Αποστολέας Θέμα: Επιλογή σωστού ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 14755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Επιλογή σωστού ενισχυτή
« στις: 26/11/15, 12:56 »
Γεια χαρά ;D
Σας χαιρετώ και μπένω στο ψητό. Την πάτησα μια φορα με ενισχυτή της marshall τον mg30fx. Ολα καλα και ωραία στο καθαρό crunch και μπορείς να βγάλεις και καλο ροκ ήχο 70ς και 80ς μεχρι εκεί όμως... Ψάχνω για αγορά καινούργιου τελευτέα όμως τα έχασα λιγο. Η peavey με την σειρά vypyr φένεται να με εντυποσιάζει λιγο όμως έχω αμφιβολίες... Στο πεχνίδι ομως για τα καλά μπήκαν και πολλες άλλες εταιρίες με δυνατά μοντελινκ amplifiers. Θέλω βοήθεια λοιπόν και καθοδήγηση απο άτομα που κατασταλαξαν τελικα με ενισχυτές για 60 βαττ+.


Το τι ζηταω είναι αν μπορειτε να μου αιτιολογίσετε τον ενισχυτή που θα μου στείλετε με καπιον αλλο για να μπορεσω να καταλάβω λίγο περισσάτερο και για αλλους ενισχυτές. Θελω κάτι που να μην ξεπερνάει το ποσο των 500 ευρό και που πιστεύεται οτι θα με καλύπτει απο το υπνοδωμάτιο εως και μια μικρή σηναυλία!
Ευχαριστω εκ των προτέρων και συγνώμη για ορθωγραφικά!

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #1 στις: 26/11/15, 13:01 »
Και κάτι ακόμα χρησιμοποιώ μια ESP LTD H-351FR με active emg 81 και 85 και τον ενισχυτη τον θέλω για μέταλ περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #2 στις: 26/11/15, 13:08 »
Καλημέρα, για να μπορέσουμε να σου κάνουμε κάποιες προτάσεις, θα βοηθήσουμε να μας εξηγήσεις μερικά πράγματα. Τι μουσική παίζεις; Τι ήχο θες να πετύχεις, έχεις κάποια μπάντα, κάποιο κιθαρίστα κάτι κατά προσέγγιση; Ποιος ο υπόλοιπος εξοπλισμός μου; Θες combo ή head; Ψάχνεις μόνο modeling ή θες να σου προτείνουμε γενικά;


White noise

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #3 στις: 26/11/15, 13:24 »
Καλημερα  sfanfan και εφχαριστώ για την απάντηση σου! Μουσική παρε το λίγο γεννικα μπορει να αρχίσω με μπλούς και να καταλήξω σε μέταλ.. Κυριως όμως χριάζομε αλλο ενισχυτη οπως έχω πει γιατί ο marshall  δεν είναι καλος σε μεταλ κατάστασεις και δεν του αρέσει να κάνει και παρεα με πεταλιέρες. Για ηχο που θέλω να πετύχω χμμμμ ας πουμε οτι δείχνω μια λατρεια σε savatage ομως καμια φορα φτανω σε δυνατα επιπεδα(nu metal death...) Μπάντα δεν έχω ακόμη,είναι λιγο δύσκολο να βρείς ατομα που θα αφηερώνουν ώρα για τη μουσική και μόνο!(Εαν αυτό ήθελες να μου πείς)Εαν εννοείς μπάντα που να μου αρέσει σου αναφερα ποιο πάνω και για κiθαριστες Criss Oliva(savatage) DimebagDarrell(Pantera) . Θα προτημούσα combo ενισχυτη και μπορείτε να προτείνετε γενικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/15, 13:27 από pampos94 »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #4 στις: 26/11/15, 13:55 »
Εφόσον μιλάμε για modelling ενισχυτές, θα μπορούσες να κοιτάξεις στην σειρά ID της Blackstar. Υπάρχει μοντέλο 60 watt: https://www.blackstaramps.com/products/id60-tvp


Ακόμα, πολύ καλοί είναι και οι modelling της Vox. Εδώ υπάρχει 40 και μετά 80 Watt. Συν το ότι δεν καλύπτουν τόσο το εύρος blues εως metal που ζητάς. Όχι αν δεν έχεις πετάλια: http://www.voxamps.com/valvetronix


Αν μπορείς πήγαινε και δοκίμασε τον Blackstar, τον προτείνω λόγω της TVP λειτουργίας, η οποία σου επιτρέπει να κάνεις τον ενισχυτή να μιμείται χαρακτηριστικά διάφορων λαμπάτων ενισχυτών. Πολύ πιστικά χαρ/κα (απόκριση, dynamics, καθαρότητα) και αρκετά κοντά ο ήχος με τους αντίστοιχους λαμπάτους.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #5 στις: 26/11/15, 13:59 »
Σε ευχαριστώ πολυ animapura
[/size]θα κοιτάξω λιγο τον Blackstar γιατι ξέρω οτι μπορώ να τον παίξω και απο κοντά..

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #6 στις: 26/11/15, 15:43 »
Βασικά...
1. Γιατί 60 Watt?
2. Γιατί όχι λάμπα?
3. Πώς παίρνεις τον ήχο? Έχεις πετάλια ή θες αποκλειστικά να τα παίρνεις όλα από τον ενισχυτή??
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #7 στις: 27/11/15, 08:02 »
Επειδή δεν είναι ο πρώτος σου ενισχυτής, το καλό είναι ότι τώρα ξέρεις τι χρειάζεσαι (και τι όχι ενδεχομένως  ;) ). Διάβασε το πολύ καλό θέμα του Αντριανού και τα ξαναλέμε  :)

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86642.0
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/15, 12:27 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #8 στις: 27/11/15, 11:36 »
Βασικά...
1. Γιατί 60 Watt?
2. Γιατί όχι λάμπα?
3. Πώς παίρνεις τον ήχο? Έχεις πετάλια ή θες αποκλειστικά να τα παίρνεις όλα από τον ενισχυτή??

Σωστός...

Επειδή δεν είναι ο πρώτος σου ενισχυτής, το καλό είναι ότι τώρα ξέρεις τι χρειάζεσαι (και τι όχι ενδεχομένως  ;) ). Διάβασε το πολύ καλό θέμα του Αντριανού και τα ξαναλέμε  :)

Ακόμα πιο σωστός...!
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #9 στις: 27/11/15, 12:12 »
Παίζει να είναι έτσι γιατί υπάρχει το μπάτζετ των 500 Ευρώ. Δύσκολα βρίσκεις λαμπάτο στα 60 Watt με κάτω από 500 Ευρώ. Π.χ. ο Soloist 60 Venue της Blackstar είναι (καλά θυμόμουν) κοντά στο χιλιάρικο: http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_soloist_60_venue_combo.htm


Φυσικά, αν κατέβουμε ισχύ, υπάρχουν λύσεις με 5 ή 10 Watt σε λαμπάτους κάτω των 500 Ευρω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #10 στις: 27/11/15, 13:39 »
Παίζει να είναι έτσι γιατί υπάρχει το μπάτζετ των 500 Ευρώ. Δύσκολα βρίσκεις λαμπάτο στα 60 Watt με κάτω από 500 Ευρώ.

Βασικά θέλει να τον καλύπτει από το υπνοδωμάτιο μέχρι μικρή συναυλία. Επομένως με κάποιον λαμπάτο 5-15 Watt, θα είναι πολύ καλά. Εικάζω πως δεν έχει στο μυαλό του την σχέση ένταση - Watt σε λαμπάτους ενισχυτές, οπότε θεωρεί πως τα 60 είναι καλά για να τον καλύψουν παντού (σε transistor). Αυτό όμως είναι μέγα λάθος όπως έχει συζητηθεί πολλές φορές. Προέχει λοιπόν να πει πώς παίρνει τον ήχο του, αν όντως έχει αποκλείσει τους λαμπάτους και θέλει modelling αποκλειστικά, κλπ κλπ

Επειδή δεν είναι ο πρώτος σου ενισχυτής, το καλό είναι ότι τώρα ξέρεις τι χρειάζεσαι (και τι όχι ενδεχομένως  ;) ). Διάβασε το πολύ καλό θέμα του Αντριανού και τα ξαναλέμε  :)

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=86642.0


Αυτό βασικά :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #11 στις: 27/11/15, 14:43 »
Χέτεται και συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.. Η αλήθεια είναι οτι προτιμάω μοντελινκ ενισχυτή για την ισχύ αλλα και την δυνατότητα που μου δείνει να χρησιμοποιό περισσότερα χαρακτηριστηκα και λυχνείες.Χρησιμοποιώ amplitube 3 στον υπολογιστή μου και μπορώ να πω πως βρήκα αρκετά καλους ήχους παραπλήσιους σε αυτους που μου αρέσουν και για να είμαι ειλικρινής κατέληξα να χρησιμοποιώ peavey 5150 με screamer και 6v6 tubes και παίρνω οτι χρειάζομε απο πλευράς ήχου  . Ο Ενισχυτής δέν είναι ο πρώτος μου εχω άλλους 2. Απο πεταλλια τώρα εχω το boss metal core που κυριολεκτικα βγάζει απο old school rock se modern metal ήχο και ένα behringer hum destroyer(που δεν χρησιμοποιω τοσο πλέων μετα την αγορα της νέας κιθάρας.) Αρα απο πεταλλια δεν θα παω παραπερα(προς το παρων, ίσως στο μέλλον), θελω να μπορεί να μου δ΄σει ο ενισχυτής αυτο το κάτι παραπανω σε εφε. Παρατηρεισα αρκετους λαμπάτους στην ισχύ που αναφερατε και στην τιμη που ζητάω όμως δέν μου αρέσει η διαδικασία maintenance (εξτρα κόστος συντήρησης , και δεν σειμένει απαρέτητα οτι θα σε πάρει και 2 χρόνια για αλλαγή ίσως καεί αύριο λαμπα είναι στο κάτω κατω) και πολλες φορες η αναμονη της λάμπας ενα 20 λεπτο για να μπορει να αποδώσει στο max αυτο τον βαρετό ηχο(και χρειάζεται)... Επείσης η λάμπα είναι ενα προιστορικό πλέων είδως ενίσχυσης και έχει πολυ λίγα ψωμια ακόμη(2-3 χώρες και μικρα εργωστάσια λειτουργουνε στον κοσμο και βγένει αυτη η παραγωγή).. Το μελλον ειναι τα μοντελινκ amp(ολοι οι haters θα αρχήσουν τώρα). Βγήκα λιγο εκτος θεματος οπότε στο θεμα μας πάλι...Ανεφερα ποιο πάνω 60 βαττ και άνω αρα ναι χρειαζομε κατι "παντός καιρού και κατάστασης". ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #12 στις: 27/11/15, 15:03 »
Χωρις να θελω να σχολιάσω τις απόψεις σου περι λαμπατων και σχεσης watt/εντασης, πιστευω ότι ένας Peavey VYPYR VIP3 θα σε (υπερ)καλύψει σε αυτά που θέλεις να παίξεις (βεβαια ξεχνας τα πεταλακια σου - δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις με modeling ενισχυτη):


http://peavey.com/products/index.cfm/item/1192/118347/
http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=10737


Κριμα παντως που δεν εισαι ανοιχτος σε λαμπατες προτασεις - στο μπατζετ σου υπαρχουν πολλοι μικροι (απο αποψη βαρους και ογκου, γιατι απο πλευρας ηχου/εντασης μονο στο ματι ειναι μικροι  ;D ) και καλοι λαμπατοι, αριστοι για σπιτικη (και οχι μονο) χρηση, και -ναι- με αρκετο gain απο μονοι τους...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #13 στις: 27/11/15, 15:45 »
Με τη σειρά μου θα διαφωνήσω κι εγώ με την 'λανθασμένη' εικόνα που παρουσιάζεις για τους λαμπάτους. Σεβαστή η άποψή σου όμως. Δυστηχώς δεν έχω γνώμη (κι εμπειρία πλέον) για modelling και γενικότερα τρανζίστορ ενισχυτές, μου έχει αφήσει όμως πολύ καλή εντύπωση το review του @adr1anos για τον blackstar ID60. Ρίξε μία ματιά στο αντίστοιχο thread αν και είμαι σίγουρος πως οι υπόλοιποι θα έχουν περισσότερες προτάσεις :)

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=87936.msg707417#msg707417
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #14 στις: 27/11/15, 16:08 »
Ωραια τότε...Διάβασα το review για τον ID60 TVP και θέλω τώρα να πρωτείνεται λαμπάτους στα πλαισια των 500 ευρω παντα για τα χαρακτηριστηκα που θέλω..Επεισης γιατι ένας μοντελινκ δεν περνει βοήθεια απο πεταλι? Το TVP Για το οποιο περιφανεύετε η blackstar ποια η δουλεία του?


Πεδια συγνωμη που το λέω όμως θελω τι βοήθεια σας και την γνώση ωρισμένων για να μην την ξαναπατήσω με ενισχυτη... Αρα ανοικτες ολες οι γνώμες πλέων αρκει να ειναι μεχρι το ποσό που ανεφερα!


Δεν θέλω να γίνομε τετοιος μ****ας και να τα αλλάζω όλα τώρα, και η ξεροκεφαλιά είναι κακό πράγμα, κατι θα ξέρετε οι περισσοτεροι εδω μέσα τοσο καιρο οπότε ακούο.


Έκανα και εγω έρευνα όμως πάντα ειναι σεβαστή και αποδεχτή η γνώμη όλων σας.


Όσο αφορά τον [size=0px]Peavey VYPYR VIP3 ,[/size][/size][size=0px] αυτόν έβλεπα στην αρχή αν και στο τέλος δίαβασα οτι δεν είναι η καλύτερη επιλογή για Active PU...[/size]

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #15 στις: 27/11/15, 16:20 »
Μετα την αγορά της κιθάρας μου έκανα και ένα μικρό βιντεάκι στο youtube όσοι θέλετε δέστε το. Η εγγραφή έγεινε με τα προγράμματα που γράφω ποιο κάτω στο description του βίντεο.. Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κα σαν καθοδήγηση στο τι θελω να βγαζει ο ενισχυτης σαν μαξιμουμ ήχο! Ντρέπομε που το ανεβάζω εδώ  :-\  https://www.youtube.com/watch?v=1ALfUjkhlL4

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #16 στις: 27/11/15, 17:04 »
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι ενισχυτές των 5 και 10 Watt δεν καλύπτουν ούτε για αστείο μικρή συναυλία. Κανας 20άρης ίσως. Επομένως πάμε πάλι για παραπάνω από 500 Ευρώ.

Αν παραμείνουμε στους modelling, την άποψή μου παραπάνω την έγραψα. Το TVP προσφέρει μια ποικιλία από διαφορετικές λάμπες, προκειμένου να μπορείς να αλλάξεις την χροιά του ενισχυτή ακόμα περισσότερο. Και δουλεύει στην πραγματικότητα, με τα ίδια settings στο EQ, αν αλλάξεις λάμπα ο ήχος είναι αισθητά διαφορετικός.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #17 στις: 27/11/15, 17:10 »
Σε ευχαριστώ animapura
Ακόμη το βλέπω σαν την μόνη μου επιλογή και σε ευχαριστώ που με κατεύθηνες σε αυτόν. Μεχρι να ακούσω και την τελευτεα λέξη νομίζω πως παω με αυτόν. Προς το παρών προέχουν αλλες δουλειες ετσι έχω κανα δυμινο να το σκεφτώ καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #18 στις: 27/11/15, 18:37 »
Βασικά δεν υπάρχει live που να έπαιξα και να μην είχα μικρόφωνο στον ενισχυτή μου οπότε θεωρώ ότι παίζεις με ότι έχεις/σου αρέσει είτε είναι 1 είτε 100 watt μιας και πλέον από το PA θα βγεις, αλλά αυτή είναι η δική μου άποψη. Φίλε @pampos94 σκέψου και την επιλογή να μην πάρεις καν ενισχυτή αλλά να παίζεις με το amplitube που σου αρέσει σε οποιαδήποτε κατάσταση. Μπορείς να πάρεις ένα αυτοενισχυόμενο ηχείο όπως το Laney IRT-X να κουμπώνεις το pc σου και να παίζεις έτσι.


Όσον αφορά τώρα την πρότασή μου, είναι επίσης από τη Laney και είναι το IRT-Studio. Είναι λίιιγο πάνω από το budget σου αλλά αξίζει αυτή τη μικρή διαφορά. Έχει 3 κανάλια, boost, reverb και fx loop, επίσης έχει πολύ gain (μπορείς σχετικά εύκολα να πιάσεις τον ήχο του βίντεο σου με το ανάλογο delay) παίζει στα 1w και 15w, παίζει χωρίς ηχείο κατευθείαν σε κάρτα ήχου με emulated έξοδο, αν χρειάζεται έχει usb για ηχογραφήσεις κτλ, είναι σχετικά μικρός σε διαστάσεις και ελαφρύς, έχει πάρα πολλούς ωραίους ήχους και έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Γενικά για μένα αποτελεί milestone στην κατηγορία χρημάτων που είναι. Προσωπικά έχω 2..


Άσε που αν πας να τον βρεις μεταχειρισμένο (από Ελλάδα) τον βρίσκεις σε κάτι τιμές 350 ευρώ και τέτοια...

White noise

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #19 στις: 27/11/15, 18:48 »
Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε sfanfan.
Η αλήθεια σκεφτόμουν κατι τέοιο με το λαπτοπ και το ηχείο ομως πολλες μουσικες σκηνες εδω στην Κύπρο νομίζω πως τα παρεχουν έτσι κιαλιώς(απλα δείχνω μια φοβια στο να παγώσει το λαπτοπ κατα την διαρκεια, και για το ποσο θα με βγαλει η μπαταρια γιατι οταν ειναι στο ρευμα εχει παρασιτα που πραγματικα εκνευρίζουν).για την 2η επιλογη τωρα πρέπει να το ψάξω αν και δεν μου γεμίζει τα ματια να ξοδευτώ σε κατι που δεν θα μπορω να εχω και ήχο μαζι, και στην προκυμένη εαν δεν με ενοιαζε ο ήχος θα εψαχνα την ευκαιρία να αγοράσω τον 5150 μεταχιρισμένο στην ιδια τιμη... Θα το ψαξω πάντος γιατι στο τέλος μπορεί να αξίζει περισσότερο απο καθε τι...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/15, 18:52 από pampos94 »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #20 στις: 27/11/15, 18:53 »
Ισχύει αυτό που λέει ο sfanfan, οπότε εξαρτάται αν όντως όταν παίζεις ζωντανά βάζεις μικρόφωνο ή όχι. Πάντως για πρόβα με 5άρη ή 10άρη χωρίς μικρόφωνο πάλι θα έχεις θέμα.

Διαφορετικά, υπάρχουν πάλι από την Blackstar αλλά και από την Orange πολύ μικροί λαμπάτοι κάτω από 500 Ευρώ καινούργιοι.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος pampos94

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #21 στις: 27/11/15, 19:01 »
Νε όπως είπα το εψαξα λιγάκι όμως ξεκιναμε μετά Μικρόφωνο 150 ευρο (shure sm57) stand 15-20 ευρο και ίσως ενα μεγαφωνο αρα στο τελος καταληγουμε παλι εκτος τα 500 ευρο...ωχχχ αυτη η μουσικη, δεν φτανει που μας κάνει αναποφάσιστους τρωμε και ενα καρο χρήματα  ;D

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #22 στις: 27/11/15, 19:39 »
Αν και καλό είναι να έχεις τα δικά σου για τα live (εννοώ μικρόφωνο και stand) δεν είναι απαραίτητο, θεωρητικά κάθε μαγαζί με ένα λογικό PA θα πρέπει να τα έχει για να σας καλύψει.
White noise

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #23 στις: 28/11/15, 10:29 »
αν θες μικροφωνο δικο σου για τα λαηβ , καλύτερα επέλεξε κάποιο αλλο (καθως απο 57 , ζωη να χουνε, εχει πηξει ο τόπος , οποτε σε καθε λαηβομαγαζο θα βρεις ενα ) όπως senheiser e906  ή ακομα και κάποιο μικρό πυκνωτικό  (όπως το Rode M3)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή σωστού ενισχυτή
« Απάντηση #24 στις: 28/11/15, 10:47 »
Ωραίο θέμα! (Συζήτηση βασικά...)

 :beer

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
14 Απαντήσεις
5378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 21:32
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:19
από Jezus
76 Απαντήσεις
24219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
7 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/12, 11:10
από michalis1983
16 Απαντήσεις
5429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 16:19
από bozosd
56 Απαντήσεις
13159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 02:02
από Απόλλων