Αποστολέας Θέμα: Προς ολους τους αθεραπευτους απο GAS: Η Ψυχολογια της αναζητησης του ΗΧΟΥ  (Αναγνώστηκε 3141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας αυτο το φοβερο αρθρο σχετικα με το tone quest:

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2010/Feb/The_Psychology_of_Tone.aspx?Page=1

Με αφορμη αυτο το αρθρο, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την γνωμη μου πανω στο tone quest και να δω τη γνωμη σας:

Ως συναισθηματικο ον, ο ανθρωπος και δη ο μουσικος, δεν ικανοποιειται μονο απο τον ηχο, τα τεχνικα χαρακτηριστικα ή την εμφανιση μιας κιθαρας, αλλα θελει να αντλει και μια ηθικη/ψυχολογικη/οπως-αλλιως-θελετε-πειτε-το ικανοποιηση ΚΑΙ απο το τι αντιπροσωπευει μια συγκεκριμενη κιθαρα (μαρκα, τυπος, ποιος κιθαριστας παιζει με την ιδια κιθαρα κτλ). Η επιλογη μιας κιθαρας με βαση τα παραπανω μπορει να κανει καποιον καλυτερο οργανοπαιχτη (οπως λενε και στο αρθρο), αλλα και καλυτερο μουσικο, επειδη η εμπνευση και το παθος που εχει κανεις παιζοντας με την κιθαρα που του αρεσει ή που εχει δεθει συναισθηματικα μαζι της ειναι διαφορετικα σε σχεση με μια αλλη (ακομα και ακριβοτερη) κιθαρα η οποια ομως δεν εχει την ιδια συναισθηματικη απηχηση στον παιχτη της.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/04/10, 13:09 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Aν κ δε διαβασα το αρθρο, θα συμφωνησω γενικα μαζι σου...πιστευω πως η κιθαρα που εχει ο καθε κιθαριστας πρεπει να τον φτιαχνει ψυχολογικα, δηλ. να του κανει στο ματι, στο playability και στον ηχο...μονο ετσι θα καθεται συχνα να παιξει κατι...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν χρειαζεται να διαβασω καποιο αρθρο για να συνφωνησω με αυτο που λες. Σιγουρα ενα οργανο, ενισχυτης κτλ το οποιο σε ικανοποιει και σε "φτιαχνει" θα σε κανει να θες να ασχοληθεις ακομα περισσοτερο και να "σπαταλας" χρονο σου σε αυτο (το οργανο, ενισχυτη κτλ). Οποτε επακολουθως, στην τελικη θα παιζεις και καλυτερα... Εγω θυμαμαι πιο μικρος που ξεκινουσα, οταν ειχα πλεον βαρεθει και σιχαθει τον ηχο του 1ου μου ενισχυτη, δεν εκανα καν τον κοπο να τον αναβω... Μαλιστα θυμαμαι οτι για μια περιοδο, εμπαινα στο δωματιο μου και το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ριχνω μουτζα στον ενισχυτη  ;D ;D ;D
Αντιθετα σε πολλες περιπτωσεις που ειχα κατι καινουριο και το γουσταρα, κολλαγα μαζι του και επαιζα για ωρες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
για έναν γνήσιο καλλιτέχνη η κιθάρα είναι κάτι ζωντανό...είναι κάτι το οποίο του υποτάσσεται απόλυτα,βγάζει νότες άλλοτε χαρούμενες,άλλοτε θλιμμένες,άλλοτε αυστηρές,νοσταλγικές...ανάλογα με τα συναισθήματα του καλλιτέχνη που την έχει στα χέρια του...αυτό άλλωστε δεν συμαίνει καλλιτέχνης...?ταλέντο,πάθος,τρέλα,φαντασία...
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Συμφωνω απολυτα... και κατι αλλο: Επειδη προερχομαι απο κλασσικες σπουδες (ξερεις, πιανο, αρμονία κτλ) μπορω να πω οτι (τουλαχιστο οσον αφορα εμενα) το "ψυχικο" δεσιμο και η νοητικη επαφη που εχω με την κιθαρα μου (και την ηλεκτρακουστικη & την ηλεκτρικη τωρα τελευταια) δεν την ειχα ποτε με τα πληκτροφορα (ακομα και με το synth μου). Ισως να φταιει οτι τη κιθαρα (μαζι και διαφορα αλλα εγχορδα οργανα) πρεπει να την αγκαλιασεις για να παιξεις... υποσυνειδητα τα συναισθηματα "μεταφερονται" απο τον παιχτη στο οργανο πιο αμεσα και αβιαστα  ;)

 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εγω παντως συμφωνω με το αρθρο, με μια διαφορα μονο, οτι ειμαι λιγο αναποδος, δηλαδη δεν θελω να παιζω με την κιθαρα που παιζει ο Χ κιθαριστας, αλλα αν γινεται με καποια κιθαρα που κατα πρωτο λογο να μου αρεσει, και κατα δευτερο λογο να ειναι οσο πιο ιδιαιτερη γινεται!  :D

Επισης καπως ετσι αρχισε και εμενα η αναζητηση... ειχα στην αρχη διαφορα μηχανηματα, οχι πολυ ακριβα κυριως, και με καποια απο αυτα εβγαζα πολυ καλο ηχο, για καποια πραγματα τουλαχιστον. Αλλα ειχε στο μυαλο μου εναν ηχο που δεν τον εβγαζαν τα μηχανηματα που ειχα. Η αναζητηση με οδηγησε στον μπογκνερ, μολις τον πηρα πραγματικα ειχα βρει τον ηχο που ειχα στο κεφαλι μου! Αυτο δεν κρατησε πολυ, μετα ηρθαν αλλοι πανακριβοι ενισχυτες με φοβερο αλλα διαφορετικο απο του μπογκνερ ηχο, μετα ηρθαν και οι πιο καλες (κιαι πιο πολλες  ;D ) κιθαρες, τωρα κατι πεταλακια στην προσπαθεια μου να δημιουργησω πρωτοτυπους ηχους και διαφορα πιο ιδιαιτερα πραγματα που εχω στο μυαλο μου, και το ταξιδι συνεχιζεται!  :D
Και δεν αναφερω τα στουντιακα μηχανηματα, τα συνθ και αλλα μη-κιθαριστικα!  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/03, 22:07
από SoC
7 Απαντήσεις
4685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 12:04
από kain
9 Απαντήσεις
4332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 22:25
από studio54
10 Απαντήσεις
3687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 18:34
από argentina
31 Απαντήσεις
10224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 18:57
από Garvin
10 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 20:37
από dora
34 Απαντήσεις
10492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 13:15
από sakman
5 Απαντήσεις
3145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 20:45
από GZS
1 Απαντήσεις
38746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/11, 10:11
από freemind
0 Απαντήσεις
27977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/15, 13:52
από xristodoylos