Αποστολέας Θέμα: tokai???  (Αναγνώστηκε 11157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιμπανεζιος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
tokai???
« στις: 17/11/06, 22:01 »
oi tokai ti lene genika san kithares????????? :-\ :-\ :-\
 ???
Ρωτησα το Αγιο Πνευμα αν υπαρχει σωτηρια και μου ειπε:"Γουτ γουτ..."

Αποσυνδεδεμένος Yngve

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • They're coming...
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: tokai???
« Απάντηση #1 στις: 17/11/06, 22:51 »
Είχα μια Tokai (ούτε που ξέρω τι μοντέλο ήταν), η οποία ήταν "καναπεδόξυλο", άσπρη με μαύρο καπάκι και floyd rose (!!!!!!). Τελικά την χάρησα σε ένα φίλο και πήρα Kramer. Οτι έμαθα πάντως σε κιθάρα με την Tokai το έμαθα. Με έβγαλε ασπροπρόσωπο...πρέπει να το πω αυτό...μη λέμε μόνο τα άσχημα.  ;D
Innocence torn from me without your shelter...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #2 στις: 17/11/06, 23:27 »
Η Τοκάι, τη δεκαετία του 80 ήταν η εταιρεία που έκανε τις Gibson και Fender να τρέχουν και να μη φτάνουν... μέχρι που αναγκάστηκε λόγω lawsuits να αποσσυρθεί από την Αμερικανική αγορά.

Σήμερα φτιάχνει καταπληκτικές Les Paul, πολύ καλές όχι μόνο "για τα λεφτά τους" αλλά με απόλυτα κριτήρια. Το ότι πατάνε κάτω πολύ ακριβότερες Gibson είναι κάτι που δεν θα προσπαθήσω να σας κάνω να το πιστέψετε, κάντε κανένα google πάντως να ενημερωθείτε  ;)

Τι Τοκάι είναι αυτή που σε ενδιαφέρει φίλε μου;

« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/06, 02:17 από freemind »
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος gritzap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #3 στις: 18/11/06, 00:12 »
Πες τα μεγάλε. Έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το πιστεύεις αν δεν ακούσεις.

Η γνώμη μου είναι ότι τα μοντέλα της Tokai που  κυκλοφόρησαν από το 1980-85 και είναι οι ρέπλικες της strato και της LP, είναι κορυφή!

Δεν είναι τυχαίο ότι δεν βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ να αγοράσεις μια τέτοια κιθάρα. Όσοι έχουν, απλά δεν τις πουλάνε.

Ξέρω ότι μια αξιοπρεπή συλλογή έχει στο μαγαζί του ο Τζίμης (Jimmy's Rock stuff, Χαριλάου Τρικούπη κάτι...), κι αν πας ποτέ από εκεί ζήτα του να τις ακούσεις. Θα πάθεις μεγάλη πλάκα και θα επιβεβαιωθεί για άλλη μια φορά το ρητό πως "δεν πληρώνεις πάντα ό,τι παίρνεις..."
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread on my dreams.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #4 στις: 18/11/06, 00:19 »
ibanezakias οι tokai έχουν πολύ καλή φήμη στο internet αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πολλές και πολλοί όπως και γω δεν έχουμε πιάσει στα χέρια μας τουλάχιστον με μια σχετική άνεση να τις ακούσουμε, οπότε θα δυσκολευτείς να βρεις έγκυρες απόψεις
καλύτερα να πας να δοκιμάσεις μια tokai ο ίδιος και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου

---
tccl μήπως ξέρεις περισσότερα για τη μορφή της εταιρίας και τις μηνύσεις που έχουν γίνει?
βασικά ήθελα να ανοίξω νέο θέμα γιαυτό ακριβώς, αλλά δεν πίστευα ότι θα ξέρει κανείς
δλδ ξέρει κανείς πως λειτουργεί σήμερα η tokai και πως της επιτρέπουν να λειτουργεί?
μήπως λειτουργεί ψιλο-underground ή σαν custom shop και γιαυτό δεν μπορούν να την κλείσουν?
αν γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα παραπάνω και έχεις όρεξη να τα συζητήσουμε λίγο
καταλαβαίνω πως είναι κουφά αυτά που ρωτάω αλλά έχει πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον

[edit] παιδιά κι όποιος άλλος ξέρει φυσικά, δε ρωτάω μόνο τον tccl
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/06, 00:25 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #5 στις: 18/11/06, 02:39 »

Εξ'όσων γνωρίζω, δεν τέθηκε ποτέ θέμα άρσης λειτουργίας της εταιρείας. Εξάλλου όσο περίεργο κι'αν φαίνεται, οι Αμερικάνοι δεν κάνουν κουμάντο παντού!  :P :P

Στην Ευρώπη, μπορεί οποιαδήποτε εταιρεία να κυκλοφορήσει κόπιες Strat και Tele, με τις ακριβείς διαστάσεις στα headstock κλπ. Στην Αμερική όχι! Στην Ιαπωνία πάλι μπορεί μια χαρά!

Το ίδιο ισχύει με τη μορφή του headstock της Gibson. Γι'αυτό διάφορες εξαιρετικές γιαπωνέζικες κόπιες, όπως Τοκάι, Εdwards κλπ, έχουν αυτό το headstock, ενώ η Epiphone όχι! Φυσικά αυτές οι μάρκες δεν κυκλοφορούν στην Αμερική... απαγορεύεται, και μόνο με "γκρίζα εισαγωγή" έρχονται εκεί.

Σήμερα η Τοκάι συνεχίζει να παράγει κιθάρες, τόσο στην Ιαπωνία, όσο και στην Κορέα (η φτηνή της σειρά). Δυστυχώς όχι Strat/Tele, αλλά μόνο Les Paul, SG και σχετικές.

Ακόμα θυμάμαι το πολιτισμικό σοκ που είχα πάθει με μια Flying V από Κορίνα.... παρά το τελείως άβολο σχήμα, ήταν η μόνη Flying V που θα αγόραζα και σήμερα.

Tokai έχει ο φίλος math, και ξέρει πολλά περισσότερα από μένα, όντας και μέλος σε αντίστοιχα fora. Όταν τον δείτε να μπαίνει, επάνω του, ή στείλτε του ένα pm.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #6 στις: 18/11/06, 03:35 »
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες - βασικά δεν ήλπιζα να βρω κάπου τέτοιες πληροφορίες χωρίς ενδελεχές ψάξιμο
ο λόγος που ρώτησα είναι ότι η ibanez είχε δεχτεί μηνύσεις από gibson και η τελικά απέσυρε το μοντέλο της (υποθέτω παγκοσμίως)
γιαυτό δεν ήξερα αν αφορά μόνο στις Πολιτείες ή και γενικότερα παντού δλδ και Ευρώπη/Ιαπωνία

όντως ξέρω ότι πολλές les paul από διάφορους κατασκευαστές έχουν χρησιμοποιήσει ακριβώς τα ίδια σχέδια ακόμη και το headstock αλλά οι περισσότεροι σήμερα δεν παράγουν ή λειτουργούν ως custom shop - γιαυτό και πάλι δεν είχα σαφή εικόνα

anyways thnx θα ρωτήσω και τον math κάποια στιγμή αν χρειαστώ κάτι

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #7 στις: 18/11/06, 03:52 »
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες - βασικά δεν ήλπιζα να βρω κάπου τέτοιες πληροφορίες χωρίς ενδελεχές ψάξιμο
ο λόγος που ρώτησα είναι ότι η ibanez είχε δεχτεί μηνύσεις από gibson και η τελικά απέσυρε το μοντέλο της (υποθέτω παγκοσμίως)
γιαυτό δεν ήξερα αν αφορά μόνο στις Πολιτείες ή και γενικότερα παντού δλδ και Ευρώπη/Ιαπωνία

όντως ξέρω ότι πολλές les paul από διάφορους κατασκευαστές έχουν χρησιμοποιήσει ακριβώς τα ίδια σχέδια ακόμη και το headstock αλλά οι περισσότεροι σήμερα δεν παράγουν ή λειτουργούν ως custom shop - γιαυτό και πάλι δεν είχα σαφή εικόνα

anyways thnx θα ρωτήσω και τον math κάποια στιγμή αν χρειαστώ κάτι

To μπράτσο που πήρε το treloagori είναι φτιαγμένο στην Ιαπωνία και διακινείται από την Goeldo/Rockinger στην Ευρώπη. Αμερική δεν πάει. Το ίδιο ισχύει και για τα σώματα.

Δες τώρα που είναι το κουλό: τα μπράτσα της Allparts, που άλλα φτιάχνονται στην Αμερική και άλλα στην Ιαπωνία, διακινούνται στην Αμερική, γιατί η Allparts πληρώνει δικαιώματα στη Fender! Και το αστείο θα μου πεις που είναι; Ότι (μάλλον, δεν το έχω διακριβώσει 100%) τα σώματα και τα μπράτσα φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο!!! Δηλαδή μπορεί να πάρεις σώμα Allparts και σώμα Rockinger και να ήταν "αδελφάκια" στην παραγωγή, από το ίδιο κομμάτι δέντρου!

Σου συνιστώ ακόμα να μπεις στο αμερικάνικο ειδικά ebay και να ψάξεις για Tokai και Edwards από Ιαπωνία. Είναι ειδικά ένα-δυο μαγαζιά που πουλάνε φορτηγά ολόκληρα με κιθάρες. Θα πάθεις πλάκα και θα βρεις και σχέδια που δεν βγάζει πλέον ούτε η Gibson ούτε η Fender (Richie Blackmore Signature κανείς;  ;) )
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #8 στις: 18/11/06, 03:59 »
γιαπωνέζικες κόπιες, όπως Τοκάι, Εdwards κλπ, έχουν αυτό το headstock, ενώ η Epiphone όχι!

οι epiphone η σειρα elitist έχουν open book headstock όπως οι Gibson και είναι εφάμιλλης ποιότητος.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #9 στις: 18/11/06, 05:25 »
έγινε και πάλι thnx, τα τελευταία που έγραψες για τα parts τα ψιλοέχω ψάξει κι εγώ
δεν αποκλείω καθόλου να φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο αλλά δεν το ξέρω κιόλας

το μυαλό μου βέβαια είναι όχι στα parts αλλά στις έτοιμες ολόκληρες κιθάρες, εκεί ψάχνομαι περισσότερο να δω τι γίνεται

έχω ήδη ψάξει για διάφορες lp που είπες και για edwards, tokai, greco, παλιές orville, παλιές epi, παλιές gibson, gretsch
και μπορώ να πω ότι τουλάχιστον στο μάτια μου μερικές δείχνουν απίστευτες κι ότι υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία
---

[quote]"οι epiphone η σειρα elitist έχουν open book headstock όπως οι Gibson και είναι εφάμιλλης ποιότητος."
ίσως επειδή αυτές φτιάχνονται στο άλλο εργοστάσιο, δεν ξέρω - open book όπως είπες βέβαια αλλά είναι αρκετά διαφορετικό
---

and a hint: όποιος έλληνας έχει epi πρέπει να είναι και λίγο υπερήφανος ;),
εγώ τελευταία το μαθα αυτό και κακώς άργησα κιόλας

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #10 στις: 18/11/06, 12:32 »
οι epiphone η σειρα elitist έχουν open book headstock όπως οι Gibson και είναι εφάμιλλης ποιότητος.

Πολύ σωστό... με την άδεια της Gibson φυσικά, μιας και είναι θυγατρική της.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #11 στις: 18/11/06, 13:08 »
οι epiphone η σειρα elitist έχουν open book headstock όπως οι Gibson και είναι εφάμιλλης ποιότητος.

Πολύ σωστό... με την άδεια της Gibson φυσικά, μιας και είναι θυγατρική της.

είναι γιαπωνέζικες και ίσως αξίζουν καλύτερα από μια ΤΟΚΑΙ??

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #12 στις: 18/11/06, 13:24 »
Υπάρχουν και Κορεάτικες και Γιαπωνέζικες Tokai.
Οι Γιαπωνέζες παίζουν σε τιμές από 600 ευρώ μέχρι 2000 ευρώ ή και παραπάνω.
Άρα αναλόγως χρημάτων...
Προσωπικά έχω παίξει με φτηνή Γιαπωνέζα (των 600 ευρώ) του 1990 και, για τα λεφτά της, έμεινα  :o από αυτό που έπιασα και άκουσα.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #13 στις: 18/11/06, 13:38 »
είναι γιαπωνέζικες και ίσως αξίζουν καλύτερα από μια ΤΟΚΑΙ??

Δεν ξέρω... τι εννοείς "αξίζουν"? Αυτό το εξετάζεις κατά περίπτωση.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #14 στις: 27/02/07, 18:56 »
Δεν βρίσκω λόγο που να αποτρέπει κάποιον από την αγορά μιας πολύ καλής Tokai les paul [japan].
αλλά ούτε και κάποιον άλλο λόγο ωστε να μην αγοράσει κάποιος μια USED GIBSON les paul studio 90's.... :-X
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
TOKAI???
« Απάντηση #15 στις: 31/03/08, 17:10 »
Πάλι επηρεάστηκα..... αγόρασα μια ΤΟΚΑΙ.........
Μου έλειπε μια Les Paul.....



Εντυπώσεις από την παραλαβή και μετά.....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: tokai???
« Απάντηση #16 στις: 29/04/08, 02:11 »
Καλοπαιχτη!
Οι Τοκαι ειναι πραγματικα φοβερες, και καλυτερες (για τα δικα μου κριτηρια) απο τις περισοτερες γκιμπσον. Ειδικα μια παλια (δεν θυμαμαι ετος :-X ) ΛεςΠολ Γκολντ-τοπ με ΠΑΦ που ειχε ενας φιλος σπιτι του για καποιο καιρο (δανικη), ηταν πραγματικα ονειρο, ειδικα απο ηχο, το οργανο εδεινε εμπνευση και δεν ηθελες να το αφησεις κατω  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #17 στις: 30/04/08, 22:21 »
Εγω παντως θα τιμησω μια vintage white edwards.... ;D

Βγαινει τοκαι LP custom με 3ς μαγνητες?

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #18 στις: 30/04/08, 22:44 »
Από πού μπορεί κανείς να αγοράσει μια Τοκαι ΛΕΣ πολ;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #19 στις: 30/04/08, 22:47 »
Εκτος απο το ebay, εχω δει διαφημισεις σε αγγλικο περιοδικο για τοκαι λεσπολ στις 280 λιρες, οποτε υποθετω αμα ψαξεις σε καποιο αγγλικο ονline μαγαζι κατι θα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #20 στις: 30/04/08, 23:03 »
Από πού μπορεί κανείς να αγοράσει μια Τοκαι ΛΕΣ πολ;


Δεν είναι ωραίο να κάνουμε διαφήμιση, αλλά έχω 2 links να δώσω.

Για καινούρια tokai -> http://stores.ebay.co.uk/Rich-Tone-Music-Ltd
Για μεταχειρισμένη tokai (και όχι μόνο) της χρυσής εποχής -> www.japanguitars.co.uk

Φυσικά το ebay είναι γεμάτο, αλλά εδώ έδωσα αποδεδειγμένα και δοκιμασμένα αξιόπιστα stores.
Ειδικά ο RichTone είναι πραγματικά σχεδόν μονόδρομος για καινούρια tokai. Φέρνει για όλα τα βαλάντια, κινέζικες αλλά και γιαπωνέζες.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #21 στις: 30/04/08, 23:27 »
Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα αμα καποιος ξερει γι'αυτα τα οργανα και οχι μονο τοκαι, αλλα και greco, bacchus, orville κτλ, με τι καρδια να παει να αγορασει μια ....studio, ενω στα ιδια και λιγοτερα λεφτα παιρνει ηχο και ποιοτητα ανωτερη και απο custom...?

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: tokai???
« Απάντηση #23 στις: 02/05/08, 15:29 »
Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα αμα καποιος ξερει γι'αυτα τα οργανα και οχι μονο τοκαι, αλλα και greco, bacchus, orville κτλ, με τι καρδια να παει να αγορασει μια ....studio, ενω στα ιδια και λιγοτερα λεφτα παιρνει ηχο και ποιοτητα ανωτερη και απο custom...?

Μερικοί δεν γουστάρουν να πληρώνουν το λογότυπο οπότε επιλέγουν tokai, greco κλπ. Οι υπόλοιποι τα σκάνε για το gibson και το γουστάρουν, οπότε, περί ορέξεως...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: tokai???
« Απάντηση #24 στις: 02/05/08, 22:41 »
Εγω παντως δηλωνω ΤΣΙΝ ΤΣΟΝ

Θα ηθελα να παραθεσω κανα δυο αποψεις απο αλλο φορουμ, γιατι εκει το θεμα γιαπωνεζικες ειτε φεντερ ειτε γκιμπσον εχει παρει αρκετα μεγαλες διαστασεις και υπαρχουν πολλα θρεντ με αποψεις.

Here we go

-------------------------------------------------------------------
original post : Heatseeker
 
Πολύ πολύ χοντρικά οι tokai μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 80 θεωρούνται από τις καλύτερες LP που βγήκαν ποτέ, και πολλές πιάνουν σήμερα περισσότερα λεφτά από τις αντίστοιχες gibson εκείνης της εποχής (που δεν ήταν και στις χρυσές της εποχές τότε).
Μέχρι το 83 λοιπόν, χοντρικά (ψάξε για tokai les paul, tokai reborn old και tokai reborn) είναι η golden era.
Απο κεί και πέρα μέχρι το 91-92 θεωρούνται οι αμέσως καλύτερες αφού κάπου εκεί η εταιρία μεγάλωσε, μπήκε σε μαζική γραμμή παραγωγής, άρχισε να κατασκευάζει κιθάρες για άλλες εταιρίες και έπεσε -σαφώς- η ποιότητά της.

Εντούτοις, τα τελευταία χρόνια έχει ανακάμψει και βγάζει ποιοτικότατα κομμάτια.

Γενικώς, όσα λεφτά κι αν έχεις, με μια tokai θα πιάσουν τόπο τα λεφτά σου. Και το σημαντικότερο: οι άνθρωποι έχουν QC. Δύσκολα θα πετύχεις μάπα κομμάτι. Κρατάνε ένα επίπεδο στα όργανα. Μπορείς να παραγγείλεις μέσω internet άφοβα κοινώς.

Προτίμησε γιαπωνέζα. Και οι κορεάτικες/κινέζικες είναι πολύ αξιοπρεπείς, αλλά θεωρώ ότι με μια γιαπωνέζικη κάνεις 1 σκαλί πάνω στα χρήματα, αλλά 4 σκαλιά στη συνολική ποιότητα του οργάνου.

-

Η τιμή μιας κιθάρας εκείνης της εποχής εξαρτάται και από το μοντέλο. Όπως και σήμερα δλδ.
Το θέμα είναι ότι εκείνες οι κιθάρες ήταν χειροποίητες και φτιαγμένες με τα original specs των gibson του 50. Κάτι που σταμάτησε να κάνει και η ίδια η gibson εδώ και δεκαετίες.

Γενικώς πάντως, ανάλογα με το μοντέλο και την κατάσταση, μια reborn θα κοστίζει από 900 (για τα μικρά μοντέλα) έως και 2 ή 3 χιλιάρικα.

-----------------

Προς mods: Παρακαλώ να δημιουργηθεί sticky thread με τίτλο "Η Ιαπωνική ανωτερότης" όπου κάθε σχιστομάτης του forum (δεν βγάζω απαραίτητα τον εαυτό μου απ' έξω) να δίνει, όποτε το αισθάνεται, τη δική του κατάθεση ψυχής για τη γιαπωνέζικη κιθάρα του και την ανωτερότητά της σε σχέση με αντίστοιχες αμερικάνικες. Οι συνεισφορές μπορεί να είναι και στη μορφή ποιημάτων π.χ. "πάρε Gibson ρε Αλέκο, μόνο οι ξύπνιοι παίρνουν Greco", "τις Gibson σας μαμάει η καινούρια μου Tokai", "η Gibson σου τον παίρνει απ' τη φτηνή μου Burny" ή - στο πιο βλάχικο - "θα σι φύγ' ου τάκους μόλις παίξεις με την Bacchus".

------------------------

Tα ποιηματακια θεικα  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/06, 11:06
από oneofthem
72 Απαντήσεις
21401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:20
από Jezus
37 Απαντήσεις
10889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 00:01
από Ogun-Sotis
16 Απαντήσεις
6158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
8 Απαντήσεις
4530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 01:19
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 00:46
από tansap
10 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 22:57
από Απόλλων