Αποστολέας Θέμα: ζητω βοηθεια σχετικα με την οργανωση μικρου live  (Αναγνώστηκε 5256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Γεια σε ολους τους μουσικους και μουσικοφιλους,
Το λαιβ που αναφερερεται θα περιεχει bluez/reggae jazz προγραμμα με μια κι8αρα δυο φωνες και ενα αρμονιο... Το μερος θα ειναι ενα μαγαζι οχι ιδιαιτερα μεγαλο αλλα ειναι ανοικτο... Παρακαλω να με κατατοπισετε αν μπορειτε στο τι θα χρειαστω απο ηχεια συστηματα και ενυσχητες για να εχει ποιοτητα ο ηχος του λαιβ αλλα να υπαρχει οικονομια στις τιμες... επειδη δεν ξερω κατα ποσο βοηθαω με τα δεδομενα παρακαλω αν θελετε ρωτηστε με αν δεν καταλαβατε κατι... Ευχαριστω για το χρονο σας!  :)

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Κοίτα, δεν ξέρω από μηχανήματα, αλλά σίγουρα θα χρειαστείς μια δεύτερη κιθάρα, ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ  ;D (αστειεύομαι)
Τρελλαίνομαι για reggae jazz το καλοκαιράκι... μακάρι να έπαιζα περιστασιακά σε μια τέτοια μπάντα...
Καλή επιτυχία από μένα, ελπίζω άλλοι πιο ειδήμονες να σε διαφωτίσουν στο gear.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η απορια μου ειναι, θα νοικιασετε ή θα αγορασετε εξοπλισμο?!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Κοίτα, δεν ξέρω από μηχανήματα, αλλά σίγουρα θα χρειαστείς μια δεύτερη κιθάρα, ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ  ;D (αστειεύομαι)
Τρελλαίνομαι για reggae jazz το καλοκαιράκι... μακάρι να έπαιζα περιστασιακά σε μια τέτοια μπάντα...
Καλή επιτυχία από μένα, ελπίζω άλλοι πιο ειδήμονες να σε διαφωτίσουν στο gear.
Καταρχην σευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και μιας που το ανεφερες θα λαβω υπο οψην μου την συμβουλη που μου εδωσες για δευτερη κιθαρα... Ευτυχως ειναι ευκολο να βρεις κιθαρα .. Σου ευχομαι οτι καλυτερο και να βρεις την ευκαιρια να παιξεις κι εσυ σε ενα jazz blues reggae live σε παραλια με εξωτικη ατμοσφαιρα!! ;)

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Η απορια μου ειναι, θα νοικιασετε ή θα αγορασετε εξοπλισμο?!
Φιλε freemind θελουμε να νοικιασουμε τον εξοπλισμο για μια νυχτα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η αληθεια ειναι πως χωρις να δει καποιος το χωρο, ειναι δυσκολο να πει τι ακριβως χρειαζεσαι ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
καλημερα.


ειναι πολυ γενικευμένη η ερώτηση σου, καθώς δεν αναφέρεις ουτε τετραγωνικά, ούτε πόσο κόσμο πρεπει να καλυψει ο ήχος και φυσικά και τις ώρες που θα χρειαστείτε τον εξοπλισμο! και φυσικά περιοχή!


περαν απο το οτι πρεπει να κανονιστεί και ραντεβου με τον ενοικιαστή :)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Καλημερα φιλε μου.   
Το μαγαζι βρισκεται σε παραλια και ειναι ανοικτο... Φανταστειτε το σαν beach party.. Τα ατομα κειμαινονται απο 60-70 και το λαιβ θα διεξαχθει σε βραδινες ωρες απο 9 και μετα... Τετραγωνικα δεν ξερω ακομα...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Αρχικά, μάθε αν το μαγαζί έχει δικά του ηχεία. Αν έχει, τότε θα χρειαστεί να νοικιάσεις μόνο μία κονσόλα μίξης και σε περίπτωση που οι δύο φωνές τραγουδάν ταυτόχρονα, θα χρειαστεί η κονσόλα αυτή να 'ναι τουλάχιστον τετρακάναλη.


Αν η κιθάρα είναι ηλεκτρακουστική ή ηλεκτρική, Θα χρειαστείς τουλάχιστον δύο καλώδια TS (ή όπως τα λένε εδώ "μονοφωνικά καρφιά"), ένα της κιθάρας κι ένα του αρμονίου, και τουλάχιστον δύο καλώδια XLR για τα μικρόφωνα (αν η κιθάρα, δεν παίρνει βίσμα, θα χρειαστείς αντί για καλώδιο TS, ένα τρίτο καλώδιο XLR). Αναλόγως με το τι έξοδο βγάζει η κονσόλα στη γενική της έξοδο, θα χρειαστείς και τ' αντίστοιχα καλώδια, που θα τη συνδέουν με τον ενισχυτή του μαγαζιού, αν αυτό διαθέτει ηχεία. Συνήθως οι κονσόλες, μπορεί να έχουν τριών ειδών εξόδους: Έξοδο XLR, έξοδο TS κι έξοδο RCA. Μετά, θα πρέπει να δεις τι υποδοχή έχει ο ενισχυτής του μαγαζιού, ώστε να φροντίσεις απ' τη μία μεριά τα καλώδια να είναι συμβατά με την υποδοχή της εξόδου της κονσόλας κι απ' την άλλη, συμβατά με την υποδοχή στην είσοδο του ενισχυτή. Αν το μαγαζί έχει DJ και γίνεται να βρίσκεται εκεί όταν θα πας να κάνεις τον έλεγχο του εξοπλισμού του μαγαζιού κτλ, θα σε βοηθήσει στο θέμα με τι καλώδιο και πώς να συνδέσεις την κονσόλα με τα μηχανήματα του μαγαζιού  ;)


Δύο μικρόφωνα για φωνή. Αν η κιθάρα τελικά δεν παίρνει βίσμα, θα χρειαστείς κι ένα μικρόφωνο για όργανο (προτείνω σα λύση έκτακτη, το Shure BETA57A ή εναλλακτικά Shure SM57 κι αν είναι να το βάλεις να κοιτάει την τρύπα του ηχείου της κιθάρας, οπωσδήποτε υπό γωνία στην τρύπα. Αν πάλι δεν επίγει, υπάρχουν και καλύτερα μικρόφωνα για όργανα) και δύο ή τρείς γερανούς μικροφώνων (ανάλογα με την κιθάρα). Γενικά τα μικρόφωνα, καλό θα είναι να μην κοιτάνε τα ηχεία (αν ψάξεις λίγο στο διαδίκτυο, θα βρεις άπειρες συμβουλές πολύ απλές).


Αυτά είναι τα ελάχιστα που μπορώ να φανταστώ προς το παρόν ότι μπορεί να χρειαστεί να νοικιάσεις. Αναμένουμε κι άλλες λεπτομέρειες για το πεδίο της μάχης.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Παρέα με όλα τα παραπάνω φρόντισε και για κάποιο-α monitor ωστε να ακούτε και τί παίζετε! Πρίν ψάξεις για οτιδήποτε βεβαιώσου σχετικά με τί εξοπλισμό μπορεί να διαθέσει το μαγαζί.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Παρέα με όλα τα παραπάνω φρόντισε και για κάποιο-α monitor ωστε να ακούτε και τί παίζετε! Πρίν ψάξεις για οτιδήποτε βεβαιώσου σχετικά με τί εξοπλισμό μπορεί να διαθέσει το μαγαζί.


Πολύ σωστός!!! Έκανα τρελή παράλειψη!


Συνήθως τα μόνιτορ, συνδέονται πάνω στα AUX Output της εκάστοτε κονσόλας (που σημαίνει πως όσο πιο πολλά AUX Output υπάρχουν, τόσο πιο πολλά διαφορετικά ρυθμισμένα μόνιτορ μπορείς να έχεις). Πάνω στην κονσόλα, υπάρχει ένα ποτενσιόμετρο γενικής έντασης του κάθε AUX, ενώ στο κανάλι του κάθε οργάνου, υπάρχουν ποτενσιόμετρα, το καθένα για το δικό του AUX, δηλαδή AUX 1, AUX 2... AUX ∞ όπου από εκεί ρυθμίζεις την ένταση του κάθε οργάνου στα μόνιτορ.


Ένας καλός λόγος για να 'χεις μόνιτορ, εκτός απ' το να ακούς τον εαυτό σου, είναι και για να ακούς την ατάκα απ' τους υπόλοιπους, δηλαδή να τους ακούς ακριβώς την ώρα που παίζουν. Έχει τύχει να παίζω με άλλον χωρίς μόνιτορ και να μου έρχεται ο ήχος μετά από μισό δευτερόλεπτο, το ίδιο και για τον άλλον. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να τραβάμε πίσω στο χρόνο το παίξιμό μας και να βγαίνουν τα τραγούδια πολύ αργά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
22136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/06, 22:44
από vangelis
5 Απαντήσεις
8002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/10, 17:02
από MiXoLydian
6 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 23:07
από MACMISIAS
9 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
5 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/10, 17:47
από lordi13
11 Απαντήσεις
4171 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 12:45
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 14:11
από freemind
7 Απαντήσεις
3522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 15:28
από guitalele
12 Απαντήσεις
8497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/12, 13:50
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
76 Απαντήσεις
18274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/13, 13:13
από hot_sauce (φλουτσ)