Αποστολέας Θέμα: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!  (Αναγνώστηκε 11212 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1098226&lngDtrID=253

«Φτάσαμε στο τέλος της διαδρομής μας» ήταν τα λόγια που επέλεξαν την Κυριακή οι Scorpions για να ανακοινώσουν μέσω διαδικτύου την απόσυρσή τους από τη μουσική, έπειτα από πορεία 45 χρόνων.

Οι Scorpions, σύμφωνα με την ανακοίνωση, επέλεξαν να τερματίσουν τη διαδρομή τους ενώ βρίσκονταν ακόμη «σε ψηλή νότα»: Το Μάρτιο θα κυκλοφορήσει το τελευταίο άλμπουμ τους, Sting in the Tail («Τσίμπημα στην Ουρά»), το οποίο σύμφωνα με τους ίδιους είναι «ένα από τα καλύτερα» που έχουν ηχογραφήσει.

Το ροκ συγκρότημα θα ξεκινήσει το Μάιο μία «περιοδεία αποχαιρετισμού» από τη Γερμανία.

Το γερμανικό συγκρότημα ιδρύθηκε το 1965 στο Ανόβερο από τον κιθαρίστα Ρούντολφ Σένκερ, και λίγα χρόνια αργότερα έγινε μέλος ο τραγουδιστής Κλάους Μάινε. Οι δύο άνδρες είναι σήμερα 61 ετών.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #1 στις: 24/01/10, 16:55 »
Έξυπνη κίνηση για sold out!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #2 στις: 24/01/10, 17:16 »
Σοβαρά??

Εντάξει, καλή κίνηση η απόσυρσή του καθώς ήταν πλέον παραπάνω από εμφανές σε όλους ότι τα χρόνια πέρασαν...και όσον αφορά studio δουλειές και live...αλλά όπως και να το κάνεις όταν πληροφορείσαι το τέλος ενός τόσο μεγάλου συγκροτήματος σου έρχεται κάπως... :-[

Οι τύποι, κατά τη διάρκεια της 40χρονης δισκογραφίας τους έπαιξαν απο prog heavy rock (Lonesome Crow, Fly To The Rainbow) μέχρι metal και power ballads...Πολλοί τους απαξίωσαν για την εμπορευματοποίησης τους αλλά ας μη ξεχνάμε πόσο κόσμο έφεραν στο χώρο της σκληρής μουσικής γενικότερα...ένας από αυτούς ήμουν και εγω στην εφηβεία μου... 0:)

Επίσης ανέδειξαν δυο ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ κιθαρίστες (Uli Jon Roth, Michael Schenker)
Aναμφίβολά ο χώρος του hard rock τους οφείλει πολλά...

Τεσπά, μακάρι το επερχόμενο άλμουμ τους να είναι καλό, και θα πήγαινα με πολλή ευχαρίστηση, ίσως και συγκίνηση :-P σε μια αποχαιρετιστήρια συναυλία τους στην Ελλάδα...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #3 στις: 24/01/10, 17:22 »
Και φυσικα το αποχαιρετιστηριο live θα γινει στο Καραισκακη! ;D
Περα απο την πλακα κατα τη γνωμη μου απο τις πιο συνεπεις μπαντες, παρα τη 40 χρονη πορεια τους.
Με ξενισαν με καποιες επιλογες τους αλλα δεν παυουν να ειναι μια ιστορικη μπαντα.
Θα λειψουν σε πολυ κοσμο.


Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #4 στις: 24/01/10, 23:10 »
Οταν λες συνεπεις τι εννοεις?Στα 90s ειδικα οι δισκοι τους ηταν το λιγοτερο απογοητευτικοι ενω αυτο με τις μπαλαντες που καναν ηταν αστειο απο ενα σημειο και μετα..(Μετα το crazy world δεν νομιζω να υπαρχει μπαλαντα ανω του μετριου)..Αντιθετα το unbreakable που ηταν πιο χαρντ ροκ στεκοταν..

Παντως καλα κανουν(στοιχηαμτα για reunion και επετειακες εμφανισεις)..Βεβαια δεν χρειαζεται να τους αποχαιρεταμε ακομα..Οταν λενε περιοδεια προσθετουμε 2,5 χρονια ακομα  αφου  ουτε το αλμπουμ δεν εχει βγει.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #5 στις: 25/01/10, 00:06 »
Τελευταίο καταπληκτικό άλμπουμ το Crazy world (1990 δηλαδή πριν 20 χρόνια.. ::))
Απο κει και πέρα η μια π.....λογία μετά την άλλη (με εξαίρεση το unbreakable)
Έχω την αίσθηση ότι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα πλέον.

Όμως μιας και πέφτει η αυλαία όταν θα μιλάμε για αυτούς θα αναφερόμαστε στο σύνολο της καριέρας τους και όχι μόνο στα χρόνια της δισκογραφικής παρακμής. Δηλαδή θα μιλάμε για την συνολική "γεύση" που μας άφησαν και όχι στην α ή β χρονική τους περίοδο. Και για μένα η "γεύση" αυτή είναι πολύ γλυκή. Το γκρούπ αυτό βρίσκεται μέσα στις πρώτες μου μουσικές αγάπες και ως γνωστόν οι πρώτες αγάπες δεν πεθαίνουν εύκολα.Δίσκοι ογκόλιθοι για το είδος (όπως Taken by force, Lovedrive και άλλοι) τους οποίους έχω λιώσει και κατέχουν ακόμη ψηλή θέση στην προσωπική μου δισκογραφική ιεραρχεία. Είναι αδύνατον τα τελευταία άσχημα άλμπουμ τους να το αλλάξουν αυτό.Σαν να μην κυκλοφόρησαν ποτέ....

Είναι πραγματικά λίγο στενάχωρο να ακούς για το τέλος του γκρούπ, όμως νομίζω ότι καλά κάνουν. (Αρκεί βέβαια να μην ακούσουμε σε λίγα χρόνια ιστορίες όπως "ναι, το ξανασκεφτήκαμε, μας έλλειψε η μουσική κτλ...)

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #6 στις: 25/01/10, 00:10 »
Απο κει και πέρα η μια π.....λογία μετά την άλλη (με εξαίρεση το unbreakable)

Θα διαφωνήσω, θεωρώ ότι και το Humanity (2007) ήταν αν μη τι άλλο ενδιαφέρουσα κυκλοφορία...βεβαιά τα 90's ήταν...βράστα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #7 στις: 25/01/10, 01:59 »
να τα βλεπουν κι αλλοι αυτα...  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #8 στις: 25/01/10, 12:58 »
να τα βλεπουν κι αλλοι αυτα...  ::) ::)
Χεχεχεχε....;D

Μπράβο τους που τα μαζεύουνε, γιατί ό,τι και να λέμε, το να είσαι 45 χρόνια σε μια σκηνή και μετά να την αποχαιρετάς δια παντός είναι δύσκολο...
Εδώ οι συνταξιούχοι έχουν πρόβλημα και τους λείπει η δουλεία τους...:P

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #9 στις: 25/01/10, 13:05 »
να τα βλεπουν κι αλλοι αυτα...  ::) ::)


πες τα ρε φιλε!! αντε να αδειαζει λιγο ο χωρος...
οχι βεβαια πως εχω τιποτα με την μπαντα... αντιθετα αυτοι μαζι με τους queen με εβαλαν σε αυτη την μουσικη...
αλλα ενταξει, ειναι η ιστορια αυτης της μουσικης που ακουμε, και καλυτερα να μεινουν εκει...

παντως βαζω στοιχημα δυο πενες οτι σε 5 χρονια θα κανουν ενα επετειακο... :P

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #10 στις: 26/01/10, 12:27 »
οπως θα ξερουν μερικοι απο εδω μεσα ειμαι και θα ειμαι φανατικος αυτου του συγκροτηματος....ειναι το συγκροτημα που με εμαθε να ακουω πριν 8 χρονια αυτο το ειδος της μουσικης και μετα απο εκει και περα εμαθα και κιθαρα και πολλα αλλα πραγματα..γενικα με εμαθε να ασχολουμε με την μουσικη....μετα εμαθα και αλλα συγκροτημα με το περασμα του χρονου αλλα αυτο συγκροτημα ειναι ξεχωριστο για μενα....οπως οταν καποιος περνει την πρωτη του κιθαρα σιγουρα δεν εχει την ιδια συναισθηματικη αξια οπως αυτες που θα αποκτησει αργοτερα.....


οι scorpions ηταν ενα συγκροτημα το οποιο μας εκανε να λατρεψουμε το ροκ..τα κομματια τους ξερετε πολυ καλα πως θα μεινουν και θα ακουγονται για παρα πολυ καιρο ακομα....κανεις δεν προκειτε να τους ξεχασει...ο καθενας θα φερνει στην μνημη του και τις κακες στιγμες τους και τις καλες οι οποιες ειναι πολυ περισσοτερες...θα συμφωνησω και εγω πως απο το 1990 μεχρι το 2000 ηταν μια περιοδος παρακμης οχι ομως μονο για τους scorpions...αν θυμαστε πολλα συγκροτηματα καταστραφηκαν εκεινη την περιοδο...αυτοι καταφεραν να αντεξουν και να ξαναπαρουν μπρος....τα 2 τελευταια αλμπουμ ηταν κατα την γνωμη μου παρα πολυ καλα...δεν λεω τα καλυτερα αλλα περνουν 8.5-9 στα 10.....οπως και να εχει καποια στιγμη κουραζει ο χρονος οι ιδεες στερευουν και ερχετε η ωρα που σταματαει πλεον αυτη η θριαμβευτικη πορεια....το εργο ομως που κανανε ολα αυτα τα χρονια θα μεινει...αυτο ειναι που εχει σημασια....και αυτα τα ονομα που περασαν απο το το group θα τα θυμομαστε για παντα...δεν προκειτε να ξεχασουμε τον uli ποσο μαλλον τον michael....

δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να πω.....αρκετα ειπα....μονο κατι τελευταιο...ενα μεγαλο ευχαριστω προς αυτους τους ανθρωπους που με εκαναν να λατρεψω την μουσικη τους οσο καμια αλλη...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #11 στις: 26/01/10, 19:46 »
προς philipthegreat: απλα στις αρχες του 90 βγηκαν οι nirvana και ολοι αυτοι που ειχαν ηδη 25 χρονια καριερας πηραν την...κατιουσα...για να μην πω τι αλλο...και σωστα εγινε κατα τη γνωμη μου...γιατι αλλιως ακομα και το ανεκδιηγητο glam rock θα συνεχιζε να υπαρχει. οσον αφορα τους scorpions συγκεκριμενα, δεν στερεψαν απο ιδεες τωρα, αλλά από το Crazy World.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/10, 19:49 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #12 στις: 26/01/10, 20:03 »
προς philipthegreat: απλα στις αρχες του 90 βγηκαν οι nirvana και ολοι αυτοι που ειχαν ηδη 25 χρονια καριερας πηραν την...κατιουσα...για να μην πω τι αλλο...και σωστα εγινε κατα τη γνωμη μου...γιατι αλλιως ακομα και το ανεκδιηγητο glam rock θα συνεχιζε να υπαρχει. οσον αφορα τους scorpions συγκεκριμενα, δεν στερεψαν απο ιδεες τωρα, αλλά από το Crazy World.
Το θέμα με τους νιρβάνα δεν είναι ότι έσπρωξαν στην αφάνεια όλο το συμφερτό των glamοιδών συγκροτημάτων και των δεινοσαύρων από τα 70΄s(καλά έκαναν),όσο το ότι η μόδα που τους περιέβαλλε βοήθησε στο να μην ακουστούν ποτέ μπαντάρες σαν τους sanctuary ας πούμε.
Και αυτό ενοχλεί κυρίως διότι οι nirvana δεν ήταν τπτ παραπάνω από μια καλή μπάντα με ταβάνι.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #13 στις: 26/01/10, 23:05 »
προς philipthegreat: απλα στις αρχες του 90 βγηκαν οι nirvana και ολοι αυτοι που ειχαν ηδη 25 χρονια καριερας πηραν την...κατιουσα...για να μην πω τι αλλο...και σωστα εγινε κατα τη γνωμη μου...γιατι αλλιως ακομα και το ανεκδιηγητο glam rock θα συνεχιζε να υπαρχει. οσον αφορα τους scorpions συγκεκριμενα, δεν στερεψαν απο ιδεες τωρα, αλλά από το Crazy World.

Φιλτατε Garvin ειναι γουστα ολα αυτα. Για καποιους μπορει το Glam Rock και το A.O.R. να τους ''λεει'' περισσοτερα πραγματα απο τους Nirvana.
Οι οποιοι φαγανε τρελο σπρωξιμο απο MTV και λοιπους συγγενεις...


Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #14 στις: 26/01/10, 23:58 »
προς philipthegreat: απλα στις αρχες του 90 βγηκαν οι nirvana και ολοι αυτοι που ειχαν ηδη 25 χρονια καριερας πηραν την...κατιουσα...για να μην πω τι αλλο...και σωστα εγινε κατα τη γνωμη μου...γιατι αλλιως ακομα και το ανεκδιηγητο glam rock θα συνεχιζε να υπαρχει. οσον αφορα τους scorpions συγκεκριμενα, δεν στερεψαν απο ιδεες τωρα, αλλά από το Crazy World.
Το θέμα με τους νιρβάνα δεν είναι ότι έσπρωξαν στην αφάνεια όλο το συμφερτό των glamοιδών συγκροτημάτων και των δεινοσαύρων από τα 70΄s(καλά έκαναν),όσο το ότι η μόδα που τους περιέβαλλε βοήθησε στο να μην ακουστούν ποτέ μπαντάρες σαν τους sanctuary ας πούμε.
Και αυτό ενοχλεί κυρίως διότι οι nirvana δεν ήταν τπτ παραπάνω από μια καλή μπάντα με ταβάνι.

σε αυτο εχεις δικιο.
προς philipthegreat: απλα στις αρχες του 90 βγηκαν οι nirvana και ολοι αυτοι που ειχαν ηδη 25 χρονια καριερας πηραν την...κατιουσα...για να μην πω τι αλλο...και σωστα εγινε κατα τη γνωμη μου...γιατι αλλιως ακομα και το ανεκδιηγητο glam rock θα συνεχιζε να υπαρχει. οσον αφορα τους scorpions συγκεκριμενα, δεν στερεψαν απο ιδεες τωρα, αλλά από το Crazy World.

Φιλτατε Garvin ειναι γουστα ολα αυτα. Για καποιους μπορει το Glam Rock και το A.O.R. να τους ''λεει'' περισσοτερα πραγματα απο τους Nirvana.
Οι οποιοι φαγανε τρελο σπρωξιμο απο MTV και λοιπους συγγενεις...

επειδη θα καταληξει σε off topic και θα φταιω εγω, να συζητησουμε μονο για scorpions  ;)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #15 στις: 27/01/10, 00:05 »
να τα βλεπουν κι αλλοι αυτα...  ::) ::)


πες τα ρε φιλε!! αντε να αδειαζει λιγο ο χωρος...
οχι βεβαια πως εχω τιποτα με την μπαντα... αντιθετα αυτοι μαζι με τους queen με εβαλαν σε αυτη την μουσικη...
αλλα ενταξει, ειναι η ιστορια αυτης της μουσικης που ακουμε, και καλυτερα να μεινουν εκει...

παντως βαζω στοιχημα δυο πενες οτι σε 5 χρονια θα κανουν ενα επετειακο... :P

Eχεις πιασει το νοημα...;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #16 στις: 27/01/10, 12:58 »
Το θέμα με τους νιρβάνα δεν είναι ότι έσπρωξαν στην αφάνεια όλο το συμφερτό των glamοιδών συγκροτημάτων και των δεινοσαύρων από τα 70΄s(καλά έκαναν),όσο το ότι η μόδα που τους περιέβαλλε βοήθησε στο να μην ακουστούν ποτέ μπαντάρες σαν τους sanctuary ας πούμε.
Και αυτό ενοχλεί κυρίως διότι οι nirvana δεν ήταν τπτ παραπάνω από μια καλή μπάντα με ταβάνι.

Συμφωνω απολυτα με μονη διαφωνια τη λεξη "καλη"... ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #17 στις: 27/01/10, 14:21 »
Συμφωνω με οσους ανεφεραν συγκεκριμενα το crazy world (παντα πιστευα οτι αυτο το αλμπουμ δεν ηταν κ τοσο δημοφιλη, αλλα απ οτι βλεπω εκανα λαθος..!!) αντε ισως και το face the heat για τους προσφιλεις σε 90s ηχο.
Το κυκνιο ασμα τους για μενα ηταν το pure instict αλλα και παλι ο ηχος τους ειχε αλλαξει οριστικα, οπως και ο γενικος προσδιορισμος τους.
Ως εκει ηταν για μενα οι σκορπιοι, οτι ακολουθησε μετα ηταν απλα μαχαιριες στη καρδια... lol

Ποτε δε καταφερα να ξεχωρισω μεσα μου ποια απ τις 2 εποχες τους μου αρεσε ποιο πολυ, οσο περνανε τα χρονια μαλλον κλεινω προς τη 70s εποχη με roth κτλ, οπου η ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ αντιμετωπιση και της δισκογραφικης τους την αδικεί μιας και ποτε δε τη προβαλλαν οπως της αξιζει!!!
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #18 στις: 27/01/10, 14:34 »
Είναι πραγματικά λίγο στενάχωρο να ακούς για το τέλος του γκρούπ, όμως νομίζω ότι καλά κάνουν. (Αρκεί βέβαια να μην ακούσουμε σε λίγα χρόνια ιστορίες όπως "ναι, το ξανασκεφτήκαμε, μας έλλειψε η μουσική κτλ...)

Εντάξει μάλλον ήρθε η ώρα και το κατάλαβαν.... πολύ μεγάλη μπάντα ( σίγουρα είχαν και τα άσχημα χρόνια τους αλλά και μόνο να σκεφτεί κανείς πόσες μπάντες έπαιζαν για τόσα χρόνια θα καταλάβει το ''βάρος'' του ονόματος )....

Μπορεί πέρυσι να τους βρίζαμε για την ελληνική περιοδεία τους αλλά αν ξανέρθουν στο καραισκάκι θα πάμε να τους αποχαιρετίσουμε...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #19 στις: 28/01/10, 16:51 »
Καταρχας εδω δεν μιλαμε μονο για nirvana αλλα για το grunge.

Λάθος, το topic λέγεται "Τίτλοι τέλους για τους Scorpions".

Αλλά επειδή πέρα από το off topic αρχίσανε και τα βρισίδια, το θέμα θα πάει Κάδο οσονούπω...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #20 στις: 28/01/10, 16:54 »
Argo όπως βλεπεις στο θέμα γίνεται σοβαρή συζήτηση.
Σβήσε τα άσχετα και μπορούμε να συνεχίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #21 στις: 28/01/10, 17:19 »
Argo όπως βλεπεις στο θέμα γίνεται σοβαρή συζήτηση.
Σβήσε τα άσχετα και μπορούμε να συνεχίσουμε.

Σοβαρή μπορεί αλλά είναι τελειώς off topic.

Το τι θα γίνει ακριβώς με το θέμα θα αποφασιστεί σύντομα. Μέχρι τότε μπορείτε, θεωρώ να συμπεριφερθείτε κόσμια...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #22 στις: 28/01/10, 18:40 »
Εσβησα τα άσχετα με το θέμα. Συνεχίστε επί του θέματος παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #23 στις: 29/01/10, 01:01 »
Όπως και σε ένα άλλο θέμα είχα γράψει , σε γενικές γραμμές δεν μου άρεσε το grunge. Μάλιστα πιστεύω ότι ήταν  απλά η τελευταία μεγάλη εμπορική μόδα που έφερε το ροκ , όπως άλλωστε και το glam που αναφέρθηκε παραπάνω, που και αυτό μιά μόδα ήταν. Οι Scorpions ανήκαν σε μιά άλλη παλιά σχολή που είχε μεγαλύτερη σχέση με το κλασσικό ροκ. Με το δικό τους βέβαια πιο hard και ευρωπαικό ύφος. Αυτό είναι κάτι που θέλω να σταθώ ιδιαίτερα. Στο ότι δηλαδή μιά από τις προσφορές τους στη μουσική ήταν εκτός από τις υπέροχες power ballads που είχαν (με την έννοια της δικής τους εποχής βέβαια), ήταν και μιά από τις ελάχιστες εκείνες μπάντες που ξεχώρισαν εκτός Αγγλίας και Αμερικής στη δεκαετία του 70 και άνοιξαν το δρόμο και για άλλους στη δεκαετία του 80. Μετρημένοι στα δάχτυλα οι Ευρωπαίοι των 70's . Μπήκαν δυναμικά όμως και δώσανε κάποια στοιχεία από τη Γηραιά Ήπειρο που εμπλουτίσαν το ροκ γενικά.
Οι Scorpions ένα άλλο καλό που έκαναν ήταν ότι ήταν ο κοινός παρονομαστής ανάμεσα σε ανθρώπους που άκουγαν ροκ και σε αυτούς που το σιχαινόντουσαν. Ήταν ίσως η μόνη hard rock μπάντα που το κατάφερε αυτό με πολλά τραγούδια και με διάρκεια.
Για τη διάλυση έχω να πω ότι καλά κάνανε, καιρός για "σύνταξη", αφού μην ξεχνάμε ότι είναι και κάποιας ηλικίας άνθρωποι. Βέβαια προσωπικά κάποιοι από αυτούς , κάτι θα ξαναγράψουν (είναι μεγάλο το σαράκι της μουσικής), εδ'ω θα'μαστε να το ακούσουμε. Να'ναι καλά, τους ευχαριστούμε για την προσφορά τους και γιατί όχι και για τα πρώτα εκείνα εφηβικά...κωλαράκια που κι εμείς σαν έφηβοι τότε πιάσαμε χορεύοντας το Always somewhere , ή ακόμα καλύτερα το Holiday που ήταν και μεγαλύτερο σε διάρκεια...Να'στε καλά φίλοι μου

Υ.Γ Ένα ιστορικό βίντεο , με τον μικρό Shenker των U.F.O , 16 χρονών και τον Meine αγνώριστο...Συγκινητικά αστείο ;) 

Πριν από 38 ολόκληρα χρόνια...Πως περνάνε τα ρημάδια...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/01/10, 01:06 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Τιτλοι τελους για τους Scorpions!
« Απάντηση #24 στις: 29/01/10, 01:36 »
θα με πειτε τρελο, αλλα με αυτην την συζητηση που εχουμε, και με το γεγονος οτι θα κλεισουν την καριερα τους, δεν θα θελατε να τους δειτε στην ελλαδα μια φορα ακομα;;;  8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/03, 03:42
από Vagabond
53 Απαντήσεις
17187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/04, 01:54
από George_JimMorrison
2 Απαντήσεις
2038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/05, 12:41
από nicktgr15
0 Απαντήσεις
1421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 08:19
από tinios
1 Απαντήσεις
4004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 05:48
από Cristina
3 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 21:06
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 18:52
από s.s.
38 Απαντήσεις
9920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 21:30
από Kiratzoharris
1 Απαντήσεις
1738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 08:15
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
3 Απαντήσεις
5035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 12:56
από tsirigotis