Αποστολέας Θέμα: Πεταλακι ή...δεν ξερω!  (Αναγνώστηκε 3391 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Andreas_P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« στις: 07/11/13, 00:39 »
Καλησπερα παιδια!Ειμαι καινουριος εδω σαν χρηστης αλλα οχι σαν επισκεπτης...θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα θεμα που με απασχολει τον τελευταιο καιρο! Εχω μια κιθαρα Cort M200(την αγορασα το 2007) και εναν ενισχυτη Roland cube 20αρι. Το ερωτημα ειναι το εξης: Τι χρειαζεται να αγορασω/αναβαθμισω ωστε να βγω σε live..οκ το ξερω οτι με αυτον τον εξοπλισμο δεν κανεις σπουδαια πραγματα αλλα...
Οσοι εχουν δει την κιθαρα μου εχουν πει ειτε οτι μπορω να παιξω με αυτην,ειτε οτι με αλλους μαγνητες ειμαι κομπλε!(γενικα την χαρακτηριζουν αρκετα καλη κιθαρα).Σκεφτομαι να αγορασω ενα πεταλι,να αλλαξω μαγνητες και αλλα διαφορα αλλα δεν μπορω να παρω μια τετοια αποφαση μονος μου...Οποιοδηποτε σχολιο σχετικο με οτιδηποτε απο τα παραπανω κρινεται απαραιτητο!! :P .ευχαριστω! ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #1 στις: 07/11/13, 00:56 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στο στέκι μας :)

Θα συμφωνήσω ότι η κιθάρα σου είναι πολύ καλή. Γι αυτό νομίζω ότι η αναβάθμιση που ψάχνεις μάλλον θα πρέπει να αρχίσει από τον ενισχυτή. Με έναν modelling ενισχυτή 20W και περιορισμένων δυνατοτήτων, το βλέπω δύσκολο να βγάλεις live. Ίσως θα ήταν καλό να μάς πεις μερικά πράγματα για το χώρο στον οποίο θα παίξεις και να προσδιορίσεις το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις για μια τέτοια αγορά, ώστε να κάνουμε σωστές προτάσεις για έναν καλό ενισχυτή. Αλλαγές μαγνητών, πετάλια και άλλα παρόμοια στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον χάσιμο χρόνου, για να μην πω απαραίτητα πεταμένα λεφτά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Andreas_P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #2 στις: 07/11/13, 01:16 »
Καλως σας βρηκα! :) ..Δυστυχως τα λεφτα προς το παρων δεν ειναι και πολλα(100 ευρω συγκεκριμενα), αλλα αν ειναι να παρω το σωστο πραγμα τοτε θα τα μαζεψω..Δηλαδη το προβλημα ειναι στον ενισχυτη...Επειδη δεν εχω πειρα σε αυτα τα θεματα δεν γνωριζω και πολλα,αλλα νομιζω σε μαγαζι (αν γινει εκει η εμφανιση)  δεν θα χρειαστω ενισχυτη ,ή κανω λαθος?πραγματικα δεν εχω ιδεα που ακριβως θα παιξουμε διοτι δεν εχει συζητηθει ακομα το θεμα...συγγνωμη αν δεν βοηθαω πολυ,αλλα μολις μαθω περισσοτερα φυσικα θα ενημερωσω

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #3 στις: 07/11/13, 16:12 »
Στις πρόβες με τί εξοπλισμό παίζεις? Δε θα χρειαστείς κάτι παραπάνω για το λάιβ. Βασική προϋπόθεση για αναβάθμιση ή αγορά νέου εξοπλισμού είναι να ξέρεις και τί ήχο θέλεις να έχεις.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Andreas_P

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #4 στις: 07/11/13, 22:02 »
Καταλαβα...Προβες δεν εχουμε αρχισει ακομα

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #5 στις: 08/11/13, 07:13 »
Καταλαβα...Προβες δεν εχουμε αρχισει ακομα
Κιθάρα έχεις καλή, οπότε πρώτα πρέπει να κοιτάξεις για ενισχυτή, ώστε:

1. Να διαμορφώσεις έναν προσωπικό ήχο που θα αντιπροσωπεύει το είδος μουσικής που θα παίζετε. Αυτό θα γίνει με την επιλογή του είδους του ενισχυτή που θα πάρεις και τα ρυθμιστικά του και αργότερα όταν θα ξέρεις καλύτερα τι θέλεις, με πετάλια ή/και μαγνήτες.
 
2. Να διαμορφώσεις μία μεθοδολογία για να αλλάζεις κανάλια/ήχους για τα διάφορα μέρη των κομματιών. Μπορεί να είναι απλός ποδοδιακόπτης που αλλάζει κανάλια στον ενισχυτή σε συνδυασμό με την επιλογή μαγνήτη στην κιθάρα σου, αργότερα μπορεί να είναι συνδυασμός από πετάλια, μνήμες κλπ.

Όλο αυτό το setup μαζί με την κιθάρα σου θα το πάρεις μαζί σου στην συναυλία για να έχεις τα δύο ανωτέρω μαζί σου, και ο ηχολήπτης θα περάσει τον ήχο σου στα κύρια μεγάφωνα του χώρου για να ακούγεσαι αρμονικά με το υπόλοιπο συγκρότημα.   

Σε πρώτη φάση πρέπει να δεις τα οικονομικά σου και να ακούσεις πολλούς ενισχυτές για να δεις τι είδος ενισχυτή στα λεφτά σου θα κάνει για το είδος μουσικής που θα παίζεις. Θα βοηθηθείς πολύ να ρωτήσεις τις σωστές ερωτήσεις στον εαυτό σου εάν διαβάσεις αυτό: Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"

Ρίξε μία ματιά και τα ξαναλέμε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #6 στις: 08/11/13, 08:45 »
+1 με τους παραπάνω  :) για την κιθάρα.

Σε περίπτωση που δεν σου είναι εύκολο να ακούσεις πολλούς (ή και... λίγους  ;D ) ενισχυτές και πεταλάκια, και μιας και το budget σου είναι περιορισμένο, έγω θα σου πρότεινα να κινηθείς στη λύση αγοράς μιας μεταχειρισμένης πεταλιέρας, όπως πχ μια pod XT Live, Pod X3, Digitech RP355 ή ακόμα και τις πιο νέες Zoom G3/G3X (αν τις πετύχεις στις αγγελίες...). Όλες αυτές  θα σου προσφέρουν πληθώρα ήχων (βασισμένων σε διάσημους και αντιπροσωπευτικούς σε σχολές ήχου ενισχυτές) και την απαραίτητη ευελιξία στα live. Όταν κατασταλάξεις στον/στους ήχους που θες, και ενώ θα έχεις μαζέψει και το budget σου, τότε προχωράς με περισσότερη αυτοπεποίθηση προς την αγορά συγκεκριμένου ενισχυτή/πεταλιών κτλ. (και πουλάς την πεταλιέρα ή την κρατάς για backup ή την χρησιμοποιείς παράλληλα με τον ενισχυτή για τα εφέ της κτλ).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεταλακι ή...δεν ξερω!
« Απάντηση #7 στις: 08/11/13, 09:44 »
Κάτσε να ξεκινήσει ο άνθρωπας πρόβες να δει τι θα του χρειαστεί. Πιθανώς και τίποτα. Ο cube αν δεν κάνω λάθος έχει πάνω κάποια εφέ για να πάρει μία ιδέα. Κατευθείαν με πεταλιέρα θα πελαγώσει.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
πεταλακι wah

Ξεκίνησε από sanders « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
10374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 01:56
από FatBatz
6 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 00:32
από .:°:. Apollon .:°:.
19 Απαντήσεις
6861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 19:11
από CrippleHorse
12 Απαντήσεις
5962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 00:40
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 14:33
από metalmike
13 Απαντήσεις
4564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 19:00
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
3 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 12:57
από Rosstrobon
13 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/13, 10:03
από tech21man
58 Απαντήσεις
13750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/15, 16:15
από Guitar Fan
13 Απαντήσεις
14641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/18, 22:10
από Απόλλων