Αποστολέας Θέμα: Εχω βλάβη ή κανω κάτι λάθος??? JAMMAN STEREO & BOSS DR3  (Αναγνώστηκε 5126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!  Η κατασταση εχει ως εξης...  με απλα λογια οσο μπορω....
επιλεγω ενα ρυθμο στο drum machine Boss dr3... φτιαχνω το tempo.... οκ. μεχρι εδω....γραφω μια λουπα στο jamman stereo... αλλα μετα απο λιγο η λουπα φευγει απο το tempo του drum machine με το οποιο εχω το tempo.... διαβασα το manual του jammman... και λεει οτι φτιαχνεις το tempo του jamman και μετα φτιαχνεις λουπα....δηλαδη.... πρεπει να προσαρμοζω και τα δυο tempo και μετα να φτιαχνω.... λουπα....μηπως η λουπα δεν συμβαδιζει με το τεμπο του jamman και προσπαθει να το διορθωσει???


μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση στο jamman που να βγαζει εντελως το tempo?? οχι να κανει off τον ηχο του...αλλα να το ακυρωνει τελειος?? ή μηπως ειμαι για service στο jamman?? το εχω αποκτησει πριν 6 μηνες αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει και πολυ....


μπορει καποιος να μου δωσει καμια συμβουλη????


ευχαριστω πολυ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
αν καταλαβα καλα θες να συχρονισεις το drum machine με το looper?
Απο οσο ξερω κατι τετοιο δεν μπορεις να το κανεις με το jamman. Δεν υπαρχει συνδεση με το boss ωστε να συχρονιζει τα bpm. Οτι και να κανεις παντα θα υπαρχει αποκληση....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κλασσικό πρόβλημα!.. δεν έχει τίποτα το jamman, εσύ πρέπει να προσαρμόσεις την διαδικασία σου στα μηχανήματα αυτά.

Με το χέρι, δεν μπορείς ποτέ να συγχρονίσεις δύο μηχανήματα που παράγουν ρυθμό, ακόμα και όταν έχουν ψηφιακές ενδείξεις του tempo, πόσο μάλλον με το πόδι από εναν διακόπτη. Δύο μηχανήματα για να συγχρονιστούν θέλουν ηλεκτρονική σύνδεση μεταξύ τους, είτε με Midi είτε με το ειδικό για αυτή την δουλειά SMPTE. Άρα δεν θα μπορέσεις ποτέ να κάνεις το jamman να παίζει μαζί με το Boss.

Για να έχεις drums μαζί με το loop, πρέπει αυτά να προέρχονται από το ίδιο μηχάνημα, δηλαδή μία πεταλιέρα, ή κάτι άλλο που κάνει μαζί και τις δύο δουλειές.

Ο μόνος τρόπος για σένα να κάνεις αυτό που θέλεις, είναι να κάνεις τα drums μέρος του σήματος που θα γράφεται στο πρώτο loop και μετά να ακυρώνεις το boss και να έχεις drums από το playback του αρχικού loop. Με το Jamman Stereο μπορείς μάλιστα να χρησιμοποιήσεις το ένα κανάλι για τα drums και το άλλο για την κιθάρα, αποφεύγοντας την ανάγκη για την χρήση μίκτη.

Σαφώς δεν θα μπορείς να αλλάζεις ρυθμούς ή να κάνεις αλλαγές από το Boss ενώ παίζεις, αλλά στην πράξη, μόνο αυτή η λύση υπάρχει με τα μηχανήματα που έχεις. 

EDIT: Η βέλτστη λύση είναι να προ-εγγράψεις στο jamman στο σπίτι και ίσως και μέσα από την σύνδεση με το PC κάποια μακρυά, έτοιμα loops, με τους ρυθμούς που θέλεις για κάθε τραγούδι, μαζί με τις αλλαγές στα drums σε μία σειρά από presets και να βασίζεσαι σε αυτά ως αρχικά loops όταν παίζεις για κόσμο, χωρίς να χρησιμοποιείς καθόλου το Boss.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/14, 11:40 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Το θεμα ειναι...οτι ενω γραφω τη λουπα και ακουγεται καλα στην αρχη....μετα απο λιγο χανει τελειως το tempo..... αρα η εγγραφη ειναι σωστη....γιατι το χανει στη συνεχεια??? το jamman ειναι τελειως ανεξαρτητο απο το boss.... αν η λουπα ειναι σωστη γιατι το χανει στη συνεχεια?? δεν θελω το tempo καθολου απο το jamman...αυτο δεν γινεται>>??

Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/08/14, 12:29
δεν μπορω δηλαδη....απλα να γραφω κατι στο jamman και απλα να το αναπαραγει? μηπως καποιο looper της boss μπορει να το κανει>? εστο και κατι με απλη λουπα οπως το ditto?
δεν θελω με τιποτα να αποχωριστω τα γυρισματα και τα κλεισιματα του dr3...





Συγχώνευση μηνυμάτων: 08/01/14, 12:28
και τι ειναι ακριβως βρε συ Ανδριανε αυτοο το smpte......ψαχνω στο net και δεν βρισκω τιποτα....


μηπως δηλαδη με ενα απλο λοοπερ σαν το ditto εκανα τη δουλεια μου? ή μηπως συνδεεται καποιο λουπερ της boss με το dr3?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/14, 12:29 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ούτε αυτό, ούτε κάποιο άλλο looper θα κάνουν αυτό που θέλεις. Λυπάμαι αλλά ρωτώντας τα ίδια πράγματα πάλι και πάλι, με άλλο τρόπο, δεν πρόκειται να αλλάξουν την απάντηση.

δεν θελω με τιποτα να αποχωριστω τα γυρισματα και τα κλεισιματα του dr3...
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που σου έγραψα:

EDIT: Η βέλτστη λύση είναι να προ-εγγράψεις στο jamman στο σπίτι και ίσως και μέσα από την σύνδεση με το PC κάποια μακρυά, έτοιμα loops, με τους ρυθμούς που θέλεις για κάθε τραγούδι, μαζί με τις αλλαγές στα drums σε μία σειρά από presets και να βασίζεσαι σε αυτά ως αρχικά loops όταν παίζεις για κόσμο, χωρίς να χρησιμοποιείς καθόλου το Boss.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 01/08/14, 17:03
Επίσης:
Για να έχεις drums μαζί με το loop, πρέπει αυτά να προέρχονται από το ίδιο μηχάνημα, δηλαδή μία πεταλιέρα, ή κάτι άλλο που κάνει μαζί και τις δύο δουλειές.
..ξέρω ότι το Bocc RC-50 έχει και drums αλλά δεν ξέρω πόσο πρακτικά είναι και πώς χρησιμοποιούνται μαζί με τα loops στην πράξη. Ίσως κάποιος που το έχει να σε βοηθήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/14, 17:03 από ((Korgy)) »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
ok παιδια καταλαβα..... αναθεματισμενη τεχνολογια.... drum machine και looper δεν πανε μαζι.... fuck...


σε live.....πως χρησιμοποιουν τα looper τοτε? εννοω με υπολοιπη μπαντα....με το drummer ... τι γινεται ας πουμε?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
σε live.....πως χρησιμοποιουν τα looper τοτε? εννοω με υπολοιπη μπαντα....με το drummer ... τι γινεται ας πουμε?
Δεν τα χρησιμοποιούν. ..εκτός και αν ο drummer είναι γάτα και έχει την διάθεση να ακούει προσεκτικά τον κιθαρίστα και να προσαρμόζει το tempo του σε αυτό.

Πάντως συτό που θέλεις να κάνεις γίνεται, με τον τρόπο που σου πρότεινα, απλά θέλει λίγο προγραμματισμό και εξάσκηση (όπως όλα άλλωστε).
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/14, 13:18 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thetwin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Εχετε απολυτο δικιο για μια ακομη φορα φιλοι μου!!!!


μονο του το looper δουλευει μια χαρα..... παρατηρησα ομως κατι μετα απο πειραματα που ισως ειναι η λυση....


γραφοντας μια μεγαλη λουπα σε διαρκεια ακριβης στο χρονο του drum machine (οσο πιο μικρη σε μετρα ειναι τοσο πιο γρηγορα επαναλαμβανεται και χανει σε χρονο....) .... μπορω να  τη χρησιμοποιω για το κομματι του solo....και να τη κλεινω....οταν ξαναμπαινω στο ρυθμο....


οποτε μπορω να εχω και τα γυρισματα και τις πλατες απο τα solo γραμμενα απο το σπιτι και να τα χρησιμοποιω ετσι....τι λετε???


τωρα το jam δεν εχει midi.... to dr3 εχει....πως μπορει να συνδεθει με midi...? με κανα ανταπτορα???


ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια...Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ φιλε Ανδριανε ...οτι ημουν ετοιμος για το bon studio....


τη γλυτωσα τη ξεφτιλα..>!!!!!!!χεχεεχε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 12:08
από mscmkr
1 Απαντήσεις
2272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 21:21
από Serviani
25 Απαντήσεις
7666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 00:06
από Jezus
3 Απαντήσεις
2637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 14:21
από AtticanSky
3 Απαντήσεις
1985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/10, 13:26
από zeromancer
3 Απαντήσεις
2475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 09:59
από Archangel
DIGITECH JAMMAN SOLO

Ξεκίνησε από stelios-z Εφέ

0 Απαντήσεις
2357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/12, 20:01
από stelios-z
3 Απαντήσεις
2496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 19:53
από hot_sauce (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
6153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/14, 21:37
από thetwin
3 Απαντήσεις
2309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 10:29
από thomsot