Αποστολέας Θέμα: Σετάρισμα Ηλ. Κιθάρας Αθήνα (βόρεια) - Πού και πόσο;  (Αναγνώστηκε 6486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα.

Έχω μια ηλεκτρική κιθάρα Cort Z-42 και την αισθάνομαι να είναι δυσκολόπαιχτη Έπαιξα λίγο με truss rod και action αλλά δεν καταλήγω σε κάτι που μου αρέσει και πιστεύω οτι χρειάζεται ένα set-up. Πού να πάω; Πόσο πρέπει να περιμένω να πληρώσω;

Η τιμή που μου είπαν εμένα σε μαγαζί στο Ηράκλειο Αττ. είναι 45€ για έλεγχο neck relief, action, intonation. καθάρισμα και γυάλισμα τάστων, γενικό καθάρισμα, καβαλάρη και αλλαγή χορδών (δεν ρώτησα αν περιλαμβάνεται το κόστος των χορδών σε αυτό αλλά γενικά τις αλλάζω και μόνος). Μια τιμή που έχω ακούσει από Θεσαλλονίκη είναι περίπου 20-25 ευρώ για τις ίδιες εργασίες. Σε μαγαζί με έγχορδα στην Ν. Ερυθραία μου είπαν 30-35€ μαζί με τις χορδές, σε μαγαζί στον σταθμό Αμαρουσίου 25€ χωρίς τις χορδές

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μάλλον θα εμπιστευτώ το πρώτο παιδί που πήγα και ρώτησα. Ήταν και πολύ αναλυτικός σε αυτά που μου έλεγε. Απλώς δεν ξέρω την αγορά καθόλου και είπα να ρωτήσω για επιβεβαίωση

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
χολαργος man-made Μίμης δίπλα απο το blue peach το μπαράκι. Στα ξύλα/ηλεκτρικά ο Νο1 μακράν. Μακράν. Λίγο μυστηριος αλλά ΓΝΩΣΤΗΣ...

επίσης καλό παλικάρι και συζητίσιμος ο VERVE guitars.. Γιωργος Βερβερίδης. Πολύ καλός και συμπαθέστατος.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χολαργος man-made Μίμης δίπλα απο το blue peach το μπαράκι. Στα ξύλα/ηλεκτρικά ο Νο1 μακράν. Μακράν. Λίγο μυστηριος αλλά ΓΝΩΣΤΗΣ...

επίσης καλό παλικάρι και συζητίσιμος ο VERVE guitars.. Γιωργος Βερβερίδης. Πολύ καλός και συμπαθέστατος.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από το service του Μεταλλίδη στο Νέο Ηράκλειο ή του "Εγχόρδου" στην Ν. Ερυθραία

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Βασικα οι τιμες σε αυτα που ζητας αντε να παιζουν στα 10€ πανω κατω οποτε τζαμπα (κατα την γνωμη μου) σκας.
Πανε σε ενα μαγαζι που εχει καλες κρητικες και ξεμπερδεψες.Να υπιρχαν διαφορες 50-100€,ναι να το ψαξεις κανα μηνα που θα πας
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικα οι τιμες σε αυτα που ζητας αντε να παιζουν στα 10€ πανω κατω οποτε τζαμπα (κατα την γνωμη μου) σκας.
Πανε σε ενα μαγαζι που εχει καλες κρητικες και ξεμπερδεψες.Να υπιρχαν διαφορες 50-100€,ναι να το ψαξεις κανα μηνα που θα πας

Δεν ξέρω καθόλου την αγορά γι'αυτό και ρωτάω για τις τιμές που παίζουν. Όσο για τις κριτικές, στα Google reviews για παράδειγμα είναι συντριπτικά μεγαλύτερο το ποσοστό των κριτικών που αφορούν τη λιανική του καταστήματος σε σχέση με το σερβις

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Θελω να καταληξω οτι αυτο που σε νοιαζει ειιναι το "που" και οχι το "ποσο".
Γιατι το θεμα ειναι να γινει σωστη δουλεια.Τωρα 5 πανο 5 κατο δεν εγινε και τιποτα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προσωπικά εμένα σαν χομπίστα, με απασχολεί και το πόσο. Δε βγάζω λεφτά από αυτό, οπότε αν ένα σετάρισμα απίστευτο, μου φτιάξει μια κιθάρα απίστευτη (200 ευρώ όργανο σημειωτέον) δε μου λέει κάτι αν είναι να το πληρώσω ακριβά

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα μικρό update για την υπόθεσή μου, και για όποιον ενδεχομένως ενδιαφερθεί.

Πήγα τελικά την κιθάρα στον "Μεταλλίδη" στο Ν.Ηράκλειο. Το παιδί που με εξυπηρέτησε ήταν πολύ φιλικό. Μου είπε πως παιδεύτηκε αρκετά με την κιθάρα μου γιατί είχαν ξεκολλήσει διάφορα τάστα. Εγώ πιάνοντας μετά την κιθάρα στα χέρια μου ένιωσα σαν να είχα άλλο όργανο. Πρώτη μου εμπειρία με επαγγελματικό set-up, εστεύθη με απόλυτη επιτυχία.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
5 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 05:48
από Fteo
5 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
8 Απαντήσεις
7719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
5 Απαντήσεις
8112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
3825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/12, 12:10
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
9435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/16, 15:22
από flameb7
6 Απαντήσεις
5181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 19:40
από John Stamatopoulos
25 Απαντήσεις
15862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/20, 00:15
από GVen
6 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/20, 17:17
από Malamakis