Αποστολέας Θέμα: Τι είναι ροκ;  (Αναγνώστηκε 76301 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Skepsi86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #50 στις: 22/01/04, 13:54 »
to na vgaineis me mia kithara sto overdrive kai sta 100db kai na xtipiesai mexri telikis ptwsis den nomizw oti ksexwrizei ton roka.Apla poli enoxlountai apo tin epitixia tous.Pou eixan ti magkia na vgazoun platinenious me tria akkorda.To lew auto giati oi perissoteroi apo edw mesa nomizoun oti to tragoudi prepei na exei ta kerata tou mesa gia na petixei kai na einai piotiko,opws ipothike.Sigoura to epipedo pou eftasan oi pix-lax to vlepoun mono me kialia.Makari na mporesete kapoia stigmi na ftasete ekei pou einai.To ti eidos paizoun afiste to se autous pou exoun tin empeiria na to diakrinoun...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #51 στις: 22/01/04, 16:51 »
.Pou eixan ti magkia na vgazoun platinenious me tria akkorda......To ti eidos paizoun afiste to se autous pou exoun tin empeiria na to diakrinoun...

Ει έμπειρε!!! Και οι AC DC εκαναν δισκαρες με τρια ακκόρντα!!!! Γιατι κανείς δεν αμφιβάλλει ότι είναι ροκ? Σκέψου το μόνος σου...Επισης εχεις δικαιωμα να πιστευεις οτι οι Λαξ ειναι ροκ, όμως έχουμε και εμεις οι υπόλοιποι το δικαιωμα να πιστεύουμε το αντίθετο...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #52 στις: 22/01/04, 17:20 »
To ti eidos paizoun afiste to se autous pou exoun tin empeiria na to diakrinoun...

Όταν ήμουν 18 (όπως εικάζω πως είσαι κι εσύ...αν τα έχεις πατήσει) δεν είχα το κουράγιο να υποστηρίξω πως έχω κάποια εμπειρία στα μουσικά πράγματα...θαυμάζω λοιπόν τους νέους (ακόμα!) εκείνους που με τόση παρρησία (σε βαθμό αλαζονείας) μιλάνε με ευκολία για εμπειρία, μολονότι η ηλικία τους δε στέκεται συνήθως αρωγός των επιχειρημάτων τους. Επειδή η μουσική κρίση βασίζεται και στη συγκριτική διαδικασία, οι Πυξ Λαξ είναι πράγματι μεγαθήρια του rock, αν τους τοποθετήσεις δίπλα στους One.

Αποσυνδεδεμένος zappas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • παντα με επιθετικες προθεσεις.............
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #53 στις: 22/01/04, 17:32 »
κι  αν  ειμαι  ροκ!!!!  μη  με  φοβασαι....εφτασα  κιολας  τριαντα  χρονων!!!!!! ::)
βρε μονος θα τα γραφω μονος θα τα τραγουδω!!! κι  ας ειναι για πεταμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος Skepsi86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #54 στις: 22/01/04, 18:34 »
katarxin legontas empeiria den ennoousa emena oute ton opoiodipote edw mesa pou exei piasei mia kithara kai gratzounaei kai tin exei dei hendrix epeidi emathe na paizei ena solo.Episis den apaitisa na ensternisteite tin apopsi mou,o kathenas exei tin diki tou gnwmi.Sto thema tis piotitas ostwso eimai kathetos.Eleos pia min xeftilizoume ta panta...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #55 στις: 22/01/04, 19:20 »
Δε χρειάζεται φυσικά να είσαι ο Hendrix για να κρίνεις έναν κιθαρίστα. Άλλωστε προσωπικά δεν αναφέρομαι στην τεχνική κατάρτιση των μουσικών, για να πρέπει να υπάρχει και μια θεωρητική υποδομή πρώτα. Κρίνουμε ως ακροατές ένα συγκρότημα πάνω σε αντικειμενικά και υποκειμενικά κριτήρια. Φοβάμαι πως η "ποιότητα" δεν είναι στα αντικειμενικά, οπότε καλύτερα να μην είσαι και τόσο κάθετος.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #56 στις: 23/01/04, 09:31 »
Διαβασα διαφορες σκεψεις...οτι το ροκ θελει τυμπανα και κιθαρες...διαβασε επισης και ανεκδοτα..οι πυξ λαξ ειναι ροκ...η αληθεια ειναι οτι δεν χειριζομαι σωστα τον λογο για να δωσω μια σωστη περιγραφη του ορου ροκ ...παντως νομιζω οτι οποιος ειναι ροκ,δεν τον προσδιοριζουν τα μουσικα γνωρισματα αλλα οτι ειναι ροκ...οποιος ειναι ροκ το ξερει...επισης το ξερουμε και εμεις οτι ειναι ροκ...


Θα κανω προσφυγη στο συμβουλιο επικρατειας αν ξανακουσω οτι οι πυξ λαξ ειναι ροκ..πουλανε...ροκ δεν ειναι...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Skepsi86

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #57 στις: 23/01/04, 10:57 »
Παράθεση
παντως νομιζω οτι οποιος ειναι ροκ,δεν τον προσδιοριζουν τα μουσικα γνωρισματα αλλα οτι ειναι ροκ
Diladi an den ton prosdiorizoun ta mousika gnwrismata ti ton prosdiorizei ti rouxa foraei????Min trelathoume...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #58 στις: 23/01/04, 12:16 »
Καταρχην να ξεκινησω λεγοντας οτι οχι..μην τρελαθουμε...δεν υπαρχει λογος... δεν θυμαμαι φιλε Σκεψις να μιλησω εγω για ρουχα...σαφως και δεν εννουσα τα ρουχα...εκανα ενα λαθος..επρεπε να γραψω οχι ΜΟΝΟ τα μουσικα γνωρισματα...εκει εχω λαθος το παραδεχομαι...αλλα το ροκ δεν προσδιοριζεται μονο απο την μουσικη του...για μενα παντα... επισης τωρα το εχεις παρει πατριωτικα γιατι σου κατηγορησαμε τους Πυξ..για την συγκεκριμενη μπαντα θα πω απλα στην ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/04, 14:17 από Dave Murray »
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος evalia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Immerse your soul in love...
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #59 στις: 23/01/04, 15:06 »
Όσον αφορά τα ρούχα δεν έχεις και ιδιαίτερο άδικο κατά τη γνώμη μου .
Δεν ισχύει για όλους φυσικά,αλλά γιατί οι περισσότεροι "ροκάδες" κάνουν "μπαμ";
Ίσως είναι μέσα στην ίδια την έννοια (;) του ροκ η απάντηση.Γιατί πιστεύω πως το ίδιο
 το ροκ κρύβει μέσα του τουλάχιστον τη λέξη "αντίδραση"-ή τουλάχιστον την έκρυβε...

Γέμισε ο τόπος από μέντορες...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #60 στις: 23/01/04, 15:36 »
Evalia kai Skepsi...λετε οτι οι ροκαδες χαρακτηριζονται και απο τα ρουχα...(ισως και οτι οποιος φοραει μαυρα ειναι μεταλας η γκοθας....)ελπιζω ετσι να καταλαβαινετε οτι υιοθετειτε,αναμασατε,υπερασπιζετε,προαγετε στερεοτυπα και ταμπελες που ειμαι σιγουρος οτι θελετε να πολεμησετε...η αν δεν θελετε τουλαχιστον λετε οτι ''φταινε για πολλα απο τα δεινα της κοινωνιας''...νομιζω οτι ακομα και αυτο ειναι ενα ειδος ρατσισμου...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/04, 15:39 από Dave Murray »
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #61 στις: 23/01/04, 16:43 »
Στάλθηκε από: Dave Murray  Στάλθηκε στις: Σήμερα, στις 15:36:06  
Evalia kai Skepsi...λετε οτι οι ροκαδες χαρακτηριζονται και απο τα ρουχα...(ισως και οτι οποιος φοραει μαυρα ειναι μεταλας η γκοθας....)

μητσο μαυρα φορανε οι κρητικοι ρε  ;D

ανε δω μαυρο πουλι μπλιο δεν το τουφεκιζω
γιαντα φορα το πενθος μου κι εδα το νταγιαντιζω

ροκ ειναι μια πετρα
που τσουλαει και κυλαει
κι αλλες φορες κολλαει
αλλα ποτε δε σπαει ............
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Malias

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #62 στις: 25/01/04, 02:13 »
1) Οι πυξ λαξ δεν ειναι ροκ.Οσο και ωραια τραγουδια να εχουν οσο και να πουλανε οσο ψηλα και να εχουν φτασει,δεν ειναι ροκ.
Δε λεω,ωραιο συγκροτημα με αρκετα καλα τραγουδια αλλα μεχρι εκει.
2)Αν δεν υπηρχαν οι τρυπες πρωτα απο ολα και κανα 2-3 συγκροτηματα,σηγνωμη αλλα ελληνικο ροκ δεν θα υπηρχε.Τελος παντων το θεμα μας ειναι τι ειναι ροκ και οχι για τους πυξ λαξ κτλ.

Για εμενα ροκ ειναι με λιγα λογια τροπος ζωης.Απο το τι μουσικη ακους μεχρι τι ρουχα φορας.(Συγνωμη ρε παιδια αλλα με κουστουμακι και γραβατουλα(Α!ξεχασα και το σκαρπινι),δεν εισαι ροκ.)
Τελος παντων το τι ειναι ροκ δεν μπορει να εκφραστει με λογια,μονο με πραξεις.
Πολυ θα διαφωνησουν μαζι μου,δε τρεχει τιποτα εγω απλα τη γνωμη μου ειπα.

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #63 στις: 28/01/04, 19:45 »
otan oi pink floyd vgikan sto P-U-L-S-E (tin kaliteri sinavlia ipotheto) me koustoumia oi perissoteroi kai me casual rouxa anti me sxismena, amfisvitithike to an einai rock i oxi? mi treeeeelathoume pou leei kai o thios mou..

o angus young den ine rock?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #64 στις: 28/01/04, 19:49 »
1) Συγνωμη ρε παιδια αλλα με κουστουμακι και γραβατουλα(Α!ξεχασα και το σκαρπινι),δεν εισαι ροκ.)

Αντιθέτως δεν είσαι ροκ όταν βαζεις ή υπακούς σε κλισέ όπως αυτό.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #65 στις: 28/01/04, 22:06 »
To rock einai ena mousiko idiwma.
Auta pou lene sxetika me tropo zwis, einai prwsopikes apopseis.Polu katastasi  mou kanei... :P(di8en!)
Kapote pragmati eksefraze mia antidrasi..Twra.....fekse mou kai glustrise  :P ;D

O manos kontolewn einai katapliktikos..Exei ena  idiaitero stul grafis .To rok refrain einai arketa kalo biblio..To geusi pukramugdalou omws to kalutero(na to diabasete ,an san exei ksefugei  ;) )
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #66 στις: 30/01/04, 20:29 »
Ελληνικό ροκ πάντως είναι ο Άκης Πάνου.
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #67 στις: 30/01/04, 22:47 »
to na vgaineis me mia kithara sto overdrive kai sta 100db kai na xtipiesai mexri telikis ptwsis den nomizw oti ksexwrizei ton roka..
Σωστοτατο....Αλλιως ουτε οι Doors, ουτε οι Rolling Stones, ουτε οι Pink Floyd, ουτε οι Dire Straits και τοσοι αλλοι θα θεωρουνταν rock
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #68 στις: 30/01/04, 22:49 »
Ελληνικό ροκ πάντως είναι ο Άκης Πάνου.

Π Ρ Ο Σ Κ Υ Ν Ω

Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #69 στις: 31/01/04, 01:12 »
Εχω ακουσει πολλες αποψεις που ειπωθηκαν.Με αλλες συμφωνω και με αλλες οχι.Συμφωνω οτι το rock δεν μπορεις να το εκφρασεις.Το rock κυριες και κυριοι εινα στην ψυχη και οχι μονο πανω στο cd....Το rock ειναι η εσωτερικη ελευθερια μας, αυτο που μασ επιτρεπει να ονειρευομαστε και να επαναστατουμε εναντια σε οτιδηποτε μας εμποδιζει να ζησουμε ελευθεροι και με τα ονειρα μας.Εχει ειπωθει οτι το rock δεν ειναι πλεον επανασταση.Αυτο ειναι σωστο με τον συλλογισμο οτι αυτοι που εκαναν την αρχικη επανασταση του rock ειναι τωρα γονεις και θειοι μας!Οποτε πως θα επαναστατησουμε εμεις εναντια σε αυτους?Η αληθεια ειναι ομως πως το rock πλεον, ως μουσικη για λιγοτερα ατομα,αποτελει μια επανασταση κατα της μαζοποιησης και της εμπορευματοποιησης της μουσικης και κατα της εφημερης μουσικης.Υπαρχει ομως ακομα το στοιχειο της ανατρωπης των δεδομενων αξιων οπως παλιοτερα.
Το rock ειναι κατι παραπανω απο μια απλη μουσικη και αυτο εχει αποδειχθει παρα πολλες φορες.Ειναι οντως μια σταση ζωης.Το rock 'n' roll ομως ειναι και ταυτοχρονα ελευθερια.Αρα δεν υπαρχουν δεσμευσεις του στυλ:ειμαι ροκας αρα φοραω μονο τζιν η μαυρα η ροκαδικες μπλουζες η δεν παω σε κλαμπακια η αλλα τετοια.Ο καθενας κανει οτι τον ευχαριστει και οτι τον κανει να νιωθει ελευθερος!Δεν υπαρχουν περιορισμοι.Αλλο αν ειναι συνηθισμενο να κυκλοφορουμε με σκισμενο τζιν.Δεν ειναι και δεν πρεπει να ειναι ομως και υποχρεωτικο!
Τωρα στο θεμα παλι αν το rock ειναι ακομα επανασταση.....Η δικια μου αποψη ειναι οτι ναι!ειναι ακομα!Αυτη η επανασταση μας εχει απογοητευσει στο παρελθον.Οι περισσοτεροι ροκαδες και χυπηδες επαναστατες του παρελθοντος τωρα διοικουν πολυεθνικες και χρηματιστηρια!Ακομα και ο Ευθυμιου που σε καθε συνεντευξη μας πρηζει για το ποοοοοοσο ροκας και επαναστατης μαθητης ηταν, τωρα βασανιζει με τους νομους του τοσες χιλιαδες παιδια!Τα εχω περασει αυτα.Αυτοι ομως ειναι καμενοι ανθρωποι.Η επανασταση του ροκ υπαρχει και θα υπαρχει οσο στις αντιπολεμικες πορειες τραγουδαν all we are saying is give peace a chance!Η οσο στα συλλαλητιρια και της αποχες για την παιδεια και τα πανεπιστημια παιζει το Another brick in the wall....Οι παλιες αξιες εναντια στις οποιες ξεσηκωνωνταν το rock 'n' roll δεν υπαρχουν, υπαρχουν ομως νεα θεματα, νεα προβληματα απεναντι στα οποια το rock και οι ροκαδες γενικοτερα πρεπει και μπορουν να ξεσηκωθουν.Και αυτο ευτυχως εχει αρχισει να γινεται.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Re:Τί είναι ροκ;;;
« Απάντηση #70 στις: 01/02/04, 15:32 »
Rock:η απλή μετάφραση της λέξης στα ελληνικά δεν άλλη από την λέξη "πέτρα"......
Μην ψάχνουμε για ελληνικό ροκ λοιπόν σ αυτούς που προσπάθησαν να αντιγράψουν τις ξένες τάσεις.
Ψάξτε στα ακούσματα που βρίσκονται μέσα στο DNA μας. Και μη μου πει κανείς πως δεν είναι η πενιά μες το αίμα του έλληνα...
 Θέλετε να το ψάξουμε από στιχουργικής πλευράς?
"σεβντάς, πόνος, παράπονο, αχάριστη, τρελός, τρελλός, φαρμάκι....."
λέξεις πιο σκληρές κι από την πέτρα.
 Θέλετε να ψάξουμε τη ζωή των καλλιτεχνών?
Χωρίς να σημαίνει ότι επικροτώ ή απορρίπτω καταστάσεις και γεγονότα θα αναφέρω τρία ονόματα που μου ήρθαν στο νου αμέσως αμέσως.
-Σωτηρία Μπέλλου (διαβάστε για τις περιπέτειες της πριν γίνει γνωστή και τις μετά την επιτυχία της σαν τραγουδίστρια)
-Πυθαγόρας (ο άνθρωπος ερωτευόταν και χώριζε για να γράφει τραγούδια)
-Άκης Πάνου (διαζύγια, τζόγος περιθώριο, φόνος, φυλακή)

πολλές φορές η ευαισθησία κάποιων ανθρώπων είναι πιο σκληρή κι από πέτρα κι εκεί γεννιέται και υπάρχει το ελληνικό "ροκ".
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Τι ειναι ροκ???
« Απάντηση #71 στις: 13/05/04, 13:33 »
Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί.

Τέλος πάντων για μένα ροκ δεν είναι αποκλειστηκά ένα είδος μουσικής αλλά και τρόπος ζωής.
Αν μιλήσουμε για μουσική απλά το ροκ του τότε με το ροκ του τώρα δεν έχει καμιά σχέση μουσικά πέρα από το κιθάρα/μπάσο/φωνή/τύμπανα.

Εσύ δεν μας είπες όμως την γνώμη σου πέρι του ροκ. Τι συζητήσατε με τον φίλο σου?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Τι ειναι ροκ???
« Απάντηση #72 στις: 13/05/04, 13:46 »
Yποστηριζε οτι οι Pink Floyd δεν ειναι ροκ μαλλον εχει συνδεση το ροκ με το rock&roll μονο και προσπαθουσα να του εξηγησω οτι ειναι καθαροαιμο ροκ συγκροτημα....αυτη ηταν η διαφωνια μας εσεις τι πιστευεται οτι ειναι Oi PINK?

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Τι ειναι ροκ???
« Απάντηση #73 στις: 13/05/04, 13:48 »
Δεν είμαι ο κατάλληλος που πρέπει να μιλήσει για τους Floyd, αλλά σαν άκουσμα πιστευω ότι είναι rock.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος fragnatic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • mizero fws
    • Προφίλ
Re:Τι ειναι ροκ???
« Απάντηση #74 στις: 13/05/04, 14:14 »
 γιατι χανετε την ωρα σας προσπαθωντας να ορισετε αφηρημενες εννοιες (πχ ροκ) τη στιγμη που θα μπορουσατε να το εφαρμοζετε στην πραξη?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/07, 01:28
από Ε!ΜΑ
4 Απαντήσεις
3261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 10:31
από RedWhite83
2 Απαντήσεις
4249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 23:50
από saved
10 Απαντήσεις
14002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/17, 20:54
από vegos
3 Απαντήσεις
3827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:12
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
5455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/17, 22:15
από mouz
3 Απαντήσεις
3328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/19, 11:33
από panixgr
0 Απαντήσεις
5408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 17:29
από AsimosKrok
0 Απαντήσεις
1069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/20, 13:58
από ΠΟΙΟΣ
4 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/21, 00:06
από Vassilis_1