Αποστολέας Θέμα: Μωβάστρο - Pub Corral Μέρος Α'  (Αναγνώστηκε 1560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Μωβάστρο - Pub Corral Μέρος Α'
« στις: 29/11/07, 12:14 »
Δεν έχω ακούσει προσωπικά τη δουλειά των παιδιών, αλλά παραθέτω το review που έγινε στο Avopolis σε περίπτωση που κάποιος δεν το έχει επισκεφτεί. Αν κάτι μου τράβηξε την προσοχή, είναι η παρουσία της Παυλίνας Μιχαηλίδη, που είχε κοσμήσει τις συνθέσεις των Ονειροπαγίδα κατά την πρώτη και ουσιαστικότερη περίοδο της καλλιτεχνικής τους παρουσίας. Λύνει και μια απορία που είχα από κοινού με τον φίλο μου Γιώργο, για το τι απέγινε μετά την αποχώρησή της...χαίρομαι που επανήλθε:


Τρίτο album για τους Καβαλιώτες Μωβάστρο (αν συνυπολογίσουμε και τη δουλειά τους με τον ποιητή Αθανάσιο Κούρτη) και προοίμιο ουσιαστικά για το τέταρτό τους, αφού το Μέρος Α΄ μας προϊδεάζει για sequel. Όπως και στην περίπτωση του ντεμπούτου τους Ανακυκλοθυμία, έτσι και το Pub Corral είναι κι αυτό μια ανεξάρτητη κυκλοφορία, που, αν σας ενδιαφέρει, θα πρέπει να επικοινωνήσετε απευθείας με το group για να την αποκτήσετε (movastro@movastro.com).

Το Pub Corral δείχνει ότι οι Μωβάστρο δούλεψαν πολύ στο μεσοδιάστημα - και σκληρά. Σε σύγκριση έτσι με το Ανακυκλοθυμία εδώ έχουμε ένα album πολύ πιο μεστό και ουσιαστικό, που δεν είναι απλά δυνητικά ενδιαφέρον, αλλά έχει αρκετά να μας πει και να μας χαρίσει, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχει περαιτέρω περιθώριο εξέλιξης για το group. Ό,τι όμως είχα εντοπίσει ως προβληματικό στην κριτική μου για το ντεμπούτο τους εδώ είναι σαφώς βελτιωμένο: ο Σείριος Σαββαΐδης έχει δώσει στις ερμηνείες του ένα εκφραστικό/συγκινησιακό βάθος το οποίο εμφανώς έλειπε, εξισορροπώντας έτσι τους τεχνικούς περιορισμούς της φωνής του. Παράλληλα, οι στίχοι έχουν τριφτεί περισσότερο με το αντικείμενο και είναι σαφώς βελτιωμένοι, αν και κατά τη γνώμη μου χρειάζεται λίγη ακόμα προσπάθεια στον τομέα αυτόν, ίσως και λίγη περισσότερη τόλμη με τις λέξεις. Από την άλλη όμως, οι μελωδίες - το δυνατότερο χαρτί του Ανακυκλοθυμία - έχουν τόσο εξελιχθεί, ώστε συχνά φτάνουν και περισσεύουν για να κλέψουν την παράσταση και να σε κάνουν ακόμα και να αδιαφορήσεις για τα όσα ακούς στο στιχουργικό κομμάτι.

Οι κιθάρες των Μωβάστρο πετούν φωτιά στη συγκεκριμένη δουλειά, μια φωτιά με indie καύσιμα made in Great Britain, στην οποία παραδίνεσαι ήδη από το πρώτο κομμάτι, το “Ήλιε”. Άλλα highlights είναι επίσης το “Διαφορετικοί Άγγελοι”, το “Τέχνη Ταπεινή”, η καλύτερη κατά τη γνώμη μου ερμηνευτική στιγμή του Σαββαΐδη, και το “Αποφράδα Μέρα”, με την Παυλίνα Μιχαηλίδη στα φωνητικά, τη δροσιά της οποίας πρωτογευτήκαμε με τους Ονειροπαγίδα και ελπίζουμε να ξανακούμε λιγότερο σπάνια. Ιδιαίτερη δε μνεία αξίζει στο πιο κοφτό ίσως ρυθμικά τραγούδι της δουλειάς (μαζί με το “Στο Άπειρο”), το “Ερωτικό Τραγούδι”, όπου καλεσμένος στο μικρόφωνο είναι ο Γιάννης Καρακώστας των Coin - ενός από τα καλύτερα κρυμμένα μυστικά της αγγλόφωνης σκηνής της χώρας μας, που προέρχεται επίσης από την Καβάλα. Με βάση τα όσα ακούμε στο Pub Corral, αν οι Μωβάστρο συνεχίσουν στην ίδια πορεία με την ίδια όρεξη, δεν μπορεί, νομίζω, παρά να μας δώσουν ακόμα πιο αξιόλογες δουλειές. Θα αναμένουμε λοιπόν ανυπόμονα το Pub Corral μέρος Β΄...

Χάρης Συμβουλίδης

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 13:04
από Witchking
1 Απαντήσεις
1843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 18:41
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 00:11
από mogadishu
4 Απαντήσεις
4299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/09, 23:55
από TASOSGR
0 Απαντήσεις
1231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 22:51
από Ιππέας
29 Απαντήσεις
12870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:16
από G&B
11 Απαντήσεις
28182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/13, 14:15
από dimitris kotre
2 Απαντήσεις
15935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/12, 18:09
από Anaximandros
3 Απαντήσεις
6344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/12, 19:35
από Fourier
14 Απαντήσεις
27719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/16, 22:50
από hot_sauce (φλουτσ)