Αποστολέας Θέμα: Ποιο συγκρότημα θα θέλατε να σταματήσει να υπάρχει...?  (Αναγνώστηκε 58298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
τους ειδα λαιβ στο Λονδινο και μπορω να πω ηταν ακρως διασκεδαστικοι

Είσαι γενικά πάντως φαν της διασκέδασης. Σε φαντάζομαι σε αμφιθέατρο σχολής, την ώρα του μαθήματος να ξεραίνεσαι στα γέλια με την όλη επιτέλεση.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Το έχω γράψει και αλλού... οι Πυξ-Λαξ και όλες τους οι θυγατρικές!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
τους ειδα λαιβ στο Λονδινο και μπορω να πω ηταν ακρως διασκεδαστικοι

Είσαι γενικά πάντως φαν της διασκέδασης. Σε φαντάζομαι σε αμφιθέατρο σχολής, την ώρα του μαθήματος να ξεραίνεσαι στα γέλια με την όλη επιτέλεση.

Σορυ, αλλα δεν σε πιανω...  ???
Επισης διασκεδαση=περναμε καλα, και εγω μια χαρα περασα.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αν κι έχω σκεφτεί την απάντηση που θα δινε ένας malmsteenικός ("το λες επειδή εσύ δεν μπορείς να παίξεις έτσι", ή "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" κ.ο.κ.). Δε με ενδιαφέρει όμως. Δε θέλω να γίνω ζογκλέρ, η μουσική μ' αρέσει. Αν ήθελα κάτι τέτοιο, υπάρχει στη Τζαβέλλα στα Εξάρχεια ένα ωραίο μαγαζάκι. Κι ο Καραντίνης malmsteenίζει πολύ, αν και το χει ακόμη.


Καλά, τον Malmsteen τον έχω χρόνια τώρα στην μπούκα, αλλά πριν κάνα χρόνο διάβασα ένα άρθρο/συνένταυξη στο metal Hammer που τον κράζανε και τον δουλέυανε στα ίσα!! Πολύ το χάρηκα, δεν το περίμενα... Όσο για τους 'υποστηρικτές' του, πόσο σύμπτωση μπορεί να είναι οτι ΟΛΟι τους παίζουνε κιθάρα, και τον θαυμάζουνε για την τεχνική του ??  Ο τύπος απλά ΔΕΝ παίζει μουσική

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επισης διασκεδαση=περναμε καλα, και εγω μια χαρα περασα.  :)

Και μένα με ξένισε λίγο το ποστ του Αναξίμανδρου.. Για να "διασκεδάσεις" δεν χρειάζεται να κάνει κάποιος τον Καραγκιόζη, ή να υπάρχει κάτι αστείο, κάτι γελοίο, κάποιου είδους σάτιρα.. Οι Rammstein όπως είναι γνωστό είναι κορυφαίοι showmen με την καλή έννοια του όρου show, παρουσιάζουν ένα όχι μόνο μουσικό, αλλά ένα συνολικά μουσικό και οπτικό "θέαμα", που όταν σ' αρέσει, ναι, το διασκεδάζεις..

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Εντάξει... ο Malmsteen έχει κολλήσει σε 5 πράγματα που κάνει πολύ καλά εδώ και 30 χρόνια. Με αυτά έβγαλε το... "ψωμάκι" του και δεν ενδιαφέρεται να πάει παρα πέρα. Δεν τον ακούω πλέον αλλά τον σέβομαι για αυτό που ήταν και για τις προοπτικές και κατευθύνσεις που έδωσε στο παίξιμο της ηλεκτρικής κιθάρας.

 Όσο για το Hammer, και παλιά τον έθαβαν αλλα πήγαιναν να του πάρουν συνέντευξή σε live του στην Αθήνα και όταν εκείνος τους έδιωχνε (ποιός θα τον αδικήσει σε αυτό; ) έβγαιναν απο το Ρόδον και τον έβριζαν ακόμα χειρότερα σε εμάς τους οπαδούς του που περιμέναμε να τον ακούσουμε. Συμπέρασμα: Δε θα κολλήσω στο τι έγραψε ενα περιοδικό για να κρίνω ένα μουσικό γιατι μπορεί να παίζουν κι άλλα στη μέση.

 Όσο για τους ζογκλέρ, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι και καλύτεροι σήμερα... αλλά όλοι με το Malmsteen ασχολούνται ακόμα. Δεν άκουσα κανέναν να αναφέρεται αρνητικά στον Chris Broderick, τon Rusty Cooley, τον Kiko Loureiro, το John Petrucci και τους λοιπούς μεγαλοζογκλέρ της κιθάρας... ::)

Δεύτερο συμπέρασμα: Τα "τσαμπιά" του Malmsteen χαμήλωσαν πολύ, αλλα η "αλεπού" ακόμα να τα φτάσει. Και αυτό την ενοχλεί ακόμα περισσότερο!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/03/10, 11:30 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Οσο αφορα τα μπρουταλ και λοιπα φωνητικα, εμενα πλεων μου φαινωντε σχεδον ολα τα φωνητικα νορμαλ, οσο ακραια ή περιεργα και να θεωρουντε, ειτε ειναι Berzerker, ειτε Diamanda Gallas, ακομα και Dienonychus (στο πρωτο αλμπουμ), και απο Cultus Sanguine μεχρι Bjork & In The Woods, τα ακουω ολα το ιδιο διακεδαστικα!  ;D

Καθώς επίσης και:

Οσο αφορα τους Ραμσταιν που αναφερθηκαν πιο πανω, πριν 2-3 εβδομαδες τους ειδα λαιβ στο Λονδινο και μπορω να πω ηταν ακρως διασκεδαστικοι, τετοιο σοου ουτε ο Μαικλ Τζαξον  ;D

 Δηλαδή σχολίασα τελείως άκυρο πράγμα απ' αυτό που καταλάβατε. ;D ;D ;D

Εννοείται ότι κι εγώ πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητο να διασκεδάζει κανείς βλέποντας κάποιον που κάνει τον καραγκιόζη και λοιπά και λοιπά.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
A, ok  :D  ε τι να κανουμε και εμεις οι ανθρωποι, λιγο ελευθερος χρονος που μας μενει, προσπαθουμε να τον περασουμε καλα...

Όσο για τους ζογκλέρ, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι και καλύτεροι σήμερα... αλλά όλοι με το Malmsteen ασχολούνται ακόμα. Δεν άκουσα κανέναν να αναφέρεται αρνητικά στον Chris Broderick, τon Rusty Cooley, τον Kiko Loureiro, το John Petrucci και τους λοιπούς μεγαλοζογκλέρ της κιθάρας... ::)

Μπα, ο Χερμαλ Λι τρωει τρελο κραξιμο απο ολους! Δεν ξερω γιατι, αλλα κανενας δεν τον συμπαθει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Δεν έχεις άδικο Jesus... Αλλα αυτό συμβαίνει εν γένει με τους Ασιάτες κιθαρίστες μιας και βρίσκονται στο στάδιο που αντιγράφουν τέλεια τους υπόλοιπους δυτικούς shredders χωρίς να βάζουν συναίσθημα στο παίξιμό τους. Σιγά σιγά θα αρχίσουν να βάζουν και αυτοί περισσότερη μουσική όταν οριμάσει το shred στην κουλτούρα τους η οποία είναι πολύ διαφορετική απο τη δική μας. Κάπου εκεί εντοπίζω το "πρόβλημα".
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τον σέβομαι για αυτό που ήταν και για τις προοπτικές και κατευθύνσεις που έδωσε στο παίξιμο της ηλεκτρικής κιθάρας.
Το σχολιάζω μετά

Δε θα κολλήσω στο τι έγραψε ενα περιοδικό για να κρίνω ένα μουσικό γιατι μπορεί να παίζουν κι άλλα στη μέση.
Ούτε εγώ, άλλωστε δεν έχω ιδιέταιρη εκτίμηση στο περιοδικό, αλλά χάρηκα που είδα η μερίδα μεταλάδων που βαρέθηκε τον Malmsteen είναι μεγαλύτεη από αυτή που φοβόμουν. Νομίζω οτι με κατάλαβες λάθος εδώ.

Όσο για τους ζογκλέρ, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι και καλύτεροι σήμερα... αλλά όλοι με το Malmsteen ασχολούνται ακόμα.
Επειδή ακολούθησαν τις "προοπτικές και κατευθύνσεις που έδωσε στο παίξιμο της ηλεκτρικής κιθάρας" μήπως ? Ζογκλέρ υπάρχουν πολλοί, Malmsteen μόνο ένας...

Δεύτερο συμπέρασμα: Τα "τσαμπιά" του Malmsteen χαμήλωσαν πολύ, αλλα η "αλεπού" ακόμα να τα φτάσει. Και αυτό την ενοχλεί ακόμα περισσότερο!!!!
Εγώ πάντως νιώθω τα "τσαμπιά" μου να φουσκώνουν όταν ακούω ένα 5-λεπτο τραγούδι 4 λεπτά και 50 '' appregios.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Εχω επισημανει πολλακις στο παρελθον οτι η μουσικη και οι καλλιτεχνες εν γενει υποκεινται στην προσωπικη και υποκειμενικη κριτικη του καθενος. Αρα αυτο που ειναι καλο για μενα ειναι βαρετο για τον αλλο.
Μπορει σε αλλους ενα κομματι γεματο arpeggio να ειναι η απολυτη μουσικη ευχαριστηση...
Αρα τα παραπανω δε σημαινουν οτι ο Malmsteen ΔΕΝ παιζει μουσικη. Κατα τη γνωμη μου μια χαρα τραγουδακια εχει βγαλει.
Εκει που θα διαφωνησω ειναι οτι εχει ξεπεραστει...Συμφωνοι παιδια, παιζει ακριβως αυτα που επαιζε το 1985 αλλα ακομα να δω εναν αλλο shredder να παιζει τοσο ΜΕΛΩΔΙΚΑ και ΚΑΘΑΡΑ (οι νοτες να ακουγονται ΜΙΑ ΜΙΑ...) οσο αυτος.


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Χμμμ... δεν είναι ο Yngwie πάντα ο καθαρότερος στο παίξιμό του. Και σίγουρα ο τρόπος που παίζει πλέον δεν είναι και ο πιο ενδιαφέρων. Είναι όμως ο Malmsteen! Αυτός που έγραψε και έπαιξε θεική shred κιθάρα στο "Marching Out" ας πούμε. Έδωσε πάρα πολλά πράγματα στην ηλεκτρική κιθάρα και αυτό δε μπορεί να του το αρνηθεί κανένας. Δεν είναι τυχαίο πως για 2 δεκαετίες όλοι προσπαθούν να παίξουν σαν εκείνον η σα τον Van Halen. Ούτε εμένα με συγκινεί πλέον αλλα δε θα αποκτήσω και προσωπικό θέμα μαζί του ώστε να χαίρομαι που είναι πολλοί εκείνοι που τον έχουν βαρεθεί. Αυτό έλειπε να πάμε και να του σκάσουμε και τα λάστιχα στη Ferrari γιατί δε μπορούμε να ακούμε πολλά arpeggios!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
scorpions πραγματικα οποιο τραγουδι κι αν εχω ακουσει δεν μου αρεσε
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Βασικα θα ηθελα να παψουν να υπαρχουν ολα αυτα τα αγγλο/αμερικανικα συγκροτηματακια που βγαζουν ποπ μελωδιες βαζουν 2 κιθαρες μια δοση μπασσο μια πρεζα μποτα με λιγο χαι χατ και ταμπουρο και το βαφτιζουν "ροκ" της εποχης και λενε οτι παιζουν ροκ. Δεν με νοιαζουν αν λενε οτι ακουνε ροκ πραγματα, ας ακουνε οτι γουσταρουν αλλα αυτο που παιζουν δεν ειναι ροκ και οι ροκ επιρροες τους δεν φαινονται πουθενα. Αναφερομαι για συγκροτηματακια που κατα κορων προωθει το mad, μπαντες της μιας επιτυχιας-μπαλαντας για τα κοριτσακια που δεν εχουν τι να κανουν οταν δεν γινονται πιτα στα κλαμπ και στα μπουζουκια και θελουν να το παιξουν λγο ψαγμενες και για τα alternative "αντρακια" που κατα βαθος σερνονται και αυτα στα μπουζουκια.


δ θ μπορουσα ν συμφωνησω περισσοτερο....

θ πω κ ΗΙΜ.... απλα μ εκνευριζουν..........  :-\
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Αυτο το συγκροτημα "Οι 300 της βουλης" ποτε θα διαλυθει επιτελους?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Αυτο το συγκροτημα "Οι 300 της βουλης" ποτε θα διαλυθει επιτελους?
Τι λες καλέ; Αυτό το συγγρότημα βγάζει τη μια επιτυχία μετά την άλλη!!!! Με τελευταίο τους hit το "Die Working"!!!! :P :P :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Οι Πυξ Λαξ...  :P
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Οι Πυξ Λαξ...  :P
??? .. ;D , :P
Τα ελληνο-ποπ-γκρουποειδες με εκνευριζουν... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Korn,slipknot,blink 182,green day,linkin park..κι αλλα πολλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/10, 23:02 από Ibanezos »