Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448698 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #250 στις: 05/05/10, 18:38 »
Χα, χα, χα, χα, Χοληδόχε, πολύ καλή ερώτηση. Γιαννάκη σύμφωνα με την Αρχαία Εβραϊκή παράδοση το ανθρώπινο είδος προέρχεται από τον αδελφοκτόνο Κάιν, ενώ σύμφωνα με την Αρχαία Ελληνική από πέτρες... Χέσε μέσα δηλ.

" Το μη χείρον βέλτιστον" Χοληδόχε. Τι να κάνουμε? αυτή είναι η φύση μας να πέφτουμε συνέχεια προς τα κάτω, όπως πολύ σοφά είχε πει ο Αναλόγιος. Αλλά η κουλτούρα είναι αυτή που μας οδηγεί να καταλαβαίνουμε το τέρας που υπάρχει μέσα μας κατ' αρχήν και να προσπαθούμε να το εκπολιτίσουμε στην συνέχεια.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #251 στις: 05/05/10, 21:32 »
Xoly η απαντηση ειναι σχετικα απλη στο ερωτημα σου. Οι πρωτοι ανθρωποι εκμεταλλευτηκαν αλλους και χρησιμοποιησαν την οποια δυναμη ειχαν για να διεκδικουν περισσοτερα απο τους υπολοιπους σε εποχες που η αφθονια αγαθων, τροφιμων κτλ ηταν κατι σπανιο. Ο δυνατοτερος επιβιωνε. Οταν υπαρχει ελειψη απο καποια βασικα αγαθα, οσοι τα βρισκουν θα προσπαθησουν να τα αποκτησουν. Αυτα ολα ομως σε εποχες οπου πραγματικα υπηρχε αυτο που θα λεγαμε σημερα πεινα... Σημερα, η παραγωγη αγαθων κτλ ανα τον κοσμο ειναι τοση που θα μπορουσαν ΟΛΟΙ να τρεφονται, ΟΛΟΙ να εκπαιδευονται σωστα, ΟΛΟΙ να ειναι στεγασμενοι. Επειδη ομως αυτα τα αγαθα δεν μοιραζονται σε ολους αλλα αντιθετα "δημοπρατουνται" στους υποψηφιους αγοραστες, οποιος δεν εχει τα μεσα για να τα αγορασει, απλα την που...ε. Αυτη ακριβως η διαδικασια ειναι που κανει τον ανθρωπο να μην μπορει να ξεφυγει απο αυτη την "διεφθαρμενη" συμπεριφορα. Να σαι σιγουρος οτι αν ολοι ειχαν ιση προσβαση στα ιδια πραγματα και αγαθα/υπηρεσιες κτλ (που θα μπορουσαμε ανετα να ειχαμε στις μερες μας), οι γενικοτερες εγκληματικες συμπεριφορες, ακομα και ψυχικες/σωματικες ασθενειες, αυτη "διαφθορα" δεν θα υπηρχε. Γιατι ολοι θα χαν ιση προσβαση στα παντα. Δεν υπαρχει λογος να κλεψεις κατι οταν μπορεις να εχεις ηδη το ιδιο ακριβως πραγμα/αγαθο με αυτο που εχει καποιος αλλος και θες να αποκτησεις.
Αισθηματα ζηλιας ερωτικης ή δοξας κτλ, πιστευω οτι ακομα κι αυτα θα εξαλειφονταν σιγα σιγα οταν ολοενα και πιο καινουριες γενιες θα μεγαλωναν σε ενα τετοιο συστημα.
Νομιζω λοιπον οτι υπο τετοιες συνθηκες, θα μπορουσαμε να δουμε και την πραγματικη φυση του ανθρωπου που βεβαια ειναι εξισου πραγματικη αν θες με την "ασχημη" πλευρα του. Ειμαστε ικανοι για τα παντα. Και για το απολυτο κακο και για το απολυτο καλο. Στο χερι μας ειναι ποιον δρομο ακολουθουμε. Εμεις σαν παγκοσμια κοινοτητα προς το παρον, φαινεται να εχουμε αφεθει στα χερια οσων αδυνατουν να ξεκολλησουν απο την νοοτροπια αλλων εποχων, αλλων καταστασεων... Ανθρωπων που δεν θελουν ή δεν μπορουν να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #252 στις: 06/05/10, 09:39 »
Johnie Darko, φυσικά οι περισσότεροι άνθρωποι θα προτιμούσαν να υπάργει αγάπη στον κόσμο, αλλά οι έχοντες (λίγα ή πολλά) θα το σκεφτόντουσαν δύο φορές πριν παραδώσουν τα κεκτημένα τους στο όνομα της αγάπης. Φαντάσου πχ εσένα να παραδίδεις στο "κράτος" ή στον "λαό" το σπίτι σου, το αυτοκίνητό σου, τον Η/Υ σου, την κιθάρα σου, κλπ που αγόρασες με τον κόπο σου ή τον κόπο του πατέρα σου, έτσι ώστε να τα χρησιμοποιούν (και) αυτοί που δεν έχουν. (Βέβαια, αν έχεις πάρει δάνειο, θα πρέπει πρώτα οι τράπεζες να σκεφτούν με αγάπη και να σου χαρίσουν τα λεφτά που τους πήρες για να αποκτήσεις τα υλικά αγαθά σου).
Και, αφού όπως λες δεν θα υπάρχουν πια χάρτινα λεφτά, θα δουλεύεις με αντάλλαγμα σε είδος (τρόφιμα κλπ), πιθανότατα στην επαρχία, και μάλιστα διπλά γιατί πρέπει να φροντίσεις και για τους λαούς που δεν έχουν (ακόμα) δυνατότητα σωστής διατροφής, εκπαίδευσης, εργασίας, υγείας, κλπ.
"Ο έχων  δυο χιτώνας, δότω τον ένα...". Κάνε την αρχή και δώσε πχ. μια από τις κιθάρες σου σε κάποιον που δεν έχει, για να την παίξει ή να την πουλήσει για τροφή.

Στο θέμα μας τώρα, διαβάστε με προσοχή αυτό το άρθρο: http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-05-05-22-21-25-2010050522877/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #253 στις: 06/05/10, 10:00 »
Δεν ειναι ετσι Βασιλη, δεν χρειαζεται καποιος να μοιραζεται τα πραγματα του... Η εννοια της ιδιοκτησιας σε ενα τετοιο συστημα θα ειχε πολυ μικρη σημασια, αφου ολοι θα μπορουσαν να εχουν οτι ηθελαν με τα ιδια στανταρντς κτλ. Δεν θα παρει κανεις κατι απο σενα για να το δωσει αλλου, απλα τα προϊοντα, υπηρεσιες, αγαθα κτλ θα μοιραζονται σε ΟΛΟΥΣ. Οι χωρες και οι λαοι που πεινανε σημερα, δεν πεινανε τυχαια... Ειναι χωρες που ειτε τις εκμεταλλευτηκαν μεχρι εκει που δεν παει και τωρα που δεν εχουν πλεον αγοραστικη δυναμη τις αφηνουν να πεθανουν, ειτε χωρες που περιμενουν να τις εκμεταλλευτουν και τις ασκουν αργο θανατο προκειμενου να μην εχουν αντιστασεις πλεον...
Υπαρχουν απειρες σοδειες, φαρμακα, αγαθα, τροφιμα κτλ και απιστευτη τεχνολογια ΚΑΘΑΡΗ που δεν χρησιμοποιουνται γιατι απλουστατα καποιοι θα χαναν χρηματα αν γινοταν αυτο... Ετσι βλεπουμε σοδειες να καιγονται, να πετιουνται στα σκουπιδια, να γινονται stash μεγαλων πολυεθνικων εταιριων για να δημιουργειτε τεχνητη ελειψη ωστε οι τιμες των προϊοντων να παραμενουν σε συγκεκριμενα υψη. Ειναι βλεπεις προτιμοτερο οι ανθρωποι να πεθαινουν σαν μυγες παρα καποιοι να χασουν δισ. δολαρια κερδους απο αυτους τους θανατους...
Αρα Βασιλη, μην καθεσαι και λες οτι εγω, εσυ ή ο διπλανος φτωχομπινες πρεπει να δωσει την κιθαρα του κτλ... Αυτα ειναι τακτικες που ειχαν νοημα οταν ο υποτιθεμενος Ιησους ζουσε, τοτε που η ελειψη ηταν κατι πραγματικο...
Δεν λεω οτι τωρα δεν πρεπει να βοηθαμε ο 1 τον αλλον, αλλα αν θελουμε ΟΝΤΩΣ να βοηθησουμε οσους ειναι σε χειροτερη μοιρα απο εμας, δεν χρειαζεται να τους δινουμε ελεημοσυνη ή να μοιραζομαστε τα αγαθα μας που φτυσαμε κι εμεις αιμα για να αποκτησουμε, αλλα να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ το συστημα που ευθυνεται για ολα αυτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 11:43 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #254 στις: 06/05/10, 11:09 »
Η εννοια της ιδιοκτησιας σε ενα τετοιο συστημα θα ειχε πολυ μικρη σημασια, αφου ολοι θα μπορουσαν να εχουν οτι ηθελαν με τα ιδια στανταρντς κτλ. Δεν θα παρει κανεις κατι απο σενα για να το δωσει αλλου, απλα τα προϊοντα, υπηρεσιες, αγαθα κτλ θα μοιραζονται σε ΟΛΟΥΣ.

Α, έτσι έχουν τα πράγματα? Μαζί σου βρε Γιαννάκη! Και σε είχα παρεξηγήσει....

Λοιπόν, εγώ θέλω μια πόρσε για μένα, μια λαμποργκίνι για την γυναίκα μου (λόγω του ότι είναι και γκαζιάρα), μια μονοθέσια μακλάρεν για τον γιό μου και ένα αραβικό άλογο για την κόρη μου.

Επίσης θέλω έναν δορυφόρο εστιασμένο μονίμως πάνω απ' το σπίτι μου ώστε να παρακολουθώ τα γουρούνια όταν πηγαίνω εκδρομή, 3 μήνες διακοπές στις Μπαχάμες τον χειμώνα και 2 μήνες στα Σουηδικά φιόρδ το καλοκαίρι.

Θέλω επίσης καθημερινά χαβιάρι μαύρης θάλασσας, ντομ περινιόν σαμπάνια και πούρα αβάνας.

Αν υπάρχει δυνατότητα φέρε και κανα δυό σκλάβους για να μου κάνουν αέρα τα καλοκαίρια, λόγω του ότι είμαι οικολόγος και δεν θέλω να δουλεύει το αιρκοντίσιον.
(Καλά, γι' αυτό το τελευταίο δεν επιμένω διότι ξέρω ότι είσαι κατά του υπερπληθυσμού)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #255 στις: 06/05/10, 11:15 »
Η εννοια της ιδιοκτησιας σε ενα τετοιο συστημα θα ειχε πολυ μικρη σημασια, αφου ολοι θα μπορουσαν να εχουν οτι ηθελαν με τα ιδια στανταρντς κτλ. Δεν θα παρει κανεις κατι απο σενα για να το δωσει αλλου, απλα τα προϊοντα, υπηρεσιες, αγαθα κτλ θα μοιραζονται σε ΟΛΟΥΣ.

Α, έτσι έχουν τα πράγματα? Μαζί σου βρε Γιαννάκη! Και σε είχα παρεξηγήσει....

Λοιπόν, εγώ θέλω μια πόρσε για μένα, μια λαμποργκίνι για την γυναίκα μου (λόγω του ότι είναι και γκαζιάρα), μια μονοθέσια μακλάρεν για τον γιό μου και ένα αραβικό άλογο για την κόρη μου.

Επίσης θέλω έναν δορυφόρο εστιασμένο μονίμως πάνω απ' το σπίτι μου ώστε να παρακολουθώ τα γουρούνια όταν πηγαίνω εκδρομή, 3 μήνες διακοπές στις Μπαχάμες τον χειμώνα και 2 μήνες στα Σουηδικά φιόρδ το καλοκαίρι.

Θέλω επίσης καθημερινά χαβιάρι μαύρης θάλασσας, ντομ περινιόν σαμπάνια και πούρα αβάνας.

Αν υπάρχει δυνατότητα φέρε και κανα δυό σκλάβους για να μου κάνουν αέρα τα καλοκαίρια, λόγω του ότι είμαι οικολόγος και δεν θέλω να δουλεύει το αιρκοντίσιον.
(Καλά, γι' αυτό το τελευταίο δεν επιμένω διότι ξέρω ότι είσαι κατά του υπερπληθυσμού)
Πω.
Μειωμένη δυνατότητα αντίληψης+χείριστο χιούμορ=εξαιρετικά ενοχλητικός συνδυασμός.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #256 στις: 06/05/10, 11:39 »
Pappou δεν καταλαβαινω το υφος σου. Η κανεις οτι δεν καταλαβαινεις, ή πραγματικα δεν καταλαβαινεις (το αμφιβαλλω).
Προφανως δεν θα υπαρχουν φερραρι και λαμποργκινι για ολους οπως λες και τετοιες υπερβολες. Αυτα μας φτασανε μεχρι εδω. Θα υπαρχουν ομως ολα τα απαραιτητα για ολους. Η μεταφορα και μετακινηση πχ δεν θα χρειαζεται να γινεται με ιδιοκτητα αυτοκινητα αλλα καταρχην με πολυ καλες συγκοινωνιες και κατα δευτερον με διαθεσιμα ΚΑΘΑΡΑ (για το περιβαλλον)  αυτοκινητα που θα ναι διαθεσιμα on request για χρηση, αναλογα με την χρηση θα ειναι και το καταλληλο αυτοκινητο. Πχ χρειαζεσαι ενα αυτοκινητο στις 9 το πρωι; Με την τεχνολογια που διαθετουμε ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, θα μπορουσε στις 9 η ωρα να σε περιμενει εξω απο το σπιτι σου (ναι να ερχεται μονο του χρησιμοποιοντας GPS και αυτοματο πιλοτο, αυτες οι τεχνολογιες υπαρχουν αν θελουμε να τις αξιοποιησουμε), να σε παει οπου θες και μετα αντι να καθεται και να λιαζεται σε ενα γκαραζ ή σε χωρο παρκινγκ πιανοντας απλα χωρο και τιποτα αλλο, να το χρησιμοποιησει καποιος αλλος κοκ.
Η τηλεοραση δεν θα ναι οπως την ξερουμε σημερα, πχ διαφημιση δεν θα υπαρχει γιατι τα προϊοντα που θα διατιθενται σε ολους θα ειναι ολα ιδιας ποιοτητας, αποδοσης κτλ (και φυσικα ολα θα ειναι κατασκευασμενα με τα πιο υψηλα στανταρντς ωστε να ΜΗΝ ΧΑΛΑΝΕ και να χρειαζονται γρηγορα αντικατασταση, επισκευες κτλ, πραγμα που σημερα δεν γινεται, αντιθετα τα παντα εχουν επιτηδες μικρη ημερομηνια ληξεως προκειμενου να βγαινουν ολοενα καινουρια προϊοντα "καλυτερα" απο τα προηγουμενα κτλ για να διατηρειται ο κυκλος της καταναλωσης και να εχουν κερδη οι εταιριες).
Η τηλεοραση θα παιζει τον ρολο που πραγματικα θα επρεπε να παιζει, να ενημερωνει και να ψυχαγωγει, οχι να καθοδηγει στην καταναλωση και αποχαυνωση κοκ.
Ειναι αρκετα απλα τα πραγματα αν κατσουμε και τα δουμε απο διαφορετικη οπτικη γωνια απο οτι σημερα, απλα ειναι δυσκολο ακομα και να τα φανταστουμε μιας και εχουμε ως δεδομενα καποια πραγματα που θεωρουμε αδυνατο να αλλαξουν...
Απο εμας εξαρταται... Τιποτα δεν ειναι αδυνατον.

Και τελος, αν και δεν θελω να μπαινω σε τετοιες διαδικασιες, παππου θα σε παρακαλεσω οτι εχεις να πεις να το λες με επιχειρηματα και οχι με ειρωνειες και εξυπνακισμους ωστε να προσπαθεις να μειωνεις τον συνομιλητη σου. Καταρχην δεν ειναι ευγενικο γιατι οπως βλεπεις εγω δεν σου μιλαω ετσι, παροτι εχεις δωσει αφορμες μεχρι τωρα και κατα δευτερον γιατι ετσι συζητηση δεν γινεται.
Δεν εισαι ουτε αλανθαστος, ουτε παντογνωστης. Αποψη εχεις και δικαιουσαι να την πεις, αλλα μεχρι εκει...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 11:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #257 στις: 06/05/10, 12:26 »
s.s., για το κρύο χιούμορ συμφωνώ, για την μειωμένη αντίληψη όχι. Διότι μάλλον εσύ δεν πρόσεξες ότι ο Γιάννης είπε "ότι θέλουν" και όχι "ότι πρέπει", όπως είναι το σωστό.

Ο καθένας μας θέλει ότι του λείπει. Αυτά μου λείπουν Γιάννη, αυτά θέλω. Και για την Πόρσε δεν έχω πρόβλημα, ας είναι και ΚΑΘΑΡΗ!

Εσύ αν δεν θέλεις κρύα αστεία, πρόσεχε τι λες σε τόσο σοβαρά θέματα. Διότι συμφωνώ, ότι για να μπορεί κάποιος να πετάει με το λήαρ τζετ του ότι ώρα ΘΕΛΕΙ κάποιοι πρέπει να πεινούν και υποφέρουν. Να σκοτώνονται. Τόσα χρόνια το κάναμε εμείς σε άλλους. Τώρα που μειώνονται οι πόροι πρέπει να πεινούν, να υποφέρουν και να σκοτώνονται ακόμα περισσότεροι. Οπότε παίρνει κι εμάς μέσα η μπάλα. Απλά είναι τα πράγματα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #258 στις: 06/05/10, 12:37 »
Δεν λεω οτι τωρα δεν πρεπει να βοηθαμε ο 1 τον αλλον, αλλα αν θελουμε ΟΝΤΩΣ να βοηθησουμε οσους ειναι σε χειροτερη μοιρα απο εμας, δεν χρειαζεται να τους δινουμε ελεημοσυνη ή να μοιραζομαστε τα αγαθα μας που φτυσαμε κι εμεις αιμα για να αποκτησουμε, αλλα να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ το συστημα που ευθυνεται για ολα αυτα...

Δηλαδή, θέλεις πρώτα απ'όλα να κρατήσεις τα αγαθά σου που απέκτησες μέσα από το σύστημα, και μετά ας αλλάξει το σύστημα και ας μοιράσουν "κάποιοι άλλοι" τα πλούσια αγαθά του πλανήτη μας και της τεχνολογίας.

Τέλος πάντων, η συζήτηση για την ιδεολογία αυτή είναι εκτός θέματος, ας σταματήσει κάπου εδώ.

papous,
Παρακαλώ να λείπουν οι ειρωνίες.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #259 στις: 06/05/10, 12:39 »
Αν δεν κανεις πρωτα μια ερευνα να δεις σε τι επιπεδα ειναι αυτη η στιγμη η τεχνολογια, τι μπορει να προσφερει, πως και ποσο, καλυτερα θα ηταν να μην λες για ολα αυτα που ανεφερες πιο πανω. Και στο κατω κατω, μιλαμε για ενα νεο συστημα, οπου αρχη ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ, αλλα η συμβιωση με ολο το οικοσυστημα. Τα ληαρ τζετ και ολα τα αλλα που αναφερεις, καλυπτουν πρωτιστως "αναγκες" ειτε επιχειρηματικες (αναγκη για ταχυτητα μεταφορας οπου και οποτε θελω για business), ειτε status (να χεσω), οπου εχουμε "ανταλλαξει" ολες τις πραγματικες ανθρωπινες αξιες με αντικειμενα "ποθου" αναλογα με το βαλαντιο του καθενος, γιατι ετσι εχουμε μαθει...
Θα ξεμαθουμε λοιπον... Δεν θα ναι αλλοι με συγκοινωνια και αλλοι με ληαρ τζετ και ελικοπτερα. Θα υπαρχουν και ληαρ τζετ και ελικοπτερα, αλλα η χρηση τους θα ειναι για να βοηθανε το συνολο του πληθυσμου σε μια εκτακτη αναγκη οπως πχ μεταφορα ασθενων, ή σε περιπτωσεις που πρεπει να υπαρχει ταχεια μεταφορα για καποιον λογο. Παντως οχι για business ή για να ικανοποιουν καποιοι το κενο που εχουν μεσα τους προσπαθωντας να το αναπληρωσουν με ακριβα παιχνιδακια που αλλοι δεν εχουν, ωστε να αισθανονται αυτοι ανωτεροι απο αλλους. Αυτα ολα ειναι κομπλεξισμοι που εχουν δημιουργηθει απο το ιδιο το συστημα... Η αναγκη καποιος να ξεχωρισει, θα μετεξελιχθει απο την αποκτηση περιουσιας και αγαθων, στην προσφορα προς το συνολο του πληθυσμου. Αυτη θα ειναι η υψιστη τιμη και αναγνωριση για οποιονδηποτε: Το οτι εκανε κατι, κανει κατι κτλ που βοηθαει τους συνανθρωπους του...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #260 στις: 06/05/10, 12:46 »
Δεν λεω οτι τωρα δεν πρεπει να βοηθαμε ο 1 τον αλλον, αλλα αν θελουμε ΟΝΤΩΣ να βοηθησουμε οσους ειναι σε χειροτερη μοιρα απο εμας, δεν χρειαζεται να τους δινουμε ελεημοσυνη ή να μοιραζομαστε τα αγαθα μας που φτυσαμε κι εμεις αιμα για να αποκτησουμε, αλλα να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ το συστημα που ευθυνεται για ολα αυτα...


Δηλαδή, θέλεις πρώτα απ'όλα να κρατήσεις τα αγαθά σου που απέκτησες μέσα από το σύστημα, και μετά ας αλλάξει το σύστημα και ας μοιράσουν "κάποιοι άλλοι" τα πλούσια αγαθά του πλανήτη μας και της τεχνολογίας.

Τέλος πάντων, η συζήτηση για την ιδεολογία αυτή είναι εκτός θέματος, ας σταματήσει κάπου εδώ.

papous,
Παρακαλώ να λείπουν οι ειρωνίες.


Οχι Βασιλη, δεν εννοω αυτο... Εννοω πως σημερα ισχυει η "ελεημοσυνη" εξαιτιας του συστηματος, την στιγμη που δεν θα χρειαζοταν καν να υπαρχει και δεν θα επρεπε καν να υπαρχει... Αυτο εννοω, οτι σε ενα υγειες συστημα ΚΑΝΕΙΣ δεν θα εχει αναγκη απο ελεημοσυνη και ΚΑΝΕΙΣ δεν θα την χρειαζεται...
Για παραδειγμα, αν μου ελεγαν εμενα αυριο οτι ξερεις τι; Σου παιρνουμε το αμαξι, αλλα θα εχεις οποτε θελησεις αμαξι ή πολυ καλη συγκοινωνια για τις αναγκες σου, ακομα κι αν θες να πας βολτα ρε παιδι μου θα εχεις ενα διαθεσιμο αμαξι. Εγω δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα να στειλω το αμαξι μου για ανακυκλωση κτλ. Το ιδιο και με τα σπιτια πχ... Κανεις δεν θα σου απαγορευει πχ να εχεις και ιδιοκτητη κατοικια, αλλα ποιος ο λογος να εχεις  την στιγμη που θα μπορεις να βρεις διαθεσιμο σπιτι σε οποιο σημειο της χωρας ή του πλανητη θες, ετοιμο επιπλωμενο κτλ, χωρις κοστος;
Απλα παιρνεις τα λιγα πραγματα που χρειαζεσαι, μετακομιζεις, πας σε αλλο σπιτι στην αλλη ακρη του κοσμου και τελειωσες... Για πιο λογο να εχεις ακινητη περιουσια οταν θα μπορεις να μετακινεισαι ελευθερα και να μενεις οπου επιλεξεις; Το σπιτι που μενεις τωρα εσυ, μπορει καποιος αλλος να το χρησιμοποιησει κοκ...
Η αποκτηση ιδιοκτησιας μας στερει την πραγματικη μας ελευθερια, νομιζω αυτο ειναι αρκετα κατανοητο και απλο... Οκ, μπορεις να πεις οτι δενεσαι συναισθηματικα με αντικειμενα κτλ... Κανεις δεν θα σου απαγορευσει να τα κρατας, αν αυτο θες. Το βαρος τους θα βαρυνει μονο εσενα στο κατω κατω. Εσυ δεν θα μπορεις πχ ευκολα να μετακομισεις σε αλλη χωρα, μονο και μονο γιατι θα εισαι "συναισθηματικα δεμενος" με το σπιτι ΣΟΥ.
Αν ομως δεις τα σπιτια, αντικειμενα κτλ οπως ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ, δλδ ως απλα αντικειμενα και τπτ παραπανω, θα καταλαβεις οτι δεν ειναι αυτα που σε κανουν αυτο που εισαι... Και οσο εισαι δεμενος μαζι τους, τοσο χανεις την πραγματικη σου "ταυτοτητα" και ελευθερια.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 12:57 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #261 στις: 06/05/10, 13:06 »
Johnie Darco, να σου πω την αληθεια, αυτος ο κοσμος ετσι οπως τον περιγραφεις.. μου φαινεται πολυ βαρετος.  :hmm

edit:
Εννοω οτι αυτο το "τα εχω ολα οποτε τα θελησω" δε μου καθεται καλα στο αυτι... αμα δε κουραστεις για να αποκτησεις κατι και το εχεις στο πιατο, δε σου κανει πολυ αισθηση η κατοχη του. Αμα τωρα αυτο γινει για τα παντα (σπιτι, αμαξι, ρουχα κτλ)... ε, θα καταληξουμε μονοτονοι και καταθλιπτικοι στο τελος!  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 13:14 από J.P. DiMaggio »
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #262 στις: 06/05/10, 13:13 »
βαρετος που θα εισαι πραγματικα ελευθερος να ταξιδεψεις, να ζησεις σε αλλες χωρες, να μαθεις, να γνωρισεις ανθρωπους κι αλλα μερη; Που θα μπορεις να αποκτας γνωσεις και εμπειριες που σημερα ουτε να τις φανταζεσαι δεν μπορεις; Το να μπορεις να βοηθησεις και να βοηθιεσαι χωρις ανταλλαγματα, χωρις υποχρεωσεις;
Δηλαδη τι δεν ειναι βαρετο; Να εισαι σε μια δουλεια 8 με 12 ωρες την μερα για να βγαζεις τα προς το ζειν, να εχεις αγχος για οτιδηποτε θες να κανεις, να μη σου φτανουν οι ωρες, να μην μπορεις να ταξιδεψεις αν δεν εχεις χρηματα, να μην εχεις προσβαση σε πραγματα που χρειαζεσαι;
Να καθεσαι μπροστα απο μια tv που σου κανει πλυση εγκεφαλου και να βλεπεις γλαστρες και παπαγαλακια να κανουν προπαγανδα; Να αποξενωνεσαι απο τους γυρω σου και ολους να τους κοιτας καχυποπτα γιατι δεν ξερεις αν προσπαθουν να σε εκμεταλλευτουν;
Ισως εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το τι ειναι βαρετο και τι οχι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #263 στις: 06/05/10, 13:14 »
βαρετος που θα εισαι πραγματικα ελευθερος να ταξιδεψεις, να ζησεις σε αλλες χωρες, να μαθεις, να γνωρισεις ανθρωπους κι αλλα μερη;
Δηλαδη τι δεν ειναι βαρετο; Να εισαι σε μια δουλεια 8 με 12 ωρες την μερα για να βγαζεις τα προς το ζειν, να εχεις αγχος για οτιδηποτε θες να κανεις, να μη σου φτανουν οι ωρες, να μην μπορεις να ταξιδεψεις αν δεν εχεις χρηματα, να μην εχεις προσβαση σε πραγματα που χρειαζεσαι;
Να καθεσαι μπροστα απο μια tv που σου κανει πλυση εγκεφαλου και να βλεπεις γλαστρες και παπαγαλακια να κανουν προπαγανδα; Να αποξενωνεσαι απο τους γυρω σου και ολους να τους κοιτας καχυποπτα γιατι δεν ξερεις αν προσπαθουν να σε εκμεταλλευτουν;
Ισως εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το τι ειναι βαρετο και τι οχι...

εκανα edit και εβαλα αλλη μια παραγραφο, δες απο πανω  :)
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #264 στις: 06/05/10, 13:14 »
Johnie, να με συγχωρείς, αλλά ενώ συμφωνώ σε αρκετά πράγματα μαζί σου, όσον αφορά την νοοτροπία των ανθρώπων...κάνεις σε πολλές σκέψεις σου, τεράστια λογικά άλματα, αφήνωντας κενά. Το ύφος του παππού φαίνεται να είναι ειρωνικό, στην πραγματικότητα όμως, μιλάει ακριβώς όπως εσύ, αλλα χρησιμοποιεί διαφορετικά λόγια. Κατά κάποιο τρόπο σου δείχνει τα λογικά άλματα που κάνεις.
 
Εγώ θα σου πρότεινα, πριν συνεχίσεις να λες για κάποια πράγματα...να τα αποδείξεις μαθηματικά. Δεν είναι κακό να λες, να μοιραζόμαστε όλοι να έχουμε όσο γίνεται τα απαραίτητα, να βοηθάμε, να προσφέρει ο ένας στον άλλο συμφωνώ και εγώ!!Όμως σε αρκετά πράγματα, κάνεις λογικά άλματα, τα οποία είτε δεν θες να τα δεις, γιατί θα προκαλέσουν κακό σε πολλούς ανθρώπους, είτε γιατί χωρίς να έχεις μετρήσει πόσα υπάρχουν, νομίζεις ότι υπάρχουν για όλους αλλά και για όσους γεννηθούν. Εγώ θα σε πίστευα, μόνο έαν μου παρουσίαζες όλα αυτα τα πράγματα, με μαθηματικό τρόπο. Πιστεύεις δηλαδή ότι έαν μοιραστούνε τα υπάρχοντα, θα φτάνουν ? Γιατί νομίζεις ότι το χρήμα δεν έχει πια αντίκρυσμα σε χρυσό και λέμε ότι είναι φούσκες ?
 
Εγω τουλάχιστον δεν παίρνω την ειρωνεία πάντα αρνητικά, εφόσον ευσταθεί και έχει κάτι να μου δώσει. Η ειρωνεία είναι μία αντίδραση που πολλές φορές, είναι αυτόματη σε κάποια πράγματα που βλέπεις. Σίγουρα όμως μετά την ειρωνεία, χρειάζεται και η εξήγηση, για να καταλάβει ο συνομιλητής σου.
  Εγώ ας πούμε στην παραπάνω απάντηση που μου έδωσες, σε αυτό που σε ρώτησα, είδα πάρα πολλά λογικά άλματα και μάλιστα μεγάλα λογικά άλματα, με αποτέλεσμα, ενώ ήθελα να συζητήσω διέκοψα την συζήτηση, μην απαντώντας στην ανάλυση που μου έκανες.Διότι δεν ξέρω αν θα είχε νόημα.
  Κάνε μερικές μαθηματικές πράξεις, αν μπορείς, να δεις, τι σημαίνει αυτή η μοιρασιά που λές...και ποιες είναι οι συνέπειές της, έστω ακόμη και αν είμασταν το μόνο υπαρκτό κράτος και ο πλανήτης γή ήτανε μόνο μια Ελλάδα και μετά δυσκόλεψέ το, προστίθοντας ένα ή περισσότερα υπαρκτά κράτη. Το ζουμί από αυτά που λες, είναι πάρα πολύ καλό. Αλλά η μαθηματική πολιτική σου χοροπηδάει από εδώ εκεί και από εκεί εδώ, ανεβάζει θερμοκρασία ο παππούς και απαντάει "αντανακλαστικά".
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #265 στις: 06/05/10, 13:26 »
Μελετες εχουν γινει, οσο μπορουν να γινουν xoly με το υπαρχον συστημα, μιας και ειναι σχεδον αδυνατον να γνωριζουμε τα ποσα stash  εχουν στην κατοχη τους οι μεγαλο-πολυεθνικες. Η δυνατοτητα υπαρχει για ολους, οσο για την αυξηση πληθυσμου (αρα και αναγκες για περισσοτερα αγαθα) αυτη θα πρεπει να συμβαδιζει σε μια ισσοροπια με τους θανατους κτλ. Αν ανατρεξεις λιγο πισω θα δεις οπου αναφερω και αυτο το τεραστιο προβλημα. Λυσεις υπαρχουν, αν ειμαστε ετοιμοι να τις δεχτουμε ειναι αλλο καπελο...
Παντως ο πλουτος που υπαρχει παγκοσμια, φτανει και περισσευει για ολων τις αναγκες, οταν μοιραζονται ολα σωστα, οταν γινεται σωστη διαχειριση, ανακυκλωση κτλ. Θα μπορουσα να ψαξω και να σου προτεινω βιβλιογραφιες κτλ, αλλα αν θες ψαξε και μονος σου να βρεις μελετες...
Ολα ειναι θεμα διαχειρισης, αξιοποιησης της τεχνολογιας (της πραγματικης τεχνολογιας και οχι αυτης που εμπορευονται για να διατηρησουν κερδη, οπως πχ με τα αυτοκινητα που ενω υπαρχει εδω και δεκαετιες η τεχνολογια για καθαρη ενεργεια, δεν την αξιοποιουν μαζικα γιατι εχουν τεραστια κερδη μεγαλα συμφεροντα απο τα ορυκτα καυσιμα) και δικης μας νοοτροπιας...
Και διαφωνω για την ειρωνεια οπως λες... Εμενα η ειρωνια (εφοσων ο συνομιλιτης σου δεν σε ειρωνευεται επισης) δειχνει απλα ελειψη πραγματικων επιχειρηματων, υπαρξη νευρων και αρνησης, τιποτα παραπανω... Περα του οτι ειναι πολυ αγενες βεβαια και μη επικοδομητικο...
Φιλε DiMaggio, μιλας για το γνωστο "αν τα εχω ολα ετοιμα, τι κινητρο θα εχω στη ζωη;" (πανω στην οποια "φιλοσοφια" βασιζεται και ολο το concept του καπιταλισμου, βλ. John Adams)
Δεν ξερω, αληθεια τι κινητρο θα εχεις;
Δηλαδη το κινητρο σου τωρα ειναι το κυνηγι και αποκτηση αγαθων και αυτο σε καλυπτει;
Τα πραγματικα κινητρα της ζωης μας δεν ειναι τα αγαθα, τα προϊοντα, τα αντικειμενα...
Κινητρα πραγματικα ειναι η ευτυχια της ολοκληρωσης μας ως ανθρωποι και ως προσωπικοτητες, η ελευθερια εκφρασης, η βοηθεια που δινουμε ο 1 στον αλλον, η εξυψωση του πνευματος, των τεχνων, της φιλοσοφιας κτλ... Δεν ειναι αρκετα κινητρα αυτα;
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 13:36 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #266 στις: 06/05/10, 13:41 »
Να σου πω το εξης ομως, σκεψου καποιους που ειναι υπερβολικα πλουσιοι, δηλαδη εχουν οποιοδηποτε αγαθο θελησουν ανα πασα στιγμη, δε τους απασχολει καθολου το υλικο μερος δηλαδη.
Πολλοι απο αυτους οπως θα ξερεις, πασχουν και απο ανια, καταθλιψη κλπ... Πως το εξηγεις αυτο; Γιατι αυτοι δεν κανουν και την πνευματικη ολοκληρωση (αφου την υλικη την εχουν ηδη);

Εμενα τωρα αμα μου πεις
-οτι ωρα γουσταρεις, πας ταξιδι σε οπιο μερος θες
-οτι ωρα γουσταρεις θα χεις μια κουρσα απο κατω να σε πηγαινει οπου θελησεις
-οτι ωρα γουσταρεις θα εχεις οτι ρουχαλακια θες
-οτι ωρα γουσταρεις θα εχεις ετοιμο οτι φαγητο τραβαει η ορεξη σου
- κ.ο.κ.
Ε.. στο τελος θα τα βαρεθω ολα αυτα και δε θα μου κανει αιασθηση τιποτα πια απο τον υλικο κοσμο!
Τι θα κανω δηλαδη τοτε, θα βρω μια καλη γυναικα και θα καθομαστε ολη μερα να φιλιομαστε, να ζωγραφιζουμε και να λεμε ποιηματα;

Κι εξαλλου, το κινητρο στη ζωη ειναι να γινεσαι καλυτερος σε ολα τα επιπεδα, και πνευματικα και υλικα.
Αν τωρα σε καποιο επιπεδο τα αποκτησεις ξαφνικα ολα οπως λες, τοτε τι κινητρο θα εχεις πια; Αφου δε θα υπαρχει περιθωριο αλλης βελτιωσης σε  αυτο το επιπεδο! (υλικο ή πνευματικο).  ;)
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #267 στις: 06/05/10, 13:44 »
Το ολο προβλημα παιδια ειναι οτι αρνουμαστε να δεχτουμε πραγματικα, ή εστω δυσκολευομαστε να αντιληφθουμε (λογω και της σχετικα μικρης διαρκειας μεσου ορου ζωης) οτι το συμπαν, η ζωη η ιδια, δεν ειναι κατι στατικο, αλλα μεταβαλλομενο, εξελισσομενο...
Επειδη εμεις δυσκολευομαστε να συμβαδισουμε με αυτες τις αλλαγες, η ιδια η ανασφαλεια μας μας κανει να στρεφομαστε σε στατικα μοντελα στη ζωη μας... Για αυτο επιλεγουμε κυβερνησεις, για αυτο εχουμε θρησκειες προσκολλημενες στο παρελθον κτλ. Γιατι εχουμε την αναγκη να φτιαχνουμε τον δικο μας στατικο μικροκοσμο προκειμενου να αισθανομαστε "ασφαλεις". Η αλλαγη παντα τρομαζει, το αγνωστο παντα τρομαζει, αλλα αντι να ερευνουμε, να φιλοσοφουμε κτλ ωστε να συμβαδιζουμε με αυτον τον συμπαντικο νομο της συνεχης εξελιξης/μετεξελιξης, φοβομαστε, κλεινομαστε στον μικροκοσμο που δημιουργουμε και εχουμε την "απαιτηση" αυτη η "παγιωμενη" μας θεση να ειναι σταθερη για να αισθανομαστε ασφαλεια...
Με λιγα λογια παμε κοντρα στον ιδιο τον φυσικο νομο, οπου ολα αλλαζουν και εξελισσονται.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #268 στις: 06/05/10, 13:52 »
DiMaggio, γιατι λες οτι σκοπος της ζωης ειναι και η υλικη "ολοκληρωση";
Καταρχην ο κοσμος, η τεχνολογια κτλ εξελισσεται, οποτε ποτε δεν θα εχεις αυτη την ολοκληρωση που αναφερεις (σημερα πηρες τον super duper ενισχυτη και εισαι ευχαριστημενος, αυριο θα βγει κατι με καινουρια τεχνολογια που θα κανει το παλιο να μοιαζει μλκια, αρα ολοκληρωμενος δεν θα αισθανεσαι ποτε).
Κατα δευτερον, σε τι ακριβως σε εξελισσει οχι η χρηση αλλα η ΑΠΟΚΤΗΣΗ αγαθων; Εχουμε απλα γαλουχηθει να πιστευουμε οτι η αποκτηση αγαθων μας ολοκληρωνει, αυτο ειναι το κυριο νοημα του καπιταλισμου, αυτο ειναι που κανει τον ανθρωπο να εκμεταλλευεται τον ανθρωπο...
Αν τα εχεις ολα οσα ανεφερες, μου λες οτι μετα τι θα εκανες; Θα ησουν με μια καλη γυναικα κτλ;
Γιατι αυτο σου ακουγεται τοσο απιθανο; Γιατι να ειναι τοσο απιθανο η πραγματικη μας ολοκληρωση να ειναι η σχεση μας με το περιβαλλον, την φυση, τους συνανθρωπους μας, η προσφορα μας σε ολους, η πνευματικη μας αναπτυξη που θα μας οδηγησει πραγματικα κοντα στο "Θείκο" οπως θα ελεγαν οι θρησκειες;
Για μενα τουλαχιστον, αυτος θα επρεπε να ειναι ο προορισμος του ανθρωπου, να γνωρισει τον εαυτο του και τους συνανθρωπους του, να συμβιωσει με το περιβαλλον του και να απολαυσει οσα απλοχερα αυτο δινει...
Η ζωη η πραγματικη δεν ειναι το "τι εχω, ποσα εχω" κτλ
Ειναι το "ποιος ειμαι, τι κανω, που παω και γιατι"
Σε τι ακριβως βοηθαει η αποκτηση αγαθων;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #269 στις: 06/05/10, 14:14 »
Σκεψου το εξης, αμα εγω κανω οικονομιες και παρω εναν πανακριβο ενισχυτη μετα απο μηνες.. θα τον ευχαριστηθω και θα τον ξεσκισω στο παιξιμο και θα χω ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια.
Ενας εφοπλιστης που αμα του ερθει η ιδεα το βραδυ, θα τον εχει τον ενισχυτη το επομενο πρωι... δεν ειμαι σιγουρος οτι θα νιωσει την ιδια ικανοποιηση με μενα, στον ιδιο βαθμο τπυλαχιστον. Ή θα τον βαρεθει πολυ πιο γρηγορα, και θα θελει την παραλλη μερα καποιον αλλο.

Βασικα, διαφωνω μαζι σου στο οτι μονο τα πνευματικα αγαθα μετρανε επι της ουσιας. Δεν ειναι ετσι.
Ειμαστε μερος του υλικου κοσμου, σε αυτον ζουμε, δεν ειμαστε πνευματα, ειμαστε και υλη, συνεπως ολα μετρανε, και τα υλικα και τα πνευματικα αγαθα.

Αμα τωρα σε καποια κατηγορια βρισκεσαι σε καποιο ακρο, δηλαδη ειτε δεν εχεις τα βασικα ειτε εχεις τα παντα.. τοτε δεν υπαρχει ισοροπια, και διαταρασεται το συστημα. Και η ισοροπια σε ολα τα levels ειναι αυτο που πιστευω εγω σε κανει ευτυχη.
Το 'μετρον αριστον' δηλαδη ισχυει και ως προς τα δυο ακρα.
Ή αλλιως οπως λενε και στο χωριο μου, "το περισσιο χαλαει το ισιο!"
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #270 στις: 06/05/10, 14:23 »
Δεν θα θελα να συνεχισουμε εδω την συζητηση γιατι εχουμε βγει εκτος topic αρκετα, χωρια που αρχιζω να φαινομαι σαν να προπαθω να δημιουργησω "οπαδους" της οποιας ιδεολογιας...
Απλα θα σου απαντησω ως τελευταιο post πανω σε αυτα τα θεματα (αν θελουμε συνεχιζουμε αλλου την συζητηση), οτι και οι 2 θα χαρουν εξισου τον ενισχυτη αν θελουν και μπορουν να τον αξιοποιησουν.
Και εσυ θα τον βαρεθεις τον ενισχυτη σου αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις κατι ακομα καλυτερο μετα απο λιγο καιρο...
Κι εγω εξαλλου για αυτο το "μετρο" λεω... Που το εχουμε χασει... Δεν περιγραφω μια κοινωνια χωρις μετρο (το αντιθετο), αλλα μια κοινωνια που τα υλικα αγαθα θα εχουν την αξια που πραγματικα εχουν: Εργαλεια που κανουν την ζωη μας πιο ευκολη, ευχαριστη, ενδιαφερουσα...
Σε εναν κοσμο που περιγραφω πχ, η χαρα σου δεν θα ταν να αποχτησεις τον ταδε ενισχυτη, αλλα πως θα συνεισφερεις ΚΑΙ εσυ ωστε ο επομενος ενισχυτης/εφφε κτλ που θα φτιαχτει, να ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο και θα καλυπτει αναγκες που ο προηγουμενος δεν καλυπτε...
Οχι μονο σαν ειδικος, τεχνικος κτλ, αλλα ακομα και με την καταθεση ιδεων, γνωμης κτλ  ;) Θα γινεις δηλαδη μελος της δημιουργιας του ενισχυτη που θα προσφερει χαρα κι ευχαριστηση οχι μονο σε σενα, αλλα σε ολους οσους τον χρησιμοποιουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/10, 14:25 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #271 στις: 06/05/10, 14:40 »
Το πρόβλημα αρχίζει όταν, ενώ δεν έχεις καν μια σταθερή δουλειά, πας και χρεώνεσαι για να πάρεις τον πανάκριβο ενισχυτή που θες. Και μετά, αντί να ψάχνεις να βρεις μια καλύτερη δουλειά, κάθεσαι όλη μέρα και παίζεις με τον ενισχυτή σου σα να μην τρέχει τίποτα. Και όταν έρχεται η στιγμή που δε μπορείς να τον πληρώσεις και έρχονται και σου τον παίρνουν πίσω, αρχίζεις και φωνάζεις γιατί ο ενισχυτής είναι πανάκριβος, γιατί άλλοι μπορούν να τον έχουν το επόμενο πρωί στο σπίτι τους, και γιατί δεν υπάρχουν δουλειές που θα σου επιτρέπουν να αγοράζεις όποιον ενισχυτή θες.

Δε θα σε κατηγορήσω γιατί θες να αγοράσεις κάτι που θα σε ικανοποιήσει ηχητικά, ούτε θα σου πω πως είναι απόλυτα δικό σου λάθος που δεν έχεις μια καλή δουλειά. Θα σου πω όμως πως ήταν απερισκεψία να αγοράσεις τόσο ακριβό μηχάνημα τη στιγμή που γνώριζες πως δεν έχεις τη δυνατότητα να το πληρώσεις.

Φαντάζομαι αυτή η αλληγορία με αφορμή τον ενισχυτή που προαναφέρθηκε μας βάζει πάλι κάπως μέσα στο θέμα
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #272 στις: 06/05/10, 15:34 »
Ρε τζονι ο κοσμος που περιγραφεις, για να μπορεσει να υπαρξει απαιτει δυο προυποθεσεις: Οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι τελειοι και οτι θα παραγεται εργασια χωρις κινητρα παραγωγικοτητας. Αν μπορω να εχω οτιδηποτε θελησω ποιος με αναγκαζει να δουλεψω?? Κανεις. Και ειδικα εαν ειμαι Ελληνας :D  . Εαν παλι θα υπαρχουν καποιοι που θα επιβλεπουν την εργασια μου τοτε ποιος θα ειναι "ο κοσμος χωρις αφεντικα" ? Εδω μιλαμε για μια χωρα που ολοι κοιτανε το βολεμα κι εσυ μιλας για εναν παραμυθενιο κοσμο που ολοι θα δουλευουν χωρις αμεσο οφελος, αλλα για το "κοινο καλο"... Σαν ιδεα υπαρχει αιωνες και ειναι φανταστικη, πλην ομως μη εφαρμοσιμη σε εναν κοσμο που αποτελειται απο ανθρωπους...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #273 στις: 06/05/10, 15:39 »
Johnie, ο πλούτος φτάνει για όλους ?? Πόσο σίγουρος είσαι γι αυτό ? όχι μόνο ο υλικός πλούτος αλλά και η ίδια η γή και ο παραγωγικός πλούτος! Είσαι σίγουρος γι αυτό ? Ότι αν μοιραστεί ο πλούτος, θα μπορούνε έστω να επιβιώσουνε όλοι αλλά και αυτοί που θα γεννηθούν ?
Γίνε σε παρακαλώ ποιο συγκεκριμένος.
Εν μέρη Johnie συμφωνούμε στο ζουμί των όσων λες, αλλά σου έχει ξεφύγει το μέτρημα και οι συνέπειες.
 
J.P. Dimaggio...εσύ πιστεύεις ότι η ζωή η ίδια, αυτή που βλέπεις τριγύρω σου, θα σου επιτρέψει ποτέ να τα έχεις όλα και να βαρεθείς ? Νομίζεις αγαπητέ ότι υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν όλα και έχουν βαρεθεί ? Ή υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αποκτήσει κάποια από τα οποία ήθελαν και απλά τεμπελιάζουν και έτσι η τεμπελίτιδα και ανυπαρξία δημιουργικότητας τους κάνει να βαριούνται! Διότι αγαπητέ μου, όποιος βαριέται και δεν έχει τι να κάνει και τα έχει κάνει όλα, να έρθει να μου το πει εμένα, να του δείξω πόσα πράματα μπορεί να κάνει, αν δεν θέλει να τεμπελιάζει. Αλοίμονο αν υπήρχανε άνθρωποι που τα έχουν κάνει όλα! Αυτό το όλα έχει να κάνει με το άπειρο! ΧΑΧΑχαΧΑχαΧΑχαΧΑχαΧΑχα!!! Δείξε μου έναν να τον προσκυνήσω!!! Μόνο να προσπαθήσεις να κάνεις το κόσμο καλύτερο, φτάνει και περισσεύει, για να έχεις δουλειά για όσες ζωές θέλεις! Δυστυχώς έχουμε μία όμως! Το τέλειο που περιγράφει ο Johnie, είναι ένα τέλειο υπό το πρίσμα της φαντασίας. Υπό ένα τέτοιο πρίσμα, πίστεψε με, ότι όταν θα έχουμε καταφέρει κάτι τόσο τέλειο...θα έχουμε βρει να ασχολούμαστε με πολύ εξελιγμένα πράγματα, ώστε να μην βαριόμαστε. Μην εξελίσσεται, μονομερώς τα πράγματα! Όταν τα πράγματα εξελίσσονται μονομερώς, λογικό είναι να βαριόμαστε! Γιατί κάπου σημαίνει ότι υπάρχει έλλειψη δημιουργικότητας! Δηλαδή, για κάποιο λόγο, τεμπελιάζουμε, δεν ασχολούμαστε, είμαστε τυφλοί και δεν μπορούμε να δούμε που έχουμε κενό και χρειάζεται να το γεμισούμε για να προχωρήσουμε. Θεωρώ την πιο χαζή λέξη, την λέξη βαριέμαι όταν κάποιος την λέει με βαρύτητα. Σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά με την πάρτυ του.
 
Δάνεια φίλε Vaiking, χρωστάμε σε πολλά επίπεδα! Όχι μόνο σε υλικό επίπεδο! Σε πνευματικό! Σε ηθικό! Σε συναισθηματικό! Μην κοιτάς, που οι έμποροι της ύλης.....αντιληφθήκανε τη ρόλο βαράνε οι άνθρωποι και όταν δανείζεσαι φράγκα ή ύλη, σου λέει μάγκα, συμβόλαιο και υπογραφή! Τα υπόλοιπα που προανέφερα και απομείνανε άγραφα...εκεί να δεις χρεωστούμενα...
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #274 στις: 06/05/10, 16:14 »
Παιδια, μου εχει γινει παρατηρηση οτι κραταω εκτος topic την συζητηση, οποτε δεν θα ηθελα να επεκταθω.
Ναι ειμαι σιγουρος οτι φτανουν για ολους, για αυτους που θα γεννηθουν θα υπαρχει ισσοροπια γεννησεων/θανατων (αυτα που ελεγα περι αναπτυξης σε προηγουμενα posts).
Το μετρημα κτλ δεν τα χω κανει εγω, αλλα κοινωνιολογοι, οικονομολογοι, πανεπιστημια κτλ.
Μην ξεχνατε τον ορο ανεργια λογω βιομηχανοποιησης, που ξεχναμε να αναφερουμε. Απο την βιομηχανικη επανασταση και μετα, ολοενα και περισσοτερες ανθρωπινες εργασιες αντικαθιστανται απο μηχανηματα παραγωγης, κατασκευης κτλ (βλεπε ρομποτικα μηχανηματα κτλ).
Οι ανθρωποι, αργα η γρηγορα, στο μεγαλυτερο ποσοστο τους θα ειναι ανεργοι εξαιτιας της εξελιξης της τεχνολογιας, που θα κανει τις περισσοτερες δουλειες "αχρηστες" ετσι κι αλλιως. Το πιο πιθανο ειναι μελλοντικα να ζουμε σε εναν κοσμο οπου η εξελιξη της τεχνολογιας (οχι οπως σημερα, αλλα σε αρμονια με το περιβαλλον) θα καταστησει το ανθρωπινο δυναμικο απαραιτητο μονο ως "επιβλεποντες". Ακομα και οι επισκευες των μηχανηματων θα μπορουν να γινονται απο τα ιδια τα μηχανηματα. Αυτα συμβαινουν ΗΔΗ σημερα σε πολλους τομεις στην βιομηχανια και σιγουρα, οσο προχωραει η τεχνολογια, θα γινονται ολοενα και μεγαλυτερα αλματα τετοιου ειδους.
Εχοντας πει αυτα λοιπον, βλεπετε οτι η εργασια οπως τουλαχιστον την εννοουμε σημερα, δεν θα εχει πραγματικο λογο υπαρξης.
Αντιθετα, εργασιες δημιουργικες (τεχνες, σχεδιασμος νεων μηχανηματων και τεχνολογιων, επιστημονικες ερευνες κτλ) οχι μονο θα εχουν λογο υπαρξης αλλα και θα μπορουν να λειτουργουν ανεμποδιστα απο τις επιταγες του κερδους.
Δεν θα χρειαζεται να δουλευεις πχ, αλλα θα μπορεις αν θες να μελετας οτι σε ενδιαφερει, να ασκεις οτι σε ενδιαφερει, οχι για κερδος πλεον, αλλα καθαρα για προσωπικη ευχαριστηση, δημιουργια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas