Αποστολέας Θέμα: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.  (Αναγνώστηκε 125261 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #150 στις: 11/06/08, 23:17 »
Με νοτες φιλε,κακως συνηθιζετε με τις ταμπλατουρες οι πιο νεοι.Θα το καταλαβετε αργοτερα οτι ειναι λαθος.

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #151 στις: 12/06/08, 11:01 »
Παιδιά δεν υποστηρίζω αποκλειστικά και μόνο ταμπλατούρες...Τις υποστηρίζω σαν μέσω για βοήθεια στην εκμάθηση των αυτοδίδκτων!Αργότερα δεν αμφιβάλω οτι θα χρειαστεί να μάθω να διαβάζω νότες....

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #152 στις: 12/06/08, 11:15 »
Εγώ διαβάζω ταμπλατούρες από ανέκαθεν (αυτοδίδακτος), αλλά πλέον διαβάζω θεωρεία κλίμακες κλπ και ψιλοξέρω όταν παίζω τι νότες παίζω.. Πιστεύω ότι η ταμπλατούρα δεν είναι καλή απ'την άποψη ότι παίζεις ό,τι διαβάζεις εκεί πέρα χωρίς να έχεις ιδέα τι παίζεις.. Άμα όμως ξέρεις τις νότες στην ταστιέρα σου τι πειράζει αν θα χρησιμοποιήσεις ως μέσο συμβολισμού πεντάγραμμο ή ταμπλατούρα ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει.. Αφού σε κάθε περίπτωση θα μπορείς να συννενοηθείς με άλλους μουσικούς..
Και δε μιλάω για κλασσικά κλπ κομμάτια που μπορεί να είναι πιο απαιτητικά στην παρουσίασή τους(δεν έχω ιδέα..)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος stelioscy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #153 στις: 13/06/08, 15:28 »
Εγώ φίλε papalaiho δεν θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις απευθείας με ηλεκτρική. Καλό θα ήταν να άρχιζες με κλασσική για να δυναμώσουν τα δάχτυλα σου, να συνηθίσεις καλυτέρα τα τάστα, και να νιώθεις την κιθάρα κατά το παίξιμο σου. Και εγώ με ταμπλατούρες ήμουν αλλά τώρα το έριξα στο πεντάγραμμο. Προσπαθώ όσο μπορώ να αποφεύγω τις ταμπλατούρες και να παίζω όσο πιο γίνετε σωστά… ;D
Please remember how I feel about you.. I could never really live without you.. So, come on back and see just what you mean to me... I need you...!

Αποσυνδεδεμένος stelioscy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #154 στις: 13/06/08, 15:31 »
Εγώ φίλε papalaiho θα σου πρότεινα να μην ξεκινήσεις απευθείας με ηλεκτρική*
Χωρίς το δεν χεχεχε.... ::)
Please remember how I feel about you.. I could never really live without you.. So, come on back and see just what you mean to me... I need you...!

Αποσυνδεδεμένος papalaiho

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Six Six Sixpounder!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #155 στις: 13/06/08, 15:38 »
Φίλε stelio είμαι σίγουρος οτι αν ξεκινήσω με κλασσική θα τα παρατήσω γιατί πολύ απλά δεν μου αρέσει!!!Δεν την μπορώ τη ρουφιάνα...με τίποτα!Δεν την απαξιώνω ως όργανο, απλά εμένα δε με ελκύει.Έπειτα αυτή η κιθάρα που έχω σταμπάρει είναι σεταρισμένη για 10άρες χορδές (έχει tremolo βλέπετε...) οπότε δεν νομίζω οτι θα μείνουν αδύναμα τα δάχτυλά μου :D.

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #156 στις: 09/07/08, 16:35 »
Όταν έχεις μια κιθάρα και μια παρτιτούρα και θες να μάθεις να παίζεις, το να μάθεις τελικά διαφέρει πολύ από το απλά να πατάς τις χορδές στο κατάλληλο τάστο. Και δυστυχώς είναι δύσκολο να μάθεις πραγματικά χωρίς να σε καθοδηγήσει κάποιος. Από κάποια στιγμή και πέρα βρίσκεις και εσύ το δρόμο σου, αρχίζεις να αναθεωρείς πράγματα, να ψάχνεις, να πειραματίζεσαι και τελικά να φτιάχνεις τις δικές σου θεωρίες. Αυτές που τελικά τουλάχιστον σε εσένα δίνουν καλύτερο ήχο.

Πάντως με δάσκαλο ή χωρίς μην σταματήσετε ποτέ να το ψάχνετε μόνοι σας. Και δεν εννοώ μόνο να παίζετε άλλα κομμάτια.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #157 στις: 10/09/08, 12:24 »
Να ρωτήσω κάτι, επειδή πολλοί έγραψαν ότι η κλασσική παίζεται με τα δάκτυλα ενώ η ακουστική με πένα, οι φολκ τραγουδιστές (που συνοδεύουν το τραγούδι με αρπίσματα αν το λέω σωστά) σε τι κιθάρες παίζουν; Σε ακουστικές δεν παίζουν; Ρωτάω γιατι με ενδιαφέρει αυτό το είδος...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #158 στις: 10/09/08, 16:47 »
Κάθε κιθάρα παίζεται fingerstyle και με πένα αν θες να μάθεις έτσι, απλά πρέπει να στρωθείς τρελά για να βγάλεις καλό και σωστό (και γρήγορο) alternate σε ηλεκτρική με το νύχι (Κώστα σε μισώ ρε!  :-*). Τώρα για τους folk που λες, αν και δεν κατάλαβα ακριβώς ποιούς folk εννοείς, είναι πιθανότατα με (ηλεκτρ-)ακουστικές. Αρπίσματα επίσης γίνονται και με πένα, και με δάχτυλο, και με black & decker (mr. big  ;D) άμα είσαι μερακλής.

Αποσυνδεδεμένος Nicholson

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #159 στις: 10/09/08, 17:26 »
Με έστειλες  ;)
Για να γίνει πιο κατανοητό δείτε αυτό το βιντεάκι όπου πάιζει η Alela Diane
.
Για τέτοιο στυλ παιξίματος εννοώ όταν λέω φόλκ και χωρίς πένα. Εντάξει προφανώς εδώ παίζει σε ηλεκτροακουστική ενώ εγώ ενδιαφέρομαι για ακουστική. Έρχομαι τώρα στις απορίες...

1) Οι ακουστικές δεν είναι καλές για αυτό το στυλ τραγουδιού; Γιατί λένε κάποιοι ότι είναι για να παίζεις με πένα;
2) Ποιές ακουστικές είναι καλύτερες για αυτό; Οι Dreadnought, οι Jumbo κάτι πιό μικρό όπως η EPIPHONE EL-00; Γιατί υπάρχει διαφορά στον ήχο από ότι ξέρω. Έχω μπερδευτεί λίγο...



Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #160 στις: 10/09/08, 17:41 »
Με έστειλες  ;)
Για να γίνει πιο κατανοητό δείτε αυτό το βιντεάκι όπου πάιζει η Alela Diane http://www.youtube.com/watch?v=VSHWY91a7Ig&feature=related.
Για τέτοιο στυλ παιξίματος εννοώ όταν λέω φόλκ και χωρίς πένα. Εντάξει προφανώς εδώ παίζει σε ηλεκτροακουστική ενώ εγώ ενδιαφέρομαι για ακουστική. Έρχομαι τώρα στις απορίες...

1) Οι ακουστικές δεν είναι καλές για αυτό το στυλ τραγουδιού; Γιατί λένε κάποιοι ότι είναι για να παίζεις με πένα;
2) Ποιές ακουστικές είναι καλύτερες για αυτό; Οι Dreadnought, οι Jumbo κάτι πιό μικρό όπως η EPIPHONE EL-00; Γιατί υπάρχει διαφορά στον ήχο από ότι ξέρω. Έχω μπερδευτεί λίγο...





Λοιπόν, πάμε απ'την αρχή. Η ηλεκτρακουστική με την ακουστική έχουν μόνο μια "διαφορά". Η ηλεκτρακουστική έχει και πιεζοηλεκτρικό (συνήθως) σύστημα, έτσι ώστε να μπορεί να συνδεθεί και ν'ακούγεται από ενισχυτή. Ουσιαστικά μια onboard προενίσχυση, αν θες. Καμία άλλη.

Τώρα...

1)Οι ακουστικές/ηλεκτρακουστικές είναι μια χαρά γι'αυτό το στυλάκι, δεν βρίσκω λόγο να μην είναι. Το ότι κάποιοι λένε ότι είναι για να παίζεις μόνο με πένα είναι καθαρά ζήτημα άγνοιας και τίποτα άλλο. Μια χαρά παίζεις και με δάχτυλα και με πένα, είναι το τι βολεύει τον καθένα.

2)Οι dreadnought και οι jumbo είναι απλά ο διαχωρισμός για το σχήμα, ουσιαστικά, των κιθαρών. Το dreadnought σχήμα είναι το πιο σύνηθες σχήμα στις ακουστικές, και είναι ελαφρώς μεγαλύτερο από μια κλασσική, ενώ οι jumbo είναι κάπως μεγαλύτερες (πιο bulky, βασικά), από τις dreadnought, με κύριο χαρακτηριστικό τους τα ελαφρώς δυνατότερα μπάσσα (τονίζω το ελαφρώς). Επίσης λέγεται πως οι Jumbo έχουν κάπως καλύτερο τόνο για strumming (παίξιμο με πένα, το αντίθετο δηλαδή του αρπίσματος).

Για το ποιά είναι καλύτερη, θα σε γελάσω... Γενικώς δεν είμαι και ειδικός με τις ακουστικές, οπότε ίσως κάποιος άλλος βοηθήσει περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος alkatar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #161 στις: 12/09/08, 18:34 »
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της μουσικής και της κιθάρας ;D . Μου φαίνετε λίγο περίεργο την πρώτη φορά που είχα γράψει σε αυτό το φόρουμ δεν ήξερα τιποτα για κιθάρες κρεμόμουν απο τα χείλοι του καθενός για μία παραπάνω πληροφορεία δεν θα μπορόυσα να ξεχωρίσω μια ακουστική απο μια κλασική και τώρα μετα από (μην φανταστείτε) 1 χρόνο και 5 μήνες και κάτι μέρες  :) ξαναγράφω λοιπόν ας πούμε για να καθησυχάσω τους πιο καινούργιους (γιατι και εγώ καινούργιος είμαι  ;D ) λεγοντάς τους ότι είναι φυσιολογικό να δυσκολεύονται να παίξουν γρήγορα, να προλαβαίνουν να διαβάζουν τις νότες χωρίς λάθοι, να πονάνε λίγο ως πολυ τα δάχτυλα τους μετά από ώρα πεξίματος (το παθαίνω ακόμα όταν που και που κλείνω 10ωρα παίζοντας συναιχώς (δεν είναι λίγες οι φορές που μου έχει φύγει η πέτσα συγνώμη αν γίνομαι σιχαμένος ;D στις πιο λεπτές χορδές της κιθάρας μας (B e) προσπαθώντας να βγάλω καποιο solo )) να πιάσουν μπαρέ, να μην μπορούν να παίξουν γρήγορα και ωραία της πιο βασικές συγχορδίες, να δυσκολεύονται επίσεις με αυτήν την σηχαμένη την Fa  >:D και άλλα πολλά. Μπορεί να γίνω βαρετός και πεζός στα αυτιά πολλών από εσάς λέγοντάς σας ότι όλα θα λυθούν με τον καιρό και την εξάσκηση και επίσης ότι αν υπάρχει αγάπη προς το <<αντικείμενο>> αυτό και μεράκι δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε  :D !!!!!!!! Α επίσεις μην ξανακούσω κανέναν να λέει είμαι 17, 18 ,22, 28 , ...... 50 δεν έχει σημασία όπως είπα αν το αγαπάτε θα το καταφέρετε!!!! ;D
Τώρα να πω και εγώ με την σειρά μου την γνώμη μου στο τι είναι καλύτερο (αυτοδίδαχτος,ιδιαίτερα, ωδέιο) έγω καταρχάς να πω ότι ξεκίνησα με δάσκαλο ιδιαίτερα ηλεκτρική κίθάρα στο βίβλίο (ο Θεός να το κάνει) της Fender (μια βλακεία και μίση ξέρω) άλλα είναι μια πολύ καλή αρχή για τους εντελώς αρχάριους, μετά αρχίσαμε Μπερκλεύ ή κάπως έτσι αρκέτα πιο δύσκολο  ::) (θα σας συνιστούσα αν είσται καινούργιοι όταν αγοράζετε κάποιο βιβλίο να μην κοιτάτε τα παρακάτω μαθήματα όπως μου έλεγε και ο δάσκαλος και είχε δίκαιο.Το γιατί θα το μάθετε αν το κάνετε  :o αλλά σας προιδοποιώ μερικές φορές είναι καλύτερα να μην ξέρουμε)  στη συναίχεια πήρα και μια ακουστική Harisson και απο τότε παιζώ και με τις 2 συναίχεια λοιπόν πιστεύω οτι αν είχα ξεκινήσει μόνος ακόμα στο ψάξιμο θα ήμουν  :-\ οπότε δάσκαλος και πάλι δασκαλός, στη συναίχεια λόγο του ότι μετακόμησα δεν είχα πλεόν την δηνατότητα τους τελευτέους 5 μήνες δηλαδή αυτούς του μήνες παίζω κίθαρα αλλά δεν συνέχησα να μελετάω απο εκεί που είχα μήνει μεγάλη μαλ... μου τέλος πάντων με την έναρξη της σχολίκής χρονίας θα πάω στο ωδείο να δούμε τι θα δούμε  ??? Αυτό που δεν ξέρω είναι αν με δέχονται κατευθείαν με ηλεκτρική γιατί εφόσον έκανα με δάσκαλο ιδιαίτερα, που κολάει δεν έχω κάποιο χαρτί, αν μου πούνε έτσι την έβαψα αν είναι να με βάλουν στην πρώτη τάξη και με κλασική κιθάρα να το βράσω το ωδείο.

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟς Ας ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!

Αυτά συγνώμη αν σας κούρασα συγνώμη για τα ορθογραφικά :P
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!! Για οτιδήποτε θα επανέλθω!!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/08, 18:36 από alkatar »

Αποσυνδεδεμένος aggelos_g

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #162 στις: 24/09/08, 19:12 »
Όπως μου έχει πει ο δάσκαλός μου γιατί να κάνεις κλασική κιθάρα αφού θέλεις να μάθεις ηλεκτρική;

Είναι σαν να θέλεις να μάθεις τζουρά, και να πρέπει να κάνεις 3 χρόνια μπουζούκι πρώτα
Είναι σαν να θέλεις να μάθεις ποδόσφαιρο, και να πρέπει να κάνεις 3 χρόνια μπάσκετ πρώτα
Είναι σαν να θέλεις να μάθεις Γαλλικά, και να πρέπει να κάνεις 3 χρόνια Αγγλικά.....

Είναι παράλογο, είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ όργανα (βγάζω έξω την ακουστική). Κλασσική και ηλεκτρική κιθάρα είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ όργανα. Το μόνο κοινό τους είναι η λέξη κιθάρα, το ότι είναι όργανα με τάστα και έχουν το ίδιο κούρδισμα. Άσε που έχουν και πολύ διαφορετική φιλοσοφία παιξίματος


Αποσυνδεδεμένος alkatar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #163 στις: 24/09/08, 22:03 »
Αν και δεν έχω κάνει μαθήματα κλασικής κιθάρας ( για να ξέρω αν σου προσφέρει και ξεχωριστό ), αυτό πιστεύω και εγώ ότι δεν χρειάζεται να κάνεις κλασική αν θες να μάθεις ηλεκτρική  :-\ .Αυτό που ρώτησα και θα παρακαλούσα όποιος ξέρει να μου πει είναι το εξής: αν θέλω να γραφτώ σε ωδείο θα πρέπει ντε και καλά να κάνω κλασική στην αρχή μέχρι να πάρω κάποιο πτυχίο? και στη συνέχεια να επιλέξω ανάμεσα σε ηλεκτρική και ακουστική? ξαναλέω ότι έκανα ιδιαίτερα μαθήματα ηλεκτρικής με έναν δάσκαλο για ένα χρόνο και τώρα λόγο μετακόμισης δεν μπορώ να συνεχίσω με τον ίδιο και στην περιοχή που είμαι δεν ξέρω κανέναν άλλο δάσκαλο κιθάρας αλλά έχει ωδείο  :P

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #164 στις: 24/09/08, 22:37 »
Απο'τι ξερω μπορεις να πας κατευθειαν ηλεκτρικη (αν υπαρχει δασκαλος). Ετσι τουλαχιστον εκανα εγω στο ωδειο που παω. Δεν χρειαζεται να ξερεις τιποτα. Πας  με τη θεληση σου και την κιθαρα σου!
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Ibanez:D

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #165 στις: 18/03/09, 22:28 »
egw arxisa klassikh twra kanw hlektrikh , htan ligo duskolo sthn arxh alla to paleuw , bohthaei sto kourdisma omws h klassikh kai sthn eksaskhsh tou autiou

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #166 στις: 03/04/09, 13:22 »
Με νοτες φιλε,κακως συνηθιζετε με τις ταμπλατουρες οι πιο νεοι.Θα το καταλαβετε αργοτερα οτι ειναι λαθος.

ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΠΕΡΑ???? ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΙΘΑΑΑΡΑΑΑΑ!!!!!  ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΗ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!! Κ ΟΧΙ ΣΕ ΝΟΤΕΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑΝΟ!!!  Η ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΝΟΤΕΣ!!! Κ Η ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΚΑΘΕ ΝΟΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 12 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΟΡΔΕΣ Η ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΟΡΔΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΝΟΤΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΚΤΑΒΑ!!! ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???  Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ???

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #167 στις: 03/04/09, 14:02 »
Θεωρητικα μιλωντας, το σωστο ειναι με πενταγραμμο φιλε zampination, η ταμπλατουρα δεν εχει χρονους.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #168 στις: 03/04/09, 14:40 »
Με νοτες φιλε,κακως συνηθιζετε με τις ταμπλατουρες οι πιο νεοι.Θα το καταλαβετε αργοτερα οτι ειναι λαθος.

ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΑΚΟΥΝΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΠΕΡΑ???? ΧΩΡΙΣ ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΚΙΘΑΑΑΡΑΑΑΑ!!!!!  ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΗ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!! Κ ΟΧΙ ΣΕ ΝΟΤΕΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑΝΟ!!!  Η ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΟΝΟ ΝΟΤΕΣ!!! Κ Η ΚΙΘΑΡΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΚΑΘΕ ΝΟΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 12 ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΟΡΔΕΣ Η ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΟΡΔΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΝΟΤΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΚΤΑΒΑ!!! ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???  Η ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΔΩ ΠΕΡΑ???
Οχι ρε φιλε....Οχι και αδυνατο να παιξεις χωρις ταμπλατουρα...
Οχι και λαθος η παρτιτουρα στην κιθαρα, μην τα φερνουμε ολα τουμπα....
Η "αληθεια" ειναι καπου στη μεση κατα την αποψη μου,δηλαδη χρειαζεσαι τις νοτες και την παρτιτουρα και μπορεις να παιξεις με αυτες ενα κομματι χωρις να το εχεις καν ακουσει, αλλα και η ταμπλατουρα ειναι πολυ πιο ευαναγνωστη και πρακτικη...

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #169 στις: 03/04/09, 16:33 »
Συμφωνώ, δεν είναι και τόσο δύσκολο να παίξεις χωρίς ταμπλατούρα.Είναι θέμα συνήθειας.

Zampination, ο όρος οκτάβα απ όσο ξέρω, δε χρησιμοποιείται στην κιθάρα.Σωστό το ότι μια νότα βρίσκεται και σε άλλη χορδή, αυτό όμως δηλώνεται  με τον αριθμό της  χορδής  σε κύκλο( τουλάχιστον σε κομμάτια κλασικής κιθάρας)

Στα πρώτα βήματα να χρησιμοποιείς ταμπλατούρα, αν δυσκολεύεσαι τόσο , έπειτα όμως καλύτερο θα είναι να διαβάζεις παρτιτούρα.

Γιατί να διαλέγουμε πάντα το εύκολο και όχι το δύσκολο?( το οποίο μάλιστα μετά θα γίνει εύκολο  :))
 
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος alex2005

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #170 στις: 17/05/09, 02:19 »
Γεια σας, ειμαι καινουριος στο forum, αλλα και αρχαριος στη κιθαρα, εχω κατεβασει μονο πολλα βιντεο tutorial μονο, και δεν ξερω τι κιθαρα να αγορασω, θελω να μαθω ηλεκτρικη κιθαρα, και δεν ξερω τι μαρκα να ειναι, μοντελο, τι χαρακτηριστικα να εχει, και μαλλον να ειναι pack, να τα εχει ολα μαζεμενα να μην ψαχονμαι μετα... απο τιμη, μαλλον μεχρι 300ευρω, καπου εκει, να μην ειναι και τελειος χαλια :p, και δεν ξερω και απο που να την αγορασω, on-line ή απο κανονικο μαγαζι...

Περιμενω τις προτιμησεις σας, ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #171 στις: 18/05/09, 21:13 »
http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=guitar+packs&pg=5&oa=pra
δες εδώ σε όποια τιμη θέλεις και όποια κιθάρα σ αρέσει περισσότερο εμφανισιακά...
σε αυτές τις τιμές η ποιοτικές διαφορές είναι λίγες....
αλλά μπορείς να πας και σε μαγαζιά να δοκιμάσεις μερικές για να έχεις μια γεύση!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #172 στις: 26/05/09, 17:45 »
Εχω βιβλίο στα αγγλικά, που σε βοηθάει να διαβάσεις νότες από το πεντάγραμμο. ΠΜ όποιος το θέλει.

Αποσυνδεδεμένος bebis19

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #173 στις: 24/07/09, 19:06 »
καλησπερα παιδεσ τωρα πιανω κιθαρα στα χερια μου και θα ηθελα να ροτησω το εξησ. οταν κουρδιζεισ με ηλεκτρονικο κουρδιστιρι  πωσ κανεισ την διαδικασια? θελω να πω οτι κουρδιζεισ καθε χορδη με βαση τι νοτα ειναι στην κιθαρα ανοιχτή? επισισ το κουρδιστιρη εχει κατι απο 430-450 hz? τι ειναι αυτο το πειραζω? και επιπλεον επιλεγεισ κατι που λεγεται  key και εχει f, bd, ed, c. πιο να επιλεξω?

Αποσυνδεδεμένος buccaneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey ant! Ant!
    • Προφίλ
Απ: Πρωτα βηματα στην κιθαρα.
« Απάντηση #174 στις: 25/11/09, 21:04 »
Γεια παιδιά, μετά από αρκετό διάβασμα στο σάιτ (σας και πλέον ΜΑΣ από δω κι εμπρός :):) ρωτάω το εξής περιεκτικό:

1)Θέλω να μάθω να μάθω να παίζω κιθάρα (πρώτα ροκ ξένο, μετά ελληνικά ελαφρολαϊκά-έντεχνα, μετά ροκ ελληνικό, μετά μέταλ με ηλεκτρική)
2) Είμαι 32 ετών, η σχέση μου με τη μουσική είναι πολύ καλή, το αυτί μου είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό (νότες, μελωδίες, διαχωρισμός), η αίσθησή μου της μουσικής είναι πολύ καλή.
3) Ο χαρακτήρας μου είναι ο εξής: αν ήμουν παιδάκι θα ξεκίναγα όπως λέτε με κλασσική με δάσκαλο, να σκιστώ στη θεωρία κι ας παιδευόμουνα χρόνια, ώστε να μάθω τα πράγματα ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ, να νιώθω τι παίζω. Έτσι κάνω σε όλα τα πράγματα. Και μετά θα διάλεγα ανάλογα με την ευχαρίστησή μου αν θα το πήγαινα στο πιο ελαφρύ, δηλαδή να ΠΑΙΖΟΤΡΑΓΟΥΔΑΩ για την ευχαρίστησή μου ή την παρέα, χωρίς να με νοιάζουν οι έπαινοι κι οι συναυλίες.
4) Η επαφή μου με την μουσική θεωρία είναι μικρή (υπάρχει), αλλά με τραβάει και γενικά τα παίρνω εύκολα.

Σκέφτομαι λοιπόν έτσι όπως είμαι τώρα, να πάρω ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ, να ξεκινήσω με ΔΑΣΚΑΛΟ και βλέπουμε. Θα μου μάθει και λίγη θεωρία και σωστή τεχνική, έτσι δεν είναι? Πώς σας φαίνεται η κατάσταση?? ???

Πάνος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 22:24
από kiwi
4 Απαντήσεις
3951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 20:52
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
3 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:43
από sofitia
5 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 15:41
από drosatos
2 Απαντήσεις
3368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 20:11
από zepfan
8 Απαντήσεις
6071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 12:23
από Vaiking
2 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/13, 15:45
από kyriakos_t
12 Απαντήσεις
5159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/14, 13:54
από The Rocker
11 Απαντήσεις
6459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/17, 08:21
από mouz
2 Απαντήσεις
5830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/19, 15:52
από saspect