Αποστολέας Θέμα: Comfortably Numb Solo  (Αναγνώστηκε 5058 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Comfortably Numb Solo
« στις: 25/02/13, 17:23 »
Καλησπερα σε ολη την μουσική παρέα! Προσπαθησα να παίξω ενα απο τα μεγαλυτερα solo στην ιστορια του Rock τραγουδιου. Ηθελα να μοιαζει οσο περισσοτερο γινετε με το original αλλα υπαρχουν ωστοσο και ορισμενες διαφοροποιησεις. Θα ηθελα να ακουσω πως σας φανηκε αλλα και την κριτικη σας! Καλη συνεχεια!
Comfortably Numb Solo By Smash

Αποσυνδεδεμένος Anastasia.M.Ribas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you want me crawling back to you?
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #1 στις: 25/02/13, 18:28 »
θαα σου σχολιασω ως μια ασχετη απλη ακροατρια,επειδη δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρικη και τα τεχνικα γενικως :p δε με κουρασε καθολο και το εβαλα και 2η φορα,μ'αρεσε πολυ
+εμοιαζε αρκετα με το οριτζιναλ :)
Ξυπνήστε αυτούς που κοιμούνται,όχι αυτούς που ονειρεύονται~

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #2 στις: 25/02/13, 18:52 »
θαα σου σχολιασω ως μια ασχετη απλη ακροατρια,επειδη δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρικη και τα τεχνικα γενικως :p δε με κουρασε καθολο και το εβαλα και 2η φορα,μ'αρεσε πολυ
+εμοιαζε αρκετα με το οριτζιναλ :)


Σε ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου και χαιρομαι ιδιαιτερα που σου αρεσε!!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #3 στις: 26/02/13, 15:07 »
Είμαι αρχάριος στην ηλεκτρική κι έτσι η γνώμη μου είναι λίγο "μπακαλίστικη".. :D
Έχοντας πει αυτό, θα σου πω ότι μέχρι το 1:10 δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.Από κει και μετά όμως του 'δωσες και κατάλαβε!
Όχι μόνο μου άρεσε, με εντυπωσίασε μπορώ να πω..
Μπράβο!


Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #4 στις: 26/02/13, 15:45 »
Παρόλο τις διαφοροποιήσεις όπως λές και εσύ μιας και είναι σόλο που σου μένει στο μυαλό νοτα νοτα σαν ακροατη...μου φάνηκε πολύ αξιόλογο...

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #5 στις: 26/02/13, 19:22 »
Είμαι αρχάριος στην ηλεκτρική κι έτσι η γνώμη μου είναι λίγο "μπακαλίστικη".. :D
Έχοντας πει αυτό, θα σου πω ότι μέχρι το 1:10 δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.Από κει και μετά όμως του 'δωσες και κατάλαβε!
Όχι μόνο μου άρεσε, με εντυπωσίασε μπορώ να πω..
Μπράβο!
[/quote


Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου! Επειδη λες πως εισαι αρχαριος θελω να σου δωσω απλα μια συμβουλη, οτι ενα σολο ή ενα κομμάτι για να ειναι καλο δεν πρεπει να ειναι περιπλοκο ή να παιζεις όσο πιο γρηγορα μπορεις μεχρι να που σε ενα "μπεντ" απο την πολύ αδρεναλίνη να σπασεις τις χορδες! ;)  Να είσαι απλος, με καθαρες "εκφρασεις" και εαν εχεις και την τεχνική είναι ακόμη καλυτερα! Ελπίζω να σε βοηθησα και ευχαριστω και πάλι!  :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 26/02/13, 20:45
Παρόλο τις διαφοροποιήσεις όπως λές και εσύ μιας και είναι σόλο που σου μένει στο μυαλό νοτα νοτα σαν ακροατη...μου φάνηκε πολύ αξιόλογο...


Ευχαριστω πολυ φιλε μου! Να εισαι καλα!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/13, 20:45 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #6 στις: 26/02/13, 21:16 »

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου! Επειδη λες πως εισαι αρχαριος θελω να σου δωσω απλα μια συμβουλη, οτι ενα σολο ή ενα κομμάτι για να ειναι καλο δεν πρεπει να ειναι περιπλοκο ή να παιζεις όσο πιο γρηγορα μπορεις μεχρι να που σε ενα "μπεντ" απο την πολύ αδρεναλίνη να σπασεις τις χορδες! ;)  Να είσαι απλος, με καθαρες "εκφρασεις" και εαν εχεις και την τεχνική είναι ακόμη καλυτερα! Ελπίζω να σε βοηθησα και ευχαριστω και πάλι!  :)


Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! :)
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #7 στις: 27/02/13, 15:32 »

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! :)




Τιποτα φιλε μου!  ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #8 στις: 27/02/13, 15:41 »
Ειμαι ο μονος που θεωρει πως το 2ο σολο εχει ασυγχρονα μερη της εικονας με τον ηχο?

Οπως και να εχει, οντως το 2ο σολο ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερο. Αν και παντα αυτο το κομματι ειναι η "ταφος" των διασκευων, γιατι ή θα το κανεις καλα σαν Gilmour και θα μεινεις στο history of fame ή θα το κανεις με το δικο σου τροπο και στους περισσοτερους θα κακοφανει.  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/13, 15:43 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #9 στις: 27/02/13, 18:20 »
Ειμαι ο μονος που θεωρει πως το 2ο σολο εχει ασυγχρονα μερη της εικονας με τον ηχο?


Kι εγώ το παρατήρησα και σκέφτηκα ότι πρέπει να είναι λόγω latency ή κάτι τέτοιο... ???
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #10 στις: 27/02/13, 21:29 »
Ειμαι ο μονος που θεωρει πως το 2ο σολο εχει ασυγχρονα μερη της εικονας με τον ηχο?

Οπως και να εχει, οντως το 2ο σολο ειναι πολυ πολυ πολυ καλυτερο. Αν και παντα αυτο το κομματι ειναι η "ταφος" των διασκευων, γιατι ή θα το κανεις καλα σαν Gilmour και θα μεινεις στο history of fame ή θα το κανεις με το δικο σου τροπο και στους περισσοτερους θα κακοφανει.  ::)

Οντως φιλε μου ετσι ακριβως ειναι, γι αυτο ακριβως και εγω προσπαθησα το 2ο κομματι να το κρατησω οσο μπορεσα στα standards του Gilmour! Οσο για τα ασυγχρονα μερη, ισχυει και ευθυνεται το "latency" που αναφερει ακριβως απο κατω ο φιλος μας!!! Αλλα δεν μπορεσα δυστηχως να τα συγχρονισω καλυτερα!  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/13, 22:45 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Sandman1_1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 463
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #11 στις: 28/02/13, 09:40 »
Ειμαι ο μονος που θεωρει πως το 2ο σολο εχει ασυγχρονα μερη της εικονας με τον ηχο?

Εγώ δεν έβλεπα το βιντεο...άκουγα μονο την μουσική... ;D

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #12 στις: 01/03/13, 10:06 »

Εγώ δεν έβλεπα το βιντεο...άκουγα μονο την μουσική... ;D




χαχαχα!  :)

Αποσυνδεδεμένος xaros43

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #13 στις: 06/03/13, 15:05 »
Πολύ καλή προσπάθεια! Με λίγη ακόμη προσπάθεια θα πετύχεις και το feeling του solo! :)

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #14 στις: 07/03/13, 11:06 »

Πολύ καλή προσπάθεια! Με λίγη ακόμη προσπάθεια θα πετύχεις και το feeling του solo! :)




Ευχαριστω φιλε μου!  ;)


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #15 στις: 07/03/13, 11:57 »
Φιλτατε..αγαπημενο το κομματι.Καλη η προσπαθεια σου!Το ακουσα πολυ ευχαριστα.Πιστευω οτι μπορεις να το βγαλεις και καλυτερα εν καιρω..οποτε παλεψε το ...αξιζει τον κοπο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #16 στις: 07/03/13, 13:47 »

Φιλτατε..αγαπημενο το κομματι.Καλη η προσπαθεια σου!Το ακουσα πολυ ευχαριστα.Πιστευω οτι μπορεις να το βγαλεις και καλυτερα εν καιρω..οποτε παλεψε το ...αξιζει τον κοπο.




Ευχαριστω για τα καλα σου λόγια φιλε μου! Σαφώς και αξιζει να παλεψει κανεις για το συγκεκριμμενο κομματι!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #17 στις: 07/03/13, 16:06 »
και εγω νομίζω πως μπορείς ακόμη καλύτερα. παρ'όλα αυτά είναι μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια .

προσωπική άποψη: πιστεύω πως οι διασκευές θα πρέπει να εμπεριέχουν κ την πινελιά του διασκευαστή χωρίς όμως να αλλοιώνουν το ύφος του αρχικού κομματιού.το συγκεκριμένο όμως κομμάτι (ειδικά η έκδοση απο το Pulse), το οποίο είναι απο τα αγαπημένα μου, θα προτιμούσα να το άκουγα με στυλ όσο το δυνατον μιμούμενο αυτό του Γκίλμουρ παρά με το προσωπικό στοιχείο μέσα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Martzivanos Kostas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Comfortably Numb Solo
« Απάντηση #18 στις: 08/03/13, 17:33 »
και εγω νομίζω πως μπορείς ακόμη καλύτερα. παρ'όλα αυτά είναι μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια .

προσωπική άποψη: πιστεύω πως οι διασκευές θα πρέπει να εμπεριέχουν κ την πινελιά του διασκευαστή χωρίς όμως να αλλοιώνουν το ύφος του αρχικού κομματιού.το συγκεκριμένο όμως κομμάτι (ειδικά η έκδοση απο το Pulse), το οποίο είναι απο τα αγαπημένα μου, θα προτιμούσα να το άκουγα με στυλ όσο το δυνατον μιμούμενο αυτό του Γκίλμουρ παρά με το προσωπικό στοιχείο μέσα.

Καλα τα λες φιλε μου. Και εγω στις διασκευες μου προσπαθω να βαλω την πινελια μου σχεδον σε ολα τα κομματια, αλλα οπως ειπες ειναι μερικα σαν και αυτο που προσπαθεις να μηνεις οσο μπορεις στα original. Γι'αυτο προσπαθησα τα περισσοτερα licks και οι εκφρασεις μου να ειναι παρομοιες, τονιζω, με του Gilmour, ωστε να μην το παραποιησω καθολου! Παρεπιπτοντως, ευχαριστω για τα καλα σου λογια!  :)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/04/13, 22:18

;)

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/04/13, 22:19

;)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/13, 22:20 από hot_sauce »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
7743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:39
από Spell@lchemist!
12 Απαντήσεις
5111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/06, 00:13
από mpairas
8 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 12:51
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
2737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 10:05
από armagedon
11 Απαντήσεις
5574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:25
από P.D.L.
16 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/11, 20:16
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
2743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 13:49
από xaros43
11 Απαντήσεις
5043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/17, 06:39
από panixgr
1 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/18, 16:27
από saved
7 Απαντήσεις
4050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/18, 15:11
από atav (φλουτσ)