Αποστολέας Θέμα: Άσχετα μηνύματα από thread "Αγορα ηλεκτροακουστικης!"  (Αναγνώστηκε 9414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδια! Είμαι νέος στο forum, το βρήκα τυχαία ψάχνοντας κάτι στο google, έκανα αμέσως την εγγραφή και πραγματικά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα με όλα αυτά που διαβάζω. Λέω είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet? Και κάποιοι προτιμούν τις yamaha? Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola? Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:32 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
. Λέω είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet?  Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!


Καλησπέρα και σε σένα.....ναι παραγγέλνουμε κιθάρες μέσω ίντερνετ....αλλά δεν είμαστε χαζοί να μην τις δοκιμάσουμε πρώτα......αφού λοιπόν γίνει δοκιμή....ναι παραγγέλνουμε μέσω ίντερνετ γιατί είναι (συνήθως) φτηνότερα....ποιο είναι το παράλογο που δεν ειναι δυνατόν...?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:33 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Προσφατα απεκτησα μια νεα ακουστικη κιθαρα και μετα απο μεγααααλη κιθαροτσαρκα και δοκιμες σε ευρως τιμης 150-300 ευρω ξεχωρισα και διαλεξα μια LAG.... http://www.lagguitars.co.uk/acoustic.aspx?model=b7adfdf8-6268-4b42-b0ce-97bcf1796dcd
 
Οι κιθαρες που δοκιμασα ηταν ολες αυτες που παραθετεις εκτος την Ιμπανεζ , συν την Ηλ\κη της Φεντερ δε θυμαμαι μοντελο αλλα η τιμη της ηταν στα 280 ευρω και μια δυο wasburn οι οποιες δεν μου ειπαν απολυτως τιποτα...
 
Η LAG (tramontane T66) με κερδισε με τον πολυ καλοο της ηχο και ταστιερα για τα χρηματα που εδωσα 150ευρω !!! καθως και την ποιοτητα κατασκευης της ...και το πολυ ωραιο λογκο που εχουν ετσι για το ματι xexe.....
 
Τις φερνει ο Μπον Στουντιο απο οτι καταλαβα γιατι ετυχε την στιγμη που πηγα να την αγορασω γινοταν η παραλαβη στο καταστημα που ημουν και την πηρα φρεσκια απο το κουτι...
 
Την εχει και εδω.....  http://www.guitarstore.gr/products.php?company=Lag&id=5
 
Τον τελευταιο μηνα που την εχω και την δοκιμαζω καθημερινα δεν με εχει ξενερωσει καθολου ουτε απο το παιξιμο και τον ηχο αλλα βασικοτερα ΔΕΝ ξεκουρδιζει με τιποτα !!!(εκει που αλλα φτηνα μοντελα ξεσκιζονται)....
 
(προσοχη εγω πηρα μεν το απλο ακουστικο μοντελο τελευταια στιγμη  γιατι αποφασισα οτι δεν χρειαζομαι ηλεκτρικα, αλλα η πρωτη μου επαφη ηταν με την ηλ/κη της εταιριας αυτης η οποια εινα η καλυτερη απο οσες δοκιμασα.  ΠΑΝΤΑ για τα κουλα μου χερια και οση εμπειρια εχω στην κιθαρα... αλλα τα αυτια μου δεν με γελανε ποτε ) !!!

 
Εφαγα σκαλωμα διαρκειας. Διαβαζα αυτο το ποστ και νομιζα οτι το εχω γραψει εγω!!!!!  :o :o :o  Καθοτι κάτοχος της ιδιας κιθαρας επιβεβαιωνω ολα τα παραπανω ακομα και τη διαδικασια επιλογης της ακομα και τα συναισθηματα του βαγκνταπλαν. μπεστ βαλιου φορ μανεϊ σιγουρα.

Και η δικη μου δεν φοραει ηλεκτρικα. Παρολα αυτα αν δεν απατωμαι ολα τα μοντελα της σειρας tramontane βγαινουν και με ηλεκτρικα 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:33 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Καλησπέρα παιδια! Είμαι νέος στο forum, το βρήκα τυχαία ψάχνοντας κάτι στο google, έκανα αμέσως την εγγραφή και πραγματικά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα με όλα αυτά που διαβάζω. Λέω είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet? Και κάποιοι προτιμούν τις yamaha? Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola? Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!

Ναι, παίρνουμε (και) κιθάρες Yamaha και μερικοί είμαστε και υπερήφανοι που τις έχουμε.
Έχω δοκιμάσει να παίξω με κουτάκι της Coca-cola καθώς και άλλων εταιριών (Fanta, Epsa) και μπορώ να πω ότι η Yamaha ακουγόταν πολύ καλύτερα.
Έχω πραγματικά κουραστεί να διαβάζω απαξιωτικά σχόλια για ΜΑΡΚΕΣ (όχι μοντέλα, ΜΑΡΚΕΣ) κιθαρών, αυτοκινήτων, φωτογραφικών μηχανών κλπ.
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, δεν υπάρχει κακή μάρκα, υπάρχει κακό μοντέλο. Όλες οι μάρκες ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ βγάζουν κακά και καλά μοντέλα. Το ίδιο που κάνει η Gibson, η Fender, η Gretsch κάνουν και οι "Β" μάρκες (κατά εσένα) όπως η Yamaha, η Ibanez κλπ. Έχουν μερικά φτηνά μοντέλα, αλλά έχουν και κάτι μοντέλα "Ναυαρχίδες" που σκοτώνουν.
Μην απαξιώνετε έτσι με μια μονοκοντυλιά μάρκες επειδή ακούσατε κάποτε έναν τενεκέ που είχε αγοραστεί 50€ και τον βάραγε κάποιος άσχετος.
Θυμάμαι κάποτε ένας φίλος που είχαμε αγοράσει μαζί δυο ΙΔΙΕΣ ακουστικές είχε γυρίσει πίσω τσαντισμένος τη δικιά του επειδή δεν έπαιζε τόσο μεστά και καθαρά σαν τη δικιά μου... Δεν ήταν ελλατωματική ούτε είχε κάποια αστοχία... ο λόγος ήταν ότι εγώ έπαιζα 15 χρόνια και αυτός 1... αλλά άντε να το εξηγήσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:33 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet? Και κάποιοι προτιμούν τις yamaha? Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola? Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, και θα αναφέρω ότι πράγματι έχω και εγώ παραγγείλει από το εξωτερικό κιθάρα και μάλιστα ακριβή, χωρίς να την έχω δοκιμάσει. Το ίδιο έχω κάνει και με ενισχυτές και καμπίνες και κιτ και πετάλια, και πολλά άλλα πράγματα. Τώρα που το σκέφτομαι, πασχίζω να βρω κάτι που έχω πάρει από το εξωτερικό και το είχα πρότερα δοκιμάσει..

Έχω δοκιμάσει να παίξω με κουτάκι της Coca-cola καθώς και άλλων εταιριών (Fanta, Epsa) και μπορώ να πω ότι η Yamaha ακουγόταν πολύ καλύτερα.
Το ίδιο και εγώ, μία Yamaha που είχα έπαιζε καλύτερα από τα κουτάκια, πράγματι.

« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:33 από Απόλλων »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
. Λέω είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet?  Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!


Καλησπέρα και σε σένα.....ναι παραγγέλνουμε κιθάρες μέσω ίντερνετ....αλλά δεν είμαστε χαζοί να μην τις δοκιμάσουμε πρώτα......αφού λοιπόν γίνει δοκιμή....ναι παραγγέλνουμε μέσω ίντερνετ γιατί είναι (συνήθως) φτηνότερα....ποιο είναι το παράλογο που δεν ειναι δυνατόν...?
Το παράλογο είναι ότι οι κιθάρες κατασκευάζονται από ξύλο και επειδή το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός και μοναδικό, όπως κάθε δέντρο, αποκλειεται να είναι ίδια μ αυτή που έχεις δοκιμάσει. Αποκλείεται να έχει το ίδιο σετάρισμα αλλά σίγουρα θα έχει την ίδια μάρκα...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:34 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδια! Είμαι νέος στο forum, το βρήκα τυχαία ψάχνοντας κάτι στο google, έκανα αμέσως την εγγραφή και πραγματικά έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα με όλα αυτά που διαβάζω. Λέω είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet? Και κάποιοι προτιμούν τις yamaha? Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola? Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!

Ναι, παίρνουμε (και) κιθάρες Yamaha και μερικοί είμαστε και υπερήφανοι που τις έχουμε.
Έχω δοκιμάσει να παίξω με κουτάκι της Coca-cola καθώς και άλλων εταιριών (Fanta, Epsa) και μπορώ να πω ότι η Yamaha ακουγόταν πολύ καλύτερα.
Έχω πραγματικά κουραστεί να διαβάζω απαξιωτικά σχόλια για ΜΑΡΚΕΣ (όχι μοντέλα, ΜΑΡΚΕΣ) κιθαρών, αυτοκινήτων, φωτογραφικών μηχανών κλπ.
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, δεν υπάρχει κακή μάρκα, υπάρχει κακό μοντέλο. Όλες οι μάρκες ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ βγάζουν κακά και καλά μοντέλα. Το ίδιο που κάνει η Gibson, η Fender, η Gretsch κάνουν και οι "Β" μάρκες (κατά εσένα) όπως η Yamaha, η Ibanez κλπ. Έχουν μερικά φτηνά μοντέλα, αλλά έχουν και κάτι μοντέλα "Ναυαρχίδες" που σκοτώνουν.
Μην απαξιώνετε έτσι με μια μονοκοντυλιά μάρκες επειδή ακούσατε κάποτε έναν τενεκέ που είχε αγοραστεί 50€ και τον βάραγε κάποιος άσχετος.
Θυμάμαι κάποτε ένας φίλος που είχαμε αγοράσει μαζί δυο ΙΔΙΕΣ ακουστικές είχε γυρίσει πίσω τσαντισμένος τη δικιά του επειδή δεν έπαιζε τόσο μεστά και καθαρά σαν τη δικιά μου... Δεν ήταν ελλατωματική ούτε είχε κάποια αστοχία... ο λόγος ήταν ότι εγώ έπαιζα 15 χρόνια και αυτός 1... αλλά άντε να το εξηγήσεις...
Φίλε δεν διαφωνώ ότι η yamaha παίζει καλύτερα από κουτάκια επσα. Αλλά όχι από coca cola.
Για να σοβαρευτούμε. Η κάθε μάρκα εξειδικεύεται στον τομέα της. Και επειδή φαίνεσαι ψαγμένος να σε ρωτήσω κάτι.
Μπουζούκι θα αγόραζες yamaha??
O καλύτερος σολίστας  του κόσμου μπορεί να πιάσει έναν ρυθμό καλαματιανό?
Στα αυτοκίνητα είσαι απ τους τύπους που φτιαχνουν το fiat για να περάσουν μία mercedes και να το βγάλουν στο youtube?
Στις φωτογραφικές έχω την canon την 5D. Προσπαθεί η nikon με τη d700 να τη φτάσει αλλά δεν τα καταφέρνει. Παρόλα αυτά αν έβγαζε τηλεόραση, δεν θα αγόραζα, θα ποτιμούσα sony!
Σίγουρα αν δώσεις 1.000€ για yamaha θα πάρεις λίγο χειρότερη από κάποια ''ανώνυμη'' με 400€ π.χ.
Όσο για το τελευταίο που λες φίλε μου χει τύχει και μένα, αλλά και στις 2 έπαιζα εγώ! Απλά το ξύλο ήταν διαφορετικό.
Συγχαρητήρια που ασχολείσαι 15 χρόνια με την κιθάρα, αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς και τα αυτιά σου και να κάνεις μια έρευνα παρά αναπαράγεις ότι ακούς? Παιδιά ένας καλλιτέχνης πρέπει να είναι ξεχωριστός! και κάτι άλλο
Έκαστος στο είδος του...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:34 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
.. είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet? Και κάποιοι προτιμούν τις yamaha? Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola? Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, και θα αναφέρω ότι πράγματι έχω και εγώ παραγγείλει από το εξωτερικό κιθάρα και μάλιστα ακριβή, χωρίς να την έχω δοκιμάσει. Το ίδιο έχω κάνει και με ενισχυτές και καμπίνες και κιτ και πετάλια, και πολλά άλλα πράγματα. Τώρα που το σκέφτομαι, πασχίζω να βρω κάτι που έχω πάρει από το εξωτερικό και το είχα πρότερα δοκιμάσει..

Έχω δοκιμάσει να παίξω με κουτάκι της Coca-cola καθώς και άλλων εταιριών (Fanta, Epsa) και μπορώ να πω ότι η Yamaha ακουγόταν πολύ καλύτερα.
Το ίδιο και εγώ, μία Yamaha που είχα έπαιζε καλύτερα από τα κουτάκια, πράγματι.
Φίλε πραγματικά συγχαρητήρια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:34 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Yamaha SG 3000, the Les Paul killer.... Πως σε ειπαμε εσενα?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Tα άσχετα μηνύματα διαχωρίστηκαν ώστε να αποτελέσουν ξεχωριστό θέμα για όποιον θέλει να το συζητήσει, αφήνοντας το αρχικό thread ανέπαφο. Με την ευκαιρία θα πω κι εγώ μια γνώμη γιατί ακούστηκαν πράγματα που μπορούν να θεωρηθούν τουλάχιστον παραπλανητικά και προσωπικά νομίζω ότι παραπέμπουν σε άλλες εποχές.

Φίλε greguitar, η αγορά μουσικών οργάνων από το εξωτερικό συνήθως υπαγορεύεται από δύο παραμέτρους - ποικιλία ειδών και τιμολογιακή πολιτική. Είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ζουν στην Ελλάδα θα ήθελαν πολύ να μπορούν να βρουν στα τοπικά τους μαγαζιά τις κιθάρες, τους ενισχυτές κλπ που παίρνουν από τον Thomann ή το Digital Village και σε παρόμοιες τιμές. Από τη στιγμή που αυτό στην πράξη δεν γίνεται, η αγορά από τα Γερμανικά και Αγγλικά καταστήματα έχει πλέον γίνει κανόνας. Και για όποιον ανησυχεί για την κατάσταση ή την ποιότητα του οργάνου που θα πάρει στα χέρια του, υπάρχει εγγύηση που καλύπτει το προϊόν καθώς και δικαίωμα επιστροφής χρημάτων αν για οποιοδήποτε λόγο το όργανο δεν σε ικανοποιήσει, χωρίς καμία υποχρέωση από πλευράς του αγοράστή.

Συγκεκριμένα για τη Yamaha, άσχετα από ό,τι μπορεί να πιστεύουν μερικοί, βγάζει μερικά πολύ καλά όργανα. Σε ακουστικές, η σειρά LL περιλαμβάνει μερικές απο τις καλύτερες κιθάρες που έχω δει στην κατηγορία τους, ενώ και στις ηλεκτρικές κιθάρες έχει βγάλει πολύ καλά και δημοφιλή μοντέλα (από τις γνωστές και μη εξαιρετέες Pacifica στην κατηγορία των entry level οργάνων έως τα μοντέλα της σειράς SG, μερικά από τα οποία ντροπιάζουν πολλές Gibson Les Paul).
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 18:51 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Φίλε δεν διαφωνώ ότι η yamaha παίζει καλύτερα από κουτάκια επσα. Αλλά όχι από coca cola.
Για να σοβαρευτούμε. Η κάθε μάρκα εξειδικεύεται στον τομέα της. Και επειδή φαίνεσαι ψαγμένος να σε ρωτήσω κάτι.

Ας απαντήσω λοιπόν:

Παράθεση
Μπουζούκι θα αγόραζες yamaha??
Θα αγόραζα και Hyundai μπουζούκι αν ήταν καλό.

Παράθεση
O καλύτερος σολίστας  του κόσμου μπορεί να πιάσει έναν ρυθμό καλαματιανό?
Πανεύκολα, και μάλιστα θα τον εξελίξει και περισσότερο από κάτι κολλημένους πανηγυρτζήδες "φύλακες" της παράδοσής μας.

Παράθεση
Στα αυτοκίνητα είσαι απ τους τύπους που φτιαχνουν το fiat για να περάσουν μία mercedes και να το βγάλουν στο youtube?
ΝΑΙ... με τρέλλα!!!

Παράθεση
Στις φωτογραφικές έχω την canon την 5D. Προσπαθεί η nikon με τη d700 να τη φτάσει αλλά δεν τα καταφέρνει. Παρόλα αυτά αν έβγαζε τηλεόραση, δεν θα αγόραζα, θα ποτιμούσα sony!
Ξανά, θα έπερνα και Hyundai αν είχε τις καλύτερες προδιαγραφές

Παράθεση
Σίγουρα αν δώσεις 1.000€ για yamaha θα πάρεις λίγο χειρότερη από κάποια ''ανώνυμη'' με 400€ π.χ.
Έχεις κάποια προσωπική διένεξη με το Νάκα???

Παράθεση
Συγχαρητήρια που ασχολείσαι 15 χρόνια με την κιθάρα
Ευχαριστώ, 25 για την ακρίβεια

Παράθεση
αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς και τα αυτιά σου και να κάνεις μια έρευνα παρά αναπαράγεις ότι ακούς?
25 χρόνια τώρα μόνο τα αυτιά μου χρησιμοποιώ. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια με το internet πέφτει και καμιά παρτιτούρα στα χέρια μας...

Παράθεση
Παιδιά ένας καλλιτέχνης πρέπει να είναι ξεχωριστός! και κάτι άλλο
Έκαστος στο είδος του...
Εγώ δεν είμαι ειδικός πουθενά. Μια γνώμη έχω μόνο και προσπαθώ να την περιφέρω αξιοπρεπώς

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Φίλε δεν διαφωνώ ότι η yamaha παίζει καλύτερα από κουτάκια επσα. Αλλά όχι από coca cola.
Για να σοβαρευτούμε. Η κάθε μάρκα εξειδικεύεται στον τομέα της. Και επειδή φαίνεσαι ψαγμένος να σε ρωτήσω κάτι.

Ας απαντήσω λοιπόν:

Παράθεση
Μπουζούκι θα αγόραζες yamaha??
Θα αγόραζα και Hyundai μπουζούκι αν ήταν καλό.

Παράθεση
O καλύτερος σολίστας  του κόσμου μπορεί να πιάσει έναν ρυθμό καλαματιανό?
Πανεύκολα, και μάλιστα θα τον εξελίξει και περισσότερο από κάτι κολλημένους πανηγυρτζήδες "φύλακες" της παράδοσής μας.

Παράθεση
Στα αυτοκίνητα είσαι απ τους τύπους που φτιαχνουν το fiat για να περάσουν μία mercedes και να το βγάλουν στο youtube?
ΝΑΙ... με τρέλλα!!!

Παράθεση
Στις φωτογραφικές έχω την canon την 5D. Προσπαθεί η nikon με τη d700 να τη φτάσει αλλά δεν τα καταφέρνει. Παρόλα αυτά αν έβγαζε τηλεόραση, δεν θα αγόραζα, θα ποτιμούσα sony!
Ξανά, θα έπερνα και Hyundai αν είχε τις καλύτερες προδιαγραφές

Παράθεση
Σίγουρα αν δώσεις 1.000€ για yamaha θα πάρεις λίγο χειρότερη από κάποια ''ανώνυμη'' με 400€ π.χ.
Έχεις κάποια προσωπική διένεξη με το Νάκα???

Παράθεση
Συγχαρητήρια που ασχολείσαι 15 χρόνια με την κιθάρα
Ευχαριστώ, 25 για την ακρίβεια

Παράθεση
αλλά γιατί δεν χρησιμοποιείς και τα αυτιά σου και να κάνεις μια έρευνα παρά αναπαράγεις ότι ακούς?
25 χρόνια τώρα μόνο τα αυτιά μου χρησιμοποιώ. Ευτυχώς τα τελευταία χρόνια με το internet πέφτει και καμιά παρτιτούρα στα χέρια μας...

Παράθεση
Παιδιά ένας καλλιτέχνης πρέπει να είναι ξεχωριστός! και κάτι άλλο
Έκαστος στο είδος του...
Εγώ δεν είμαι ειδικός πουθενά. Μια γνώμη έχω μόνο και προσπαθώ να την περιφέρω αξιοπρεπώς
Φίλε απ τη στιγμή που δεν βρίσκεις τπτ σωστό απ αυτά που λέω, θα ήταν εγωιστικό εκ μέρους μου να συνεχίσω...
Ειλικρινά σου εύχομαι τα καλύτερα!!!
Εξάλλου η μουσική ενώνει... απλά είμαστε διαφορετικοί..
Για παράδειγμα, δεν μπορώ να ερωτευτώ μια γυναίκα απ το facebook...

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Yamaha SG 3000, the Les Paul killer.... Πως σε ειπαμε εσενα?


Φίλε δεν είμαι έμπορας και δεν κάνω διαφήμιση. Ηρθα απλά να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με όσους θέλουν...
Τιμή αν επιτρέπεται?

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Tα άσχετα μηνύματα διαχωρίστηκαν ώστε να αποτελέσουν ξεχωριστό θέμα για όποιον θέλει να το συζητήσει, αφήνοντας το αρχικό thread ανέπαφο. Με την ευκαιρία θα πω κι εγώ μια γνώμη γιατί ακούστηκαν πράγματα που μπορούν να θεωρηθούν τουλάχιστον παραπλανητικά και προσωπικά νομίζω ότι παραπέμπουν σε άλλες εποχές.

Φίλε greguitar, η αγορά μουσικών οργάνων από το εξωτερικό συνήθως υπαγορεύεται από δύο παραμέτρους - ποικιλία ειδών και τιμολογιακή πολιτική. Είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι ζουν στην Ελλάδα θα ήθελαν πολύ να μπορούν να βρουν στα τοπικά τους μαγαζιά τις κιθάρες, τους ενισχυτές κλπ που παίρνουν από τον Thomann ή το Digital Village και σε παρόμοιες τιμές. Από τη στιγμή που αυτό στην πράξη δεν γίνεται, η αγορά από τα Γερμανικά και Αγγλικά καταστήματα έχει πλέον γίνει κανόνας. Και για όποιον ανησυχεί για την κατάσταση ή την ποιότητα του οργάνου που θα πάρει στα χέρια του, υπάρχει εγγύηση που καλύπτει το προϊόν καθώς και δικαίωμα επιστροφής χρημάτων αν για οποιοδήποτε λόγο το όργανο δεν σε ικανοποιήσει, χωρίς καμία υποχρέωση από πλευράς του αγοράστή.

Συγκεκριμένα για τη Yamaha, άσχετα από ό,τι μπορεί να πιστεύουν μερικοί, βγάζει μερικά πολύ καλά όργανα. Σε ακουστικές, η σειρά LL περιλαμβάνει μερικές απο τις καλύτερες κιθάρες που έχω δει στην κατηγορία τους, ενώ και στις ηλεκτρικές κιθάρες έχει βγάλει πολύ καλά και δημοφιλή μοντέλα (από τις γνωστές και μη εξαιρετέες Pacifica στην κατηγορία των entry level οργάνων έως τα μοντέλα της σειράς SG, μερικά από τα οποία ντροπιάζουν πολλές Gibson Les Paul).
Φίλε σου οφείλω μια συγνώμη γιατί βιάστηκα να μιλήσω...
Δεν νομίζω να διαφωνούμε κάπου.
έχω πει την απόψή μου ότι το ξύλο μετράει σε μια κιθάρα και κανείς δεν μου χει απαντήσει. όλο μάρκες μου αναφέρετε. Εγώ έχω μια κιθαρούλα με  300€ αμιγώς επαγγελματικό όργανο θα το χαρακτήριζα. Τώρα αν μια yamaha με 2000€ είναι καλύτερη, απλά με επιβεβαιώνει,γιατί με 300€ θα ήταν τενεκεδάκι.

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Yamaha SG 3000, the Les Paul killer.... Πως σε ειπαμε εσενα?


Επίσης...
Σαν πίνακα θα τον αγόραζα.. Είναι πραγματικά πολύ όμορφη φωτογραφία...
Σαν κιθάρα όμως...θα ήθελα πρώτα να... την ακούσω να μου μιλάει...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..θα ήταν εγωιστικό εκ μέρους μου να συνεχίσω...
4 μηνύματα αργότερα.. συνεχίζεις ακάθεκτος.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola?


Εννοεις κατι τετοιο: ::)





Rock on!
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ωπ, τα εχω χασει αυτα τα ωραια...δηλαδη οι κιθαρες που ειναι απο γραφιτη, επειδη ο γραφιτης δν ειναι ξυλο και κατα συνεπεια, ζωντανος οργανισμος, ειναι για πεταμα?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/10, 02:06 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
...Γιατί δεν παίζουν καλύτερα με κουτάκι απο coca cola?


Εννοεις κατι τετοιο: ::)

http://www.youtube.com/watch?v=sqrtl7W_mYA
http://www.youtube.com/watch?v=kiipfo9Geq4
http://www.youtube.com/watch?v=Nd_X3ff-oxk

Rock on!

ΧΑΧΑΧΑ Πάρα πολύ καλό!!!  Που το βρήκες αυτό ρε μεγάλε? Μ αρέσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Ωπ, τα εχω χασει αυτα τα ωραια...δηλαδη οι κιθαρες που ειναι απο γραφιτη, επειδη ο γραφιτης δν ειναι ξυλο και κατα συνεπεια, ζωνατνος οργανισμος, ειναι για πεταμα?
όχι βέβαια. απλά ρε φιλαράκι δεν νομίζω να είναι καλύτερες απ το ξύλο. Δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
..θα ήταν εγωιστικό εκ μέρους μου να συνεχίσω...
4 μηνύματα αργότερα.. συνεχίζεις ακάθεκτος.
????????????

Αποσυνδεδεμένος greguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι/φίλες,
Πέρα απ τον draned ο οποίος πραγματικά δεν παίζεται, όλοι οι άλλοι έχουμε ξεφύγει.
Θα πρότινα να γράψουμε ο καθένας τα 5 σημαντικότερα σημεία που πρέπει να ελέγχει καποιος για την αγορά ηλεκτρακουστικής ώστε να βγάλουμε αν γίνεται κάποιο συμπέρασμα.
Η κλιμακα τιμής ας πούμε 300-500€.  Με σειρά προτεραιότητας θεωρώ τα εξής:
1.Ήχος
2.Καπάκι - Ξύλο
3.Σετάρισμα
4.Εμφάνιση
5.Χορδές

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Φίλε Greguitar, καλό θα ήτανε να μας δικαιολογήσεις και την άποψή σου μέσω των εμπειριών σου, εφόσον θέλεις να μας το εξηγήσεις για να σε κατανοήσουμε και όχι απλώς να μας αποτρέψεις, δίχως να χρειαστεί να κατανοήσουμε. Εγώ ας πούμε, που δεν έχω δοκιμάσει καμμία ΥαμαΧα, για ποιους σχετικά αντικειμενικούς λόγους να μην τις συμπεριλάβω στο ψάξιμό μου ? Δώσε μου αναλυτικά τα φώτα σου, ώστε όταν θα πιάσω μία Υαμαχα στα χέρια μου, να πω...κοίτα αυτό είναι μάπα, εκείνο είναι χάλια, το άλλο είναι κακό, το παράλλο κακότεχνο, δίκιο είχε ο ΓρεγκΙταρ!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Νομιζω πως ηρθε η ωρα!

Χιλιοσυζητημενα θεματα κι αποψεις ακραιες, καταδικαστικες κι εξοστρακιστικες σε τοσο υποκειμενικα θεματα γουστου κι ακοης δεν εχουν ιδιαιτερη αξια.

Ποσο μαλλον οταν δεν τηρουν καποιους κανονες ευπρεπειας στην αναφορα τους, ενω παραλληλα εχουν κι ελλειψη ουσιωδων επιχειρηματων.

Η αγνοια ειναι καλυτερη απο την ημιμαθεια ( ή η ημιμαθεια ειναι πιο επικινδυνη απο την αγνοια ).

Ας καδοποιηθει, οπως αρχικα επρεπε να ειχε γινει! Λυπαμαι μονο οσους απαντησαν σοβαρα στο θεμα και τους ζητω συγνωμη εαν τους πηρε μπαλα η ολη υποθεση!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
. Λέω είναι δυνατόν? Παραγγέλνετε κιθάρες μέσω internet?  Αγαπητοί φίλοι η επιλογή της κιθάρας γίνεται με έναν και μοναδικό τρόπο!!!


Καλησπέρα και σε σένα.....ναι παραγγέλνουμε κιθάρες μέσω ίντερνετ....αλλά δεν είμαστε χαζοί να μην τις δοκιμάσουμε πρώτα......αφού λοιπόν γίνει δοκιμή....ναι παραγγέλνουμε μέσω ίντερνετ γιατί είναι (συνήθως) φτηνότερα....ποιο είναι το παράλογο που δεν ειναι δυνατόν...?
Το παράλογο είναι ότι οι κιθάρες κατασκευάζονται από ξύλο και επειδή το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός και μοναδικό, όπως κάθε δέντρο, αποκλειεται να είναι ίδια μ αυτή που έχεις δοκιμάσει. Αποκλείεται να έχει το ίδιο σετάρισμα αλλά σίγουρα θα έχει την ίδια μάρκα...
Να ρωτήσω κάτι χωρίς ίχνος ειρωνίας.. Απλά πάντα μου γεννιότανε αυτή η απορία όταν έβλεπα αυτού του είδους τα post.. Ένας γεωπόνος ίσως να βοηθούσε...

Πως είναι δυνατόν ένα κομμάτι ξύλο το οποίο έχει κοπεί από το δέντρο και έχει μετατραπεί μετά από πολλές διαδικασίες σε κιθάρα, συνεχίζει να είναι ένας ζωντανός οργανισμός; Να δεχθώ ότι στις ακουστικές κιθάρες το ξύλο είναι το μέσο μετάδοσης του ήχου και οι δονήσεις των ηχητικών κυμάτων οι οποίες διαρρέουν σε αυτό διαμορφώνουν τον ήχο, αλλά αυτό από το να λέει κάποιος ότι το ξύλο ζει 15 χρόνια αφού κοπεί είναι λίγο υπερβολικό.. Μήπως θα πρέπει να τις ποτίζουμε τις κιθάρες μας μέρα παρά μέρα;