Ψηφοφορία

Ποια ειναι η γνωμη σας για τον ρολο που εχουν τα ναρκωτικα στη Rock μουσικη?

Θετικη(κανει καλο τις μπαντες)
6 (19.4%)
Αρνητικη(καταστρεφει τις μπαντες)
13 (41.9%)
Ουτε το ενα ουτε το αλλο
12 (38.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 30

Η ψηφοφορία έληξε: 21/09/06, 16:07

Αποστολέας Θέμα: Χρειάζεται ο μουσικός τα ναρκωτικα για να δημιουργήσει;  (Αναγνώστηκε 38480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Κατα τη γνωμη μου οποιος παιρνει ναρκωτικα δεν ειναι πραγματικος καλλιτεχνης. >:(

Μήπως υπονοείς ότι ο Μέγιστος Stamatis δεν ειναι πραγματικός καλλιτέχνης ? Ας είμαστε λίγο σοβαροί...

Οι μόνοι που ξέρω φορ σουρ ότι δεν "πίνουν" είναι οι Dream Theater (μόνο ο Πορτνόιος χτυπά κανά Jack)... Για τους υπόλοιπους που ξέρω και ακούω (από σκυλομπαρόκ έως gore metal) το κατιτίς τους, καμιά ψιλή την χτυπάν ή έστω τη χτύπησαν έστω μία φορά για να γράψουν... Φορ σουρ, σε λέω...
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Κατα τη γνωμη μου οποιος παιρνει ναρκωτικα δεν ειναι πραγματικος καλλιτεχνης. >:(

Είναι πράγματι εξωπραγματικός... 8)
Άλλωστε οι μισοί θέλουν την τέχνη για να τους βγάλει από την πραγματικότητα και οι άλλοι μισοί για να τους βάλει σε αυτήν... :D
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Μια χιουμοριστικη πλευρα του θεματος ειναι η εξης...ναι τα χρειαζεται... για να τα πουλαει,να βγαζει ενα σωρο λεφτα οποτε να μην ασχολειται με απλα πραγματα οπως η βιοπαλη και το πνευμα του να ειναι προσηλωμενο στην δημιουργια...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος mydeia20

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so ist das Leben
    • Προφίλ


Αρα δεν υπαρχουν πανω απο 10-20 πραγματικοι καλλιτεχνες παγκοσμιως....
To ξερω πως ειναι λιγο υπερβολικο αυτο που ειπα, ισως να το παρακανα, αλλα πιστευω στον ανθρωπο, στο ταλεντο που κρυβει μεσα του, στις δημιουργικες του τασεις, που τις ανακαλυπτει ομως με φυσικες μεθοδους(εσωτερικευση κ γνωση του εαυτου του μεχρι του σημειου που μπορει βεβαια, γιατι το ασυνειδητο δε μπορουμε να το γνωρισουμε). Αλλωστε τι μας διδαξε η "ιστορια" της σγχρονης μουσικης των τελαυταιων ετων; Πως αρκετοι απ'τους πιο σπουδαιους μουσικους πεθαναν εξ' αιτιας του τροπου που επελεξαν να εξωτερικευουν τα βαθυτερα συναισθηματα τους. Πεθαναν απ' αυτο που τους εκανε να ξεχνουν τα παντα κ ν' αγαπουν τη ζωη ετσι οπως εχει(πολυ μελο επεσε  :) ). Ποιο το νοημα λοιπον;
Εγω αλλωστε θετω αυστηρες προϋποθεσεις για τον ορο "καλλιτεχνης", αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Πεθαναν απ' αυτο που τους εκανε να ξεχνουν τα παντα κ ν' αγαπουν τη ζωη ετσι οπως εχει(πολυ μελο επεσε  :) ). Ποιο το νοημα λοιπον;


Καποιοι μπορει να βρισκουν το νοημα στο θανατο...Η στο να ζησουν εντονα για λιγα χρονια παρα ηρεμα για πολλα...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος tsoukas77

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω την εντυπωση οτι τα ναρκωτικα δεν αποτελουν προυποθεση εμπνευσης για εναν καλλιτεχνη.Δεν συνδεονται.Ουτε το αντιθετο ισχυει.
Duc 748

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Δεν ξέρω για ναρκωτικά αλλά εγω χρειάζεται να φάω σπανακόπιτα της μάνας μου για να δημιουργήσω ;D.
Civilize the mind make savage the Body

stavros75

  • Επισκέπτης
Εγω δε καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα αυτού του topic.... Μάλλον σε διαφημιση των ναρκωτικων μου κανει. Προτεινω να παει στον καλαθο των αχρηστων.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/06, 17:30 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Κατα τη γνωμη μου οποιος παιρνει ναρκωτικα δεν ειναι πραγματικος καλλιτεχνης. >:(

Αρα δεν υπαρχουν πανω απο 10-20 πραγματικοι καλλιτεχνες παγκοσμιως....

και πολους λες! :-\

Αποσυνδεδεμένος Rizla

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..
    • Προφίλ
Δεν ξερω αν χρειαζονται οι μουσικοι ναρκωτικα εγω σιγουρα χρειαζομαι για να τους παρακολουθησω..
πχ γιουροβιζιον.
Θυμαμαι καποτε παιδι που εγραψα τον πρωτο μου στιχο.Απο τοτε ξερω πως δεν θα πεθανω ποτε, αλλα πεθαινω καθε μερα..

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Δεν ξερω αν χρειαζονται οι μουσικοι ναρκωτικα εγω σιγουρα χρειαζομαι για να τους παρακολουθησω..
πχ γιουροβιζιον.


Νομιζω ήταν επιτυχεια αυτο! ευγε και πάλι ευγε! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Πιστεύω πως το να παίρνει  κανείς ναρκωτικά για να δημιουργήσει (αλλά και γενικότερα) είναι κατακριτέο, αλλά πολλές φορές από "θυσίες" τέτοιων ανθρώπων έχουν βγει πολύ καλές και προχωρημένες ιδέες, όχι μόνο μουσικές.
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Τα ναρκωτικά, τουλάχιστον τα περισσότερα και ιδιαίτερα το χασίς, είναι αλήθεια ότι για κάποιες ώρες όπου ενεργούν καταναλώνοντάς τα, διευρήνουν τη συνείδηση και επομένως ''βοηθάνε'' στο να είσαι περισσότερο δημιουργικός.Τί γίνεται όμως όταν τελειώνει το ταξίδι;Όταν ''ξενερώσουμε'';Όταν πάψουμε να ''την ακούμε'';
Στη περίπτωση που σκεφτήκαμε ένα στιχάκι ή μια μελωδία...τη ξεχνάμε.Αν πάλι τη σημειώσαμε σε κάποιο χαρτί το οποίο βρίσκεται σε κάποιο συρτάρι;...ποιός πάει στο συρτάρι τώρα,δε βαριέσαι;Αν πάλι μας τελειώσει το ''πράγμα'' και δε μπορούμε να ξαναζήσουμε την ίδια κατάσταση,τί σκεφτόμαστε;Πώπω ρε συ.Καί τώρα πώς θα δημιουργήσω;Χώρια που έχεις σοβαρή απώλεια μνήμης -είσαι βλάκας δηλαδή- και άστατη ψυχολογία.
Κάπως έτσι γίνεται με τους δημιουργούς που ασπάζονται το χασίς(οι περισσότεροι).Για τα υπόλοιπα ναρκωτικά συμπεριλαμβανομένου και του αλκοόλ δε το συζητάμε.Η εγκεφαλική χαζομάρα τριπλασιάζεται ή και πενταπλασιάζεται.Και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που το αλκοόλ ακόμα επιτρέπεται.Είμαι της γνώμης...ή όλα ή τίποτα.
Φίλε μου χωρίς τίποτα να είσαι σίγουρος ότι οι δημιουργίες σου θα είναι περισσότερο αληθινές.Καλύτερα να μη δημιουργήσεις τίποτα παρά να δημιουργήσεις κατ'αυτό το τρόπο.Η γνώμη μου...
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
θα μπορουσε τελικα να απαντησει καποιος σε αυτο το θεμα μονολεκτικα με ενα ναι ή με ενα όχι???

μαλον όχι! κ αυτο γιατι δημιουργεια και παρανεια πανε μαζι κ όταν δεν εχουμε παρανεια ίσως θα πρεπει να τη "βρουμε" αλλιως!!!

τραβηγμενο φυσικα αλλα στην ουσια ετσι ειναι!!!

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Αν όχι ναρκωτικά, τότε σίγουρα κάποιου είδους βοήθημα χρειάζεται

ταλεντο ισως????
δεν αφηνουν τα ναρκωτικα κ τις μαμακιες?
οποιος εχει ταλεντο ή καποια πηγη εμπνευσης ας γραψει,αν οχι ας κατσει σπιτι του.....
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #90 στις: 01/09/06, 16:07 »
Ισως να εχει ξανασυζητηθει αλλα παντα παραμενει ενα μεγαλο ερωτημα
Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #91 στις: 01/09/06, 16:22 »
"See, I think drugs have done some *good* things for us, I really do. And if you don’t believe drugs have done good things for us, do me a Favor: go home tonight and take all your albums, all your tapes, and all your cd’s and burn em’. 'Cause you konw what? The musicians who’ve made all that great music that’s enhanced your lives throughout the years...
Rrrrrrrrrrrrreal ------ high on drugs."
--Bill Hicks

Αποσπασμα απο τον Bill Hicks (stand up comedian) που ακουγεται στο cd aenima στο κομματι third eye. Εγω δε μπορω να διαφωνησω αλλα ειμαι κατα των ναρκωτικων. Οπως ειχε δηλωσει ο frontman των pain of salvation, τα ναρκωτικα ανοιγουν καποιες πορτες στο μυαλο καποιων ανθρωπων. Οσοι ανθρωποι εχουν αυτες τις πορτες ανοιχτες και παρουν ναρκωτικα τοτε καταστρεφονται. Πιστευω στο περιπου ισχυει κατι τετοιο γιατι πχ θα ειχαμε το κομματι the end χωρις τονους ναρκωτικα? Απο την αλλη ο zappa μπορει να καταστρεφοταν. Το θεμα ειναι οτι ενα τεραστιο κομματι της μουσικης εχει γραφτει κατω απο την επιδραση τους. Στη μουσικη, ναι πιστευω εχει κανει καλο αν και χιλιες φορες προτειμοτερο ειναι καποιος να μπορει να εκφραστει χωρις τη χρηση τους, πραγμα που εχει αποδειχτει δυσκολο.... Δε λεω πως δεν εχει γινει αλλα.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #92 στις: 01/09/06, 17:05 »
Ισως να εχει ξανασυζητηθει αλλα παντα παραμενει ενα μεγαλο ερωτημα

Πολλές φορές κιόλας, αφού έχει απαντηθεί πολλάκις δεν παραμένει μεγάλο ερώτημα  ;)

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #93 στις: 02/09/06, 01:04 »
sex,drugs and rock n roll!! xwris afta dn 8a evgaine i rock  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/06, 05:28 από GarvinFromBlackout »

Αποσυνδεδεμένος Notis144

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • MILK IT
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #94 στις: 02/09/06, 15:27 »
sex,drugs and rock n roll!! σιγουρα...αυτην η "αλητια" που εχει η rock ειναι που ξεχωριζει
απλα αυτο το drugs πολλες φορες εχει  "φτιαξει " κ εχει  καταστρεψει μαζι

here we are now entertain us, a mulatto, an albino, a mosquito, my libido, yay,yay
Μείνε ακατανόητος σκοτεινός και κακόγευστος
Αφήνοντας ξωπίσω σου δύσοσμους όγκους σιωπής
Δείξτο πως δεν μετάνοιωσες ακόμη

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #95 στις: 02/09/06, 15:37 »
Τα ναρκωτικα ειναι καταστροφη για οποιονδηποτε μην λεμε βλακειες.
Στον αντιποδα υπαρχει το οτι μεσω αυτων πολλοι εβγαλαν αριστουργηματα.Αλλα οι περισσοτεροι καηκαν.Και μην κοιταμε το οτι δεν πεθαναν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος mr.bassman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #96 στις: 03/09/06, 13:30 »
κάποιες φορές είναι απαραίτητα καθώς συγκροτήματα που υπάρχουν ακόμα κ ο καθένας τους είναι 80 χρονών πώς θα βγουν να παίξουν χωρίς αυτά?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #97 στις: 03/09/06, 14:06 »
κάποιες φορές είναι απαραίτητα καθώς συγκροτήματα που υπάρχουν ακόμα κ ο καθένας τους είναι 80 χρονών πώς θα βγουν να παίξουν χωρίς αυτά?
Να μη βγουν ισως...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #98 στις: 03/09/06, 14:50 »
κάποιες φορές είναι απαραίτητα καθώς συγκροτήματα που υπάρχουν ακόμα κ ο καθένας τους είναι 80 χρονών πώς θα βγουν να παίξουν χωρίς αυτά?
Να μη βγουν ισως...
Σωστόςςςςςςς!!!!!!!! :P
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ROCK Και Ναρκωτικα
« Απάντηση #99 στις: 03/09/06, 15:42 »
κάποιες φορές είναι απαραίτητα καθώς συγκροτήματα που υπάρχουν ακόμα κ ο καθένας τους είναι 80 χρονών πώς θα βγουν να παίξουν χωρίς αυτά?
Πρωτον αν ζουν 80 χρονων σημαινει οτι δεν παιρνουν ναρκωτικα.Και στην αλλη περιπτωση να μη βγουν οπως ειπε και ο ρουφ..Ζομπι να δεις?Ρολινκ στοουνς? :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE