Σελίδες:
  • #1 από el enano στις 17 Jun 2017



  • Χαιρετισμούς ! ;)

  • #2 από Guitar Fan στις 17 Jun 2017
  • καλό είναι
    μήπως μπορεις να ανεβάσεις την παρτιτούρα ή το tab, ότι έχεις,
    thx
  • #3 από el enano στις 23 Jun 2017
  • καλό είναι
    μήπως μπορεις να ανεβάσεις την παρτιτούρα ή το tab, ότι έχεις,
    thx


    Εδώ θα πρέπει ο φίλος μου


    https://tabs.ultimate-guitar.com/b/blues/cold_comfort_tab.htm
  • #4 από Guitar Fan στις 23 Jun 2017
  • σε ευχαριστώ
  • #5 από modfori στις 24 Jun 2017
  • that is a nice one.
    adding a solo at the end would make it even better
  • #6 από talfarlow στις 24 Jun 2017
  • Στο 0:34 στο turnaround που κάνεις για να ξαναμπείς, παίζεις παραπάνω με αποτέλεσμα όλο το δεύτερο μέρος να είναι εκτός 12μετρου...

    "Solo" ως μουσικός όρος σημαίνει ότι κάποιος παίζει μουσική μόνος του.
  • #7 από modfori στις 24 Jun 2017
  • "Solo" ως μουσικός όρος σημαίνει ότι κάποιος παίζει μουσική μόνος του.

    σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνιση
  • #8 από Guitar Fan στις 24 Jun 2017
  • Στο 0:34 στο turnaround που κάνεις για να ξαναμπείς, παίζεις παραπάνω με αποτέλεσμα όλο το δεύτερο μέρος να είναι εκτός 12μετρου...




    μάλλον το ΤΑΒ είναι λάθος, για κοίτα το και πες μας ποια Beats είναι περιττά
  • #9 από talfarlow στις 24 Jun 2017
  • Το κοίταξα και είναι σωστό.Δες στο 12ο μέτρο..έχει 4 ανοικτές μι στο τελείωμα του..Ο φίλος εδώ παίζει 5.
    Δεν χρειάζεται να το δεις για να το καταλάβεις, αλλά να το μετράς όταν το ακούς.
    Φυσικά σε αυτούς που έχουν εξοικείωση στο 12μετρο αναφέρομαι, και όχι για κάποιο παιδί που τώρα μαθαίνει.
  • #10 από Guitar Fan στις 24 Jun 2017
  • Το κοίταξα και είναι σωστό.Δες στο 12ο μέτρο..έχει 4 ανοικτές μι στο τελείωμα του..Ο φίλος εδώ παίζει 5.
    Δεν χρειάζεται να το δεις για να το καταλάβεις, αλλά να το μετράς όταν το ακούς.
    Φυσικά σε αυτούς που έχουν εξοικείωση στο 12μετρο αναφέρομαι, και όχι για κάποιο παιδί που τώρα μαθαίνει.


    μπορείς να εξηγήσεις λίγο το turn around, στο 11ο μέτρο;


    το 11ο έχει 11 νότες, αυτές τι χρονική αξία εχουν;
    οι 2 πρώτες είναι 1/8
    μετά έχουμε 2 σετάκια από 1/16 σύνολο 8 νότες και η τελευταία είναι 1/4
     
  • #11 από talfarlow στις 25 Jun 2017
  • Και έτσι όπως το λες βγαίνει.
    Αν ήθελα να το γκρουβάρω όμως πιο "σωστά" πάνω στον ρυθμό του Blues απ' ότι το παίζει εδώ ο φίλος θα το έπαιζα 1/8 +3/3ηχα, με το κάθε τρίηχο στην θέση του μέτρου και όχι σε άρση όπως θα σου σκάσει το 2ο 16ο, όπως το σκέφτεσαι.

    Σκέψου αν θα έκανες το turnaround, (όχι το πρώτο 1/8), με αρπισμό συγχορδιών.Θα έβαζες τετράφωνες συγχορδίες ή τρίφωνες?
    Προφανώς η απάντηση είναι τρίφωνες με καθεμία να ξεκινάει στην 2η , 3η  και 4η θέση του μέτρου.

    Μπορείς εδώ να πάρεις μια ιδέα για το πως στο περιγράφω.
    https://www.youtube.com/watch?v=kaXHeOjnsI8

    Και εδώ σε όλες τις θέσεις.
    https://www.youtube.com/watch?v=lwy3IwpaLXg

    Ελπίζω να βοήθησα.
  • #12 από Guitar Fan στις 25 Jun 2017
  • πολύ πιο σωστά με triplets,
    αλλά νομίζω το πρώτο beat πρέπει να έχει 2 νότες από 1/8 κάθε μία, δηλ. triplet είναι και αυτό απλά παραλύουμε το 2ο 1/8, το οποίο ούτως ή άλλως γίνεται στο blues για να έχουμε το swing feeling.




    1st beat             2nd beat              3rd beat              4th deat
    1/4 - 1/8,          1/8-1/8-1/8          1/8-1/8-1/8         1/8-1/8-1/8




    το συγκεκριμένο μέτρο έχει 11 νότες


    δεν ξέρω αν τα λέω καλά
  • #13 από talfarlow στις 25 Jun 2017
  • Απαντήσαμε ταυτόχρονα.
    Νομίζω δεν χρειάζεται να σε απασχολεί τι να βάλεις στο πρώτο beat.
    To turnaround είναι όλο το υπόλοιπο.

    Και τίποτα να μην βάλεις πάλι καλό θα είναι.Μην κοιτάς το δέντρο αλλά το δάσος

    Δες τα βιντεάκια που έβαλα παραπάνω.
  • #14 από Guitar Fan στις 25 Jun 2017
  • σε ευχαριστώ για τα βιντεάκια
    απλά έχω μία απορία-αντίρρηση σε αυτό που λες ότι θα έπαιζες 1/8 και 3 triplets το οποίο συνολικά έχει 10 νότες, ενώ το συγκεκριμένο μέτρο έχει 11 νότες,
    αυτό με παραξενεύει.




    edited-corrected
  • #15 από talfarlow στις 25 Jun 2017
  • σε ευχαριστώ για τα βιντεάκια
    απλά έχω μία απορία-αντίρρηση σε αυτό που λες ότι θα έπαιζες 1/8 και 2 triplets το οποίο συνολικά έχει 10 νότες, ενώ το συγκεκριμένο μέτρο έχει 11 νότες,
    αυτό με παραξενεύει.

    1/8+2 triplets= 10?

    2 triplets??

    Πιο πριν έγραψα: "Αν ήθελα να το γκρουβάρω όμως πιο "σωστά" πάνω στον ρυθμό του Blues απ' ότι το παίζει εδώ ο φίλος θα το έπαιζα 1/8 +3/3ηχα, με το κάθε τρίηχο στην θέση του μέτρου και όχι σε άρση όπως θα σου σκάσει το 2ο 16ο, όπως το σκέφτεσαι."

    Και πιο κάτω: "Προφανώς η απάντηση είναι τρίφωνες με καθεμία να ξεκινάει στην 2η , 3η  και 4η θέση του μέτρου."
    Ίσως δεν το είδες καλά.

    Παρακαλώ φίλε μου, να' σαι καλά.
  • #16 από Guitar Fan στις 25 Jun 2017
  • απλά έκανα ένα τυπογραφικό λάθος
    αντί για 3 triplets έγραψα 2 triplets,
    το διόρθωσα.


    με την παρτιτούρα συμφωνώ εν μέρη, αλλά το 1ο Beat της παρτιτούρας δεν είναι 1/8, είναι 2 νοτες των 1/8 η κάθε μία.
    αν παίξεις 1/8 και 3 triplets έχεις συνολικά 10 νότες, οπότε στο 1o beat πρέπει να παιχθούν 2 νότες, το θέμα είναι τι χρονική αξία θα έχει η κάθε μία.


    αλλά επειδή έχουμε swing feeling νομίζω ότι και το 1ο beat πρέπει να παιχθεί σαν triplet
    και όχι σαν straight 8, όχι ότι δεν είναι δυνατόν ή ότι είναι λάθος, πάντα εξαρτάται από το πως θέλει ο συνθέτης να ακουστεί το κομμάτι. Αλλά σίγουρα στο 1ο beat πρέπει να παιχθούν 2 νότες, ή 2 από 1/8 η κάθε μία (straight 8 ) ή αν και το 1ο beat to κάνουμε triplet θα παιχθεί 1/4 - 1/8,
    οπότε έτσι βγαίνουν και οι 11 νοτες στο συγκεκριμένο μέτρο

  • #17 από talfarlow στις 25 Jun 2017
  • Πολύ σωστά τα λες.
    Πολύ φασαρία κάνουμε όμως για το τίποτα.

    Το τι θα μπει στην αρχή όπως σου είπα και πριν, τουλάχιστον για μένα, έχει μικρή σημασία εφόσον θα μπορούσε η φράση στο προηγούμενο μέτρο να είναι οτιδήποτε.Σημασία έχει το turnaround καθεαυτό να είναι συμμαζεμένο εκεί που πρέπει.
    Ο λόγος που έγραψα ήταν εκείνο το χοντράδι στο 12ο μέτρο του φίλου, που απ' ότι δείχνει μάλλον θα έπρεπε να τα γράψουμε όλα αυτά στα αγγλικά για να τα καταλάβει και ο ίδιος ίσως.
  • #18 από Guitar Fan στις 25 Jun 2017
  • τώρα είδα ότι είναι από την Ισπανία,


    @el enano


    do you speak Greek? I see you are from Spain.
Σελίδες: