Αποστολέας Θέμα: Eπιλογή Μπάσου  (Αναγνώστηκε 5792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eπιλογή Μπάσου
« στις: 23/11/10, 09:56 »
Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι ολοκαινουργιος στην παρεα και ειπα να αρχισω με ενα δήλειμα που εχω εδω και κανα 2 μηνο. Παίζω μπασο εδω και 6 χρονια περιπου και αφου εχω λιωσει πραγματικα το μπασο που ειχα παρει ως αρχαριος, αποφασισα τωρα να παρω το καλο μου μπασο !  ;D   Μετα απο αρκετο ψαξημο εχω αποφασισει τι ηχω θέλω πάνω κατω να εχω και εχω κατασταλαξει σε 2-3 μοντελα. Και απλα θέλω την γνωμη σας οσον αφορα στο ποιο να διαλεξω. Πριν σας τα παραθέσω θεωρω απαρετητο να επισημανω (θα το καταλάβετε ουτος ή αλλος) πως , ΚΑΛΩΣ ή ΚΑΚΩΣ ειμαι πορρωμένος - αρρωστος - ερωτευμένος με τα μπασα της FENDER  ;D    Και φανταζομαι πως δεν θα ειμαι ο μονος εδω μεσα ετσι ...  ;D . Στην αρχη λοιπον που λετε ημουν πεπισμένος για αυτο http://www.thomann.de/gr/fender_aerodyne_jazz_bass_bk.htm   αλλα τωρα τελευταια μου χει κλέψει την καρδια αυτο http://www.thomann.de/gr/fender_steve_harris_p_bass.htm   Εννοήτε πως ξέρω καποια βασικα πραγματακια και για τα δυο, αλλα θέλω τη γνώμη καποιου που να εχει παιξει με καποιο απ τα 2 οργανα, να μου πει τις εμπειριες του και τελος οποιος θέλει να μου πει και τη γνώμη του για το πιο να παρω τελεικα. Ελπιζω να σας φανει ενδιαφερον το πρωτο μου Θεμα στο φορουμ και να κανουμε ωραια κουβεντουλα. Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τις απαντήσεις σας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #1 στις: 23/11/10, 22:35 »
Kαλως το παλικαρι!Δεν εχω παιξει με κανενα απο τα 2 μπασα.Ακουσα τα ηχητικα δειγματα και μου αρεσαν και τα 2 στον ηχο.Απο κει και περα ισως θα ηταν πιο κατατοπιστικο να μας πεις ακριβως τι ειδος παιζεις...τι τεχνικη(πενα,δαχτυλα,σλαπ) ετσι ωστε πανω κατω να σου πουμε λιγο καλυτερα μια αποψη.Δυσκολη επιλογη παντως..πολυ ωραια μπασα μου φανηκαν και τα 2.Ωστοσο υπαρχει μια υπολογισιμη διαφορα τιμης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #2 στις: 24/11/10, 03:50 »
Φιλε μου καταρχας να σε ευχαριστήσω πολυ που απαντησες. Πολυ σωστη η επισημανση σου και παραληψη μου που δεν το ανέφερα. Παιζω με τα δακτυλα εννοήτε ! Σλαπ και τετοια οχι. Το παιξιμο μου οπως και οι επιρροές μου στη μουσική γενικοτερα ειναι βγαλμενα μεσα απο τη μουσικη που γουσταρω να ακουω συνήθως και που παιζω και με τη μπαντα μου. Δηλαδη χοντρικα παιζω πιο πολυ metal και hard rock !  ;D  Φαντασου ενα παιξιμο δηλαδη σχετικά απλο αλλα ουσιαστικο και γρηγορο !!! Με βάση λοιπον αυτα που παιζω και τον ηχο που με ενδιαφέρει, η πρωτη μου σκέψη ηταν ενα καλο precision. Αν δεν κανω λαθος θεωρητε οτι καλυτερο για το συγκεκρημένο στυλακι. Αλλα τωρα σκεφτομαι και το Aerodyne. Λογικα και αυτο θα μου κανει. Και επιδη ειμαι λιγο αναποφασηστος επι του θέματος, θελω την γνωμη καποιων που ξέρουν τι παιζει με τα συγκεκριμενα οργανα. Να ζυγισουμε δηλαδη τα θετικα και τα αρνητικα τους. Ενταξη εσυ δεν τα εχεις πιασει στα χερια σου απ οτι μου λες αλλα αν κρινουμε απο τα χαρακτιριστικα τους και μονο, λοιπον εσυ τι λες ?   
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/10, 04:05 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #3 στις: 24/11/10, 04:02 »
Και οσων αφορα την τιμή τους που ανεφερες, το αρχικο μπατζετ που ειχα θεσει ως οριο για να αγορασω οπως ειπαμε ενα ΚΑΛΟ οργανο, ηταν εξαρχης εκει γυρο στα 1000 ευρο. Κι επιδη ΜΙΑ φορα θα την κανω αυτη την επενδυση, αν αξιζει να δωσω και κατι παραπανω για ενα καλο precision, πιστευω πως καπως θα τα μπαλώσω ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #4 στις: 24/11/10, 10:08 »
Ούτε εγώ έχω παίξει με κάποιο απο τα δύο, αλλά το Aerodyne μ'αρέσει για κάποιο λόγο γι'αυτό και θα του δώσω την ψήφο μου.  :P

Πέραν του ότι μου αρέσει πολύ στην όψη, έχει δύο pickups (precision και jazz) που θεωρώ πως (αν κάνει κάποια σημαντική διαφορά) δίνουν μεγαλύτερη ευελιξία. Φυσικά η ευελιξία είναι θέμα του παίχτη κυρίως. Και ίσως να μη σε ενδιαφέρει κιόλας, αν θέλεις να παίζεις συγκεκριμένα είδη. Όπως και να 'χει, είναι εκεί.

Επιπλέον ηχητικά μου άρεσε περισσότερο στα δείγματα. Έχει πιο μαλακό-ζεστό ήχο ενώ το Steve Harris έχει πιο κρουστικό-γεμάτο. Εξαρτάται από το γούστο σου, εμένα μου αρέσει περισσότερο το πρώτο. Καθαρά θέμα προτίμησης ακουστικά. Τα ξύλα (Aerodyne: maple/rosewood neck, basswood body - Steve Harris P: maple neck, alder body) παίζουν το ρόλο τους σε αυτό.

Εδώ, ίσως
αυτό
και
αυτό
σε βοηθήσουν. Λογικά θα υπάρχουν και πολλά reviews στο νετ, έχει κι άλλα βίντεο το YouTube. Αφού θα κάνεις μια σημαντική επένδυση καλύτερα να το κοιτάξεις καλά, έτσι δεν είναι; Καλή έρευνα!
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #5 στις: 24/11/10, 11:18 »
Λοιπον...κατ εμε...αν ειναι να παιζεις μια ζωη αποκλειστικα hard rock κ metal..τοτε παιρνεις το precision.Αν ομως υπαρχει η οποιαδηποτε πιθανοτητα να παιξεις και κατι αλλο θα ελεγα το aerodyne..γιατι μου φαινεται πιο "all-around".Εγω προσωπικα μιας κ διαπιστωσα οτι θελω κατι σε ροκ...αλλα παιζω και αλλα ειδη που και που..προτιμαω συνηθως τα all around.

Ζυγισε τα...και σκεψου το καλα..για να μην μετανιωσεις μετα για οτιδηποτε.Ψαξτο οσο περισσοτερο γινεται.Επισης λαβε υποψη σου οτι μεγαλο ρολο στον ηχο σου παιζει και ο ενισχυτης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #6 στις: 24/11/10, 16:29 »
Πολυ σωστες οι τοποθετήσεις και των 2 σας.  ;)   Σιγουρα, γι αυτο μου τραβηξε την προσοχη το συγκεκριμενο jazz bass. Συνδιαζει κατι κι απ τα δυο και εννοήτε πως ειναι πιο ευελικτο γενικοτερα. Το ηξερα αυτο. Αλλα το αλλο ειναι ακριβως ! αυτο που θελω απο θεμα ηχου  ;D  Και ενταξη μην υπερβαλουμε κι ολας. Το συγκεκριμενο precision ειναι τοσο ποιοτηκο μπασο που και παλι μπορεις να παιξεις τα παντα ! Ουτε σε ατακα υστερει ουτε σε ογκο. Κατι αλλο με προβληματιζει πολυ εντονα, και θελω τη γνωμη σας. Δυστιχως δεν εχω και πολυ μεγαλα δαχτυλα για μπασιστας. Και το precision ειναι τερας !! Παναθεμα το. 45αρα ταστιερα. Πολυ φαρδιά και πολυ χοντρος ο λεμος του. Αλλα αυτο ειναι θεμα συνηθιας αραγε ? η θα εχω προβλημα κουρασης ? Πολυ σωστη και η επισημανση του bassman για τον ενισχυτη. Για πειτε μου τη γνώμη σας για το μωρο μου ... http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Ashdown-MAG-C115-300-EVO-II-Combo-/art-BAS0002758-000  Ποιο απ τα 2 οργανα  του ταιργιαζει καλυτερα λετε ?  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/10, 17:17 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #7 στις: 25/11/10, 09:51 »
οσο αφορα το bass φιλε μου
σε καμια περιπτωση μην παρεις precision! αν εχεις θεμα και σου φενεται μεγαλο (ειναι μεγαλο το μπρατσο! και πολυ μαλιστα! ! !)
οσο και αν προσπαθεις ουτε τα δαχτυλα σου θα μεγαλωσουν,.,,,,,,,ουτε το μπρατσο θα γινει ποιο μικρο............
οποτε παρε jazz bass οπου ειναι ποιο βολικο με ποιο "λεπτο" μπρατσο
 επισης τσεκαρε και αυτο.....

http://www.thomann.de/gr/fender_duff_mckagan_p_bass.htm

ειναι πολυ καλο! και το μπρατσο του ειναι σαν jazzbass εαν δεις το αναφερει και στο site της Fender

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #8 στις: 25/11/10, 14:12 »
Φιλε μου σωστος εισαι ! Εχω παιξει βεβαια με τοσο μεγαλο μπρατσο και ταστιερα και ενταξη ...  έπαιζα κανονικα ! Δεν ειναι δηλαδη οτι δεν μπορουσα να βγαλω καποιες κινησεις. Απλα μαλον ναι ! Λογικα μετα απο καμποση ωρα παιζοντας ορθιος, φοβαμαι πως θα εχω προβλημα. θα κουραστω.  :(   Σιγουρα ειναι πολυ μεγαλο θεμα στην τελεικη μου επιλογη. Ισως ψαξω και για καποιο precision που να ειναι στα μετρα μου. Εν παση περιπτωση σας ευχαριστήσω πολυ για την κουβεντουλα μεχρη τωρα. Το οτι ακουω καποιες αποψεις παραπανω, σιγουρα μονο καλο ειναι. Οπιαδηποτε αλλη προταση, ιδεα, σχολιο καλοδεχουμενα ειναι να τα συζητισουμε ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #9 στις: 25/11/10, 17:17 »
...κοιταξε επισης και τα μεταχειρισμενα........στα ιδια λεφτα που θελεις να δωσεις..υπαρχουν ΠΑΡΑ πολυ καλα οργανα
"μεγαλυτερης" κατηγοριας απο 1000 ευρω σε new ....αλλα σε χαμηλοτερη τιμη.....ψαξε και στα μεταχειρο......παιζουν πολλες
φορες αρκετες ευκαιριες και σε Fender αλλα και αλλες μαρκες........μην βιαστεις να αγορασεις  ;)

για παραδειγμα σε αλλο φορουμ υπαρχει warwick FNA JAZZMAN 5χορδο  στα 650 ευρω ...μηλαμε για bass που καινουργιο
εχει καπου στα 1500-1600 οπως επισης και εδω usa jazz στα 1000 ευρω  ;)

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=18311



Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #10 στις: 25/11/10, 21:20 »
Εννοήτε πως το ψαχνω οσο καλυτερα μπορω. Για μεταχειρισμένο δεν το πολυ σκέφτομαι για να σου πω την αληθια. Για πολλους και διαφορους λογους. Κατι αλλο. Ξερει κανεις κανενα καλο site που να εχει μεγαλη ποικιλια σε PICKGUARDS ? Και για μπασα αλλα και για κιθαρες που ενδιαφερομαι.   ???
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/10, 21:22 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #11 στις: 25/11/10, 21:34 »
Λοιπον..ο ενισχυτης εμενα μια χαρα μου φαινεται.Τωρα απο ηχο δεν ξερω τι παιζει..αλλα πιστευω καλα θα παιζει με το aerodyne.Μιλωντας για μπασα και ψαξιμο.Δοκιμασε οσο περισσοτερα οργανα μπορεις στην ελλαδα πριν τα παραγγειλες απ εξω.Καλυτερα να βρεις ενα μπασο που στην τελικη το δοκιμασες και σου αρεσε παρα να ρισκαρεις.Εγω επειδη ειμαι αριστεροχειρας δεν εχω καν τετοια επιλογη.Εσυ ομως μπορεις να δοκιμασεις καποια πραματα.Παρε σβαρνα τα μαγαζια πριν παρεις την τελικη αποφαση και δοκιμαζε μπασα.

Και αν παρολα αυτα δεν βρεις αυτο που θες εδω να το δοκιμασεις και μετα να το παραγγειλεις...τοτε ναι..παρε το ρισκο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #12 στις: 25/11/10, 21:48 »
Να το παραγγηλω απ εξω λες ε ? Κι εγω προς τα εκει προσανατολιζομουν. Ειναι λιγο-πολυ πιο ακριβα στο Στολλα. Οντως. Κι εχω ακουσει οτι παιζουν και καλυτερα σεταρισματα εξω. δεν ξερω αν αληθευει βεβαια αυτο αλλα ετσι εχω ακουσει ...

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #13 στις: 26/11/10, 18:09 »
το  σεταρισμα ειναι υποκειμενικο........εξαρτατε τι βολευει τον καθενα.....
παρε με το καλο το bass και μετα υπαρχουν πολλα video στο youtube
που δειχμουν πως να σεταρεις το μπασσο στα δικα σου μετρα (υψος χορδων κτλ)
αναλογα πως σε βολεβει ....μην σε απασχολει το σεταρισμα.......ολα τα οργανα
απο το εργοστασιο εχουν ενα σεταρισμα.....με τον καιρο ισως εχει "παρει" και το μπρατσο
...αλλα αυτο φτιαχνετε ευκολα...μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου..οπως και το υψος
των χορδων τις αρμονικες κτλ κτλ ....

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #14 στις: 26/11/10, 22:09 »
Σιγουρα ναι. Απλα εχω ακουσει πως τα μαγαζια στο εξωτερικο, τα διατηρουν σε φορμα τα οργανα. Σε αντιθεση με εδω που, πας να δοκιμασεις κατι και πριν σου το δωσουν το ξεσκονιζουν για κανα 20 λεπτο .... χαχαχαχαχαχα.  Κατι αλλο. Ξερει κανεις κανενα καλο μαγαζι - site που να εχει μεγαλη ποικιλια σε PICKGUARDS ? Και για μπασα αλλα και για κιθαρες που ενδιαφερομαι. ???  Επισης αν μπορει καποιος να μου πει, πως βαζουμε διπλα στο θεμα μας το σηματακι ''νεο'' ? επιδη ειμαι και νεος στο φορουμ  :P :P
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/10, 09:40 από madhouse »

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #15 στις: 27/11/10, 10:49 »
Το σηματάκι "νέο" εμφανίζεται σε όσους χρήστες δεν έχουν διαβάσει τα πιό πρόσφατα μηνύματα, δείχνοντάς τους ότι υπάρχει νέα απάντηση στο νήμα. Δεν κάνεις κάτι για να το βάλεις.

Τώρα για τα σεταρίσματα, πιστεύω ότι έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε καταστήματος. Δε νομίζω να είναι υποχρεωμένοι να στο σετάρουν, αλλά μπορεί να το κάνουν. Μερικοί δίνουν και δωρεάν κάποιο service, π.χ. το πρώτο που θα κάνεις. Θα έλεγα κι εγώ ότι αυτό δεν είναι ανάγκη να σε απασχολεί πρωτίστως. Βρες το όργανο που σε ενδιαφέρει και δες από πού συμφέρει να το πάρεις.

Για μαγαζί με pickguards δεν ξέρω, στα πεταχτά βρήκα αυτό και αυτό. Ρώτα και στα καταστήματα που επισκέπτεσαι, κάτι θα ξέρουν.

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #16 στις: 27/11/10, 14:07 »
Σιγουρα ναι. Απλα εχω ακουσει πως τα μαγαζια στο εξωτερικο, τα διατηρουν σε φορμα τα οργανα. Σε αντιθεση με εδω που, πας να δοκιμασεις κατι και πριν σου το δωσουν το ξεσκονιζουν για κανα 20 λεπτο .... χαχαχαχαχαχα.

χαχαχα δεν τα κρατανε σε καμια φορμα! οπως βγαινουν απο το εργοστασιο .......στο στελνουν
πιστευεις οτι στο thomman για παραδειγμα που στελνει σε ολη την ευρωπη ...καθονται  ενα - ενα καθε οργανο να το σεταρουν.να το γυαλισουν κτλ κτλ? ? ? δεν νομιζω.......απλα οπως ειναι στην αποθηκη στοιβαγμενα .....οταν εσυ κανεισ την παραγγελια με κωδικο "ταδε" παει ο υπαλληλος κοιτα στην αποθηκη που ειναι ο κωδικος  "ταδε" το παιρνει και στο στελνει.,.....ακριβως οπως το παρελαβε απο το εγοστασιο κατασκευης....   

Αποσυνδεδεμένος madhouse

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eπιλογή Μπάσου
« Απάντηση #17 στις: 27/11/10, 15:12 »
Σιγουρα δεν να τα σεταρουν συνεχια, αλλα εχω παρδειγμα για το music store ας πουμε που πριν στειλουν το οργανο σε γνωστο μου, το ρυθμισανε και του ειπαν κι ολας τηλεφωνικος πως το οργανο του βρεισκετε σε αψογη κατασταση ! Τωρα δεν ξερω αν του ειπαν ψεματα αλλα οντως το οργανο του ηρθε ΤΕΛΕΙΟ !!  Παντως εγω, την τελευταια φορα που πηγα και δοκιμασα ενα μπασο (ονοματα δε λεμε) οι χορδες του ηταν οπου να ναι !!! Πετουσαν στα ουρανια !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ... ;D   Οργανο σε τετοια κατασταση ας πουμε, δυσκολα θα σου το στειλει ο γερμανος !! Τελος παντων, ετσι κι αλλιως τα μαγαζια εξω εχουν πολυ πιο συμφερουσες τιμες οποτε μονο και μονο για αυτο πρεπει να τα προτιμουμε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/03, 18:25
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
4763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:28
από philip the great
12 Απαντήσεις
5690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:22
από Giorgos K.
18 Απαντήσεις
5381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 17:03
από Panos the Greek
23 Απαντήσεις
7332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 13:08
από Nicholas Jackson
7 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 14:46
από valex_van_halen
3 Απαντήσεις
2762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 18:22
από dc
6 Απαντήσεις
3984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
8 Απαντήσεις
11096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/15, 18:54
από AnimaPura
59 Απαντήσεις
16493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 09:22
από dio21