Αποστολέας Θέμα: Ακυρωθηκε η απαγορευση οργανωσης υπερ της παιδεραστια  (Αναγνώστηκε 5180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παράθεση
Η ολλανδική οργάνωση υπέρ της παιδεραστίας Martijn, η οποία προωθούσε την «αποδοχή από την κοινωνία» των «συναινετικών σεξουαλικών σχέσεων» μεταξύ ανηλίκων και ενηλίκων, δεν μπορεί να τεθεί εκτός νόμου, όπως αποφάσισε την Τρίτη το εφετείο που εξέταζε την εν λόγω υπόθεση.

Σύμφωνα με την απόφαση του εφετείου του Άρνεμ-Λόιβαρντεν, «το έργο της οργάνωσης αντιτίθεται στη δημόσια τάξη, όμως δεν υπάρχει κίνδυνος διάλυσης της κοινωνίας», και συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να τεθεί εκτός νόμου.

Η οργάνωση είχε διαλυθεί τον περασμένο Ιούνιο, κατόπιν σχετικής πρωτόδικης απόφασης του δικαστηρίου του Άσεν. Ωστόσο, ο πρόεδρος της Martijn, Μάρτιν Ουιτενμπόγκαρτ, άσκησε έφεση κατά της απαγόρευσης και της διάλυσης της ομάδας του. οδηγώντας στη σημερινή απόφαση.

Μολονότι η οργάνωση προωθεί τη σεξουαλική επαφή με ενηλίκων με παιδιά ως «κάτι το συνηθισμένο», η δράση της οργάνωσης δεν μπορεί να οδηγήσει στη «διάλυση» καθότι η Martijn μιλά θετικά για αυτές τις επαφές, ακόμη και τις «εξυμνεί», προσέθεσε το δικαστήριο.

Παράλληλα, το εφετείο έκρινε ότι οι παλαιότερες καταδίκες ορισμένων μελών της οργάνωσης για κακοποίηση δεν μπορούν να συνδεθούν με την ίδια την Martijn, η οποία ουδέποτε διέπραξε εγκληματικές πράξεις. Τα κείμενα και οι εικόνες που δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα της οργάνωσης είναι νόμιμα και επιπλέον ποτέ δεν δόθηκαν «συμβουλές» σε κάποιον για το πώς να συνάψει σεξουαλικές σχέσεις με παιδιά.

«Ευτυχώς υπάρχουν ακόμη πεφωτισμένοι δικαστές», σχολίασε μέσω Twitter o Ουιτενμπόγκαρτ

Η Martijn ιδρύθηκε το 1982 και δηλώνει ότι στόχος της είναι να γίνουν αποδεκτές οι συναινετικές σεξουαλικές σχέσεις μεταξύ παιδιών και ενηλίκων. Παρά ταύτα, αντιτίθεται κατηγορηματικά σε κάθε είδους κακοποίηση ανηλίκων. Ο πρώην πρόεδρος της οργάνωσης, Αντ φαν ντεν Μπεργκ, καταδικάστηκε το 2011 σε φυλάκιση τριών ετών για κατοχή φωτογραφιών, ταινιών και περιοδικών παιδικής πορνογραφίας.


Πηγη

Δυστυχως, ο πολιτισμενος και φιλελευθερος κοσμος της "Δυτικης κουλτουρας" αποδεικνυει για αλλη μια φορα πως σημασια δεν εχει η φιλοσοφια και ο διαφωτισμος, αλλα το ποσο βαθια μεσα σου ανεχεσαι την καθε ανωμαλια εντος κι εκτος της χωρας σου.

Αν και ομολογω πως απο τους Ολλανδους δεν περιμενα κατι καλυτερο...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aπό τους Ολλανδούς...; ???

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου να παίξω το συνήγορο του διαβόλου στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά έχεις υπόψη σου ποιό είναι το "age of consent" στις περισσότερες Ευρωπαικές χώρες...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οχι, αλλα αυτο το αρθρο διαβασα κι αν κρινω απο τον παλιο "ηγετη" της οργανωσης, δεν θα ειχαν προβλημα να ειναι κατω απο 14 ετων...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν θα σχολιάσω την ποιότητα άρθρων από τα Ελληνικά media (όποιος έχει μάτια βλέπει) αλλά...

Οχι, αλλα αυτο το αρθρο διαβασα κι αν κρινω απο τον παλιο "ηγετη" της οργανωσης, δεν θα ειχαν προβλημα να ειναι κατω απο 14 ετων...

Κατ αρχήν στην Ολλανδία το νόμιμο όριο δεν είναι τα 14 αλλά τα 16 χρόνια, το υψηλότερο στην Ευρώπη αν εξαιρέσουμε την Ιρλανδία. Και το ότι κάποιοι μπορεί να έχουν αυτές τις αντιλήψεις δεν σημαίνει ότι οι Ολλανδοί γενικά σαν λαός είναι ανώμαλοι ή ανέχονται την ανωμαλία. Αυτό το "συμπέρασμα" λοιπόν και ειδικά μετά από την ανάγνωση ενός και μόνο άρθρου, μάλλον είναι αυθαίρετο. Ή μήπως δεν υπάρχουν άτομα με ανάλογες αντιλήψεις (για να μην πω και πρακτικές) σε άλλες χώρες;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Προφανως και υπαρχουν ατομα με διεστραμμενη αισθηση των οριων σε καθε χωρα ( αλλιως δεν θα συλλαμβαναν παιδεραστες και παιδοφιλους σε ολο τον κοσμο ), ομως αυτη τη στιγμη μιλαμε για μια οργανωση που για ενα διαστημα στο παρελθον ηταν και πιθανη υποψηφια για κομμα!

Εκτος εαν ολα ειναι τοσο αθωα που μονο εγω βλεπω παιδεραστες που τριβουν τα χερια τους με τη νομιμοτητα των πραξεων τους!

Σημειωνω το κομματι που αποδεικνυει....την αθωοτητα:
Παράθεση
Ο πρώην πρόεδρος της οργάνωσης, Αντ φαν ντεν Μπεργκ, καταδικάστηκε το 2011 σε φυλάκιση τριών ετών για κατοχή φωτογραφιών, ταινιών και περιοδικών παιδικής πορνογραφίας.

Στην Ινδια βιαζουν γυναικες, στον ορθοδοξο μουσουλμανικο κοσμο λιθοβολουν τα θυματα βιασμου και στην Ευρωπη επιτρεπουμε την παιδεραστια...Παρολαυτα, οι τελευταιοι θεωρουμαστε "πολιτισμενοι" και οι αλλοι απολιτιστοι...

Εκτος εαν συμφωνεις Απολλωνα με αυτη τη φιλελευθερη λογικη. Μπορει να ειμαι πουριτανος, αλλα εαν ειχα παιδι 16 χρονων κι ενας 40αρης απλωνε χερι πανω του, θα τον κρεμαγα αναποδα! Κι οχι επειδη το θελω "παρθενο και αθωο", αλλα επειδη θεωρω πως ο 40αρης μπορει να δημιουργησει το καταλληλο κλιμα για να κανει "συναινετικο σεξ" ( κατι σαν την Τροϊκα στην Ελλαδα ενα πραγμα ), σε αντιθεση με το παιδι που 16 χρονων ακομα δεν εχει την ικανοτητα να ξεχωρισει το τι ειναι λογικο και τι οχι!

( το 14 ηταν δικη μου τοποθετηση, οχι της Ολλανδιας. Και κατ' εμε, οτιδηποτε δινει το δικαιωμα να δικαιολογει τις ορεξεις του ενας ενηλικας σε εναν ανηλικο, μαλιστα με μεγαλη διαφορα ηλικιας, ειναι καταδικαστεο ).
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/13, 02:54 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Aς ξεκινήσω από αυτό:

( το 14 ηταν δικη μου τοποθετηση, οχι της Ολλανδιας. Και κατ' εμε, οτιδηποτε δινει το δικαιωμα να δικαιολογει τις ορεξεις του ενας ενηλικας σε εναν ανηλικο, μαλιστα με μεγαλη διαφορα ηλικιας, ειναι καταδικαστεο ).

Απλά επισημαίνω ότι είναι λίγο παραδοξο να κατηγορείς τους Ολλανδούς για ανοχή στην ανωμαλία όταν αυτοί έχουν το νόμιμο όριο στα 16 χρόνια ενώ άλλες χώρες το έχουν στα 14 (η Ισπανία το έχει στα 13).

Παράθεση
Στην Ινδια βιαζουν γυναικες, στον ορθοδοξο μουσουλμανικο κοσμο λιθοβολουν τα θυματα βιασμου και στην Ευρωπη επιτρεπουμε την παιδεραστια...Παρολαυτα, οι τελευταιοι θεωρουμαστε "πολιτισμενοι" και οι αλλοι απολιτιστοι...

Όλα αυτά είναι δείγματα έλλειψης πολιστισμού, ανεξάρτητα τι "θεωρούμε"... ή μάλλον θα ήταν δείγματα έλλειψης πολιτισμού αν συνέβαιναν. Γιατί το τελευταίο που αναφέρεις δεν συμβαίνει, ούτε πρόκειται να συμβεί.

Παράθεση
Σημειωνω το κομματι που αποδεικνυει....την αθωοτητα:
Ο πρώην πρόεδρος της οργάνωσης, Αντ φαν ντεν Μπεργκ, καταδικάστηκε το 2011 σε φυλάκιση τριών ετών για κατοχή φωτογραφιών, ταινιών και περιοδικών παιδικής πορνογραφίας.

Τα μέλη της οργάνωσης σίγουρα δεν είναι αθώα. Μπορεί και η οργάνωση η ίδια να μην είναι αθώα. Αυτό που λέω εγώ αφορά την Ολλανδική κοινωνία, την οποία εσύ φαίνεται να θεωρείς "κάπως", επειδή υπάρχει εντός αυτής μια μειοψηφία που πρεσβεύει πράγματα τα οποία δεν συμφωνούν με την κοινή ηθική.

Παράθεση
Προφανως και υπαρχουν ατομα με διεστραμμενη αισθηση των οριων σε καθε χωρα ( αλλιως δεν θα συλλαμβαναν παιδεραστες και παιδοφιλους σε ολο τον κοσμο ), ομως αυτη τη στιγμη μιλαμε για μια οργανωση που για ενα διαστημα στο παρελθον ηταν και πιθανη υποψηφια για κομμα!

Εκτος εαν συμφωνεις Απολλωνα με αυτη τη φιλελευθερη λογικη.

Mην θέτεις το θέμα σε προσωπικό επίπεδο. Δεν κερδίζεις τίποτα στο debate ακολουθώντας τακτικές πολιτικάντηδων. Εγώ δεν συμφωνώ με την παιδεραστία και δεν έχω καμία διάθεση συνάψω σχέσεις με παιδιά 14, 16 ή 18 χρονών, ούτε καν είχα όταν ήμουν εγώ ο ίδιος σε αυτή την ηλικία. Αν ποτέ τεθεί ανώτατο όριο συναίνεσης, τότε θα βγω κι εγώ στην παρανομία...

Συμφωνώ όμως με τη λογική που λέει ότι ποινικοποιούμε πράξεις και όχι ιδέες. Εξ όσων γνωρίζω οι Ολλανδοί δεν πρόκειται να νομιμοποιήσουν την παιδεραστία (όπως και αν την ορίζει κανείς), ούτε τέθηκε ποτέ τέτοιο θέμα. Δεν εξετάζουν καν αυτή τη στιγμή το ενδεχόμενο να μειώσουν το όριο ηλικίας στο οποίο επιτρέπεται να έχει ένα άτομο σεξουαλική επαφή. Αυτό που έκαναν ήταν να αρνηθούν να προχωρήσουν σε ποινικοποίηση αυτών των απόψεων και ιδεών, από τη στιγμή που αυτές δεν μεταφράζονται σε πράξεις που μπορεί να απειλήσουν το κοινωνικό σύνολο. Αυτό ακριβώς λέει το άρθρο που διάβασες και που για μένα μεταφράζεται σε ανοχή οποιαδήποτε ιδέας και όχι οποιασδήποτε πράξεως.

Είτε θέλουν να το παραδεχτούν κάποιοι είτε όχι, οι Ολλανδοί είναι από τους πιο πραγματικά δημοκρατικούς (όχι δήθεν σαν κι εμάς), ανοιχτόμυαλους και προοδευτικούς λαούς. Και νομίζω ότι η κοινωνία τους είναι αρκετά δυνατή ώστε να επιτρέψει παντός είδους ελεύθερη έκφραση, ακόμα κι αν αυτή αντιτίθεται στις απόψεις και την έννοια ηθικής ή νομιμοφροσύνης της πλειοψηφίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Δεν είναι εύκολο να απαγορευτεί μια τέτοια οργάνωση, ούτε το κόμμα PNVD (δεν υπάρχει πια έτσι κι αλλιώς), γιατί μονάχα διακινεί ιδέες. Το ίδιο και η Χρυσή Αυγή, που είναι πια τρίτο κόμμα στην ελληνική βουλή. (άραγε, πόσο ανώμαλους μας αποκαλούν οι ξένοι; ). Οι αξιόποινες πράξεις αν/όταν υπάρχουν, φυσικά πρέπει να τιμωρούνται.
Το τι θεωρείται αξιόποινο, νομικά το ορίζει ο νομοθέτης. Υπάρχει πληθώρα διαφορετικών νόμων ανά τον πλανήτη, σχετικά με το όριο ηλικίας για σεξουαλικές σχέσεις (και σε κάποιες χώρες δεν υπάρχει καν): http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_consent

Απ' όσο έχω καταλάβει, στην Ελλάδα νομικά δεν διώκεται κανένας αν υπάρξει σχέση μεταξύ ατόμων με ηλικίες 16 και 16 ή 18 και 88. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν τα όρια που θέτει η κοινωνία, η θρησκεία, η οικογένεια, αλλά και καθένας μας προσωπικά. Π.χ. για σένα Φρι, το πρόβλημα είναι (και) η ηλικία του ενήλικα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ξεκιναω αναποδα:

Βασιλη, για μενα το προβλημα ειναι πως μια κοινωνια ενηλικων αποφασιζει πως θα συμπεριφερθει σε μια κοινωνια ανηλικων. Κι επειδη οι ανηλικοι ειναι η επομενη γενια, εαν τους συμπεριφερθουμε με το χειροτερο δυνατο τροπο, στο μελλον θα γινουν κατα ενα μεγαλο μερος προβληματικη κοινωνια ενηλικων.

Εχει μεγαλη διαφορα η σεξουαλικη επαφη ανθρωπων παρομοιας ηλικιας με τη "συναινετικη" επαφη ανθρωπων που ο ενας ανηκει σε μια απενεχοποιημενη ηλικια κι ο αλλος σε μια προχωρημενη ηλικια γνωσης και πειθους.

Ειναι σαν να βαζεις ενα βρεφος να ξεχωρισει μεταξυ του καλου και το κακου, οταν στο κακο εχεις τοποθετησει μια φρουτοκρεμα  ;D



Απολλων, επειδη τυχαινει να εχω φιλη Ολλανδη ( μιση Ολλανδη, ξεκινησε απο Ελλαδα, σπουδασε Ολλανδια στο μεταπτυχιακο και διδακτορικο της και τωρα ειναι μονιμα εκει ) κι απο αυτα που μου λεει για την καθημερινοτητα της, πιστευω πως εχουμε μια εσφαλμενη εικονα για το ποσο φιλελευθερη ειναι η ολλανδικη κοινωνια.

Απο πρωην αποκιοκρατες κι εμπορους σκλαβων, μετατραπηκαν σε ( δηθεν ) φιλελευθερους ανθρωπους με χαλαρες κοινωνικες δομες, που μεχρι ενος σημειου επετρεψαν στη χωρα να σταθει στα ποδια της και να ξεφυγει απο το βρωμερο παρελθον της, αλλα εκρυψαν συγχρονως και κατω απο το χαλι ολα τα εσωτερικα προβληματα, τα οποια σιγα σιγα εμφανιζονται.

Κατηγορω τους Ολλανδους γιατι, απ' οσο ξερω, στην Ολλανδια υπαρχει παιδοφιλικο κομμα κι οργανωση, ενω στις υπολοιπες χωρες δεν υπαρχει. Αυτο δεν αθωωνει οποιαδηποτε αλλη χωρα που θεωρει πως ενας ανηλικος εχει τη δυνατοτητα να σκεφτει λογικα για τις πραξεις του ( βεβαια θα μου πεις πως στην Ιταλια ο Μπερλουσκονι το εκανε επαγγελμα, αλλα ας μην ανοιξω αυτη τη συζητηση γιατι θα εκφραστω βαρια.. ).
Εαν σε ενοχλησε η υποτιμητικη μου αναφορα προς τους Ολλανδους κι οχι η χαλαρωση της απαγορευσης σε μια οργανωση με υποπτο παρελθον κι ακομα πιο υποπτο μελλον, δεκτο. Ομως δεν προκειται να χαρισω σε κανεναν λαο το δικαιωμα του φιλελευθερισμου εις βαρος των παιδιων!

Απο καποιο σημειο και μετα πρεπει να δουμε εαν το αλλο ακρο ( η πληρως φιλελευθερη κοινωνια ) ειναι ο,τι καλυτερο για την εξελιξη ενος τοπου. Προσωπικα με βρισκει τελειως αντιθετο, γιατι μια κοινωνια δεν ειναι ασπρο και μαυρο, αλλα θελει και το γκριζο για να προχωρησει.

Τελος, δεν εχω κατι με τους Ολλανδους ουτε πασχω απο το στερεοτυπο "Α, επιτρεπουν τα ναρκωτικα, στην πυρα". Η εναντιωση μου στηριζεται κυριως σε ενα παρελθον που σιγα σιγα θελουν να ξεχασουμε. Και δεν προκειται να ξεχασω τους φιλελευθερισμους τους οταν πουλουσαν τους αυτοχθονες της Αφρικης ή βασανιζαν τους κατοικους των αποικιων τους...

« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/13, 10:39 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Έτσι όπως τα λες Free, προβλέπω πρώτα να κρέμαγες ανάποδα γονείς, δασκάλους, καθηγητές και λοιπούς πιθανούς πνευματικούς παιδεραστές και εν ακολουθία τους υπόλοιπους σεξουαλικά παιδεραστές. Όσο για τους Ολλανδούς, σίγουρα όταν ζεις σε μια χώρα, χάνεις το ονειροσυννεφάκι ότι όλα πάνε καλά. Αυτή η παγκοσμιοποίηση έχει καταστρέψει και τις ωραίες φήμες. Κάθε χώρα έχει την ομορφιά της και τη σαπίλα της.  Απλά ίσως να βρίσκεται σε ένα καλύτερο ή χειρότερο επίπεδο απο τις υπόλοιπες. Για όλα τα παραπάνω, χρειάζεται να είμαστε ακριβείς και ορισμένοι. Κι αφού ξεχωρίσουμε το σκάρτο από το καλό. Να κάτσουμε σε μια προβλήτα και να απολαύσουμε να τα βλέπουμε να ξανα αναμειγνύονται. Εγγύηση εφόρου ζωής.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Καμια κοινωνια δεν ειναι τελεια ετσι κι αλλιως! Κι αυτο δεν ειναι προνομιο των Ολλανδων κι ας μην κανω συγκριση καν με την ελληνικη κοινωνια που ζει μια εμφυλιακη περιοδο πλεον!

Ομως οπως ειμαι υπερμαχος σε βασικα θεματα δικαιωματων κι ελευθεριας του ανθρωπου ( και των σκεψεων ), ετσι ειμαι κι αντιθετος σε οτιδηποτε παραβιαζει βασικους ηθικους κανονες συμπεριφορας. Ποσο μαλλον οταν αφορα παιδια, που ηδη σε καποιες χωρες ( οπως Ελλαδα ) η αξια της ζωης τους εχει αρχισει να μετριεται μονο σε νουμερα κι οχι σε υπαρκτη...υπαρξη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Έχω ένα ενοχλητικό deja vu, ίσως επειδή το έχω ξαναδεί το έργο και ήταν βαρετό από την πρώτη φορά. Θα προσπαθήσω λοιπόν να το συνοψίσω όσο είναι δυνατόν, μήπως και καταλάβει κάποιος άλλος τι θέλω να πω. Μετά θα πάω να παίξω κιθάρα...

1. Στην Ολλανδία υπάρχει μία ομάδα που πρεσβεύει τη νομιμοποίηση της παιδεραστίας (άποψη εξώφθαλμα ανήθικη) ή τουλάχιστον την μείωση του νομίμου ορίου. Από αυτό μέχρι την καταδίκη συλλήβδην της Ολλανδικής κοινωνίας για ανηθικότητα και τάσεις ανωμαλίας η απόσταση είναι τεράστια. Και ούτε το δουλεμπόριο, ούτε η ιστορία γενικά έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.

2. Σε μια δημοκρατική κοινωνία θα πρέπει ο καθένας να είναι ελεύθερος να εκφράζει προφορικά όποια ιδέα ή άποψη θέλει. Δεν είναι δυνατόν να κηρύξουμε κάποιες ιδέες παράνομες (ακόμα και τις εξώφθαλμα ανήθικες).

3. Αν ποινικοποιήσουμε κάποιους που εκφράζουν ιδέες (ακόμα και τις εξώφθαλμα ανήθικες), τότε γιατί να σταματήσουμε μόνο στους παιδεραστές; Γιατί όχι κι αυτούς που κάνουν λόγο για φόνο (κι αυτό παράνομο και ανήθικο);

Μπορει να ειμαι πουριτανος, αλλα εαν ειχα παιδι 16 χρονων κι ενας 40αρης απλωνε χερι πανω του, θα τον κρεμαγα αναποδα!

Ή μήπως ο δρόμος αυτός είναι εξ ορισμού επικίνδυνος; Λέω τώρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Έχω ένα ενοχλητικό deja vu, ίσως επειδή το έχω ξαναδεί το έργο και ήταν βαρετό από την πρώτη φορά. Θα προσπαθήσω λοιπόν να το συνοψίσω όσο είναι δυνατόν, μήπως και καταλάβει κάποιος άλλος τι θέλω να πω. Μετά θα πάω να παίξω κιθάρα...

1. Στην Ολλανδία υπάρχει μία ομάδα που πρεσβεύει τη νομιμοποίηση της παιδεραστίας (άποψη εξώφθαλμα ανήθικη) ή τουλάχιστον την μείωση του νομίμου ορίου. Από αυτό μέχρι την καταδίκη συλλήβδην της Ολλανδικής κοινωνίας για ανηθικότητα και τάσεις ανωμαλίας η απόσταση είναι τεράστια. Και ούτε το δουλεμπόριο, ούτε η ιστορία γενικά έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.

2. Σε μια δημοκρατική κοινωνία θα πρέπει ο καθένας να είναι ελεύθερος να εκφράζει προφορικά όποια ιδέα ή άποψη θέλει. Δεν είναι δυνατόν να κηρύξουμε κάποιες ιδέες παράνομες (ακόμα και τις εξώφθαλμα ανήθικες).

3. Αν ποινικοποιήσουμε κάποιους που εκφράζουν ιδέες (ακόμα και τις εξώφθαλμα ανήθικες), τότε γιατί να σταματήσουμε μόνο στους παιδεραστές; Γιατί όχι κι αυτούς που κάνουν λόγο για φόνο (κι αυτό παράνομο και ανήθικο);

Μπορει να ειμαι πουριτανος, αλλα εαν ειχα παιδι 16 χρονων κι ενας 40αρης απλωνε χερι πανω του, θα τον κρεμαγα αναποδα!

Ή μήπως ο δρόμος αυτός είναι εξ ορισμού επικίνδυνος; Λέω τώρα...
Διαφωνω καθετα!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απολλων, δεν μπορω να κρυψω κατι απο το χαλακι τα προβληματα της ολλανδικης και γενικοτερα δυτικης κοινωνιας επειδη εχουν 10 καλα κι 1 ασχημο. Ειλικρινα, δεν μπορω να το κανω.



1) Μια κοινωνια που ανεχεται τοσο ευκολα την υπαρξη μιας τετοιας οργανωσης για χαρη της ελευθεριας του λογου ( που υποψιν, σε πολλα θεματα δεν υφισταται, οπως στο θεμα μουσουλμανισμου και χριστιανισμου, τουλαχιστον οπως μου εξηγει η φιλη μου ) μπορει να αποτελει προτυπο για τον καθε φιλελευθερο, ομως εμενα μου προκαλει αηδια.

Και το δουλεμποριο και οι αποικιοκρατικες βλεψεις του παρελθοντος εχουν παρα πολυ μεγαλη σχεση με αυτα που λεω. Οχι επειδη αποδεικνυουν πως ενας λαος εχει παθη ( αλιμονο, και ποιος δεν εχει; ), αλλα επειδη το "μια ετσι, μια γιουβετσι" ιστορικα δεν ισχυει σε κανενα κρατος.

2) Διαφωνω καθετα, γιατι η δημοκρατια στηριζεται στην ελευθερια του λογου και των πραξεων μεν, αλλα οχι οταν ξεπερναει την ελευθερια και τα δικαιωματα των υπολοιπων.

Και δεν μιλαμε απλως για μια προφορικη ιδεα, αλλα για οργανωση με συγκεκριμενες θεσεις και διακηρυξεις καθως και....αμαρτωλο παρελθον!

3) Μην προσπαθεις τωρα κι εσυ να πεσεις στο επιπεδο μου ως πολιτικαντης ;D . Ξερεις πολυ καλα πως δεν εννοω φονο, αλλα ενα σχημα λογου που αφορα το επιπεδο της οργης που θα μου προκαλουσε!

Περα απο αυτο, οπως η δημοκρατια αποθαρρυνει την ανθρωποφαγια, την εκμεταλευση των παιδιων, την ρατσιστικη βια, κλπ ετσι πρεπει να σταθει αντιμετωπη με καθε λογο που προκαλει την ηθικη του ανθρωπου ( πρωτιστως ) και της κοινωνιας που ζει αυτος ο ανθρωπος!


Και στο κατω κατω, εαν η αδυναμια της κοινωνιας να εξουδετερωσει τα καρκινωματα ειναι κατι που ονομαζεται Δημοκρατια, τοτε να βρασω ολη την αρχαιοελληνικη φιλοσοφια που ασχοληθηκε με αυτο το θεμα  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Έχει ενδιαφέρον πάντως να διαβάσετε και την άλλη άποψη, έστω από περιέργεια, σε μια συνέντευξη εδώ: http://dimitrisangelidis.blogspot.gr/2011/06/pnvd.html

Ομως οπως ειμαι υπερμαχος σε βασικα θεματα δικαιωματων κι ελευθεριας του ανθρωπου ( και των σκεψεων ), ετσι ειμαι κι αντιθετος σε οτιδηποτε παραβιαζει βασικους ηθικους κανονες συμπεριφορας.


Τα δικαιώματα και οι ελευθερίες του ανθρώπου, και οι ηθικοι κανονες συμπεριφορας είναι υποκειμενικοί.

Και στο κατω κατω, εαν η αδυναμια της κοινωνιας να εξουδετερωσει τα καρκινωματα ειναι κατι που ονομαζεται Δημοκρατια, τοτε να βρασω ολη την αρχαιοελληνικη φιλοσοφια που ασχοληθηκε με αυτο το θεμα  ;)


Οι αρχαίοι έλληνες δεν είχαν κανένα πρόβλημα με την ομοφυλοφιλία, ακόμα και με νεαρά αγόρια. Σε άλλες χώρες η ομοφυλοφυλία τιμωρείται με θάνατο. Επίσης, δεν είχαν κανένα πρόβλημα με το να έχουν δούλους, δηλαδή ήταν κι αυτοί λίγο-πολύ αποικιοκράτες. Και οι Σπαρτιάτες είχαν Αγωγή των Νέων όπου ταλαιπωρούσαν/βασάνιζαν πιτσιρίκια...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μολονότι προσωπικά δεν υποστηρίζω την παιδεραστία, αδυνατώ να τραβήξω μια καθαρή γραμμή/όριο που να χωρίζει το αποδεκτό από το απαράδεκτο. Οπότε, αρκούμαι σε αυτό που ορίζει ο εκάστοτε νομοθέτης και η εκάστοτε κοινωνία και εποχή.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Συγνωμη Βασιλη, αλλα ψυχικα ασταθεις ανθρωπους που προσπαθουν να εξηγησουν λογικα την παθηση τους ( που μεχρι ενα σημειου την αντιλαμβανομαι ), δεν μπορω να τους δικαιολογησω. Οσα οχι και να λενε, ο ιδιος ο ιδρυτης της ( πρωην πλεον ) οργανωσης βρεθηκε να κατεχει πορνογραφικο υλικο παιδεραστειας.

Παράθεση
Βρήκαν έναν ψυχίατρο που πίστευε ότι το σεξ πρέπει να επιτρέπεται από τα 12 και ότι είναι σημαντικό να μην καταπιέζεις τα συναισθήματά σου. “Νόρμπερτ”, μου είπε, “διαχειρίζεσαι το θέμα όπως πρέπει”.

Αυτο δεν ειναι λυση ενος προβληματος, ειναι η δημιουργια ενος νεου. Δηλαδη βρισκουμε τη λυση που μας ταιριαζει, κι οχι αυτη που ειναι ηθικα σωστη;


Παράθεση
Υποστηρίζετε ότι η παιδική πορνογραφία δεν πρέπει να απαγορεύεται.
 
 Ναι. Θεωρούμε την απαγόρευσή της μια μορφή λογοκρισίας. Λένε ότι η παιδική πορνογραφία είναι αηδιαστική. Ίσως και να είναι. Σήμερα μπορείς να δεις στο Ιντερνετ τόσα και τόσα αηδιαστικά, που δεν απαγορεύονται. Όποιος δεν θέλει, δεν είναι αναγκασμένος να κοιτάζει την παιδική πορνογραφία. .


Αντιφαση βεβαια, γιατι ο τυπος λεει πως υπαρχουν νομοι ( αρα ενας ανηλικος δεν μπορει να πεσει στα χερια ενος ενηλικου ) ομως το παιδοφιλικο πορνογραφικο υλικο που ειναι ηδη καταγεγραμμενο εγκλημα...πρεπει να νομιμοποιηθει!


Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο για τον "κυριο". Οποιος διαβασει προσεκτικα τις κουβεντες του θα καταλαβει παρα πολυ καλα ποσο κρυβεται πισω απο ενα ψυχολογικο προβλημα που θελει να το μετατρεψει σε προτερημα!


Οσον αφορα τις αναφορες για το τι γινοταν στην Αρχαια Ελλαδα, μιλαμε για πεποιηθησεις συγκεκριμενων ανθρωπων κι οχι του μεσου λαου της εποχης! Οπως και να εχει, επειδη το εκαναν αυτοι, πρεπει κι εμεις να το αποδεκτουμε;

Υποψιν, εγω ανεφερα τη Δημοκρατια και τη συνεδεσα με τους Ελληνες. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ο τύπος λέει, παιδιά έχω πρόβλημα. Υπάρχουνε κι άλλοι που έχουνε το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Θέλουμε η κοινωνία να βρει μία λύση σε αυτό το πρόβλημα ώστε να μην θέλουμε να συνευρισκόμαστε με παιδάκια. Έαν όμως η κοινωνία δεν κάνει κάτι για να μας βοηθήσει, εμείς θα προσπαθούμε με κάθε νόμιμο τρόπο να βρούμε άκρη, ώστε να μπορούμε νόμιμα να συνευρισκόμαστε με παιδάκια. Αυτό είναι το πάθος μας. Άσε που όσο δε νομιμοποιείται, είναι τόσο μεγάλο και ανεξέλεγκτο το πάθος, που οδηγούμεθα στην παρανομία.
Με λίγα λόγια, αυτοί το ξέρουν περισσότερο από εμάς, ότι είναι κάργα ανωμαλάρες. Όμως το ίδιο κάργα ανώμαλη θεωρούνε και την κοινωνία, η οποία σου λέει μην είσαι ανώμαλος, μην παρανομείς, ενώ δεν έχει κανένα τρόπο να σταματήσει αυτό το "λάθος" που πηγάζει από βαθιά μέσα σου και είναι σχεδόν ριζωμένο στην ίδια σου τη φύση.
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
6757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:45
από hipy
434 Απαντήσεις
100713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 20:10
από Jezus
19 Απαντήσεις
6631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/10, 09:44
από Neikos
1 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/11, 17:11
από Harpwood
5 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/17, 16:38
από RedWhite83