Αποστολέας Θέμα: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  (Αναγνώστηκε 65234 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #75 στις: 10/10/05, 13:20 »
πωπω...ναι...
Σπανός
Βαρδής
Λουδοβίκος
Στανίση (ή έστω ένα κακέκτυπο)
τι μου τα θύμισες πάλι... :'(
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #76 στις: 10/10/05, 13:42 »
Στο θέμα Μαχαιρίτσα, αν δεν κάνω λάθος ξέχασε κάποια στιγμή τα λόγια, και ας τα είχε και μπροστά του. Απαράδεκτο για κάποιον επαγγελματία που κάτεβαίνει σε κάποιο φεστιβάλ. Κατά τα άλλα μου άρεσε το κομμάτι (που παρεπιπτόντως δεν μου φάνηκε και πολύ για παιδικό παραμύθι). Την ίδια προχειρότητα έδειξαν και άλλοι πολλοί στην εμφανισή τους. Και μετά προσπαθούν να αναδείξουν το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. Ο Φάμελλος το έχασε μου φαίνεται το τραγούδι. Μου άρεσε πολύ περισσότερο όταν το έπαιξε πρώτη φορά στο ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ. Η Τσανακλίδου γέλαγε που και που στο κομμάτι της λόγω σκηνικής παρουσίασης ή της φάνηκε κάτι αστείο; Και κάποιες άλλες αντιδράσεις της μου φάνηκαν τραβηγμένες. Η Γαλάνη μου άρεσε για πρώτη φορά αν και το παράκανε σε μερικά σημεία. Το ξένο ρούχο δεν το άκουσα για να πω αν φάλτσαρε. Σε Βαρδή, Σπανό και Νικολόπουλο άλλαξα κανάλι. Στους 2 πρώτους γιατί δεν μου φάνηκε να λέει κάτι το τραγούδι τους και στον τρίτο γιατί μάλλον δεν είμαι αυτού του τύπου. Το πρώτο δεν το πρόλαβα. Ποιό ήταν και πώς πήγε; Δυστυχώς έχασα και Νιόνιο και τον Χατζηνάσιο στο πιάνο  :'(.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/05, 13:45 από blue_jazz »
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #77 στις: 10/10/05, 14:20 »
εγω παντως ξεχωρισα κραουνακη-γαλανη-λειβαδα(μακραν) κ κορκολη με νικολοπουλο(ε μου αρεσε ο στιχος....κ ο διονυσιου επι σκηνης!μη με πυροβολειτε ;D)...κατα τα αλλα συμφωνω απολυτα οτι πολυ ηρθαν για τη βολτα τους κ μονο...απαραδεκτο....ο νιονιος ομως χαρηκα που εστω κ με αυτον τον τρεοπο τα εχωσε σε οσους θεσσαλονικιους απλα γκρινιαζουν κ τρεχουν στην αθηνα για καριεςρρα αντι να πιασουν τον ταυρο απτα κερατο κ να ανεδειξουν την πολη κ να το παλεψουν εδω...η ευκολια μας πανω απολα...τεσπα...οπως προειπα ενοχληθηκα παροτι θεσσαλονικια εντονα με την καραμελα της υποτιμημενης θεσσαλονικης....κ το ξενο ρουχο ,μουσικος δεν ειμαι,αλλα τα αυτακια μου,μου θυμισε απομιμηση τσαλιγοπουλου....ισως το τρακ ισως δεν ξερω κ εγω....
αυτα...
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #78 στις: 10/10/05, 14:25 »
Για μισό λεπτό ρε παιδιά ...  ::)

... έτυχε να παρακολουθήσω το φεστιβάλ προς το τέλος του, διαβάζω και τις απαντήσεις σας και κάπου απορώ πραγματικά ...  ::)

Λοιπόν, υποθέτουμε ότι είμαι πρόεδρος της Οργανωτικής επιτροπής του Φεστιβάλ με ... Απεριόριστες Αρμοδιότητες ... και υποχρέωση να ... ΒΓΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΑ !!!
Δηλαδή να ΠΟΥΛΗΣΩ ένα συγκεκριμένο προϊόν (φεστιβάλ) στα κανάλια/ΜΜΕ κλπ, να προσελκύσω διαφημήσεις, να ... να ... (και στο πλαίσιο αυτό, αν μπορούσα να κάνω 5 βραδιές θα τις έκανα ...)  ???

... κι όσο για θέματα όπως ... ο Θεσμός του Φεστιβάλ ... η ποιότητα της Ελληνικής μουσικής  σήμερα ... η πολιτιστική μας “ανάταση” ...  απλά ... ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΒΕΡΕΣΕ !!! ... ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΕΧΩ, ΜΕ ΑΥΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ !!!  >:(

... κι όσο για ' σένα τηλεθεατή, αν είσαι μάγκας είτε φτιάξε ένα δικό σου φεστιβάλ, είτε φτιάξε ένα δικό σου τραγούδι, είτε άλλαξε κανάλι ...  :-\
.... ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ, ΕΙΤΕ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ ΕΙΤΕ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΕΙΣ, ΕΓΩ ΚΕΡΔΙΖΩ ...

Επι της ουσίας τώρα ... ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ?  Αυτή είναι η σημερινή Ελληνική μουσική όσο κι αν  ζείτε (ζούμε) στα σύννεφα ... Αυτοί είναι οι Συνθέτες μας, αυτοί οι Ερμηνευτές μας ... αυτοί και οι παρουσιαστές που διαθέτουμε ... αυτός κι ο (σημερινός) Σαββόπουλος ...

 ... και τέλος, πάρτε το χαμπάρι, δε ζούμε 20 χρόνια πριν για να έχουμε το Σταυρό του Νότου ή το Χαμόγελο της Τζοκόντας ή το Άξιον Εστί ... ζούμε σήμερα και έχουμε το “ξένο ρούχο” και το “χωρίς εσένα” ... τελεία .

/nEwBiE  8)

ΥΓ1 ... η μεγάλη απογοήτευση για μένα ήταν ο Σέμσης ...
ΥΓ2 ... το "Ξένο ρούχο" καλά έκανε και βγήκε ... φρέσκο, και ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ. (και λίγο φάλτσο  ;D)
ΥΓ3 ... φρί ... παραείσαι υπερβολικός ... και δίκιο νάχεις σε κάποια σημεία, έχεις χάσει το μέτρο με τους χαρακτηρισμούς σου ...  κρίμα ... :(
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/05, 14:30 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #79 στις: 10/10/05, 14:41 »
Λοιπόν, υποθέτουμε ότι είμαι πρόεδρος της Οργανωτικής επιτροπής του Φεστιβάλ με ... Απεριόριστες Αρμοδιότητες ... και υποχρέωση να ... ΒΓΑΛΩ ΧΡΗΜΑΤΑ !!!
Δηλαδή να ΠΟΥΛΗΣΩ ένα συγκεκριμένο προϊόν (φεστιβάλ) στα κανάλια/ΜΜΕ κλπ, να προσελκύσω διαφημήσεις, να ... να ... (και στο πλαίσιο αυτό, αν μπορούσα να κάνω 5 βραδιές θα τις έκανα ...)  ???

συμφωνώ αλλά προσπάθησαν να μας πουλήσουν ακριβώς αυτά που λες παρακάτω
καταγγέλλουμε την απάτη λοιπόν

... κι όσο για θέματα όπως ... ο Θεσμός του Φεστιβάλ ... η ποιότητα της Ελληνικής μουσικής  σήμερα ... η πολιτιστική μας “ανάταση” ...


... κι όσο για ' σένα τηλεθεατή, αν είσαι μάγκας είτε φτιάξε ένα δικό σου φεστιβάλ, είτε φτιάξε ένα δικό σου τραγούδι, είτε άλλαξε κανάλι ...  :-\
.... ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ, ΕΙΤΕ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ ΕΙΤΕ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΕΙΣ, ΕΓΩ ΚΕΡΔΙΖΩ ...

αυτό κατά τη γνώμη μου είναι λάθος γιατι πληρωνω κρατική τηλεόραση και συνδιοργανωτής ειναι η ΔΕΘ και η ΕΡΤ.
Σωστά? άρα ΔΕΝ αλλάζω κανάλι. Κοιτάζω κρίνω και απαιτώ

Επι της ουσίας τώρα ... ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ?  Αυτή είναι η σημερινή Ελληνική μουσική όσο κι αν ζείτε (ζούμε) στα σύννεφα ... Αυτοί είναι οι Συνθέτες μας, αυτοί οι Ερμηνευτές μας ... αυτοί και οι παρουσιαστές που διαθέτουμε ... αυτός κι ο (σημερινός) Σαββόπουλος ...

Και επι της ουσίας η σημερινη μουσικη μου αρεσει. οχι όμως και η χτεσινή.
Οι συνθετες και οι ερμηνευτες μας μου αρεσουν, δεν μου αρεσει η τσαπατσουλιά.
Και το Σαββόπουλο που όντως τον ξέρουμε θα μπορουσαν να ΜΗΝ τον καλεσουν να μιλήσει (υποπτεύομαι ότι του ζήτησαν να πει για την παλιοΑθήνα γιατι εχει το ακαταλόγιστο και μπορει να πει πραγματα που άλλοι δεν μπορουν).
Τον κάλεσαν όμως και δεν φταιει αυτός...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #80 στις: 10/10/05, 15:03 »
Μιλάμε για φεστιβάλ τραγουδιού, στο οποίο περιλαμβάνεται το στοιχείο του συναγωνισμού/ανταγωνισμού με κομμάτια που θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά καμωμένα για το συγκεκριμένο γεγονός κι αντ' αυτού γίναμε μάρτυρες μια πολύ ωραίας κοινής συναυλίας αρπακολατζίδικης και στο πόδι. Κάθε τρεις και λίγο μαθαίναμε πόσο ωραία τα περνάνε στα παρασκήνια μεταξύ τους οι καλλιτέχνες, γεγονός που το πέρασαν κι επί σκηνής, με την Τάνια να χαχανίζει στο τέλος, το Μανώλη να ακούγεται πιο φάλτσος κι από το Λεμπέση και το Λαυρέντη να ξεχνάει τα λόγια του (στις κοινωνικοπολιτικές του νύξεις τα πήγε καλύτερα). Και το αστειάκι ολοκληρώθηκε με το "Ξένο Ρούχο", που καλό κι άγιο, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως το ψήφισαν οι περισσότεροι επειδή ακριβώς υπερείχε κι όχι για παράταιρους λόγους.

Ο Σέμσης δυστυχώς βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση, ενώ κι οι στίχοι του Μωραΐτη στο "Μπλουζάκι" παραήταν αφελείς.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #81 στις: 10/10/05, 15:16 »
Για την πρώτη μέρα είπα τη γνώμη μου πιο πάνω. Σα συνολική εικόνα μια μεγάλη απογοήτευση. Οι παλιοί ήταν τουλάχιστον πρόχειροι (για μένα κακοί έως απαράδεκτοι με μόνο Κορκολή - Τσανακλίδου και κάπως το Μαχαιρίτσα να σώζουν την υπόληψή τους). Οι νέοι κακοί με μόνη εξαίρεση το Δρογώση (δεν είναι όμως νέος) που είπε το καλύτερο από όλα τα τραγούδια που ακούστηκαν και τις δυό μέρες με μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα και το "σε σένα κρυμμένο" που μου φάνηκε αρκετά πρωτότυπο και αξιοπρεπές. Σε γενικές γραμμές μια εικόνα βγαλμένη από τα γραφεία των δισκογραφικών-πολυεθνικών, κακή, ατάλαντη, χωρίς έμπνευση, χλιαρή και παγερά αδιάφορη. Κρίμα. Όχι τόσο γι αυτούς που έχουν συνθηκολογήσει και μας οδηγούν όλο και χαμηλότερα σαν ακροατές και εκπαιδεύουν τα παιδιά μας επίτηδες ώστε να γεμίζουν τα μπουζουκοποπάδικα (όσοι δεν το ξέρετε τα μεγαλύτερα εσοδα των δισκογραφικών δεν είναι από τις πωλήσεις των cd αλλά από τα ποσοστά που εισπράτουν από τις εμφανίσεις των καλλιτεχνών τους) όσο για το νέο αίμα που αποδείχτηκε "πατάτα" και κυρίως για τον κόσμο που ψήφισε τα "δικού τους τύπου" τραγούδια (δε μπορώ να χωνέψω ότι από τα τρία πρώτα ήταν τα δύο -μόνο αυτά απο τα πρώτα 12 ήταν τέτοια- λαικά και σκυλοποπ κι ένα ποπ με άθλιους στίχους) αντι να τους γυρίσει την πλάτη. Ήμαρτον. Απογοήτευση σε όλο της το μεγαλείο.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #82 στις: 10/10/05, 15:31 »
Βαθειά πληγή και το φεστιβάλ για τους απανταχου μουσικόφιλους..
Με έντιμες ίσως προσπάθειες από την πλευρά των διοργανωτών αλλά με μπόλικη "μια από τα ίδια" από πλευράς έμπνευσης..
Γκρίνια θα μου πείτε αλλά ρε παιδιά αν κάτι βγάζει λαμπερό αυτή η χώρα-εκτός απ τον ωραίο της ήλιο- είναι συνθέτες-στιχουργούς -τραγουδιστές-.Οπότε ναι, έχω μεγαλύτερες απαιτήσεις!
Σκεφτείτε μόνο τη στιγμή που τα τραγούδια του Κουγιουμτζή ακούστηκαν και πείτε μου
όλη η απλότητα και η καθαρότητα λόγου και μελωδίας που ήταν τόση ώρα..
Για το ΞΕΝΟ ΡΟΥΧΟ αν και προέρχεται από "δικό μας" παιδί και να με συγχωρήσει, έχω να πω ότι δεν διαφέρει καθόλου από χιλιάδες ομόηχα τραγούδια, με συμπαθή στίχο, συμπαθή μελωδία και συμπαθή ερμηνεία, που όμως δεν τα θυμάσαι μετά από λίγο. Και με το κλασικό πια νταλκαδιάρικο παραπονεμένο ελληνικό στίχο για τους χαμένους έρωτες "που τα δωσε όλα και δεν του το ανταπέδωσαν". (αλήθεια, μεγάλη τελικά η λεβεντιά του "δεν σε κρίνω που δεν μ αγαπάς!").
Ο Σαββόπουλος, ως γνωστή λαμόγια κατέκρινε με το δασκαλίστικο υπεράνω υφάκι του τους πάντες, δικαιολογώντας προφανώς τον εαυτό του που τα τρώει χρόνια από το Δήμο Αθηναίων όντας παρών και εισπράττων σε όλες τις εκδηλώσεις, και κατέληξε σε ένα λαικίστικο λογύδριο εκπροσωπώντας την.. ελίτ.. Κρίμα. Κρίμα.
Για τους υπόλοιπους γνωστούς καλλιτέχνες, μάλλον ένιωσα να το βλέπουν σαν μια αρπαχτή. Πρόχειρες συνθέσεις και ερμηνείες κάτω των προσδοκιών και των δυνατοτήτων.
Όχι σε επίπεδο μουρμούρας αυτά. Απλά επειδή αγαπώ το τραγούδι και λαχταρούσα άλλα.
Δεν πειράζει. Θα τα βρω αλλού.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #83 στις: 10/10/05, 18:17 »
... και για να μην αρχίσω τις παραθέσεις επι παραθέσεων, απαντώ συνολικά ...
(παρόλο που πολλές από αυτές τις κουβέντες καλό είναι να γίνονται πρόσωπο με πρόσωπο .... αίντε για να κανονίσουμε καμμιά συνάντηση για ΚΟΥΒΕΝΤΑ !!!  ;D ;D)

Sts_Ikare -> το να προσπαθεί κάποιος να σου πουλήσει κάτι δεν είναι απάτη (από μόνο του σαν γεγονός) ...ίσα ίσα είναι μια πραγματικότητα ... η ερώτηση είναι αν έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις ή να μην αγοράσεις ...  ::)

Το ίδιο ισχύει και για τη Δημόσια Υγεία, την Παιδεία, την Κοινωνική Ασφάλιση όπου (πραγματικά) δεν μπορείς ν' αλλάξεις κανάλι ... ως ας πούμε καραμπινάτα Κρατικά Μονοπώλια ... Η Δημόσια Τηλεόραση όμως δεν μπαίνει ακριβώς στον ίδιο παρανομαστή ... Επίσης, άλλο πράγμα ο Υπεύθυνος ενός τηλεοπτικού "project" (όπως το Φεστ. Θεσ.) που στην Τελική έκανε καλά τη δουλειά του,  κι άλλο η Πολιτική ηγεσία της ΕΤ ...

"Οι συνθετες και οι ερμηνευτες μας μου αρεσουν, δεν μου αρεσει η τσαπατσουλιά..." Εδώ βέβαια δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα ...  ;) ;D 8) 8)

llorona -> Λέγοντας "Ο Σαββόπουλος, ως γνωστή λαμόγια ..." και "τα τρώει χρόνια από το Δήμο Αθηναίων όντας παρών και εισπράττων σε όλες τις εκδηλώσεις..." φαίνεσαι να γνωρίζεις κάτι που εγώ προσωπικά αγνοώ .... Είσαι παρούσα στα συμβόλαια του εν λόγω Συνθέτη ? Έχει κάνει (Ο Σαββόπουλος) κάτι μεμπτό ή παράνομο το οποίο από αμέλειά μου δεν το έχω παρατηρήσει ? Το κάνει τωρα τελευταία ή το έκανε και παλιότερα στα 40 χρόνια της δουλειάς του ? Θα με βοηθούσε επίσης πέρα από τους χαρακτηρισμούς να υπήρχε και κάποιο στοιχείο ... έτσι για να το καταλάβω ...  ::)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #84 στις: 10/10/05, 19:32 »
Εχεις δίκιο φίλε μου να εκφράζεις την άποψή σου λέγοντας ότι θα θελες να μιλώ πιο συγκεκριμένα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν παρούσα σε κάποιο συμβόλαιο και φυσικά όχι σε παράνομες ενέργειες. Γνωρίζω όμως καλά πόσο δύσκολο είναι να συμμετέχεις σε εκδηλώσεις του Δήμου ειδικά του Δήμου Αθηναίων και φυσικά ,αν και ο Σαββόπουλος είναι από αυτούς που το αξίζουν λόγω έργου, δεν παύει να συμμετέχει σε όλα. Και αυτό δεν είναι κάτι που κατακτάς μόνο από το έργο σου-θέλει και τη γνωριμία και το σπρώξιμό του..Όχι πάλι ότι αυτό με πειράζει. Με πειράζει μάλλον η ατάκα "σαν κάτι άλλους που κατεβαίνουν στην πρωτεύουσα για να τα παίρνουν, πουτραγουδάν από την πλευρά της εξουσίας όχι της χαμένης εξουσίας" ή κάτι τέτοιο που ειπώθηκε από το στόμα του , θέτοντάς το όπως είπε σε αντιδιαστολή με την αξιοπρεπή και χαμηλών τόνων στάση του Κ. Κουγιουμτζή. Και με την χωρίς λόγο επίθεση κατά της μερίδας των ανθρώπων που επιλέγουν να κατέβουν στην Αθήνα για μια καλύτερη αντιμετώπιση της μουσικής τους τύχης, αφού εδώ όντως δυστυχώς, δύσκολα τα πράγματα στην περιφέρεια. όμως πριν κατηγορήσεις τους άλλους, είναι καλό να δεις αν εσύ αυτό που στηλιτεύεις το υπηρετείς. Για να υπάρχει συνέπεια λόγων-έργων. Προς θεού, δεν μιλώ για την αναγκαστική φτώχεια στο έντεχνο. Πρέπει οι μουσικοί να ζουν αξιοπρεπώς από το έργο τους-απόλυτα το πιστεύω. Απλά δεν γουστάρω τις μεγάλες κουβέντες από ανθρώπους που έχουν την ευφυία να κρύβουν αυτη την πτυχή που δεν συνάδει με το προφίλ τους. Και επίσης δν γουστάρω το λαικισμό. Με ενοχλεί..
Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση πάντως.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #85 στις: 10/10/05, 20:50 »
Για τους υπόλοιπους γνωστούς καλλιτέχνες, μάλλον ένιωσα να το βλέπουν σαν μια αρπαχτή. Πρόχειρες συνθέσεις και ερμηνείες κάτω των προσδοκιών και των δυνατοτήτων.

μην τα τσουβαλιαζουμε ολα τωρα...παροτι σεβομαι την αποψη σου δε δεχομαι οτι ολοι ηταν προχειροι...υπηρξαν κ 2-3 κομματια που ηταν υπεροχα,κ ναι θα ξεχωρισω του κραουνακη κ του νικολοπουλου(με μανο ελευθεριου να γραφει στιχους κ ενα υπεροχο διονυσιου να ερμηνευει). καλο ηταν κ του μαχαιρτσα αλλα με απογοηυτεσε η σκηνικη του προχειροτητα που ηταν λες κ εκανε τη βολτα του"δεν ειχα τπτ καλυτερο να κανω κ ηρθα!"
παντως εμενα που ημουν κ μεσα στο γηπεδο μου αρεσε απο την αποψη οτι ηταν ενα ωραια θεαμα,με καινουρια τραγουδια,αλλα απαραδεκτα,αλλα καλουτσικα κ ορισμενα διαμαντακια.
αυτα ;D ;D ;D

ΥΓ.ο,τι κ να ηταν το κομματι του κορκολη καλο η κακο,με τσανακλιδου να δινει ρεστα με καθηλωσε ομολογω....
ΥΓ2. σημερα που πηρα το σιντι με ολα τα τραγουδακια της χτεσινης βραδιας...κ τα ξανακουω,καταλαβαινω κ τη διαφορα με τη σκηνικη παρουσιαση τους....ομως ειναι στο ριπιτ κ δε θα βγουν συντομα(κ λογω του εξαιρετικου"μαγια μελαγια" ;D ;D ;D)
ΥΓ3. εγω π[αλι τσατιστηκα γιατι οπως προειπα αισθανθηκα οτι μας κοροιδεψαν με την τελικη ανακοινωση του αποτελεσματος...ε μην τρελαθουμε κιολας.....
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #86 στις: 11/10/05, 01:06 »
Δεν έχω παρακολουθήσει ακόμα τη δεύτερη μέρα του φεστιβάλ, άκουσα όμως τα τραγούδια και δε νομίζω πως το ξένο ρούχο άξιζε την πρώτη θέση.Ήταν ένα λαϊκό τραγούδι που μου θύμιζε κάποιο άλλο που θα χω ακούσει στον Μελωδία.
Ποια η λογική όμως του να βγει ένα μόνο νέο τραγούδι και να διαγωνιστεί τους γνωστούς καλλιτέχνες??
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #87 στις: 11/10/05, 09:47 »
Και επειδή έχει στηθεί μια βιομηχανία παραγωγής αυτονόητων, θα πω και εγώ το δικό μου. Ο τίτλος του φεστιβάλ πρέπει να αλλάξει. Τι θα πει φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης. Σκέτο, φεστιβάλ Ελληνικού τραγουδιού, δεν κάνει? Οι άρχοντες αυτής της πόλης, αν είχαν λίγο μυαλό, θα καταλάβαιναν ότι ένα πανελλήνιο θεσμό όπως το φεστιβάλ, τον αποδομείς, τονίζοντας τον τοπικό του χαρακτήρα, που είναι και περιστασιακός. Έμμεσα δηλαδή, αποδυναμώνεις την ικανότητά σου, να διοργανώσεις αμερόληπτο και με κύρος διαγωνισμό (ανεξάρτητα από την μουσική ποιότητα του). Και όχι ότι με ενδιαφέρει ο θεσμός, παρά τα, όσα με αφορμή αυτόν, λέγονται και πράττονται.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #88 στις: 11/10/05, 10:01 »
Οταν ακουσα το ξενο ρουχο πρωτη φορά , απο το σαιτ της ερτ το κατεβασα, ενθουσιαστηκα.
Τη Κυριακή ομολογώ πως δεν ηταν αυτό που περιμενα.Δε μου εκανε εντυπωση και η ερμηνεια μπορω να πώ πως ηταν ε...χμ...οχι και τοσο καλή.Τες πα,απο οσα τραγουδια ακουστηκαν ξεχωρισα το τραγουδι του Λουδοβίκου , η ερμηνεια της Τσανακλιδου μου αρεσε και το τραγουδακι του Λαυρεντη.
Ολοι οι υπολοιποι , ενω θα περιμενε κανεις περισσοτερα μαλλον καταληγω στο συμπερασμα οτι πηγανε εκει απλά για να πάνε...
κοινως κατι σε φουσκα μου κανει παρά σε φεστιβάλ.Ασε που ειμαι της αποψης οτι δεν υπηρχε λογος να υπαρχει φεστιβαλ για τους επώνυμους τι θα πει φεστιβάλ επωνυμων τη μια μερα και νεων την αλλη?Το φεστιβαλ θα έπρεπε να ειναι ένα και μονο για νεους καλλιτεχνες.
Οσο για τον Νιόνιο....ας μη το σχολιασω καλυτερα....ή μαλλον δεν αντεχω,θα το πώ...μας επρηξε!Αν αγαπαει τοσο τη Θεσσαλονικη και η Αθηνα ειναι τοσο χαλια , ας μετακομιζε!
 
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

monalizagreen

  • Επισκέπτης
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #89 στις: 11/10/05, 10:13 »
....απο οσα τραγουδια ακουστηκαν ξεχωρισα το τραγουδι του Λουδοβίκου , η ερμηνεια της Τσανακλιδου μου αρεσε και το τραγουδακι του Λαυρεντη.
Ολοι οι υπολοιποι , ενω θα περιμενε κανεις περισσοτερα μαλλον καταληγω στο συμπερασμα οτι πηγανε εκει απλά για να πάνε...
κοινως κατι σε φουσκα μου κανει παρά σε φεστιβάλ.Ασε που ειμαι της αποψης οτι δεν υπηρχε λογος να υπαρχει φεστιβαλ για τους επώνυμους τι θα πει φεστιβάλ επωνυμων τη μια μερα και νεων την αλλη?Το φεστιβαλ θα έπρεπε να ειναι ένα και μονο για νεους καλλιτεχνες.
Οσο για τον Νιόνιο....ας μη το σχολιασω καλυτερα....ή μαλλον δεν αντεχω,θα το πώ...μας επρηξε!Αν αγαπαει τοσο τη Θεσσαλονικη και η Αθηνα ειναι τοσο χαλια , ας μετακομιζε!
 
  συμφωνώ... ''βαρέθηκα τους πρέπει...αυτούς με τα καβούρια στην τσέπη...''

Αποσυνδεδεμένος trivial

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιf only i could make peace with my mind...
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #90 στις: 11/10/05, 11:39 »
εγώ πάντως είδα και κάτι θετικό στην συγκεκριμένη διοργάνωση... δηλαδή ό,τι δεν είδα...
και εξηγούμαι...
δεν είδα Θηβαίο
δεν είδα Μάλαμα
δεν είδα Δεληβοριά
δεν είδα Περίδη...
δεν είδα Ιωαννίδη... για μένα ευτυχώς...
και δεν είναι μόνο αυτοί αλλά και άλλοι πολλοί αξιόλογοι συγκαιρινοί τους που έλαμψαν δια της απουσίας τους (ουχί ειρωνικά...)

και δεν τίθεται απλά και μόνο θέμα προτίμησης στους συγκεκριμένους δημιουργούς (που φυσικά και δεν αρνούμαι)αλλά πιστεύω ότι μάλλον ακόμη κι αν εκλήθησαν να συμμετάσχουν θα προτίμησαν να καθίσουν παρέα με την κιθάρα τους και να περάσουν τη βραδιά τους πιο ουσιαστικά,γράφοντας πχ κανένα αξιόλογο τραγουδάκι όπως αυτά που κατά καιρούς μας έχουν συνηθίσει, παρά να εκτεθούν στη ματαιόδοξη λάμψη του Φεστιβάλ...
εφόσον σπάνια συχνάζουνε στους τηλεοπτικούς μας δέκτες τον υπόλοιπο καιρό, δεν υπάρχει λόγος να βρεθούν και στο φεστιβάλ... ένα φεστιβάλ πατιναρισμένο με την επίφαση του πολιτισμικού γεγονότος... που μόνο τέτοιο δεν ήταν τελικά, παρά αμιγώς τηλεοπτικό γεγονός, με προηγηθείσες εντατικές προ-φεστιβαλικές εκπομπές, μακρόσσυρτα τηλεοπτικά αφιερώματα κλπ κλπ, όλα σωστά ενταγμένα στο όλο πρότζεκτ...

είδαμε για μια ακόμη φορά όσους είχαμε ήδη βαρεθεί να βλέπουμε ακκιζόμενοι και διαγωνιζόμενοι, φευ, για το "ευ προβάλλεσθαι..." 

αναμενόμενο για μένα, αλλά και πάλι λίγο το κάκο, συνηθίσαμε πια...

« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/05, 11:42 από trivial »
"απωθημένος άνθρωπος είμαι κι εγώ, πόσο καλύτερα παράπονα να φτιάξω;"

Αποσυνδεδεμένος apostasi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #91 στις: 12/10/05, 10:43 »
καλημέρα.Είμαι νέα στην παρέα. Θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου για το Φεστιβάλ.Πράγματι πιστεύω πως οι στίχοι στο τραγούδι της Ευσταθίας ήταν ανεκδιήγητοι. Εμένα το τραγούδι που μου άρεσε πολύ ήταν το "Χαμένη ελπίδα" του Κοντάκου. Αλλά επειδή είχε έντονα ροκ στυλ δεν ταίριαζε σε ένα θεσμό όπωσ το φεστιβάλ.Γι' αυτό και δεν πήρε καλή θέση.Πάντως τα τραγούδια των νέων καλλιτεχνών μου φάνηκαν καλύτερα από των επωνύμων, που τα περισσότερα ήταν από αδιάφορα έως κακόγουστα...

Αποσυνδεδεμένος Balleader

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • With tired eyes,mind,soul I ...slept
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #92 στις: 13/10/05, 21:22 »
Εγω το μονο που ξεχωρισα απο τη δευτερη μερα του φεστιβαλ ηταν η κοπελια που επαιζε ντραμς στο τραγουδι του μαχαιριτσα.Μου αρεσε τρελα
665 neighbor of the Beast

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #93 στις: 13/10/05, 21:40 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:04 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #94 στις: 15/10/05, 03:18 »

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #95 στις: 14/05/06, 02:46 »
Μπορεί αυτά που λέω να είναι άσχετα με το θέμα αλλά διάβασα όλα αυτά που γράφετε για τη Θεσσαλονίκη και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι! Χαλαρώστε λίγο, τι πάθατε όλοι;
Το ότι ζούμε σε κεντροκρατικό κράτος είναι γεγονός. Το 90% των σημαντικών γεγονότων που γίνονται στην Ελλάδα λαμβάνει χώρα στην Αθήνα. Επειδή λοιπόν Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, γι αυτό και έλεγαν όποιοι έλεγαν για το πόσο σημαντικό είναι να αποκεντρωνόμαστε... Δεν μιλάω μόνο για τη Θεσ/νίκη άλλα και για όλη την υπόλοιπη Ελλάδα...
Και ακόμα είναι αναπόφευκτο έτσι όπως έχει δομηθεί το κοινωνικό σύστημα, να αναγκάζεται ο κάθε ανερχόμενος καλλιτέχνης που θέλει να κάνει κάτι σοβαρό με τη δουλειά του, να κατεβεί στην Αθήνα. Εκεί βρίσκονται όλες οι υποδομές...
Ελπίζω να κάλυψα τις κακοπροαίρετες κατά την αποψή μου δηλώσεις και δήθεν απορίες...
Ελπίζω ακόμα να μην με αποκαλέσετε άλλον έναν θεσσαλονικιό με κόμπλεξ κατωτερότητας...   ;)

Υ.Γ.
Συγχωρείστε τον έντονο τόνο μου άλλα με έπιασε το πατριωτικό μου...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #96 στις: 14/05/06, 04:26 »
8 μήνες μετά βρε Δημητρό θυμήθηκες κι εσύ να αντιδράσεις?!  ::)

Τέλος πάντων...δε νομίζω πως κανείς, ακόμα κι οι "βέροι" Αθηναίοι, επιθυμούν διακαώς τον υδροκεφαλισμό. Μακάρι να υπήρχε μεγαλύτερη αποκέντρωση, γιατί στο τέλος δε θα υπάρχει ούτε τετραγωνικό μέτρο που δε θα μυρίζεις τον ιδρώτα του διπλανού σου.

Στη συγκεκριμένη όμως διοργάνωση κάθε δεύτερη πρόταση ακολουθούσε και ο λυγμός των, κατά τα άλλα συμπαθέστατων, μελών των Άγαμοι Θύται για το δράμα της Θεσσαλονίκης, για τον τάδε τραγουδιστή που είναι από τη Θεσσαλονίκη, για τον άλφα μουσικόσυνθέτη που ο μπατζανάκης του είναι από τη Θεσσαλονίκη, για το βρακί της ξανθιάς τραγουδίστριας που φτιάχνεται από βιοτεχνία της Θεσσαλονίκης, για τη Θεσσαλονίκη που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, για τη Eurovision που δε θα γίνει στη Θεσσαλονίκη και τον εθνικό ύμνο που στον οποίο χρήσιμο είναι να προσθέσουμε και τους στίχους "Θεσσαλονίκη μου μεγάλη φτωχομάνα, που έχεις βγάλει τα καλύτερα παιδιά" κοκ.

Γενικώς μου τα έκαναν, για να το πω κομψά, τσουρέκια με την τοπικιστική τους εμμονή, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα με ενοχλούσε η συνεχής επίκληση, αν αφορούσε οποιαδήποτε άλλη πόλη, μια και δεν έχω τίποτα με τη Θεσσαλονίκη ειδικώς.

Αν όλες αυτές τις λογικές, θέλω να πιστεύω, επισημάνσεις που αφορούν μια υπερβολική εστίαση στο τοπικό χρώμα, τις θεωρείς κακοπροαίρετες, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Την προαίρεσή μου άλλωστε δεν μπορείς να τη γνωρίζεις.

ΥΓ Καλό και  χρήσιμο το πατριωτικό, αρκεί να μη θολώνει την κρίση μας. Και μην ξεχνάς πως ακόμα και παιδιά από τη Θεσσαλονίκη έδειξαν να ενοχλούνται...δε φαντάζομαι πως είναι λιγότερο πατριώτες από σένα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/06, 04:27 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #97 στις: 14/05/06, 12:02 »
Αντέδρασα τώρα γιατί πριν 1-2 μέρες έγινα μέλος...

Δε λέω πως οι Αθηναίοι δεν είναι υπέρ του αποκεντρωτισμού. Και ούτε έχω κάτι με τους Αθηναίους γενικότερα. Το πρόβλημα το έχω αφ ενός με την γενικότερη πολιτική που συνήθως ακολουθείται και με συγκεκριμένα λόγια που είδα γραμμένα στο συγκεκριμένο τόπικ. Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, λόγια του στυλ:

"Στη συγκεκριμένη όμως διοργάνωση κάθε δεύτερη πρόταση ακολουθούσε και ο λυγμός των, κατά τα άλλα συμπαθέστατων, μελών των Άγαμοι Θύται για το δράμα της Θεσσαλονίκης, για τον τάδε τραγουδιστή που είναι από τη Θεσσαλονίκη, για τον άλφα μουσικόσυνθέτη που ο μπατζανάκης του είναι από τη Θεσσαλονίκη, για το βρακί της ξανθιάς τραγουδίστριας που φτιάχνεται από βιοτεχνία της Θεσσαλονίκης, για τη Θεσσαλονίκη που βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη, για τη Eurovision που δε θα γίνει στη Θεσσαλονίκη και τον εθνικό ύμνο που στον οποίο χρήσιμο είναι να προσθέσουμε και τους στίχους "Θεσσαλονίκη μου μεγάλη φτωχομάνα, που έχεις βγάλει τα καλύτερα παιδιά" κοκ."

Αν θέλετε να διαφωνήσετε με την άποψη και τα λεγόμενα των οποιδήποτε άγ**ων θυτών καλό είναι να το κάνετε χωρίς υπερβολικά λόγια που μειώνουν αυτό που θέλουν να πουν.

Μόνο μια κοπέλα από τη Θεσ/νίκη είδα να συμφωνεί...

Όσο για την πρόθεση αυτών που λέγονται έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να ξέρω αν είναι κακοπροέραιτα ή όχι και ζητώ συγνώμη. Απλά ήταν η δικιά μου εντύπωση.


Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #98 στις: 14/05/06, 15:56 »
Αν θέλετε να διαφωνήσετε με την άποψη και τα λεγόμενα των οποιδήποτε άγ**ων θυτών καλό είναι να το κάνετε χωρίς υπερβολικά λόγια που μειώνουν αυτό που θέλουν να πουν.

Η υπερβολή χρησιμοποιείται σκοπίμως για να προσδώσει σατιρική διάθεση, αλλά και για να καταδείξει επαρκώς το μέγεθος του φαινομένου. Ο καθένας είναι φαντάζομαι αρκετά έξυπνος για να αντιληφθεί πως τα πράγματα φυσικά και δεν έγιναν ακριβώς όπως τα περιγράφω, αλλά αυτό δε σημαίνει πως κι οι ίδιοι οι συντελεστές της παραγωγής και παρουσίασης δεν ξεπέρασαν τα ανεκτά όρια μεταξύ της θεμιτής τοπικής προβολής και της τοπικιστικής εμμονής που καταντάει ενοχλητική και φέρνει τα αντίθετα ακριβώς αποτελέσματα από τα επιθυμητά.

Στην τελική ένα φεστιβάλ ήθελα να παρακολουθήσω, όχι την εξιστόρηση του τοπικού δράματος. Λάθος χρόνος, λάθος μέρος.

Παράθεση
Μόνο μια κοπέλα από τη Θεσ/νίκη είδα να συμφωνεί...

Μια και είσαι 1-2 μέρες εδώ μέσα (και καλώς ήλθες κι όλας), προφανώς και αγνοείς από που προέρχεται η σκούφια του καθενός. Το γεγονός λοιπόν πως κάποιος απλώς δε δήλωσε Θεσσαλονικιός σε ένα post του, δε σημαίνει πως δεν είναι κι από εκεί. Όπως μπορείς να διαπιστώσεις η πλειονότητα των απόψεων ήταν μάλλον επικριτική τόσο για το μουσικό περιεχόμενο, όσο και για την παρουσίαση.

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
Απ: ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
« Απάντηση #99 στις: 15/05/06, 00:17 »
 :)

Προφανώς η συζήτηση μας έχει μετατραπεί σε άτυπο δικαστήριο γιατί έχουμε αρχίσει να παίζουμε με τις λέξεις...

Αυτή η σάτιρα είναι που μειώνει τη σημασία αυτών που λένε. Και στην τελική ας μη ξεχνάμε πως υπάρχει και κάποιο δίκιο σε όλα αυτά που ειπώθηκαν άσχετα αν το παράκαναν όπως λες. (Αν και έχει περάσει τόσος καιρός που με το ζόρι θυμάμαι ακόμα και τα τραγούδια...)
Πιστεύω πως αυτό που παρακολούθησες ήταν όντως ένα φεστιβάλ και όχι η εξιστόρηση του τοπικού δράματος, όπως επίσης ότι ήταν ο σωστός χρόνος και το σωστό μέρος καθώς ήταν όταν η Θεσ/νίκη είχε τόση δημοσιότητα ώστε να ακουστούν όλα αυτά από αυτούς που έπρεπε. Πιστεύω ακόμα πως αν συμμεριζόσουν και εσύ τα παραπάνω, δε θα έβρισκες τη σάτιρα κατάλληλη για αυτήν τη περίπτωση.
Αυτά, συν το ότι η "τοπικιστική εμμονή" σου φάνηκε ενοχλητική συντελούν στο ότι οι εντυπώσεις είναι εντελώς υποκειμενικές και επομένως κανένας απ τους δυο μας δεν μπορεί να βρεί 100% το δίκιο του.
Ας το αφήσουμε λοιπόν για να μη μιλάμε για αυτό το θέμα για πάντα και ο καθένας ας πάρει ότι μπορεί και θέλει από αυτή τη κουβέντα μας...  ;)

Καλώς σας βρήκα!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/02, 09:35
από Britney
13 Απαντήσεις
9132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/05, 16:01
από maria
46 Απαντήσεις
17503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 13:46
από pimami
75 Απαντήσεις
25496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/06, 14:31
από Costa Ex@rho
14 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 10:46
από Δημήτρης (Gear)
7 Απαντήσεις
5169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 15:57
από Μαργαρίτα Π.
3 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
3517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/10, 18:00
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 17:07
από krios80
0 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 22:59
από krios80