Αποστολέας Θέμα: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα  (Αναγνώστηκε 6361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Κατά πάσα πιθανότητα το νέο cd του Μίλτου Πασχαλίδη "Ψωμί κι εφημερίδα" θα κυκλοφορήσει στις 12 Δεκεμβρίου. Αυτές τις μέρες παίζονται τα κομμάτια του αποκλειστηκά στον "Μελωδία"...






"Ο καινούργιος και πιο ηλεκτρικός δίσκος «Ψωμί κι Εφημερίδα» του Μίλτου Πασχαλίδη με 14 τραγούδια (οκτώ δικά του, δύο του Κώστα Λειβαδά, από ένα του Γιώργου Ανδρέου και του Στέλιου Γαργάλα και δύο διασκευές)"
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος airfather

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #1 στις: 07/12/07, 10:47 »
Καλός ο Μίλτος. Αλλά όταν θέλεις να ζήσεις μόνο από τη τέχνη αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Όπως να βγάζεις δίσκους στις γιορτές ή να κάνεις επετειακά Live για τα 10 χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #2 στις: 07/12/07, 12:23 »
Καλός ο Μίλτος. Αλλά όταν θέλεις να ζήσεις μόνο από τη τέχνη αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Όπως να βγάζεις δίσκους στις γιορτές ή να κάνεις επετειακά Live για τα 10 χρόνια...
Άδικο σχόλιο νομίζω για έναν μουσικό που έχει βγάλει σε δώδεκα χρόνια μόνο τέσσερις δίσκους και μια ζωντανή ηχογράφηση... Πολύ άδικο... Και κυρίως για έναν μουσικό που δεν συμβιβάστηκε όσον αφορά στον ήχο του.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #3 στις: 07/12/07, 14:39 »
Καλός ο Μίλτος. Αλλά όταν θέλεις να ζήσεις μόνο από τη τέχνη αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Όπως να βγάζεις δίσκους στις γιορτές ή να κάνεις επετειακά Live για τα 10 χρόνια...

Δεν νομίζω ότι ο Μίλτος είναι "συμβιβασμένος". Πού το στηρίζεις αυτό;
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #4 στις: 07/12/07, 22:46 »
Καλός ο Μίλτος. Αλλά όταν θέλεις να ζήσεις μόνο από τη τέχνη αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Όπως να βγάζεις δίσκους στις γιορτές ή να κάνεις επετειακά Live για τα 10 χρόνια...
4 χρονια ειχε να βγαλει δισκο ο Πασχαλιδης!!Και ενα live εχει βγαλει ολο κι ολο οπου τραγουδουν αλλοι τα περισσοτερα τραγουδια του.Απο που κ ως που βγαζει δισκους μονο στις γιορτες και βγαζει συνεχεια επετειακα live??Συμβιβασμος θα ταν αν εβγαζε δισκο καθε χρονο και για ψηλλου πηδημα..
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #5 στις: 20/12/07, 01:35 »
το cd έχει κυκλοφορήσει εδώ και οχτώ μέρες. έχω ξεκινήσει και το ακούω. με ενα γρήγορο άκουσμα μπορώ να πω ότι περιμενα κάτι περισσότερο. βέβαια είναι νωρίς να λέμε ο,τιδηποτε γιατί τα καλά τραγούδια ακούγονται λίγα λίγα, σιγα σιγά, προσεκτικά και για πολύ καιρό.
καλή μας ακρόαση λοιπόν, και καλή επιτυχία στον Μίλτο που πρόσφατα απολαυσα και σε live εμφανισή του -και είναι καταπληκτικός-!

Αποσυνδεδεμένος founio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • with the birds i' ll share this lonely view....
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #6 στις: 23/12/07, 14:39 »
Νομίζω ότι όλοι περιμέναμε κάτι περισσότερο μετά από τόσα χρόνια απουσίας.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #7 στις: 23/12/07, 20:24 »
Καλός ο Μίλτος. Αλλά όταν θέλεις να ζήσεις μόνο από τη τέχνη αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς. Όπως να βγάζεις δίσκους στις γιορτές ή να κάνεις επετειακά Live για τα 10 χρόνια...
Άδικο σχόλιο νομίζω για έναν μουσικό που έχει βγάλει σε δώδεκα χρόνια μόνο τέσσερις δίσκους και μια ζωντανή ηχογράφηση... Πολύ άδικο... Και κυρίως για έναν μουσικό που δεν συμβιβάστηκε όσον αφορά στον ήχο του.

Συμφωνώ απόλυτα!!Ελεος πια, συνέχεια μεσα στη κακία είστε!!Μιλάς λές και βγάζει δίσκο 6 μήνες!!Και μια χαρά ήταν το λαιν του!Εγω πολύ το ευχαριστήθηκα, και τώρα το βάζουμε συνέχεια και το ακούμε!Δεν είναι κακό να έχεις όλα τα αγαπημένα σου τραγούδια μαζεμένα!Στο κάτω κάτω, ένας ήταν ο Άσιμος...Εαν έκανε τα ίδια και ο Πασχαλίδης θα λέγαμε ότι τον αντέγραφε...  ::) :P
 
 Αυτό το ''περίμενα κάτι περισσότερο'', ποτέ μου δεν το κατάλαβα...!Δηλαδή τί περιμένατε, καλύτερη ενορχήστρωση, καλύτερους στίχους καλύτερες συμμετοχές??
Έτσι έλεγα και πριν 6 χρόνια, όταν πρωτοάκουσα τις ''Περιπέτεις ενός προσκυνητή'' του Ιωαννίδη! ''Μα καλά έκανε 5 χρόνια να βγάλει δίσκο για να βγάλει αυτό???"!Αλλά μετά ακούγοντας τον πολλές φορες, κατανοώντας καλύτερα τους στίχους και ακούγοντας πιο προσεκτικά την ενορχήστρωση, αγάπησα αυτόν τον δίσκο!Αυτοί οι καλλιτέχνες δεν βγάζουν δίσκους που να γίνονται ''κατανοητοί'' αμέσως, γιατί μέσα στα τραγούδια τους εμπεριέχονται βαθύτερα νοήματα και πολλά συναισθήματα...!
 Εγω μέχρι στιγμής τον βρίσκω πολύ καλό!Έχω ξεχωρίσει σαφως και κάποια κομμάτια ως υπέροχα!Και όσο πιο πολλές φορές τον ακούω, τόσο μου αρέσει περισσότερο.... ;)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #8 στις: 24/01/08, 08:24 »
Αν και το πήρα όταν βγήκε μόλις χτες κατάφερα να το ακούσω και δε μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα.Περίμενα και γω κάτι παραπάνω -δεν κατάλαβα γιατί αυτό είναι κακό-.Το ότι εκτιμώ και θαυμάζω έναν τραγουδιστή δε σημαίνει πως θα δέχομαι ασυζητητί ό,τι δουλειά παρουσιάζει.
Από την ακρόαση ζήτημα να μου μειναν ένα δυο τραγούδια.Για μένα είναι ξεκάθαρη η αλλαγή προσανατολισμού...ο Μίλτος ασχολείται πλέον με τα καθημερινά και ψιλοπολιτικά θέματα.
Θα τον ξανακούσω το δίσκο και βλέπουμε.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #9 στις: 24/01/08, 12:36 »
μια απ' τα ιδια και γω. δεν ενθουσιαστηκα απο τον δισκο. περιμενα πολλα περισσοτερα. κυριως γιατι ειχε καιρο να βγαλει.  ενα τραγουδι μου αρεσε και αυτο ειναι η ''ελια''. τωρα δεν μου αρεσε ενα τραγουδι που εχει πολιτικο στιχο. δεν θυμαμαι πιο ειναι. γενικα ειναι ενας μετριος δισκος για μενα
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #10 στις: 24/01/08, 13:26 »
Eμενα ο δισκος καθε μερα που τον ακουω μ'αρεσει και πιο πολυ.Στο πολιτικο τραγουδι που λετε,το εχει γραψει ο Λειβαδας,για μενα λεει την αληθεια για το τι συμβαινει σημερα στον χωρο της εργασιας..Απο τα αγαπημενα μου εχει γινει η ημικρανια και το ζειμπεκικο που τραγουδα ομορφα η Γιωτα Νεγκα.Ο Μιλτος παντα ειχε πολιτικα κομματια ,βλεπε ντοματες,Αγυριστο κεφαλι,τρελος και αλλα που δεν μου ρχονται τωρα,απλα τωρα ειναι πιο ξεκαθαροι οι στιχοι γιατι δεν τους εχει γραψει στο συγκεκριμενο τραγουδι και ο ιδιος..Και παντα ασχολουταν με τα καθημερινα και πολιτικα θεματα αφου στις συναυλιες του και τις εμφανισεις του μονο σχολια για τετοια θεματα κανει εδω και πολλα χρονια.
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #11 στις: 24/01/08, 13:30 »
Eμενα ο δισκος καθε μερα που τον ακουω μ'αρεσει και πιο πολυ.Στο πολιτικο τραγουδι που λετε,το εχει γραψει ο Λειβαδας,για μενα λεει την αληθεια για το τι συμβαινει σημερα στον χωρο της εργασιας..Απο τα αγαπημενα μου εχει γινει η ημικρανια και το ζειμπεκικο που τραγουδα ομορφα η Γιωτα Νεγκα.Ο Μιλτος παντα ειχε πολιτικα κομματια ,βλεπε ντοματες,Αγυριστο κεφαλι,τρελος και αλλα που δεν μου ρχονται τωρα,απλα τωρα ειναι πιο ξεκαθαροι οι στιχοι γιατι δεν τους εχει γραψει στο συγκεκριμενο τραγουδι και ο ιδιος..Και παντα ασχολουταν με τα καθημερινα και πολιτικα θεματα αφου στις συναυλιες του και τις εμφανισεις του μονο σχολια για τετοια θεματα κανει εδω και πολλα χρονια.
Πωω Μάκη λες και είσαι στο μυαλό μου...!!! Ακριβώς αυτό θα λέγα...!
 Βασικά πάντα ο Πασχαλίδης ασχολιόταν με τα ''καθημερινά και πολιτικά'' ...Δεν ειναι καινούριο αυτό..

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #12 στις: 24/01/08, 20:20 »
Συμφωνώ αρκετά με την FSL, είναι γεγονός πως προσωπικά περίμενα περισσότερα από τον συγκεκριμένο δίσκο...
Το πρόβλημα για μένα δεν είναι το ύφος των τραγουδιών και τα "καθημερινά και πολιτικά"...
Το πρόβλημα είναι πως πλην 2 τραγουδιών, ο στίχος μου δίνει την εντύπωση πως δεν δένει με τη μουσική...Ειδικά αυτό με την "ανεργία" δεν έχει καν ρυθμό...δεν αντιλαμβάνομαι καν μελωδία στο εν λόγω κομμάτι κι αυτό έχω την αίσθηση πως είναι το πρόβλημα...
Παραπέρα, από τα 2 το "Ψωμί και εφημερίδα" το ξεχωρίζω καθώς και το Μικρό μου θαύμα,
το οποίο όμως δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με το Μίλτο που ξέρουμε...Θυμίζει ένα κλασικό εμπορικό κομματάκι του ...Λειβαδά...Μια απ'τα ίδια του εμπορίου...
Έχει αλλάξει τελείως ύφος ο Μίλτος και είναι γεγονός...Από το Κρητικό πήγαμε στο ...Πυξ λαξικό...
Τέλος, αν και κατανοώ την άποψη ότι "Μερικά τραγούδια θες κάποιο καιρό να τα ακούσεις για να σου κάτσουν", στην προκειμένη περίπτωση θα διαφωνίσω...
Όπως προείπα, δεν βλέπω να ταιριάζει καν η μουσική με το στίχο...
(Κρίνω όλο το τραγούδι και όχι ξεχωριστά μουσική - στίχο...)...
Ο Μίλτος είναι ο νούμερο 1 στις ελληνικές προτιμήσεις μου αλλά απογοητεύτηκα λίγο με το "Ψωμί και εφημερίδα"...Σαν να μην έχει να "δώσει"...
Υποκειμενικά είναι όλα όμως...
Αυτά...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #13 στις: 24/01/08, 20:26 »
Επίσης θεωρώ (πάλι υποκειμενικό και προσωπική άποψη) πως λάθος που ο Λειβαδάς έδωσε στίχους...
Σίγουρα το γεγονός ότι μου την δίνει ο εν λόγω καλλιτέχνης ενισχύει την άποψή μου αυτή, αλλά δεν είναι στο ύφος του Μίλτου...
Τέλος, οι "τομάτες" και το "Αγύριστο κεφάλι" είναι γραμμένα από τον Αποστολάκη και τον Άλκη Αλκαίου αντίστοιχα, οπότε και καμία σύγκριση δεν υφίσταται με τον Λειβαδά...
Αυτά...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #14 στις: 01/02/08, 23:49 »
Τελικά με απογοήτευσε ο Μίλτος...  :'( :'( :-\
Την πρώτη φορά που έβαλα να ακούσω τον δίσκο, στο 3ο τραγούδι ενιωσα την ανάγκη να το κλείσω. Κάτι το οποίο και έκανα...
Την δεύτερη άκουσα μεν όλο το δίσκο, αλλά δεν μου κίνησε κ τόσο το ενδιαφέρον και δεν παρακολουθούσα τα τραγούδια όπως κάνω συνήθως όταν ακούω για πρώτη φορά κάποιον δίσκο...
Ελπίζω την τρίτη φορά να βρω αυτό το κάτι στον δίσκο που θα τον κάνει ξεχωριστό όπως είναι για μένα όλοι οι υπόλοιπο δίσκοι του Μίλτου...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Μίλτος Πασχαλίδης-Ψωμί κι εφημερίδα
« Απάντηση #15 στις: 07/02/08, 11:22 »
Δυστυχως κι εγω αν και τον ακουσα ολο τον δισκο, περα απο ενα δυο που τραβηξαν την προσοχη μου, τα υπολοιπα περασαν απαρατηρητα.

Ο Πασχαλιδης ειναι απ τους καλιτεχνες που μου αρεσουν, και θεωρω οτι εχει και ποιοτητα και ηθος.
Ελπιζω στην δευτερη ακροαση να αλλαξω γνωμη για την καινουρια δουλεια του.
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
456 Απαντήσεις
167078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/17, 00:42
από Anastasia92
9 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 19:11
από Χρυσάνθη
3 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/07, 16:52
από G-hamsteR
4 Απαντήσεις
3089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:53
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
5 Απαντήσεις
20642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/11, 18:36
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
2705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/13, 13:33
από Βραζίλης
14 Απαντήσεις
5077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 09:47
από mackay
0 Απαντήσεις
2947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 14:01
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
2905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/17, 14:57
από MARIOS F
52 Απαντήσεις
13374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/17, 12:47
από panixgr