Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #125 στις: 25/04/10, 21:03 »
Βραζίλη, πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που παράθεσες και ομολογώ ότι με μια πρώτη ανάγνωση φαίνεται ότι όντως οι μισθοί των Δ.Υ. δεν αποτελούν πραγματικό πρόβλημα.. Με μια δεύτερη ανάγνωση όμως βλέπει ο καθένας μας ότι οι δείκτες που χρησιμοποιεί το άρθρο για να δείξει ότι ο αριθμός των Δ.Υ. της Ελλάδας σε σχέση με την Ευρώπη είναι παραπλανητικοί.. Οι δύο δείκτες που χρησιμοποιούνται είναι οι μισθοί ως ποσοστό του Α.Ε.Π. και ο λόγος Δ.Υ / Συνολικοί Υπάλληλοι.. Και οι δύο αυτοί δείκτες δεν δείχνουν την πραγματικότητα.. Ο λόγος είναι απλός.. Το γεγονός ότι η Ελλάδα πληρώνει μισθούς ίσους με το 9,3% ενώ ο μέσος όρος της Ε.Ε. περισσότερο δεν σημαίνει ότι πληρώνουμε λιγότερο.. Μπορεί όντως σε μια άλλη ευρωπαική χώρα οι δημόσιες επιχειρήσεις να είναι μεγαλύτερες, οι δήμοι (λόγω έκτασης χώρας) να είναι περισσότεροι και επομένως το μεγαλύτερο ποσοστό να είναι δικαιολογημένο.. Το 9,3% της Ελλάδας δεν σημαίνει ότι τόσες είναι οι ανάγκες σε δημοσίους υπαλλήλους.. Μπορεί η Ελλάδα να έχει ανάγκη για 5% και τελικά να πληρώνει 9,3%.. Εκεί είναι η σπατάλη.. Ή εναλλακτικά η Σουηδία να έχει όντως ανάγκη για πολλούς Δ.Υ. γιατί μπορεί να έχει περισσότερες δημόσιες επιχειρήσεις.. Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις αν όντως το δημόσιο είναι διογκωμένο είναι να το δεις με τα ίδια σου τα μάτια.. Όλοι μας το βλέπουμε καθημερινά δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε.. Απλά θα φέρω ένα παράδειγμα..

Σε μια δημόσια εταιρία, το 2008 έκλεισαν 2 εργοστάσια επειδή το κράτος εφάρμοσε την κοινωτική οδηγία περί Κ.Ο.Α.. Σε πληροφορώ ότι εν έτει 2010, ακόμα πληρώνονται οι υπάλληλοι των 2 εργοστασίων και μάλιστα στον ισολογισμό της η εταιρία τα εμφανίζει αυτά τα κόστη ως "Κόστη Αδρανείας"!!! Δηλαδή τι ποιο εξώφθαλμο από αυτό; Αν θέλουμε να συντηρούμε 4 γραμματίνες ενός διοικητή μιας δημόσιας επιχείρησης ενώ η δουλειά μπορεί να γίνει και με 1-2 (και μάλιστα αν δει κάποιος πόσα παίρνουν αυτές οι γραμματίνες θα μείνει μαλ**ας) είμαστε άξιοι της τύχης μας..

Johnie, δεν μεταφέρω ιδέες άλλων αλλά βασίζομαι στη κοινή λογική.. Δεν μου λένε άλλοι τι είναι σωστό, απλά βλέπω και κρίνω με πραγματικά στοιχεία.. Δυσκολεύομαι να πιστέψω τις συνομωσίες που αναφέρεις όχι γιατί είμαι κανένα στραβόξυλο, απλά επειδή κάπου αυτά που ακούγονται δεν στέκουν.. Ας δεχθώ για χάρη της κουβέντας ότι υπάρχει μια οικονομική ελίτ που αποφασίζει μυστικά για τα πάντα.. Μπορείς να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν τα μέλη αυτής της ελίτ να μην έχουν διαφωνίες; Να μην συγκρούονται τα συμφέροντα τους; Εδώ οικογένειες ολόκληρες χωρίζουν για τα κληρονομικά.. Δηλαδή αυτά τα 100 άτομα (φαντάζομαι ότι είναι τραπεζίτες, επιχειρηματίες, κλπ) όλοι συμφωνούν πάντοτε; Δεν θέλει ο ένας να φάει το μερίδιο του άλλου; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο αυτή η ισορροπία να κρατάει τόσα χρόνια.. Να μην βγει κάποιος "θιγμένος" και να τα "καρφώσει" όλα.. Το σύστημα δεν λειτουργεί έτσι.. Το σύστημα λειτουργεί αλλιώς και μάλιστα είναι τόσο φανερός ο τρόπος που γίνεται το αλισβερίσι που δεν μπορώ να πιστέψω πως η φαντασία κάποιων καλπάζει τόσο ενώ τα σκάνδαλα γίνονται μπροστά στη μύτη μας.. Δεν υπάρχει ΜΙΑ οικονομική ελιτ.. Υπάρχουν συμφέροντα και συμφωνίες που αλλάζουν καθημερινά.. Για παράδειγμα, ο Σημίτης προωθούσε τον Κόκκαλη και τον Λαμπράκη, ο Καραμανλής τους παπάδες και τους εφοπλιστές, ο Γιωργάκης απ'ότι φαίνεται τους Αμερικάνους φίλους του από το κολλέγιο.. Εκεί γίνεται η τεράστια σπατάλη.. Στο ότι κάθε κυβέρνηση φέρνει τους δικούς της και σπαταλά με διαφορετικό τρόπο το δημόσιο χρήμα.. Αυτά είναι γνωστά δεν χρειάζεται να ψάχνουμε για σενάρια τραβηγμένα.. Αφού τους ψηφίζουμε καλά να πάθουμε..

Κάτι άλλο.. Μας παράθεσες ένα video με την Goldman Sachs.. Αυτοί είναι οι συνωμότες που κατηγορείς; Αν είναι αυτοί τότε πολύ απλά να σου πω ότι οι πρακτικές των ξένων επενδυτικών τραπεζών είναι γνωστές σε όλους που ασχολούνται έστω και λίγο με τα οικονομικά.. Είναι γνωστά τα "συγκαλυμμένα δάνεια" του Σημίτη για να μπούμε στην Ε.Ε.. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να κατηγορήσει την Goldman.. Την δουλειά της έκανε.. Ο Σημίτης ήταν ο ηλίθιος της υπόθεσης που πίστεψε ότι παίζοντας με τη φωτιά δεν θα καεί.. Είπαμε "δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να εκμεταλλεύεσαι τον μαλ**α".. Είναι γνωστό σε όλους ότι η UBS κάνει front running με τα analysts' reports που βγάζει όπως είναι γνωστό ότι η JP Morgan ακόμα και τώρα πουλάει στον κόσμο τα τοξικά syndicated loans.. Την δουλειά τους κάνουν.. Εσύ αν θέλεις σαν χώρα, μην πουλήσεις το ομόλογο σου σε αυτές όπως επίσης μην δεχθείς να σου διακανονήσουν το χρέος σου γιατί πολύ απλά δεν θα το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους..

Επειδή με έχει κουράσει όλη αυτή η ιστορία, θα το κλείσω το ζήτημα.. Πραγματικά Johnie μετά από 10 posts σου δεν έχω καταλάβει που το πας.. Δεν έχω καταλάβει να προτείνεις κάτι συγκεκριμένο.. Αυτό που λες είναι ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΞΥΠΝΗΣΤΕ, ΞΥΠΝΗΣΤΕ.. ΟΚ.. Ξυπνήσαμε.. Τώρα τι; Εγώ αυτό που λέω είναι "Ξυπνήστε, αλλά ας κάνουμε και κάτι άμεσο".. Είναι σαν να καίγεται το σπίτι σου και εγώ να σου λέω πάρε από ένα λάστιχο να τη σβήσουμε τη φωτιά και εσύ να λες ότι πρέπει να βάλουμε μηχανισμούς ανίχνευσης καπνού.. Πολύ σωστό.. Αλλά όταν καίγεται το σπίτι σου δεν κοιτάς για το τι θα κάνεις στο μέλλον.. Κοιτάς για το τι θα κάνεις στο παρόν.. Τέλοσπάντων, ότι και να λέμε τώρα, το ΔΝΤ μπήκε στη ζωή μας, δεν καταφέραμε να τα ξεμπλέξουμε μόνοι μας και θα πληρώσουμε τις "αμαρτίες γονέων μας".. Σε αυτό νομίζω θα συμφωνήσουν όλοι..

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #126 στις: 25/04/10, 21:18 »
οσο πανε οι απαντησεις μεγαλωνουν! σοβαρα υπαρχει κανεις ν τ διαβαζει οοοολα αυτα; Μπραβο τ αν υπαρχει...

Η οικονομικη μ εκτιμηση πανω στο ζητημα ειναι οτι αν ειναι ν περιμενουμε ν ευτυχησουμε απ τα οικονομικα μας, θ γερασουμε περιμενοντας!
....
Λευτερια στις εγκυες!
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #127 στις: 25/04/10, 21:19 »
Κι ομως δεξερωκιθαρα υπαρχουν ανθρωποι που τα κοιτανε αυτα γιατι πλητονται ή εχουν ηδη πληγει αμεσα απο τη κριση. Οποτε ειτε ερθει, ειτε οχι το ΔΝΤ, καλο ειναι να κοιταμε και τι λενε οι μικροι ανεξαρτητοι οικονομολογοι και λοιποι επαγγελματιες του χωρου.
Μηπως καταλαβουμε τελικα εαν υπαρχει και λυση που δε θελουν να την εφαρμοσουν γιατι δε διευκολυνει τις τσεπες τους ;) ( των μεγαλων προφανως )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #128 στις: 25/04/10, 21:52 »
Faser στο video που παρεθεσα απλα δειχνουν την σχεση ΔΝΤ και ιδιωτικης τραπεζας (goldman Sachs) και ταυτοχρονα την σχεση αυτων με τους δικους μας πολιτικους. Αν νομιζεις οτι κι αυτο ειναι τραβηγμενο απο τα μαλια κι οτι ειναι απολυτως φυσικα ολα αυτα, τοτε παω πασσο. Και με το να λες οτι η Goldman Sachs εκανε απλα την δουλεια της, ειναι τουλαχιστον ανηθικο (το ιδιο ακριβως λενε και στελεχη της τραπεζας για την ακριβεια). Γιατι αυτοι φροντισαν με ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ σε συνεργασια με δικα μας λαμογια να κρυψουν χρεη και μετα αφου μπηκε η Ελλαδα στο €, χρησιμοποιησαν την χωρα σαν μοχλο πιεσης εναντιον του € χωρις φυσικα να νοιαζονται για το τι θα παθει μια χωρα. Αν αυτο ειναι μεσα στα πλαισια υγειους ανταγωνισμου κτλ, τοτε παω πασσο. Απλα νομιζω οτι η διαφθορα ειναι τετοια και σε τετοιο βαθμο ΠΑΝΤΟΥ, που εχουμε φτασει τα αυτονοητα να τα θεωρουμε παραλογα, τα παρανομα ως καλα πραγμενα κτλ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #129 στις: 25/04/10, 22:17 »


(Εκτος αν το επιασα εγω λαθος!  ;D)

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω.. Ο Macmisias εξέφρασε τo φόβο ότι αν αρθεί η μονιμότητα θα μείνουν κενές θέσεις και με αυτό τον τρόπο ήθελα να του δείξω αυτό δεν πρόκειται να γίνει.. Οι θέσεις θα καλυφθούν.


Όχι . Εγώ δεν πιστεύω ότι θα καλυφθούν. Ή αν καλυφθούν αυτό θα είναι προσωρινό γιατί είναι λογικό μόλις βρεθεί καλύτερη δουλειά και ο καινούργιος θα τη κάνει. Θα μπαίνουν δηλαδή συνέχεια "στραβάδια" και εκεί να δεις πως θα απαξιωθεί τελείως το Δημόσιο. Δηλαδή σήμερα ενώ έχεις (παρ'όλα τα παράπονα) σε γενικές γραμμές καλούς γιατρούς στα Δημόσια νοσοκομεία, τότς θα έχεις συνέχεια ασκούμενους ή με πολύ μικρή εμπειρία. Οπότε εκεί θα πηγαίνει μόνο ο άστεγος και ο εξαθλιωμένος. Ενώ σήμερα έχουν πολλοί συμπολίτες μας δικαίωμα στην καλή περίθαλψη. Και τα νοσοκομεία είναι ένα παράδειγμα. Να σου πω ένα άλλο αυτής της ανακύκλωσης εργαζομένων. Με το που διώξανε κάποιους που είχανε με stage στο ΚΕΠ της γειτονιάς μου και που είχανε αποκτήσει μιά μικρή εμπειρία στη δουλειά, φέρανε κάτι άλλους , ούτε και εγώ ξέρω από που και με τι συμβάσεις και τώρα βλαστημάς να κάνεις την απλούστερη δουλειά...
Για μένα το ζήτημα είναι το εξής. Η εργασία πρέπει να προστατεύεται, αν υπάρχουν ανισότητες μεταξύ δημοσίων και ιδιωτικών να έρθουν οι ιδιωτικοί πιο κοντά στους δημοσίους και όχι το αντίθετο και τέλος να βρεθεί ένας πολιτικός με άντερα, να τα πάρει από εκεί που τόσα χρόνια δεν τα δίνουν και κλέβουν από τον ιδιωτικό και δημόσιο υπάλληλο τις υπηρεσίες του , τα σχολεία του , την περίθαλψή του , τη ποιότητα ζωής του. Βαρέθηκα τόσα χρόνια μισθωτός να πληρώνω την εφορία όλων των ελεύθερων επαγγελματιών ή όλων αυτών που με εντελώς "μαύρα" εισοδήματα , γεμίζουν τα μπουζουξίδικα. Αυτοί μας κοροιδεύουν, που δηλώνουν 5 ΄η 10000 ευρώ το χρόνο και κυκλοφορούν με αμάξια των 50000....Έλεος.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #130 στις: 25/04/10, 22:52 »
Όταν μιλάμε για "δημιουργική λογιστική" τα όρια μεταξύ ηθικής και ανηθικότητας είναι πολύ δυσδιάκριτα.. Ποιος ήταν ο ανήθικος; Ο Σημίτης που ήθελε να αποκρύψει χρέη, η Goldman που τον βοήθησε ή η Ε.Ε. που δέχθηκε αυτά τα στοιχεία για τον υπολογισμό του ελλείμματος; Θα μου πεις και οι τρεις και δεν θα διαφωνήσω.. Παρόλα αυτά, η Ελλάδα με αυτούς τους τρόπους μπήκε στο €, έζησε κάποια χρόνια ασφάλειας μέσα στη νομισματική ένωση (αν και το κύμα ανατιμήσεων τους πρώτους μήνες του € ήταν απίστευτα μεγάλο) και τώρα ήρθε η ώρα που όλοι της τραβάνε το χαλί κάτω από τα πόδια.. Δυστυχώς πληρώνουμε τους "παιδικούς" χειρισμούς της κυβέρνησης να εμφανίσει ένα έλλειμμα άνω του 10% για να γυρίσει και να πει μετά ότι παρέλαβε χάος και ότι τα κατάφερε πανηγυρικά.. Μόνο που δεν υπολόγισε τις αγορές.. Οι αγορές δεν έδωσαν το χρόνο στο ΠΑΣΟΚ να κάνει αυτά που πίστευε ότι θα μας έβγαζαν από την κρίση και το γονάτισε με την άνοδο των spreads.. Ωραίος Γιωργάκη! Ήσουν πολύ έξυπνος!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #131 στις: 26/04/10, 11:34 »
http://tvxs.gr/webtv/%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AD%CF%81/%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%89%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AD%CE%BF%CF%82-v2#comments-title

Δειτε κι αυτο, αξιζει...  για οσους δεν πειθονται, μπορουν να ψαξουν και το modern money mechanics σε pdf μορφη στο διαδικτυο, (αν προτιματε να διαβαζετε πιο "επισημα" εγγραφα).


Και αυτο:

« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/10, 11:36 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #132 στις: 26/04/10, 12:46 »
Το θέμα και οι απόψεις που παρουσιάζονται είναι άκρως ενδιαφέρουσες τόσο γιατί είναι ένα θέμα που μας καίει ΟΛΟΥΣ, αλλα κυρίως γιατί βλέπω πως ο κόσμος αρχίζει και ξυπνά, μελετάει, συζητά για πράγματα που μέχρι πριν λίγους μήνες δε θα έδιναν σημασία.

Να πω την αλήθεια, δεν είμαι οικονομολόγος και δε μπορώ να αντιληφθώ 100% την ορολογία που χρησιμοποιείτε, πλην όμως προσπαθώ κι εγώ να σκέφτομαι κάποια πράγματα, και όσο περισσότερο το φιλοσοφώ, τόσο και καταλήγω πως οι απλές σκέψεις είναι και οι πιο ουσιαστικές...

Ας πάρουμε τα δεδομένα

1ον. Η Ελλάδα έχει ένα τεράστιο χρέος που αγγίζει τα 300 δισ. ευρώ. Χρήματα που χάθηκαν α) απο διεφθαρμένους πολιτικούς, β) απο βολεμένους (σε πολλά επίπεδα) Έλληνες, γ) απο απίστευτες σπατάλες και κακοδιαχείρηση στο Δημόσιο Τομέα, δ) απο τεράστια εξοπλιστικά προγράμματα (μιας και η Τουρκία κάνει διαρκώς αισθητή την ιμπεριαλιστική της παρουσία), ε) τεράστια ξένα πολυκαταστήματα που παίρνουν το Ελληνικό χρήμα και το βγάζουν έξω, στ) εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες που μένουν εγκλωβισμένοι στην Ελλάδα και βγάζουν έξω επίσης Ελληνικό χρήμα και γενικώς χρήμα βγαίνει, χωρίς να μπαίνει

2ον. Η Ελλάδα έχει πλούτο; Ο Χ Ι !!!!! Η Ελλάδα δεν έχει πλούτο!!! Έχει πλουτοπαραγωγικές πήγες... αλλα αυτές δεν αποτελούν πλούτο απο μόνες τους. Αν δεν τις εκμεταλλευθεί κάποιος, πλούτος δεν υπάρχει. Και αναφέρομαι κυρίως στον υπόγειο πλούτο... αυτόν που όταν υπάρχει, αποφέρει άμεσο ζεστό χρήμα... όχι "mousaka", "live your myth in Greece" και "Zorba The Greek... oooopaaaa!!!!!" τουριστικό, αβέβαιο και πρόσκαιρο πλούτο (και οι απέναντι έχουν ήλιο και παραλίες, για πόσα χρόνια οι ξένοι θα τα σκάνε σε εμάς;)

3ον. Μπορεί να εκμεταλλευθεί μόνη της αυτές τις πηγές; Πάλι Ο Χ Ι! Δεν έχει ούτε το χρόνο, ούτε το χρήμα, ούτε την εγγύηση πως αν επιχειρήσει κάτι τέτοιο δε θα της επιτεθούν οι γείτονες για να της το αρπάξουν

4ον. Μπορεί να βρεί οποιαδήποτε λύση μέσω Ε.Ε και Δ.Ν.Τ; 100 φορές Ο Χ Ι!!! Αυτοί χρησιμοποιούν το virtual νομισματικό σύστημα που στηρίζεται σε παλιόχαρτα και λογιστικά software για να παίζουν ανταγωνιστικά παιχνίδια μεταξύ τους εις βάρος της Ελλάδας και της οποιασδήποτε Ελλάδας. Δεν ενδιαφέρονται να σε βοηθήσουν αλλα για να σε κρατήσουν λίγο παραπάνω στη ζωή (πάντα μέσα στο δικό τους σύστημα) πριν σε αποτελειώσουν πλήρως όταν εκείνοι το επιλέξουν. Όπως όταν πεθαίνει ο παππούς και λέμε στο γιατρό να τον κρατήσει λίγο ακόμα στη ζωή για να προλάβει να μας "γράψει το σπίτι")

5ον. Μια επανάσταση σοσιαλιστικού/κομμουνιστικού χαρακτήρα θα έφερνε την αλλαγή; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Όταν είσαι μέσα στο στόμα του "καπιταλιστικού λύκου" που έχει αναπτύξει εδώ και πολλές 10ετίες τη δυνατότητα να ελίσσεται, να αλλάζει προσωπεία, να κατασκευάζει, αλήθειες, ψέμματα, "αγωνιστές της ελευθερίας" και "στυγνούς τρομοκράτες" όποτε θέλει, θα έρθει η μικρή, χρεωμένη, βαλλόμενη απο παντού Ελλάδα να πεί "καθιερώνω Υπαρκτό Σοσιαλισμό και σταματώ να έχω σχέσεις με εσάς τους "βρωμερούς καπιταλιστές", τις ¨βδέλλες" και "βρυκόλακες" που θα έλεγε και ο Λένιν; Αλήθεια θα τους κάναμε τόσο μεγάλη χάρη;;; Εδώ η πανίσχυρη Σοβ. Ένωση με τόσες χώρες γύρω της για ασπίδα προστασίας και δεν άντεξε... θα αντέξει η Ελλάδα; Ούτε για 1 εβδομάδα!!! Άσε που...πως και με ποιούς θα εγκαθιδρύσεις το απαραίτητο (μέχρι τη στιγμή... μπλά, μπλά) και πανίσχυρο κόμμα-κράτος; Μην κοροιδευόμαστε...

"Και καλά ρε Vaiking τι προτείνεις;" θα ρωτήσετε και καλά θα κάνετε... Λοιπόν. Αν θες να επιβιώσεις, θα πρέπει να παίξεις μέσα στο ίδιο παιχνίδι αλλα με δικούς σου όρους! Αλλιώς είσαι καταδικασμένος.

 Προχωρείς σε συμφωνία με Ρωσία και ενδεχομένως Κίνα (τους καπιταλιστικούς γίγαντες της "άλλης πλευράς" ) για την εκμετάλλευση των Ελληνικών κοιτασμάτων (πετρελαίου, ουρανίου, πολύτιμων μετάλλων). Αυτοί σου πληρώνουν το χρέος και σου παρέχουν την πολιτική και κυρίως στρατιωτική υποστήριξη απέναντι σε οποιονδήποτε εχθρό, προστατεύοντας την επένδυσή τους. Όποιος θέλει μετά να τα βάλει με την Ελλάδα, ας τα βάλει πρώτα με τον Πούτιν...

Στη συνέχεια βάζουν την τεχνολογία/τεχνογνωσία/κεφάλαια και εκμεταλλεύονται τις πηγές για όσα χρόνια χρειάζεται μέχρι να αποσβεστούν τα χρήματα που μας έδωσαν και βεβαίως να βγάλουν και σημαντικό κέρδος (καπιταλιστικές χώρες είναι, όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα) με 2 όρους: 1. Οι εργαζόμενοι στις εγκαταστάσεις να είναι Έλληνες και 2. η Ελλάδα να έχει δικαίωμα να αγοράζει τα προιόντα της εξόρυξης σε καλύτερες τιμές έστω και λόγω του μηδαμινού κόστους μεταφοράς

Μετά την πάροδο των συμφωνημένων ετών η εκμετάλλευση των κοιτασμάτων να περάσει σταδιακά στα χέρια του Ελληνικού κράτους.

Και σύμφωνα πάντα με την άποψή μου (η οποία μπορεί να μην είναι και η σωστή ή πλήρης επιχειρημάτων), ρωτώ και απαντώ ταυτόχρονα:

Σβήνουμε το δημόσιο χρέος; ΝΑΙ

Γλυτώνουμε τα υπερηψηλά επιτόκια δανεισμού; ΝΑΙ

Μειώνουμε την ανεργία σε μεγάλο βαθμό; ΝΑΙ

Μας μένουν χρήματα για περισσότερες παροχές και καλύτερους μισθούς για τους εργαζόμενους; ΝΑΙ

Πετυχαίνουμε εργασιακή ηρεμία και προσελκύουμε νέους επενδυτές κάνοντας και ταυτόχρονα κρατικές αναπτυξιακές επενδύσεις προς όφελος του λαού; ΝΑΙ

Επιδοτούμε και στηρίζουμε παράλληλα και την ιδιωτική πρωτοβουλία ουσιαστικά αλλα και με ένα πλαίσιο κανόνων σεβασμού του εργαζόμενου, του κράτους και του περιβάλλοντως; ΝΑΙ

Τρίζουμε και ολίγον τα δόντια σε μερικές πολυεθνικές (Lidl και δε συμμαζεύεται) πως οι τιμές τους στην Ελλάδα θα είναι ίδιες με αυτές στη Γερμανία αλλιώς, τα μπογαλάκια τους και σπίτια τους; ΝΑΙ

Με τέτοια αναπτυξιακή πολιτική αρχίζουμε πλέον να εξάγουμε και τίποτα αντί να εισάγουμε τα πάντα, άρα να φέρουμε λίγο χρήμα στον τόπο (γιατι ο ορυκτός πλούτος θα αργήσει να φέρει κέρδη στην Ελλάδα); ΝΑΙ

Πετυχαίνουμε και ηρεμία στις σχέσεις μας με τους γείτονες οι οποίοι θα πάρουν απόφαση πως δε μπορούν να τα βάζουν με την Ελλάδα; ΝΑΙ

Μειώνουμε επιτέλους τις τεράστιες εξοπλιστικές δαπάνες (αλλα και τις δαπάνες απο τα ληστρικά επιτόκια των ξένων δανειστών), διαθέτοντας πλέον περισσότερα χρήματα στην παιδεία, την υγεία, την κοινωνική ασφάλιση, την τέχνη και τον πολιτισμό; ΝΑΙ
 
Περνά πλέον ο λόγος μας στην Ε.Ε και το ΝΑΤΟ (να λέμε και κανένα ΟΧΙ στις επεμβάσεις των ΗΠΑ) μιας και δεν είμαστε πλέον ο πάμφτωχος καταχρεωμένος συγγενής; ΝΑΙ, αλλα και αν πάνε να μας ζορίσουν και σηκωθούμε και φύγουμε θα πάθουμε μεγάλη ζημιά; Δε νομίζω.

Θα καταφέρουμε να απορροφήσουμε και ενσωματώσουμε στην Ελληνική κοινωνία και οικονομία  περισσότερους μετανάστες; ΝΑΙ, το πρόβλημα βεβαίως δε θα λυθεί αλλα θα μετριαστούν οι αρνητικές επιπτώσεις

Θα γίνουν ποτέ όλα αυτά; Μάλλον ΟΧΙ! Γιατί ο Ελληνικός λαός έχει ρίξει τόσο χαμηλά το Ι.Q του, που ακόμα και στις τελευταίες εκλογές έδωσε 70% σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ... σε 2 κόμματα που ποτέ δεν αγάπησαν την Ελλάδα και το λαό, γι'αυτό και δε λειτούργησαν ποτέ προς το συμφέρον του, αλλα προς το συμφέρον της καπιταλιστικής παγκοσμιοποίησης, της Νεας Τάξης, της πολτοποίησης εθνών και λαών προς όφελος  μιας ελάχιστης ελίτ ανθρωπόμορφων τεράτων που στην υδρόγειο, βλέπουν το "τσιφλίκι" τους!!!

ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΜΕ!!!

Έτσι που έφτασαν τα πράγματα μέσα στη "δημοκρατία" μας, αν και πραγματικά απεχθάνομαι τέτοιου είδους σκέψεις, όταν θα έλθει κάποιος και θα πει "Ά, ρε Παπαδόπουλο που θέλουμε" αντί να αρχίσουμε να τον βρίζουμε, καλύτερα να κατεβάσουμε τα μάτια και να σκεφτούμε διπλά και τριπλά πριν αρχίσουμε τα περι "φασισμού" και για "δημοκρατικών ελευθεριών". Και να ντραπούμε και λίγο... γιατί συνεισφέραμε όλοι μας, άλλος λίγο, άλλος πολύ στο σχηματισμό μιας "δημοκρατίας" κατώτερης της δικτατορίας (κι όμως το καταφέραμε!!!) και ο χουντικός μπορεί και βγαίνει και απο πάνω!!! 

Αυτές είναι οι σκέψεις μου.. διορθώστε, συμπληρώστε η διαφωνήστε μαζί μου. Μπορεί να μην τα βρούμε αλλα τουλάχιστον θα έχουμε συζητήσει. Είναι και αυτό ένα βήμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/10, 13:05 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #133 στις: 26/04/10, 13:13 »
Δεν ειναι λιγο επικινδυνη η συμμετοχη Ρωσιας και Κινας στα εθνικα μας θεματα; Οχι πως διαφωνω, αλλα μηπως παμε στο αλλο ακρο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #134 στις: 26/04/10, 13:22 »
Εδώ που είμαστε, τα πάντα είναι επικίνδυνα και ενέχουν ρίσκο. Τα ζυγίζεις και επιλέγεις. Είμαστε όμως σίγουροι πως με το να "ανήκωμεν εις την Δύσιν" κινδυνεύουμε λιγότερο; Τα είδαμε τα χαίρια της Δύσης!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #135 στις: 26/04/10, 13:27 »
Νομιζω πως και οι 2 επιλογες ειναι οι οψεις του ιδιου νομισματος... :/ Προσωπικα ειμαι πιο "Ρωσοφιλος" σε σχεση με τους αμερικανισμους του Παπανδρεου, αλλα και παλι...ειναι ενας ελεγχος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #136 στις: 26/04/10, 13:36 »
Να μοιραστω με εσας μια απορια μου?Υπαρχει περιπτωση να γυρισουμε στις δραχμες και αν ναι τι επιπτωσεις θα εχει αυτο.Το συζητουσα με εναν φιλο μου οικονομολογο και μου ειπε πως νομικα δεν μπορουν να μας"πεταξουν"εκτος ευρω παρ ολα αυτα θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας γνωμες.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #137 στις: 26/04/10, 13:41 »
Για τις δραχμές δεν ξέρω να απαντήσω. Για το ρίσκο του να απευθυνθούμε σε καινούργιους προστάτες (γιατί κακά τα ψέμματα πάντοτε είχαμε προστάτες) πιστεύω ότι ίσως να είναι και καλύτερα. Και τέλος Τα περί " Α ρε Παπαδόπουλε"...Ο Παπαδόπουλος είναι εδώ και τον λένε Δ.Ν.Τ .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #138 στις: 26/04/10, 13:45 »
Bεβαια ολα αυτα που ειπες προϋποθετουν οτι η Ρωσια, Κινα κτλ θα δεχτουν τους ορους που λες... Το πιο πιθανο ομως ειναι να μην τους δεχτουν και να ζητησουν παρομοια ληστρικα αντιτιμα οπως η ΕΕ και το ΔΝΤ.
Ξερεις τι θα ηταν επισης εφικτο; Ξαφνικα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ να σταματαγαμε να παιρνουμε δανεια, να πιστωνουμε καρτες αλλα και να εξοφλουμε δανεια και καρτες. Αμεσως θα κατερρεε το τραπεζικο συστημα και αν αυτο γινοταν σε μεγαλη κλιμακα παγκοσμιως υπο μορφη ντομινο, θα μπορουσαμε να διεκδικησουμε αλλαγη του οικονομικου συστηματος.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #139 στις: 26/04/10, 13:51 »
πιστωνουμε καρτες αλλα και να εξοφλουμε δανεια και καρτες. Αμεσως θα κατερρεε το τραπεζικο συστημα και αν αυτο γινοταν σε μεγαλη κλιμακα παγκοσμιως υπο μορφη ντομινο, θα μπορουσαμε να διεκδικησουμε αλλαγη του οικονομικου συστηματος.

Ουτοπικο Darko.
Μπορει να ειμαι ασχετος απο οικονομικα, ομως καταλαβαινω πως το μεγαλυτερο μερος του χρηματος που διακινεται ειναι...πλαστικο κι οχι αληθινο ή τουλαχιστον εξαγορασιμο με πραγματικα χρηματα ;)

Μια διεθνη καταρευση του τραπεζικου συστηματος δε θα εξομαλυνε τη κατασταση, αφου καθε χωρα θα αντιμετωπιζε με διαφορετικο βαθμο πανικου κατι τετοιο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #140 στις: 26/04/10, 14:42 »
Δεν διαφωνώ, αλλα αν το σκεφτεις, θα δεις οτι ειναι ισως ο μονος τροπος να απαιτησουμε αναμορφωση του οικονομικου συστηματος. Μονο αν σταματησουμε να πληρωνουμε δλδ και ουσιαστικα σταματησουμε την "κυκλοφορια" του χρηματος. Αυτοματα οι τραπεζες θα καταρρευσουν , η οικονομια θα δυαλυθει και το χρημα δεν θα χει πλεον καμια αξια αφου κανεις δεν θα το κινει και δεν θα το δεχεται σαν μεσο συναλλαγης. Μετα μπορεις να απαιτησεις αναμορφωση του συστηματος. Οχι πλεον ιδιωτες να ελεγχουν την κυκλοφορια/διαθεση του χρηματος, αλλα μονο οι κυβερνησεις, που θα το κανουν μονο για να εξυπηρετουν τις αναγκες του λαου και οχι για να θησαυρισζουν καποιοι κανοντας στην ουσια ΤΙΠΟΤΑ ενω ρουφανε σαν βδελλες το αιμα των υπολοιπων.
Αν και κατα την γνωμη μου το χρημα πρεπει να καταργηθει εξολοκληρου, τουλαχιστον μια αναμορφωση του ολου συστηματος, μπορει να μας δωσει λιγο χρονο για να κανουμε τις απαραιτητες αλλαγες για να επαναφερουμε την ισσοροπια στον πλανητη που το χρημα και οσοι το εκμεταλλεονται εχουν διαταραξει σχεδον ανεπανορθωτα.  Ειναι απλο, το χρημα αυτη την στιγμη δημιουργειται απο χρεος (πχ καθε φορα που καποιος παιρνει ενα δανειο, η τραπεζα απο οπου παιρνει το δανειο, ουσιαστικα δημιουργει το χρημα και του το δινει υπο την υποσχεση οτι ο δανειοληπτης θα επιστρεψει το ποσο + τοκο και η τραπεζα με την σειρα της χρησιμοποιει αυτη την υποσχεση πληρωμης ως αποθεματικο της που στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει). Οσο πιο πολυ χρημα υπαρχει, τοσο πιο πολυ χρεος υπαρχει. Οταν υπαρχει ελειψη χρηματος, πρεπει να αυξηθουν τα χρεη, αρα πρεπει να καταναλωθουν περισσοτερα αγαθα ωστε να υπαρχει ζητηση χρηματος για να δημιουργηθει χρημα. Αυτο σημαινει επισης οτι θα πρεπει συνεχως η διαθεση προϊοντων (και αρα η παραγωγη προϊοντων) να αυξανεται  και οι καταναλωτες να χρεωνονται συνεχως για να αγοραζουν αυτα τα αγαθα. Ομως πως θα συνεχισεις συνεχως να αυξανεις την παραγωγη προϊοντων σε ενα πεπερασμενο συστημα οπως ειναι ο πλανητης μας; Δλδ μεχρι ποτε ο πλανητης θα "ανεχεται" αυτη την υπερκαταναλωση προκειμενου απλα να συντηρειται το υπαρχον οικονμικο μοντελο; Η απαντηση ειναι προφανως: ειτε μεχρι να εξαντληθουν οι ποροι που μας επιτρεπουν την παραγωγη αγαθων, ειτε μεχρι η οικολογικη καταστροφη του πλανητη απο αυτο το sprint παραγωγης/καταναλωσης να μας καταστρεψει ολους. Ενδιαμεση λυση δεν υπαρχει με το υπαρχον οικονομικο συστημα και ΑΥΤΟ ειναι εξοργιστικο, οταν βλεπεις οτι παρολο που οι κυβερνησεις το γνωριζουν αυτο, οπως και σχεδον ολοι οι οικονομολογοι, κανεις δεν κανει τπτ για αυτο παρα να προσφερει μεσοβεζικες λυσεις και ημιμετρα που απλα προσπαθουν να παρατεινουν την βιωσιμοτητα του συστηματος, ενω ταυτοχρονα ο χρονος τρεχει και ο πλανητης αρχιζει να στραγγιζει απο υπομονη.
Αυτο ειναι κατι βασικο που πρεπει να το καταλαβουμε ολοι και ειναι κατι που θα πρεπει να αλλαξει αμεσα αν δεν θελουμε μεσα στο δικο μας lifespan να δουμε δραματικα γεγονοτα που δεν εχει δει μεχρι τωρα η ανθρωποτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/10, 14:44 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #141 στις: 26/04/10, 15:13 »
Επισης, σκεφτειτε τις επιπτωσεις παραμονης του υπαρχοντος συστηματος:
Ειναι φανερο οτι το παγκοσμιο χρεος θα αυξανεται διαρκως ταυτοχρονα με την ζητηση για περισσοτερο χρημα. Ταυτοχρονα η εξελιξη της τεχνολογιας, ολοενα και καθιστα "αχρηστο" τον ανθρωπο απο παρα πολλες δουλειες. Πχ παλιοτερα οι αγροτες ηταν το (στην τυχη χρησιμοποιω νουμερα εδω απλα γι ανα δωσω παραδειγμα) 40% του εργατικου δυναμικου μιας χωρας. Με την εξελιξη ομως της τεχνολογιας, σημερα ενα 5% του εργατικου δυναμικου φτανει και περισσευει για να καλυφθουν οι αναγκες παραγωγης. Που πανε οι υπολοιποι αγροτες λοιπον; Η λογικη λεει, οτι μεσω εκπαιδευσης και της αναπτυξης της τεχνολογιας, θα απορροφηθουν σε αλλη εργασια. Ελα ομως που αυτο δεν γινεται! Αυτο που γινεται ειναι να μεγαλωνει απλα ο δεικτης ανεργιας μιας και ο ρυθμος δουλειων που χανονται λογω εξελιξης της τεχνολογιας (που κανει την ανθρωπινη παρουσια και παρεμβαση σε μια εργασια μη απαραιτητη) ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τον ρυθμο επανεκπαιδευσης/εκπαιδευσης/δημιουργιας του εργατικου δυναμικου στις ολοενα και εξελισσομενες νεες τεχνολογιες, ενω ταυτοχρονα η αυξηση του πλυθησμου δημιουργει ακομα περισσοτερους ανεργους.
Φτανουμε δλδ σε ενα σημειο κορεσμου θα λεγαμε. Στο μεταξυ, οσο αυξανεται η ανεργια, τοσο αυξανονται και τα χρεη και για να πληρωθουν αυτα τα χρεη, αναποφευκτα θα πρεπει να δημιουργηθει κι αλλο χρημα, που ομως μπαινοντας στην αγορα, υποβιβαζει την αξια του υπαρχοντος χρηματος και παει λεγοντας.
Ετσι, αυξανεται ο πληθωρισμος, αυξανονται οι απολυσεις, κλεισμο επιχειρησεων, αυξανεται διαρκως το χρεος, γινονται περικοπες αναγκαστικα σε κοινωνικη προνοια, εκπαιδευση, υγεια κτλ (μιας και δεν υπαρχει δυνατοτητα να κοψεις απο καπου αλλου με το υπαρχον συστημα) με αποτελεσμα να εχεις εναν πληθυσμο που ολοενα αυξανει ενω ταυτοχρονα δεν εκπαιδευεται, δεν μπορει να ζησει, καταφευγει σε εγκληματικες συμπεριφορες κτλ ενω ταυτοχρονα λογω της ελλειψης ουσιαστικης εκπαιδευσης, αλλα και λογω απαρχαιωμενων πεποιθησεων που εχουν "επιβληθει" απο τις διαφορες θρησκειες, ο παγκοσμιος πληθυσμος θα αυξανεται τραγικα χρονο με τον χρονο, μιας και η συντριπτικη πλειοψηφια του παγκοσμιου πληθυσμου δεν θα εχει ουτε την γνωση, αλλα ουτε και τα μεσα για να σταματησει να πολλαπλασιαζεται σε ρυθμους που απλα ο πλανητης δεν αντεχει.
Αυτο το γνωριζουν τα μεγαλα κεφαλια κι ετσι εχουν βρει τροπους για να περιορισουν αυτο το φαινομενο (βεβαια στην πραγματικοτητα απλα παιρνουν παραταση μερικων χρονων αν το μελετησετε μαθηματικα). Οι τροποι αυτοι ποικιλουν: Πολεμος, ασθενειες (που δημιουργουνται σε εργαστηρια), πεινα και εξαθλιωση για το κομματι του πληθυσμου που δεν μπορει πλεον να μπει στον χωρο της παραγωγης/καταναλωσης. Ταυτοχρονα βεβαια, πετυχαινουν οχι μονο τον θανατο εκατομμυριων, αλλα αυξανουν τα κερδη τους κατακορυφα μιας και κατασκευαζουν και πουλανε οπλα για τους πολεμους, κατσκευαζουν ασθενειες και μετα πουλανε τα φαρμακα, δημιουργουν πεινα και μετα πουλανε τα τροφιμα κοκ.
Με λιγα λογια ειναι ενας φαυλος κυκλος, που αν δεν σπασει, ο ιδιος ο πλανητης και ο ανθρωπος ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΣ.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/10, 15:17 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #142 στις: 26/04/10, 15:14 »
Κι ομως δεξερωκιθαρα υπαρχουν ανθρωποι που τα κοιτανε αυτα γιατι πλητονται ή εχουν ηδη πληγει αμεσα απο τη κριση. Οποτε ειτε ερθει, ειτε οχι το ΔΝΤ, καλο ειναι να κοιταμε και τι λενε οι μικροι ανεξαρτητοι οικονομολογοι και λοιποι επαγγελματιες του χωρου.
Μηπως καταλαβουμε τελικα εαν υπαρχει και λυση που δε θελουν να την εφαρμοσουν γιατι δε διευκολυνει τις τσεπες τους ;) ( των μεγαλων προφανως )

Αν υπαρχει κατι τετοιο κ δν τ εφαρμοζουν γτ δν συμφερει το βαρδινογιαννη τον κοκκαλη και τον λαμπρακη, δν προκειται να εφαρμοστει που να χτυπαμε τον κωλο μας κατω... Αυτοι θ εχουν τα λουρια κι εμεις θ κανουμε ασκησεις επι χαρτου και θ τα συζητουμε σε καφενειακο επιπεδο
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #143 στις: 26/04/10, 15:18 »
Φιλε δενξερωκιθαρα, δεν ξερω τιο θες να πεις, αλλα αν καταλαβα καλα, εννοεις οτι δεν εχει νοημα η συζητηση κι οτι τπτ δεν μπορει να γινει;
Συγνωμη κι ολας, αλλα με τετοιο attitude φτασαμε εδω που φτασαμε, δεχομενοι οτι "ετσι εχουν τα πραγματα"
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #144 στις: 26/04/10, 15:49 »
Φιλε δενξερωκιθαρα, δεν ξερω τιο θες να πεις, αλλα αν καταλαβα καλα, εννοεις οτι δεν εχει νοημα η συζητηση κι οτι τπτ δεν μπορει να γινει;
Συγνωμη κι ολας, αλλα με τετοιο attitude φτασαμε εδω που φτασαμε, δεχομενοι οτι "ετσι εχουν τα πραγματα"

Kαθε αλλο...
Οσο θυμαμαι τον εαυτο μ, οι παντες γυρω μ μιλουσαν γ τα οικονομικα κ παντα υπηρχε και καποιος π ελεγε τα γνωστα: "να επαναστατησουμε, να αντιδρασουμε, δν θ μ παρουν δεκαρα εμενα, αυτοι π τ φαγαν αυτοι ν πληρωσουν, ν κανουμε μποϋκοταζ στα γερμανικα προιοντα μπλα μπλα μπλα..."
 
Λογια παχια, αλλα οταν ερχοταν η ωρα ν πληρωσουν σκυβαν το κεφαλι... Οχι οτι εχει τπτ κακο αυτη εδω η συζητηση, αλλα μην περιμενεις να αλλαξει κ τπτ... Μπορει απλα ν μας βοηθησει ν μαθουμε δυο πραγματα παραπανω γ την κατασταση, αλλα μεχρι εκει.
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #145 στις: 26/04/10, 15:59 »
Το θεμα ειναι φιλε μου ομως, οτι ολοι οσοι σκυβουν το κεφαλι οπως λες, απλα δεν ξερουν την μηχανικη δημιουργιας του χρηματος, διαθεσης κτλ και δεχονται ετσι μοιρολατρικα αυτο που ερχεται ("ετσι ειναι τα πραγματα").
Η λεξη κλειδι για αλλαγη, ειναι εκπαιδευση/παιδεια. Αν αυτα που συζηταμε εδω, ηταν πχ διδακτεα υλη στα σχολεια (γιατι δεν ειναι ειπαμε; μαθαινουμε ενα σωρο μλκιες στα σχολεια αλλα ποτε δεν μαθαινουμε κατι ουσιαστικο για το χρημα, πως φτιαχνεται και πως λειτουργει, παροτι ειναι τοσο ουσιαστικος ο ρολος που παιζει στην διαμορφωση της κοινωνιας μας), σε πληροφορω οτι κανεις δεν θα ελεγε "ετσι ειναι τα πραγματα, τι να κανουμε;"
Ολοι θα καταλαβαιναν ποσο τραγικα οπισθοδρομικο, αναχρονιστικο και μη λειτουργικο ειναι το συστημα σημερα και θα απαιτουσαν να αλλαξει. Οι περισσοτεροι ομως (η συντριπτικη πλειοψηφια) γνωριζει για το χρημα οσα γνωριζει και για τον θανατο... Απλα φημες δλδ απο οσα εχει ακουσει απο αλλους και απο "ειδικους" (βλεπε πολιτικους και λοιπους συγγενεις).
Και η προπαγανδα του συστηματος μεσω της εκπαιδευσης/παιδειας, των ΜΜΕ κτλ κανει τοσο καλη δουλεια, που ακομα κι αν παρουσιαζεις την αληθεια σε οσους δεν την γνωριζουν (για το χρημα μιλαω), σε κοιτανε με μισο ματι και πιστευουν οτι ολα αυτα ειναι θεωριες συνομωσιας, ενα πραγμα σαν να τους λες οτι ερχονται οι εξωγηινοι και θελουν τις γυναικες μας. Βλεπεις ειναι πιο ευκολο να πιστεψεις ενα βολικο ψεμα απο το να δεχθεις μια πολυ δυσκολη αληθεια... 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/10, 16:06 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #146 στις: 26/04/10, 17:11 »
Aυτο που ειπωθηκε περι βοηθειας απο Κινα/Ρωσια ειναι πιο ουτοπικο απο τον ελευθεριακο σοσιαλισμο και χειροτερο απο καθε υπαρκτο σοσιαλισμο οποτε καλυτερα να μην ζηταμε τετοια πραγματα.Η αν τα ζηταε να ξερουμε οτι θα μας φερουν σε χειροτερη κατασταση απο οτι ειμαστε.Εκτος αυτου ο Γιωργακης πριν κατι μηνες ειχε ζητησει βοηθεια απο τους Ρωσους και του ειχαν πει ξεκαθαρα---->ΔΝΤ..Οποτε ας αφησουμε τον σωτηρα των εθνων Πουτιν εκει που καθεται.

δενξερωκιθαρα...Οταν μαθαινεις 10 πραγματα(που φυσικα δεν θα τα μαθεις απο εδω μεσα) και αρχιζεις και σκεφτεσαι αυτονομα τα ζητηματα που ανακυπτουν γυρω σου βλεπεις δραστικη αλλαγη στη συμπεριφορα σου στο καθετι.Αν πηγαινεις ομως με τη κλασικη λογικη δεν θα κανω τιποτα συμφωνω πως δεν εχει νοημα..Επιτελους θα επρεπε καποια στιγμη η κοινωνια να αρχισει να σκεφτεται μονη της τα προβληματα της χωρις να χρειαζεται αυθεντιες που ξερουν τι πρεπει να γινει...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #147 στις: 26/04/10, 17:44 »
Darko μπορει η ιδεα σου να ειναι καλη, αλλα επαναλαμβανω πως ειναι ουτοπικη γιατι καθε κρατος θα κινηθει μεσα στα εσωτερικα πλαισια επιλυσης και θα ακολουθησει τη λογικη "ασε τους αλλους να κουρευονται" ;)

Ειναι ουτοπικη γιατι ποτε δε θα υπαρξει μια ενωμενη ανθρωποτητα, οχι τοσο αμεσα κι οχι τουλαχιστον επειδη μια χωρα στη μεση του πουθενα εχει οικονομικο προβλημα. Εδω αλλες χωρες περασαν το ΔΝΤ στην πραγματικοτητα τους ( Αργεντινη, Ουγγαρια, κλπ ) και παλι κανεις δεν εδωσε σημασια. ;)

Μπορει να λες ο,τι λες, μπορει να συμφωνω γιατι ειναι ομορφες ιδεες, αλλα οπως και ο θεωρητικος κομμουνισμος ή ο ορθος χριστιανισμος, ειναι ουτοπικες υπαρξιακες σκεψεις που δε μπορουν να υπαρξουν στη σημερινη κοινωνια! Δεν υπαρχει περιθωριο αφυπνισης, ουτε η Ελλαδα θα γινει το κεντρο του ανθρωπινου συμπαντος!

Κι οσο θα ειναι πρωτοσελιδο στις ευρωπαϊκες εφημεριδες, θα ειναι επειδη ολοι καιγονται για το ποιος θα πληρωσει τα σπασμενα...κι οχι επειδη θελουν να συνεισφερουν σε μια επανασταση ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #148 στις: 26/04/10, 20:23 »
Τα πράγματα, είναι πάντα κάπου ανάμεσα και αποζητάνε μία λύση. Η λύση αυτή είναι το μέτρο, αυτό που λένε παν μέτρον άριστο. Αλλά χρειάζεται να οριστεί το μέτρο, σαν μπαλτάς που πέφτει και κόβει το κρέας στα 2. Θέλω να πω, ότι ναι, ο faser έχει άδικο αλλά και δίκιο και εσείς οι υπόλοιποι έχετε άδικο αλλά και δίκαιο, ανάλογα από ποια μεριά το βλέπετε το πράμα. Γι αυτό και χρειάζεται να οριστεί κάποια μέτρο και μία οπτική γωνία. Χωρίς αυτή την οπτική γωνία, ούτε έλεγχος θα υπάρχει ούτε και αρμονία. Ξέρω θα πούνε μερικοί, έλεγχος ? κακό πράγμα! πιστέψτεμε, ότι κανένας από εσάς δεν θα ήθελε να μένει σε ένα διαμέρισμα, που δεν έχει γίνει με κάποια στανταρντς και δεν έχει ελεγχτεί ότι κάποια στιγμή σε δύσκολους καιρούς δεν θα πέσει στο κεφάλι του. Ακόμη και αν δεν είμαστε σίγουροι λοιπόν, μας αρέσει να αποζητάμε σιγουριά. Η σιγουριά βέβαια δεν "εξασφαλίζεται" με έναν τρόπο αλλά με πολλούς. Όμως όλοι αυτοί οι τρόποι, έχουν να κάνουν με κανόνες και λογική. Αυτά είναι λοιπόν που πρέπει να μπούνε σε σειρά, σε πράξη και σε έλεγχο. Πολλοί αντιδράτε απέναντι στον faser, για τα δικαιώματα που έχουν κερδίσει οι δημόσιοι υπάλληλοι. Οι σωστοί δημόσιοι υπάλληλοι. Πόσα όμως από τα δικαιώματα που έχουν κερδίσει ξεπερνούν το μέτρο ? Βεβαίως υπάρχουν και τα λαμόγια δημόσιοι υπάλληλοι. Πόσοι από αυτούς έχουν ξεπεράσει και το μέτρο της κλασσικής παρανομίας ? Δεν θα κάτσουμε να το συζητήσουμε αυτό. Απλά σας τα θέτω ως ερωτήσεις για να σας πω το εξής. O ipeas είπε ότι κάποιοι παίρνουνε 14 χιλιάρικα και 6 χιλιάρικα και 5 χιλιάρικα και δεν συμαζεύεται. Εγώ λοιπόν, γιατί να κάνω αγώνα εναντίον αυτού του ανθρώπου και του μισθού του ? Κατάφερε ο μάγκας και έφτασε να παίρνει τόσα λεφτά, να καλυτερέψει την ζωή του, να αποκτήσει πολύ περισσότερα δικαιώματα από εμένα! Γιατί λοιπόν εγώ να μην αγωνιστώ υπέρ του, μιας και κάποτε μπορεί να καταφέρω να αποκτήσω και εγώ αυτά τα δικαιώματα ? Όπως είπα και στις αρχές να χαρώ μαζί με αυτόν, άσχετα με το αν εγώ είμαι μπατίρης, γιατί θα μπορούσε να είναι αδελφός μου! Το πρόβλημα μας λοιπόν, είναι όλα αυτά μαζί που λέτε, αλλά νομίζω, πως τα βλέπετε με λάθος τρόπο. Μην πιάνετε λοιπόν και ονομάζετε, ούτε δημόσιους υπαλλήλους, ούτε ιδιωτικούς, ούτε αφεντικά, ούτε εργοδότες, ούτε βουλευτές, ούτε δεν ξέρω γω τι άλλους διαχωρισμούς. Αυτό που χρειάζεται, είναι να οριστεί το ΜΕΤΡΟ. Από που χρειάζεται να ξεκινήσουμε όλοι, έτσι ώστε να έχουμε όλοι, να περνάμε καλά όλοι, να έχουμε τα βασικά όλοι και από εκεί και πέρα, όποιος μπορεί και θέλει να έχει και παραπάνω αλλά πάντα με έλεγχο, ότι δρα νόμιμα και όχι όταν δεν έχει ο διπλανός του τα βασικά εκείνος να έχει τα διπλά και τριπλά. Μην ψάχνεται να πειράξετε την κάθε ομάδα ξεχωριστά. Βρείτε ένα μέτρο να τις πιάνει όλες μαζί. Πχ. καθένας μας, χρειάζεται ένα πορτοκάλι την μέρα! εφόσον όλοι έχουνε 30 πορτοκάλια το μήνα και υπάρχει πλεόνασμα για τον μήνα, ας έχουνε κάποιοι παραπάνω πορτοκάλια. Μην με ρωτήσετε ποιοι! έαν μας φτάνει 1 πορτοκάλι το μήνα για πιο λόγο να θέλουμε να έχουμε 2 ? άστους αυτούς που θέλουνε να θέλουνε! εμένα το ένα το πορτοκάλι μου, δεν θα μου το φάει κανένας! θα το έχω! θα ζήσω! τώρα έαν κάποιος όμως δεν έχει ένα πορτοκάλι, όπως ορίζει το μέτρο, τότε δεν θα έχουν κάποιοι άλλοι παραπάνω από ένα πορτοκάλι ή ακόμη αν είναι λιγότερα τα πορτοκάλια το μήνα! 15 πορτοκάλια σου λέω έγω! τότε καθένας θα έχει μισό πορτοκάλι και θα πρέπει να το κατανοήσει και να αντέξει με αυτό μέχρι την σοδιά του επόμενου μήνα! Τώρα αν κάποιοι θέλουν 60 πορτοκάλια τη μέρα τους! και θέλουν να δουλεύουν για 60 πορτοκάλια! ας το κάνουν! ας είναι πορτοκαλάκηδες! Αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα παραβιάζει το μέτρο! Οποτεδήποτε υπάρχει πλεόνασμα, είτε κάποιος δούλεψε περισσότερο είτε λιγότερο, όλοι θα έχουν 1 πορτοκάλι τη μέρα!!! Και θα αναρωτηθεί κανείς! Ε και άμα τα ξύνουν κάποιοι και δουλεύουνε κάποιοι άλλοι, γιατί να έχουν έστω ένα πορτοκάλι τη μέρα ? Εδώ λοιπόν πάει ο έλεγχος και πάλι το μέτρο! όλοι αναξαιρέτως, θα δουλεύουνε με κάποιο μέτρο ανάλογο με αυτό των πορτοκαλιών! Δεν μιλάμε τώρα για τους ανάπηρους και για τους ανθρώπους με οποιοδήποτε πρόβλημα! Αυτά ανήκουν σε κάποια εξαίρεση! οι οποίοι θα πρέπει και αυτοί να έχουν ένα πορτοκάλι τη μέρα! Με λίγα λόγια όταν υπάρχει έλλειψη, όλοι μοιράζονται. Όταν υπάρχει πλεόνασμα, κάποιοι μπορούν να εξελιχθούν παραπάνω γιατί δουλεύουν παραπάνω!αλλά εφόσον υπάρχει πλεόνασμα! Διότι σε κάθε έλλειψη, θα καλούνται όσοι έχουν πλεόνασμα, να ισορροπήσουν το μέτρο όσο γίνεται, ώστε να υπάρχει ισομοιρασιά! Απλά χρειάζεται ένα καθολικό μέτρο και ΕΛΕΓΧΟΣ!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #149 στις: 26/04/10, 20:24 »
Πράγμα το οποίο συμφωνεί και με τον faser αλλά και με τον Johnie Darko που μιλά για αλληλεγγύη! Διότι έαν βρεθούνε τα σωστά μέτρα και δεν υπάρξει αλληλεγγύη και ενότητα, έαν εσύ που θα δεις κάποιον να ξεπερνάει το μέτρο και δεν τον δώσεις στεγνά για να μην θεωρηθείς ρουφιάνος, είναι σα να υπερασπίζεις το παράνομο και να προδίδεις την ενότητα και την αλληλεγγύη! Άλλωστε κανένας δεν είπε, έαν εσύ έχεις ένα πορτοκάλι και ο διπλανός σου ένα, αλλά θέλει να φάει δύο. Δώστου εσύ το δικό σου και εσύ μείνε με κανένα! Τέλος πάντων, σε όλα αυτά ίσως βρείτε έναν τρόπο να κινηθείται, πιο έξυπνο και πιο σωστό από τον δικό μου! Ποτέ δεν εκτίμησα το μυαλό μου ως εφυές! στροφάρει, αλλά υπάρχουν άλλοι που πιάνουν τρελλές ταχύτητες και πολύ καλύτερη οργάνωση! Όμως αυτό που λέω είναι να μην χωρίζεται τους ανθρώπους!
Οι βασικές μας ανάγκες είναι ίδιες!!!! Όμως το πόσο θα τις ικανοποιήσουμε, ή το πόσο παραπάνω θα τις ικανοποιήσουμε, καθορίζεται από το ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ και ΠΩΣ ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΟΥΜΕ! Το ΠΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ, έχει να κάνει και με το πόσα δημιουργούμε, εφόσον δεν βρισκόμαστε στην Έρημο Σαχάρα. Σε πρώτη φάση, ο κόσμος θέλει να βλέπει αν θυμάμαι τη λέξη καλά ισονομία, μιας και ισότητα, ούτε η ίδια η φύση δεν μας παρέχει! ο ένας γεννιέται νορμάλ, άλλος στραβός και άλλος μόλις γεννηθεί πεθαίνει. Βεβαίως σε όλα αυτά παίζει και κάτι άλλο ρόλο.....Το οποίο όμως, δεν είναι τίποτα άλλο από ένας παράγοντας που θα καθορίσει πόσα έχουμε και πως θα τα μοιράσουμε. Ότι είμαστε ένας κράτος, ανάμεσα σε άλλα κράτη που έχουν διαφορετική πολιτική και ιδεολογίες. Αλλά και πάλι κάνοντας τις πράξεις, πρέπει να καθορίσουμε, πόσα έχουμε, πως θα τα μοιράσουμε και το μέτρο επιβίωσης ή διαβίωσης, το οποίο θα πρέπει να το κρατάμε όλοι σταθερό και να το τρώμε όλοι στην μάπα εφόσον πρόκειται για Ζόρια! Αλλιώς κάποιος δίπλα μας, θα πεθαίνει και εμείς θα λέμε ναι! δεν γινόταν αλλιώς! για να είμαι εγώ καλύτερα πρέπει να πεθάνει αυτός!
Αυτό συμβαίνει και σήμερα! το υποστηρίζω και εγώ! και πήγατε να με φάτε όταν μιλούσα περί μετανάστευσης! γιατί πολύ απλά, δεν μου αρέσει να ζω με όνειρα. Δεν γίνεται να ζεις μέσα σε εμπόλεμη ζώνη και να πηγαίνεις στα μαγαζιά βόλτα. Εξασφάλισε μέχρις ενός ποσοστού την ειρήνη και μετά κάνε τη βόλτα σου. Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει να κάνω όνειρα. Μου αρέσει να ονειρεύομαι με σεβασμό απέναντι στο όνειρό μου. Γιατί μόνο έτσι θα του δώσω ζωή και δεν θα το σκοτώσω στο τρίτο μου βήμα. Γι αυτά όλα πρέπει να πάρουμε μέρος εμείς αλλά και η καινούρια κυβέρνηση που θα επιλέξουμε, όταν τη επιλέξουμε. Δεν εμπιστευόμαστε τη σχέση μας, το γιο μας, τη μάνα μας, την αδερφή μας και πάντα έχουμε μια αμφιβολία γιατί όπως και να έχει ακόμη και σωστοί άνθρωποι να είναι είναι διαφορετικοί. Όταν δίνουμε ψήφο εμπιστοσύνης, πρέπει αυτοί που επιλέγουμε να είναι πιο έμπιστοι και από τον πατέρα μας. Αυτό μόνο αν τους παρακολουθούμε και τους ελέγχουμε σε κάθε τους κίνηση. Ακόμη και αν είναι σωστοί, είναι διαφορετικοί από ότι εμείς. Θέλει γερά λουριά και σφίξιμο για να υπάρχει ισορροπία και επικοινωνία μεταξύ λαού και κυβέρνησης. Δεν είναι πολιτικά παιχνίδια και δρώμενα αλλά σχέσεις ζωής. Και όλο αυτό, για να σας μιλήσω γι αυτόν τον καθορισμό του μέτρου που θα απολαμβάνουμε ή θα τρώμε στην μάπα όλοι με ευχαρίστηση μάλιστα!γιατί θα ξέρουμε ότι και ο διπλανός μας, είτε καλή είτε κακή βρίσκεται στην ίδια κατάσταση και αυτό θα μας ενώνει! Τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα, σκεφτόμαστε τον διπλανό μας αλλά με 1002 καχυποψίες! Γελάω εγώ παρόλο που έχω 1 ευρώ στην άκρη και κλαίει και γκρινιάζει ο άλλος που έχει 3 οικόπεδα! Εγώ γιατί ζούσα πάντα με μισό ευρώ και το 1 μου φαίνεται πολυτέλεια! Και εκείνος κλαίει γιατί είχε 4 οικόπεδα και έχασε το ένα! Να σας πω και μία επιθυμία μου, ότι πολύ θα ήθελα να έπαιρνε μέρος και ο παππούς σε αυτή τη συζήτηση, που άσχετα αν δεν συμφωνούσαμε πάντα μαζί του, είχε πάντα να πεις κάποιες καλές ιδέες όπως και όλοι εσείς. Πάντα παίρνω ιδέες από αυτά που λέτε και ανοίγει το μυαλό μου περισσότερο, είτε τις βρίσκω λάθος είτε σωστές. Αναρωτιέμαι βέβαια πως θα μπορούσε να καθοριστεί αυτό το μέτρο και να μπει σε λειτουργία. Θα το δεχότανε ο κόσμος ? ή θα γινόντουσαν ένα κάρο εμφύλιοι! αναρωτιέμαι δηλαδή αν το έχουμε μέσα μας, να μοιραστούμε και να έχουμε λιγότερα! ή προτιμάμε να έχουμε περισσότερα να είμαστε χώρια και να κοιτάμε τον διπλανό μας αφυψηλού χαρούμενοι με την καλύτερη δική μας ζωή.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/10, 20:33 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas