Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο  (Αναγνώστηκε 10974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #25 στις: 14/10/14, 12:32 »
Νομίζω ότι οτιδήποτε κάτω από τα 70€ παραμένει entry level και είναι ουσιαστικά "κάτι για να ακούγεται". Για εφαρμογές τύπου σπίτι χαμηλά ή ακουστικά, το PC και το software είναι πολύ πιο ικανοποιητική λύση, συγκρίνοντας ηχητικά αποτελέσματα και μόνο.

Ο Artec που πρωτοπρότεινε ο Απόλλων φαίνεται ότι είναι ίσως είναι η πιο αξιοπρεπής λύση που υπάρχει στην κατηγορία των 70€. Έχει και b-stock, όσο κρατήσει.

Για κάποιον αρχάριο που θέλει και κιθάρα, ο Thomann έχει πολύ καλά bundles με:
Ibanez:
http://www.thomann.de/gr/prod_cbundle_78.html?gk=gieacotr&cbcid=504&art=165311
Tele:
http://www.thomann.de/gr/prod_cbundle_79.html?gk=gieacotr&cbcid=494&art=165311
LesPaul:
http://www.thomann.de/gr/prod_cbundle_80.html?gk=gieacotr&cbcid=486&art=165311
..που περιλαμβάνουν και τον Artec και δίνουν έκπτωση και σε ακόμα αυτά τα επίπεδα.

Για τον φίλο που δεν καταλαβαίνει τι είναι κριτήρια, ενδεικτικά αναφέρω κάποια για αυτή την κατηγορία ενισχυτών και χρημάτων:
  • Watt
  • Μεγάφωνο
  • Κανάλια
  • Ρυθμιστικά
  • Effects
  • Μοντέλα Ενισχυτών
  • Effects Loop
  • Έξοδος Καμπίνας
  • Έξοδος Ακουστικών
  • Είσοδος Aux
  • Κουρδιστήρι
Ενδεικτικά εφαρμογές που μπορεί να έχουμε και πάλι για αυτή την κατηγορία ενισχυτών και χρημάτων, μπορεί να είναι:
  • Σπίτι με ακουστικά
  • Σπίτι σε χαμηλές εντάσεις
  • Σπίτι σε λογικές εντάσεις
  • Σπίτι με μουσική play-along από MP3
  • Σπίτι και Πρόβες
  • Πρόβες και μικρές Εμφανίσεις
  • Σπίτι για monitor
  • Πρόβα/Εμφανίσεις για backstage
  • Πρόβα/Εμφανίσεις για monitor
  • Για τον Δρόμο/Διακοπές (φορητός/μπαταρίες)
Με γνώμονα τι από αυτά θέλουμε για την εφαρμογή/ές μας και ανάλογα με τα είδη μουσικής που θα παίξουμε, επιλέγουμε προτεραιότητες κριτηρίων και έτσι κάνουμε την καλύτερη επιλογή για την περίπτωση μας.

Ελπίζω τώρα να έγινα περισσότερο κατανοητός..  :up
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/14, 12:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #26 στις: 14/10/14, 15:48 »
Καλή κιθάρα με κακό ενισχυτή ή κακή κιθάρα με καλό ενισχυτή είναι το ίδιο αποτέλεσμα. Κακός ήχος.
Διαφωνώ κάθετα... Αν έχεις καλό ενισχυτή με κακή κιθάρα ο ήχος είναι ΠΟΛΥ ανώτερος απο όταν συμβαίνει το ανάποδο.


εξακολουθεί να είναι όμως συμβιβασμός. θεωρείς ότι επειδή είναι καλύτερος συνδυασμός να έχει καλό ενισχυτή με κακή κιθάρα το προτείνεις και σε κάποιον δηλαδή ως σωστό?
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, όλοι μας συμβιβαζόμαστε, εκτός απο αυτούς που έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν έναν slo και μία ανάλογη κιθάρα ;D
Αυτό όμως είναι άσχετο με το "σωστό ή λάθος". Ναι θεωρώ ότι είναι σωστό να έχεις καλύτερο ενισχυτή αν πρέπει να επιλέξεις ανάμεσα σε αυτόν και την κιθάρα, πάντα με γνώμονα τον καλύτερο δυνατό ήχο στο budget που διαθέτει ο καθένας. Το αν μπορεί να το καταλάβει ένας που ξεκινάει τώρα ή αν θα προτιμήσει μια καλύτερη κιθάρα για να τον ελκύει περισσότερο έτσι ώστε να ασχολείται μαζί της, είναι στην κρίση του. Όταν όμως μιλάμε για παραγωγή "καλού" ήχου, το βάρος πέφτει κατά 70% (τουλάχιστον) σε έναν καλό ενισχυτή...
Φυσικά όλα τα παραπάνω μπορούν να συζητηθούν σε ξεχωριστό θέμα μιας και το οικονομικό όριο του φίλου μας δεν επιτρέπει πολλές πολλές πολυτέλειες..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/14, 15:51 από atav »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #27 στις: 14/10/14, 16:18 »
Φιλε atav, δεν με κατάλαβες μάλλον.
Προσπαθούσα να εξηγήσω ότι οι τέσσερις ενισχυτές που πόσταρε, είναι μηχανήματα που με την πρώτη ευκαιρία (ιδίως μόλις ακούσει καναν άλλον ενισχυτή) θα τους πετάξει. Είναι κρίμα να δώσεις έστω και λίγα λεφτά για τέτοιον ενισχυτή. Δεν τον πήγα σε κατηγορίες Slo. Δεν υπάρχει και λόγος. Υπάρχουν και ενδιάμεσα στάδια. Αντί να βλέπει ενισχυτές της τάξης των 60-70 ευρώ, να κάνει υπομονή και να μαζέψει μια 100άρα ακόμη και να περάσει σε άλλο επίπεδο, μιας και εκεί θα βρεί κάτι αξιοπρεπές και θα του μείνει και για πάντα (έστω και σαν δεύτερος). Το ίδιο ισχύει και για τις κιθάρες βέβαια... Μιλάμε για τέτοια χρηματική απόκλιση, δεκάδων ευρώ, όχι χιλιάδων. Δεν τον παρότρυνα να ψωνίσει από custom shop. Αλλο το φτηνό και άλλο το φτηνιάρικο. Το είπα και παραπάνω.

Τώρα, για τον συνδυασμό κιθάρας/ενισχυτή και τούμπα, που θεωρώ ότι το απότελεσμα είναι εξίσου κακό.
Οταν εννοώ κακή/καλή κιθάρα ή κακό/καλό ενισχυτή, δεν εννοώ απαραίτητα ακριβό ή φτηνό. Απλά στα φτηνά πολλές φορές έχεις θέματα.
Εξηγούμαι: Μια κακή κιθάρα μπορεί να έχει πχ. ψεύτικα κλειδιά (κουρδίσματα κλπ πάνε περίπατο), κακό nut, κακή γέφυρα, αποτέλεσμα με ένα σωρό νεκρές νότες στην ταστιέρα, ίσως κακά βαλμένα τάστα, ηλεκτρικά της κακιάς ώρας που να πιάνουν τις συχνότητες των ταξί   ;D ;D   και και και.... Μπορεί να έχει όλα τα παραπάνω ή κάποια από αυτά. Αντε και την αγόρασες, επειδή ήταν τόσο φτηνή. Θεωρείς ότι βγάζεις ωραίο ήχο σε καλό ενισχυτή? και δεν εννοώ συχνοτικά, εννοώ θα μπορείς να παίξεις και να ακουστείς ότι παίζεις κιθάρα? Και μην μου πείτε «με ένα καλό σετάρισμα όλα γίνονται». Ο άλλος υποτίθεται είναι αρχάριος...

Αυτό εννοούσα. Το 60-70 για ενισχυτή και μια 100άρα για κιθάρα, είναι για μένα πολύ λίγα. Βάζεις μια 100άρα επιπλέον στο καθένα και έχεις κάτι ποιοτικότερο.
Φαντάζομαι ότι ο ΟΡ δεν έχει κάποιον να του τα αναλύσει από κοντά, έτσι και μπαίνει σε ένα φόρουμ να πάρει γνώμες. Το εύκολο είναι να του πεις «πάρε αυτό, μια χαρά είναι για τα λεφτά που δίνεις». Ετσι θα έκανε και ένα μαγαζάτορας όταν θα του «λέγανε τόσα έχω, τι παίρνω?». Εμείς εδώ (και σε κάθε φόρουμ) πρέπει να του πούμε και το παράπερα όμως. Ετσι δεν είναι? Οτι «φίλε, είναι πολύ λίγα τα λεφτά. Κάνε υπομονή και μάζεψε λίγα ακόμη να κάνεις την δουλειά σου σωστά».
Αυτό.

EDIT: Σημειωτέον ότι σπίτι μου για να παίζω έχω έναν bugera v22, τον οποίο πρέπει να είμαι από τους πρώτους που τον αγόρασαν όταν βγήκε (αν θυμάμαι καλά 270 ευρώ) και τον έχω ακόμα με τις μαμά λάμπες και έχει απο τα καλύτερα καθαρά που έχω ακούσει. Μιλάμε για ενισχυτή που κοστίζει λιγότερα απο κάποια πετάλια. Εχω παίξει (και παίζω στο στούντιο) με πολύ ακριβότερους ενισχυτές. Τον bugera δεν τον αλλάζω με τίποτα. Σαν πρόχειρη λύση τον αγόρασα, μετά απο προτροπή φίλου ηχολήπτη που μόλις τον είχε ακούσει και αποδείχτηκε ότι με λίγα παραπάνω πήρα κάτι πιο μόνιμο...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/14, 16:38 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #28 στις: 14/10/14, 16:48 »
Κατάλαβα ακριβώς πού το πήγαινες, αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκαθάρισα ότι αναφέρομαι στην παραγωγή ήχου και μόνο,. Το παράδειγμα με τον slo ήταν επίτηδες τραβηγμένο, το καταλαβαίνεις φαντάζομαι!  Διαφωνώ μαζί σου μόνο στο κομμάτι που παρέθεσα πρίν. Φυσικά συμφωνούμε στο ότι καλύτερο είναι ο φίλος μας να κάνει υπομονή για να αυξήσει λίγο το budget του.. ;)
Στην περίπτωση της κιθάρας, αν ψαχτεί κανείς δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με χάλια όργανα πια.. Δύο sx strat που έχω παίξει και μία tanglewood, οι οποίες είναι σε κατηγορία κάτω των 150 ευρώ, ήταν αφάνταστα καλές για τα χρήματά τους.. Κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, ακόμα και χωρίς σετάρισμα έπαιζαν φοβερά.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #29 στις: 14/10/14, 16:56 »
Κατάλαβα ακριβώς πού το πήγαινες, αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκαθάρισα ότι αναφέρομαι στην παραγωγή ήχου και μόνο,. Το παράδειγμα με τον slo ήταν επίτηδες τραβηγμένο, το καταλαβαίνεις φαντάζομαι!

Ναι ναι το καταλαβαίνω απόλυτα. Κουβέντα έκανα γενικότερα.

Στην περίπτωση της κιθάρας, αν ψαχτεί κανείς δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα με χάλια όργανα πια.. Δύο sx strat που έχω παίξει και μία tanglewood, οι οποίες είναι σε κατηγορία κάτω των 150 ευρώ, ήταν αφάνταστα καλές για τα χρήματά τους.. Κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα, ακόμα και χωρίς σετάρισμα έπαιζαν φοβερά.

Τώρα σε αυτό έχεις 1000 δίκια. Μάλλον έχω μείνει σε άλλες εποχές εγώ  ;D ;D . Κάποτε ήταν κανόνας ότι φτηνή κιθάρα κάνει μόνο για τόξο  ;D ;D ;D πλέον έχει αλλάξει το τοπίο στις φτηνές εργαστασικές και είναι αρκετά ενθαρυντικό αυτό... Εχω παίξει και εγώ κατα καιρούς με όργανα που δεν θα τα κοίταζα καν σε άλλη περίπτωση, παρόλα αυτά ήταν μια χαρά οργανάκια.

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #30 στις: 14/10/14, 19:23 »
αν και ειμαι κ εγω αρχαρια κ δν εχω πολλες ''εμπειριες'' με κιθαρες θα σου προτεινα την Fender Squier Bullet Strat HSS την οποια πηρα πριν κανα 6μηνο απο τον Νακα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #31 στις: 14/10/14, 21:47 »
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...
Μιας και έχω κατασταλάξει στην Fender Squier Bullet Strat βλέπω ότι υπάρχει σε 2 μοντέλα με διαφορετικους μαγνήτες, ένα HSS και ενα SSS. Η διαφορά μεταξύ τους είναι σημαντική???

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #32 στις: 14/10/14, 21:53 »
με τον 2πλο μαγνητη στη γεφυρα,θα εχεις μεγαλυτερη εξοδο σε περιπτωση που θες να μπεις σε hard μονοπατια!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #33 στις: 15/10/14, 10:08 »
Δες πάντως και τις Jack&Danny ST... τίμιες κιθάρες με επώνυμους μαγνήτες (Wilkinson)  ;)


http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/ST-models/Jack-and-Danny-ST-Vintage-RD-Red-/art-GIT0017094-000


http://www.artmusic.gr/ilektriki-kithara-strat-jack-and-danny-re-standard-p-1260.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vasot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #34 στις: 17/10/14, 15:42 »
η διαφορα τους ειναι οτι η ΗSS ειναι Humbucking - Single coil - Single coil και με το humbucking θα μπορεις(με τον καταλληλο ενισχυτη βεβαια)και να εχεις ενα πιο hard rock-metal αποτελεσμα
The future is uncertain and the end is always near

Check my vids: https://www.youtube.com/channel/UCyQHEGl6X_ElPB1SkHjnt2A

Αποσυνδεδεμένος savvas8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #35 στις: 03/11/14, 21:00 »
Καλησπερα και παλι απο εμενα  ;D , μιας και εχω αποφασισει σχεδον τι θα παρω και απο μερα σε μερα θα κανω την παραγγελια, ειχα μια τελευταια απορια σχετικα με τον ενισχυτη. Αποφασισα τελικα να παρω τον mustang i v2. Αναρωτιεμαι ομως, μηπως ειναι πολυ δυνατος για εξασκηση σε διαμερισμα???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κιθάρα και ενισχυτής για αρχάριο
« Απάντηση #36 στις: 03/11/14, 22:10 »
O Mustang είναι ενισχυτής modelling που σημαίνει ότι η παραμόρφωση και γενικά όλη η χροιά παράγεται με λογισμικό. Οπότε σαν σχεδιασμός, είναι κατ΄εξοχήν μηχάνημα του οποίου η χροιά επηρρεάζεται λιγότερο από άλλα είδη ενισχυτών από την ένταση.
Πέρα από την διαφορά που θα κάνει στην χροιά η αναπόφευκτη παράμετρος της ευαισθησίας του μεγαφώνου, η ένταση θα μπορεί να κατέβει χαμηλά, χωρίς μεγάλες απώλειες σε χροιά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
9784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
1 Απαντήσεις
2320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 23:55
από bassakos
7 Απαντήσεις
5034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
14 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/12, 18:13
από kkmspm (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
5216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
59 Απαντήσεις
16864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
12 Απαντήσεις
4864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 14:18
από geopaok