Αποστολέας Θέμα: MUSTANG 3 ή BUGERA V22  (Αναγνώστηκε 8298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« στις: 25/03/16, 23:35 »
Γεια και από μένα.
 Διάβασα αρκετά στο forum και είδα κάπου μια περίπτωση σαν και εμένα.
 Έχω και εγώ πατήσει τα 40+... Το έχω ρίξει στην κιθάρα εδώ και 4-5 χρόνια.
 Παίζω στο δωμάτιο μου , Blues /Rock/Country κυρίως Rythm με λίγα σολάκια, εεεε που και που και λίγη ΘΩΔΗ .... είμαι αυτοδίδακτος. Έχω μια Ηλεκτρική Fender AMER. STRAT & μια ακουστική Υamaha FG830NT. Πρόσφατα ένας φίλος μου έδωσε 
ένα DIGITECH RP90 ένα BOSS BD-2 BLUES DRIVER και ένα JAMMAN looper/phrase sampler. Η αλήθεια είναι ότι την έχω καταβρεί  με το JAMMAN.
 Αυτά με έβαλαν σε σκέψεις . Μην γελάστε.... Δεν έχω ενισχυτή. Την έβγαζα με ένα ενισχυτάκι τσέπης μια χαρά ως τώρα. Τώρα μάλλον θα μπω και εγώ στο τρυπάκι του τρύπιου κουμπαρά. Χαχα. Θέλω να ξοδέψω λοιπόν το πολύ μέχρι 380 ευρω για έναν ενισχυτή. Εδώ θέλω την βοήθεια σας. Από τα βιντεάκια του ΥοuTube και από αυτά που διάβασα είμαι ανάμεσα σε δυο λίγο άσχετους μεταξύ τους, Mustang 3 & Bugera v22. Δεν έχω δυνατότητα να ακούσω κανένα LIVE σε κατάστημα, είμαι μακριά από αστικά κέντρα και δεν έχω δυνατότητα μετακινήσεων  οπότε θα το πάρω από το Ιντερνετ. Μου άρεσαν αυτά που μπορεί να κάνει ο Μustang και η ευελιξία του αλλά μου άρεσε και ο Βugera, δεν ξέρω γιατί αλλά έχει το κατιτίς που μου αρέσει. Ότι μου πείτε, σκέφτομε και να κάνω. ( Υπ όψιν μην αρχίσετε με πολλά πολλά για το ήχο και την θεωρία περί ενισχυτών γιατί είμαι άσχετος). Με απλά λόγια. Ευχαριστώ που διαβάσατε αυτά που γραφώ. 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/16, 23:43 από Romanos1000 »

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #1 στις: 25/03/16, 23:49 »
Γεια και από μένα.
 Διάβασα αρκετά στο forum και είδα κάπου μια περίπτωση σαν και εμένα.
 Έχω και εγώ πατήσει τα 40+... Το έχω ρίξει στην κιθάρα εδώ και 4-5 χρόνια.
 Παίζω στο δωμάτιο μου , Blues /Rock/Country κυρίως Rythm με λίγα σολάκια, εεεε που και που και λίγη ΘΩΔΗ .... είμαι αυτοδίδακτος. Έχω μια Ηλεκτρική Fender AMER. STRAT & μια ακουστική Υamaha FG830NT. Πρόσφατα ένας φίλος μου έδωσε 
ένα DIGITECH RP90 ένα BOSS BD-2 BLUES DRIVER και ένα JAMMAN looper/phrase sampler. Η αλήθεια είναι ότι την έχω καταβρεί  με το JAMMAN.
 Αυτά με έβαλαν σε σκέψεις . Μην γελάστε.... Δεν έχω ενισχυτή. Την έβγαζα με ένα ενισχυτάκι τσέπης μια χαρά ως τώρα. Τώρα μάλλον θα μπω και εγώ στο τρυπάκι του τρύπιου κουμπαρά. Χαχα. Θέλω να ξοδέψω λοιπόν το πολύ μέχρι 380 ευρω για έναν ενισχυτή. Εδώ θέλω την βοήθεια σας. Από τα βιντεάκια του ΥοuTube και από αυτά που διάβασα είμαι ανάμεσα σε δυο λίγο άσχετους μεταξύ τους, Mustang 3 & Bugera v22. Δεν έχω δυνατότητα να ακούσω κανένα LIVE σε κατάστημα, είμαι μακριά από αστικά κέντρα και δεν έχω δυνατότητα μετακινήσεων  οπότε θα το πάρω από το Ιντερνετ. Μου άρεσαν αυτά που μπορεί να κάνει ο Μustang και η ευελιξία του αλλά μου άρεσε και ο Βugera, δεν ξέρω γιατί αλλά έχει το κατιτίς που μου αρέσει. Ότι μου πείτε, σκέφτομε και να κάνω. ( Υπ όψιν μην αρχίσετε με πολλά πολλά για το ήχο και την θεωρία περί ενισχυτών γιατί είμαι άσχετος). Με απλά λόγια. Ευχαριστώ που διαβάσατε αυτά που γραφώ. 
Συγγνωμη για την παραπανω ιδια διπλη αναρτιση αλλα κατι δεν πηγε καλα με την γραμματοσειρα. παρακαλω να διαγραφη. Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/16, 23:51 από Romanos1000 »

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #2 στις: 25/03/16, 23:50 »
πάρε λαμπάτο. τα 20 watt  ίσως είναι πολλά αν παίζεις μόνο στο σπίτι για λαμπάτος
έχεις το rp 90 δεν σου χρειάζεται ο mustang για να παίζεις θώδη
απλά βρες κάτι με fx loop 

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #3 στις: 26/03/16, 00:12 »
Καλα... Πλακα κανω δεν παιζω Θωδη , οχι βεβαια οτι εχω κατι μαζι της. Γουστα ειναι αυτα.
Για το FX Loop ...Πρεπει να εχει οποιος και να παρω? Αυτοι που ανεφερα πιο πανω εχουν?

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #4 στις: 26/03/16, 02:35 »
 θα σου χρησιμεύσει αν θες ήχο για παράδειγμα με το λαμπάτο distortion prin to delay


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #5 στις: 26/03/16, 05:22 »
Laney cub 10 ή 12, ή και VHT ultra 6 και εκτός απο οτι είσαι κύριος σου μένουν και λεφτά.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #6 στις: 26/03/16, 09:41 »
+1 για τον Laney Cub 12r. Ως κάτοχος μπορώ να σου πω ότι θα τον ευχαριστηθείς στο σπίτι γιατί παίζει και στο 1 watt (πάλι είναι δυνατός βέβαια ;) , απλά μπορείς να βάλεις περισσότερο gain χωρίς να ενοχλείς τους πάντες). Επίσης, λατρεύει τα πετάλια και αυτό το blues driver θα του ταιριάζει γάντι.
Κάποια πράγματα που θα σου λείψουν στον λαμπάτο είναι η έξοδος για ακουστικά και η είσοδος aux in για να παίζεις μαζί με backing track. Ο mustang τα έχει αυτά. Για οικιακή χρήση δεν θα σου πρότεινα τον 3, είναι πολύ δυνατός. Βέβαια, είναι πιο εύκολος στον χειρισμό γιατι έχει την lcd οθόνη. Για να εκμεταλευτείς όλες τις ρυθμίσεις του mustang 1 ή 2 θέλεις οπωσδήποτε laptop συνδεδεμένο με τον ενισχυτή. Αυτό ισχύει ως έναν βαθμό και για τον 3. Το πρόγραμμα Fuse της Fender είναι αρκετά καλό και φιλικό προς στον χρήστη.
Αυτά σαν τροφή για σκέψη... :)
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #7 στις: 26/03/16, 10:26 »
Νομίζω ότι με το jamman έχω και θέση για ακουστικά και aux in. Από θέμα σέρβις π.χ. αλλαγή σε λάμπες κτλ θα έχω πρόβλημα ?   

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #8 στις: 26/03/16, 10:30 »
Γιατί laney και όχι  vht? Είναι θέμα γούστου η παίζει κάτι άλλο. Βλέπω μεγάλη διαφορά στην τιμή. Ο bugera τι λέει?

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #9 στις: 26/03/16, 12:34 »
Είναι λιγότερα watt ο vht που σου πρότεινα. Γενικά, πάντως, βλέπω ότι έχουν πάρει τα πάνω τους οι τιμές.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #10 στις: 26/03/16, 14:30 »
MUSTANG 3 Ή BUGERA ηταν το θεμα σε LANEY ή VHT θα παω οπως βλεπω. Δεν μου ειπε ομως κανεις για τον bugera σε σχεση με τον LANEY και τον VHT.

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #11 στις: 26/03/16, 14:47 »
Δεν έχω ακούσει τον Bugera από κοντά αλλά αρκετοί σ' αυτό το φόρουμ λένε ότι είναι καλός. Το θέμα είναι ότι είναι υπερκετιμημένος στα 370 ευρώ κατά την γνώμη μου. Η τιμή του έχει αυξηθεί 100 ευρώ περίπου από τότε που τον παρακολουθώ (κι εγώ σαν εσένα τον είχα στις βλέψεις μου). Όχι πως και οι άλλοι δεν έχουν πάρει την ανιούσα στις τιμές, αλλά όχι και τόσο πολύ. Τον Ιανουάριο που πήρα τον Laney, ο Bugera κόστιζε 300. Τελοσπάντων, η τιμή δεν είναι και το πιο σημαντικό πράγμα σε έναν ενισχυτή. Εγώ μπορώ να σου πω μόνο για τον Laney ότι είναι καλός για την χρήση που τον θες.
Για τις λάμπες μην το σκέφτεσαι από τώρα. Θα περάσουν χρόνια μέχρι να χρειαστεί να τις αλλάξεις (εκτός αν θέλεις να πειραματιστείς με άλλες μάρκες).
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: MUSTANG 3 ή BUGERA V22
« Απάντηση #12 στις: 26/03/16, 15:37 »
ο vht είναι φοβερό value for money ενισχυτάκι οντας και handwired , με πολύ ωραία καθαρά και ισχύ που σε υπερκαλύπτει για το σπίτι . έχει και loop για να συνδέεις την πεταλιέρα σου. δυστυχώς δεν τους φέρνει κανείς στην Ελλάδα οπότε πας στα τυφλά. έτσι τον πήρα και εγώ και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
ο cub 10 έιναι διαφορετικό μηχάνημα απο τον 12. αν είχες τη δυνατότητα  να επισκεφτείς έναν απο τους Νάκες να τους ακουσεις κατ'ιδίαν θα ήταν καλό.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 19:44
από poli.mixanos
Fender Mustang II

Ξεκίνησε από Fearless « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
14166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/11, 04:47
από Fearless
20 Απαντήσεις
7522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 14:41
από Jezus
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/11, 05:16
από DotStudio
12 Απαντήσεις
5382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/15, 00:19
από theonirvana
15 Απαντήσεις
10809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/16, 00:06
από saved
0 Απαντήσεις
5684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/16, 23:47
από Romanos1000
31 Απαντήσεις
13832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/16, 00:42
από Romanos1000
22 Απαντήσεις
13582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/18, 19:29
από Guitar Fan
23 Απαντήσεις
6387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/21, 20:53
από blks9791