Αποστολέας Θέμα: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )  (Αναγνώστηκε 8624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #25 στις: 23/07/09, 12:08 »
Ακουγωντας το κομμάτι, προκύπτουν τα εξής σχόλια:

1. Μεταξύ πρώτης και δεύτερης στροφής δημιουργειται ένα "χάος" στα μέτρα...αν είναι επίτηδες έτσι φτιαγμένο έχει καλώς...γιατί στο μέτρημα δεν μου βγαίνει...

2. Όπου ακουγεται η Γεωργία, το κανάλι της έχει πολύ φύσημα το οποίο μπαίνει και βγαίνει απότομα...και κάποιες φορές είναι πολύ απότομο. Καλύτερα δλδ θα ήταν να υπάρχει συνεχώς από πίσω, αν δεν είναι δυνατό να φύγει τελείως το φύσημα...

3. Στα κομμάτια που η Γεωργία κάνει απαγγελία, θα προτιμούσα λίγο πιο "σκοτεινή" να ακούγεται. Και ίσως να έπρεπε να έχει και κάποιο βάθος στο μικρόφωνο σε εκείνο το σημείο για να κάνει διαφορά από το υπόλοιπο κομμάτι.

Όπως και να έχει, αυτά είναι προσωπικά σχόλια...η προσπάθεια φυσικά και "μετράει" όπως λέμε!
Και στα επόμενα λοιπόν...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #26 στις: 23/07/09, 15:34 »
Ακουγωντας το κομμάτι, προκύπτουν τα εξής σχόλια:

1. Μεταξύ πρώτης και δεύτερης στροφής δημιουργειται ένα "χάος" στα μέτρα...αν είναι επίτηδες έτσι φτιαγμένο έχει καλώς...γιατί στο μέτρημα δεν μου βγαίνει...

2. Όπου ακουγεται η Γεωργία, το κανάλι της έχει πολύ φύσημα το οποίο μπαίνει και βγαίνει απότομα...και κάποιες φορές είναι πολύ απότομο. Καλύτερα δλδ θα ήταν να υπάρχει συνεχώς από πίσω, αν δεν είναι δυνατό να φύγει τελείως το φύσημα...

3. Στα κομμάτια που η Γεωργία κάνει απαγγελία, θα προτιμούσα λίγο πιο "σκοτεινή" να ακούγεται. Και ίσως να έπρεπε να έχει και κάποιο βάθος στο μικρόφωνο σε εκείνο το σημείο για να κάνει διαφορά από το υπόλοιπο κομμάτι.

Όπως και να έχει, αυτά είναι προσωπικά σχόλια...η προσπάθεια φυσικά και "μετράει" όπως λέμε!
Και στα επόμενα λοιπόν...
εχεις π.μ για τις αποριες σου φιλε P.D.L.
Θα ήθελα να πω κατι πάνω σε αυτό.

Καταλαβαινω πως η πρόταση "όμως τι να γράψω αφού δεν ξέρω από μουσική;" ειναι ξεκάθάρη και δεν αφήνει περιθώρια για κουβεντα...θα πρότεινα όμως, ακριβώς επειδή η ο κόσμος, στον οποιο απευθύνεται το κομμάτι, στην απόλυτη πλειοψηφεία του δεν γνωριζει απο παραγωγες, αλλα κρίνει το κομμάτι με την "καρδιά" του, και ακριβώς η άποψη και η γνώμη αυτών ειναι η ζητούμενη, και να μην ξερει κανεις τιποτα απο μουσικη, να γραφει την γνωμη του...έστω και να ειναι ενα "άκουσα, μου άρεσε, μπράβο",ή ένα "βαρέθηκα να το ακούω, και στην μέση το σταμάτησα"...κατ εμέ, αυτά ειναι πολυ σημαντικά και ανεκτίμητα σχόλια...δεν χρειάζεται να ξερει κάποιος από μουσική, για να γράψει αν τον ή την άγγιξε κάποιο τραγούδι...

Έχω γράψει κάτα καιρους και στους δικούς μας στίχους και ποιήματα σχόλια, και πίστεψτε με, δε σκαμπάζω μία απο στιχουργική, απλά, μερικά αγγίζουν, όπως π.χ. το Συννεφάκι, και πιστέυω πως ειναι σημαντικά αυτά..

Για τα τεχνικα θέματα, υπάρχουμε εμεις που τα "λέμε", αλλά πάντα καλοπροαίρετα...



αυτο ακριβως.τα ειπες τελεια,λες και ακουγες την σκεψη μου Βαγγελη. :up

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #27 στις: 29/07/09, 22:27 »
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και για τα σχόλιά σας που ,βέβαια, πάντα μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι.Τα όποια λάθη οφείλονταν στη δική μου κυρίως απειρία...Ο Αντώνης έκανε ό,τι μπορούσε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #28 στις: 30/07/09, 12:22 »
Πολύ καλή χρειά στην φωνή gkou, θαυμάσιο μέταλλο, με λίγη δουλειά μπορείς να κάνεις θαύματα! Αλλά χρειάζεται δουλειά.

Εντω μεταξύ, έχω την εντύπωση, ότι το τραγούδι παιζόταν σε ορισμένα σημεία ταυτοχρόνως σε δύο διαφορετικές κλίμακες. Δεν ξέρω εάν αυτό ήταν ηθελημένο, αλλά μου δημιούργησε καλές εντυπώσεις αυτή η ελαφριά δυσαρμονία, το βρίσκω πολύ καλό σαν ιδέα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''SYMFONIA ANAKOXIS'' (vocal & lyrics GKOU )
« Απάντηση #29 στις: 30/07/09, 18:40 »
 να ειστε καλα  για τα σχολια σας.
Γεωργια ok και εγω δεν ειμαι δα και ο πιο εμπειρος,απλα ξερεις την φαση μου κανω γιατι μου αρεσει.
papous ευχαριστω για τον χρονο σου.αν εννοεις τα σημεια που παιζω ακουστικη να ξερεις οτι παιζω ''διπλη ακουστικη'' σε καποια σημεια .
βασικα οταν ξεκιναω να γραψω κατι δεν σκεφτομαι αν θα παιξω π.χ φα μιξολυδια ή λα δωρικη κ.τ.λ. υπαρχουν καποιες ιδεες στο μυαλο μου και προσπαθω να τις βγαλω στην κιθαρα.τωρα αν στην πορεια βγει κατι σε διαφορετικη κλιμακα και μου ''καθεται'' καλα, το αφηνω ετσι.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
9502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 13:20
από Μ.Π
2 Απαντήσεις
1844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 13:47
από Βραζίλης
49 Απαντήσεις
13646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/09, 12:57
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 01:02
από stefanosreiv
3 Απαντήσεις
2411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 15:52
από let me know 796
9 Απαντήσεις
3758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:29
από let me know 796
0 Απαντήσεις
1440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/12, 05:52
από constantinos9
1 Απαντήσεις
2380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 23:33
από noe13
4 Απαντήσεις
35162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 20:46
από Vaiking
2 Απαντήσεις
2511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/14, 17:57
από VERMEER