Αποστολέας Θέμα: fender για μέταλ  (Αναγνώστηκε 14466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #25 στις: 22/04/09, 19:14 »
Παράθεση
Αυτός πρέπει να έχει μείνει ποοοολύ καιρό εκει μέσα!!


Χα,χα,χα....ναι...ασε που υποψιαζομαι οτι ειναι ντραμερ και οχι κιθαριστας.... :D


ούτε ντράμμερ ειναι......χταπόδι ειναι..... ;D ;)

(σόρρυ για το οφφ τοπικ)

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #26 στις: 22/04/09, 20:05 »
Με τις καταλληλες τροποποιησεις μπορεις και να παιξεις metal.

Αν ειναι ομως να παρεις μια κιθαρα και αρχιζεις να την ''πειραζεις'' για να την κανεις κατι αλλο, ξεκινας λαθος (εκτος αν το κανεις για σπορ...).

Παρε κατι που ειναι εξ΄αρχης σχεδιασμενο και μελετημενο για το ειδος που θες, γιατι δεν παιζουν ρολο μονο οι μαγνητες αλλα ολα τα specs.





Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #27 στις: 22/04/09, 20:46 »
Ο μόνος περιορισμός της strat για metal είναι τα 21 τάστα (κάποιες φορές 22) που δε θα σου επιτρέψουν να παίξεις ΚΑΠΟΙΑ metal σόλο... Κατά τα άλλα... Όλα γίνονται...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #28 στις: 22/04/09, 21:09 »
ρε παιδια για να σοβαρολογούμε τώρα και να μην λέμε ότι να ναι.....μιλάμε για μια strat των 500 ευρώ......για να παίξει thrash θα πρεπει να βάλει μαγνήτες και να δαπανήσει ενα όχι και τόσο μικρο ποσο (συγκριτικά με την αξία της κιθάρας)....επίσης πρέπει να έχει και κατάλληλο εξοπλισμο...γιατι αν έχεις όπως αναφερθηκε fender ενισχυτή δεν μπορεις να παιξει οχι μονο thrash αλλα ούτε και heavy....το distortion δεν κανει για μέταλ....αν τελικά επιλέξει να μην βάλει μανητες αλλα να πάρει μια πεταλιέρα......για να πάρει μια καλή πεταλίερα που να μην ακούγεται σαν δέκα τριζονια ενα ζεστο αυγουστιατικο μεσημέρι (με λίγα λόγια ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ) πρέπει πάλι να δαπανήσει αρκετά λεφτά συγκριτικά με την αξια της κιθάρας....τα βιντεάκι των obituary που ποσταρε καποιος....ειναι δυνατον να συγκρινουμε τον εξοπλισμο και την καραμονταρισμένη κιθαρα του κιθαριστα των obituary με την παρούσα κατασταση....? οκ....κι εγω έχω δει τον mackintosh των lost να παιζει εδω στην θεσσαλονικη σε συναυλια με μια custom μαυρη strat με εναν διπλο μαγνητη duncan (δεν θυμαμαι ποιον...)...τι σημαινει αυτό? οτι με οποιαδήποτε στρατ και με οποιοδήποτε εξοπλισμο μπορεις να παιξεις thrash...? εδω καλα καλα μεταλοκιθάρες και δεν σου βγάζουν τον ήχο που θες θα στον βγάλει η strat?

ειμαι κάτοχος μιας αμερικάνας strat με τους εργοστασιακους μονους πάνω και ενός traynor ycv 40 (ο οποιος με ικανοποιει 100% απο τις δυνατότητες του....μιλάμε για φουλ distortion και πολύ καλά καθαρά....)..οταν παιζω με την esp στον traynor σπέρνει χάος και πανικό απο distortion...όταν βάλω την fender....οκ....καλο distortion....γερο....καμια σχέση με fender ήχο.....αλλα και πάλι δεν ειναι για βαριά πράματα.....
συνεπώς ότι λέω το λέω έχοντας προσωπική εμπειρία....

επίσης όπως προαναφέρθηκε....δεν ειναι λογική το να πάρεις μια κιθάρα έξω απο τα ακούσματα σου και να θες να την προσαρμόσεις σε αυτά...θα κανεις μια τρύπα στο νερο.....εκτος αν το κανεις για το τζερτζελε και τον χαβαλε...

αν θελετε να συνεχίσετε να πιστεύετε πως μια οποιαδήποτε strat θα μπορεσει να παιξει testament και να χαίρεσαι το distortion που βγάζεις...οκ.........

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #29 στις: 22/04/09, 21:17 »
http://www.youtube.com/watch?v=2Oo8yvgg8lU

 :D :D :D :D

εγώ γιατί αρχικά νόμιζα πως ήταν κοπέλα??

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #30 στις: 22/04/09, 21:25 »
http://www.youtube.com/watch?v=2Oo8yvgg8lU

 :D :D :D :D

εγώ γιατί αρχικά νόμιζα πως ήταν κοπέλα??

και εγώ την πάτησα ;D,αυτό το πράσινο που φοράει φούστα είναι?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #31 στις: 22/04/09, 21:38 »
μάλλον μαγιό! :P

πάντως το παιδί είναι respect στα ντραμς....!!

και στην κιθάρα δν το βγαλε άσχημα! ;)

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #32 στις: 22/04/09, 21:53 »
ρε παιδια για να σοβαρολογούμε τώρα και να μην λέμε ότι να ναι.....μιλάμε για μια strat των 500 ευρώ......για να παίξει thrash θα πρεπει να βάλει μαγνήτες και να δαπανήσει ενα όχι και τόσο μικρο ποσο (συγκριτικά με την αξία της κιθάρας)....επίσης πρέπει να έχει και κατάλληλο εξοπλισμο...γιατι αν έχεις όπως αναφερθηκε fender ενισχυτή δεν μπορεις να παιξει οχι μονο thrash αλλα ούτε και heavy....το distortion δεν κανει για μέταλ....αν τελικά επιλέξει να μην βάλει μανητες αλλα να πάρει μια πεταλιέρα......για να πάρει μια καλή πεταλίερα που να μην ακούγεται σαν δέκα τριζονια ενα ζεστο αυγουστιατικο μεσημέρι (με λίγα λόγια ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ) πρέπει πάλι να δαπανήσει αρκετά λεφτά συγκριτικά με την αξια της κιθάρας....τα βιντεάκι των obituary που ποσταρε καποιος....ειναι δυνατον να συγκρινουμε τον εξοπλισμο και την καραμονταρισμένη κιθαρα του κιθαριστα των obituary με την παρούσα κατασταση....? οκ....κι εγω έχω δει τον mackintosh των lost να παιζει εδω στην θεσσαλονικη σε συναυλια με μια custom μαυρη strat με εναν διπλο μαγνητη duncan (δεν θυμαμαι ποιον...)...τι σημαινει αυτό? οτι με οποιαδήποτε στρατ και με οποιοδήποτε εξοπλισμο μπορεις να παιξεις thrash...? εδω καλα καλα μεταλοκιθάρες και δεν σου βγάζουν τον ήχο που θες θα στον βγάλει η strat?

ειμαι κάτοχος μιας αμερικάνας strat με τους εργοστασιακους μονους πάνω και ενός traynor ycv 40 (ο οποιος με ικανοποιει 100% απο τις δυνατότητες του....μιλάμε για φουλ distortion και πολύ καλά καθαρά....)..οταν παιζω με την esp στον traynor σπέρνει χάος και πανικό απο distortion...όταν βάλω την fender....οκ....καλο distortion....γερο....καμια σχέση με fender ήχο.....αλλα και πάλι δεν ειναι για βαριά πράματα.....
συνεπώς ότι λέω το λέω έχοντας προσωπική εμπειρία....

επίσης όπως προαναφέρθηκε....δεν ειναι λογική το να πάρεις μια κιθάρα έξω απο τα ακούσματα σου και να θες να την προσαρμόσεις σε αυτά...θα κανεις μια τρύπα στο νερο.....εκτος αν το κανεις για το τζερτζελε και τον χαβαλε...

αν θελετε να συνεχίσετε να πιστεύετε πως μια οποιαδήποτε strat θα μπορεσει να παιξει testament και να χαίρεσαι το distortion που βγάζεις...οκ.........
νομίζω με κατατόπισες! μπορούσες να το πεις και απο την αρχή! ευχαριστω παιδιά με καλύψατε!

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #33 στις: 22/04/09, 21:56 »
και τα ποστ για τους διάσημους που παίζουν με fender πήγαιναν σε αυτούς που έλεγαν απόλυτα πως δεν γίνεται ή αν γίνεται ρίχνουν παντόφλες!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #34 στις: 22/04/09, 22:11 »
και τα ποστ για τους διάσημους που παίζουν με fender πήγαιναν σε αυτούς που έλεγαν απόλυτα πως δεν γίνεται ή αν γίνεται ρίχνουν παντόφλες!
Όλα γίνονται.. Ο master of puppets μίλησε για τον ήχο που παράγει η Fender του με τους εργοστασιακούς μονούς.. Σαφώς και θα ακούγεται σαν... Fender.. Γι' αυτό την αγοράζεις κιόλας.. Εγώ όταν αγόρασα την Fender μου είχα τυχαία δίπλα μου μια Jem ενός φίλου.. Κούμπωσα πρώτα την Fender, μετά την Jem και μετά πάλι την Fender και ομολογώ ότι έχασα το 60% του όγκου του ήχου μου.. Μετά από αρκετό καιρό άλλαξα και τους 3 μαγνήτες της με διπλούς σε μέγεθος μονού και πραγματικά η Fender μου απογειώθηκε.. Βέβαια, την συγκεκριμένη κιθάρα την είχα αγοράσει αποκλειστικά για bluez αλλά όπως αποδείχθηκε δεν έκανα για τέτοια πράγματα :D και την έκανα καθαρή μεταλοκιθάρα..

Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα για να αποδειχθεί ότι την περισσότερη δουλειά σε ένα ήχο την κάνουν ο ενισχυτής και οι μαγνήτες.. Το παράδειγμα που μου αρέσει να χρησιμοποιώ είναι ο John 5 ο οποίος σπέρνει τον πανικό με μια tele.. Βέβαια αν κάποιος πάρει την tele του πατέρα του ή του θείου του και προσπαθήσει να ακουστεί κάπως έτσι θα απογοητευτεί.. Ας βάλει όμως κάποιος τους Χ2Ν πάνω σε μια Fender (αφού αλλάξει βέβαια και τα ποτενσιόμετρα σε 500άρια) και αν δεν μπορέσει να παίξει και τότε high-gain music τότε θα φταίει σαφώς ο ενισχυτής του..

Το κόστος για ένα πακετάκι 3 μαγνητών θαρρώ πως δεν είναι απαγορευτικό (ειδικά από Αμερική, αν ξέρεις βέβαια τα κόλπα να σου στέλνουν DiMarzio από Η.Π.Α. ;D).. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι στο πορτοφόλι του καθενός για να ξέρω τι έξοδα μπορεί να σηκώσει, αλλά από το να αγοράσεις άλλη κιθάρα επειδή δεν σε ικανοποιεί το gain χίλιες φορές να αλλάξεις μαγνήτες..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #35 στις: 22/04/09, 23:19 »
Θα είχε φάση ένα blind A/B test για τους φίλους που υποστηρίζουν ότι η fender δεν μπορεί να βγάλει metal με τους κατάλληλους μαγνήτες... 8)

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #36 στις: 22/04/09, 23:26 »
Θα είχε φάση ένα blind A/B test για τους φίλους που υποστηρίζουν ότι η fender δεν μπορεί να βγάλει metal με τους κατάλληλους μαγνήτες... 8)


1) αν το λες για μενα μαλλον δεν ξερεις καλή αναγνωση....

2) και μόνο απο την ταστιέρα θα κάνει μπαμ ποια ειναι η strat και ποια η εκάστοτε μεταλλοκιθάρα....οποτε οι προκατελλειμένοι την έχουν βολέψει....

3) και στον σκύλο μου αν βάλω τους καταλληλους μαγνητες και τον συνδέσω με καταλληλο εξοπλισμο μπορει να παιξει οχι μονο σκυλάδικα....αλλα και death metal....

4) εχεις καποια προσωπικη εμπειρια με strat και metal? δλδ παιζεις με strat η έχεις δοκιμάσει παιζοντας το peace sells ...? αν ναι δεν θα ήτανε κακο να μας πεις που στηριζεις αυτή την άποψη...γιατι αν στηρίζετε απλα σε βιντεάκια και....maiden....τότε μιλάμε στον αέρα.....

edit: gers sorry για το ύφος..τώρα πρόσεξα ότι βγήκε κάπως....:P μετά απο κάποιες ώρες λύνοντας ασκήσεις μπούχτησα...no offense παντως...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/09, 23:30 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #37 στις: 22/04/09, 23:59 »
1) Να σου πω την αλήθεια, δε διάβασα όλα τα post, οπότε δεν ξέρω αν πάει ΚΑΙ σε σένα.. Αν πιστεύεις πως μια strat με κατάλληλους μαγνήτες δε βγάζει metal, ναι, πάει και σε σένα...

2) Εννοώ ακουστικό blind test...

3) Οπότε συμφωνείς ότι μια strat με κατάλλλους μαγνήτες και εξοπλισμό βγάζει metal.. Άρα δε διαφωνούμε πουθενά... Δεν κατάλαβα όμως ακριβώς αυτήν την τοποθέτηση... Ποια κιθάρα δε χρειάζεται κατάλληλους μαγνήτες και εξοπλισμό ώστε να βγάλει βαρύ distorion? Μήπως μια horizon με p-90s και έναν twin reverb θα σε βγάλει για metal?

4) Έχω μεξικάνα strat με έναν SD Jeff Beck στη bridge θέση.. Και ειδικά παλιότερα, έπαιζα μόνο metal... Το μόνο πρόβλημα που είχα/έχω είναι τα 21 τάστα.. Σχετικά με τον ήχο, δεν έχω κανένα πρόβλημα από την κιθάρα για metal παιξίματα... Αν θες σου στέλνω και μια ηχογράφηση-cover στο laid to rest των lamb of god που παίζω με τη strat...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #38 στις: 23/04/09, 00:03 »
1) ειπα πως με πολλές μοντιφιες ναι...θα παίξει...

2) αχα....ψήνομαι...

3) δεν είπα ότι διαφωνω στο θεμα των μαγνητων.....θελει και άλλο εξοπλισμο όμως απο πίσω για να μπορεσει να ειναι ικανοποιητική...

4) δεν χρειάζεται να μου στείλεις....δεν σε αμφισβητω αφού λες πως εχεις στην κατοχη σου και έπαιζες κιόλας metal...τις αερολογίες αμφισβητώ....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #39 στις: 23/04/09, 00:20 »
1) Ποιες μοντιφιές δηλαδή? 1 μοντίφα όλη κι όλη (3 αν θες)... Αλλαγή μαγνητών!!

3) ...όπως και κάθε άλλη κιθάρα στον πλανήτη!

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #40 στις: 26/04/09, 18:15 »
παλίκαρε με fender τέτοιους ήχους δεν βγάζεις με την καμία
α) γιατί οι μαγνήτες έιναι μονοπενιακοί και όσο να είναι δεν μπορούν να τραβήξουν τόσο "γκάζι" όσο οι διπλοπενιακοί
β) γιατί οι fender κιθάρες στον ήχο τους έχουν ένα γρέζι που τις κάνει χαρακτηριστικές, σε μία fender το δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πως ότι και να κάνεις πάντα ο ήχος είναι fender είτε με τον χειρότερο είτε με τον καλύτερο εξοπλισμό που μπορεί να βρει κανείς στην αγορά. γενικότερα για κάτι τέτοιο.

για μαγνήτες θα πρότινα κάτι σε EMG - 81 ή 85 οι οποίοι είναι humbuckers  ή Di Margio Super distortion ή ακόμα καλύτερα η seymour dankan είχε βγάλει κάποτε ένα μοντέλο humbucker το οποίο έμπενε σε θέση single coil αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω το μοντέλο. τους έχω ακούσει και βγάζουν αρκετό "γκάζι".  για να παίξεις old thrash γενικά χρειάζεσε δύο πράγματα... ή μία κιθάρα που να είναι ρεμάλι :-ρ ή μαγνήτες που να είναι για γκάζι (καλύτερα active).

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #41 στις: 27/04/09, 23:17 »
Φίλε mohok...

α) Το παληκάρι ρωτάει αν αξίζει η αλλαγή μαγνητών, άρα δε στέκει σαν επιχείρημα ότι οι μαγνήτες της fender είναι (συνήθως, ε?) μονοπηνιακοί..

β) Το γρέζι αυτό πού οφείλεται?
Στους μαγνήτες? Όχι γιατί με αλλαγή μαγνητών παραμένει κατά τη γνώμη σας...(ο πληθυντικός γιατί απευθύνομαι σε όλους όσους έχουν την ίδια άποψη)...
Άρα πού? Στο τρέμολο? Τα κλειδιά? Το nut? Μπα... Στα ηλεκτρικά? Ούτε... Εξάλλου αλλάζουν εύκολα κι αυτά...

Η πιο προφανής και λογική απάντηση είναι... τα ξύλα!! Ως γνωστών, η πλειοψηφία των fender κιθαρών είναι φτιαγμένες από alder... Ως απόρροια από τα λεγόμενά σας: Το alder δεν κάνει για μέταλ...


Για να δούμε κάποιες κιθάρες λοιπόν που ΔΕΝ κάνουν για μέταλ...








Χμμμ... Μήπως φταίει το bolt-on? Κατα συνέπεια, και οι παρακάτω δεεεεν...





Παρεμπιπτόντως, οι 3 τελευταίες είναι και με alder σώμα, άρα καταρρίπτεται και η περίπτωση του ''συνδυασμού''...

« Τελευταία τροποποίηση: 27/04/09, 23:55 από gers »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #42 στις: 27/04/09, 23:45 »
H eclipse δεν ειναι bolt on....ακυρο....αλλα το είδα και έπρεπε να το τονίσω...για τις άλλες δεν θυμαμαι....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #43 στις: 28/04/09, 01:03 »
Θα συμφωνησω απολυτα με το φιλο gers.
Εχοντας παιξει με μια fender στην οποια ειχε γινει αλλαγη μαγνητων ειμαι και γω αυτης της αποψης.
Και φυσικα χρειαζεται και ο καταλληλος ενισχυτης. Μια φορα εβαλα την Esp μου σε εναν Fender De Ville (καταπληκτικο εργαλειο by the way) και οχι για μεταλ ουτε για rock δεν εκανε...


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #44 στις: 09/05/09, 09:30 »
Παιδες εγω ειχα μια φεντερ στρατο μεξικανα, και με καποια χρηματα εξτρα περασα νεκ εναν sd hotrails k bridge εναν sd custom custom και οχι μεταλ επαιζε αλλα βαρουσες πεμπτη και πηγαινε  στο περιπτερο για τσιγαρα.
Το παραδοξο ηταν οτι η κιθαρα ηταν σκαμενη για hum, ενω απο το εργοστασιο φορουσε  μονοπηνιακο...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Fender για μέταλ
« Απάντηση #45 στις: 09/05/09, 09:47 »
3 διπλοί σε strat και παίζεις τα πάντα.... κι άμα σπλιτάρουν κιόλας....

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #46 στις: 10/05/09, 22:48 »
Και ενας διπλος μια χαρα ειναι. Ετσι για να εισαι και versatile τυπος
χαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: fender για μέταλ
« Απάντηση #47 στις: 16/05/09, 21:31 »
...αν υπάρχει καμία πρόταση για αλλαγή μαγνητων (έχω δει κάτι διπλούς σε μέγεθος μονού) ή αν και δεν αξίζει η συγκεκριμένη αλλαγή. παίζει old thrash. ευχαριστώ προκαταβολικά


off topic/Παρακολουθω το συγκεκριμενο thread απο τη στιγμη που ξεκινησε και μερικες απαντησεις μου προκαλεσαν εκπληξη.

Μηπως ειναι λιγα τα metal albums που εχουν αφησει ιστορια και τα οποια εχουν γραφτει με στρατ μονταρισμενες...; λεμε τωρα... ::)/οff topic

Αξιζει και παρααξιζει φιλε tatanka η αλλαγη μαγνητων εστω και σε μια κιθαρα 500 ε αν γουσταρεις να παιξεις ενα ειδος μουσικης που δεν εξυπηρετειται απο το παρον ηχητικο αποτελεσμα.

Τσεκαρε και ενα πιθανο συνδιασμο/σετακι s.dunkan (υπαρχουν και πιο γκαζομενα φυσικα βλ hot rails στη γεφυρα οπως ειπαν καποιοι)->http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssjbsdbrsl59_wh_set.htm

 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/09, 22:41 από Snowy »
on blackened wings i fly...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
141 Απαντήσεις
66340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/06, 12:11
από Neuron
4 Απαντήσεις
3066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 12:33
από hammer
9 Απαντήσεις
4964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 02:56
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
7002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 11:53
από hot_sauce (φλουτσ)
42 Απαντήσεις
17317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
10 Απαντήσεις
3991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 14:26
από JP.M
3 Απαντήσεις
3496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/12, 14:09
από freemind
5 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura
12 Απαντήσεις
2040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/22, 21:57
από UnderGround