Αποστολέας Θέμα: Πέθανε η Amy Winehouse  (Αναγνώστηκε 14165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Πέθανε η Amy Winehouse
« στις: 23/07/11, 20:17 »
Mολις το ειδα στις ειδησεις και απο οτι ειδα το εγραψε και η wikipedia, οπωτε θεωρω οτι ειναι αληθεια.
Αν και δεν ειμαι φαν της μουσικης της, σιγουρα πετυχε πολλα και ειναι κριμα να βλεπουμε ξανα να φευγουν μουσικοι απο τις διαφορες ουσιες (δεν εχει ανακοινωθει η αιτια του θανατου της αλλα μαλλον απο αυτο πηγε, αμεσα ή εμμεσα).
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #1 στις: 23/07/11, 20:20 »
R.I.P.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #2 στις: 23/07/11, 20:44 »
φαντάζομαι επιτέλους βρήκε γαλήνη η Amy. R.I.P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #3 στις: 23/07/11, 21:30 »
Όχι πως δεν ήτανε θέμα χρόνου, αλλά έχω συγκλονιστεί πραγματικά!!! :'( Μεγάλη απώλεια για τη μουσική και μεγάλο κρίμα γιατί μιλάμε για ένα κορίτσι μόλις 27 χρονών...  Καταραμένα ναρκωτικά!!! Ό,τι χειρότερο έχει εφεύρει ο άνθρωπος!!! Καταραμένοι να είναι όσοι τα πουλάνε!!!!  >:( >:( >:(
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #4 στις: 23/07/11, 23:54 »
Πραγματικά συγκλονισμένος.. Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε πολλά ακόμα να δώσει στη μουσική..

Κρίμα γιατί τελικά αποδείχθηκε ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία.. Αν ισχύουν αυτά που ακούγονται για θάνατο από ναρκωτικά, οι κοντινοί της άνθρωποι δεν έπρεπε να την αφήσουν μόνη της..

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #5 στις: 24/07/11, 00:27 »
Όχι πως δεν ήτανε θέμα χρόνου, αλλά έχω συγκλονιστεί πραγματικά!!! :'( Μεγάλη απώλεια για τη μουσική και μεγάλο κρίμα γιατί μιλάμε για ένα κορίτσι μόλις 27 χρονών...  Καταραμένα ναρκωτικά!!! Ό,τι χειρότερο έχει εφεύρει ο άνθρωπος!!! Καταραμένοι να είναι όσοι τα πουλάνε!!!!  >:( >:( >:(

Tσέκαρε λίγο το γιατί εφευρέθηκαν τα περισσότερα και πραγματικά θα εκπλαγείς... ;)


Πραγματικά συγκλονισμένος.. Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε πολλά ακόμα να δώσει στη μουσική..

Κρίμα γιατί τελικά αποδείχθηκε ότι τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία.. Αν ισχύουν αυτά που ακούγονται για θάνατο από ναρκωτικά, οι κοντινοί της άνθρωποι δεν έπρεπε να την αφήσουν μόνη της..

Faser δυστυχώς μετά την τελευταία συναυλία στα Βαλκάνια κατάλαβα ότι η κοπέλα δεν είχε πλέον να κάνει κάτι για τον εαυτό της πέρα από το να σταματήσει να κάνει χρήση. Και είναι κρίμα. Είχε πάμπολλα προβλήματα υγείας άσχετα με τα ναρκωτικά και οι γιατροί την είχαν προειδοποιήσει από καιρό να συνέλθει... Τέτοιες αυτοκαταστροφικές τάσεις, ώρες ώρες απορώ...
Anywayz, R.I.P. ξανά.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #6 στις: 24/07/11, 00:49 »
Καμια εκπληξη δε ου προκαλει το γεγονος, δυστυχως, ημουν σιγουρος εδω και μηνες οτι θα συνεβαινε στο αμεσο μελλον. Την ειδα την ειδηση απο πολυ νωρις στα ξενα ειδησεογραφικα websites, αλλα δεν ηθελα να το ποσταρω εδω, για να μη λεει η Space Dementia οτι ειμαι κακεντρεχης (;D).

Κριμα, βεβαια, για την κοπελα...κριμα, γιατι ποτε δε φανηκε να καταλαβαινει οτι κανει κακο μονο στον εαυτο της. RIP

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #7 στις: 24/07/11, 01:09 »
Όχι πως δεν ήτανε θέμα χρόνου, αλλά έχω συγκλονιστεί πραγματικά!!! :'( Μεγάλη απώλεια για τη μουσική και μεγάλο κρίμα γιατί μιλάμε για ένα κορίτσι μόλις 27 χρονών...  Καταραμένα ναρκωτικά!!! Ό,τι χειρότερο έχει εφεύρει ο άνθρωπος!!! Καταραμένοι να είναι όσοι τα πουλάνε!!!!  >:( >:( >:(

Tσέκαρε λίγο το γιατί εφευρέθηκαν τα περισσότερα και πραγματικά θα εκπλαγείς... ;)

Πολλά είδη ναρκωτικών χρησιμοποιούνται για ιατρικούς σκοπούς (έτσι ξεκίνησαν δηλαδή), όπως η μορφίνη που χρησιμοποιείται σαν αναλγητικό ή σε κάποιες περιπτώσεις διαβητικών, αλλά πάντα σε μικρές ελεγχόμενες ποσότητες. Στο εξωτερικό η ευρύτερη έννοια του όρου drug (ναρκωτικό) σημαίνει φάρμακο. Η Amy όμως και γενικά όλοι αυτοί οι άνθρωποι που υποφέρουν, απο δική τους επιλογή βεβαίως, από τις διάφορες εξαρτήσεις, δεν είναι επειδή ξεκίνησαν την χρήση για ιατρικούς σκοπούς. Οπότε, για να το θέσω λίγο καλύτερα:

Τα ναρκωτικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια έχουνε γίνει εμπόριο. Πολλοί "άνθρωποι" βγάζουν τρελά λεφτά καταστρέφοντας άλλους ανθρώπους (είτε είναι αυτοί που τα πουλάνε, είτε είναι αυτοί που τους πείθουν ότι πρέπει να τα πάρουν για να έχουν περισσότες αντοχές και να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτό που κάνουν, είτε λέγεται τραγούδι, είτε μουσική, είτε κινηματογράφος, είτε λέγεται μόντελινγκ κ.λπ.). Όταν ένας άνθρωπος παίρνει ναρκωτικά, για μη ιατρικούς σκοπούς και η χρήση γίνεται εξάρτηση και στο τέλος οδηγεί στον θάνατο, τότε τα ναρκωτικά είναι ό, τι χειρότερο έχει εφεύρει ο άνθρωπος!  ;)

@Kamelot είσαι κακεντρεχής, αλλά δεν το κάνουμε θέμα... ::) :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος ..........

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #8 στις: 24/07/11, 01:18 »
Είχα ακούσει ότι οι γονείς της παρότρυναν
τους θαυμαστές να μην αγοράζουμε τα cd της
για να μην έχει, τάχα, έσοδα η κόρη τους..
(και τα "ακουμπά" στον προμηθευτή της)..
(είναι λύση σωτηρίας αυτό; ;)   )
 
Κρίμα που έφυγε μια Δυνατή Φωνή από κοντά μας..
Κρίμα που κάποιοι γονείς αρνιούνται τον ρόλο τους..
 
Ας την αναπάυσει το Σύμπαν..
Θα είναι πάντα Δυνατή η Γοητεία της
μπροστά στο δολλάριο που δεν συγχώρεσε
την Φλόγα..και που όλους
τους θέλει πειθαρχημένους..
« Τελευταία τροποποίηση: 24/07/11, 01:19 από Λυράν »

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #9 στις: 24/07/11, 09:52 »
κριμα γιατι εφυγε μια σπουδεα φωνη.....!!! γ****α ναρκωτικα και οσοι τα πουλανε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #10 στις: 24/07/11, 11:13 »
αν και δεν ειμαι fun της (καθολου ομως) εχει φωναρα..............σημερα το πρωι (γυρω στης 9 παρα :P ) το εμαθα και εμεινα στον τοπο.................................ειναι πολυ κριμα αλλα οταν εισαι εθισμενος στα ναρκωτικα ειναι καλυτερα να πεθανεις (η εννοειται να  αποτοξινωθεις) παρα να βασανιζεσε.................Space Demetria (τραγουδαρα) κοιτα μια φωτογραφια
αυτο ειναι το μπουκαλι φαρμακευτικης ηρωινης......το χρησιμοποιουσαν απο το 1919

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #11 στις: 24/07/11, 15:28 »
Καμια εκπληξη δε ου προκαλει το γεγονος, δυστυχως, ημουν σιγουρος εδω και μηνες οτι θα συνεβαινε στο αμεσο μελλον. Την ειδα την ειδηση απο πολυ νωρις στα ξενα ειδησεογραφικα websites, αλλα δεν ηθελα να το ποσταρω εδω, για να μη λεει η Space Dementia οτι ειμαι κακεντρεχης ( ;D ).

Κριμα, βεβαια, για την κοπελα...κριμα, γιατι ποτε δε φανηκε να καταλαβαινει οτι κανει κακο μονο στον εαυτο της. RIP
Τα ίδια ακριβώς θα έλεγα, το έμαθα από πολύ νωρίς (απλά δεν ήμουν σπίτι να το ποστάρω :P ), αλλά δεν με εξέπληξε το γεγονός. Κρίμα, αλλά ήταν θέμα χρόνου και δεν έδειξε ποτέ να το καταλαβαίνει
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #12 στις: 24/07/11, 17:15 »
Κριμα, βεβαια, για την κοπελα...κριμα, γιατι ποτε δε φανηκε να καταλαβαινει οτι κανει κακο μονο στον εαυτο της. RIP

Μπορεί να το καταλάβαινε, μπορεί και όχι. Δύσκολο να ξεμπλέξεις αν είσαι εθισμένος. Οι γονείς, συγγενείς, φίλοι, συνεργάτες, τι έκαναν για να βοηθήσουν; Η ευθύνη πέφτει και σε αυτούς. Με τόση περιουσία που είχε, σίγουρα δεν θα τριγυρνούσε έξω από κάποιον "ΟΚΑΝΑ" περιμένοντας να μπει στη λίστα. Αλλά μήπως δεν συνέφερε να αποσυρθεί γιατί θα σταματούσε να ρέει το χρήμα από τις συναυλίες της;
Τεσπα, ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με την Amy, και δεν ξέρω τι τραγουδούσε (Φαντάζομαι θα'χω ακούσει στο ράδιο). Ήθελα μόνο να πω ότι ήταν γνωστό σε όλους ότι η κοπέλα δεν πήγαινε καθόλου καλά. (είδα και το σχετικό βίντεο από συναυλία της κάπου στα βαλκάνια.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #13 στις: 24/07/11, 18:18 »
Μια απο τις καλλιτερες φωνες αυτου του πλανητη μασ αφησε, πολυ μεγαλο κριμα, πργαματικα, πολυ κριμα...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #14 στις: 24/07/11, 19:08 »
Μεγάλο κρίμα η κοπέλα, αλλά ήταν αυτό που λέμε "τελειωμένη υπόθεση". Εκπληκτική φωνή, από αυτές που βγαίνουν μια στα 20+ χρόνια. Κρίμα πραγματικά...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #15 στις: 24/07/11, 19:20 »
Κριμα, βεβαια, για την κοπελα...κριμα, γιατι ποτε δε φανηκε να καταλαβαινει οτι κανει κακο μονο στον εαυτο της. RIP

Μπορεί να το καταλάβαινε, μπορεί και όχι. Δύσκολο να ξεμπλέξεις αν είσαι εθισμένος. Οι γονείς, συγγενείς, φίλοι, συνεργάτες, τι έκαναν για να βοηθήσουν; Η ευθύνη πέφτει και σε αυτούς. Με τόση περιουσία που είχε, σίγουρα δεν θα τριγυρνούσε έξω από κάποιον "ΟΚΑΝΑ" περιμένοντας να μπει στη λίστα. Αλλά μήπως δεν συνέφερε να αποσυρθεί γιατί θα σταματούσε να ρέει το χρήμα από τις συναυλίες της;
Τεσπα, ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με την Amy, και δεν ξέρω τι τραγουδούσε (Φαντάζομαι θα'χω ακούσει στο ράδιο). Ήθελα μόνο να πω ότι ήταν γνωστό σε όλους ότι η κοπέλα δεν πήγαινε καθόλου καλά. (είδα και το σχετικό βίντεο από συναυλία της κάπου στα βαλκάνια.

Eνταξει, αυτο ειναι πολυ σχετικο που λες. Δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι εκαναν συγγενεις και φιλοι, ποσο μαλλον να τους ριχνουμε και ευθυνες, αλλα και παλι, παντα η ευθυνη του εαυτου μας ανηκει σε εμας. Δεν πηγε σε τροχαιο, απο ναρκωτικα πηγε.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #16 στις: 25/07/11, 14:31 »

Eνταξει, αυτο ειναι πολυ σχετικο που λες. Δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι εκαναν συγγενεις και φιλοι, ποσο μαλλον να τους ριχνουμε και ευθυνες, αλλα και παλι, παντα η ευθυνη του εαυτου μας ανηκει σε εμας. Δεν πηγε σε τροχαιο, απο ναρκωτικα πηγε.

Αυτο ηθελα να γραψω μολις. Για οσους σχολιαζουν το περιβαλλον της, 27 ηταν η κοπελα, οχι 5.
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #17 στις: 25/07/11, 14:59 »
Αυτο ηθελα να γραψω μολις. Για οσους σχολιαζουν το περιβαλλον της, 27 ηταν η κοπελα, οχι 5.

Δηλαδή, αν ήταν κόρη σου θα την έβλεπες να λιώνει και θα'λεγες: "Εντάξει μωρέ, μεγάλη κοπέλα είναι πια, ξέρει τι κάνει..." ???

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #18 στις: 25/07/11, 15:23 »
............................

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #19 στις: 25/07/11, 15:29 »
Λυπήθηκα πολύ με το συγκεκριμένο γεγονός, όσο είχα λυπηθεί και από τα πρόσφατα θέματα με τις συναυλίες της..
Κρίμα που δεν βρέθηκε ένας τρόπος να σωθεί και πήγε χαμένο ένα τεράστιο και σπάνιο ταλέντο όπως το δικό της.
Οι γονείς και η εν γένει συμπεριφορά τους κατά τα παιδικά χρόνια δεν είναι ποτέ αμμέτοχοι σε αυτές τις περιπτώσεις..
Χωρίς να είμαστε σε θέση να ερμηνεύσουμε τίποτα εκ του μακρόθεν με σιγουριά, θα υποθέσω ότι το περιβάλον που προσπαθούσε να την σώσει τόσο καιρό, όποιο και αν ήταν αυτό, απέτυχε, ακριβώς διότι ήταν αναπόσπαστο μέρος του ευρύτερου συστήματος που της είχε προκαλέσει το πρόβλημα εξ'αρχής, και που έναντι του οποίου επαναστάτησε και προτίμησε να αυτοκαταστραφεί παρά να υποκύψει. Δεν είναι τυχαίο το μεγάλο της hit "They tried to make me go to rehab, I said, "No, no, no"..
Να αναπαυθεί και να βρεί την γαλήνη και την ασφάλεια που δεν της έδωσαν ούτε τόσα ναρκωτικά, ούτε τόσα βραβεία (μοναδική στα 27 με 5 Grammy) αλλά ούτε και τόσα χειροκροτήματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #20 στις: 25/07/11, 15:37 »
Αυτο ηθελα να γραψω μολις. Για οσους σχολιαζουν το περιβαλλον της, 27 ηταν η κοπελα, οχι 5.

Δηλαδή, αν ήταν κόρη σου θα την έβλεπες να λιώνει και θα'λεγες: "Εντάξει μωρέ, μεγάλη κοπέλα είναι πια, ξέρει τι κάνει..." ???

Oχι, αλλα ειναι διαφορετικο πραγμα να το διαχειριζεται καποιος ως γονιος βιωνοντας την κατασταση, και τελειως διαφορετικο να βγαινει ο καθε ασχετος και να επιρριπτει ευθυνες σε κοσμο χωρις να ξερει. Εκτος και αν ησουν κοντα στην οικογενεια και ξερεις τα λαθη τους, οποτε πασο.

Και επισης αν δεν ΘΕΛΕΙΣ να σωθεις, δε σε σωζει τιποτα και κανενας.
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #21 στις: 25/07/11, 15:58 »
Θυμάμαι σε ένα παλιότερο θέμα είχα πει την άποψή μου για τα ναρκωτικά αλλά κάποιοι έπεσαν να με φάνε.. Για την ακρίβεια, μόνο πρεζόνι δε βγήκα ή - ακόμα χειρότερα - επίδοξος dealer.. :P

Δεν είναι τόσο απλό το πράγμα όταν μιλάμε για μουσικούς.. Κάποιοι έγραψαν ύμνους υπό την επίδραση των ναρκωτικών... Κάποιοι δε θα είχαν φτάσει σε αυτό το επίπεδο ως μουσικοί αν δεν έπαιρναν ναρκωτικά... Η μουσική είναι κατά βάση ένας τρόπος εξωτερίκευσης των συναισθημάτων, ο καλλιτέχνης αντλεί έμπνευση από τη ζωή του, τα βιώματά του... Τα ναρκωτικά επηρεάζουν λοιπόν! Δεν ξέρω αν επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά, το σίγουρο όμως είναι ότι επηρεάζουν και είναι ανίδεος όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο! Όταν εγώ ψιχολογικά είμαι στο μηδέν, όταν είμαι ένα βήμα πριν το θάνατο, όταν είμαι πλήρως εξαρτημένο από κάτι και αυτό αλλάζει πλήρως τη συμπεριφορά μου, όλες αυτές οι καταστάσεις θα με επηρεάσουν σαν μουσικό, σαν songwriter..

Το αντίτιμο για αυτούς τους καλλιτέχνες είναι ένα: καταστροφή της ζωής τους.. Έχουμε δει τόσους κι άλλους να πεθαίνουν λόγω ουσιών και πάντα λέμε "πόσο κακό πράγμα τα ναρκωτικά". Δε λέμε όμως το ίδιο όταν ακούμε κάποιους ύμνους που έγραψαν υπό την επίρροια αυτών... Τα παραδείγματα τέτοιων μουσικών είναι πάρα πολλά και η Amy είναι άλλο ένα απ ότι κατάλαβα..

Για να κλείσω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι το έργο κάποιου μουσικού και τα ναρκωτικά δεν είναι τόσο ασύνδετα και ξένα μεταξύ τους όσο φαίνεται πως νομίζουν κάποιοι απ τα λεγόμενά τους...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #22 στις: 25/07/11, 21:25 »
Με βάση τα παραπάνω να πω το εξής. Όπως πολλοί από αυτό το forum ξέρετε, το κυριότερο μέρος της δουλειάς μου είναι να έρχομαι σε επαφή με καλλιτέχνες. Εννοείται ότι τα ναρκωτικά στον χώρο μου είναι δυστυχώς συνηθισμένο φαινόμενο.


Παρ' όλα αυτά έχω ζήσει ουκ ολίγους καλλιτέχνες να δίνουν εκπληκτικές συναυλίες καθαροί. Και μάλιστα όχι μόνο από ναρκωτικά, όπου αν πραγματικά θες μπορείς να κρατηθείς μακρυά απλά ξεκόβοντας από τη ζωή σου αυτούς που αποτελούν κακή επιρροή αλλά και από το αλκοόλ. Μάλιστα θεωρώ το αλκοόλ ακόμα πιο δύσκολο ψυχολογικά να το κόψεις σε μία δουλειά όπου κάθε βράδυ θα παίζεις σε άλλο μαγαζί και θα βρίσκεσαι σε συνεχή επαφή με κάτι που είναι και νόμιμο.


Μπορείς λοιπόν να και να δώσεις καλές ερμηνείες και να γράψεις καλά κομμάτια καθαρός. Τόσα παραδείγματα υπάρχουν, απλά δεν τα αναφέρουμε ποτέ.


Τα ναρκωτικά δεν είναι παρά μία πατερίτσα για όσους πιστεύουν ότι δεν έχουν αρκετό ταλέντο.


Κρίμα λοιπόν για την Amy αλλά περισσότερο κρίμα γιατί θεωρώ ότι δε πίστεψε ποτέ αρκετά στον εαυτό της ώστε να λειτουργεί νηφάλια.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #23 στις: 25/07/11, 21:39 »
Εκτος και αν ησουν κοντα στην οικογενεια και ξερεις τα λαθη τους, οποτε πασο.

Αν ισχύει αυτό:
  Είχα ακούσει ότι οι γονείς της παρότρυναν τους θαυμαστές να μην αγοράζουμε τα cd της για να μην έχει, τάχα, έσοδα η κόρη τους.. (και τα "ακουμπά" στον προμηθευτή της).
τότε είναι θλιβερή αδιαφορία.
Τεσπα, ούτε εσύ ήσουν κοντά στην οικογένεια. Εγώ αυτό που ξέρω, για μένα, είναι ότι αν η κόρη μου ήταν τόσο κοντά στον θάνατο όσο φαινόταν, θα την έβαζα σε πρόγραμμα απεξάρτησης με το ζόρι, με οποιονδήποτε τρόπο. Αυτά, και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #24 στις: 25/07/11, 21:58 »
Εκτος και αν ησουν κοντα στην οικογενεια και ξερεις τα λαθη τους, οποτε πασο.

Αν ισχύει αυτό:
  Είχα ακούσει ότι οι γονείς της παρότρυναν τους θαυμαστές να μην αγοράζουμε τα cd της για να μην έχει, τάχα, έσοδα η κόρη τους.. (και τα "ακουμπά" στον προμηθευτή της).
τότε είναι θλιβερή αδιαφορία.
Τεσπα, ούτε εσύ ήσουν κοντά στην οικογένεια. Εγώ αυτό που ξέρω, για μένα, είναι ότι αν η κόρη μου ήταν τόσο κοντά στον θάνατο όσο φαινόταν, θα την έβαζα σε πρόγραμμα απεξάρτησης με το ζόρι, με οποιονδήποτε τρόπο. Αυτά, και τέλος.

Οταν η κορη σου ειναι 27, δε μπορεις να το κανεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
15871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/05, 17:07
από @Morpheus@
18 Απαντήσεις
7634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/07, 21:38
από pegasus
0 Απαντήσεις
1821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 13:53
από freemind
8 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 19:52
από penoktonos
1 Απαντήσεις
2156 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 21:45
από Kelly Z
16 Απαντήσεις
5747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 02:43
από Vaiking
10 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 22:04
από studio54
7 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 12:04
από Eagle Of Kamelot
7 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/12, 00:04
από Mrs Brightside
1 Απαντήσεις
1682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/12, 13:07
από Dr Wolf