Αποστολέας Θέμα: Νομίζετε ότι ξέρετε να παίζετε ντραμς ε? ΧΑΧΑ!!!  (Αναγνώστηκε 14230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Check this out ;D

Drum Solo



Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Καλά φίλε Πάρη,το έχω δει το video και το έχω στον σκληρό πάνω από 2 χρόνια!Συνεχίζει κάθε φορά που το βλέπω να με κάνει να θέλω να κόψω τα χέρια μου.Σε όσους drummer το έχω βάλει έμειναν με το στόμα ανοιχτό,ο Tony Royster Jr. απλά τα σπάει. Βέβαια όπως έχω διαβάσει άρχισε να παίζει drums από 3 χρονών,ε πως να μην γίνει έτσι μετά :P
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Οπως ειπε ενας ηρωας καποτε οπως ξερει και ο Arg0 "τον ταισαν μπανανες τον αραπη..."

Eγω για αλλη μια φορα θα βαλω τα κλαματα... Αλλα ενταξει οταν καποιος εχει αρχισει να παιζει απο τοτε που βγηκε απο τον πατερα του... 5:49 ειναι ολα τα λεφτα... :o :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Ρεμάλια αφήστε τις δικαιολογίες, ο μικρούλης σας έβαλε γυαλιά  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage

Αυτο το video  einai apo to '97. O "μπομπηρας" ειναι 21 τωρα. Παναγια μου...


Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Και αφού μιλάμε για μικρούς drummer που σπέρνουν πάρτε και αυτόν τον 14χρονο Βραζιλιάνο από το Modern Drummer Festival του 2005(δηλαδή είναι 15 τώρα).

Eloy Casagrande:
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Δυστυχως, βρισκω μια μεγαλη διαφορα μεταξυ των 2 νεων..Ο Joy ειναι ενας ολοκληρωμενος μουσικος πιστευω, απο αποψη τεχνικης, αισθηματος και ελεγχου της "επαρσης" που πιανει τους drummer. Αντιθετως, ο Eloy, μπηκε πολυ επιθετικα, οι δυναμικες του ειναι τελειως "flat" και γενικα δειχνει εναν μελλοντικα δυναμικοτατο παικτη των drums..Οπως και να το κανουμε...ειναι και οι 2 τρομεροι!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher

Υπαρχει και η αλλη οψη του θεματος:P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
 Εγώ πάντως όσες φορές και να δω τον αραπάκο δε με ενθουσιάζει. Αντιθέτως ο eloy με έκανε να μείνω με ανοιχτό το στόμα.  Πολύ δυναμικός παίχτης. Θα ταίριαζε σε μέταλ. Το φρικιό δε μου πολυάρεσε. Συνέχεια χρησιμοποιεί τα πόδια του και είναι πάρα πολύ εκνευριστικό.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
http://www.youtube.com/watch?v=4uooitNUR2Q
Υπαρχει και η αλλη οψη του θεματος:P


Ο ντράμμερ των Slipknot ήταν ή έτσι μου φάνεικε?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Ναι αυτός είναι.Από το dvd Disasterpieces είναι αυτό το solo. Πολύ ποζεριά!
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Ο πρώτος μου άρεσε καλύτερα από τον Eloy. Συμφωνώ με freemind ότι ο μικρούλης είναι πολύ πιο ρυθμικός και έχει περισσότερο συναίσθημα. Οσο για τον ντράμερ των Slipknot δεν μου αρέσει καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 13:07 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Σχετικα με τον μικρο μαυρακο απο το αρχικο ποστ:
σε καποια σημεια χτυπαγε τις μπαγκετες μεταξυ τους, και αλλες φορες χτυπαγε τη στεφανη χωρις καν να βρισκει δερμα.
Χαλια μαυρα δηλαδη.
"Και καλα" τωρα οτι ξερει να παιζει.
Πφφφ...  :P

Ναι είδες τον κουλό?  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Εντάξει!
Περιττό να πω ότι ο Royster συνεχίζει την "φήμη" που έχουν οι μαύροι για το "μέγεθος"!!! Πραγματικά ξεκ......ζει!!!!

Είναι μαθητης του Denis Chambers. Το συγκεκριμένο solo είναι του Chambers, και φτιαγμένο έτσι ώστε να περνάει μέσα σε 7 λεπτα απ όλη την τεχνική των drums (απο την δική του psycho σκοπιά βεβαια) συν λίγο showmanship. Ο Royster μάλιστα κάνει και μια παραλλαγη σε ένα θέμα του chambers επειδή τότε δεν μπορούσε (μάλλον λόγω μικρού μάκρους ποδιών) να κάνει διπλά στο δεξί πόδι, και παίζει το σχήμα με διπλοπέταλο.

Είχα φάει χοντρο κόλλημα πριν κάποια χρόνια με αυτό το βίντεο και παικτικά, αλλά κυρίως από άποψη ανατομίας του. Μα, όλα μεσα?

Παρη, μετά από αυτο τι θελεις να σου πω?

...ΟΧΙ δεν "ξέρω" να παίζω drums!!!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Για τον τελευταίο δεν το συζητάμε το κλεισα στη μέση.
Ο πρώτος μ αρεσε πολύ είχε μια φυσικότητα στο παίξιμό του,έβγαινε ο ρυθμός από μέσα του.
Ο Eloy μου φάνηκε σα να ταν στημένος, σα να χε μάθει το μάθημά του καλά.
Μακάριοι εμείς -εγώ δλδ- οι πτωχοί τη μουσική...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επισης, οποιος προσεξει τα 2 βιντεο των μικρων παιδιων ( γιατι προφανως το τριτο βιντεακι το εδωσα για να δειτε ποσο γελοιοι γινονται καποιοι ), θα παρατηρησει πως ο μικρος Roy, παιζει με ενα drum kit που ηχογραφειται με μικροφωνα ( τρομερη δουλεια ομολογω ), ενω ο μικρος Eloy, εχει ενα drum kit γεματο triggers ( με εξαιρεση τα 2 up head μικροφωνα που πιανουν τα πιατινια και τα μικροφωνα στα wood blocks ) και μικροφωνα...Και παλι, αυτο ανεβαζει στην εκτιμηση μου απεναντι στον Roy, γιατι οι δυναμικες που ακουμε εμεις, ειναι "καθαρες" ( δηαλδη η επεξεργασια του σηματος διαφερει κατα πολυ απο αυτη του Eloy ). Εννοειται πως και παλι ο Eloy ειναι ενα ιδιαιτερο παιδι στα drums, αλλα μου δινει την αισθηση αυτη που ειπε και η FSL..Καλοκουρδισμενος, στημενος..ετοιμος να παιξει δυναμικα, αλλα με ελλειψη στο velocity του!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Επισης, οποιος προσεξει τα 2 βιντεο των μικρων παιδιων ( γιατι προφανως το τριτο βιντεακι το εδωσα για να δειτε ποσο γελοιοι γινονται καποιοι ), θα παρατηρησει πως ο μικρος Roy, παιζει με ενα drum kit που ηχογραφειται με μικροφωνα ( τρομερη δουλεια ομολογω ), ενω ο μικρος Eloy, εχει ενα drum kit γεματο triggers ( με εξαιρεση τα 2 up head μικροφωνα που πιανουν τα πιατινια και τα μικροφωνα στα wood blocks ) και μικροφωνα...Και παλι, αυτο ανεβαζει στην εκτιμηση μου απεναντι στον Roy, γιατι οι δυναμικες που ακουμε εμεις, ειναι "καθαρες" ( δηαλδη η επεξεργασια του σηματος διαφερει κατα πολυ απο αυτη του Eloy ). Εννοειται πως και παλι ο Eloy ειναι ενα ιδιαιτερο παιδι στα drums, αλλα μου δινει την αισθηση αυτη που ειπε και η FSL..Καλοκουρδισμενος, στημενος..ετοιμος να παιξει δυναμικα, αλλα με ελλειψη στο velocity του!

Η αληθεια ειναι οτι οι μικροφωνικες δεν επιτρεπουν διορθωση ενω τα τριγγερ δε συγχωρανε τιποτα οσων αφορα το timing. Απο 'κει και περα ο εγκεφαλος φτιαχνεται να παιζει κανεις επιπεδα η δυναμικα. Στο μεταλ οσοι κανουν χρηση τριγγερς δεν ενδιαφερονται για δυναμικες ομως. Το αποτελεσμα ειναι να ακουει κανεις κατι τρελλες ταχυτητες στα διπεταλα, οπου τα τριγγερ παιζουν χαιδεματα σαν να βαραει ο Thor την κασα και με τα δυο χερια, ενω ο πιτσιρικας χρησιμοποιει την αναπηδηση του πεταλιου ως διπλο χτυπημα. Τεχνικα λαθος πρακτικα ομως στο ευρυ κοινο παιζει σαν πουστ*ς.

Προσωπικα το τριγκαρισμενο παιξιμο το θεωρω μεγαλη απατη, αλλα εν τελει σημασια εχει κανεις να παιζει οτι απαιτει το κομματι. Οποτε περι ορεξεος... Ποιος φταιει που στο μεταλ μετραει ποσο extreme εισαι και οχι ποσο μουσικα παιζει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
http://www.drummerworld.com/drummers/Dave_Lombardo.html

ριξτε μια ματια εδω και ξεχαστε τα μικρουλια.δε λεω καλοι ειναι οι τσιπιρικαδες αλλα....σεβασμος στα ιερα τερατα του ειδους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ

Αυτο το video  einai apo to '97. O "μπομπηρας" ειναι 21 τωρα. Παναγια μου...



 Έχω ένα DVD πιο πρόσφατο από αυτό! Δεν χρειάζεται να σου πω τι παίζει το παλικάρι...

drummer27

  • Επισκέπτης
..giati to mperdepsestoso re stergio?.. :-\..ta triggers kata kirio logo alazoun mono hxous..to an o drummer paizei grhgora h oxi eksartatai mono apo thn "meta-parembash" ean kai ef oson exoun hxografithei trigarismena...ean paizei live o allos den ginetai me thn kammia na paizei pio grhgora logo trigger ef oson exei live paiksimo kai den parembainei pre-recorded module epi topou.

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
..giati to mperdepsestoso re stergio?.. :-\..ta triggers kata kirio logo alazoun mono hxous..to an o drummer paizei grhgora h oxi eksartatai mono apo thn "meta-parembash" ean kai ef oson exoun hxografithei trigarismena...ean paizei live o allos den ginetai me thn kammia na paizei pio grhgora logo trigger ef oson exei live paiksimo kai den parembainei pre-recorded module epi topou.

Για αυτους που παιζουν σωστα, εχεις δικιο οτι τα τριγγερ δεν επιτρεπουν γρηγοροτερο παιξιμο. Την επομενη φορα που θα βρεθεις ομως στον Μεταλλινο ρωτα τον για ενα παιδι που συμετασχε σε εναν απο τους διαγωνισμους διπλοπεταλλου και "επαιζε" γρηγοροτερα απο ολους γιατι καθε ποδι εκανε διπλες επιδη χρησιμοπoιουσε την αναπηδηση ως διπλο χτυπημα. Το τριγγερ ομως εκλαμβανε το χτυπημα ως κανονικο διπλο. Σε ακουστικη ντραμς αυτο θα ακουγοταν ως ενα πολυ απαλο ghost note, και μαλιστα πολλα παιδια που παιζουν με το πελμα κατω κανουν τετοιες διπλες χωρις να το καταλαβουν εως οτου αρχισουν να δουλευουν με τριγγερ.

Οσων αφορα το "συγχωρεμα" που ανεφερα, το attack μιας ακουστικης εναι πιο μακρυ χρονικα, οποτε αν παιζεις  ελαχιστα εκτος κλικ (lead or lag) τοτε δεν ακουγεται το λαθος ενω το attack του κομπρεσσαρισμενου ηχου του τριγγερ διαρκει λιγοτερο απο τον μισο χρονο, με αποτελεσμα η ανακριβεια να ακουγεται τελεια.

Τελος οπως ανεφερε και ο συνονοματος τα τριγγερ χρησιμοποιουνται απο πολλους για να "διορθωνουν" κακες δυναμικες και να ακουγεται η κασα σαν τρενο.

Δεν το μπερδευω πολυ απλα διευκρινιζω παρατηρησεις μου που αυτοι που δεν εχουν ασχοληθει θα βρουν μπροστα τους. Το νοημα αυτων απλα οτι αν θελει κανεις να μαθει τυμπανα καλο θα ειναι να αφησει τα τριγγερ μεχρι πολυ μετα. Να μαθει να κανει σωστα μπλαστ και διπεταλλα χωρις βοηθηματα και αφου μαθει να παιζεi, τοτε να τα χρησιμοποιησει εκει που χρειαζεται.

Σ

drummer27

  • Επισκέπτης
..kai kati akoma...gia tous neous.. :P..panta to podi sto petali xwris fterna katw...kai to xeraki sta grhgora bpm 45moires klhsh..etsi gia na tribomaste pio grhgora..ghost notes bgazw k egw sta dipetala re..thymasai to sample pou sou xa steilei me ta blast..me thn diafora oti egw ta bgazw aneta sto deksi ...me aristero na pataei kanonika..twra ti na pw..o typakos pou to katafere me synxronismo kai sta 2 podia einai magakos genaios...

sxetika me ta triggeroeidh genikotera(digital +trigger gia power)..to mono pou dieykolinoun einai to "diorthwma" meta midi parembasews stis ateleies tou opoioudipote drummer..ta xoume pei metaksi mas ta ksereis..peraiterw ti na to kanw ama akougetai blast sta 220bpm me 16a ..ama einai "pathmena" apo ton drummer se 4arta,,sta 120...kai meta tous exei alaksei thn panagia sta mplimplikia.. ;)...

drummer27

  • Επισκέπτης
..a ksexasa k kati..ta pio sobara audio brains..exoun parametro pou alazeis olo to A.D.S.R..opote ...trexa gyreye..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Παληκάρια, σόρι αλλά είστε εντελώς οφ τοπικ, για άλλο λόγο έβαλα το θέμα!  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
19756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/08, 21:00
από gers
0 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 16:30
από fake7
5 Απαντήσεις
18931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 15:47
από no slave
0 Απαντήσεις
14938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 21:19
από Vicarious
4 Απαντήσεις
19237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/10, 23:47
από Adoni
3 Απαντήσεις
19046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/17, 21:49
από STEFANOS604
1 Απαντήσεις
36605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 08:57
από fedstog
5 Απαντήσεις
27767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/15, 15:12
από saved
2 Απαντήσεις
26680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/15, 16:36
από thanasisdaras
14 Απαντήσεις
6317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/16, 23:06
από nick_evia