Αποστολέας Θέμα: Κυνηγι-Ψαρεμα Το χειροτερο "σπορ" που εφευρεθηκε  (Αναγνώστηκε 27554 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν ή δεν καταλαβαίνετε ή κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Θα απαντήσω για τελευταία φορά επί της ουσίας και μετά σταματώ. Γιατί αν κάποιος το πάει αλλού (γιατί πιθανόν έχει τους λόγους του) τότε δε γίνεται να συνεχίσουμε να μιλάμε για διαφορετικά θέματα.

3)Οποιος εχει κυνηγησει και για τους δικους του λογους το θεωρησε...αμαρτια,καταστροφη της φυσης και της αλυσιδας,εγκλημα η οτιδηποτε αλλο....σεβαστο,αλλα μην κρινεται ακτι το οποιο δεν σας αρεσε και ξαναλεω<<ΣΕΒΑΣΤΟ>> μονο και μονο για να το πειτε. :-*

Λοιπόν, παιδία, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι: και εγώ είμαι ενάντια στο κυνήγι της αλεπούς, που γίνετε καθαρά για το γόητρο, στο κυνήγι ελέφαντα καθαρά για το ελεφαντόδοντο, στο σαφάρι για λιοντάρια και τίγρης, στο ψάρεμα με δυναμίτη κτλ κτλ, αλλά στο να κυνηγήσω εγώ για 2 λαγούς και 1 φασιανό δεν είμαι. Το μεν είναι χόμπι το δε είναι τροφή.

Δεν είναι θέμα αν μου αρέσει ή όχι το κυνήγι. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ. Αυτό κρίνω και όχι το αν μου αρέσει να το κάνω εγώ και επειδή δε μου αρέσει ας αφήσω τους άλλους να το κάνουν. Δεν με ενοχλει δηλαδή το ότι πας για κυνήγι αλλά το ότι σκοτώνεις κάτι ζωντανό, του κόβεις το νήμα της ζωής του άνευ λόγου. Τώρα αν λες ότι το κάνεις για να φας και το συγκρίνεις με το ότι κάποιος σφάζει μια κότα από το κοτέτσι του τότε μάλλον το πας έντεχνα αλλού. Έχω να σας κάνω μια πολύ σοβαρή ερώτηση. Όταν μετά το πυροβολισμό βλέπετε το λαγό ή το φασιανό να πέφτει νεκρός αισθάνεστε ή όχι μια ικανοποίηση που δεν έχει να κάνει με το στομάχι αλλά με το ένστικτο του "κυνηγού"; Όποιος πει όχι, δε νιώθει τίποτα απλά πεινούσε και το έκανε μόνο για να μην πεθάνει της πείνας, είναι το λιγότερο ψεύτης (γιατί τα χρήματα που ξοδεύει κάποιος κυνηγός για να φέρει τελικά στο πιάτο του φαγητό μιας ή δύο ημερών φτάνουν να θρέψουν την οικογένειά του για περισσότερο από δέκα μέρες). Άρα δεν είναι θέμα πείνας , επιβίωσης κλπ αλλά απλά ικανοποίησης πρωτόγονων ενστίκτων. Εμένα εκεί ακριβώς είναι η διαφωνία μου, το λέω τόσες φορές μήπως το καταλάβετε και σταματήσετε να λέτε ότι το κάνετε για να το φάτε άρα είναι φυσιολογικό. Το κάνετε για να ικανοποιήσετε άγρια ένστικτα πρωτίστως και δευτερευόντως για να φάτε τα θηράματα (αυτό έλειπε δα, να τα πετάτε κιόλας μετά). Στην ουσία του θέματος (αν και όσοι μπορείτε να το καταλάβετε) δε διαφέρει αυτό από το σαφάρι που σκοτώνουν απλά για να στολίσουν τα σαλόνια τους (και αυτοί τα ίδια ένστικτα ικανοποιούν κατά βάση απλά δεν έχουν τη δικαιολογία ότι μετά τρώνε το λιοντάρι ή τον ελέφαντα, κατά τα άλλα για την ίδια ακριβως ικανοποίηση το κάνουν και αυτοί και εσείς όσοι κυνηγάτε).

"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fatses Asteis, λοιπόν φίλε Αντώνη, σε βλέπω πολύ αρνητικό στο κυνήγι. Όχι, δεν είναι κακό να αφαιρείς την ζωή κάποιου για να τραφείς εσύ. Δλδ το λιοντάρι στην ζούγκλα, που αφαιρεί ζωές για τραφεί δεν πράττει έγκλημα???? Εγώ γιατί είμαι εγκληματίας? Το ίδιο πράγμα είναι ακριβώς.

Ρε Κωστάκη, έχεις δει πουθενά το λιοντάρι να μπορεί να πάει να ψωνίσει στο χασάπικο "η μεγάλη χαίτη" ή στο σούπερ μάρκετ "Κ-Λ Λιονταρόπουλος";;;; Φυσικά και θα σκοτώσει για να φάει , τι να κάνει ,  να πεθάνει από την πείνα; Εσυ δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι πεινάς και κινδυνεύεις να πεθάνεις από την πείνα και γι αυτό σκοτώνεις ζώα;;; Αν είναι έτσι , εντάξει ρε φίλε, συγγνώμη που διαφώνησα. Αφού όπως λες είναι το ίδιο. Μα είμαστε καλά; ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΣ. Σκοτώνεις για να ευχαριστηθείς είτε με την ικανοποίηση του κυνηγου που είπα πιο πάνω ή έστω για την ικανοποίηση της γεύσης του θηράματος που δεν την έχουν τα ζώα εκτροφείου (αυτό είναι αλήθεια και θέλω να σου κάνω μια ερώτηση). Για να γευτείς κάτι διαφορετικό (νομίζω βέβαια ότι όλοι εσείς που μιλάτε δεν είστε και τόσο ευαίσθητοι γαστρονομικά ή εν πάσει περιπτώσει η πλειοψηφία των κυνηγών δεν είναι , δεν έχω δει κανένα από αυτούς να συνοδεύει το κυνήγι του με κάποιο Pommerol των 150-200 € αν και θα έπρεπε , ή μιλάμε για γαστρονομία και γεύση ή όχι και λυπάμαι αλλά πάνω σε αυτό το θέμα και γνώσεις έχω και εμπειρία , ούτε λοιπόν το ανάλογο κρασί βλέπω , ούτε τις ανάλογες γαρνιτούρες ή σάλτσες ούτε τους πειραματισμούς στο μαγείρεμα της neuvelle cuisine, μη μου λέτε λοιπόν μπούρδες ότι είναι ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΓΕΥΣΗΣ που δε μπορείτε να βρείτε αλλού, είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για ικανοποίηση και όχι για πείνα γεύση κλπ. ) Για να γευτείς κάτι διαφορετικό λοιπόν αντέχεις να βλέπεις ένα ζωάκι που τρέχει ελεύθερο μέσα στο δάσος να πέφτει βίαια νεκρό από τη σφαίρα σου; Ή δε νιώθεις καμία απολύτως ενοχή εκείνη τη στιγμή; Εγώ προσωπικά αν έβλεπα αυτό το θέαμα (και σε διαβεβαιώ όχι μόνο αυτό, έχω δει και αρνάκια να τα πηγαίνουν από το κοπάδι για σφαγή και να τους δένουν τα πόδια και αυτά να ουρλιάζουν και απο το σοκ δε  μπόρεσα να φάω το Πάσχα το αρνί έχοντας ακούσει το θρήνο τους πριν δύο μέρες πηγαίνοντας για το σφαγείο) πραγματικά αν έβλεπα αυτό το θέαμα του να πέφτει ένα ζώο νεκρό που πριν λίγο ήταν ζωντανό ή κάποιο ζώο που το μεγάλωνα (βλέπε κουνελάκια που είχα και την ευτυχία να έχω ένα στο κήπο μου για χρόνια σαν κατοικίδιο)  να θέλω να το σφάξω για να το μαγειρέψω θα μου ήταν αδύνατον να το φάω.
Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω ότι κάποιος μπορεί να μην είναι τόσο ευαίσθητος ούτε τόσο ζωόφιλος που να τον ενοχλεί η ιδέα να φάει ένα ζώο που μέχρι χθες το χάιδευε ή το μεγάλωνε από μικρό. Εμένα όμως με ενοχλεί. Κι αν αναρωτιέσαι αν είμαι μόνο στα λόγια ευαίσθητος σε πληροφορώ ότι ποτέ δεν τρώω κρέας πάνω από 3-4 φορές το μήνα αφού στην πραγματικότητα ο οργανισμός μας δεν το χρειάζεται και περισσότερο.
Ελπίζω να ήμουνα ξεκάθαρος τώρα και να μην αλλάξετε πάλι το θέμα. Δεν είπα ούτε για οικολογική καταστροφή , ούτε ότι δεν είναι απάνθρωπο και βασανιστικό το πως μεγαλώνουν τα ζώα στα εκτροφεία, ούτε για το ότι είμαστε παμφάγα και έχουμε ανάγκη το κρέας κλπ μην το πάτε αλλού. Είπα απλά ότι δεν είναι φυσιολογικό για μένα κάποιος να σκοτώνει ένα ζώο και να μη νιώθει μετά ενοχές και να αντέχει να το φάει. Είπα ότι θεωρώ το κυνήγι όχι κάτι που γίνεται για να επιβιώσουμε αλλά κάτι που γίνεται για να απολαύσουμε (είτε ικανοποιωντας τα πρωτόγονα ένστικτα είτε για τη γεύση είτε και για το συνδυασμό των δύο). Και αυτή την απόλαυση καυτηριάζω γιατί είναι πολύ βάναυσο να σκοτώνεις για να ικανοποιείς οποιαδήποτε ανάγκη σου. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε και όποιος είναι ειλικρινής μέσα του θα παραδεχτεί ότι έτσι είναι τα πράγματα αλλά γουστάρει και το κάνει και δεκάρα δε δίνει για τον πόνο που προκαλεί στα άτυχα ζώα. Μαγκιά του αλλά μη κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλό μας , έτσι;
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
KARXA:

Ποτέ δε θα έκοβα δέντρα για να χτίσω. ΜΟυ τη σπάνε κάτι τέτοιοι και θα ήθελα να τους τα γκρέμιζαν όλα!!  >:(

Τα κουνελάκια στη φωτό είναι σωρός από πτώματα!

Είμαι φανατικός κρεατοφάγος αλλά δε μου αρέσει π.χ. που σκοτώνουν τις φώκιες με ρόπαλα ούτε που σκοτώνουν τα ζώα σαν χόμπυ και όχι για να τα φάμε.

Υ.Γ. Καλώς πράττουν οι κηνυγοί που σκοτώνουν όσα φάνε και όχι όσα βρούνε.Τα τρόπαια είναι αρρωστημένα!
Αν θέλει κάποιος κεφάλι ζώου να σκότωσει μόνος του κι όχι με παρέα και καραμπίνες  :P

Αποσυνδεδεμένος Mithradir White Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • ελάτε μια βόλτα www.xroupista.gr
    • Προφίλ
Λοιπόν ή δεν καταλαβαίνετε ή κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Θα απαντήσω για τελευταία φορά επί της ουσίας και μετά σταματώ. Γιατί αν κάποιος το πάει αλλού (γιατί πιθανόν έχει τους λόγους του) τότε δε γίνεται να συνεχίσουμε να μιλάμε για διαφορετικά θέματα.

3)Οποιος εχει κυνηγησει και για τους δικους του λογους το θεωρησε...αμαρτια,καταστροφη της φυσης και της αλυσιδας,εγκλημα η οτιδηποτε αλλο....σεβαστο,αλλα μην κρινεται ακτι το οποιο δεν σας αρεσε και ξαναλεω<<ΣΕΒΑΣΤΟ>> μονο και μονο για να το πειτε. :-*

Λοιπόν, παιδία, για να ξεκαθαρίσουμε κάτι: και εγώ είμαι ενάντια στο κυνήγι της αλεπούς, που γίνετε καθαρά για το γόητρο, στο κυνήγι ελέφαντα καθαρά για το ελεφαντόδοντο, στο σαφάρι για λιοντάρια και τίγρης, στο ψάρεμα με δυναμίτη κτλ κτλ, αλλά στο να κυνηγήσω εγώ για 2 λαγούς και 1 φασιανό δεν είμαι. Το μεν είναι χόμπι το δε είναι τροφή.

Δεν είναι θέμα αν μου αρέσει ή όχι το κυνήγι. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ. Αυτό κρίνω και όχι το αν μου αρέσει να το κάνω εγώ και επειδή δε μου αρέσει ας αφήσω τους άλλους να το κάνουν. Δεν με ενοχλει δηλαδή το ότι πας για κυνήγι αλλά το ότι σκοτώνεις κάτι ζωντανό, του κόβεις το νήμα της ζωής του άνευ λόγου. Τώρα αν λες ότι το κάνεις για να φας και το συγκρίνεις με το ότι κάποιος σφάζει μια κότα από το κοτέτσι του τότε μάλλον το πας έντεχνα αλλού. Έχω να σας κάνω μια πολύ σοβαρή ερώτηση. Όταν μετά το πυροβολισμό βλέπετε το λαγό ή το φασιανό να πέφτει νεκρός αισθάνεστε ή όχι μια ικανοποίηση που δεν έχει να κάνει με το στομάχι αλλά με το ένστικτο του "κυνηγού"; Όποιος πει όχι, δε νιώθει τίποτα απλά πεινούσε και το έκανε μόνο για να μην πεθάνει της πείνας, είναι το λιγότερο ψεύτης (γιατί τα χρήματα που ξοδεύει κάποιος κυνηγός για να φέρει τελικά στο πιάτο του φαγητό μιας ή δύο ημερών φτάνουν να θρέψουν την οικογένειά του για περισσότερο από δέκα μέρες). Άρα δεν είναι θέμα πείνας , επιβίωσης κλπ αλλά απλά ικανοποίησης πρωτόγονων ενστίκτων. Εμένα εκεί ακριβώς είναι η διαφωνία μου, το λέω τόσες φορές μήπως το καταλάβετε και σταματήσετε να λέτε ότι το κάνετε για να το φάτε άρα είναι φυσιολογικό. Το κάνετε για να ικανοποιήσετε άγρια ένστικτα πρωτίστως και δευτερευόντως για να φάτε τα θηράματα (αυτό έλειπε δα, να τα πετάτε κιόλας μετά). Στην ουσία του θέματος (αν και όσοι μπορείτε να το καταλάβετε) δε διαφέρει αυτό από το σαφάρι που σκοτώνουν απλά για να στολίσουν τα σαλόνια τους (και αυτοί τα ίδια ένστικτα ικανοποιούν κατά βάση απλά δεν έχουν τη δικαιολογία ότι μετά τρώνε το λιοντάρι ή τον ελέφαντα, κατά τα άλλα για την ίδια ακριβως ικανοποίηση το κάνουν και αυτοί και εσείς όσοι κυνηγάτε).




νομιζω οτι εισαι εκτος θεματος,αν και αυτα που λες ειναι ενδιαφεροντα.Απο εκει και περα νομιζω οτι ισυχει αυτο που λεω λιγες γραμμες πιο πανω,οτι απλα Διαφωνουμε. :-*
www.xroupista.gr Απανταχού Αργίτες το e-στεκι σας είναι εδώ...ελάτε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
11683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
6964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
12823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
3 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/06, 16:36
από parlats
13 Απαντήσεις
4196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/06, 14:48
από pascal.
7 Απαντήσεις
8069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/06, 18:49
από analogia