Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά και όχι greeklish!  (Αναγνώστηκε 130757 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #150 στις: 15/02/06, 17:19 »
Παρακολουθώ όλη αυτή την συζήτηση και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ,ότι (εκτός κάποιων που έχουν σοβαρό πρόβλημα ,αλλά βλέπουν το ζήτημα συγκαταβατικά ),κάποιοι νομίζουν ότι έτσι κάνουν -την επανάστασή τους-.
Δεν θεωρώ δικαιολογία τα ορθογραφικά λάθη (αν κα αυτά πρέπει ο καθένας μας να τα διορθώνει -για την γλώσσα μας άλλωστα μιλάμε -),ούτε κανένας έκανε κριτική γι αυτά .Αλλού είναι λοιπόν το ζητούμενο και όλοι είμαστε νομίζω λογικοί και έξυπνοι για να μπορούμε να το καταλάβουμε .

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #151 στις: 15/02/06, 18:33 »
Έχω πει την άποψή μου για τα greeklish γενικά αλλά μήπως στα πμ δεν είναι απαραίτητο?
Στο κάτω κάτω δεν ενοχλείται κανείς.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #152 στις: 16/02/06, 12:57 »
ξέρετε η παράνοια από τη λογική κρέμονται από μια πολύ μικρή κλωστή...
το αν είναι σωστό ή όχι να απαγορευτούν τα greeklish είναι κάτι τελείως προσωπικό και άρα υποκειμενικό...κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει στον άλλον κάτι με τη λογική "Ελάτε ρε παιδιά...πρέπει να υποστηρίξουμε τη γλώσσα μας...Έξω η αμερικανιά..."...μα καλά..αυτό μας μάρανε?εδώ μιλάμε έξω σε αργκό...τα χουμε ξεφτιλίσει όλα...μην τρελαθούμε...
Παρόλ'αυτά με όλη την καλή διάθεση που έχω ξαναθέτω ένα ερώτημα στο οποίο δεν έχω πάρει απάντηση...
Πώς αποφασίστηκε αυτό?Ρωτήθηκαν τα μέλη του Κιθάρα ή απλά αποφάσισαν μερικοί που έχουν πλήρη δικαιώματα εδώ μέσα???
Μπορεί να έχουν ερωτηθεί τα μέλη και να μην το κατάλαβα μην με δαγκώσετε!!:)
Φιλικά πάντα...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #153 στις: 16/02/06, 13:04 »
παει 2 χρονια αυτη η κολονια!


κανείς δεν μπορεί να επιβάλλει στον άλλον κάτι με τη λογική "Ελάτε ρε παιδιά...πρέπει να υποστηρίξουμε τη γλώσσα μας...Έξω η αμερικανιά"

η λογικη που αναφερεις δεν υπαρχει και ουτε υπηρξε!

την επομενη φορα που θα πας να πιεις ενα καφε σε καποιο μερος που δεν παιζει καλη μουσικη, πιασε τον ιδιοκτητη και ρωτα τον "Πώς αποφασίστηκε αυτό?Ρωτήθηκαν οι πελατες του Μαγαζιου ή απλά αποφάσισαν μερικοί που έχουν πλήρη δικαιώματα εδώ μέσα???"
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #154 στις: 16/02/06, 14:51 »
sourwthri άκυρο το παράδειγμά σου, οπότε και δεν μπαίνω στον κόπο να απαντήσω...
Το μόνο που μπορώ να σου πω...Ας καταλήσουμε τη Δημοκρατία, πάμε μοναρχία...οέο???οέο??

Ciao!

P.S Παρεπιπτόντως, αν η μουσική του μαγαζιού δεν αρέσει στους πελάτες, ο κόσμος δεν θα πηγαίνει και το μαγαζί θα κλείσει... ;) ;)!!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/02/06, 14:53 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #155 στις: 16/02/06, 14:56 »
το ηξερα οτι δε θα αντεχες και θα απαντουσες!
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #156 στις: 16/02/06, 15:16 »
άκυρο το παράδειγμά

P.S Παρεπιπτόντως, αν η μουσική του μαγαζιού δεν αρέσει στους πελάτες, ο κόσμος δεν θα πηγαίνει και το μαγαζί θα κλείσει...!!

Πράγματι άκυρο το παράδειγμα...
Για να επιλέξεις ενα μαγαζί τον πρωτο λογο έχει η μουσική
Για να επιλέξεις ένα site το κριτηριο σου ειναι αν θα έχει Greenglish?

Θα ήταν πιο ευστοχο αν στη θεση της μουσικής βάλουμε τα κάδρα...
Όλα σου αρέσουν σε ένα μαγαζί αλλά επιμένεις να τσακώνεσαι για τα κάδρα
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #157 στις: 16/02/06, 20:58 »
Λοιπόν μάγκες τον έχετε αμωλήσει τον αετό για τα καλά΄τί να πω...
Καλές δουλείες με "το μαγαζάκι σας"...
Have a nice day...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #158 στις: 16/02/06, 21:11 »
Mistral...δεν υπάρχει site που να μην είναι "μαγαζάκι" του δημιουργού του. Αυτό είναι κοινή συνθήκη και φοβάμαι πως μάλλον αφέλεια υποδηλώνει οποιαδήποτε άλλη αίσθηση. Δεν μπορεί να υπάρχει δημοκρατικότητα σε έναν τομέα, εκτός κι αν ο δημιουργός του στην παράσχει βάζοντάς σε στο "κόλπο" της δικαιολογημένης αξίωσης.

Ένα forum είναι ένα "σπίτι" με κανόνες. Ο εκάστοτε site-admin είναι ιδιοκτήτης κι όλοι οι υπόλοιποι απλώς φιλοξενούμενοι. Αν τώρα το μετατρέψουμε σε κοινόβιο με άνωθεν ανοχή, αλλάζει το πράγμα. Δε νομίζω όμως πως αφορά το παρόν forum μια τέτοια προσέγγιση. Οι "τρεις" που το έστησαν παραμένουν αρμόδιοι να αποφασίζουν τη μορφή που θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #159 στις: 16/02/06, 21:15 »
Λοιπόν μάγκες τον έχετε αμωλήσει τον αετό για τα καλά΄τί να πω...
Καλές δουλείες με "το μαγαζάκι σας"...
Have a nice day...


γιατι βλεπε ετσι τα πραγματα ρε παιδια..
ποτε οι admins δεν κινηθικαν με αυτο τον τροπο: "σπιτακι μας".
απλα αγωνιζοντε για την καλυτερη και "ομορφοτερη" λειτουργια του site.
φυσικα ο λογος τους μετρα πιο πολυ αλλα δεν εδιξαν ποτε καταχρηση εξουσιας.
ειδικα σε αυτο το θεμα μια βολτα σε site τετοιου στυλ που σεβοντε τον λογο υπαρξης τους θα σε πεισει..ισως και οχι...ειναι αναλογα η οπτικη γωνια που κοιτα καποιος μερικα ζητηματα..

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #160 στις: 16/02/06, 21:32 »
Εγω πιστευω οτι οταν γραφουμε ελληνικα, γραφουμε με ελληνικα, και οχι με greeklish. Οταν ειναι να κανουμε ενα πραγμα, το κανουμε σωστα. Τι θα πει ειναι συνηθεια και δε μπορω να το σταματησω? Οι κακες συνηθειες μπορουν να κοπουν.
Πιστευω οτι δεν χαλαει κανεναν να διαβαζει τα γραπτα με ελληνικους χαρακτηρες. Αντιθετα πολλοι σπαζονται οταν διαβαζουν greeklish.
Επισης πιστευω οτι αν γινοταν δημοσκοπηση, θα πλειοψηφουσαν τα ελληνικα.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #161 στις: 16/02/06, 22:10 »
Τα σωστά ελληνικά έχουν τόνους... αν κάνουμε κάτι να το κάνουμε σωστά :P
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #162 στις: 17/02/06, 04:36 »
 :-[ ;D Μάλιστα!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #163 στις: 17/02/06, 12:53 »
Οκ παίδες, απλά είχα την εντύπωση πως στο συγκεκριμένο site υπήρχε μία ομόνοια μεταξύ των μελών και ρωτούνταν για ορισμένα πράγματα...όπως για παράδειγμα ότι εμφανίζονται συνέχεια τραγούδια στην αρχική σελίδα με "σπαστικό" αποτέλεσμα για πολλούς...Σαφώς και οι δημιουργοί της σελίδας έχουν περισσότερα δικαιώματα...και είπαμε...προφανώς από συζητήσεις που έχουν γίνει αντιλείφθηκα αλλιώς την κατάσταση...Πάντως την απάντησή μου την έλαβα ήδη οπότε το θέμα έλειξε...και βεβαίως θα πράτω/μιλάω ανάλογα χωρίς να το λέω με κακία αυτό...
Όσο για την εμφάνιση του forum...το πρόβλημα δεν είναι το ότι σπάζονται μερικοί να διαβάζουν ελληνικά...σπάζονται να γράφουν απλό είναι...το έχω εξηγήσει και παραπάνω...
Να τονίσω κλείνοντας , πως απλά τα παραπάνω παραδείγματα(καί τα 2) ήταν τελείως άστοχα, γι'αυτό και "το μαγαζάκι σας" που προανέφερα...
Να στε καλά παίδες,
Φιλικά πάντα...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #164 στις: 04/03/06, 21:43 »
Παιδιά δεν νομίζω να χρειάζεται να τσακωνόμαστε για αυτά τα θέματα. Ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχουν admins οι οποίοι καθορίζουν τους κανόνες εδώ μέσα όπως και σε άλλα σάιτ. Από κει και πέρα έχω ξαναπεί ότι τα greekenglish προσωπικά δεν με ενοχλούν και δεν πιστεύω ότι δημιουργούν πρόβλημα στη λειτουργία του σάιτ παρά μόνο στην προσωπική αισθητική του καθενός μας. Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα Αμερικανιάς όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω. Απλά ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει.

Πάντως είναι κρίμα για ψύλλου πήδημα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις και να αναγκάζονται μέλη που είναι και κάποια χρόνια εδώ μέσα να σταματήσουν να μπαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος pali mazi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #165 στις: 17/05/06, 13:55 »
 Συνφωνώ απόλυτα μαζί και πιο πολυ στο οτι ειμάστε έλληνεσ και εχουμε ξεχάσει τα ήθη και τα έθιμα μας............... παλι μαζι...............

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Re:Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #166 στις: 17/05/06, 17:04 »
Συνφωνώ απόλυτα μαζί και πιο πολυ στο οτι ειμάστε έλληνεσ και εχουμε ξεχάσει τα ήθη και τα έθιμα μας............... παλι μαζι...............

Και ως έλληνες οφείλουμε να γράφουμε σωστά ελληνικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #167 στις: 24/05/06, 03:53 »
Ο κόσμος των fora θα ήταν τόσο πιο όμορφος, αν αντί να ικανοποιούμε μονάχα τον εαυτούλη μας και τις ανάγκες του, σκεφτόμασταν και λίγο τον εκάστοτε αναγνώστη που θα επιδιώξει να μας διαβάσει. Είναι αλήθεια αξιοπερίεργο πάντως πως έχουμε κατορθώσει την κάθε παραξενιά κι ιδιοτροπία μας να την προβάλλουμε ως υποχρέωση του άλλου να την ανεχθεί, αν όχι αγκαλιάσει. Κοινότοπη ατομιστική αντίληψη που ως κατακλείδα έχει το περίφημο "αυτός είμαι και σ' όποιον αρέσω".

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #168 στις: 24/05/06, 09:23 »
Lilianna να συνεχίσεις να ποστάρεις γιατί και τα Ελληνικά σου είναι πολύ καλά και γιατί φαίνεται η καλή σου πρόθεση να συμμετέχεις στην επικοινωνία μας βάζοντας όμορφα και από τη πρώτη στιγμή κάποιους κανόνες παιχνιδιού που θεωρείς αυτονόητα απαραίτητους.Καλώς την[ον]και συνέχισε.Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #169 στις: 24/05/06, 10:39 »
注意事項
・本サイトに掲載されている業績予想及び将来の予測等に関する記述は、現時点で入手された情報に基づき判断した予想であり、潜在的なリスクや不確実性が含まれております。従って、実際の業績は、様々な要因により、これらの予想とは異なることがありますことを、ご承知おきください。
・本サイトに掲載されている情報について細心の注意を払っておりますが、第三者による人為的改ざんや誤りを生じる可能性があります。それに基づいて利用者が被った損害については一切の責任を負いかねますことを、ご承知おきください。
・本サイトは投資勧誘を目的としたものではありません。投資に関する決定はご自身のご判断により行われるようお願いいたします。

OxH pais Moy tOra pOios thA mpoI stwN koPo na To diaVAsh aUtw tTw praGmA...

 ;D
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #170 στις: 24/05/06, 10:52 »
Lilianna να συνεχίσεις να ποστάρεις γιατί και τα Ελληνικά σου είναι πολύ καλά και γιατί φαίνεται η καλή σου πρόθεση να συμμετέχεις στην επικοινωνία μας βάζοντας όμορφα και από τη πρώτη στιγμή κάποιους κανόνες παιχνιδιού που θεωρείς αυτονόητα απαραίτητους.Καλώς την[ον]και συνέχισε.Φιλικά

Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες analogia. Υπάρχουν κανόνες εδώ μέσα και όταν κάναμε εγγραφή τους αποδεκτήκαμε. Το να θέτουμε εμείς τους κανόνες στο "σπίτι" άλλου δεν νομίζω ότι είναι πρέπον. Επίσης δεν τέθηκε όμορφα αλλά εκβιαστικά, για κοίτα:

το μονο που δεν προτιθεμαι ν αλλαξω ειναι την μη χρηση σημειων στιξεως στα μηνυματα μου, μη χρηση κεφαλαιων οπουδηποτε ειτε ειναι ονοματα ειτε τιτλοι ειτε αρχη νεας προτασης.
οπως κ συντομογραφιων: τιποτα = τπτ, και = κ, δηλαδη = δλδ, κλπ
αν δεν ειναι αποδεκτα... απλα πειτε το να μην συνεχισω να ποσταρω... κ να παραμεινω στο διαβασμα του φορουμ
τ οποιο παρεμπιπτοντως το βρηκα παρα πολυ ενδιαφερον :)

Αν αυτή είναι όμορφη τοποθέτηση του "εγώ έτσι γουστάρω και σεις ας κουρεύεστε", τότε οκ απολογούμαι!


Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #171 στις: 24/05/06, 21:33 »
Μετά το "φιλοσοφικό κίνημα των greeklish" έχουμε μια νέα "ιδεολογία": του ατονικού/άστικτου/συντομογραφικού γραπτού λόγου. Πάλι καλά, να λέμε, που πατάς και κανένα Enter για να χωρίσεις παραγράφους. Γιατί έχουμε δει και άλλες παραξενιές (ή απλά άγνοια(?)) όπως το να είναι όλα σε μια παράγραφο (μαζί και με την απουσία σημείων στίξεως γίνεται μια ωραιότατη λογοσαλάτα) ή να πατιέται enter αφειδώς σε άσχετα σημεία ανάμεσα στις φράσεις.

Δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτό το φόρουμ για το αν πρέπει να μπαίνουν τόνοι, σημεία στίξης, αλλαγές παραγράφων. Υπάρχουν όμως κανόνες για να είναι ο γραπτός λόγος ευανάγνωστος, ευκατάληπτος και καλλωπισμένος, και είναι αυτοί που συνηθίζεται να ακολουθούμε, όχι μόνο για την πάρτη μας αλλά και για τους αναγνώστες μας στους οποίους απευθυνόμαστε. Αν κάποιος δείχνει οτι δεν τον νοιάζει αν/πως/πόσο θα καταλάβουν οι άλλοι αυτά που λέει, είναι σαν να μην τον σέβεται και αυτό γυρίζει σαν μπούμερανγκ.

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #172 στις: 01/06/06, 11:47 »
οτι θα μου έκαναν μαθήματα γλώσσας στο kithara.gr δεν το πίστευα.
 
μιπως παιδιά ξεφύγαμε λίγο?

Στην αρχη υπήρχε μια αίτηση για αλλαγή απο greek/english σε ελληνικά , μετα αυτη η αίτηση έγινε απαίτηση και κατέληξε στο να παρουν στα χέρια τους οι administrators το αν θα γράψεις με  greek/english (με λιγα λογια θες δεν θες, σε υποχρεονουμε να γραψεις ελληνικά ).....

μια και αυτο που μασ νοίζει πια ειναι να μη χάσουμε τα έθιμα μας, αλλά δεν κάνουμε τιποτα για τιν αξιοπρέπεια μας και τον σεβασμό ......τορα εσάς τι σας κανει Αμερικανια?? τα greek/english ή μήπως η επίδειξη 'δύναμης'

Απλά δεν θέλω να φανταστώ την εξέληξη αυτού του θέματος, γιατί μάλλον για κατευθινόμενο λόγο μου κάνει αλλά είναι νωρίς ακόμα

Δεν θα συνεχίσω γιατι δεν θέλω να χρισημοποιήσω πιο ασχιμη γλώσσα απλα να τελιώσω λέγοντας πως ειναι θλιβερό να βλέπω κατι τέτοιο 5μισι χρόνια μετά

Παιδια ηρεμίστε, σε μουσικό site βρισκόμαστε, και η μουσική δεν μπένει σε καλούπια
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #173 στις: 01/06/06, 11:51 »
μια και αυτο που μασ νοίζει πια ειναι να μη χάσουμε τα έθιμα μας, αλλά δεν κάνουμε τιποτα για τιν αξιοπρέπεια μας και τον σεβασμό ......τορα εσάς τι σας κανει Αμερικανια?? τα greek/english ή μήπως η επίδειξη 'δύναμης'
Το ζητημα δεν εχει να κανει ουτε με του Αμερικανους ουτε με επιδειξη "δυναμης".
Ειναι καθαρα θεμα λειτουργικοτητας και εμφανισης...

Ουτε τα εθιμα μας κραταμε γραφοντας με ελληνικους χαρακτηρες! Νομιζω το προχωρισες πολυ το θεμα και του εδωσες πολυ μεγαλυτερη υποσταση απο οτι εχει.

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Ελληνικά και όχι greeklish!
« Απάντηση #174 στις: 01/06/06, 12:05 »
Φίλε μου Σωτήρη κάποια πράγματα χριάζοντε το στοιχείο της υπερβολής για να δεις τι θα επακολουθήσει

Επείσης είμαι πολύ ενοχλημένος απο αυτό το θέμα
Call me Jo

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 19:50
από Sinanio
3 Απαντήσεις
3269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 09:57
από delfinaki
22 Απαντήσεις
8480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/07, 16:46
από TassosK
9 Απαντήσεις
5974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 11:37
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 16:18
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
29888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 16:08
από adr1anos
6 Απαντήσεις
9866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/16, 10:19
από elrich
2 Απαντήσεις
9662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/21, 13:01
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
4580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/20, 04:26
από rosil
0 Απαντήσεις
284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/24, 03:19
από podogej