Ψηφοφορία

Πιστευετε οτι πρεπει σε ενα μουσικο φορουμ να γινονται πολιτικες συζητησεις?

Ναι
29 (49.2%)
Οχι
30 (50.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 59

Αποστολέας Θέμα: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?  (Αναγνώστηκε 35083 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #75 στις: 25/06/09, 00:46 »
απο τα χιλιάδες εγγεγραμένα μέλη του Κιθάρα ούτε 100 δεν είναι ενεργά συνεπώς άκυρος είναι συλλογισμός σου.......

Είναι άκυρο το αυθαίρετο συμπέρασμά σου περί των στατιστικών, καθώς δεν έχεις πρόσβαση (έχω όμως ανακοινώσει στατιστικά σε σχετικό θέμα κατά καιρούς).
σ'αυτό ρε Βασίλη έχει δίκιο ο Μάστερ...
δν πρέπει να μπαίνουν και πάνω από σε εβδομαδιαία βάση στο φόρουμ......

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #76 στις: 25/06/09, 13:23 »
Παράθεση
Η σοβαρότητα ή ιλαρότητα της συζήτησης εξαρτάται από τον χαρακτήρα των συνομιλητών και όχι από το όνομά τους.
Σύμφωνοι....αλλά διαδικτυακά ποιος εγγυάται ότι αυτος που παρουσιάζει ενας χρήστης είναι ο εαυτός του? δίνει μεγάλη δύναμη το πληκτρολόγιο.....ο καθένας μπορεί να πει ότι θέλει

Οπωσδήποτε κανείς δεν μπορεί να το εγγυηθεί, αλλά αυτό ισχύει και στις απευθείας διαπροσωπικές σχέσεις. Η κοινωνικοποίηση του ανθρώπου οδηγεί στην ικανότητα διαχωρισμού του αυθεντικού από το φτιασιδωτό και από αυτήν την άποψη τα φόρουμ είναι ένα καλό σχολείο, με την προϋπόθεση ότι το άτομο έχει ένημερωθεί για τις παγίδες του διαδυκτίου.

Στο θέμα που συζητούμε η κυριότερη παγίδα είναι η δυνατότητα δημιουργίας ρεύματος από μικρό αριθμό ατόμων τα οποία έχουν δημιουργήσει πολλούς κωδικούς. Αλλά πάλι ένα πολιτικοποιημένο άτομο έχει μάθει να μην παρασύρεται από ρεύματα.

Ένα άλλο καταπληκτικό πλεονέκτημα που δίνει το διαδύκτιο εκτός από την ταχύτητα επικοινωνίας είναι και η δυνατότητα πρόσβασης και επικοινωνίας ανθρώπων απομακρυσμένων, οι οποίοι σε άλλη περίπτωση δεν θα είχαν καμμιά δυνατότητα συμμετοχής. Το διαδύκτιο είναι πραγματικότητα και ως τέτοια πρέπει να την αντιμετωπίζουμε. Ο κόσμος δεν διαχωρίζεται σε "πραγματικό" και "εικονικό". Ή θα είναι στην ολότητά του πραγματικός ή στην ολοτητά του εικονικός.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #77 στις: 25/06/09, 13:59 »


 Ενα forum ειναι μονο παιδια. Καλο ειναι να μην παραπαιρνουμε στα σοβαρα ορισμενα πραγματα. ;D
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #78 στις: 25/06/09, 14:47 »


 Ενα forum ειναι μονο παιδια. Καλο ειναι να μην παραπαιρνουμε στα σοβαρα ορισμενα πραγματα. ;D


εκεί ήθελα να καταλήξω..... :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #79 στις: 25/06/09, 16:18 »
Μάλλον έχουμε διαφορετική ερμηνεια για την έννοια "ενεργά" μέλη...........

Πιθανότατα. Αφού κανείς από τους δυο μας δεν έδωσε πληροφορίες για το πως ορίζει την ενεργητικότητα.

Οκ....αφού δεν το θέλετε έτσι......ειναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ κόλλημα να θεωρώ πως ορισμένες κουβέντες και συζητήσεις γίνονται ΜΟΝΟ απο κοντά......

Υποθέτω ότι το "από κοντά" για σένα σημαίνει "σε προσωπικό επίπεδο" ή έστω "μεταξύ ολιγομελούς ομάδας ανθρώπων (που κατά προτίμηση γνωρίζονται μεταξύ τους" και όχι "συγκέντρωση εκατοντάδων ή χιλιάδων άγνωστων μεταξύ τους ανθρώπων σε ένα αμφιθέατρο ή γήπεδο για να ανταλλάξουν απόψεις παίρνοντας ένας ένας το μικρόφωνο", κάτι που είναι αντίστοιχο με ένα διαδικτυακό φόρουμ αλλά είναι σχεδόν αδύνατον να συμβεί.
Σε ένα διαδικτυακό φορουμ γίνονται και τα δύο: Το πρώτο με ΠΜ, το δεύτερο σε μια δημόσια συζήτηση.
Άρα, υποθέτω ότι το "κόλλημα" σου αφορά στο ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ/ΠΟΣΟΥΣ μιλάς, και όχι ΠΩΣ τους μιλάς (με ποιο μέσο δηλ.)


Ενα forum ειναι μονο παιδια. Καλο ειναι να μην παραπαιρνουμε στα σοβαρα ορισμενα πραγματα. ;D

Οι συνομιλητές μας και οι απόψεις τους αξίζουν τον ίδιο σεβασμό είτε από κοντά είτε διαδικτυακά, άσχετα με το αν διαφωνούμε.

Από κει και πέρα, ο καθένας θέτει μόνος του τις προτεραιότητες στη ζωή του. Κάποιοι βάζουν σε υψηλή προτεραιότητα τον σύντροφό τους ή τη δουλειά τους ή την διασκέδασή τους ή την μουσική τους ή την ποδοσφαιρική ομάδα τους ή την πολιτική ή την συμμετοχή τους σε ένα site, κ.ο.κ. Και βέβαια, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο στη ζωή.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι θεωρούν εξ ορισμού "μη σοβαρό" ότι συμβαίνει σε μια διαδικτυακή κοινότητα (και πιθανότατα "σοβαρό" ότι συμβαίνει εκτός διαδικτύου).

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #80 στις: 25/06/09, 16:25 »
Σε ένα διαδικτυακό φορουμ γίνονται και τα δύο: Το πρώτο με ΠΜ, το δεύτερο σε μια δημόσια συζήτηση.
Άρα, υποθέτω ότι το "κόλλημα" σου αφορά στο ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ/ΠΟΣΟΥΣ μιλάς, και όχι ΠΩΣ τους μιλάς (με ποιο μέσο δηλ.)
Συγνώμη, αλλα δε θεωρώ το ίδιο να στέλνω μηνυματάκια με κάποιον, με το να πάμε για καφέ π.χ.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #81 στις: 25/06/09, 17:17 »
Εννοείται πως το οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μέσο δεν υποκαθιστά την διαπροσωπική επαφή (π.χ. τα π.μ. τον καφέ, όπως λέει ο Ίζνο), αλλά master, δεν καταλαβαίνω γιατί συσχετίζεις την ποιότητα των συζητήσεων (σε αυτή την περίπτωση των πολιτικών) με το μέσο που χρησιμοποιείται για να διεξαχθούν. Θέλω να πω ότι έχω παρευρεθεί σε πολύ χαμηλής ποιότητας συζητήσεις σε face-to-face επικοινωνία, και σε αντίστοιχες πολύ καλές στο ίντερνετ. Προσβολές, τσακωμοί, ακόμη και "flames" κατά κάποιο τρόπο, υπάρχουν και στις συζητήσεις "από κοντά".
Επιμένω στην απλούστατη λύση: όπως στην πραγματική ζωή θα αποφύγω να εμπλακώ σε μία ανούσια/χαμηλής ποιότητας συζήτηση για την πολιτική (ή τη μουσική, την μπάλα, τις σχέσεις, οτιδήποτε), το ίδιο θα κάνω και εδώ.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #82 στις: 25/06/09, 19:52 »
Μήπως το όλο πρόβλημα είναι ότι κάποιοι αρκούντ(αι) στο να βλέπουν τα τελευταία μηνύματα

Ναι νομίζω ότι αυτό είναι ένα θέμα (όχι πρόβλημα). Πολλοί το κάνουν ανάμεσά τους και εγώ: "Για να δω λίγο τι έχει δημοσιευθεί σήμερα στο κιθάρα..." και όταν βλέπω τα νέα μηνύματα έχει 5 δημοσιεύσεις στο Αστυνομία και Αλητεία, άλλες 3 για τις ....εκλογές (όπου .... ευρώ, δημοτικές, βουλευτικές) κοκ. Αν ξαναμπώ λίγο μετά και δω ξανά άλλες τόσες δημοσιεύσεις σε αυτές τις κατηγορίες τότε σιγά σιγά θα σταματήσω να μπαίνω. Αυτή την έννοια είχε εκείνο που έλεγα ότι πολλά μέλη που ενώ παλιότερα συμμετείχαν πολύ, τώρα έχουν σταματήσει να είναι τόσο ενεργά. Για σκεφτείτε, αν μπαίνατε π.χ. στο insomnia ή το myphone.gr να βλέπατε εκεί δεξιά στα νέα μηνύματα 10 για τους Metallica, άλλα 10 για τον ΠΑΟ και τον Ολυμπιακό (άντε και ένα για τον Άρη  :P) και κάνα δύο για υπολογιστές/κινητά και αυτό να γίνεται επί μήνες...
Στον αντίλογο ότι η τέχνη δεν έχει στενά όρια και καταπιάνεται με τα πάντα από τη ζωή, σε αντίθεση π.χ. με τους υπολογιστές και τα κινητά, σύμφωνοι αλλά με την παραπάνω εικόνα θα φανταζόταν κανείς ότι είμαστε πολιτικοί που καμιά φορά λέμε και κανένα τραγουδάκι (σαν τον Αλογοσκούφη και τον Κουλούρη ένα πράμα  ;D)
Ίσως αυτό να είδε εν τέλει ο bassman και να ξεκίνησε το θέμα.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #83 στις: 25/06/09, 21:14 »
Μα δεν είναι το τι έχει δημοσιευθεί σήμερα στο κιθάρα...Είναι το τι έχει δημοσιευθεί τις τελευταίες ώρες στο κιθάρα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #84 στις: 25/06/09, 21:57 »
Παιδιά, κάποιοι μπαίνουν στο kithara επειδή αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα με την κιθάρα τους ή τον ενισχυτή τους, ζητούν απόψεις για αγορές, έχουν απορίες σχετικά με την τεχνική τους και γενικά δημιουργούνται θέματα που αφορούν ένα μουσικό όργανο που ''τυχαίνει'' να έχει ίδιο όνομα με αυτό του site... ::) Και λογικά αυτά τα θέματα θα έπρεπε να χαίρουν περισσότερης προσοχής από τα μέλη του forum...

Είτε το θέλετε είτε όχι, η συμβουλή του τύπου που θα σε καθοδηγήσει στην αγορά ενισχυτή είναι πολύ σημαντικότερη από το ποστ αυτού που θα εκφράσει τα πολιτικά του πιστεύω... Γιατί? Γιατί ο 1ος δίνει την απάντηση σε ένα ερώτημα που απασχολεί αρκετά κάποιον άλλον ενώ ο 2ος δημοσιεύει κάτι που είτε θα περάσει στο ντούκου είτε θα αποτελέσει αφορμή για flames... Καίγεται το δάσος... ''ουουουου ντροπή τους'', ''κρίμα'', ''πάει το πράσινο'', ''δε βλέπω τη φωτιά από το σπίτι μου'', όλα αυτά είναι posts που προσφέρουν κάτι? Σε βαθμό μάλιστα που θα χαντακώσουν άλλα θέματα για τα οποία κάποιος άλλος περιμένει διακαώς μια απάντηση?

''Μα ο μουσικός είναι άμεσα συνδεδεμένος με την κοινωνία, την πολιτική ζωή μπλα μπλα μπλα''... Και εγώ έχω καψούρα με μια γκόμενα, να ανοίξω μήπως thread στο ''Άνθρωπος και ζωή'', έτσι να γουστάρουμε? ??? Αλοίμονο αν περιμένει ο καθένας το kithara και το κάθε kithara για να εμπνευστεί ή να σχηματίσει πολιτική άποψη... ::)

Όσοι μπαίνετε στις κατηγορίες που αφορούν μουσικά όργανα κλπ θα έχετε παρατηρήσει ότι μέλη με γνώσεις (CCL, johnrageon, fretwork, tony g και πολλοί-πολλοί άλλοι που μου διαφεύγουν) δε γράφουν πλέον στο forum... Κάποιοι μάλιστα γράφουν αρκετά σε κάποιο άλλο, ''γειτονικό'' forum και αυτό λέει πολλά... Προσωπικά κι εγώ αν είχα τόσες γνώσεις θα προτιμούσα να τις εναποθέσω κάπου που δε θα πήγαιναν χαμένες...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #85 στις: 25/06/09, 22:49 »
Παιδιά, κάποιοι μπαίνουν στο kithara επειδή θέλουν να μάθουν κάποια καλλιτεχνικά νέα,να έρθουν σε επικοινωνία με κάποιους μουσικούς , ζητούν απόψεις για τις δημιουργίες τους, συνθέσεις και στίχους, έχουν απορίες σχετικά με τη ζωή, τη καθημερινότητα, θέλουν να επικοινωνήσουνε με ανθρώπους που μοιράζονται τη κοινή τους αγάπη για τη μουσική και μέσα από τη κουβεντούλα να γνωριστούνε καλύτερα...  Και λογικά αυτά τα θέματα θα έπρεπε να χαίρουν περισσότερης προσοχής από τα μέλη του forum...

Είτε το θέλετε είτε όχι, η συμβουλή του τύπου που θα σε καθοδηγήσει σε έναν προβληματισμό σου που έχει να κάνει με τη καθημερινή σου ζωή είναι πολύ σημαντικότερη από το ποστ αυτού που θα σε συμβουλεύσει για την αγορά ενός ενισχυτή... Γιατί? Γιατί ο 1ος δίνει την απάντηση σε ένα ερώτημα που απασχολεί αρκετά κάποιον άλλον ενώ ο 2ος δημοσιεύει κάτι που είτε θα περάσει στο ντούκου είτε θα αποτελέσει αφορμή για flames... Μάπα ο καινούργιος Marshall... ''ουουουου ντροπή τους'', ''κρίμα'', ''πάει το rock'', ''κλαίω τα λεφτά μου'', όλα αυτά είναι posts που προσφέρουν κάτι? Σε βαθμό μάλιστα που θα χαντακώσουν άλλα θέματα για τα οποία κάποιος άλλος περιμένει διακαώς μια απάντηση?

''Μα ο μουσικός είναι άμεσα συνδεδεμένος με την τεχνολογία, την τεχνική μπλα μπλα μπλα''... Και εγώ έχω καψούρα με μια Fender, να ανοίξω μήπως thread στο ''ΚΙΘΑΡΑ-ΜΑΡΚΕΣ ΚΑΙ ΤΥΠΟΙ'', έτσι να γουστάρουμε?  Αλοίμονο αν περιμένει ο καθένας το kithara και το κάθε kithara για να εμπνευστεί ή να σχηματίσει προτίμηση και καλλιτεχνική άποψη...

Όσοι μπαίνετε στις κατηγορίες που αφορούν μουσικά όργανα κλπ θα έχετε παρατηρήσει ότι μέλη με γνώσεις (CCL, johnrageon, fretwork, tony g και πολλοί-πολλοί άλλοι που μου διαφεύγουν) δε γράφουν πλέον στο forum... Κάποιοι μάλιστα γράφουν αρκετά σε κάποιο άλλο, ''γειτονικό'' forum και αυτό λέει πολλά...Ότι γλυτώσαμε αρκετές βαρετές σελίδες για τρανζιστοράκια,κουμπάκια,πεταλάκια,σκατουλάκια και δεν συμμαζεύετε. Προσωπικά κι εγώ αν είχα τόσες γνώσεις θα προτιμούσα να τις εναποθέσω κάπου που δε θα πήγαιναν χαμένες...

Και αν ξεπεράσαμε τώρα το σοκ της διασκευής του κειμένου του gers ,θέλω να πω τελειώνοντας, ότι κάθε νόμισμα έχει 2 πλευρές. Προτιμώ το κιθάρα με τη ποικιλία του , που θα με κρατάει στους κόλπους του καθημερινά, παρά με μιά μονόχνωτη,τεχνοκρατική, σχεδόν στα όρια του nerd διάθεση, την οποία θα χρησιμοποιώ 2 φορές το χρόνο. Όλοι αγαπάμε ή όχι το κιθάρα για τους λόγους μας λοιπόν.Ας μην αλλάξει τίποτα παρακαλώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/06/09, 22:51 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #86 στις: 25/06/09, 22:58 »
Αφού συμφωνήσω με τον MACMISIAS να προσθέσω απλώς ότι χτες (νομίζω) μπήκα στο φόρουμ και κάτω μου εμφάνιζε σχεδόν αποκλειστικά μηνύματα για την ΑΕΚ... ::)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #87 στις: 25/06/09, 23:24 »
Όσοι μπαίνετε στις κατηγορίες που αφορούν μουσικά όργανα κλπ θα έχετε παρατηρήσει ότι μέλη με γνώσεις (CCL, johnrageon, fretwork, tony g και πολλοί-πολλοί άλλοι που μου διαφεύγουν) δε γράφουν πλέον στο forum... Κάποιοι μάλιστα γράφουν αρκετά σε κάποιο άλλο, ''γειτονικό'' forum και αυτό λέει πολλά...Ότι γλυτώσαμε αρκετές βαρετές σελίδες για τρανζιστοράκια,κουμπάκια,πεταλάκια,σκατουλάκια και δεν συμμαζεύετε. Προσωπικά κι εγώ αν είχα τόσες γνώσεις θα προτιμούσα να τις εναποθέσω κάπου που δε θα πήγαιναν χαμένες...

Φίλε Μάκη, καλώς ή κακώς οι περισσότεροι από εμάς αρχίσαμε να μπαίνουμε στο Κιθάρα για λόγους που είχαν σχέση με τραγούδια και στίχους, μουσικά όργανα, λαμπάκια, τρανζιστοράκια, πεταλάκια, και όλα τα άλλα "σκατουλάκια" τα οποία εσύ, αν και μουσικός, απαξιώνεις με μια φράση. Ήρθε κάποια στιγμή που άρχισαν να μπαίνουν και μέλη τα οποία προτιμούσαν θέματα για πολιτική, αθλητισμό, θρησκεία, επιστήμη, μαγειρική, χαβαλέ και διάφορα άλλα. Από κάποιο σημείο και μετά ο αρχικός χαρακτήρας του site άρχισε να αλλάζει και μάλιστα δραστικά. Πιστεύω ότι μέχρι εδώ τουλάχιστον δεν διαφωνούμε πουθενά.

Εγώ λοιπόν δεν θα σού πω ότι όλα αυτά τα διαφορετικά θέματα είναι ανάξια λόγου. Δεν θα σού πώ ότι τα πιο εξειδικευμένα θέματα είναι λογικά αυτά για τα οποία θα έμπαινε κανείς σε μια ιστοσελίδα που λέγεται "Κιθάρα". Δεν θα σού πω ότι μπαίνω και σε άλλα forum τα οποία είναι κατά τους δικούς σου χαρακτηρισμούς πιο "μονόχνωτα" και "τεχνοκρατικά", αλλά τα οποία δεν είναι καθόλου nerdy και από τα οποία λείπουν οι ατέρμονες και άσκοπες για ψύλλου πήδημα αντιδικίες, όχι όμως ο χαβαλές και η διασκέδαση σαν ατμόσφαιρα. Θα σού πω όμως, σε μια προσπάθεια να διασκευάσω κι εγώ τα δικά σου παρακάτω λόγια...

Παράθεση
Όλοι αγαπάμε ή όχι το κιθάρα για τους λόγους μας λοιπόν. Ας μην αλλάξει τίποτα παρακαλώ...

..ότι όλοι αγαπάμε ή όχι το Κιθάρα για τους λόγους μας. Κάποια πράγματα ας αλλάξουν προς το καλύτερο παρακαλώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #88 στις: 25/06/09, 23:30 »
Παιδιά, κάποιοι μπαίνουν στο kithara επειδή θέλουν να ζητήσουν προσκλήσεις για το greek-tracker, να διαφημίσουν το μαγαζί τους, να spammάρουν... Και λογικά αυτά τα θέματα θα έπρεπε να χαίρουν περισσότερης προσοχής από τα μέλη του forum...

(...)


Xμμμ... Έχει άραγε κάποιο νόημα να συνεχίσουμε με διασκευές? ::) Θα προτιμούσα ένα κείμενο στο οποίο θα παραθέτεις τα επιχειρήματά σου παρά ένα της μορφής ''όπου χ, y''...

Αφού συμφωνήσω με τον MACMISIAS να προσθέσω απλώς ότι χτες (νομίζω) μπήκα στο φόρουμ και κάτω μου εμφάνιζε σχεδόν αποκλειστικά μηνύματα για την ΑΕΚ... ::)
Να το χαιρόμαστε το kithara.gr...

Και επειδή θα πεταχτεί κάποιος να πει πως κι εγώ συμμετέχω σε τέτοια θέματα.. Συμμετέχω γιατί οι διαχειριστές φαίνεται πως δεν έχουν πρόβλημα με την κατάσταση που επικρατεί... Αν είναι να γίνει καμιά σοβαρή προσπάθεια υπεράσπισης του ονόματος του site, έχω κάθε καλή διάθεση να βοηθήσω...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #89 στις: 26/06/09, 00:41 »
Εγώ νομίζω ότι αλλού είναι το πρόβλημα.. Δεν ξέρω γιατί, αλλά τους τελευταίους αρκετούς μήνες, διακρίνω μια "απάθεια" από τα μέλη να δίνουν απαντήσεις σε τεχνοκρατικά θέματα.. Παλιά ρωτούσε κάποιος ποια είναι η διαφορά των πυκνωτικών από τα δυναμικά μικρόφωνα, ας πούμε, και οι απαντήσεις έπεφταν βροχή (πολλές φορές το ένα post επαναλάμβανε το άλλο, αλλά η πληροφόρηση έρεε αφθονη, και αυτό είχε τη φάση του).. Πλέον τώρα όλοι αναφέρουν ότι "φίλε, κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα τα βρεις όλα".. Με αυτή τη λογική, το forum όσον αφορά το θέμα "κιθάρα και μουσικά όργανα" έχει κλείσει τον κύκλο του.. Όλα έχουν απαντηθεί.. Επομένως σχεδόν "αυτόματα", αυτή η αντιμετώπιση κάνει τις συζητήσεις να επικεντρώνονται σε άλλα θέματα κυρίως..

Επίσης (και το είχα δηλώσει εκείνη την εποχή), η κίνηση στα "τεχνοκρατικά" θέματα έπεσε πολύ όταν "έσπασε" η γενική κατηγορία "Μουσικά Όργανα και Εξοπλισμός" (ή κάπως έτσι - δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα) σε πολλές μικρότερες κατηγορίες (ενισχυτές, κιθάρες, πένες!!, ηχογραφήσεις, μαγνήτες, κ.ο.κ.).. Κρίνοντας από τον εαυτό μου, παλιότερα όταν έμπαινα στο forum κοίταζα πρώτα τα πιο πρόσφατα posts και μετά έμπαινα στην ανωτέρω αναφερόμενη γενική κατηγορία, όπου έβλεπες πολλά, ενδιαφέροντα αλλά κυρίως ανάμεικτα posts για κάθε είδους τεχνική συζήτηση.. Τώρα δεν μου κάνει κέφι να μπω πρώτα στο thread "κιθάρες", μετά να μπω στο thread "ενισχυτές", μετά στο thread "εφφε", κλπ.. Με τον λίγο χρόνο που έχουμε στη διάθεση μας, θέλουμε την πληροφόρηση όσο το δυνατόν πιο συγκεντρωμένη.. Θα μου πει κάποιος "τώρα βρίσκεις πιο εύκολα αυτά που θες".. Ναι, αλλά δεν νομίζω κάποιος να έχει ελπίδες να πάρει απάντηση αν ποστάρει στο thread "Εκμάθηση - Πρώτα βήματα".. Πόσοι θα μπουν εκεί μέσα; Πριν, ρώταγε κάποιος πως θα παίξω pinched harmonics στη Γενική Κατηγορία, το έβλεπαν όλοι και λάμβανε τουλάχιστον 10 απαντήσεις..

Κλείνοντας, νομίζω ότι μια επιπλέον πτώση των τεχνοκρατικών θεμάτων προέκυψε όταν αυξήθηκε ο αριθμός των δημοσιοποιούμενων ποιημάτων.. Δεν ξέρω ποιος έδωσε το "σύρμα" ότι στο kithara.gr είναι σύνοδος ποιητών, αλλά έχω βαρεθεί πραγματικά να βλέπω επισταμένως τα πιο πρόσφατα posts να είναι ποιήματα (πολλά από αυτά γραμμένα εντελώς στο πόδι ή μάλλον καλύτερα, δημιουργημένα στην οθόνη εισαγωγής του post).. Τόση έμπνευση πια;
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 00:43 από faser »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #90 στις: 26/06/09, 01:20 »
Αππόλων, δες σε παρακαλώ και την απάντηση του φίλου gers ακριβώς από πάνω μου και θα καταλάβεις. Η απάντησή μου είναι απλά ένα παιχνίδι που κάνω για να δείξω ότι ακριβώς με την ίδια επιχειρηματολογία , μπορείς να εκφράζεις την αντίθετη άποψη. Όσο για το τελευταίο, και εγώ την άποψή μου εκφράζω. Εμένα μου αρέσει το forum ακριβώς όπως είναι.Λογικό λοιπόν να μην ζητάω καμμιά αλλαγή. Όσο για προσθήκες,καλοδεχούμενες... ;)
Και κάτι ακόμα. Ναι απαξιώνω ως μουσικός την τεχνολογία, γιατί δεν είναι τίποτε άλλο από ένα εργαλείο που στα χέρια του καθενός μας το χρησιμοποιούμε για να εκφράσουμε αυτό το όποιο ταλέντο διαθέτουμε.Μάλιστα εκ πείρας έχω διαπιστώσει ότι όσο πιο πολύ ψάχνεσαι με την τεχνολογία τόσο λιγότερος χρόνος για πραγματική δημιουργία σου απομένει. Τις περισσότερες φορές μάλιστα το αποτέλεσμα είναι καλύτερο, όταν γράφεις απλά σε ένα κλασσικό πιάνο , ή σε μιά ακουστική κιθάρα, απ'το να αφήνεις ήχους να σε πηγαινοφέρνουνε σε ένα ατέρμονο παιχνίδι και να σε μπερδεύουνε με δυνατότητες που δεν χρειάζεσαι στη πραγματικότητα. Η αφαίρεση στη τέχνη όπως θα ξέρεις και εσύ είναι από τα μεγαλύτερα ταλέντα ενός καλλιτέχνη. Οπότε για μένα είναι σαν να συζητάς ώρες ατελείωτες για τις δυνατότητες που έχει το καινούργιο σου αυτοκίνητο, χωρίς όμως να ξεκινάς ποτέ να κάνεις αυτό για το οποίο το αγόρασες. Τη βόλτα ή την εκδρομή. Αυτό δεν είναι μιά nerd κατάσταση ; Όσο βαρετές είναι οι κουβέντες  για μηχανές και αυτοκίνητα, όταν είναι και οι μοναδικές που κάνεις , τόσο είναι και οι συζητήσεις για κιθάρες και εξοπλισμό. Έχω πιεί καφέδες με κιθαρίστες και έχω κοντέψει να αυτοκτονήσω. Την ίδια στιγμή, που η ίδια η ζωή έξω από τη καφετέρια συνεχίζεται και δίνει ατελείωτα ερεθίσματα για στίχους και μελωδίες.Αλλά κανένας δεν κυττάει έξω από το τζάμι...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 01:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #91 στις: 26/06/09, 01:40 »
Αππόλων, δες σε παρακαλώ και την απάντηση του φίλου gers ακριβώς από πάνω μου και θα καταλάβεις. Η απάντησή μου είναι απλά ένα παιχνίδι που κάνω για να δείξω ότι ακριβώς με την ίδια επιχειρηματολογία , μπορείς να εκφράζεις την αντίθετη άποψη. Όσο για το τελευταίο, και εγώ την άποψή μου εκφράζω. Εμένα μου αρέσει το forum ακριβώς όπως είναι.Λογικό λοιπόν να μην ζητάω καμμιά αλλαγή. Όσο για προσθήκες,καλοδεχούμενες... ;)

Μάκη, κατάλαβα τι ήθελες να κάνεις με το μήνυμά σου και στο ίδιο πνεύμα επιχείρησα μια άλλη "διασκευή" για να εκφράσω κι εγώ τη δική μου άποψη. Αυτό που προσπαθώ να πω τελικά είναι ότι υπάρχουν μεν κάποια μέλη που όπως εσύ δεν θέλουν να αλλάξει κάτι στο Κιθάρα, υπάρχει όμως και μια μεγάλη μερίδα ατόμων που όχι μόνο θέλουν και προσβλέπουν σε κάποιες αλλαγές, αλλά επιπλέον απογοητεύονται όταν αυτές δεν έρχονται. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/09, 01:43 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #92 στις: 26/06/09, 01:45 »
και να φανταστητε οτι το θεμα πραγματευεται το ΑΝ κολλανε οι πολιτικες συζητησεις στο κιθαρα και γινεται της που.......που και να γινει κανονικη πολιτικη συζητηση με σοβαρο θεμα.κριμα ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #93 στις: 26/06/09, 01:49 »
Αππόλων, δες σε παρακαλώ και την απάντηση του φίλου gers ακριβώς από πάνω μου και θα καταλάβεις. Η απάντησή μου είναι απλά ένα παιχνίδι που κάνω για να δείξω ότι ακριβώς με την ίδια επιχειρηματολογία , μπορείς να εκφράζεις την αντίθετη άποψη. Όσο για το τελευταίο, και εγώ την άποψή μου εκφράζω. Εμένα μου αρέσει το forum ακριβώς όπως είναι.Λογικό λοιπόν να μην ζητάω καμμιά αλλαγή. Όσο για προσθήκες,καλοδεχούμενες... ;)

Μάκη, κατάλαβα τι ήθελες να κάνεις με το μήνυμά σου και στο ίδιο πνεύμα επιχείρησα μια άλλη "διασκευή" για να εκφράσω κι εγώ τη δική μου άποψη. Αυτό που προσπαθώ να πω τελικά είναι ότι υπάρχουν μεν κάποια μέλη που όπως εσύ δεν θέλουν να αλλάξει κάτι στο Κιθάρα, υπάρχει όμως και μια μεγάλη μερίδα ατόμων που όχι μόνο θέλουν και προσβλέπουν σε κάποιες αλλαγές, αλλά επιπλέον απογοητεύονται όταν αυτές δεν έρχονται. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...
Εντάξει Αππόλων μου είναι θέμα άποψης το καταλαβαίνω.Από την άλλη επίσης είναι άποψή μου και το ανάποδο από αυτό που λές. Εγώ πιστέυω ότι υπάρχουν κάποια μέλη που θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα προς το τεχνοκρατικότερο και μιά μεγαλύτερη μερίδα που προτιμάει τη ποικιλία που υπάρχει τώρα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #94 στις: 26/06/09, 02:03 »
Εντάξει Αππόλων μου είναι θέμα άποψης το καταλαβαίνω.Από την άλλη επίσης είναι άποψή μου και το ανάποδο από αυτό που λές. Εγώ πιστέυω ότι υπάρχουν κάποια μέλη που θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα προς το τεχνοκρατικότερο και μιά μεγαλύτερη μερίδα που προτιμάει τη ποικιλία που υπάρχει τώρα.

Για να μην υπάρξουν παρερμηνείες και παρεξηγήσεις, δεν ήταν στις προθέσεις μου να υπαινιχθώ ότι μία άποψη είναι η επικρατέστερη από πλευράς πλήθους υποστηρικτών. Δεν έχω στοιχεία για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, ούτε έχω σκοπό να ρίξω το επίπεδο οπαδοποιώντας μια συζήτηση η οποία πιστεύω ότι θα πρέπει να τεθεί σε εντελώς άλλη βάση. Απλά τονίζω ότι υπάρχουν αυτές οι δύο εκ διαμέτρου αντίθετες και ως εκ τούτου αντικρουόμενες απόψεις, πράγμα που έχουμε διαπιστώσει σε αρκετές περιπτώσεις και με ποικίλες αφορμές. Καλό θα είναι να λαμβάνεται αυτό υπόψιν και από τις δύο πλευρές...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #95 στις: 26/06/09, 02:05 »
Εντάξει Αππόλων μου είναι θέμα άποψης το καταλαβαίνω.Από την άλλη επίσης είναι άποψή μου και το ανάποδο από αυτό που λές. Εγώ πιστέυω ότι υπάρχουν κάποια μέλη που θέλουν να αλλάξουν τα πράγματα προς το τεχνοκρατικότερο και μιά μεγαλύτερη μερίδα που προτιμάει τη ποικιλία που υπάρχει τώρα.

Για να μην υπάρξουν παρερμηνείες και παρεξηγήσεις, δεν ήταν στις προθέσεις μου να υπαινιχθώ ότι μία άποψη είναι η επικρατέστερη από πλευράς πλήθους υποστηρικτών. Δεν έχω στοιχεία για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, ούτε έχω σκοπό να ρίξω το επίπεδο οπαδοποιώντας μια συζήτηση η οποία πιστεύω ότι θα πρέπει να τεθεί σε εντελώς άλλη βάση. Απλά τονίζω ότι υπάρχουν αυτές οι δύο εκ διαμέτρου αντίθετες και ως εκ τούτου αντικρουόμενες απόψεις, πράγμα που έχουμε διαπιστώσει σε αρκετές περιπτώσεις και με ποικίλες αφορμές. Καλό θα είναι να λαμβάνεται αυτό υπόψιν και από τις δύο πλευρές...
O.K  Συμφωνούμε! :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #96 στις: 26/06/09, 02:29 »
Εγώ νομίζω ότι αλλού είναι το πρόβλημα.. Δεν ξέρω γιατί, αλλά τους τελευταίους αρκετούς μήνες, διακρίνω μια "απάθεια" από τα μέλη να δίνουν απαντήσεις σε τεχνοκρατικά θέματα.. Παλιά ρωτούσε κάποιος ποια είναι η διαφορά των πυκνωτικών από τα δυναμικά μικρόφωνα, ας πούμε, και οι απαντήσεις έπεφταν βροχή (πολλές φορές το ένα post επαναλάμβανε το άλλο, αλλά η πληροφόρηση έρεε αφθονη, και αυτό είχε τη φάση του).. Πλέον τώρα όλοι αναφέρουν ότι "φίλε, κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα τα βρεις όλα".. Με αυτή τη λογική, το forum όσον αφορά το θέμα "κιθάρα και μουσικά όργανα" έχει κλείσει τον κύκλο του.. Όλα έχουν απαντηθεί.. Επομένως σχεδόν "αυτόματα", αυτή η αντιμετώπιση κάνει τις συζητήσεις να επικεντρώνονται σε άλλα θέματα κυρίως..

Επίσης (και το είχα δηλώσει εκείνη την εποχή), η κίνηση στα "τεχνοκρατικά" θέματα έπεσε πολύ όταν "έσπασε" η γενική κατηγορία "Μουσικά Όργανα και Εξοπλισμός" (ή κάπως έτσι - δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα) σε πολλές μικρότερες κατηγορίες (ενισχυτές, κιθάρες, πένες!!, ηχογραφήσεις, μαγνήτες, κ.ο.κ.).. Κρίνοντας από τον εαυτό μου, παλιότερα όταν έμπαινα στο forum κοίταζα πρώτα τα πιο πρόσφατα posts και μετά έμπαινα στην ανωτέρω αναφερόμενη γενική κατηγορία, όπου έβλεπες πολλά, ενδιαφέροντα αλλά κυρίως ανάμεικτα posts για κάθε είδους τεχνική συζήτηση.. Τώρα δεν μου κάνει κέφι να μπω πρώτα στο thread "κιθάρες", μετά να μπω στο thread "ενισχυτές", μετά στο thread "εφφε", κλπ.. Με τον λίγο χρόνο που έχουμε στη διάθεση μας, θέλουμε την πληροφόρηση όσο το δυνατόν πιο συγκεντρωμένη.. Θα μου πει κάποιος "τώρα βρίσκεις πιο εύκολα αυτά που θες".. Ναι, αλλά δεν νομίζω κάποιος να έχει ελπίδες να πάρει απάντηση αν ποστάρει στο thread "Εκμάθηση - Πρώτα βήματα".. Πόσοι θα μπουν εκεί μέσα; Πριν, ρώταγε κάποιος πως θα παίξω pinched harmonics στη Γενική Κατηγορία, το έβλεπαν όλοι και λάμβανε τουλάχιστον 10 απαντήσεις..

Κλείνοντας, νομίζω ότι μια επιπλέον πτώση των τεχνοκρατικών θεμάτων προέκυψε όταν αυξήθηκε ο αριθμός των δημοσιοποιούμενων ποιημάτων.. Δεν ξέρω ποιος έδωσε το "σύρμα" ότι στο kithara.gr είναι σύνοδος ποιητών, αλλά έχω βαρεθεί πραγματικά να βλέπω επισταμένως τα πιο πρόσφατα posts να είναι ποιήματα (πολλά από αυτά γραμμένα εντελώς στο πόδι ή μάλλον καλύτερα, δημιουργημένα στην οθόνη εισαγωγής του post).. Τόση έμπνευση πια;
Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο faser.Ειδικά για την 3η παραγραφούλα.Ποίημα έχω μπεί να διαβάσω 5-6 φορές,σήμερα σχολίασα για πρώτη φορά.Παρατήρησα όλα στερούνται έμπνευσης.Και έχω βαρεθει να βλέπω τα ποιηματα.Οτιώρα σχεδον και άν ανοίξω το pc θα υπάρχουν στη στήλη πάντα 2 ποιήματα.Μαζικό το ντου μάλλον...και να πω οτι ήταν και αξιόλογα... :-\ Πάντως πλέον το site μόνο κιθάρα δεν θα έπρεπε να λεγόταν..Σε λόγο καιρό θα βλεπουμε να ανοίγονται και θέματα 'λευτεριά στον τάδε'...Το πιο σπαστικό πάντως (μιας που πήρα φόρα) είναι η ασέβεια μεταξύ συνομιλητών.Ξεκινάς να λες κάτι και κάποιος διαφωνεί,οκ κανένα πρόβλημα.το θέμα είναι οτι πολλές φορές ο τρόπος δεν είναι καλός, είναι χλευαστικός, ειρωνικός...Έχει τύχει να συμμετάσχω σε καβγά επειδή πήρα ανάποδες με την ειρωνία.Κάποιοι δεν μπορείτε να εκφράσετε κόσμια την διαφωνία σας?Γιατί να γίνεται αυτό?οκ,Ψηφίζεις ένα κόμμα και το αναφέρεις, κάποιοι διαφωνούν κι σου την πέφτουν δίνοντας σου κάποιους χαρακτηρισμούς ή άλλοι σου ζητούν να εξηγήσεις γιατί έκανες, ψήφισες κλπ αυτό.Εσυ το εξηγείς.Ο άλλος διαφωνεί και συνεχίζει να σε χαρακτηρίζει.Εσυ εκεί τι κάνεις?ή παρατάς το θέμα ή συνεχίζεις να εξηγείς ή αρχίζεις και εσύ να χαρακτηρίζεις.Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα πολιτικά αλλά και στα κοινωνικά θέματα που τίθενται κατα καιρούς.Κάποιοι δεν μπορουν να αταλάβουν οτι αυτό που κάνουν είναι φασιστικό?πρέπει να αναγκαστείς να χαλάσεις τη ζαχαρένια σου για να την πεις στον άλλον απλά επειδή διαφωνείς?Ορισμένοι από εσας δεν καταλάβαίνετε οτι πρέπει να υπάρχει διάλογος και όχι ενα ξερό 'α, αυτό ειναι βλακεία,φασιστικό κλπ.'?Χρειάζεστε βρισίδι για να καταλάβετε?
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #97 στις: 26/06/09, 03:00 »
Συνονόματε το πρόβλημα είναι σε αυτούς που γράφουν, όχι στο θέμα. Καυγάς και κουβέντα χαμηλού επιπέδου μπορεί να γίνει και στο πιο τεχνοκρατικό μουσικό ζήτημα. Αυτό προσπαθώ να πω. Δεν φταίει ούτε η πολιτική, ούτε τα κοινωνικά θέματα.

Υ.Γ Δικά μου ποιήματα διάβασες;  ;)  Μάλλον όχι... ;D ;D ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #98 στις: 26/06/09, 03:13 »
Συνονόματε το πρόβλημα είναι σε αυτούς που γράφουν, όχι στο θέμα. Καυγάς και κουβέντα χαμηλού επιπέδου μπορεί να γίνει και στο πιο τεχνοκρατικό μουσικό ζήτημα. Αυτό προσπαθώ να πω. Δεν φταίει ούτε η πολιτική, ούτε τα κοινωνικά θέματα.

Υ.Γ Δικά μου ποιήματα διάβασες;  ;)  Μάλλον όχι... ;D ;D ;D
Ακριβώς αυτό..όχι μακ δεν έχω διαβάσει δικά σου αλλά υπόσχομαι να διαβάσω το επομενό σου.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτικες συζητησεις σε μουσικο φορουμ?
« Απάντηση #99 στις: 26/06/09, 11:41 »
Παίδες, απ' όσα διάβασα, καταλήγω ότι το πρόβλημα είναι το εξής:

Οι ενασχολούμενοι με την μουσική μπορούν να καταταχθούν σε τουλάχιστον 2 κατηγορίες. Τους εκτελεστές και τους δημιουργούς. Με την έννοια ότι οι δημιουργοί παράγουν τα μουσικά κομμάτια που παίζουν οι εκτελεστές. Και οι δύο κατηγορίες είναι απαραίτητες για να εξελιχθεί η μουσική.

Οι απολύτως εκτελεστές είναι συνήθως τεχνοκράτες και είναι λογικότατο. Το όργανό τους είναι και ο κόσμος τους, οπότε πρέπει να το περιποιηθούν και γι' αυτό είναι συνέχεια εκεί το μυαλό τους.
Απολύτως δημιουργοί δεν υπάρχουν. Για να δημιουργείς μουσική πρέπει να έχεις και κάποια ιδέα του τρόπου εκτέλεσης των οργάνων που χρησιμοποιείς στις συνθέσεις σου. Δηλ τον δημιουργό δεν τον ενδιαφέρει μόνο το όργανό του αλλά και τα όργανα των άλλων.

Ο καθένας λοιπόν όταν μπαίνει σε μια μουσική παρέα πρέπει να αποφασίσει. Θέλει να απαρτίζεται μόνο από εκτελεστές, μόνο από δημιουργούς, και από τα δύο?
Απλά νομίζω πως είναι τα πράγματα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/03, 14:45
από ron-t
32 Απαντήσεις
84857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/17, 19:15
από Uriah
46 Απαντήσεις
19438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 09:17
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
5125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/06, 20:25
από Kiratzoharris
99 Απαντήσεις
38803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 11:34
από Σταυροφόρος
11 Απαντήσεις
5892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
3 Απαντήσεις
55477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/07, 11:00
από freemind
23 Απαντήσεις
8761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 17:28
από FSL
2 Απαντήσεις
59158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 12:09
από freemind
11 Απαντήσεις
45501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 11:46
από Βραζίλης