισως θα ηταν καλυτερα να ειχες γεννηθει στο Αφγανισταν ας πουμε και να ετρωγες οβιδες για πρωινο. Και απο και που και ως που ειναι ολοι οι παπαδες πουσταραδες και παιδοφιλοι? Οπως και να το κανουμε καλως η κακως οι παπαδες ηταν αυτοι που κρατησαν το ελληνικο πνευμα (μην παθεις αλλεργια) ζωντανο σε δυσκολα χρονια. Φανταζομαι βεβαια οτι στο ακουσμα του καθε τι ελληνικου βγαζεις σπυρια. Ενα διαβατηριο χρειαζεσαι αδερφε και πολυ ευκολα μπορεις να απαλλαχτεις απο ολους εμας τους ''εγκλωβισμενους στο ανεπαρκες της σκεψης μας δουλοπαροικους'' (μεγαλη σοφια ξεστομισες) που με το στανιο γιναμε συμπατριωτες σου. Δεν νομιζω οτι θα λειψεις κιολας απο το συνολο! Enough said!!!



I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #3 στις: 09/10/10, 00:22 »
Freemind και Woodaki, καλύτερα να επεξεργαστείτε λίγο καλύτερα το τι έγραψα, γιατί πάνω στη φούρια σας ενδεχομένως να απαντήσετε, βγάλατε στρεβλά συμπεράσματα.

Αρχικά, δεν καταφέρθηκα εναντίον της χριστιανικής πίστης, καταφέρθηκα εναντίον του κλήρου, ο οποίος καμία, μα καμία, επαφή δεν έχει με τη χριστιανική διδασκαλία. Αν εσείς θεωρείτε ότι αυτοί οι τύποι πρεσβεύουν το πνεύμα του χριστιανισμού, τότε πραγματικά δε με πειράζει καθόλου αν προσβληθήκατε, γιατί δε διαφέρετε από αυτούς κατά τρόπο που θα με έκανε να σας σεβαστώ. Επειδή όμως δε νομίζω ότι υπάρχει νοήμων άνθρωπος που να υιοθετεί την άποψη πως η ιεραρχική Ορθόδοξη Εκκλησία με τα VW Phaethon, τις Mercedes και τις επενδύσεις σε real estate σχετίζεται με τις αρχές που φέρεται να πρέσβευε ο Ιησούς, θεωρώ αναγκαία αυτή τη διευκρίνηση.

Κατά δεύτερον, Woodaki κάποιος πρέπει να σου πεί ότι το κρυφό σχολειό με την έννοια που μας το παρουσίασαν τα σχολικά βιβλία δεν υπήρξε ποτέ. Κάποιος πρέπει να σου πεί ότι η Εκκλησία τα είχε κάνει πλακάκια με τους Οθωμανούς Τούρκους και ήταν μάλιστα προστατευομένη της Υψηλής Πύλης. Κάποιος πρέπει να σου πεί ότι οι κλέφτες και αρματωλοί, που μετέπειτα ηρωποιήθηκαν ενώ από τους σύγχρονούς τους αντιμετωπίζονταν ως απειλή για τη δημόσια ασφάλεια, αναθεματίζονταν γιατί έκλεβαν από τον πλούτο της, τον οποίο ανέπαφο είχε διατηρήσει κατά τη διάρκεια της οθωμανικής κατοχής. Κι επειδή παραείναι πολλά για να κάτσω να βρω τις εκάστοτε βιβλιογραφικές αναφορές, αν η ιστορική σου γνώση προκύπτει μόνο από το σχολικό εγχειρίδιο που κάποτε είχες κι εσύ την ατυχία να διδαχθείς, τότε ξεκίνα να διαβάζεις ιστορικές καταγραφές της περιόδου από διεθνώς αναγνωρισμένους ιστορικούς (βλέπε Γλύκατζη-Αρβελέρ), αν κι όχι απαραίτητα Έλληνες.

Επίσης, μη μου βάζεις λόγια. Πουθενά δε μείωσα τους ανθρώπους γύρω μου ή εξέφρασα τη δυσφορία μου που γεννήθηκα εδώ. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πράγματα που δεν αντέχονται, απλά δεν είναι κάτι τέτοιο αποκλειστικά ελληνικό προνόμιο, άσχετα αν εδώ ενδεχομένως εμφανίζονται σε μεγαλύτερο βαθμό (κατ' εσέ μπορεί κι όχι, αλλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια ή τις ίδιες παραστάσεις). Είπα ξεκάθαρα πως, από τη στιγμή που κάποιος δεν επιλέγει που θα γεννηθεί, δε γίνεται να μεγαλώνει σε ένα κλίμα εμφύτευσης συγκεκριμένης ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΜΕΝΗΣ (γιατί τα θρησκευτικά στο σχολείο είναι κρατική απόφαση) κουλτούρας και ιδεών και να αντιμετωπίζεται ως ξένο σώμα επειδή δεν τις υιοθετεί. Ούτε είναι δυνατόν να βαφτίζουμε μια χώρα με ανεξιθρησκεία ως ελληνορθόδοξη. Δεν είναι όλοι ορθόδοξοι, πάρα πολλοί δεν ανήκουν καν σε κάποιο δόγμα. Δε θα είχα καμία ένσταση αν υπήρχε η έννοια της επιλογής, αλλά όχι, αναγκάζεσαι να μεγαλώσεις σε ένα περιβάλλον που σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ, ενώ κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε καν να συμβαίνει.

Όσο για τη "μεγάλη σοφία που ξεστόμισα", ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ, αναφέρεται στους παπάδες και τους θρησκόληπτους (ΟΧΙ ΘΡΗΣΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ - φτάσαμε να διευκρινίζουμε και τη σημασία των λέξεων για να μην παρανοούμαστε...). Άμα έχεις τη μύγα, να τη φέρεις πίσω.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 00:25 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #4 στις: 09/10/10, 01:16 »
Mitsakos, ακομα και δικιο να εχεις η επιλογη των λεξεων που χρησιμοποιεις και ο τροπος που γραφεις ειναι απαραδεκτος!

Εαν θες να συμμετεχεις, μπορεις να το κανεις πολιτισμενα. Λεξεις οπως "τραγοπαπες" δε διευκολυνουν μια συζητηση που εχει συγκεκριμενο σκοπο. Οσο κι αν διαφωνεις, σεβασου τους συνομιλητες σου και το forum που σε φιλοξενει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #5 στις: 09/10/10, 01:26 »
Σε καλώ να ξαναδιαβάσεις τα ποστ μου και να μου υποδείξεις τις λέξεις που αναφέρεις. Αν με λες απολίτιστο για τη χρήση των "τραγόπαπας, παιδεραστής, δουλοπάροικος" και αγνοείς παντελώς τη δομή του γραπτού μου λόγου και τη λογική συνάφεια (ακόμα κι αν δεν τη συμμερίζεσαι) που παρουσιάζει, τότε δεν υπάρχει λόγος ούτε εγώ να αναλώνομαι σε αυτή τη συζήτηση, ούτε κι εσύ να προσβάλλεσαι περαιτέρω. Ας δούμε και την ουσία πέρα από τους τύπους.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #6 στις: 09/10/10, 01:28 »
Τα διαβασα πολλες φορες και η χρηση συγκεκριμενων λεξεων ειναι ενοχλητικη, υποβιβαστικη και προσβλητικη.  Μπορει να γραφεις οπως μιλας με τους δικους σου ανθρωπους, ομως εδω δεν ειναι ολοι δικοι σου ανθρωποι.

Κι επαναλαμβανω πως ακομα και δικιο να εχεις, ειναι δυσκολο να το κερδισεις με τον τροπο που το αναζητας!

Μην αναλωνομαστε απο το θεμα που ανοιξε ο Darko. Καταλαβα πως δε θα ζητησεις συγνωμη, ομως καλο ειναι στο μελλον να αξιοποιεις το πλουτο της ελληνικης γλωσσας και να επιλεγεις πιο ευγενικους τροπους εκφρασης της αποψης σου. Για καλο δικο σου κυριως.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 01:33 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #7 στις: 09/10/10, 01:37 »
Μην αναλωνομαστε απο το θεμα που ανοιξε ο Darko. Καταλαβα πως δε θα ζητησεις συγνωμη, ομως καλο ειναι στο μελλον να αξιοποιεις το πλουτο της ελληνικης γλωσσας και να επιλεγεις πιο ευγενικους τροπους εκφρασης της αποψης σου. Για καλο δικο σου κυριως.

Με ειρωνεια ας πουμε; ::) ::)

Μ' αρεσει που εβγαλες το εγωιστης. Classy.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #8 στις: 09/10/10, 01:41 »
Δεν ηταν ειρωνια draned, ηταν μια παρατηρηση για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα που εθεσε ο Darko. Εαν δε μπορειτε να το σεβαστειτε και δεν εχετε να πειτε κατι επι του θεματος, απλως μη συμμετεχετε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #9 στις: 09/10/10, 01:41 »
Τελευταίο off-topic κι αποχωρώ πλήρως από την κουβέντα, μη σας χαλάω και την αισθητική.

Επειδή όπως λες κι εσύ, δεν είστε όλοι δικοί μου άνθρωποι, κατά συνέπεια έχεις την αξίωση να φέρομαι πιο τυπικά, έτσι κι εγώ, βασιζόμενος στο ίδιο επιχείρημα, έχω από εσένα την αξίωση να μη βγάζεις συμπεράσματα για το χαρακτήρα μου και το βαθμό στον οποίο είμαι εγωιστής, καθότι δε με γνωρίζεις προσωπικά. Δεν έχω ποτέ κανέναν ενδοιασμό να ζητώ συγγνώμη όταν αισθάνομαι ότι έσφαλα. Κι εφόσον είσαι και συντονιστής, το λιγότερο που θα μπορούσες να κάνεις θα ήταν να μας παραδειγματίσεις με τη συμπεριφορά σου.

Δεν πρόκειται να ζητήσω όμως επειδή απλά εκφράστηκα με αυτόν τον τρόπο για έναν κατά τη δική μου γνώμη άξιο των χαρακτηρισμών, δεδομένου του κοινωνικού του ρόλου, άνθρωπο, επειδή εσύ το θεώρησες υπερβολικό. Κάποιος άλλος στη θέση σου μπορεί να έβρισκε ότι οι χαρακτηρισμοί μου ήταν ανεπαρκείς. Δεν περιμένω να καταλάβεις, μιας κι εσύ δεν επιβαρύνεσαι από το περιβάλλον που τέτοιου είδους άνθρωποι δημιουργούν, τη στιγμή που εγώ είμαι απέναντί τους.

Καλή συνέχεια.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #10 στις: 09/10/10, 01:46 »
Εαν αισθανεσαι καταπιεσμενος απο αυτο το περιβαλλον που αναφερεσαι, δε σου φταιει κανεις για να χρησιμοποιεις τετοιους χαρακτηρισμους.

Καλη συνεχεια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #11 στις: 09/10/10, 01:51 »
Δεν ηταν ειρωνια draned, ηταν μια παρατηρηση για να μη ξεφυγουμε απο το θεμα που εθεσε ο Darko. Εαν δε μπορειτε να το σεβαστειτε και δεν εχετε να πειτε κατι επι του θεματος, απλως μη συμμετεχετε.

Εγω βασικα αναφερομουν σε παλιοτερες συζητησεις που η ειρωνια σαν μεσο απαντησης (κυριως εκ μερους σου) ηταν παροιμιωδης.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #12 στις: 09/10/10, 01:55 »
Εχεις δικιο.

Ζητω συγνωμη, αν και εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε ( οπως πιθανον να προσεξες πως διορθωσα το μερος με τη λεξη εγωιστης ).

Εαν εχετε καποιο παραπονο για το τροπο που διαχειριζομαι τα πραγματα, μπορειτε να το εκφρασετε με pm σε καποιον admin.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 01:57 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Flames απο
« Απάντηση #13 στις: 09/10/10, 10:31 »
Επειδή όπως λες κι εσύ, δεν είστε όλοι δικοί μου άνθρωποι, κατά συνέπεια έχεις την αξίωση να φέρομαι πιο τυπικά, έτσι κι εγώ, βασιζόμενος στο ίδιο επιχείρημα, έχω από εσένα την αξίωση να μη βγάζεις συμπεράσματα για το χαρακτήρα μου και το βαθμό στον οποίο είμαι εγωιστής, καθότι δε με γνωρίζεις προσωπικά.

Σε ενοχλεί να βγάζουν συμπεράσματα για τον χαρακτήρα σου; (είτε εκφράζοντάς τα, είτε όχι). Γιατί βγάζεις συμπεράσματα για όλους ανεξαιρέτως τους ιερείες της Ελληνικής Εκκλησίας; Τους γνωρίζεις όλους προσωπικά; Ή αρκείσαι σε ότι δείχνει η τηλεόραση;
Όταν εκφράζεσαι φανατισμένα και απόλυτα, τότε συμπεραίνουμε ότι είσαι φανατισμένος και απόλυτος.
Συμπέρασμα...: Αν δεν θες να σε χαρακτηρίζουν ακραία, μη χρησιμοποιείς ακραίες εκφράσεις.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #14 στις: 09/10/10, 13:23 »
Βραζίλη ειλικρινά, το συμπέρασμά σου από πού ανακύπτει? Πού ακριβώς μιλάω για όλους? Σε ποια φράση μου τους τσουβαλιάζω όλους ανεξαιρέτως? Αναφέρομαι ξερά στους "τραγόπαπες". Τους προσδιορίζω ως τους εθνικιστές μισαλλόδοξους που οραματίζονται αλυτρωτισμούς και λοιπά εξωφρενικά, θέλουν να μετατρέψουν μια ευρωπαϊκή χώρα του 2010 στο "Ελληνορθόδοξον Γένος", κυκλοφορούν με λιμουζίνες και είναι -έγραψα κιόλας ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ- παιδεραστές, γιατί υπάρχει βεβαρημένο ιστορικό, δεν είπα ότι ο καθένας τους έχει ένα χαρέμι με 8χρονα αγοράκια. Εσύ αυτό το βλέπεις σαν τσουβάλιασμα και ισοπέδωση?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Flames απο
« Απάντηση #15 στις: 09/10/10, 14:09 »
mits@kos,
Δεν εξαίρεσες κανέναν ιερέα, οι απόψεις που διατύπωσες ήταν γενικές. Ακόμα κι αν αναφερόσουν ειδικά σε κάποιους παπάδες, δεν μπορείς να "αφορίζεις" όλη την (ελλην)ορθοδοξία. Και, τι σημαίνει "εν δυνάμει παιδεραστές" με "βεβαρυμένο ιστορικό"; Δηλαδή κάθε παπάς υπό κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες θα μπορούσε να μεταλλαχθεί σε παιδεραστή γιατί το έχει στο DNA του ( :P ) ή επειδή το έκανε κάποιος άλλος που ασκεί το ίδιο λειτούργημα/επάγγελμα;
Αν -όπως λες- δεν τους "τσουβαλιάζεις" όλους, πώς είναι δυνατόν να κρίνεις όλους "εν δυνάμει... οτιδήποτε" με βάση μεμονωμένα περιστατικά με μεμονωμένους παπάδες;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #16 στις: 09/10/10, 16:01 »
Ρε παιδιά, πραγματικά τώρα, δε γίνεται ο καθένας να μου λέει ότι το 1+1=2 που γράφω μεταφράζεται σε 3 ή 63.98 ανάλογα με το πώς το διαβάζει αυτός. Είμαι πολύ σαφής. Καταφέρομαι εναντίον των ιεραρχικά υψηλόβαθμων κληρικών. Όχι σε βάρος των ταπεινών ιερωμένων, των μετρημένων ανθρώπων, όσων δεν προκαλούν τέλοσπαντων τη λογική μου. Κατηγορώ αυτούς που λειτουργούν σαν φεουδάρχες πατώντας στο εμπόριο ελπίδας που για εμένα είναι οι θρησκείες, όχι το βιοπαλαιστή παπά του χωριού μου. Πιο απλά δε γίνεται να το θέσω. Αν αυτό σου φαίνεται τσουβάλιασμα, τότε θεώρησέ το ότι θέλεις, δεν ωφελεί να το αναλύσω άλλο, χώρια που δεν υπάρχει και τίποτα άλλο πίσω από αυτό.

Για τα περί παιδεραστίας, ε όχι, δε λέω πουθενά ότι είναι όλοι και δε θα με βγάλετε τρελό. Κάνε quote το σημείο που κατ' εσέ τεκμηριώνει τα λεγόμενά σου.

Και ειδικά στα περί ελληνορθοδοξίας, δε γίνεται να μην αντιλαμβάνεσαι ότι το θέμα μου είναι αυτοί που προσπαθούν να μου την επιβάλλουν, μιας και είμαι Έλληνας μη ορθόδοξος, κι όχι αυτοί που την ενστερνίζονται αφήνοντας κι εμένα στην ελευθερία των επιλογών μου.

Αν και πάλι έχεις αντίλογο, κάνε το με συγκεκριμένα quotes, γιατί θέλω να δω από πού εξάγεις τα συμπεράσματά σου στην τελική.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #17 στις: 11/10/10, 09:27 »
....η εκκλησία και οι παρατρεχάμενοι της είναι ισχυρότατος θεσμός και σαν τέτοιον λοιπόν τον κρίνει ο οποιοσδήποτε(είτε αρνητικά είτε θετικά),δεν είναι λοιπόν συγκρίσημα μεγέθη τα εύκολα συμπεράσματα που αποκομίζει κάποιος για έναν συνομιλητή του,με την γενική εικόνα που αποκομίζει ο οποιοσδήποτε για ένα σύνολο που φέρει τεράστια δύναμη κι επιρροή.Όταν λοιπόν κρίνουμε την εκκλησία και τα πεπραγμένα της ανά τους αιώνες καλό θα ήταν να μην εμμένουμε στον οποιοδήποτε χαρακτηρισμό έστω και βαρύ τους προσδόσει κάποιος,αλλά στο κατα πόσο έχει δίκιο σ'αυτό που λέει.
 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #18 στις: 11/10/10, 09:42 »
...επίσης καλό θα ήταν να διδασκόμαστε την ιστορία και να μαθαίνουμε απ'αυτήν...
αυτοί που διετέλεσαν τις μεγαλύτερες προδοσίες κατά της πατρίδας μας,μιας και υπάρχουν πολλοί που δεν σηκώνουν κουβέντα για το έθνος και την θρησκεία,ήταν αυτοί ακριβώς που οικιοποιούνταν τις έννοιες αυτές...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #19 στις: 11/10/10, 15:03 »
Καλα τα 2 τελευταια ποστς γιατι πηγαν στα φλειμς?Καθε διαφορετικη αποψη στα σκουπιδια και αν εχουμε προβλημα αναφορα σε συντονιστη δηλαδη?Βραβειο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #20 στις: 11/10/10, 15:05 »
...με συγχωρείτε,μόνος μου τα postαρα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #21 στις: 11/10/10, 17:46 »
Aκυρη τοτε η εκχυση τησ συσσωρευμενης πικριας μου :P Την ξαναβαζω μεσα
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Flames απο
« Απάντηση #22 στις: 11/10/10, 18:10 »
Αμεσως... ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Flames απο
« Απάντηση #23 στις: 11/10/10, 22:23 »
Είμαι πολύ σαφής. Καταφέρομαι εναντίον των ιεραρχικά υψηλόβαθμων κληρικών.

Δηλαδή σαν να λες ότι όλοι οι υψηλόβαθμοι είναι σκάρτοι και όλοι οι χαμηλόβαθμοι είναι άγιοι... Ενώ πριν είπες "καταφέρθηκα εναντίον του κλήρου, ο οποίος καμία, μα καμία, επαφή δεν έχει με τη χριστιανική διδασκαλία." και "είμαι αναγκασμένος να φάω την ελληνορθοδοξία τους στη μάπα" σαν να είναι η ελληνορθοδοξία ένα μίασμα από οποίο θες να ξεπλυθείς.

Ενταξει, φανταζομαι οτι υπονοεις οτι ενιστασαι σε "οποιονδηποτε ζει μες την χλιδη και πασπατευει παιδακια κλπ", ακομα και στην περιπτωση που λες "η Εκκλησία τα είχε κάνει πλακάκια με τους Οθωμανούς Τούρκους (πριν κατι αιωνες)" και "εν δυνάμει παιδεραστές με βεβαρυμένο ιστορικό". Αν δεν εισαι σαφης, δεν σε κατανοουν σαφως, και δεν μπορει να γινει συζητηση. Ναι, τα κακως κειμενα πρεπει να διορθωθουν, αλλά οχι με φανατισμο και γενικευση.

Και αν πιεζεσαι πολυ, μπορεις να ακολουθησεις οτι θρησκεια θελεις ή δεν θελεις. Δεν "αναγκάζεσαι να μεγαλώσεις σε ένα περιβάλλον που σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ". Απλα, οι περισσοτερες χωρες του κοσμου εχουν καποια βασικη θρησκεια, η οποια καλυπτει την πλειοψηφια του πληθυσμου. Πιο πολυ θα πρεπει να ενιστασαι εναντια στους γονεις σου, που σε βαπτισαν με βαση τη δικη τους θρησκεια παρα την θεληση σου. Κατα τ'αλλα, τωρα πια στο σχολειο τα θρησκευτικα ειναι προαιρετικα, και μπορεις καλλιστα να μην πατησεις ποτε το ποδι σου σε εκκλησια.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο
« Απάντηση #24 στις: 11/10/10, 23:41 »
Βραζίλη πολύ το κουράζουμε κι επειδή δεν είχα απολύτως καμία διάθεση διαπληκτισμού (απλά δημοσιεύματα σαν κι αυτό με κάνουν να χάνω την ψυχραιμία μου - πράγμα όχι ιδιαίτερα δύσκολο γενικά :/ -), ας πάρω ένα-ένα τα σημεία που θίγεις για να μη μείνει κάτι αδιευκρίνιστο:

Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι, κατά κανόνα, η εκκλησιαστική ιεραρχία είναι τέτοια που δεν αφήνει ηθικούς ανθρώπους να αναρριχηθούν, απλούστατα γιατί οι ίδιοι δεν επιδιώκουν την προβολή και τα παρελκόμενα μιας τέτοιας "σταδιοδρομίας". Οπότε δεν είναι ουτοπικό να ισχυριστεί κανείς ότι, επαναλαμβάνω κατά κανόνα, οι χαμηλόβαθμοι είναι ηθικοί και οι υψηλόβαθμοι σκάρτοι. Αυτό μου υποδεικνύει η λογική κι η εμπειρία μου.

Η αναφορά στους Οθωμανούς έγινε καθαρά σαν απάντηση στον Woodaki που την έχρισε "κολώνα" στις δύσκολες ώρες του λαού, ενώ ήταν ο Πόντιος Πιλάτος της υπόθεσης. Το πότε έπαιξε αυτό το ρόλο δε με αφορά, δε θα το ανέφερα καν αν δεν έβλεπα μια τόσο αφελή τοποθέτηση.

Σχετικά με την αναφορά σε άλλες χώρες, αναφερόμενος πάντα στη δύση και τον "σύγχρονο" κόσμο, όχι, πρωτίστως πρεσβεύεται η έννοια της συνταγματικά κατοχυρωμένης ανεξιθρησκείας και δευτερευόντως της κυρίαρχης θρησκείας. Το θέμα είναι πως οι Εκκλησίες έχουν τόσο έντονο δημαγωγικό χαρακτήρα, που τα κράτη τις αξιοποιούν για αποχαύνωση (ή και αναγκάζονται να υπαναχωρήσουν κατά περίπτωση για αποφυγή του πολιτικού κόστους). Τρανταχτό παράδειγμα επιρροής της Εκκλησίας, οι ΗΠΑ. Αρκεί να διαβάσει κανείς τη Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας και να ψαχτεί γύρω από τις απόψεις των πατέρων του αμερικανικού κράτους για να του πέσει το σαγόνι από το πώς έχει καταντήσει στο "God bless America".
 
Το ότι πλέον τα Θρησκευτικά είναι προαιρετικά είναι ευχής έργον. 6 χρόνια πριν όμως που τέλειωσα το σχολείο, δηλαδή στις αρχές του 21ου αιώνα, θλιβερές φιγούρες καθηγητών μοίραζαν απουσίες σε όποιον δεν πήγαινε στους εκκλησιασμούς, απουσίες σε όποιους δεν ήθελαν να παρευρίσκονται στην πρωινή προσευχή, απουσίες σε όποιον δεν ήθελε να παρακολουθεί Θρησκευτικά. Οπότε θα μου επιτρέψεις να μην πανηγυρίζω για βρεφικά βήματα προόδου. Επίσης, για ποιο λόγο να υπάρχουν χριστιανικές εικόνες σε σχολικές αίθουσες? Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια επαρκώς τεκμηριωμένη απάντηση? Θεωρείτε πως κάτι τέτοιο δεν είναι δυσάρεστο για έναν άθεο/αλλόθρησκο, απλά και μόνο επειδή δεν τον καίνε ζωντανό για τη διαφορετικότητά του πλέον?

Το πώς έχω χειριστεί το θέμα με την οικογένειά μου είναι κάτι το οποίο δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις και θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεσαι σε αντίστοιχα ζητήματα στο μέλλον. Εδώ εκπροσωπούμε τους εαυτούς μας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...