Αποστολέας Θέμα: Classic Rock  (Αναγνώστηκε 11920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Classic Rock
« στις: 25/01/11, 22:32 »
Σήμερα ο όρος classic rock χωράει πολλά πράγματα σε σχέση με το τι σήμαινε πριν από 10 ή 20 χρόνια...Εκτός από τις μπάντες των 60s και 70s που πάντρευαν τις κλασσικές αρμονίες, τη φούγκα και την αντίστιξη με το rock n' roll και τα blues , έχουν ενταχθεί στην ορολογία και άλλα,ξεχωριστά τότε είδη , όπως το hard rock, το Heavy Metal της εποχής (...ναι... στα 80s οι AC/DC, οι Led Zeppelin και πολύ περισσότερο οι Black Sabbath θεωρούνταν τέτοιες μπάντες), ή ακόμα ακόμα και το Southern rock των Allman Brothers και των Lynyrd Skynyrd για παράδειγμα.
Βαδίζοντας πια στα 42 μου και έχοντας διατελέσει ακροατής από το 1983 (ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το Piece of Mind των Maiden) , έβγαλα πια το προσωπικό συμπέρασμα ότι το κλασσικό ροκ είναι το είδος που προτιμάω. Άσχετα από αυτό όμως τι σημαίνει για σας το κλασσικό ροκ; Ασχολείστε καθόλου οι νεώτεροι; Κιθαριστικά ή μη...Έχετε αγαπημένες μπάντες; Υπάρχουν μπάντες καινούργιες που να παίζουν το είδος με επιτυχία (εννοώντας αν τις θεωρείτε καλές); Είναι παρωχημένο και ξεπερασμένο ή θα μπορούσε να ανανεωθεί και με ποιούς τρόπους; Αυτά είναι κάποια ερωτήματα, καθώς και άλλα που μπορείτε να κάνετε και εσείς.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #1 στις: 25/01/11, 23:08 »
Μιας και ρωτας για εμας τος νεοτερους ας απαντησω οντας 15 προς 16 χρονων...κλασικο ροκ κατα τη γνωμη μου, σημερα δεν υπαρχει...οπως δεν υπαρχει και γενικα ροκ...η αν υπαρχει ειναι underground μπαντες...ολα τα υπολοιπα ειναι indie-alternative κλπ που σε συντριπτικη πλειοψηφεια ουδεμια σχεση εχουν με το ροκ οπως το καθιερωσαν οι Led Zeppelin, οι Deep Purple, οι Pink Floyd, οι Thin Lizzy, ο Eric Clapton, o Jimi Hendrix και τοοοοοοοοσοι αλλοι επιδραστικοι και κορυφαιοι καλλιτεχνες που παραλειπω...αλλα γι αυτο λεγεται και "κλασικο"...γιατι ακριβως ειναι κατι πολυ παλιο και πολυ ιστορικο και ειναι πλεον παρελθον...κιθαριστικα εγω προσωπικα ασχολουμαι παρα πολυ με το κλασικο ροκ και μαλιστα το πρωτο κομματι που εβγαλα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ηταν το "Temple Of The King" της αγαπημενης μου μπαντας που δεν ειναι αλλη απο τους Ritchie Blackmore's Rainbow (ναι ρε και το ονομα του man in black μπροστα τραβατε κανα ζορι?  ;D ;D ;D )...αλλα και σαν ακροατης εχω πολυ καλη σχεση με το ροκ αλλα πως θα μπορουσα να κανω αλλιως οταν εχω μεγαλωσει με πατερα ροκα-μεταλλα στα νιατα του και απο μπεμπης πριν καλα καλα αρχισω να μιλαω ακουγα Rainbow, Dio, Pink Floyd, Dire Straits και τα ρεστα...?

Οσο γι' αυτο που ρωτας αν και πως μπορει να ανακαμψει το κλασικο ροκ εχω να πω ενα: οταν παψουμε και οι ιδιοι σαν ακροατες αλλα και οι ιδιοι οι μουσικοι να θεωρουν τις διαστημικες ταχυτητες και την ασυλληπτη τεχνικη πανακεια και επιστρεψουν στις πιο απλες κλασικες ροκ φορμες...οχι οτι οι παπαδες δεν ειναι καλοι ισα ισα ο Vai ειναι στην πρωτη πενταδα των αγαπημενων μου κιθαριστων...αλλα θεωρω οτι κλασικο ροκ και 4190375417350 bpm δεν πανε και πολυ καλα μαζι...

Αυτα απο μενα και ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ BELLAMY ΟΙ MUSE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ!!! ;D ;D ;D (οκ ισως υπερβαλλω αλλα εγω ροκ λεω τους Led Zeppelin)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/11, 00:19 από Panos_Stargazer »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #2 στις: 25/01/11, 23:38 »
Με τον όρο Classic Rock στο μυαλό μου εγώ έχω τις πρώτες μπάντες των 60'-70' και τους καλλιτέχνες αυτών των δεκαετιών που καθιέρωσαν αυτήν την μουσική και ότι συνεπάγεται με αυτό.πχ Zeppelin,Gallagher,Deep Purple και τόσους άλλους.

Γενικότερα είναι αυτό το ροκ που παίχτηκε εκείνη την εποχή με τα συγκεκριμένα στοιχεία που το όριζαν.Κάτι που σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει από τα νέα συγκροτήματα που έχουν αλλάξει ύφος.Τώρα το συναντάμε ίσως από λίγες μπάντες που θέλησαν να μείνουν σε αυτές τις δεκαετίες και να γράψουν τέτοιου ύφους τραγούδια ή από cover/tribute bands.

Νομίζω πως πολλοί νοσταλγούν αυτήν την μουσική και την ακούνε καθημερινά.Πάντως classic rock είναι αυτό,αυτό που έγραψαν οι πρώτοι ροκάδες,αυτά τα αριστουργήματα που έκαναν και εμάς να ασχοληθούμε με την μουσική.

Όπως και ο κόσμος εξελίσεται έτσι και η μουσική και το ροκ κάνει το ίδιο και από το Rock περάσαμε στο πιο σκληρό Hard Rock και σε άλλα παρακλάδια.Classic rock είναι αυτό το πρώτο ροκ που παίχτηκε,του οποίου η πρωτιά το κάνει κλασσικό.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #3 στις: 26/01/11, 00:15 »
Συμφωνώ με τους κυρίους από πάνω. Το classic rock για μένα έχει περάσει ανεπιστρεπτί, έχει αφήσει ΥΜΝΟΥΣ στη μουσική και είναι αυτό που έβαλε πολλούς από μας στη metal.


Δε θα ξεχάσω πριν αρκετά χρόνια που άκουγα μανιωδώς μια κασέτα του πατέρα μου... King Crimson, MSG, Rainbow, Jethro Tull, Uriah Heep, Deep Purple, Led Zeppelin, Rolling Stones, The Who, Santana...


Μάλλον ναι, μάλλον το θεωρώ ξεπερασμένο, άλλες ήταν οι καταστάσεις και τα μέσα της εποχής κι αλλιώς είναι τώρα. Σε καμιά περίπτωση δε το θεωρώ αυτό κακό, άλλωστε κάποια πράγματα δεν τα πειράζεις. Τώρα πια έχουν αλλάξει τα γούστα και τα ακούσματα της πλειοψηφίας, παρ' όλ' αυτά όμως τα τραγούδια που γράφτηκαν τότε είναι διαχρονικά, δεν πρόκειται να παλιώσουν ποτέ...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #4 στις: 26/01/11, 00:24 »
Αυτα απο μενα και ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ BELLAMY ΟΙ MUSE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CLASSIC ΡΟΚ!!! ;D ;D ;D (οκ ισως υπερβαλλω αλλα εγω classic ροκ λεω τους Led Zeppelin)
fixed 
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/11, 00:31 από Space Dementia »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #5 στις: 26/01/11, 01:28 »
οπως δεν υπαρχει και γενικα ροκ...η αν υπαρχει ειναι underground μπαντες...ολα τα υπολοιπα ειναι indie-alternative κλπ που σε συντριπτικη πλειοψηφεια ουδεμια σχεση εχουν με το ροκ οπως το καθιερωσαν οι Led Zeppelin, οι Deep Purple, οι Pink Floyd, οι Thin Lizzy, ο Eric Clapton, o Jimi Hendrix και τοοοοοοοοσοι αλλοι επιδραστικοι και κορυφαιοι καλλιτεχνες που παραλειπω...

Καλά, όχι ότι δεν υπάρχει και γενικά ροκ...

Επίσης υπάρχουν κορυφαίες indie-alternative μπάντες οπότε κακώς σνομπάρεις το είδος.. Το ότι βαπτίζουν alternative rock κάθε brit-pop nerdy τρέντουλα που βγαίνει, δε σημαίνει ότι το είδος δεν έχει καλά ονόματα!

Και επίσης τι το κακό έχει που βγαίνουν συγκροτήματα που δεν έχουν σχέση ηχητικά με αυτά που αναφέρεις? Μετά από αυτούς υπήρξαν τόσα μουσικά κινήματα και είδη (grunge, stoner, punk κλπ κλπ και άλλα τόσα στη μέταλ) που είναι χαζό το να λέμε ότι μόνο οι "τάδε" έπαιζαν ροκ...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #6 στις: 26/01/11, 12:46 »
Ροκ γενικά ή με την τρέχουσα ερμηνεία του όρου υπάρχει. Όμως το κλασσικό ροκ είναι κάτι διαφορετικό (αν και μπαμπάς ή παππούς των ειδών αυτών) από τα είδη που αναπτύχθηκαν στα 90s ή στα 00ς . Ας επικεντρωθούμε σε αυτό λοιπόν.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #7 στις: 26/01/11, 15:36 »
Αν και είμαι λίγο μεγάλος για να απαντήσω στο θέμα, συγχωρέστε μου μια παρατήρηση.
Κλασικό σύμφωνα με τον ορισμό που έχει δώσει ο Πλούταρχος στην βιογραφία του Περικλή, ονομάζεται αυτό το έργο τέχνης το οποίο όταν το ελέγχεις ως προς την στιβαρότητά του και την ισχύ του μοιάζει πολύ παλιό, και όταν το ελέγχεις ως προς την φρεσκάδα του σου φαίνεται σαν να φτιάχτηκε μόλις χθες. (ελεύθερη μεταγλώτιση)

Απ' αυτήν την άποψη θεωρώ πολύ ακραίο κάποιος να αναφέρει ως κλασικούς τους Led Zeppelin και όχι και τους Black Sabbath!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #8 στις: 26/01/11, 15:56 »
Το πιο ωραίο σχετικά με το classic rock το'χει πει ο Jack White στη ραδιοφωνική εκπομπή του Bob Dylan.




Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #9 στις: 26/01/11, 16:53 »
Αυτα απο μενα και ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ BELLAMY ΟΙ MUSE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CLASSIC ΡΟΚ!!! ;D ;D ;D (οκ ισως υπερβαλλω αλλα εγω classic ροκ λεω τους Led Zeppelin)

fixed


To περιμενα οτι θα απαντουσες  :P :P :P :P ;D βεβαια συνεχιζω να μην θεωρω τους Muse rock μπαντα αλλα indie και γενικοτερα μια ψιλομπερδεμενη (με την καλη εννοια) κατασταση αλλα σιγουρα κορυφαιο συγκροτημα ΠΟΛΛΕΣ κλασεις ανωτερο απο κατι ηλιθιοτητες του τυπου Killers (μπλιαχ)...απλα για μενα δεν ειναι ροκ...οπως πχ και
αυτο
δεν ειναι ροκ...με τιποτα...μπιτακι ειναι...εγω στο ροκ θελω να ακουω κιθαριστικα ριφφς που να σε στελνουν, ντραμς που να γκρουβαρουν, εντονο μπασο, στιχο απο "πονηρο" ως τον πιο ψαγμενο που υπαρχει και εννοειται το κερασακι στην τουρτα, GUITAR SOLO....πλεον εχει γινει κατι σαν κλισε των μεταλλαδων να χρησιμοποιουν σολο και δεν υπαρχει συγχρονο ροκ τραγουδι που να εχει εστω και ενα πολυ μικρο σολο...ε για να μπορουν ολοι αυτοι οι κυριοι να κατηγοριοποιουνται στο ιδιο ειδος με τους Led Zeppelin, Rory Gallagher κλπ ε του π**στη πρεπει μουσικα ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ να τους θυμιζουν...το μονο που ακουω εγω απο τα συγχρονα "ροκ" διασημα συγκροτηματα ειναι οντως πολυ καλο rythm section απο μπασο και ντραμς (οπως οι Muse), σε καποιες περιπτωσεις ομορφα ριφφς, σε ακομα λιγοτερες ψαγμενο στιχο πχ Radiohead (indieeeeeeeeeeeee) και ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΛΟ σε ενα ειδος που χαρακτηριζεται απο τον Hendrix, τον Blackmore, τον Page, τον Gilmour κλπ....

Και επίσης τι το κακό έχει που βγαίνουν συγκροτήματα που δεν έχουν σχέση ηχητικά με αυτά που αναφέρεις? Μετά από αυτούς υπήρξαν τόσα μουσικά κινήματα και είδη (grunge, stoner, punk κλπ κλπ και άλλα τόσα στη μέταλ) που είναι χαζό το να λέμε ότι μόνο οι "τάδε" έπαιζαν ροκ...


Απαντησα πιο πανω σ αυτο και ξαναλεω δεν με ενοχλει η μουσικη τους γιατι πχ Muse θα ακουσω σιγουρα πολυ πιο ευχαριστα απο Lady Gaga (ονομα και πραγμα  :D ) αλλα το ροκ ειναι ενα ειδος μουσικης με 1-2-3-4-χ-ψ-z γενικους κανονες και προτυπα....δεν μπορει να τα απορριπτουν καποιοι αλλα να βαφτιζουν ροκ τη μουσικη τους επειδη ετσι τους ηρθε στο αχυρενιο τους κεφαλι (αυτο παει πιο πολυ στους trendy αγορελλους που το παιζουν επανασταση κλπ κλπ και δεν ξερουν καλα καλα να πιασουν 2 ακορντα, και στα ηλιθια ελληνικα και ξενα ΜΜΕ...μα ροκ ο Χατζηγιαννης? ροκ δισκος η Ελλη Κοκκινου? ροκ συγκροτημα οι Killers? WTF?  :o :o :o )

Καλά, όχι ότι δεν υπάρχει και γενικά ροκ...

Επίσης υπάρχουν κορυφαίες indie-alternative μπάντες οπότε κακώς σνομπάρεις το είδος.. Το ότι βαπτίζουν alternative rock κάθε brit-pop nerdy τρέντουλα που βγαίνει, δε σημαίνει ότι το είδος δεν έχει καλά ονόματα!


Σιγουρα υπαρχουν κορυφαιες alternative-indie μπαντες και θεωρω αυτο το ειδος, μαζι με το μεταλ και το fusion, την ελπιδα του κοσμου για να ξανακουστει εμπνευσμενη μουσικη απο ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ γιατι μ' αρεσουν δεν μ' αρεσουν οι Muse πχ, ειναι ολοι τους ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ...απλα ξαναλεω, οι περισσοτερες καλες μπαντες και της ροκ αλλα και της indie σκηνης μενουν στην αφανεια...ακομα και οι Muse δεν ειναι τοσο μεγαλο ονομα οσο θα επρεπε...και σιγουρα ροκ θα υπαρχει για παντα αλλα οσο δεν προωθειται δεν το μαθαινει ο κοσμος, νομιζουν ολοι οτι το ροκ πεθανε, δεν πανε στις συναυλιες των νεων συγκροτηματων και ετσι οι μουσικοι σταδιακα το παρατανε και παιζουν στο γκαραζ τους και για να περναει η ωρα τους...δυστυχως

Αυταααααααα...ελπιζω τωρα να εγινα λιιιγο πιο σαφης στις αποψεις μου  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #10 στις: 26/01/11, 16:59 »
...Εκτός από τις μπάντες των 60s και 70s που πάντρευαν τις κλασσικές αρμονίες, τη φούγκα και την αντίστιξη με το rock n' roll και τα blues...

Αυτή η αναφορά σου περί φούγκας και αντίστιξης ισχύει ή είναι απλά μια υπερβολική έκφραση για να δείξει το πιο "χύμα" στυλ των 80s και μετά?

Αν ισχύει, θα σου ήταν εύκολο να με παραπέμψεις σε αυτές τις μπάντες και σε χαρακτηριστικά τους κομμάτια γιατί δεν έχω τέτοια ακούσματα και θα με ενδιέφερε πολύ.

Sorry για το off-topic παιδιά! :)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #11 στις: 26/01/11, 17:02 »
Τι ειναι classic rock...ωραια ερωτηση.

Η αληθεια ειναι οτι οντως, πλεον εχει αλλαξει η εννοια και νομιζω οτι δν ειναι λαθος. Για μενα, οι Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC, Thin Lizzy, Blue Oyster Cult, Rush, Wishbone Ash, ZZ Top, Rory Gallagher, Bad Company, Jimi Hendrix μπορει να μην ανηκουν στο ιδιο "ειδος του rock", αλλα ειναι σιγουρα ολοι τους classic rock.

Οπως και να εχει, οσο κι αν ακουω Killers, Muse κι ενα καρο αλλα contemporary σχηματα, οσο μεταλας κι αν ειμαι, το κλασικο ροκ νομιζω οτι ειναι το μεγαλυτερο κεφαλαιο της μουσικης, μετα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #12 στις: 26/01/11, 17:06 »
Οπως και να εχει, οσο κι αν ακουω Killers, Muse κι ενα καρο αλλα contemporary σχηματα, οσο μεταλας κι αν ειμαι, το κλασικο ροκ νομιζω οτι ειναι το μεγαλυτερο κεφαλαιο της μουσικης, μετα το Β' Παγκοσμιο Πολεμο.

Ισως οτι πιο σωστο εχει ειπωθει μεχρι στιγμης σ' αυτο το θεμα...

Να κανω και αλλη μια ερωτηση προς ολους (την ξεχασα πριν): θεωρειτε οτι υπαρχει ΗΧΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ κλασικο ροκ? Η χρησιμοποιειτε (οπως εγω) τον χαρακτηρισμο λογω επιδραστικοτητας του συγκροτηματος? Γιατι οι Led Zeppelin & οι Deep Purple ειχαν πολυ πιο overdriven ηχο απο τους Pink Floyd αλλα και τους τρεις τους θεωρουμε κλασικο ροκ
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #13 στις: 26/01/11, 17:26 »
...Εκτός από τις μπάντες των 60s και 70s που πάντρευαν τις κλασσικές αρμονίες, τη φούγκα και την αντίστιξη με το rock n' roll και τα blues...


Αυτή η αναφορά σου περί φούγκας και αντίστιξης ισχύει ή είναι απλά μια υπερβολική έκφραση για να δείξει το πιο "χύμα" στυλ των 80s και μετά?

Αν ισχύει, θα σου ήταν εύκολο να με παραπέμψεις σε αυτές τις μπάντες και σε χαρακτηριστικά τους κομμάτια γιατί δεν έχω τέτοια ακούσματα και θα με ενδιέφερε πολύ.

Sorry για το off-topic παιδιά! :)



Ευχαρίστως! Ιδού τρία κομμάτια ενδεικτικά ως προς την επιρροή. Εννοείτε βέβαια ότι τα στοιχεία θα τα δεις περισσότερο από την ροκ άποψη , παρά από της κλασσικής μουσικής.














Υπάρχουν πολλές μπάντες ακόμα , όπως οι Camel , οι Barclay James Harvest, οι Eloy και άλλοι πολλοί.


Αυτά βέβαια ως προς το κομμάτι, επιρροές από κλασσική μουσική γενικότερα. Η έννοια κλασσικό ροκ περιλαμβάνει φυσικά και την ερμηνεία που δίνει ο παππούς παραπάνω
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #14 στις: 26/01/11, 17:32 »
Η λέξη Κλασικό ροκ είναι παράγωγο της ροκ!
Σύμφωνα με τα βρετανικά και αμερικάνικα περιοδικά, κλασικό ροκ θεωρούνται οι καλλιτέχνες και τα μουσικά σχήματα (συνεχίζουν να υπάρχουν ή όχι) που έχουν πετυχημένη πορεία πάνω από 20χρόνια και οι οπαδοί τους αυξάνονται με το πέρας των ετών.
Αυτή η έρευνα πραγματοποιήθηκε στα τέλη των 80's.
Πιστεύω ότι κάπως έτσι δημιουργήθηκε η έννοια κλασικό ροκ.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #15 στις: 26/01/11, 18:37 »
Θα παρακαλούσα να μην αναφέρονται επανειλημμένα οι Muse σε ένα θέμα που αφορά το Classic Rock... Ή τη μουσική γενικότερα  ;D ;D ;D ...

Πέρα από την πλάκα, όταν σκέφτομαι τι είναι για μένα κλασσικό ροκ, το μυαλό μου πηγαίνει αυτόματα σε Zeppelin. Pink Floyd, Deep Purple, Rolling Stones είναι αγαπημένες μπάντες, αλλά καμία δε βγάζει αυτή τη rock "αλητεία", αυτό το groovy ταρακούνημα που προκαλούν οι Zeppelin, αυτή την αίσθηση "this is the real thing".
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #16 στις: 26/01/11, 18:48 »
Thanx για τα links MACMISIAS! :)

Ομολογώ ότι αμφισβήτησα αυτό που έγραψες με βάση τα rock/metal ακούσματά μου, αλλά είναι εμφανής η επιρροή της κλασσικής σε αυτά τα κομμάτια!!! Τέτοια συγκροτήματα στις "metal εποχές" μου θα τα σνόμπαρα ως "φλώρικα" ή "κουλά" ;D . Φαίνεται ωρίμασα αρκετά ώστε να μπορώ πλέον να αναγνωρίσω την ποιότητά τους! χεχ

Thanx και πάλι για την αφορμή να "ανακαλύψω" αυτά τα συγκροτήματα και την μουσική τους! :)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #17 στις: 26/01/11, 19:17 »
εγω στο ροκ θελω να ακουω κιθαριστικα ριφφς που να σε στελνουν, ντραμς που να γκρουβαρουν, εντονο μπασο, στιχο απο "πονηρο" ως τον πιο ψαγμενο που υπαρχει και εννοειται το κερασακι στην τουρτα, GUITAR SOLO....πλεον εχει γινει κατι σαν κλισε των μεταλλαδων να χρησιμοποιουν σολο και δεν υπαρχει συγχρονο ροκ τραγουδι που να εχει εστω και ενα πολυ μικρο σολο...ε για να μπορουν ολοι αυτοι οι κυριοι να κατηγοριοποιουνται στο ιδιο ειδος με τους Led Zeppelin, Rory Gallagher κλπ ε του π**στη πρεπει μουσικα ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ να τους θυμιζουν...το μονο που ακουω εγω απο τα συγχρονα "ροκ" διασημα συγκροτηματα ειναι οντως πολυ καλο rythm section απο μπασο και ντραμς (οπως οι Muse), σε καποιες περιπτωσεις ομορφα ριφφς, σε ακομα λιγοτερες ψαγμενο στιχο πχ Radiohead (indieeeeeeeeeeeee) και ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΛΟ σε ενα ειδος που χαρακτηριζεται απο τον Hendrix, τον Blackmore, τον Page, τον Gilmour κλπ....

Πάνο, χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι είσαι λίγο κολλημένος στο συγκεκριμένο θέμα...

Γιατί ντε και καλά guitar solo? ??? Γιατί γενικά πρέπει ένα συγκρότημα να βαδίζει με συγκεκριμένες συνταγές για να χαρακτηριστεί ροκ? Προσωπικά, προτιμώ κομμάτια χωρίς σόλο από αυτά που έχουν απλά για να έχουν...

Τα "ριφ που σε στέλνουν" και ο "ψαγμένος στίχος" που αναφέρεις, είναι πράγματα εντελώς υποκειμενικά... Γιατί πρέπει απαραίτητα να "γκρουβάρουν" τα ντραμς όπως λες? Κάποιες φορές απλά "τα χώνουν" και είναι απλά υπέροχα... Επίσης, πολλές φορές το μπάσο δεν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, μπορεί είτε να εμπλουτίζει συχνοτικά το κομμάτι ή να προσθέτει διάφορες "πινελιές" σε σημεία και να είναι πάλι πολύ ωραίο και απαραίτητο...

Γιατί βάζεις ένα τόσο ευρύ είδος μουσικής σε καλούπια? Καλά αυτά που λες αλλά για κλάσικ ροκ (και εκεί υπάρχουν πολλές εξαιρέσεις), όχι για το ροκ γενικότερα...

Υ.Γ. Γιατί οι Muse έχουν αναφερθεί 326 φορές σε αυτό το τόπικ? Θεωρούνται αντιπρόσωποι του σύγχρονου ροκ or something? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/11, 19:19 από gers »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #18 στις: 26/01/11, 19:30 »
@gers: Κοιτα μπορει να ημουν λιγο υπερβολικος...γιατι εχουμε (εχουνε βασικα) φτασει σε σημειο να αναγουμε διαφορες ασχετες με το κλασικο ροκ μουσικες, σε συνεχεια του...οσο για τη ροκ μουσικη...καλως η κακως το κλασικο ροκ αυτο ηταν με σολο με ριφφ με αρκετα δυνατο μπασο...ειτε αρεσει λοιπον σε καποιους ειτε δεν τους αρεσει οι Killers δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που λεμε ροκ...τελος, period...over 'n' out...ελεος με το δηθεν ροκ της σημερινης εποχης...και τελος...το ροκ δεν ειναι πια τοοοοοοοσο ευρυ ειδος μουσικης...μην το μπιιιιιιιιιπ το θεματακι...σιγουρα εχει τεραστιο φασμα επιρροων αλλα βγες εσυ να παιξεις πχ ροκ με χαλκινα πνευστα...σιγουρα θα ειναι κατι που θα πλησιαζει το ροκ αλλα ροκ δεν θα ειναι...γιατι οσο επιμενουν καποιοι ροκ ειναι μουσικη οχι τροπος ζωης-σκεψης και μπλααααααα μπλααααααα μπλααααααααα...

ΥΓ οι muse εχουν αναφερθει τοσες πολλες φορες στο θεμα (απο μενα κυριως) γιατι τους θεωρω ενα απο τα πιο αξιολογα συγκροτηματα αυτης της εποχης...

ΥΓ2 ξανα @gers: τα ροφφς, τα ντραμς που γκρουβαρουν και ολα αυτα τα αναφερω εντελως τυπικα (δεν ειναι ο κανονας σε ενα ροκ τραγουδι...απο τους Beatles μεχρι δεν ξερω γω τι...) απλα ηθελα να εχω ενα σημειο αναφορας... ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #19 στις: 26/01/11, 21:02 »
Αυτα απο μενα και ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ BELLAMY ΟΙ MUSE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CLASSIC ΡΟΚ!!! ;D ;D ;D (οκ ισως υπερβαλλω αλλα εγω classic ροκ λεω τους Led Zeppelin)

fixed


To περιμενα οτι θα απαντουσες  :P :P :P :P ;D βεβαια συνεχιζω να μην θεωρω τους Muse rock μπαντα αλλα indie και γενικοτερα μια ψιλομπερδεμενη (με την καλη εννοια) κατασταση αλλα σιγουρα κορυφαιο συγκροτημα ΠΟΛΛΕΣ κλασεις ανωτερο απο κατι ηλιθιοτητες του τυπου Killers (μπλιαχ)...απλα για μενα δεν ειναι ροκ...οπως πχ και αυτο δεν ειναι ροκ...με τιποτα...μπιτακι ειναι...εγω στο ροκ θελω να ακουω κιθαριστικα ριφφς που να σε στελνουν, ντραμς που να γκρουβαρουν, εντονο μπασο, στιχο απο "πονηρο" ως τον πιο ψαγμενο που υπαρχει και εννοειται το κερασακι στην τουρτα, GUITAR SOLO....πλεον εχει γινει κατι σαν κλισε των μεταλλαδων να χρησιμοποιουν σολο και δεν υπαρχει συγχρονο ροκ τραγουδι που να εχει εστω και ενα πολυ μικρο σολο...ε για να μπορουν ολοι αυτοι οι κυριοι να κατηγοριοποιουνται στο ιδιο ειδος με τους Led Zeppelin, Rory Gallagher κλπ ε του π**στη πρεπει μουσικα ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ να τους θυμιζουν...το μονο που ακουω εγω απο τα συγχρονα "ροκ" διασημα συγκροτηματα ειναι οντως πολυ καλο rythm section απο μπασο και ντραμς (οπως οι Muse), σε καποιες περιπτωσεις ομορφα ριφφς, σε ακομα λιγοτερες ψαγμενο στιχο πχ Radiohead (indieeeeeeeeeeeee) και ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΛΟ σε ενα ειδος που χαρακτηριζεται απο τον Hendrix, τον Blackmore, τον Page, τον Gilmour κλπ....

 

Ok ναι, το Undisclosed Desires ΔΕΝ είναι rock (άσχετα αν χώνει ολόκληρες μέταλ δισκογραφίες  8) ) αλλά νομίζω ότι σου βρήκα αυτό που ψάχνεις:







Btw προσωπικά θεωρώ ότι οι Muse δεν είναι αμιγώς ροκ μπάντα, ίσως να ξεκινήσαν σαν ροκάδες, αλλά γενικότερα είναι μία μπάντα που πειραματίζεται σε πολλά είδη και έχουν προσφέρει πολλά στη σύγχρονη μουσική, αν όχι από άποψη τεχνικής, σίγουρα από άποψη τεχνολογίας όπου έχουν προχωρήσει 10 βήματα παραπάνω από τους άλλους.
Όσο για το κλασσικό ροκ, δεν μπορώ να πω ότι έχω ψαχτεί ιδιαίτερα, απλώς μου αρέσουν πολύ οι queen, οι led zepppelin, ο clapton κ.α. Θεωρώ όμως ότι στη μουσική όπως και σε κάθε τέχνη, το κάθε είδος έχει τον καιρό του. Και ο καιρός του classic rock φοβάμαι πως έχει τελειώσει και πως δεν θα ξαναβγεί κάτι αντίστοιχο και πως ούτε υπάρχει λόγος. Ώρα να ανοίξουμε τα αυτιά μας και σε τίποτα καινούριο και διαφορετικό γιατί στη ζωή δεν γίνεται όλα να μας αρέσουν, πολλές φορές θα συμβαίνουν και πράγματα που δεν μας αρέσουν, αλλά πρέπει να προσαρμοζόμαστε και να μετατρέπουμε το κάθε τι σε καλό. Έτσι και στη μουσική δεν γίνεται να μας αρέσουν όλα, αλλά αξίζει τον κόπο να είμαστε ανοιχτοί σε αυτά που νομίζουμε ότι δεν μας αρέσουν και να διευρύνουμε τους μουσικούς μας ορίζοντες. Αυτά...


Υ.Γ.: Πφφφ... Έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν οι ταμπέλες "αυτό είναι ροκ", "το άλλο είναι τζαζ", "το ένα το λένε μήτσο", "το άλλο το λένε κίτσο"... ::)

...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #20 στις: 26/01/11, 21:08 »
Τελικά  Μάκη, αυτό που βγαίνει από την έως τώρα συζήτηση είναι ότι κανείς δεν μπορεί να δώσει πλήρη ορισμό της ροκ μουσικής οπότε ή αυτή η μουσική δεν υπάρχει ή είναι τα πάντα (στους νεότερους τουλάχιστον χρόνους - μέχρι και μερικά σκυλάδικα αυτοαποκαλούνται "ροκ" λόγω του ότι έχουν κάποια σόλα ηλ κιθάρας ενταγμένα στην ενορχήστρωση!)

Αυτό που παρατηρώ πάντως είναι ότι τύπους σαν τους King Crimson, Pink Floyd, Jethro Tull, ELP, Moody Blues που στην εποχή μου τους κατατάσαμε στο εναλλακτικό ροκ τώρα κατατάσονται στο κλασικό ροκ.

Είναι κρίμα, για την μουσική, που έκλεισε η Αμερικάνικη βάση στο Ελληνικό. Εκείνη την εποχή και ποιούς δεν είχαμε δει στα μπαράκια της Γλυφάδας! Και οι περισσότεροι είχαν βαρβάτη μουσική παιδεία! 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #21 στις: 26/01/11, 22:08 »
Το ροκ κατά τη δική μου την (απόλυτη και ταπεινή) άποψη, είναι πολύ, μα πολύ συγκεκριμένη μουσική...Ροκ είναι οι Dire Straits, oι Βαd Company, ο Gallacher, τέτοιο στυλ...Δεν θεωρώ καθαρό ρόκ τους ΑC/DC (περισσότερο hard rock 'n' roll παίζουν) οι Beatles ήταν pop-rock και στην ουσία από αυτούς εμπνευστηκε όλη η brit-pop σκηνή...Και ναι, οι Deep Purle οι Zeppelin oι Blue Oyster Cult, oι Scorpions και οι UFO είναι Hard Rock...και σίγουρα οι Sabbath είναι καθαρό μέταλ. Από την άλλη είναι λογικό μπάντες που έχουν γράψει ιστορία ετών στο χώρο αυτό να θεωρούνται κλασσικό ροκ...Αλλά ηχητικά το ροκ ήταν αυτό κατά την αποψή μου, και με αυτή τη στενή έννοια δε πρόκειται να ξαναπαιχτεί...Ακόμα και μερικές μπάντες που παίζουν με τις παλιές μουσικές φόρμες είναι τουλάχιστον hard rock. (Nα ένα παράδειγμα από μια ωραία μπαντούλα που ανακάλυψα)



 :)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #22 στις: 26/01/11, 22:34 »
Το μοναδικό βέβαιο είναι ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να ορίσεις τι είναι ροκ. Έχω διαβάσει άρθρα σχετικά με το θέμα από ανθρώπους που είτε είναι πραγματικά, είτε δηλώνουν μουσικολόγοι, αλλά ακόμα και αυτοί δεν μπορούσαν να καλύψουν την ερώτηση...Ίσως είναι τελικά πιο εύκολο να ορίσεις τι δεν είναι ροκ.
Εγώ έχω την αίσθηση ότι το ροκ δεν ορίζεται από τη δομή της σύνθεσης. Αν δηλαδή για παράδειγμα μιά συμφωνία έχει κάποια μουσικά μέρη τα οποία ακολουθούν μιά συγκεκριμένη σειρά, το ροκ δεν ορίζεται από τη λογική : riff -κουπλέ-ρεφραίν-κουπλέ-ρεφραίν-σόλο κιθάρα-ρεφραίν-φινάλε . Υπάρχει και αυτό αλλά υπάρχουν και ένα σωρό κομμάτια τα οποία είτε δεν ακολουθούν τη σειρά, είτε δεν έχουν καθόλου σόλο. Επίσης δεν έχει να κάνει με την ενορχήστρωση. Υπάρχουν ακουστικοί καλλιτέχνες που είχαν μόνο ακουστικές κιθάρες. Οι Doors δεν είχαν μπάσσο! Το punk μισούσε όσο τίποτε άλλο τα κιθαριστικά σόλος. Οι Jethro Tull βασιζόντουσαν πολύ στο φλάουτο του Άντερσον. Oι Waterboys και ο Dylan( στην ηλεκτρική του εποχή) χρησιμοποίησαν το βιολί κατά κόρον. Τα πνευστά χρησιμοποιήθηκαν από πάρα πολλές μπάντες με αποκορύφωμα το σαξόφωνο που ήταν must στα late 70ς και σχεδόν σε όλα τα 80s.
Το rock επίσης δεν χαρακτηρίζεται μόνο από τον στίχο , μιας και οι ροκ καλλιτέχνες γράψαν για τα πάντα και όχι μόνο "επαναστατικά" τραγούδια. Και φυσικά δεν έχει να κάνει με το ντύσιμο μιάς και ενδυματολογικά επίσης έχουμε δει τα πάντα!
 
Μεγάλο ζήτημα είναι το ζήτημα της τεχνολογίας. Ο ήχος άλλαξε πολύ από το 70 και το 80 , το σήμα έγινε ψηφιακό από αναλογικό, σε βαθμό που υπάρχουν πάρα πολλοί που κυνηγάνε παλιά μηχανήματα για να ξαναβγάλουν εκείνο τον ήχο. Πράγμα το οποίο φαντάζει οξύμωρο, αλλά μάλλον θεωρείτε ότι ένας παλιός ενισχυτής είναι σαν το παλιό καλό κρασί. Η γνωστή άναζήτηση του καλού "λαμπάτου"...
Αλλά μάλλον δεν είναι ούτε ο ήχος το ζήτημα...Τελικά τι στο διάολο είναι;
 
Πιστεύω ότι είναι η σχέση Μπλουζ-Δυτικής κλασσικής μουσικής-δεξιοτεχνίας οργάνου-έντονης εκτέλεσης-αμφισβήτησης-έντονων συναισθημάτων στο στίχο και στην παρουσίαση επί σκηνής, ένα κοκτέηλ δηλαδή πραγμάτων το οποίο ανάλογα το πως μοιράζονται οι δόσεις δίνει και άλλα ηχητικά αποτελέσματα, αλλά ανήκει τελικά στη ίδια οικογένεια ..."ποτών".
 
Αν λείψει κάτι από αυτά πιστεύω ότι το αποτέλεσμα δεν είναι ροκ.
 
Το κλασσικό ροκ λοιπόν για μένα ήταν η μουσική εκείνη που ακολούθησε με ευλάβεια την παραπάνω συνταγή και δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην υπάρξουν συνεχιστές. Με τις σημερινές τεχνολογικές δυνατότητες , αλλά πάνω σε αυτά τα χνάρια.
 
Υ.Γ Ξέρω ότι τα παραπάνω "υλικά" σηκώνουν μεγάλη συζήτηση. Θα πει εύλογα κάποιος "Τι σόι δεξιοτεχνία είχαν οι Sex Pistols  για παράδειγμα"; Ακούγεται λογική απορία, αλλά από την άλλη, πόσοι μπορούνε να παίξουν τόσο ωμά και φαινομενικά άτεχνα και να καταφέρουν συγχρόνως να δημιουργήσουνε  ένα ολόκληρο κίνημα που κράτησε για μιά ολόκληρη δεκαετία και επηρέασε τόσο πολύ τη μουσική που έπαιξε μιά ολόκληρη γενιά;
 
 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #23 στις: 26/01/11, 23:19 »
Υπάρχουν συνεχιστές Μάκη. Απλά και τώρα όπως και τότε τους κατατάσουμε στους εναλλακτικούς, προοδευτικούς, indie κοκ, και μετά από 20 χρόνια τα εγγόνια μας θα τους λένε κλασσικούς. Έτσι είναι η ζωή.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Classic Rock
« Απάντηση #24 στις: 26/01/11, 23:27 »
Ισχύει αυτό παππού. Όταν ακολουθούν τα χνάρια και όταν συνδέονται με το πριν της ροκ και όχι με τη jazz , τη soul , το r'n'b (με τη σύγχρονη έννοια) την εκάστοτε χορευτική μουσική, ή το όποιο είδος ηλεκτρονικής μουσικής και τα έθνικ . Εκεί θα προκύψουν κλασσικά τραγούδια και κλασσικοί καλλιτέχνες, αλλά όχι κλασσικό ροκ .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
11 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 20:00
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
0 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
6 Απαντήσεις
3002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 12:22
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
11 Απαντήσεις
5196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:21
από master of puppets
1 Απαντήσεις
1843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 20:59
από walker4star
17 Απαντήσεις
6113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 17:19
από Μπιφτέκι
6 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 00:58
από sotto
46 Απαντήσεις
17975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/16, 17:19
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
5049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/20, 20:28
από Uriah