Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden νεο cd το 2010  (Αναγνώστηκε 44970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #25 στις: 25/11/09, 15:51 »
Ον τοπικ.
Βγαινει ---> το κατεβαζω
α1) μαρεσει ----> το αγοραζω
α2) μαρεσει πολυ ----> ψαχνω και το βινυλιο

β) δε μαρεσει ----> εχω χασει μια ωρα απο το χρονο μου

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #26 στις: 25/11/09, 15:54 »
Υ.Γ. Βεβαια αν εισαι οπαδος των Celtics (αν καταλαβαινω καλα απο το κειμενακι σου) καλα να παθεις... ;D

Wednesday, December 30th  Phoenix vs. Boston   >:D >:D >:D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος corduroy27

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #27 στις: 25/11/09, 16:32 »
Άντε με το καλό...
Φυσικά δεν περιμένω να ακούσω τη δισκάρα της 10ετίας, αφού αυτά αφορούσαν την περίοδο του '80,
(ότι έβγαζαν τότε, ήταν δίσκος αναφοράς...) Αλλά θα ήθελα να ακούσω ένα ώριμο και στιβαρό άλμπουμ.

Πάντως, μακάρι να κάνουν την έκπληξη, (όπως ας πούμε οι Judas Priest), που τώρα στα "γεράματα",
έβγαλαν το ασύλληπτο, (προσωπική άποψη), "Nostradamus"!!!
Σίγουρα δεν περίμενα κάτι τέτοιο από αυτούς τώρα πια αλλά να που ήρθε.
Τους είδα και Live, (άλλη μια φορά) και το καταχάρικα...

Επίσης, πολύ καλούς δίσκους, έχουν βγάλει και οι W.A.S.P. τα τελευταία χρόνια!!!
Η ελπίδα λοιπόν για κάτι πραγματικά καλό υπάρχει... και φυσικά πεθαίνει τελευταία.  ;)

Από κει και πέρα τον δίσκο θα τον αγοράσω οπωσδήποτε, αφού είμαι φαν τους και τα έχω ΟΛΑ!!!  ;D
Άντε να δούμε...
Peace... Love... Freedom...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #28 στις: 25/11/09, 16:39 »
Κι οι ΑCDC βγάλανε καλό δίσκο αντάξιο του  παρελθόντος της μπάντας, κι οι Motorhead κι οι Megadeth και με λίγη επιείκια παραπάνω οι Dream Theater κι οι Metallica. Περιμένω επομένως κάτι δυνατό γιατί συν τοις άλλοις μαλλον θα ναι ο τελευταίος τους δίσκος.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #29 στις: 25/11/09, 17:19 »
τον δίσκο θα τον αγοράσω οπωσδήποτε, αφού είμαι φαν τους και τα έχω ΟΛΑ!!!

Εκει ακριβως πατανε ολοι οι συνταξιουχοι μουσικοι, και ψαχνουν στα συρταρια τους ακυκλοφορητα κομματια που στα 80'ς ουτε σε Β side δεν θα εβαζαν... >:D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #30 στις: 25/11/09, 18:18 »
Wednesday, December 30th  Phoenix vs. Boston   >:D >:D >:D

Ηδη σε εχω νικησει μεσα στο Garden (Βοστωνη) βεβαια... ;D ;D >:D


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #31 στις: 25/11/09, 18:21 »
Άντε με το καλό...
Φυσικά δεν περιμένω να ακούσω τη δισκάρα της 10ετίας, αφού αυτά αφορούσαν την περίοδο του '80,
(ότι έβγαζαν τότε, ήταν δίσκος αναφοράς...) Αλλά θα ήθελα να ακούσω ένα ώριμο και στιβαρό άλμπουμ.

Πάντως, μακάρι να κάνουν την έκπληξη, (όπως ας πούμε οι Judas Priest), που τώρα στα "γεράματα",
έβγαλαν το ασύλληπτο, (προσωπική άποψη), "Nostradamus"!!!
Σίγουρα δεν περίμενα κάτι τέτοιο από αυτούς τώρα πια αλλά να που ήρθε.
Τους είδα και Live, (άλλη μια φορά) και το καταχάρικα...

Για μενα βεβαια δεν αποτελει εκπληξη αυτο. Οι Judas Priest ειναι η πιο παραγωγικη και συναμα πιο συνεπης μπαντα της ιστοριας του μεταλ. Ολα τα cd τους ειναι ανω του μετριου τουλαχιστον...Και ειδικα τα δυο τελευταια που ειναι δισκαρες με τα ολα τους.
Η συναυλια τους το 2004 ειναι ισως τα καλυτερο live (ηχος, σκηνικη παρουσια, σετλιστ) που εχω δει στη ζωη μου.


Αποσυνδεδεμένος Beyond the sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #32 στις: 25/11/09, 18:55 »
Πω ελεος δεν βαριεστε..Μπαινει ο Γκαρβιν λεει την εξυπναδα του εκει λες και εχει ακουσει τους δισκους παλιους και νεους..Προφανως αν ειχες ακουσει δεν θα ελεγες οι number of the beast και το τελευταιο ειναι ηχητικα ιδια..Ουτε καν τα πρωτα δε εινα ιδια με αυτα των τελων 80s/αρχων 90s..Οι καραμελες χαλανε τα δοντια παιδια..

Προσωπικα τωρα θα ηθελα να ακουσω ενα πισογυρισμα στα mid80s και οχι συμφωνικο παουερ(px nostradamus) ουτε αντιγραφη σε τουλ ξερω γω.Το σημαντικο αυτη τη στιγμη και μιας και ειναι τελευταιος δισκος ειναι τα καλα τραγουδια και  το μειντεν στοιχειο.Μακαραι να βγει κατι αξιολογο γενικα και οχι μια συνεχεια των 3 τελευταιων τα οποια δεν λεω μ αρεσαν αλλα enough is enough.
Με εκτιμιση ο αγαπητος Κιρατζος απο την οχι τοσο αγαπητη Γαλλια ;D

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #33 στις: 25/11/09, 21:49 »
Παρόλο που μέχρι και την κυκλοφορία του προηγούμενου δίσκου διαφωνούσα στο ότι δεν έβγαζαν κάτι πρωτότυπο,  οφείλω να ομολογήσω ότι πλέον παρατηρώ μια γενική ανακύκλωση στα μοτίβα που εισήγαγαν την δεκαετία του '90,  με ορισμένες μόνο καινοτομίες.  Κατά πάσα πιθανότητα θα το αγοράσω για συλλεκτικούς λόγους.  Να πω ότι περιμένω πολλά δεν μπορώ.  Κανά 2-3 τραγούδια που πραγματικά θα θέλω να ακούω για καιρό,  3-4 καλά που μάλλον θα βαρεθώ στην πορεία,  και τα υπόλοιπα που εξαρχής μπορεί να βρω βαρετά.  Τουλάχιστον αυτό ισχύει με τους τελευταίους δίσκους.

Ρε παιδιά,  ποιος είπε ότι θα είναι το τελευταίο τους?  ???

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #34 στις: 25/11/09, 22:00 »
Sneaky, νομίζω πως ο ίδιος ο Dickinson είχε δηλώσει πως θα το σφυρίζανε στο 15ο album..

Εμένα μου άρεσαν και οι τελευταίες δουλειές της μπάντας, απλά δεν έχουν καμία σχέση με τα 80s, so f**k**g what???
μα πώς δεν έχουν; αφού λέμε είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια!
Σου θύμισε το AMOLAD τους Maiden των 80s θες να μου πεις.. Καλό το metal hummer και η κάθε πίπα που διαβάζει κανείς στα διάφορα forum και την κάνει σημαία, ωστόσο το να ακούμε και καναν δίσκο πριν κρίνουμε δε βλάπτει...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/09, 22:06 από gers »

Αποσυνδεδεμένος corduroy27

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #35 στις: 25/11/09, 23:53 »
τον δίσκο θα τον αγοράσω οπωσδήποτε, αφού είμαι φαν τους και τα έχω ΟΛΑ!!!

Εκει ακριβως πατανε ολοι οι συνταξιουχοι μουσικοι, και ψαχνουν στα συρταρια τους ακυκλοφορητα κομματια που στα 80'ς ουτε σε Β side δεν θα εβαζαν... >:D


Ίσως δεν κατάλαβες καλά. Γενικότερα μου αρέσουν ΟΛΟΙ οι δίσκοι τους...
Για να καταλάβεις πόσο πολύ μου αρέσει αυτό το group, είναι το ένα από τα δύο* που στις αρχές με μέσα της δεκαετίας του '90
έλεγα και το πίστευα, ότι μου αρέσει όποιο κομμάτι κι αν έχουν βγάλει, (ακόμα και το ακυκλοφόρητο υλικό τους!!!)
Μπορεί αυτό να φαντάζει αδύνατο για τους περισσότερους αλλά δε διστάζω να δώσω και όρκο για αυτό!!!

Από κει και πέρα, τα πράγματα άλλαξαν αρκετά αλλά και πάλι χωρίς να σημαίνει ότι δε μου άρεσαν τα άλμπουμ τους ή ότι δεν ήθελα να τα έχω.
Για να καταλάβεις, οι Maiden για μένα είναι εγγύηση ούτως ή άλλος για το γούστο μου, τηρώντας πάντα κάποια στάνταρ.
Το να περιμένω βέβαια το κάτι παραπάνω είναι νομίζω κάτι θεμιτό, όταν μιλάμε για ένα τόσο μεγάλο όνομα...

Να διευκρινίσω λοιπόν, ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης των άλμπουμ του '80 με όλα τα υπόλοιπα. Νομίζω αυτό είναι γενικότερα αντιληπτό...


*Το άλλο είναι οι Guns N' Roses. Αν κάποιους τους παραξενεύει αυτό, να συμπληρώσω ότι ακούω πολλά είδη μουσικής.
Απλά η αγαπημένη μου μουσική είναι το Rock και το Metal, (όχι το πολύ ακραίο!). Μ' αρέσουν όμως και πολλά άλλα πράγματα...
Επίσης, μου αρέσει το ελληνικό ροκ, (Βασίλης, Νικόλας, Παύλος, Τρύπες, Σπαθιά, Κύκλοι, κλπ.)
Αλλά και το έντεχνο και το παλιό (καλό) λαικό τραγούδι.
Αυτά που δε μπορούν να ακούνε τ' αυτιά μου, είναι τα σκυλάδικα και τα Bitάδικα, (με πολύ ελάχιστες εξαιρέσεις...)
Sorry για το... "ξεχύλωμα" αλλά αν παλιό μέλος εδώ δεν έχω εκφραστεί μέχρι τώρα, (κακώς) και το είδα ως μια μικρή ευκαιρία...
Peace... Love... Freedom...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #36 στις: 26/11/09, 03:19 »
corduroy μιλαω παντα με φιλικη διαθεση, οπως θα μιλουσα σε εναν φιλο.
Απο τα λεγομενα σου, θελω να σε ρωτησω.
Ποσο σιγουρος εισαι οτι σου αρεσουν ΟΛΑ τα κομματια τους και ΟΛΟΙ οι δισκοι τους? Μηπως προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι ΟΛΑ ειναι καλα? Μηπως το φανατιλικι δεν σε αφηνει να "ακουσεις" ?
Παράθεση
Για να καταλάβεις πόσο πολύ μου αρέσει αυτό το group, είναι το ένα από τα δύο* που στις αρχές με μέσα της δεκαετίας του '90
έλεγα και το πίστευα, ότι μου αρέσει όποιο κομμάτι κι αν έχουν βγάλει, (ακόμα και το ακυκλοφόρητο υλικό τους!!!)

Μεχρι της αρχες αντε και μεσα του 90 ηταν πααααααααρα πολλες μπαντες για τις οποιες πολλοι θα μπορουσαν να πουν το ιδιο. Το θεμα ειναι οτι εχουμε 2010 και 4 κυκλοφοριες μετα.

Δεχομαι οτι οι μετεπειτα  κυκλοφοριες εχουν καλα κομματια, αλλα με την καμια οτι ολα τα κομματια ειναι καλα.
Ειμαι οπαδος των μαιντεν αλλα για μενα οι μαιντεν σταματησαν το 1992 με το fear of the dark.
Απο κει και περα γουσταρω να τους βλεπω λαιβ, και θα γουσταρω να τους βλεπω για αλλα 200 χρονια  ??? αλλα οσον αφορα το καινουριο υλικο τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
Μακαρι να ειναι δισκαρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/09, 03:22 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #37 στις: 26/11/09, 20:51 »
Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις όσον αφορά το ότι θα είναι το τελευταίο αλμπουμ διότι και πριν την κυκλοφορία των 2 προηγούμενων πάλι τα ίδια ακούγονταν (για λόγους μαρκετινκγ προφανώς).  Εκτός αν κάποιος έχει επίσημη συνέντευξη απ'το ironmaiden.com.  Γιατί αν θυμάμαι καλά εκεί διάβασα συνέντευξη του Gers (του κανονικού  ;D) όπου έλεγε ότι θα συνεχίσουν να βγάζουν όσο μπορούν.  Αυτά με κάθε επιφύλαξη όμως.

Πάντως εμένα τα καινούρια αλμπουμ δεν μου θυμίζουν '80s.  Ίσα που νομίζω ότι τα μοτίβα που επαναλαμβάνονται είναι αυτά που αξιοποιήθηκαν αρχικά στο fear of the dark και κατά βάση στα επόμενα 2...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #38 στις: 27/11/09, 14:13 »
πωωωω παλι μια απο τα ιδια... δεν βαρεθηκαν αυτοι οι ανθρωποι να βγαζουνε λεφτα?
ρε η μουσικη προχωραει... ας παρουν επιτελους συνταξη...

Αποσυνδεδεμένος Beyond the sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #39 στις: 27/11/09, 17:52 »
Εεε?Εδω σνεχιζουν οι Ρολινγκ στοουνς και δεν ξερω εγω ποσοι αλλοι να βγαζουν λεφτα.Το συγκροτημα καλα κανει και εχει τον κοσμο που εχει απο κει και περα φταιει η βλακεια των ακροατων αν μενουν μονο στους μειντεν και δεν ψαχνονται παραπανω...Τωρα αν κανουμε συζητηση για το αν και ποιοι πρεπει να παρουν συνταξη θα μας παρει αιωνες... ???
(κιρατζος)

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #40 στις: 27/11/09, 18:01 »
Iron Maiden can't be fought, Iron Maiden can't be sought.
Oh well, wherever, wherever you are,
Iron Maiden's gonna get you, no matter how far.
See the blood flow watching it shed up above my head.
Iron Maiden wants you for dead.

Για αυτο προσεξτε τι λετε  >:D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #41 στις: 27/11/09, 18:04 »
Iron Maiden can't be fought, Iron Maiden can't be sought.
Oh well, wherever, wherever you are,
Iron Maiden's gonna get you, no matter how far.
See the blood flow watching it shed up above my head.
Iron Maiden wants you for dead.

Για αυτο προσεξτε τι λετε  >:D
Γιατί έτσι ρε γ**ώτο?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #42 στις: 27/11/09, 18:12 »
Βεβαια υπαρχει και το αλλο.
"I am the man who walks alone"...Καθολου καλα μαντατα για τις πωλησεις του νεου cd. ;D


Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #43 στις: 27/11/09, 21:33 »
Βεβαια υπαρχει και το αλλο.
"I am the man who walks alone"...Καθολου καλα μαντατα για τις πωλησεις του νεου cd. ;D
Yπαρχει και τo:
"Infinite dreams I can't deny them" ...μπορω να εχω ονειρα για το καινουργιο cd (αν και χλωμοοοοοο), τουλαχιστον να ερθουν live στην Ελλαδα :D

Υ.Γ ~  Suns εισαι τι θα ελεγες  ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #44 στις: 27/12/09, 04:30 »

Για μενα βεβαια δεν αποτελει εκπληξη αυτο. Οι Judas Priest ειναι η πιο παραγωγικη και συναμα πιο συνεπης μπαντα της ιστοριας του μεταλ. Ολα τα cd τους ειναι ανω του μετριου τουλαχιστον...Και ειδικα τα δυο τελευταια που ειναι δισκαρες με τα ολα τους.
Η συναυλια τους το 2004 ειναι ισως τα καλυτερο live (ηχος, σκηνικη παρουσια, σετλιστ) που εχω δει στη ζωη μου.

+1 και μάλιστα μαζί με Queensryche και με Νightwish στην καλύτερή τους φάση! Απίστευτη συναυλία, πρώτο tour μετά την επιστροφή του Metal God......τρέλα....!!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #45 στις: 27/12/09, 04:41 »
Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια με όποιον μιλάει για "πού ήταν και πού έφτασαν" αναφερόμενος σε κάποια μπάντα. Ο ήχος κάθε συγκροτήματος είναι δυναμικά μεταβαλλόμενος. Το να μη μας αρέσει κάποιο άλμπουμ δε σημαίνει ότι πρόκειται περί κατάντιας της μπάντας, σημαίνει απλά ότι το αυτί μας περίμενε να ακούσει κάτι άλλο. Το σύνολο όμως των ήχων που μας δίνει μια μπάντα σε κάθε της κομμάτι είναι αυτό που τη χαρακτηρίζει και όχι τα κομμάτια που άγγιξαν εμάς.

Για εμένα, οι Maiden είναι κορυφαία μπάντα, δεν έχουν βγάλει κάτι που να με έχει κάνει να πω "Τι διάολο είναι αυτό?".

Το ίδιο ισχύει και για τους (αγαπημένους μου) Metallica. Ειδικά η γκρίνια για τα Load/Reload είναι γραφική. Οι Metallica δεν είνα μόνο τα πρώτα thrash albums, ούτε μόνο το αργό και υπερheavy Black Album. Είναι το σύνολο της μουσικής τους. Και τα παραπάνω albums ανήκουν σε αυτή (και τα έχω αγαπήσει κιόλας, παρ' ότι το αγαπημένο μου είναι το Master Of Puppets).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος fertis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #46 στις: 29/12/09, 05:31 »
Διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και διαγώνια με όποιον μιλάει για "πού ήταν και πού έφτασαν" αναφερόμενος σε κάποια μπάντα. Ο ήχος κάθε συγκροτήματος είναι δυναμικά μεταβαλλόμενος. Το να μη μας αρέσει κάποιο άλμπουμ δε σημαίνει ότι πρόκειται περί κατάντιας της μπάντας, σημαίνει απλά ότι το αυτί μας περίμενε να ακούσει κάτι άλλο. Το σύνολο όμως των ήχων που μας δίνει μια μπάντα σε κάθε της κομμάτι είναι αυτό που τη χαρακτηρίζει και όχι τα κομμάτια που άγγιξαν εμάς.

Για εμένα, οι Maiden είναι κορυφαία μπάντα, δεν έχουν βγάλει κάτι που να με έχει κάνει να πω "Τι διάολο είναι αυτό?".

Το ίδιο ισχύει και για τους (αγαπημένους μου) Metallica. Ειδικά η γκρίνια για τα Load/Reload είναι γραφική. Οι Metallica δεν είνα μόνο τα πρώτα thrash albums, ούτε μόνο το αργό και υπερheavy Black Album. Είναι το σύνολο της μουσικής τους. Και τα παραπάνω albums ανήκουν σε αυτή (και τα έχω αγαπήσει κιόλας, παρ' ότι το αγαπημένο μου είναι το Master Of Puppets).
ακομα και για το saint anger?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #47 στις: 29/12/09, 14:54 »
To St. Anger ομολογουμένως δεν μου άρεσε στο σύνολό του, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι Metallica για αυτό το λόγο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #48 στις: 29/12/09, 19:01 »
Μπορει καποιος να μου πει γιατι δν ειναι οι Maiden στο Hall Of Fame  :o

http://www.rockhall.com/inductees/inductee-list/
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Iron Maiden νεο cd το 2010
« Απάντηση #49 στις: 29/12/09, 22:01 »
Έχει σημασία?  ::)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
76 Απαντήσεις
30521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 16:37
από Vaiking
19 Απαντήσεις
6954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/06, 16:30
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
2449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/07, 23:39
από gers
0 Απαντήσεις
2212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 13:39
από blackie
0 Απαντήσεις
2115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 02:09
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
3409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 22:01
από davemurrayaris
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
56 Απαντήσεις
17819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
62 Απαντήσεις
17626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:12
από Neikos
8 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/16, 09:44
από panixgr