Αποστολέας Θέμα: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?  (Αναγνώστηκε 5532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nephilim29

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« στις: 27/05/09, 10:32 »
Ποια από τις δυο κεφαλές προτείνετε για xtra heavy ήχο kai "τσιριχτά" leads - Dime style? Και μια καλή καμπίνα για να δέσει το πραγμα...?

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #1 στις: 28/05/09, 13:34 »
Diezel Einstein 100 – 1840 Euro από το Music Store www.musicstore.com Οι λόγοι πολλοί & καλοί… Μονό 400 Euro πάνω από τον Engl E 644 Powerball, με σαφώς καλύτερο Quality Construction & Μεγαλύτερες σε Watt, Power Tubes Screen Resistors ώστε να μην «τρέχεις» κάθε τρις & λίγο για να αλλάζεις – αγοράζεις Τελικές Λυχνίες (4*6L6-GC στον Engl E 644 Powerball ενώ ο Diezel Einstein 100 μου ήρθε με 4*6550-ΚΤ-88 ) … Ο Peavey 5150 απλά δεν κάνει για αυτό που θέλεις και δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης Bias… O Peavey 5150-II & o Peavey 6505 Plus έχουν δυνατότητα ρύθμισης Bias αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι σου ταιριάζουν σαν ηχόχρωμα …  Οι Krank Krankestein 100 & Krank R1 είναι πιο κοντά στον ήχο που «ψάχνεις», οπότε μια βόλτα με την κιθάρα σου μεταξύ του Κουρμπή (Θεμιστοκλέους 54-56) για Diezel Amps &  Guitar Store (Σουλτάνη 4) για Krank Amps θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου (είναι και κοντά το ένα μαγαζί με το άλλο…) Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #2 στις: 28/05/09, 13:42 »
Diezel Einstein 100 – 1840 Euro από το Music Store www.musicstore.com Οι λόγοι πολλοί & καλοί… Μονό 400 Euro πάνω από τον Engl E 644 Powerball, με σαφώς καλύτερο Quality Construction & Μεγαλύτερες σε Watt, Power Tubes Screen Resistors ώστε να μην «τρέχεις» κάθε τρις & λίγο για να αλλάζεις – αγοράζεις Τελικές Λυχνίες (4*6L6-GC στον Engl E 644 Powerball ενώ ο Diezel Einstein 100 μου ήρθε με 4*6550-ΚΤ-88 ) … Ο Peavey 5150 απλά δεν κάνει για αυτό που θέλεις και δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης Bias… O Peavey 5150-II & o Peavey 6505 Plus έχουν δυνατότητα ρύθμισης Bias αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι σου ταιριάζουν σαν ηχόχρωμα …  Οι Krank Krankestein 100 & Krank R1 είναι πιο κοντά στον ήχο που «ψάχνεις», οπότε μια βόλτα με την κιθάρα σου μεταξύ του Κουρμπή (Θεμιστοκλέους 54-56) για Diezel Amps &  Guitar Store (Σουλτάνη 4) για Krank Amps θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου (είναι και κοντά το ένα μαγαζί με το άλλο…) Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Γιατι στα αγγλικα και οχι στα ελληνικα; Και παλι αν ηθελες το σωστο πιστευω θα ηταν construction quality.. Ελεος...

Εγω παντως αυτο που θελω να πω ειναι οτι δυσκολα σε χαμηλες εντασεις να πετυχεις τετοιον ηχο, οι ενισχυτες που εχεις υπ οψιν σου πιστευω πως για να αποδωσουν το 100% θελουν ανοιγμα. Αυτο..

Αποσυνδεδεμένος nephilim29

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #3 στις: 28/05/09, 14:10 »
Για τους Krank δεν εχω διαβάσει και τα καλύτερα σε διάφορα forums επι του θέματος,από αξιοπιστία και από άποψη ήχου γενικότερα. Αλλά αν δεν "ακούσεις" καλύτερα να μην βγάζεις συμπεράσματα. Όσον αφορά την ένταση, είναι όντως ένα θέμα. Κυρίως σττο σπίτι θα παίζει  ο ενισχυτής, αλλα καλό θα ταν να μπορεί να αποδόσει και σε κανενα live... Εαν οι προαναφερθείς επιλογές δεν ταιριάζουν για τέτοια χρήση, έχετε κάτι εναλλακτικο να προτείνετε? Μία γνώμη που πήρα πάντως από το κατάστημα του Παναγόπουλου όταν του πα πάνω κάτω τι ήχο ζητάω μου έιπε "πήγαινε για Randall με την μία". Anyway, ευχαριστώ για τις προτάσεις σας παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #4 στις: 28/05/09, 14:13 »
Μία γνώμη που πήρα πάντως από το κατάστημα του Παναγόπουλου όταν του πα πάνω κάτω τι ήχο ζητάω μου έιπε "πήγαινε για Randall με την μία". .

Ναι και εγω θα ελεγα να δοκιμασεις οπωσδηποτε ρανταλλ, πριν παρεις οτιδηποτε αλλο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #5 στις: 29/05/09, 04:00 »
Ρανταλ τρανζιστορ  :D
Δες και τον γουορχεντ, τον εχει ενας φιλος και ειναι πολυ ΟΚ  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #6 στις: 29/05/09, 13:16 »
«Όλα  είναι σχετικά και ανάλογα»  όπως πολύ σωστά έχει γραφεί σε αυτή την «Αγορά» (Forum στα Λατινικά η αγορά)… Πιστεύω ότι το καλύτερο που μπορεί (και πρέπει) να κάνει  κάποιος, -για έχει όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική κρίση- είναι να πάρει την  ηλεκτρική κιθάρα  του κα να κάνει την γνωστή «περιοδεία»  (Tour στα Αγγλικά,  Tourne στα Γαλλικά…) στα Κιθάρο-μαγαζά  και να βγάλει τα δικά του  συμπεράσματα για το ποιος ενισχυτής του κάνει και ποιος όχι… Εξάλλου στο μυαλό, στα αυτιά και στο «πορτοφόλι» (wallet στα Αγγλικά) του Χ αγοραστή, δεν είναι κανένας από εμάς και απλά αφαιρετές κρίσεις εκφράζουμε συμφωνά με τα δικά μας πιστεύω και τις αντιλήψεις μας… Από εκεί και πέρα, είναι απόλυτα λογικό ότι τον ήχο του ΧΧΧ  γνωστού (Famous στα Αγγλικά) καλλιτέχνη (Artist στα Αγγλικά) δεν πρόκειται να τον έχεις, γιατί απλά ούτε τον υλικό εξοπλισμό του (κρυφό η’ φανερό) δεν έχεις, ούτε τα «χεριά» του, ούτε το «μυαλό» του, ούτε φυσικά το έμψυχο υλικό (μουσικούς,  ηχολήπτες,  παραγωγούς) που θα σου «βγάλουν»  τον ΧΧΧ ήχο… Οπότε αντί να «μασάμε» την γνωστή «καραμέλα» για το πως θα «βγάλουμε» τον ήχο των  Metallica  η’ τον ήχο των Pantera, καλό θα ήτανε  να κοιτάξομε σαν μουσικοί για το πως θα «βγάλουμε» τον «δικό» μας ήχο καλά… Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #7 στις: 09/06/09, 21:27 »
Εχω εμπειρια με Powerball, 6505 και warhead x2

Powerball: Πολυ heavy ηχος (σε σημειο που κ το gain στο 1 να βαλεις ειναι χεβι), σφιχτα palm mutes αλλα ειναι σχετικα κομπρεσαριστος (αν θελεις βεβαια liquid/fluid leads αυτο ειναι καλο). Μερικοι παραπονιουνται για ελλειψη μεσαιων αλλα εγω δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο σε λαιβ (εχει βεβαια κ focused mids αν το ψαξεις). Πολυ καλο καθαρο κατα τη γνωμη μου ενω το Mid-gain καναλι του υστερει κ θελει αλχημειες με πεταλια για να βγαλεις καλο ηχο (αλλα μπορεις να βγαλεις). Ωραια λουπα, εχει noise gate κ καποια εξτρα οπως 2ο μαστερ κ ενδειξη για χαλασμενες λαμπες.

6505: Περισσοτερα μεσαια απο Powerball τα οποια ακομα κ αν μηδενισεις το mid δεν φευγουν (ειναι ο χαρακτηριστικος ηχος του peavey αλλωστε), το καθαρο ειναι ανυπαρκτο (μονο με μεσαιο single coil μπορω να βγαλω καθαρα που να ακουγονται), τα mutes ειναι εμφανως λιγοτερο σφιχτα απ του Powerball, το κοινο eq ειναι καπως προβλημα. Ξεπερνα τον engl μονο σε metalcore (killswitch engage, as i lay dying) ή σουηδικό τύπου in flames (αυτον χρησιμοποιουν αλλωστε) ακουσματα κατα τη γνωμη μου. Δεν δεχεται καθολου καλα πεταλια ουτε μπρος ουτε στη λουπα (η οποια ειναι απαισια παρεπιπτοντως)

Warhead x2: Τρανζιστορ με οτι συνεπαγεται. Μονος του ακουγεται πολυ χειροτερα κατα τη γνωμη μου απο τους λαμπατους αλλα με ενα παραμετρικο στη λουπα κ ενα μπουστ μπροστα (α λα dime) μπορεις να βγαλεις αυτον τον ηχο. Κατα τα αλλα μην περιμενεις πολλα πραγματα - κυριως κανει για θρας. Απ την αλλη εχει πολυ ωραια καθαρα για ss (πολυ καλυτερα απ τον 6505) και μπορεις να βγαλεις κ ωραιους με μπολικα μεσαια lead ηχους (βεβαια ετσι χανεις τους scooped ρυθμικους ηχους). Φοβερη σχεδιαση του λουπ και το low end/mutes μπορουν να γινουν τρομακτικα (καλυτερα απ τους 2 πανω). Το κοινο eq θεωρω οτι προκαλει ακομα περισσοτερα προβληματα απ οτι του 6505.

Ο πιο all around και versatile ειναι ο powerball κατ εμε. Βεβαια αναλογως τις αναγκες σου μπορει να σου ταιριαζει καλυτερα καποιος αλλος. Παντως αν θα ειναι ο κυριος ενισχυτης σου κ σε νοιαζουν τα mid-gain/ καθαρα settings προσεξε το θεμα του κοινου eq.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #8 στις: 09/06/09, 22:12 »
Με αφορμη το παραπανω ποστ, να ποσταρω 2 βιντεο που πιστευω οτι ισως βοηθησουν:




Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #9 στις: 09/06/09, 22:52 »
Εχεις απολυτο δικιο hoba - τα ειχα δει κ γω αυτα τα video καποτε. Αν κ για να ειμαι δικαιος
1ον) παιζει στον warhead x2 καρφι που δεν ειναι κ το καλυτερο πραγμα
2ον) το στυλ που παιζει ειναι σαφως προσανατολισμενο στον 6505

Αν εκανε ενα βιντεο με κομματι τυπου 5 minutes alone (ειδικα γυρω στο 4ο λεπτο με τα mutes) θα φαινοταν η διαφορα μεταξυ των 2 ενισχυτων. Εκει ο 6505 θα ακουγοταν πολυ πιο χαλαρος, με περισσοτερα μεσαια απ οσα θα πρεπε για τετοιο κομματι

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #10 στις: 10/06/09, 15:57 »
Εχω εμπειρια με Powerball, 6505 και warhead x2..
Πολύ χρήσιμη hands on ανάλυση, ευχαριστούμε!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #11 στις: 13/06/09, 19:43 »
Το αρον την κιθαρα σου κ περιπατει ειναι καπως λαθος δυστυχως κ ευτυχως ταυτοχρονα. Βασικα, μπορει ενας ενισχυτης να δινει τον ηχο που παντα ηθελες?(ωμο οχι αυτον που ακους στο δισκο λεμε τωρα)? Μπορει! Μπορει να το κανει με την κιθαρα που χρησιμοποιουσες τοσο καιρο? Οχι σιγουρα! Μπορει να το κανει με αλλη κιθαρα? Μαλλον!!! Τι κανουμε τοτε??? Δοκιμασε τον ενισχυτη που σαρεσει κ με αλλες κιθαρες ειτε γνωστων ειτε του μαγαζιου...
Τωρα αν αποκλειστικα κ μονο θα χρησιμοποειει κανεις μονο μια κ δε θελει να την προσαρμοζει στον εκαστοτε ενισχυτη(μαγνητες κτλ) ε τοτε μαλλον θελει τον ενισχυτη που θα ταιριαξει...Δοκιμασα τον ενισχυτη μου με μια κολο τελεκαστερ μπαχατελα(baja) (die fender dieeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) κ ακουγοταν καταπληκτικα! Απλα, δεν ξερω παρα λιγα country-rock ριφ που θα επαιζα με αυτη κ μετα τελος...Ακομη σκεφτομαι να του την κανω δωρο παντως χα χα!

Κατι ενδιαφερον παντως ειναι η φαινομενικα κοινη προελευση-σχεδιαση αρχιτεκτονικη μεταξυ peavey 5150-soldano slo-mesa boogie rectifier οπως μου υπεδειξε ενας ψαγμενος φιλος με τρομακτικες ομοιοτητες προενισχυτικα κ αρκετουτσικες διαφορες με την καμπινα να επηρεαζει κ το αποτελεσμα(ως συνηθως). Τσεκαρετε λοιπον ενα clip με το αντιγραφο 5150 της behringer κ marshallo κατασταση!



Παρεμπιπτοντως ο τυπος καταλαθος κ λογω τραυματισμου πουλησε τον παλιο του 5150 κ οταν θεραπευτηκε πηρε τον φτηνο 6260 bugera (λεφτα δεν ειχε!) κ ο ηχος του εγινε λεει ακομη καλυτερος(κ ακουγεται) με καλυτερο punch ογκο κ αποδοση σε χαμηλες εντασεις. Μαλιστα...

Παρτε κ ενα original 5150 σε mesa rectifier καμπινα...Μαλλον δεν ακουγεται σα το προηγουμενο ε???



Πατηστε κ τα ρημαδια τα hq k hd. Μπας κ ακουγεται, σα rectifier?



Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #12 στις: 13/06/09, 20:06 »
Αυτό το youtube , ευχή και κατάρα ταυτόχρονα!!... ::)

Μα είναι δυνατόν τώρα να συγκρίνουμε ενισχυτές απο 2 κλιπς 2 διαφορετικών ανθρώπων στο youtube??

Το να πάρουμε μια ελαφρά γεύση για το πως ακούγεται ένα προιόν τρώγεται.
Το να συγκρίνουμε όμως ήχους βασιζόμενοι σε βίντεο διαφορετικών ανθρώπων μπορεί να είναι τελείως παραπλανητικό...
Δεν γράφουν όλοι με τον ίδιο τρόπο και με τα ίδια μηχανήματα τον ήχο τους σε βίντεο...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #13 στις: 13/06/09, 21:59 »
Σαφως αλλα δωσε βαση οτι πανω κατω ειναι το ιδιο σχεδιο με διαφορετικη καμπινα...τιποτε παραπανω απο αυτο...Απλα για το ποσο σημαντικο μερος της εξισωσης ειναι! Και κατα βαση παιξανε direct χωρις πεταλια κτλ. Οποτε, ναι για μενα ειναι. Εχει κ αλλα σε χαλια καμπινες, ιδιες κεφαλες και φυσικα ακουγονται αναμενομενα χαλια!

Και φυσικα, αν υπηρχε το youtube παλιοτερα, θα ειχα γλυτωσει πολλες πεπονο αγορες ρε γμτ...Ενα κλιπακι καλο να βγει απο κινητο μου φτανει για να τρελαθω κ να παω να δοκιμασω κατι!Με φτιαχνει...Ειπαμε τελειως διαφορετικο το ακουσα απο το youtube κ το ακουσα μπροστα μου.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ENGL E 645 Powerball vs Ppeavey 5150...?
« Απάντηση #14 στις: 13/06/09, 22:21 »
You're missing my point...

Αν κάποιος μας παρουσιάσει ένα κλιπ ενισχυτή για την ηχογράφηση του οποίου έχει χρησιμοποιήσει π.χ. ένα ακριβό πυκνωτικό το οποίο μάλιστα έχει τοποθετήσει σε "σωστό" σημείο μετά απο πολλές πρόβες, αν με άλλα λόγια έχει ξοδέψει αρκετό χρήμα και χρόνο ώστε να είναι σίγουρος οτι τα κλιπς του στο youtube θα ακούγονται όσο το δυνατόν καλύτερα....

...και αν απο την άλλη κάποιος άλλος απλά στήσει μια καμερούλα της μαύρης συμφοράς απέναντι του απο το μικροφωνάκι της οποίας θα γραφτεί το κλιπ...

...Τότε το τί ενισχυτή ή τί καμπίνα έχει ο καθένας τους πάει περίπατο...
Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Engl Fireball

Ξεκίνησε από Metalhead765 « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/08, 18:34
από dunkan
3 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 20:37
από Jezus
10 Απαντήσεις
4757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 01:33
από ACHIEVE PERFECTION
ENGL thunder

Ξεκίνησε από christos1995 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 03:24
από Jezus
8 Απαντήσεις
5986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 14:47
από marathon
7 Απαντήσεις
4018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 13:36
από PlusYeaR
eNGL POWERBALL II + εφφε?

Ξεκίνησε από Archenemy « 1 2 » Εφέ

44 Απαντήσεις
10735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/10, 22:10
από Johnie Darko
18 Απαντήσεις
5339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/10, 12:40
από Adrian Lazlow
2 Απαντήσεις
2432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/12, 21:36
από zebric
5150 σε πετάλι?

Ξεκίνησε από Kosthrash Εφέ

7 Απαντήσεις
7500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/16, 00:04
από AnimaPura