Αποστολέας Θέμα: Οδηγος επιβιωσης (και καλα) για αρχαριους 2, ενισχυτες  (Αναγνώστηκε 90344 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Μιας που αναφερθηκε λαμπα με τρανζιστορ...
Ηθελα να ρωτησω....τι γνωμη εχετε για τους υβριδικους ενισχυτες?Χανεται ποιοτητα ηχου κατα την ενισχυση? :-\

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εν θα δεις καμια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ ενος καλου τρανζιστορ και ενος υβριδικου.
Κατ'εμε ειναι περισσοτερο μαρκετιστικο "τρικ", παρα μια αξιολογη τεχνολογια που να καθιστα υποκαταστατο τα υβριδια για τους λαμπατους.
Αν υπαρχουν (υπαρξουν) υβριδικοι που να εχουν λαμπα στο τελικο σταδιο και οχι στην προενισχυση, ισως να ειχαν καλυτερα αποτελεσματα (αλλα τοτ εποιο το κερδος στο να μην εχεις εναν full λαμπατο;).
Δεν εννοω οτι το προενισχυτικο σταδιο ειναι αναξιο λογου οσων αφορα την χρηση λυχνιων, απλα στο τελικο σταδιο παιζεται το περισσοτερο παιχνιδι του tone...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εν θα δεις καμια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ ενος καλου τρανζιστορ και ενος υβριδικου.
Κατ'εμε ειναι περισσοτερο μαρκετιστικο "τρικ", παρα μια αξιολογη τεχνολογια που να καθιστα υποκαταστατο τα υβριδια για τους λαμπατους.
Αν υπαρχουν (υπαρξουν) υβριδικοι που να εχουν λαμπα στο τελικο σταδιο και οχι στην προενισχυση, ισως να ειχαν καλυτερα αποτελεσματα (αλλα τοτ εποιο το κερδος στο να μην εχεις εναν full λαμπατο;).
Δεν εννοω οτι το προενισχυτικο σταδιο ειναι αναξιο λογου οσων αφορα την χρηση λυχνιων, απλα στο τελικο σταδιο παιζεται το περισσοτερο παιχνιδι του tone...

Χμμμ...ο τελικος λοιπον μετραει ε?
Εγω απο οτι εχω διαβασει ο λαμπατος ως τελικος χρωματιζει τον ηχο....
Αντιθετα τρανζιστορ τελικοι απλα ενισχυουν αυτο που περνουν (διαφερουν μονο στο οτι απο ενισχυτη σε ενισχυτη γινετε ενισχυση μεγαλυτερης εντασης σε διαφορετικες συχνοτητες)
Ελπιζω να το εθεσα σωστα και να μην σε μπερδεψα! ;D
Λαθος διαβασα? :D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Εξαρταται για τι χρηση θες τον ενισχυτη.
Αν θες πχ να χρησιμοποιησεις ενα modelling προενισχυτη και χρειαζεσαι εναν τελικο για να τον συνδεσεις πανω του, τοτε προφανως θες εναν ενισχυτη οσο το δυνατον πιο "αχρωματιστο", για να ακους ακριβως αυτο που βγαζει ο προενισχυτης (και που στην προκειμενη περιπτωση λογω modelling, κανει εξωμοιωση οχι μονο του προενισχυτικου σταδιου καθε ενισχυτη που μοντελοποιειται, αλλα και του τελικου σταδιου του, της καμπινας ηχειων του κοκ), χωρις να "αλλοιωνεται" ο ηχος του απο τον τελικο.
Αν εχεις εναν λαμπατο προενισχυτη, ειναι πιθανοτερο να θες να τον συνδυασεις με καποιον λαμπατο τελικο, μιας και θες αυτον τον χρωματισμο που θα κανει ενας λαμπατος τελικος (μιας και σε αυτη την περιπτωση ο προενισχυτης σου δεν κανει modelling ενος ενισχυτη, απλα σου δινει το προενισχυτικο τμημα ενος κανονικου ενισχυτη - πχ ο rectifier preamp της Boogie).
Περα απο αυτα, οι τρανζιστορ συνηθως χρωματιζουν λιγοτερο τον ηχο, οχι λογω καλυτερης υλοποιησης, αλλα γιατι λογω κατασκευης δεν θα κομπρεσαρουν τον ηχο οσο δυναμωνουν και στενευει το headroom τους (αυτο κανουν οι λαμπατοι).
Οι λαμπατοι οσο τους δινεις ενταση, απο ενα σημειο και μετα σταματουν να δινουν πραγματικη ενταση και αυξανουν το ποσοστο παραμορφωσης στο τελικο σταδιο, που σαν αποτελεσμα εχει το κομπρεσαρισμα του ηχου, το "στρογγυλεμα" του, ενα εντονο touch sensitivity και μια αισθηση bouncing στον ηχο.
Ολα αυτα ειναι απολυτως θεμιτα στους λαμπατους ενισχυτες (κιθαρας τουλαχιστον). Αυτο ειναι που δινει την "μαγεια" σε εναν καλο λαμπατο που πουσαρεται.
Στους τρανζιστορ, παλι λογω κατασκευης, αυτο απλα δεν συμβαινει. Οταν αρχισει να παραμορφωνει ο τελικος τρανζιστορ, απλα κοβει τις συχνοτητες (clip) που ξεπερνουν το headroom του, πραγμα που δημιουργει ασχημη παραμορφωση και γενικοτερα χαλια ηχο που κανεις δεν θελει.
Ξαναλεω, αυτο δεν σημαινει οτι το προενισχυτικο σταδιο ειναι ανευ σημασιας (αν εχει λαμπες δηλαδη ή οχι), απλα την τεραστια διαφορα την κανει το τελικο σταδιο. Πιστευω οτι στο προενισχυτικο σταδιο, τα τρανζιστορ εχουν κανει καλη δουλεια. Το προβλημα ειναι στο τελικο σταδιο ομως...
Εχε βεβαια υποψην σου, οτι οπως ειπα και στην αρχη, καθε ενισχυτης εχει και την χρηση του.
Ετσι, σε hi gain καταστασεις, συνηθως δεν θες να κομπρεσσαρει πολυ ο ηχος σου (μιας και ηδη υπαρχει εντονο κομπρεσσαρισμα απο το πολυ gain) γιατι σε μια τετοια περιπτωση θα χασεις δυναμικες, ατακα, θα μπερδευονται οι νοτες μεταξυ τους κτλ.
Για αυτο ακριβως τον λογο, οταν εχεις ενισχυτη hi gain και τον χρησιμοποιεις με αρκετη παραμορφωση, καλυτερα ειναι να κρατας το master volume χαμηλα (σε λαμπατους) για να μην κομπρεσσαρει πολυ ο τελικος και σου χαλαει τον ηχο.
Αντιθετα σε πιο καθαρους, mid/low gain ενισχυτες, θες να παιζεις σε μεγαλες εντασεις και με χαμηλη παραμορφωση απο το προενισχυτικο σταδιο για να στρογγυλευεις τον ηχο σου, να τους δινεις sustain κτλ.
Βεβαια, μην ξεχνας οτι οι τρανζιστορ για καποια ειδη μουσικης ειναι "μανουλες".
Αν θες πχ εντονη παραμορφωση αλλα πολυ στακατη και κοφτη, ενας καλος τρανζιστορ ενισχυτης μπορει να σε βοηθησει κοκ.
Οποτε, ολα ειναι θεμα χρησης.
Αν λοιπον μιλας για ενισχυτη που θα αναλαβει να ενισχυσει modelling προενισχυτη, τοτε καλυτερα να πας για εναν ενισχυτη που θα πλησιαζει οσο το δυνατον περισσοτερο FRFR (full range, flat response) υλοποιηση.
Αν μιλας για ενισχυτη που θα αναλαβει να ενισχυσει λαμπατο προενισχυτη, αναλογως της χρησης που θα του κανεις (εδος μουσικης, εντασεις κτλ) μπορει να θες ειτε λαμπατο, ειτε τρανζιστορ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου πρωτα απο ολα! :)

Καλυτερα να μιλησω συγκεκριμενα...
καποια στιγμη στο μελλον θα φτιαξω μια κεφαλη μπασου...το τελικο σταδιο θα ειναι σιγουρα τρανζιστορ καθως οι λαμπατοι τελικοι εχουν ενα Ά κοστος (μετασχηματιστης εξοδου κυριως)!

Ηδη εχω φτιαξει αρκετα πεταλια και τωρα φτιαχνω προενισχυσεις(τρανζιστορ και λυχνια) για να τα ακουσω ΟΛΑ και να καταληξω στο κυκλωμα το οποιο θα βαλω στην κεφαλη ως προενισχυση γιατι κακα τα ψεματα το κοστος θα ειναι μεγαλουτσικο και μια τετοια κατασκευη μια φορα θα γινει...

Οποτε το σκεφτομαι διπλα για το αν τελικα θα γινει hybrid ή solid state :-\

Ως μπασιστας δεν αναζηταω πολυ παραμορφωση παρα μονο λιγο ''crisping'' στην ακρη του ηχου για blues κυριως, και καθαρα για slap...





Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν νομιζω οτι για μπασσιστες ειναι απαραιτητοι οι λαμπατοι ενισχυτες.
Για την ακριβεια, νομιζω οτι μια καλη τρανζιστορατη υλοποιηση θα ηταν μαλλον καλυτερη.
Θα εχεις καλυτερη ατακα (που το θες) και πιο καθαρο ηχο ακομα και σε δυνατες εντασεις με εναν καλο τρανζιστορ.
Ενας λαμπατος θα αρχισε να κομπρεσσαρει σε μεγαλες εντασεις και μπορει να κανει την αποκριση του ενισχυτη πιο αργη (πχ να μην προλαβαινουν οι μπασσες συχνοτητες να σβηνουν πριν να ακουστει η επομενη).
Το edge που θες μπορεις να το παρεις με καταλληλη χρηση EQ και (κυριως) με σωστη υλοποιηση στην καμπινα ηχειων (ειδικα τα crossover που θα αναλαβουν να διαχωρισουν τις συχνοτητες για το woofer και την κορνα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Θα ηθελες να δωσεις μερικες συμβουλες πανω στο equalisation?
Για την καμπινα τωρα δεν θα ηθελα κορνα γιατι τσιριζει αρκετα και σου περνει τα αυτια....
Εγω τουλαχιστον στον ibanez sw65 μου την εβγαλα την κορνα γιατι δεν παλευοταν τα πριμα της! :)
Ισως να ειναι ''της πλακας'' η κορνα?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Για αυτα θα πρεπει να ρωτησεις καποιον που να ασχολειται με το θεμα κατασκευης και μελετης ηχειων και ενισχυτων πιο "ενεργα".
Εγω μπορω μονο γενικες κατευθυνσεις να δωσω.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι για να εχεις ενα σωστο αποτελεσμα, πρεπει να ξερεις τι κανεις (τι κανει το καθε τι μεσα σε εναν ενισχυτη και τι αποτελεσμα θα εχεις πειραζοντας το πχ), τι υλικα και πως θα τα χρησιμοποιησεις κτλ.
Μπορει πχ να ειναι θεμα μουφας crossover οσα περιγραφεις ή κακης ποιοτητας κορνα ή και τα 2...

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Για αυτα θα πρεπει να ρωτησεις καποιον που να ασχολειται με το θεμα κατασκευης και μελετης ηχειων και ενισχυτων πιο "ενεργα".
Εγω μπορω μονο γενικες κατευθυνσεις να δωσω.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι για να εχεις ενα σωστο αποτελεσμα, πρεπει να ξερεις τι κανεις (τι κανει το καθε τι μεσα σε εναν ενισχυτη και τι αποτελεσμα θα εχεις πειραζοντας το πχ), τι υλικα και πως θα τα χρησιμοποιησεις κτλ.
Μπορει πχ να ειναι θεμα μουφας crossover οσα περιγραφεις ή κακης ποιοτητας κορνα ή και τα 2...

Δεν υπαρχει καν crossover....
Το tweeter ειναι συνδεδεμενο παραλληλα με το woofer...
Μονο αυτο....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Αν κανεις μετατροπη ή κατασκευη απο την αρχη, μηπως θα επρεπε να σκεφτεις τα crossover;
Για frfr λυσεις και για ενισχυτες για μπασσα νομιζω οτι ειναι ψιλο-απαραιτητα για σοβαρα αποτελεσματα (και ελεγχο του ηχου σου)...
Επισης αν εισαι σε σταδιο κατασκευης, θα προτεινα να ενσωματωσεις και καποιο γραφικο EQ (θα προτεινα μεταξυ προενισχυτη και τελικου στην αλυσιδα).
Για το ποιες συχνοτητες θα εχει αυτο και ποιο λογο db/oct θα εχει, καλυτερα να ψαξεις σε sites κατασκευων, γιατι καθε οργανο εχει τα δικα του sweet spots που συνηθως θα θες να πειραζεις με το γραφικο. Για κιθαρες θα μπορουσα να πω καποιες συχνοτητες, για μπασσα δεν γνωριζω.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Εχω ψαξει ηδη για τις συχνοτητες....θα βαλω 5band eq....
Εαν ομως η προενισχυση ειναι λαμπα τοτε το eq θα μπει πρωτο πρωτο στην αλυσιδα(eq-λυχνια-τελικος) επειδη πιστευω πως θα υπαρχει προβλημα με clipping οταν ειναι δυνατα η λαμπα...

Σκεφτομαι να τα κανω slide ποτενσιομετρα στο eq αλλα οι τρυπες τους (λωριδες),μαλλον θα με δυσκολεψουν πολυ! ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν ειναι απαραιτητο να μπει πριν την προενισχυση.
Μπορεις ανετα να το βαλεις μετα την προενισχυση και να του δινεις την δυνατοτητα μονο να κοβει και οχι να δινει (αν κρινεις οτι οντως εχεις προβλημα). Εξαλλου μην ξεχνας οτι το EQ βρισκεται για να εξισσοροπει και εκτος αυτου, αν ειναι να βαλεις EQ πριν την προενισχυση, τοτε παρε ενα πεταλακι και κανε την δουλεια σου, μην ασχολεισαι να το ενσωματωσεις εντος ενισχυτη.
Αν παντως θες την maximu παραμετροποιηση του EQ, θα προτεινα αν μπορεις να βαλεις καποιο παραμετρικο και οχ απλο γραφικο EQ.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Χμμμ...
εψαξα λιγακι για παραμετρικο eq...
Ενδιαφερον φαινεται απλα παντα ημουν συμφιλιωμενος με το γραφικο και μου φαινεται αρκετα πιο πρακτικο και απλο(το γραφικο).....

Το ενδεχομενο να βαλω passive eq δεν το σκεφτομαι καθως εχω φαει αρκετες πικρες στις κατασκευες σε αυτον τον τομεα...

Οσο για το πεταλακι ηδη εχω ενα....απλα οταν πηγαινω για live θα ηθελα(οπως και ολοι) να κουβαλαω ελαχιστα πραγματα...

Ευχαριστω για ολες σου τις απαντησεις! :)







Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δεν υπαρχει καν crossover....
Το tweeter ειναι συνδεδεμενο παραλληλα με το woofer...
Εάν έχει γίνει αυτό, τότε μάλλον το tweeter έχει ήδη καταστραφεί..
Ελάχιστα πολύ ακριβά tweeters που ξερω έχουν ενσωματωμένη προστασία κατά τέτοιων λαθών, όλα τα υπόλοιπα αδυνατούν παντελώς να χειριστούν την ενέργεια η οποία διοχετεύεται από τις χαμηλές συχνότητες και τερματίζουν, πρώτα από θέμα διαδρομής και δεύτερα από θέμα θερμικής ανοχής και είτε καίγονται τελείως, είτε καταστρέφονται μερικώς και παραμορφώνουν. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ibanezbass

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Τασος
    • Προφίλ
Δεν υπαρχει καν crossover....
Το tweeter ειναι συνδεδεμενο παραλληλα με το woofer...

Εάν έχει γίνει αυτό, τότε μάλλον το tweeter έχει ήδη καταστραφεί..
Ελάχιστα πολύ ακριβά tweeters που ξερω έχουν ενσωματωμένη προστασία κατά τέτοιων λαθών, όλα τα υπόλοιπα αδυνατούν παντελώς να χειριστούν την ενέργεια η οποία διοχετεύεται από τις χαμηλές συχνότητες και τερματίζουν, πρώτα από θέμα διαδρομής και δεύτερα από θέμα θερμικής ανοχής και είτε καίγονται τελείως, είτε καταστρέφονται μερικώς και παραμορφώνουν.


Νομιζω το εθεσες παρα πολυ καλα....σε καποια στιγμη το συνδεσα μονο του....
Με την ενταση τερμα επαιζε παρα πολυ χαμηλα ισα που το ακουγες και σε κουφαινε....

Αυτο που λες για την προστασια τωρα...το tweeter ειναι piezo...νομιζω πως τετοιου τυπου ηχεια ειναι αυτοπροστατευομενα στις χαμηλες συχνοτητες (βλεπε γραφικη παρασταση εδω )(δεν ειναι το δικο μου tweeter)

Αποσυνδεδεμένος Sotos7Xania

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα.Είμαι σχετικά νέος στη ναναζήτη του tone  kαι στο ψάξιμο για πετάλια και ενισχυτές αν και πάω κοντά στα 6 χρόνια.Μέσα στους επόμενους μήνες θα διαθέσω ένα budget κοντά στα 1000-1200 για νέα κιθάρα ή και να πεταλίερα ή ενισχυτή(ή και τα δυο),αναλόγως με το πόσο θα κοστίσει η επιλογή μου στην κιθάρα τελικώς.Έχω ένα Roland Cube 60 Watt(νομίζω πως δνε κυκλοφορεί πλεόν αλλά έχουνε βγει διαφορετικές τουε εκδόσεις) ο οποίος είναι αρκετά καλός για Modeling ενισχυτή.Πρόσφατα δανείστηκα παό ένα φίλο το m2  metal zone πεταλάκι της boss για να φτιάξω ένα βίντεο για το οποίο χρειαζόμουν να αλλάζω κανάλια στον ενισχυτή γρήγορα(δεν έχω footswitches).Παρατήρησα πως πάνω στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή όσο και αν πείραζα το eq του πεταλιού δεν βρήκα το tone Που μου άρεσε πραγματικά(ήταν ορισμένες φορές ικανοποιητικό αλλά όχι αυτό που έψαχνα).Μάλιστα συνήθως ήταν αρκετά άσχημο το αποτέλεσμα.Παίζει ρόλο το ότι έβαλα ψηφιακό πετάλι πάνω σε ψηφιακό ενισχυτή??Το ρωτάω γιατί σε άλλο ενισχυτή που ήταν αναλογικός(ένα μοντέλο peavy αλλά δεν θυμάμαι ποιό) ο ήχος ήταν αισθητά καλύτερος στις περισ΄σοτερες περιπτώσεις(πάλι όχι ακριβώς αυτό που έψαχνα αλλά πολύ καλύτερος από πριν).Εδώ να αναφέρω ότι από το βρώμικο κανάλι του ανισχυτή μου δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο,θα έλεγα πως είναι αρκετά καλό.Σε συνδυασμό όμως με το συγκεκριμένο πετάλι και το καθαρό και το βρώμικο κανάλι ακουγόταν πολύ πιο άσχημο από ότι με τον ενισχυτή μόνο του.Έχω κοιτάξει διάφορους λαμπάτους ενισχυτές γύρω στα 300 ευρώ(bugera κυρίως) για του οποίους έχω ακούσει καλά λόγια και σκεφτόμουν ότι ίσως να ρίξω λίγο την τιμή της κιθάρα για να αγοράσω ενισχυτή και αν θέλω πολλά εφφέ να  πάρω μια πεταλιέρα και να έχω αυτό το combo.Προτείνετε αυτή την λύση ή ίσως θα ήτνα καλύτερα να πάρω όσο καλύτερη κιθάρα μπορώ και απλά για τον ενισυτή να αγοράσω footswitches δεδομένου ότι δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο από τον ενισχυτή μου???Θα μπορούσα βέβαια να πουλήσω αυτόν και να πάρω τον λαμπάτο ή να αγοράω μόνο κιθάρα(όσο καλύτερη μπορώ)και μόλις βρω ευκαιρία να αγοράσω τον bugera και μια αναλογική ή ψηφιακή πεταλιέρα.Έτσι θα μου μείνει και ο Roland.Τι θα θεωρούσατε ως καλύτερη λύση???

Αποσυνδεδεμένος chrisfireguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Φίλε είμαι λίγο αρχαριος και με βοηθησες πολύ για 2-3πραγματα που δεν ήξερα
Μια ερωτηση ο bugera 6262-212 είναι υδριβικος ή λαμπάτος? :roll :solo :clap :roll :clap :clap :clap :clap :clap :clap

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Φίλε είμαι λίγο αρχαριος και με βοηθησες πολύ για 2-3πραγματα που δεν ήξερα
Μια ερωτηση ο bugera 6262-212 είναι υδριβικος ή λαμπάτος? :roll :solo :clap :roll :clap :clap :clap :clap :clap :clap
λαμπάτος!.. full!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Συγγνώμη για την ασχετοσύνη, αλλά αν δε ρωτήσεις δεν μαθαίνεις:
Ο ενισχυτής κιθάρας πρέπει να είναι εξειδικευμένος; Δεν γίνεται δηλαδή να χρησιμοποιηθεί είτε ένας ολοκληρωμένος είτε ένα σετ προ-τελικού από αυτούς που ακούμε μουσική στο σπίτι;
Αν έρθει δηλαδή ένας φίλος μου στο σπίτι θα πρέπει να κουβαλήσει (εκτός της κιθάρας του) και τον ενισχυτή και το ηχείο του;
Το ρωτάω γιατί ανεβάζει και το συνολικό κόστος εξοπλισμού για κάποιον που θέλει να μάθει ηλ. κιθάρα, εκτός αν έχω καταλάβει λάθος.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Εύλογη είναι η απορία σου.

Ναι, ο ενισχυτής της ηλ. κιθάρας πρέπει να είναι εξειδικευμένος. Χωρίς να είμαι ειδικός θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω την διαφορά του με έναν ενισχυτή hi-fi, home cinema, κ.τ.λ.π.

Ο συνδυασμός ενισχυτής hi-fi και ηχεία, προκειμένου να κάνει σωστά την δουλειά του πρέπει να έχει, μεταξύ άλλων, τα εξής χαρακτηριστικα:
  • Να ενισχύει όλες τις ακουστικές συχνότητες (αυτές, δηλαδή, που αντιλαμβάνεται το αυτί), που κυμαίνονται, χονδρικά, στο εύρος 0Hz - 20000Hz.
  • - Να είναι "διαφανείς" στο εισερχόμενο σήμα (π.χ., αυτό που του δίνει το CD player), που σημαίνει:
  • Να ενισχύει όλες τις συχνότητες με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή, να μην υπάρχουν περιοχές συχνοτήτων που ενισχύονται περισσότερο και άλλες λιγότερο.
  • Να μην προκαλεί μη-γραμμική παραμόρφωση σε μεγάλες εντάσεις, φαινόμενο που μάλλον θα έχεις παρατηρήσει σε παλιά, φθηνά "τρανζιστοράκια".
Αντίθετα, ο συνδυασμός ενισχυτής - ηχείο της ηλ. κιθάρας έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
  • Μιας και το εύρος συχνοτήτων που παράγει η κιθάρα είναι πολύ μικρότερο των 20000Ηz (μέχρι, περίπου τα 10000Hz φτάνει), δεν χρειάζεται να ληφθεί μέριμνα (και επιπλέον κόστος) για τις υψηλότερες συχνότητες.
  • Ο ενισχυτής εισάγει εσκεμμένα μη-γραμμική παραμόρφωση, ακόμα και σε μικρές εντάσεις (αυτό που λέμε "overdrive", "distortion", κ.α.). Αυτό γίνεται προκειμένου να "εμπλουτιστεί" το αρχικό σήμα που δίνουν οι μαγνήτες της ηλ. κιθάρας. Μιας το σώμα της ηλ. κιθάρας δεν συμπεριφέρεται ως ηχείο (όπως συμβαίνει στην κλασσική), ο ήχος που παράγει μία χορδή, εκτός από αδύναμος, είναι και, ακουστικά, "φτωχός". Η παραμόρφωση, το βαθμό της οποίας μπορείς να καθορίσεις, προσθέτει "χαρακτήρα" στον ήχο.
  • Δεν είναι απαραίτητο οι συχνότητες να ενισχύονται με τον ίδιο τρόπο. Τυπικά, κάθε κατασκευαστής δίνει προτεραιότητα σε συγκεκριμένες συχνότητες, ώστε, σε συνδυασμό με τον μηχανισμό μη-γραμμικής παραμόρφωσης, να προκύπτει ένας χαρακτηριστικός ήχος (για αυτό θα δεις να λέμε, π.χ., για "ήχο Fender", "ήχο Marshall", "ήχο Mesa Boogie", κ.τ.λ.π.).
Όπως αντιλαμβάνεσαι, οι απαιτήσεις του ενισχυτή/ηχείου ηλ. κιθάρας έιναι πολύ διαφορετικές από αυτές ένος hi-fi συστήματος. Αν περάσεις το σήμα της ηλ. κιθάρας στον ενισχυτή hi-fi, θα ακούσεις μόνο τον "ατόφιο" ήχο των χορδών, που, αν και καλός, δεν συγκρίνεται με τον αντίστοιχο ήχο που βγάζεις ένας ενισχυτής ηλ. κιθάρας. Προφανώς, με τον hi-fi ενισχυτή δεν γίνεται λόγος για παραμόρφωση. (Αντίστοιχα, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή ηλ. κιθάρας ως αντικατάστατο ενισχυτή hi-fi.)

Παρόλαυτα, μπορείς να αξιοποιήσεις τον hi-fi ενισχυτή σου αν "συνδέσεις" την κιθάρα στον υπολογιστή σου, περάσεις το σήμα σε κατάλληλα προγραμμάτα που προσομοιώνουν τα στάδια ενίσχυσης/ηχείου ενός ενισχυτή ηλ. κιθάρας, και προωθήσεις το τελικό σήμα στο hi-fi. Με αυτό τον τρόπο γλιτώνεις το κόστος αγοράς ενισχυτή-ηχείου πληρώνoντας όμως το hardware "σύνδεσης" κιθάρας - pc - hi-fi, και το software.

Η γνώμη μου είναι ότι για αρχάριο καλύτερο είναι να ξεκινήσει με ένα μικρό, φθηνό ενισχυτή. Η λύση software θέλει κάποια εμπειρία και χρόνο να το ψάξεις, ενώ με τον ενισχυτή ξεκινάς αμέσως να παίζεις. Σίγουρα, ο φθηνός ενισχυτής δεν θα βγάζει και τόσο καλό ήχο, αλλά δεν είναι κάτι που νοιάζει τον αρχάριο μιας και θα ακουστεί το ίδιο "χάλια" και σε ενισχυτή των 5000Εuro :) . Όταν, με τον καιρό, νιώσει βελτίωση στην τεχνική, θα προκύψει και η ανάγκη "αναβάθμισης" ήχου, και η μέχρι τότε εμπειρία του θα τον βοηθήσει να επιλέξει την επόμενη κίνηση του.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Ο ενισχυτής μου είναι με λάμπες αλλά δεν έχει fx loop.
Επειδή δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στην απουσία fx loop (πλην ίσως της απλούστερης κατασκευής και του πιθανώς χαμηλότερου κόστους),
μπορείτε να μου πείτε τι μειονεκτήματα/περιορισμοί υπάρχουν στις επιλογές που (μάλλον δεν) έχω για πετάλια ή πεταλιέρες (αλήθεια, τι κάνει μια πεταλιέρα, έχω διαβάσει πολύ, δεν έχω καταλάβει τον ορισμό της).

1) Επειδή τα πετάλια είναι προενίσχυση πρέπει να μπαίνουν ανάμεσα σε προ και τελική ενίσχυση, σωστά; Άρα εγώ πως μπορώ να δοκιμάσω άλλους ήχους;

2) Αν θέλω να βάλω στην αλυσίδα και ένα drum machine, γίνεται ή θα έχω χάλια ήχους;

 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Κανείς;

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Ο ενισχυτής μου είναι με λάμπες αλλά δεν έχει fx loop.
Επειδή δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στην απουσία fx loop (πλην ίσως της απλούστερης κατασκευής και του πιθανώς χαμηλότερου κόστους),
μπορείτε να μου πείτε τι μειονεκτήματα/περιορισμοί υπάρχουν στις επιλογές που (μάλλον δεν) έχω για πετάλια ή πεταλιέρες (αλήθεια, τι κάνει μια πεταλιέρα, έχω διαβάσει πολύ, δεν έχω καταλάβει τον ορισμό της).

1) Επειδή τα πετάλια είναι προενίσχυση πρέπει να μπαίνουν ανάμεσα σε προ και τελική ενίσχυση, σωστά; Άρα εγώ πως μπορώ να δοκιμάσω άλλους ήχους;

2) Αν θέλω να βάλω στην αλυσίδα και ένα drum machine, γίνεται ή θα έχω χάλια ήχους;

 


οι πεταλιέρες (Multi-effects) σου προσφέρουν διάφορα εφφέ , προενισχύσεις αλλά και εξομοιώσεις ενισχυτών και καμπινών
συνίσταται να χρησιμοποιούνται στο loop . στις περισσότερες σύγχρονες υπάρχει ρύθμιση για χρήση και μπροστά απο ενισχυτή.
τα εφφέ πετάλια (reverb , delay , modulations κτλ) συνήθως μπαίνουν στο loop αλλά χωρίς να είναι απαγορευτική η χρησιμοποίησή τους και μπροστά.

για το drum machine που αναφέρεις δεν έχω ιδέα . πάντως ορισμένες πετaλιέρες διαθέτουν και drum machine

Jeff's Tip of the Week - Hooking Up Effects Pedals
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/14, 12:01 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
12276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 13:47
από cbk
9 Απαντήσεις
5389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 14:57
από Conception
15 Απαντήσεις
22221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
17 Απαντήσεις
8133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 02:09
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
43309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 20:34
από Eddie~Maiden
38 Απαντήσεις
81701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:42
από hawk13
42 Απαντήσεις
86659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 22:59
από cbk
3 Απαντήσεις
4069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 13:48
από koulis21R
37 Απαντήσεις
69832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
4 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 21:28
από rodort1