Αποστολέας Θέμα: Νέο μέλος need help  (Αναγνώστηκε 8028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntelis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Νέο μέλος need help
« στις: 26/12/12, 16:29 »
Καλησπέρα παίδες. Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι 25 (λίγο μεγάλος για να μάθω τώρα κιθάρα) Και χρειάζομαι την βοήθεια σας να μου δώσετε τα φώτα σας δλδ.

Πρώτον μου αρέσει παρά πολύ η ηλεκτρική κιθάρα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή για τα πρώτα βήματα , θέλω να μου προτείνεται μια κιθάρα ( ηλεκτρική η κανονική )  μικρού badget η να αγοράσω ένα πλήρες πακέτο με ενισχυτή κλπ βρήκα κάποια στο Amazon.com αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά.
Και λόγο του ότι έχω αρκετές υποχρεώσεις (δούλευα - οικογένεια ) και δεν είμαι σε αρκετή καλή οικονομική κατάσταση δεν μπορώ να κάνω ιδιαιτέρα μαθήματα (αν και θα το ήθελα) οπότε θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια Ελληνικά Βιβλία , κάποια site η κάποια άρθρα που πρέπει να τα ρίξω μια ματιά οπωσδήποτε .

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #1 στις: 26/12/12, 17:32 »
Δες εδώ αφού θέλεις κάτι το φτηνό.
Μάθε λίγο θεωρία από ΕΔΩ: και ΕΔΩ:
και ξεκίνησε να μαθαίνεις τα ακόρντα μπαρέ ΕΔΩ:

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος ntelis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #2 στις: 26/12/12, 18:34 »
Βασικά τ θα προτεινατε σε κάποιον αρχαριο; Ηλεκτρική-ακουστική- κλασική;

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #3 στις: 26/12/12, 18:49 »
Καλησπέρα και καλωσόρισες. Ξεκινάς με ό,τι σου αρέσει περισσότερο. Αν σου αρέσει περισσότερο η ηλεκτρική να δώσεις περισσότερη βάση στον ενισχυτή που θα αγοράσεις. Αν ψαχτείς λιγάκι στο φόρουμ θα βρείς πάρα πολλά παρόμοια και κατατοπιστικότατα θεματάκια.
25;; Μεγάλος;;; Πρόσεξε γιατί σε αυτό το φόρουμ κυκλοφορούν πολύ μεγαλύτεροι σε ηλικία αρχάριοι και θα σε στέλνουν να τους αγοράζεις πέννες!! ;D
[size=78%]Καλό ξεκίνημα, καλή περιήγηση στο φόρουμ και αν και πάλι μείνει με απορίες εδώ είμαστε! [/size]
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #4 στις: 26/12/12, 19:23 »
        Εγώ θα σου πρότεινα κλασική μέχρι 100 ευρώ για αρχή:
 Με τις πλαστικές χορδές μπορείς να παίζεις για ώρες με τα δάκτυλα του δεξιού χεριού (ειδικά τα ακόρντα σε αρπεζέ ) στην αρχή και αργότερα με πένα χωρίς να έχεις πρόβλημα με πόνο ή φουσκάλες στα δάκτυλα του αριστερού χεριού.
Μόλις μάθεις τα βασικά αγόρασε  ακουστική , ηλεκτροακουστική , ηλεκτροκλασική ή ηλεκτρική σε τιμή που αντέχει η τσέπη σου.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #5 στις: 26/12/12, 20:42 »
ntelis1, πες μας επίσης τι μουσική θα ήθελες να παίζεις.
Ψάξε στο παρόν φόρουμ για θέματα σχετικά με αυτό που ψάχνεις. π.χ. υπάρχουν θέματα όπου προτείνονται φτηνές κιθάρες (συγκεκριμένα μοντέλα).
Για δωρεάν μαθήματα κιθάρας, προτείνω το http://www.justinguitar.com (αν τα πας καλά με τα αγγλικά).

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #6 στις: 26/12/12, 21:20 »
Κλασσικη και λογικη ερωτηση αρχαριου ως προς το τι κιθαρα να αγορασει για αρχη (κλασσικη, ηλεκτρικη, ακουστικη). Λοιπον ειναι διαφορετικα οργανα μεταξυ τους. Η κλασσικη και η ηλεκτρικη κυριως. Προφανως μοιαζουν κι εχουν απειρα κοινα ομως παραμενουν διαφορετικα οργανα. Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.  Η κλασσικη προοριζεται για αλλο ειδος μουσικης και προσωπικα την θεωρω δυσκολοτερη απο την ηλεκτρικη. Η ηλεκτρικη ειναι η πιο ευκολη εκ των τριων. Πολυ σωστα ρωτησαν πριν τι μουσικη θελεις να παιζεις και νομιζω αυτο ειναι που μετραει. Αν θες να παιζεις ροκ μεταλ και γενικα κατι πιο δυνατο τοτε παρε ηλεκτρικη. Γενικα οτι και να θες θα το παιξεις με ηλεκτρικη ευκολα. Καλες αγορες και καλη αρχη!


Υ.Γ. το καλο με την μουσικη ειναι οτι δεν εχει οριο ηλικιας. δεν ειναι σαν τον αθλητισμο  :)  και 25 εισαι μικρος πιστεψε με! καλη αρχη και παλι!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #7 στις: 27/12/12, 08:50 »
 Χρόνια Πολλά
1.       Θα ήθελα να πω ότι οι άσχημες και ειρωνικές εκφράσεις όπως: <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>> επιστρέφουν μπούμερανγκ στον είρωνα και δεν ταιριάζουν σ’ ένα Forum όπως το kithara.gr που μας φιλοξενεί.
2.       Ο άνθρωπος  δεν γνωρίζει καθόλου κιθάρα και  ζήτησε συμβουλή για να μάθει μια φτηνή κιθάρα και όχι να παίζει συγκεκριμένο είδος μουσικής
3.       Η συμβουλή ενός μεγάλου μουσικού και κιθαρίστα της δεκαετίας  του 60 του Γ. Ανδρεόπουλου ήταν: <<Μέχρι να μάθετε κιθάρα απαραίτητον είναι να παίζετε με τα δάκτυλα. Αργότερα μπορείτε να παίζετε και με πένα>> :Δείτε την παρακάτω  σελίδα που αν μάθετε αυτό που προτείνει θα έχετε ήδη μάθει τα μισά για την κιθάρα. (Μ’ αυτή τη φράση  ξεκινάει το βιβλίο του για την  κιθάρα):
https://www.box.com/s/d4d9aa1ef71bfa3a83f4
4.       Αν ζητούσε οδηγίες για το τι είναι κάθε σύστημα κιθάρας θα του πρότεινα να ρίξει μια ματιά στο άρθρο μου :Συστήματα κιθάρας: ΕΔΩ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=85861.0
5.       Θα επιμείνω στο αρχικό μου σχόλιο : <<Με τις πλαστικές χορδές μπορείς να παίζεις για ώρες με τα δάκτυλα του δεξιού χεριού (ειδικά τα ακόρντα σε αρπεζέ ) στην αρχή και αργότερα με πένα και χωρίς να έχεις πρόβλημα με πόνο ή φουσκάλες στα δάκτυλα του αριστερού χεριού>>.
6.       Αν έχεις θέληση θα μάθεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σύστημα κιθάρας κι αν επιλέξεις. Θα σου διηγηθώ εν συντομία τη δική μου περίπτωση, Πού έκτοτε έχω και παίζω και ακουστική και ηλεκροκλασική και ηλεκτρική  αλλά και λίγο χαβάγια (μετατροπή της ακουστικής με άλλο κούρδισμα). Τη 10 ετία του 50 (φτώχεια που δεν συγκρίνεται με τη σημερινή κρίση-μέχρι σήμερα τουλάχιστον- εγώ 8 χρονών να δουλεύω τα καλοκαίρια όλη μέρα γκαρσόνι για 10 δραχμές (μια κιθάρα τότε η πιο φτηνή κόστιζε 250 δραχμές- όνειρο άπιαστο) . Τηλεόραση δεν είχαμε αλλά ούτε ραδιόφωνο. Είχα ακούσματα κιθάρας από ένα γέρο που έπαιζε καντάδες. Του ζήτησα να μου δείξει και μου ζωγράφισε σ’ ένα χαρτί την ταστιέρα και τα 3 ακόρντα του D ματζόρε ( D – A7 – G ).  Η αγορά κιθάρας ήταν άπιαστο όνειρο. Βρήκα μια παλιά άχρηστη γκαζιέρα (αυτές με φυτίλι ι με καθαρό πετρέλαιο ) και ζήτησα από τον ξυλουργό φίλο του πατέρα μου να μου φτιάξει ένα ομοίωμα ταστιέρας που την προσάρμοσα στη γκαζιέρα (είχε άνοιγμα μικρότερο της κιθάρας και έπαιζε το ρόλο αντηχείου) και αντι κλειδιά έβαλα καρφάκια και αντί χορδές πετονιά. Ο σκοπός ήταν να μάθω να κάνω αλλαγές των ( D – A7 – G ).  Αυτή ήταν η πρώτη μου κιθάρα στην οποία έμαθα να αλλάζω τα D και αργότερα τα Am . Τελικά αγόρασα κι΄θάρα το 1963 (300 δραχμές)
7.       Όλα τα παραπάνω τα αναφέρω στο φίλο για να του πω πρώτα είναι η θέληση και μετά το είδος του συστήματος. Συγνώμη για τη φλυαρία.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #8 στις: 27/12/12, 09:39 »
Εγω παλι δεν καταλαβαινω τι νοημα εχουν το 1 κ 2 που γραφεις!Δεν ειδα κανεναν μα κανεναν να απανταει ειρωνικα στο φιλο.ΕΙδικα σε αυτο το φορουμ δινονται με υπομονη,καθε μερα,οι ιδιες και οι ιδιες απαντησεις,αναλυτικοτατες και απο ανθρωπους που ειναι χρονια στο κουρμπετι...Ας μην κανουμε τη τριχα τριχια λοιπον!

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #9 στις: 27/12/12, 09:51 »
Η άσχημη ειρωνική έκφραση: <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>>
αναφέρεται σε μένα και ΄όχι στο φίλο που έκανε την ερώτηση.
Εγώ τουλάχιστον δεν έμαθα να απαντώ μ' αυτόν τον τρόπο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος ntelis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #10 στις: 27/12/12, 11:13 »
Βασικα εμενα μου αρεσει η εντεχνη-ροκ μουσικη . Κατι αλλο καποιο βιβλιο να αγορασω ωστε να το ριξω λιγο στην μελετη στην δουλεια? Να μαθω τα βασικα νοτες πως να κρατας τη κιθαρα κλπ ? Η ειναι καλυτερη λυση να ψαξω καλα το φορουμ που πιθανον να βρω τα ιδια εδω περα τζαμπα?

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #11 στις: 27/12/12, 11:16 »
Εγω παλι δεν καταλαβαινω τι νοημα εχουν το 1 κ 2 που γραφεις!Δεν ειδα κανεναν μα κανεναν να απανταει ειρωνικα στο φιλο.ΕΙδικα σε αυτο το φορουμ δινονται με υπομονη,καθε μερα,οι ιδιες και οι ιδιες απαντησεις,αναλυτικοτατες και απο ανθρωπους που ειναι χρονια στο κουρμπετι...Ας μην κανουμε τη τριχα τριχια λοιπον!


+1


Η άσχημη ειρωνική έκφραση: <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>>
αναφέρεται σε μένα και ΄όχι στο φίλο που έκανε την ερώτηση.
Εγώ τουλάχιστον δεν έμαθα να απαντώ μ' αυτόν τον τρόπο


Εννοειται οτι ΔΕΝ πηγαινε σε εσενα αυτο. Απο που το συμπερανες δηλαδη?! Μιλησα γενικα γι αυτη την συμβουλη. Δεν νομιζω οτι υπηρξα ειρωνας με καποιον. Σεβομαι την δικη σου ιστορια και ειναι εντυπωσιακη και συμφωνω απειρα οτι η θεληση μετραει πανω απο ολα! Ομως αν το παμε ετσι αγαπητε, ο δικος μου 1ος δασκαλος στην ερωτηση που του εκανα σαν αρχαριος πριν 12-13 χρονια για το τι κιθαρα θα πρεπει να "πρωτοπαιξω" μου ειπε... θελεις να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα με αυτο το αποτελεσμα στη ζωη σου; η κλασσικη με αυτο το αποτελεσμα ;... απλα πραματα. Προφανως θα μαθεις να παιζεις και σε κλασσικη και σε ακουστικη και σε ηλεκτρικη. Τα κοινα ειναι παρα πολλα. Ομως και οι διαφορες το ιδιο. Πολλοι καθηγητες εχουν την δικη τους αποψη στο πως ειναι καλο να ξεκινησεις αλλα αυτο ποτε δεν ειναι κανονας ουτε κανει καποια συμβουλη καλυτερη απ την αλλη. Ειναι καθαρα πως το βλεπει κανεις. Οσοι δεν ξεκινησαμε με κλασσικη δηλαδη δε μαθαμε κιθαρα; Το δεξι μου χερι γυμναστηκε και χωρις τις πλαστικες χορδες.


Υ.Γ. καθε εποχη εχει τις δυσκολιες τις. και η δικη μου πρωτη κιθαρα κοστιζε 9000 δραχμες σαν να λες 20 ευρω τωρα. Την πηρα το 2000. Δεν ειχε κλειδια, τα γυριζα με ταναλια, ηταν ρεπλικα φεντερ. Τα inlays ηταν αυτοκολλητα πανω στην -ας την πουμε- ταστιερα. Το ξυλο της κιθαρας ηταν κοντρα πλακε θαλασσης (το εννοω). Εκει επαιζα για 2 χρονια κι εμαθα ολα τα βασικα. Ολοι απο καπου ξεκιναμε.. κι ο καθενας με τις δυσκολιες της εποχης του. Φιλικα παντα!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος ntelis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #12 στις: 27/12/12, 12:59 »
Βασικά μετά από ένα ελέγχο που έκανα έχω βρει κάποια μοντέλα φτηνά για ξεκίνημα σας τα βάζω κάτω με τα λινκ και θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να διαλέξω κάποιο .




Πρωτη ειναι αυτη που με αρεσε αρκετα . [size=78%]http://www.amazon.com/Electric-Accessories-Beginner-Starter-Package/dp/B002RXXOX8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1356605445&sr=8-1&keywords=electric+guitar[/size]


Δευτερη αυτη απο amazon [size=78%]http://www.amazon.com/Electric-Accessories-Beginner-Starter-Sunburst/dp/B002RZCZ90/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1356605445&sr=8-6&keywords=electric+guitar[/size]


Τριτη αυτη απο νακας  [size=78%]http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=132638[/size]


Και τελευταια αυτη απο ριχαρδος  [size=78%]http://www.rihardos.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_2.tpl&product_id=9363&category_id=237&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=132[/size]




και 2 βιβλια που βρηκα [size=78%]http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=96795[/size]
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131305

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #13 στις: 27/12/12, 13:15 »
Διαφώνησε όσο θέλεις με την άποψη οποιουδήποτε , πες ακόμα ότι παραπληροφορεί , αλλά στα όρια ευπρέπειας, ακόμα κι αν δεν απευθύνεσαι σε μένα ( αφού εγώ ήμουν ο μόνος που απήντησε έτσι ) είναι ακόμα χειρότερα γιατί τότε η φράση σου: <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>> απευθύνεται σ’ όλα τα μέλη.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #14 στις: 27/12/12, 13:22 »
Διαφώνησε όσο θέλεις με την άποψη οποιουδήποτε , πες ακόμα ότι παραπληροφορεί , αλλά στα όρια ευπρέπειας, ακόμα κι αν δεν απευθύνεσαι σε μένα ( αφού εγώ ήμουν ο μόνος που απήντησε έτσι ) είναι ακόμα χειρότερα γιατί τότε η φράση σου: <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>> απευθύνεται σ’ όλα τα μέλη.
εγω παλι διαβαζω-ξαναδιαβαζω το ποστ κ δεν βλεπω κατι μεμτο...μαλλον περνας δυσκολες μερες να υποθεσω...επισης χωρις να ξερω ποιος εισαι και δεν με ενδιαφερει κιολας,προσεχε πως εκφραζεσαι!

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #15 στις: 27/12/12, 13:36 »

Εκτός από δικηγόρος του steltrucci τώρα έγινες και ψυχολόγος !
ξαναγράφω τη φράση του και ίσως την κατανοήσεις ότι το να σε αποκαλούν γραπτώς βλάκα απλώς αυτό γυρίζει μπούμερανγκ:


 <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>>


[size=78%]Αν ο καθένας απαντά έτσι τότε ας μας απαντήσει ο administrator αν το δέχεται. Εγώ πάντως δεν τη δέχομαι και τελειώνω εδώ.[/size]

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #16 στις: 27/12/12, 13:43 »

Εκτός από δικηγόρος του steltrucci τώρα έγινες και ψυχολόγος !
ξαναγράφω τη φράση του και ίσως την κατανοήσεις ότι το να σε αποκαλούν γραπτώς βλάκα απλώς αυτό γυρίζει μπούμερανγκ:


 <<Για μενα η συμβουλη οτι "πρεπει να ξεκινησεις με κλασσικη κι αμα σ αρεσει πιασε ηλεκτρικη" ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που εχω ακουσει ποτε.>>


[size=78%]Αν ο καθένας απαντά έτσι τότε ας μας απαντήσει ο administrator αν το δέχεται. Εγώ πάντως δεν τη δέχομαι και τελειώνω εδώ.[/size]
Σορρυ,καταλαβα οτι εσυ την εγραψες την φραση,δεν προσεξα καλα...Σου ζητω συγνωμη!!!

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #17 στις: 27/12/12, 14:41 »
ΜΗΝ συνεχιζετε μια αντιπαραθεση για την οποια εχουν ηδη δοθει εξηγησεις. Το επιπεδο του φορουμ ειναι υψηλοτατο και αυτος ειναι [για μενα τουλαχιστον] ο κυριος λογος που ολοι το αγαπαμε και το παρακολουθουμε ανελλιπως. RESPECT σε ολους και ιδιαιτερα στον Στεφανο για τις αναρτησεις του και την ακουραστη διαθεση του , να μοιραζεται μαζι μας τις γνωσεις του.
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #18 στις: 27/12/12, 14:57 »
Επειδη προκειται για ενα forum το οποιο ο μονος τροπος συνεννοησης και συζητησης ειναι ο γραπτος λογος, θα ηταν καλο να αποφευγουμε ακραιες εκφρασεις που ενδεχομενως να τις εννοουμε με αλλο τροπο στο προφορικο, αλλα με αλλο τροπο να μεταφραζονται στο γραπτο!

Ναι, η προταση που περιλαμβανει τη συμβουλη και μετα τη λεξη βλακεια ειναι λιγο χοντρη, ιδιαιτερα οταν ειναι στο γραπτο λογο. Φανταζομαι πως κανενας δεν ηθελε να προσβαλει τον αλλον, οποτε ας ληξει εδω το ζητημα και την επομενη φορα ας ειμαστε πιο προσεκτικοι στον τροπο που δινουμε απαντησεις.


Ενδεχομενως σε μια προφορικη συζητηση, ο τροπος που θα γινοταν η αναφορα στη "βλακεια συμβουλη" να ηταν οδηγος για γελιο κι οχι για προσβολη.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #19 στις: 27/12/12, 15:35 »
εγω προτείνω να πάρεις μια ηλεκτρική , αφού αυτή σ'αρέσει περισσότερο.
κ εφόσον διαθέτεις λίγα χρήματα , θεωρώ πως θα ήταν πιο φρόνιμο να μη μπεις σε έξοδα αγοράζοντας κλασική ή ακουστική κ μετά να χρειαστεί να αγοράσεις κ ηλεκτρική.
επίσης θα σε συμβούλευα να μην πάρεις κάποια απο αυτά τα (ανώνυμα)σετ , προτίμησε τις αγγελίες, κάτι καλύτερο θα βρεις.
βέβαια όλα αυτά εξαρτώνται απο τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις .

edit : μια squier stratocaster καινούργια στα 110 ευρώ (όπως παρέθεσε ο STEFANOS604 ) είναι μια χαρά

« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/12, 15:41 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #20 στις: 27/12/12, 19:27 »
Επειδη προκειται για ενα forum το οποιο ο μονος τροπος συνεννοησης και συζητησης ειναι ο γραπτος λογος, θα ηταν καλο να αποφευγουμε ακραιες εκφρασεις που ενδεχομενως να τις εννοουμε με αλλο τροπο στο προφορικο, αλλα με αλλο τροπο να μεταφραζονται στο γραπτο!

Ναι, η προταση που περιλαμβανει τη συμβουλη και μετα τη λεξη βλακεια ειναι λιγο χοντρη, ιδιαιτερα οταν ειναι στο γραπτο λογο. Φανταζομαι πως κανενας δεν ηθελε να προσβαλει τον αλλον, οποτε ας ληξει εδω το ζητημα και την επομενη φορα ας ειμαστε πιο προσεκτικοι στον τροπο που δινουμε απαντησεις.


Ενδεχομενως σε μια προφορικη συζητηση, ο τροπος που θα γινοταν η αναφορα στη "βλακεια συμβουλη" να ηταν οδηγος για γελιο κι οχι για προσβολη.


...ακριβως αυτο. Σορυ αγαπητε Στεφανε αν παρεξηγησες, ουτε καν εννοουσα κατι για σενα. Η συμβουλη αυτη που ανεφερα δεν ειπωθηκε απο σενα για να πω οτι ειπα. Ειναι γενικη συμβουλη που την ακουμε ολοι, την ακουγα κι εγω μικρος και εννοειται την λεξη "βλακεια" την ειπα ετσι. Μην πιανομαστε απο λεξεις και χαλαμε το θεμα. Ληξαν το ζητημα  ;)
H Squier ειναι πολυ καλη επιλογη για ξεκινημα και νομιζω μετα απο τοσα νεα θεματα που εχει ανοιξει ο κοσμος του φορουμ αισθανομαι οτι εχει καταληξει σαν το "καλυτερο" starting μοντελο. Οποτε why not!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος ntelis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #21 στις: 27/12/12, 19:35 »
Βασικά μετά από ένα ελέγχο που έκανα έχω βρει κάποια μοντέλα φτηνά για ξεκίνημα σας τα βάζω κάτω με τα λινκ και θα ήθελα να με βοηθήσετε ώστε να διαλέξω κάποιο .




Πρωτη ειναι αυτη που με αρεσε αρκετα . [size=78%]http://www.amazon.com/Electric-Accessories-Beginner-Starter-Package/dp/B002RXXOX8/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1356605445&sr=8-1&keywords=electric+guitar[/size]


Δευτερη αυτη απο amazon [size=78%]http://www.amazon.com/Electric-Accessories-Beginner-Starter-Sunburst/dp/B002RZCZ90/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1356605445&sr=8-6&keywords=electric+guitar[/size]


Τριτη αυτη απο νακας  [size=78%]http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=132638[/size]


Και τελευταια αυτη απο ριχαρδος  [size=78%]http://www.rihardos.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=yagendoo_VaMazing_2.tpl&product_id=9363&category_id=237&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=132[/size]




και 2 βιβλια που βρηκα [size=78%]http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=96795[/size]
http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=131305


Σε αυτο αν θελετε απαντηστε μου αν της θεωρειτε καλη επιλογη αυτες απο Amazon.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος need help
« Απάντηση #22 στις: 27/12/12, 20:18 »
Σε αυτο αν θελετε απαντηστε μου αν της θεωρειτε καλη επιλογη αυτες απο Amazon.

Πέρα από το γενονός ότι αυτές οι κιθάρες είναι μάλλον κακής (έως κάκιστης) ποιότητας, είναι από το Αμερικάνικο Amazon, πράγμα που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είναι δυνατή η αποστολή τους στην Ελλάδα. Ακόμα κι αν είναι, η τελική τιμή με τα μεταφορικά και τους φόρους θα είναι αρκετά υψηλότερη, οπότε δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα να κοιτάξεις στα Ευρωπαϊκά καταστήματα ή στο Βρετανικό Amazon, όπου θα βρεις πιο ποιοτικά όργανα. Και αν θέλεις τη γνώμη μου, υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες από τη Squier στα ίδια ή και λιγότερα λεφτά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νεο μέλος...

Ξεκίνησε από Greeklover Βιβλίο Εντυπώσεων

10 Απαντήσεις
6170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 23:38
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
6040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 02:38
από Marios Demigod
6 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/07, 02:17
από PAN.84
20 Απαντήσεις
8290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 19:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
7 Απαντήσεις
39831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/11, 12:48
από PrettyGuitarist
6 Απαντήσεις
3293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/12, 00:58
από Adrift
7 Απαντήσεις
3659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/12, 17:53
από atav (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
6828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 19:15
από kopaniamento
2 Απαντήσεις
5577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/15, 17:25
από Yiannis Papadopoulos
10 Απαντήσεις
7027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/17, 17:43
από Guitar Fan