Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.  (Αναγνώστηκε 22386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #25 στις: 16/09/18, 19:51 »
Πω ρε φιλε..κιθαριστες..
ΡΕΕΕΕΕ!!!! Πρωτη κιθαρα ψαχνει το παιδι,αφηστε το να παρει μια που να τον φτιαχνει να παιζει,κσι με τον καιρω θα δει τι τρεμολο θελει,αν θελει,τι σκαφος κτλ.
Αντε τωρα γιατι με το ζορι κρατοεμε να μην πρωτινω την κλασικη/τιμια/σουπερσπεσιαλ/καλυτεροτερη,saved λυση..

Για πες μου την λυση που λες; Νταξει τα παιδια να βοηθησουν θελουν αλλα η αληθεια ειναι πολλα απο αυτα που γραφουν τα βλεπω λιγο κινεζικα :P


Δε φταιω εγω,βλεπετε ολοι οτι το πσλικαρι ζητησε.Οποτε εγω κανω απλος το καθικον μου.
Φιλαρακι,παρε...μπασο
ΜΠΑΣΟΟΟΟ
BAAASSSAAAWWWW
 ;D ;D ;D ;D

Το θεμα δεν ειναι ποσες κιθαρες θα μασεις στο σπιτι.το θεμα ειναι να ξες τι θες,και να εισαι λογικος (οχι να θες να ακουγεσε σαν τον κερι κινγκ και να παιζεις γιουκαλιλι)
Οποτε σιγουρα θες διπλους μαγνητες,το τρεμολο δεν ειναι απαραιτιτο (εχει δει θρασολαιβ blynd οπου ο τυπος ειχε βγαλει το τρεμολο αρμ γιατι ηταν περιτο)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #26 στις: 16/09/18, 22:05 »
Το πιστευω! Καλα θα ειναι να σταματησω στις 2 γιατι πολλοι που βλεπω εχουν ολοκληρη συλλογη.

η πρωτη κιθαρα είναι πάντα σημαντική, εγω ποτε δεν την ... ξεπέρασα, και τα mods που έκανα σκέφτομαι να τα ξεκάνω... οπότε κοίτα να είναι της προκοπής.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #27 στις: 17/09/18, 13:32 »
Είναι σημαντικό αυτό που θα πάρεις για πρώτη φορά μεταξύ άλλον να σου αρέσει. Αυτό θα βοηθήσει σημαντικά στο να το αγαπήσεις.
Ρίξε και μια ματιά στου Τρίμη. Οι Ibanez είναι πολύ τίμιες και ποιοτικές για τα λεφτά τους.
https://www.trimis.com.gr/stringed-instruments/guitars/electric-guitars

« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/18, 13:36 από zanxion72 »
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #28 στις: 18/09/18, 00:02 »
Το πιστευω! Καλα θα ειναι να σταματησω στις 2 γιατι πολλοι που βλεπω εχουν ολοκληρη συλλογη.
Καλά κάνεις. Όσες κιθάρες και να έχεις, από τις δύο κιθάρες και πάνω ισχύει πάντα η φράση ότι έχεις μια κιθάρα παραπάνω από όσες χρειάζεσαι!! (ή μία λιγότερη, όλο το μπερδεύω  ;D ;D ;D ;D)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #29 στις: 18/09/18, 07:58 »
Αυτο που θα σε συμβουλευσω εγω ειναι (οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω) μην διανοηθεις καν πρωτη κιθαρα με τρεμολο. Ετσι την πατησα και εγω.
Και ο λογος ειναι απλος: Θα σου βγαλει την πιστη αναποδα οριζοντια καθετα και διαγωνια στο σεταρισμα.
Τι γινεται στην μια και στην αλλη περιπτωση:

Με την κιθαρα χωρις τρεμολο απλα κουρδιζεις και παιζεις. Αυτο! Οποιο τροπο κουρδισματος και να θελεις το βαζεις ευκολα και γρηγορα.

Με την κιθαρα ΜΕ τρεμολο, εχουμε και λεμε:
1. Την κουρδιζεις κανονικα πολλες φορες διαδοχικα μεχρι να σταθεροποιηθει η γεφυρα, η οποια πρεπει να ειναι παραλληλη με το σωμα. Αν κανεις λαθος και κατσει στραβα πρεπει να ρυθμισεις τα ελατηρια και ξανα μανα απο την αρχη η διαδικασια.
2. Αφου τα καταφερεις πρεπει να ελεγξεις την τονικοτητα. Αν σε καποια χορδη υπαρχει προβλημα πρεπει να αυξομοιωσεις το μηκος της χρησιμοποιωντας κλειδι αλλεν σε μια ακομη αργοσυρτη διαδικασια. Μετα επαναλαμβανεις το βημα 1.
3. Στη συνεχεια κλειδωνεις με 2ο και διαφορετικο κλειδι αλλεν τα nuts στην κορυφη της ταστιερας. Μετα πρεπει να ξανακουρδισεις, οχι με τον κανονικο τροπο αλλα με τα fine tuners της γεφυρας. Επιτελους μπορεις να παιξεις.
Σημειωτεον οι περιγραφες μου ειναι απλοποιημενες και ωραιοποιημενες. Ω ναι. Εχεις να διαβασεις πολλα αρθρα και να δεις πολλα βιντεο ωσπου να μαθεις να τα κανεις. Και για να αλλαξεις κουρδισμα επαναλαμβανεις τα βηματα συν 1-2 ακομη.

Ή απλα παιρνεις χωρις τρεμολο και κανεις τη δουλεια σου.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #30 στις: 18/09/18, 09:04 »
@Spyrosjdm

αν θέλεις να πάρεις κιθάρα με τρέμολο πάρτην γιατί το tremolo μπορείς να το μπλοκάρεις και μετά θα είναι σαν hard tail

έτσι και αλλιώς μία τουλάχιστον φορά θα την πάς σε μάστορα να σου κάνει set up με τις χορδές που θα θέλεις να χρησιμοποιείς, θα πρέπει να διαλέξεις και ποιες χορδες θέλεις
οπότε του λες να σου μπλοκάρει και το τρεμολο

όταν αργότερα αποκτήσεις εμπειρία και το χρειάζεσαι μπορείς να το ξεμπλοκάρεις.

κοιτα εδώ πως μπλοκάρουν το τρεμολο

υπάρχουν πολλά τέτοια βιντεάκια στο utube

! No longer available


όλα αυτά που λέει ο Andrew Wires πρέπει να σου τα κάνει έμπειρος και τίμιος μάστορας,

σε συμβουλεύω να αφήσεις την τεχνική δουλειά σε μάστορα και να μην καταπιαστείς καθόλου, δεν αξίζει για 50 ευρώ να σπάσεις τα νεύρα σου, εσύ δεν είσαι μάστορας, δεν έχεις μαστορική εμπειρία ουτε τα εργαλία για να κάνεις ένα σωστό setup.

 
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/18, 09:11 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #31 στις: 18/09/18, 09:12 »
Ρε παιδια,πρωτη κιθαρα ψαχνει το παιδι.μεχρι να παρει αερα και να αρχισει να σεταρει μονις του,θα εχει παρει δευτερη.
Εδω εγω 8 χρονια παιζω μπασο,και δεν ξερω να το σεταρω καλα καλα.
Ας παρει μια που καθε φορα που υα την βλεπει,θα του γενιετε η επιθυμια να την σκισει,και ολα τα αλλα θα ερθουν με τον χρονο.
Ας την παει σε καθε αλλαγη σε μαστωρα να του την στρωνει.Δεν ειναι τοσο μεγαλη φασαρια.
Εγω φιλαρακι,εαν ημουν στην θεση σου,(οκ,πρωτη επιλογη θα ειχα το baaasssaaawwww)θα επαιρνα αυτην την τζαξον.
Αφου θες μεταλικες και θρασοτετοιους,τσιμπα την αυτην.Θα σε βαλει καλυτερα στο κλημα της επομενης (ασχετα αν θα ειναι η τελευταια η οχι) μεταλοκιθαρας.
Γιατι,αργα η γρηγορα θα καταλιξεις σε διπλους και φλοιντ ρος
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #32 στις: 18/09/18, 09:25 »
Αυτο που θα σε συμβουλευσω εγω ειναι (οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω) μην διανοηθεις καν πρωτη κιθαρα με τρεμολο. Ετσι την πατησα και εγω.
Και ο λογος ειναι απλος: Θα σου βγαλει την πιστη αναποδα οριζοντια καθετα και διαγωνια στο σεταρισμα.
Τι γινεται στην μια και στην αλλη περιπτωση:

Με την κιθαρα χωρις τρεμολο απλα κουρδιζεις και παιζεις. Αυτο! Οποιο τροπο κουρδισματος και να θελεις το βαζεις ευκολα και γρηγορα.

Με την κιθαρα ΜΕ τρεμολο, εχουμε και λεμε:
1. Την κουρδιζεις κανονικα πολλες φορες διαδοχικα μεχρι να σταθεροποιηθει η γεφυρα, η οποια πρεπει να ειναι παραλληλη με το σωμα. Αν κανεις λαθος και κατσει στραβα πρεπει να ρυθμισεις τα ελατηρια και ξανα μανα απο την αρχη η διαδικασια.
2. Αφου τα καταφερεις πρεπει να ελεγξεις την τονικοτητα. Αν σε καποια χορδη υπαρχει προβλημα πρεπει να αυξομοιωσεις το μηκος της χρησιμοποιωντας κλειδι αλλεν σε μια ακομη αργοσυρτη διαδικασια. Μετα επαναλαμβανεις το βημα 1.
3. Στη συνεχεια κλειδωνεις με 2ο και διαφορετικο κλειδι αλλεν τα nuts στην κορυφη της ταστιερας. Μετα πρεπει να ξανακουρδισεις, οχι με τον κανονικο τροπο αλλα με τα fine tuners της γεφυρας. Επιτελους μπορεις να παιξεις.
Σημειωτεον οι περιγραφες μου ειναι απλοποιημενες και ωραιοποιημενες. Ω ναι. Εχεις να διαβασεις πολλα αρθρα και να δεις πολλα βιντεο ωσπου να μαθεις να τα κανεις. Και για να αλλαξεις κουρδισμα επαναλαμβανεις τα βηματα συν 1-2 ακομη.

Ή απλα παιρνεις χωρις τρεμολο και κανεις τη δουλεια σου.
ότι σου είπε ο @guitarfan .
Θα μπορούσες να το πακτώσεις, και να συμπεριφέρεται σαν hard tail, εύκολα. Αλλά πέρα απο αυτό, καταρχήν τρέμολο δεν σημαίνει κατανάγκην floyd rose. 2ον, το να σετάρεις μια κιθάρα με απλό τρεμολο είναι ακριβώς το ίδιο εύκολο και με μια hardtail, ιδίως αν δεν είναι floating.
Επαιζα 7 χρόνια με strat τρέμολο πριν παρω την 1η μου με floyd rose, και δεν θυμάμαι να με απασχόλησε στο ελάχιστο, ίσα ίσα που έχεις το απόλυτο κούρδισμα, ενώ οτιδήποτε με hard tail, ή standard απλό trem, ξεκουρδίζεται με κάποια μεγάλα bends, ή αν οι χορδές παλιώσουν λίγο και σκαλώνουν στο nut...

είναι ΑΠΕΙΡΑ τα πλεονεκτήματα του τρεμολο γενικά και ιδίως του double locking...

πάντως για αρχή ένα απλό τρεμ θα κάνει μια χαρά δουλιά.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/18, 10:03 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #33 στις: 18/09/18, 11:40 »
Για ένα trem της προκωπής ή floyd rose, νομίζω πως στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει τίποτα που ν' αξίζει. Σωστά;
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #34 στις: 18/09/18, 12:15 »
Με 200 και 300€ πακετο γενικα δεν υπαρχει τιποτα που να "αξιζει"
Ομως δεν ειναι αυτο το θεμα.
Εγω εφερα παραδειγνα φιλου που με κιθαρα απο λιντλ εμαθε να παιζει παρα πολυ καλα.
Σκεψου οτι ο δασκαλος του δεν ειχε ιδεα απο μεταλ περαν τα βασικα και ομως κατσαν μαζι και το φιλαρακι ξεφτιλιζε πολλους.
Βεβαια μετα πηρε τζαξον+μαρσαλ (τον mg που ολοι θαβουν) και εκει να δεις τι εγινε..εβγαζε σολο δικα του και εγραφε κοματια για πλακα.Τοτε ημουν 21 και ακουγα μεταλ 13 χρονια.Ειχα καραφλιασει.
Οποτε ας παρει μια μεταλιαρα το παλικαρι να λτωσει και μετα,εχει ο Θεος να δει τι θελει τι τον βολευει και τι χρειαζετε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #35 στις: 18/09/18, 12:46 »
Αυτό είναι αλήθεια, και ο γιός μου έμαθε με μια Ibanez των 160€ κι ακόμα στα χέρια του ακούγεται όμορφα. Σ' αυτά τα χρήματα όμως, floyd rose σίγουρα δε θα βρει.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #36 στις: 18/09/18, 13:44 »
Για ένα trem της προκωπής ή floyd rose, νομίζω πως στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει τίποτα που ν' αξίζει. Σωστά;

σε αυτα τα λεφτά με τίποτε floyd, θα είναι απο μαλακό μέταλο, δηλ για πέταμα.

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #37 στις: 18/09/18, 18:56 »
Oπως ειπατε σε αυτη την τιμη δεν βρισκεις με τρεμολο ή με καλο τρεμολο.
Περα απο αυτο, το βλεπετε με την οπτικη του εμπειρου. Παιδια μην ξεχνατε οτι μιλαμε για αρχαριο. Ναι και μενα μου φαινεται ευκολη η διαδικασια τωρα που ξερω τι να κανω και απολαμβανω το σταθερο κουρδισμα αλλα μεχρι να τα μαθω οντας ασχετος με μαστορικα δεινοπαθησα. Για αρχαριο ειναι εφιαλτης η διαδικασια αν ασχοληθει μονος του.
Αλλο ειναι να εχεις εμπειρια ποσα χρονια με κανονικη και να παρεις μια με τρεμολο και αλλο να την παρεις στην αρχη. Στην αρχη θελεις απλοτητα, να ασχολεισαι μονο με κουρδισμα και να αφιερωνεις τον χρονο στο να μαθεις να παιζεις.
 
Τωρα για τους μαστορους που λετε να την πηγαινει. Για να θελει να παρει με 200 ευρω κιθαρα και ενισχυτη, φανταζομαι οτι δεν θα θελει να πηγαινει να σκαει 50ρικα στον μαστορα καθε 3 και λιγο.
Να αγορασει κιθαρα με τρεμολο και να μπλοκαρει το τρεμολο (το οποιο στοιχιζει εξτρα) το θεωρω αμαρτια.
Και ειναι και το θεμα του να βρει ενημερωμενο -περα απο καλο- μαστορα. Ειχα παει την δικη μου κιθαρα που εχει Edge III tremolo (το αντιστοιχο floyd rose της ibanez αλλα με καποιες διαφορες) στις αρχες σε εναν συστημενο ως καλο μαστορα να τη ρυθμισει. Αυτος μου τη σεταρε οπως μια floyd rose γιατι δεν ηταν ενημερωμενος για τις διαφορες που εχει η edge III (ηταν σχετικα καινουριος τυπος γεφυρας τοτε). Το αποτελεσμα ηταν να την ρυθμισει στραβα και να χρειαστει να παω σε 2ο μαστορα μαζι με το σχεδιαγραμμα εκτυπωμενο για να ειμαι σιγουρος.

Παρε φιλε μια απλη κιθαρα να μαθεις να παιζεις για αρχη και αργοτερα παιρνεις και με τρεμολο και με ο,τι αλλο θελεις.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #38 στις: 18/09/18, 20:02 »
Διαφωνω στο τερμα.
Πρωτη κιθαρα παιρνει,λογικο ειναι να παρει με 200€.Ξες πολλους που μα πηραν πρωτη κιθαρα με 800€?
Και εγω πρωτο μπασο πηρα με 200€ και μετα 8 μηνες εδωσα 900 για μπασο+ενισχυτη με κωνε,αλλιως θα ηθελα αλλα 400€.
Και επιδη οπως ειπες μηλαμε για αρχαριο,αρα ποιος θα κανει το σετ απ,αφου ο αρχαριος,ειναι αρχαριος και δεν ξερει;ο μαστωρας..
Δηλαδη για να κανει σευαπ σε χαρντεηλ,εχει εμπιρια 5 χρονων το παλικαρι;παλι σε μαστωρα θα πηγαινε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #39 στις: 18/09/18, 20:14 »
Εγώ είμαι της γνώμης να πας την κιθάρα σε μάστορα για σεταπ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Στην πρώτη κιθάρα που είχα πάρει (~=125€) και στην οποία ουσιαστικά έμαθα, μετά από λίγο καιρό άρχισα να βλέπω τις αδυναμίες της.
Αν και γενικά "πιάνουν" τα χέρια μου, δεν ήμουν σίγουρος για το τι πρέπει να κάνω ώστε να έχει καλύτερο playability.
Αγόρασα 2η, πιο της προκοπής (~450€). Τότε όμως λέω δεν σκαλίζω την πρώτη, έτσι κι αλλιώς έχω κιθάρα, ότι και να πάθει δε με νοιάζει. Και θα μάθω στην τελική να το κάνω μόνος μου (μάλιστα είχα και έναν γνωστό, γνωστό επαγγελματία σεταπολόγο κιθαρών).

Τελικά απλά ήθελε σεταπ. Της προκοπής βέβαια.

Της έκανα τα απαραίτητα, βοήθησε κι ένας φίλος που μου είπε ότι ήθελε ένα σιμ στο μπράτσο (ώστε να σηκωθεί πιο ψηλά κλπ) και η κιθάρα μεταμορφώθηκε.

Ειλικρινά, όχι ότι δεν θα αγόραζα άλλη κιθάρα, αλλά σίγουρα θα καθυστερούσα αρκετά αν το είχα κάνει νωρίτερα, η κιθάρα άλλαξε και έγινε κάτι περισσότερο από αξιοπρεπής.

Οπότε, πρώτη κιθάρα και αρχάριος, για μένα είναι απαραίτητο ένα setup. Τώρα αν θα είναι μάστορας, κάποιος φίλος που (πραγματικά) ξέρει, μικρή σημασία έχει.

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #40 στις: 18/09/18, 22:41 »
Διαφωνω στο τερμα.
Πρωτη κιθαρα παιρνει,λογικο ειναι να παρει με 200€.Ξες πολλους που μα πηραν πρωτη κιθαρα με 800€?
Και εγω πρωτο μπασο πηρα με 200€ και μετα 8 μηνες εδωσα 900 για μπασο+ενισχυτη με κωνε,αλλιως θα ηθελα αλλα 400€.
Και επιδη οπως ειπες μηλαμε για αρχαριο,αρα ποιος θα κανει το σετ απ,αφου ο αρχαριος,ειναι αρχαριος και δεν ξερει;ο μαστωρας..
Δηλαδη για να κανει σευαπ σε χαρντεηλ,εχει εμπιρια 5 χρονων το παλικαρι;παλι σε μαστωρα θα πηγαινε..

Πουθενα δεν ειπα να παρει 800 ευρω κιθαρα.
Προτεινεις να την παει στον μαστορα οποτε εχει προβλημα. Οκ.
Βεβαια αυτο θα γινεται συνεχεια με γεφυρα τυπου floyd rose. Δεν θα την πας μια φορα στα ποσα χρονια οπως μια απλη κιθαρα ή το μπασο σου, αλλα καθε 1-2 μηνες. Πολλα μπορουν να στραβωσουν. Ακομη κι αν βαλεις καινουριες χορδες μπορει να σου στραβωσει η γεφυρα ή να αλλαξει η τονικοτητα και να πρεπει να τρεχεις στο μαστορα για ρυθμιση. Ουτε πρακτικο ειναι ουτε συμφερει οικονομικα να πας καθε 3 και λιγο. Πρεπει να τα μαθεις μονος σου αναγκαστικα. Και αυτο απαιτει χρονο που χανεις απο το παιξιμο και πολυ σπασιμο νευρων.
Το χειροτερο ομως ειναι οτι σαν αρχαριος (οπως εγω τοτε) δεν θα ξερεις οτι κατι παει στραβα και τι ειναι αυτο.

"Γιατι ακουγεται τοσο χαλια αυτο το ακορντο? Γιατι ακουγονται ξεκουρδιστες οι νοτες απο το ταδε ταστο και επειτα ενω ειναι κουρδισμενη? Γιατι ακουγονται τοσο σιγα τα pinch harmonics? Γιατι το whammy bar λυγιζει πιο πολυ προς τα μεσα απο οτι προς τα εξω? Τι κανω λαθος? Μηπως ειναι μαπα η κιθαρα?"
 Αυτα και πολλα αλλα παραδειγματα αφαιρουν απο την εμπειρια του να παιξεις το οργανο σου και για εναν αρχαριο μπορει να γινουν και αποτρεπτικα απο το να συνεχισει να παιζει.

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια που παλευα με το τρεμολο απο την πρωτη μερα. Διαφωνεις ειπες? Οκ πες μας την δικη σου εμπειρια με floyd rose tremolo κιθαρα. Α ναι, δεν εχεις καν κιθαρα, ποσο μαλλον με τρεμολο.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #41 στις: 18/09/18, 22:50 »
Δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα με το floyd rose.
Κι εγώ πήρα μια ibanez με edgeκατι, δεν είχα σχέση ούτε με κιθάρα, ούτε με σεταπ, μια χαρά τα έφτιαξα όλα.

Ναι, είναι πιο χρονοβόρα η διαδικασία να αλλάξεις χορδές, και το intonation ακόμα πιο μεγάλη διαδικασία, αλλά εντάξει, είναι και στον άνθρωπο.
Εμένα μου αρέσει και το τεχνικό κομμάτι, να την "πειράζω", να την "ρυθμίζω".

Παρόλα αυτά, σίγουρα για πρώτη κιθάρα, το floyd είναι λίγο πιο δύσκολο, και μια παράμετρος που δυσκολεύει τα πράγματα και πρακτικά (τουλάχιστον ως αρχάριος) άχρηστη.

Η αλήθεια είναι -όπως πάντα- κάπου στη μέση...

Εν κατακλείδι, εμένα η γνώμη είναι μια κιθάρα που να σου αρέσει εμφανισιακά, ώστε να χαίρεσαι να παίζεις. Να σε τραβάει...

Και ειδικά ως αρχάριος, ένα καλό setup, ώστε να ξέρεις ότι το όργανο που έχεις είναι ΟΚ. Ότι δεν ακούγεται λάθος γιατί φταίει το όργανο αλλά ο παίκτης.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #42 στις: 18/09/18, 22:53 »
Οκ πες μας την δικη σου εμπειρια με floyd rose tremolo κιθαρα. Α ναι, δεν εχεις καν κιθαρα, ποσο μαλλον με τρεμολο.

σου είπα την δική μου εμπειρία, με το 1ο μου floyd, δηλ, κανένα πρόβλημα, και μιλάμε για 1991 που δεν υπήρχε ούτε youtube, ούτε βοήθεια απο κανέναν. Την συγκεκριμένη κιθάρα την πήρα απο Ζοζέφ, πωλητής ήταν ο κιθαρίστας του Ρακιτζή, ο Μανουσέλης. Κανένα πρόβλημα δεν είχα, και ποτε μα ποτέ δεν την πήγα σε μάστορα. Ακόμα παίζει και μάλιστα πολύ καλά, με τα ίδια τάστα.

είναι η kramer στην φωτο :
20161109_194934 by panixgr, on Flickr
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/18, 22:56 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #43 στις: 18/09/18, 23:06 »


σου είπα την δική μου εμπειρία, με το 1ο μου floyd, δηλ, κανένα πρόβλημα, και μιλάμε για 1991 που δεν υπήρχε ούτε youtube, ούτε βοήθεια απο κανέναν. Την συγκεκριμένη κιθάρα την πήρα απο Ζοζέφ, πωλητής ήταν ο κιθαρίστας του Ρακιτζή, ο Μανουσέλης. Κανένα πρόβλημα δεν είχα, και ποτε μα ποτέ δεν την πήγα σε μάστορα. Ακόμα παίζει και μάλιστα πολύ καλά, με τα ίδια τάστα.


Στον saved αναφερομουν, οχι σε εσενα φιλε panix. Εσυ δεν ξερω τι μπορει να εκανες και τι γνωσεις ειχες για να μην συναντησεις κανενα θεμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #44 στις: 18/09/18, 23:32 »
Δηλαδη,θα την παει σε μαστωρα,και μετα απο σεταπ θα κουρδιζει και θα εχει προβλημα τονικοτιτας στα ταστα;Και ως αρχαριος,θα ειναι 1000% οτι φταιει η κιθαρα που το ακορντο ακουγετε χαλια,ε;
Και γιαυτο πρωτηνα και ωδειο.Για να μην αναροτιετε αυτο που λες "τι κανω λαθος;" θα του το δριξει ο δαδκαλος.
Επησεις δεν νομθζω να αναροτιετε αν ειναι μαπα η κιθαρα,γιατι ειπαμε,με 200€ πακετο,ολες μαπα ειναι,ομψς ολες ειναι οτι πρεπει για να ξεκηνησει καποιος.
Πιστευω καταλαβαινεις πως ολα αυτα τα ελατοματα/προβληματα που αναφαιρεις,ειναι περισωτερο ενως μεσου τεχνικα κιθαριστα με πακετακι 200€ παρα ενως αρχαριου.
Εσυ να φανταστω,οταν ησουν αρχαριος,δεν ηγαινες καθε 2 μηνες για σεταπ,και τα εκανες ολα μονος σου απο την πρωτη μερα,ε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #45 στις: 18/09/18, 23:33 »
Δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα με το floyd rose.
Κι εγώ πήρα μια ibanez με edgeκατι, δεν είχα σχέση ούτε με κιθάρα, ούτε με σεταπ, μια χαρά τα έφτιαξα όλα.

Ναι, είναι πιο χρονοβόρα η διαδικασία να αλλάξεις χορδές, και το intonation ακόμα πιο μεγάλη διαδικασία, αλλά εντάξει, είναι και στον άνθρωπο.
Εμένα μου αρέσει και το τεχνικό κομμάτι, να την "πειράζω", να την "ρυθμίζω".

Παρόλα αυτά, σίγουρα για πρώτη κιθάρα, το floyd είναι λίγο πιο δύσκολο, και μια παράμετρος που δυσκολεύει τα πράγματα και πρακτικά (τουλάχιστον ως αρχάριος) άχρηστη.

Η αλήθεια είναι -όπως πάντα- κάπου στη μέση...

Εν κατακλείδι, εμένα η γνώμη είναι μια κιθάρα που να σου αρέσει εμφανισιακά, ώστε να χαίρεσαι να παίζεις. Να σε τραβάει...

Και ειδικά ως αρχάριος, ένα καλό setup, ώστε να ξέρεις ότι το όργανο που έχεις είναι ΟΚ. Ότι δεν ακούγεται λάθος γιατί φταίει το όργανο αλλά ο παίκτης.

Κοιτα τοτε που την πηρα (2008) ουτε ιντερνετ ειχα βαλει ακομη και δεν υπηρχαν και αρθρα ανεβασμενα επι του θεματος οταν ειχα ψαξει απο ιντερνετ καφε. Το manual αχρηστο, κανενας γνωστος δεν ειχε με τρεμολο να μου πει και οι περιβοητοι μαστορες δεν σου λεγανε τιποτα. "Φερτη και θα στη φτιαξω''. Στην συνεχεια ευτυχως ενημερωθηκα απο το ιντερνετ.
Και μενα μου αρεσει να την ρυθμιζω τωρα, αλλα τοτε που δεν ηξερα τι κανει τι, δισταζα να τα πειραξω. Που να φανταστεις απο μονος πχ σου αυτο με την τονικοτητα και πως να την φτιαξεις?
Σημερα ειναι πολυ πιο ευκολο να τα βρεις, αυτο ισχυει. Και φουλ αρθρα και ενα σωρο βιντεο βρισκεις.
Αλλα ειναι προτιμοτερο να κανεις την επιλογη να παρεις τετοια κιθαρα γνωριζοντας τι θα συναντησεις, κατι που δεν ισχυει για αρχαριο.

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #46 στις: 18/09/18, 23:46 »
Δηλαδη,θα την παει σε μαστωρα,και μετα απο σεταπ θα κουρδιζει και θα εχει προβλημα τονικοτιτας στα ταστα;Και ως αρχαριος,θα ειναι 1000% οτι φταιει η κιθαρα που το ακορντο ακουγετε χαλια,ε;
Και γιαυτο πρωτηνα και ωδειο.Για να μην αναροτιετε αυτο που λες "τι κανω λαθος;" θα του το δριξει ο δαδκαλος.
Επησεις δεν νομθζω να αναροτιετε αν ειναι μαπα η κιθαρα,γιατι ειπαμε,με 200€ πακετο,ολες μαπα ειναι,ομψς ολες ειναι οτι πρεπει για να ξεκηνησει καποιος.
Πιστευω καταλαβαινεις πως ολα αυτα τα ελατοματα/προβληματα που αναφαιρεις,ειναι περισωτερο ενως μεσου τεχνικα κιθαριστα με πακετακι 200€ παρα ενως αρχαριου.
Εσυ να φανταστω,οταν ησουν αρχαριος,δεν ηγαινες καθε 2 μηνες για σεταπ,και τα εκανες ολα μονος σου απο την πρωτη μερα,ε;

Διαβαζεις καθολου τι λεω? Με αυτα που ειπα αυτα καταλαβες? Μου εβγαλε την πιστη ειπα σε ολα τα μηνυματα μου. Και την πηγα πολλες φορες σε τεχνικο. Πολυ περισσοτερο απο οτι αν ηταν χωρις τρεμολο. Και μου εσπασε τα νευρα για πολυ καιρο.
Ο δασκαλος θα σου μαθει να παιζεις μονο, δεν θα σου μαθει σεταρισμα. Οταν λεω 'τι κανω λαθος' μιλαω για σεταρισμα οχι για το πως παιζεις. Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα ξερει κιολας ο δασκαλος να το κανει το σεταρισμα ουτε και οτι θα κατσει να σου δειξει.
Συνεχιζεις να διαφωνεις ενω δεν καμια προσωπικη εμπειρια με το θεμα. Το μπασο σου λες ο ιδιος δεν ξερεις να το σεταρεις.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #47 στις: 19/09/18, 00:01 »
Μα λες θα φταιει η κιθαρα που δεν ακουγετε το ακορντο του αρχαριου..μηπως,λεω,μηπως θα φταινε τα χερακια του,και ο δασκαλις θα του δειξει πως να ακουγετε σωστα το ακορντο;
Ξες πολυ καλα πως ενας αρχαριος,μεχρι να ξεπερασει με τις δυνατοτιτες του τις "αποδωσεις" μιας φθηνης κιθαρας,θα εχει παρει αλλη καλυτερη..
Δεν γινετε να υπαρχει αρχαριος που μεσα σε 1-2 χρονια να γινει τοσο καλος που δεν θα μπορει να αποδωσει εξετιας της κιθαρας.
Τες πα.
Εγω μπασιστας ειμαι,χαμηλων τονων ειμαι,αυτα τα τρεμολα στις κιθαρες και τα τρεμουλα στα χερια,ειναι "ψηλα" πραγματα για μενα.


ΥΓ ειμαι ενας φτωχος και μονος μπασιστας..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #48 στις: 19/09/18, 00:25 »
Μα λες θα φταιει η κιθαρα που δεν ακουγετε το ακορντο του αρχαριου..μηπως,λεω,μηπως θα φταινε τα χερακια του,και ο δασκαλις θα του δειξει πως να ακουγετε σωστα το ακορντο;
Ξες πολυ καλα πως ενας αρχαριος,μεχρι να ξεπερασει με τις δυνατοτιτες του τις "αποδωσεις" μιας φθηνης κιθαρας,θα εχει παρει αλλη καλυτερη..
Δεν γινετε να υπαρχει αρχαριος που μεσα σε 1-2 χρονια να γινει τοσο καλος που δεν θα μπορει να αποδωσει εξετιας της κιθαρας.
Τες πα.
Εγω μπασιστας ειμαι,χαμηλων τονων ειμαι,αυτα τα τρεμολα στις κιθαρες και τα τρεμουλα στα χερια,ειναι "ψηλα" πραγματα για μενα.


ΥΓ ειμαι ενας φτωχος και μονος μπασιστας..

Φυσικα πρεπει να μαθεις να παιζεις σωστα πρωτα. Λεω για μετα απο αυτο, αφου μαθεις και ακορντα και ολα. Αν ειναι λαθος η τονικοτητα στις χορδες και παιξεις ενα ακορντο στον ενισχυτη με 'βρωμια', με distortion που το λενε και στο χωριο μου, ακουγεται πολυ ασχημα, λαθος. Λογω τονικοτητας μονο. Κι ας το παιζεις ολοσωστα το ακορντο. Και λες γιατι ακουγεται ετσι χαλια, τι φταιει? Αφου καλα το παιζω.
Μου ειχε συμβει εμενα. Δεν ειχα ιδεα απο τονικοτητες κλπ. Επαιζα με χαλια ηχο για καιρο μεχρι να μαθω τι εφταιγε

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #49 στις: 19/09/18, 05:51 »
Και ρωταω ξανα,αφου θα πηγαινει σε τεχνικο,πως θα ειναι λαθος η τονικοτιτα;
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
7 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
17 Απαντήσεις
12451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
59 Απαντήσεις
16855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
14 Απαντήσεις
9932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/18, 21:32
από mister spok