Αποστολέας Θέμα: Γνώμη για την LAG T70D.  (Αναγνώστηκε 6983 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stef30

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Γνώμη για την LAG T70D.
« στις: 05/01/17, 23:26 »
Καλησπέρα παιδιά. Μετα απο 2 χρονια ενασχολησης μου με την κλασικη κιθαρα , νομιζω ηρθε η ωρα  να παρω την πρωτη μου ακουστικη. Δυστυχως το μπατζετ που διαθετω ειναι περιορισμενο , μπορω να διαθεσω εως 200 ευρω. Στα μαγαζια της Θεσσαλονικης που εκανα μια βολτα δεν εμεινα πολυ ικανοποιημενος, μιας και η ποικιλια τους στα χρηματα που κινουμαι ηταν μικρη. Με τα πολλα κατεληξα στην LAG T70D και ειναι απο τις λιγες κιθαρες σε αυτο το ευρος τιμων που εχουν μασιφ καπακι. Οι γνωσεις μου ομως για τις ακουστικες κιθαρες ειναι πολυ περιορισμενες , ακομα και στο παιξιμο δεν καταλαβα μεγαλη διαφορα αναμεσα στα οργανα που δοκιμασα. Για αυτο ακομα αμφιταλαντευομαι στο αν θα προχωρησω στην εν λογω αγορα. Οποιος εχει στη κατοχη του αυτη τη κιθαρα ή ξερει εστω κατι για αυτην , θα του ημουν ευγνωμων αν μοιραζοταν την εμπειρια του. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για την LAG T70D.
« Απάντηση #1 στις: 06/01/17, 00:17 »
Δεν εχω δοκιμασει τη συγκεκριμενη κιθαρα οποτε δεν μπορω να διαμορφωσω αποψη αλλα απο θεμα αισθητικης ειναι πολυ ομορφη και απο θεμα ξυλων σε αυτη τη τιμη δεν ειναι και ασχημη.Μια αλλη που θα μπορουσες να κοιταξεις σε αυτο το budget ειναι η Ibanez  TCY8E ειναι πολυ αξιοπρεπης κιθαρα για τα λεφτα της παντως,ειδικα αν συνδεθει με ενισχυτη.Παρεπιπτοντως πιστευω μια ηλεκτροακουστικη θα την απολαυσεις περισσοτερο απο μια ακουστικη,απλα εχε το στην ακρη του μυαλου σου,γιατι σου δεινει μεγαλυτερες προοπτικες.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/17, 00:19 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος stef30

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για την LAG T70D.
« Απάντηση #2 στις: 06/01/17, 00:26 »
Κατ'αρχάς σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οσον αφορα τωρα την Ibanez, επειδη δεν το βλεπω στο κοντινο μελλον να χρειαστει να την συνδεσω σε ενισχυτη ( για live ή οτιδηποτε) , θα προτιμουσα να διαθεσω ολο το ποσο  στην κιθαρα αυτην καθ'αυτην . 

Αποσυνδεδεμένος ScallopedFist

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για την LAG T70D.
« Απάντηση #3 στις: 06/01/17, 11:57 »
Κατ'αρχάς σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Οσον αφορα τωρα την Ibanez, επειδη δεν το βλεπω στο κοντινο μελλον να χρειαστει να την συνδεσω σε ενισχυτη ( για live ή οτιδηποτε) , θα προτιμουσα να διαθεσω ολο το ποσο  στην κιθαρα αυτην καθ'αυτην .


Δεν προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη ουτε ειμαι και κανας κολημενος,απλα προσπαθω να βοηθησω.Απλα μονο στην ιδεα οτι μπορεις να πειραξεις τον ηχο,να τον κανεις να εχει πχ.λιγο παραπανω μπασο,η λιγο παραπανω treble,μια ηλεκτροακουστικη σου δεινει ακομα και τη δυνατοτητα να παιξεις ηχους ροκ,με εναν καλο ενισχυτη ακομα και μεταλ με λιγο distortion.Μιλωντας τελειως φιλικα σου παραθετω ενα βιντεο,προχωρησε το στο 19:30,εχε υποψη σου οτι αυτη η κιθαρα που παιζει ο τυπακος ειναι ηλεκτροακουστικη και οχι ηλεκτρικη.Ελπιζω να σε πορωσα ομως αν θες να περιοριστεις μονο σε εναν σταθερο ακουστικο ηχο και να μην παιζεις τιποτα αλλο.Τοτε ενταξει κανω πισω,τα λογια μου ειναι τελειως φιλικα και με σκοπο να βοηθησω εναν φιλο.Απλα πιστευω στο μελλον καθως θα προοδευεις στη κιθαρα θα εχεις περισσοτερες απαιτησεις απο αυτην και οταν δεν θα σου αρεσει κατι θα μπορεις να το πειραζεις απο τον ενισχυτη.

« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/17, 11:59 από ScallopedFist »

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για την LAG T70D.
« Απάντηση #4 στις: 06/01/17, 14:12 »
Καλησπέρα παιδιά. Μετα απο 2 χρονια ενασχολησης μου με την κλασικη κιθαρα , νομιζω ηρθε η ωρα  να παρω την πρωτη μου ακουστικη. Δυστυχως το μπατζετ που διαθετω ειναι περιορισμενο , μπορω να διαθεσω εως 200 ευρω. Στα μαγαζια της Θεσσαλονικης που εκανα μια βολτα δεν εμεινα πολυ ικανοποιημενος, μιας και η ποικιλια τους στα χρηματα που κινουμαι ηταν μικρη. Με τα πολλα κατεληξα στην LAG T70D και ειναι απο τις λιγες κιθαρες σε αυτο το ευρος τιμων που εχουν μασιφ καπακι. Οι γνωσεις μου ομως για τις ακουστικες κιθαρες ειναι πολυ περιορισμενες , ακομα και στο παιξιμο δεν καταλαβα μεγαλη διαφορα αναμεσα στα οργανα που δοκιμασα. Για αυτο ακομα αμφιταλαντευομαι στο αν θα προχωρησω στην εν λογω αγορα. Οποιος εχει στη κατοχη του αυτη τη κιθαρα ή ξερει εστω κατι για αυτην , θα του ημουν ευγνωμων αν μοιραζοταν την εμπειρια του. Ευχαριστω εκ των προτερων.


νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές,
Οι LAG είναι ευκολόπαιχτες κιθάρες και solid καπάκι στα 200 ευρώ δεν βρίσκεις εύκολα
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για την LAG T70D.
« Απάντηση #5 στις: 06/01/17, 15:05 »
Bρίσκω πολύ σωστά τα κριτήριά σου σχετικά με το καπάκι από συμπαγές ξύλο, αλλά και την προτίμηση για ακουστική και όχι ηλεκτροακουστική κιθάρα εφόσον δεν σκοπεύεις να τη συνδέσεις σε ενισχυτή.

Όσον αφορά συγκεκριμένες προτάσεις, η Lag είναι μια πολύ καλή επιλογή. Άλλες κιθάρες που θα είχα να προτείνω είναι οι εξής:

Recording King RDH-05. Μια εξαιρετική κιθάρα για την τιμή της. Η Recording King είναι μια σχετικά άγνωστη μάρκα που προσφέρει πολύ ποιοτικά όργανα σε χαμηλές τιμές. Ως προς το συγκεκριμένο μοντέλο, αμφιβάλλω αν υπάρχει κάτι ανάλογης ποιότητας σε αυτή την τιμή.

Epiphone AJ220S. Φτηνή, αλλά πολύ αξιόλογη κιθάρα. Σίγουρα από τις κιθάρες που πρέπει να έχεις υπόψη σου.

Cort Earth 70. Άλλη μια μάρκα που προσφέρει πολύ καλή αναλογία ποιότητας/τιμής. Θα πρότεινα γενικά τις Cort ανεπιφύλακτα.

Washburn WD10S. Από τις κλασσικές μου επιλογές για ακουστική κιθάρα σε αυτή την κατηγορία. Η τιμή της ξεφεύγει λίγο από το όριο που έχεις θέσει, ειδικά αν αγοράσεις από κατάστημα του εξωτερικού. Αν όμως τη βρεις κάπου στην Ελλάδα, πιστεύω ότι αξίζει να τη συμπεριλάβεις στις επιλογές σου.

Όλες οι παραπάνω κιθάρες έχουν καπάκι από συμπαγές ξύλο και τουλάχιστον ικανοποιητική ποιότητα κατασκευής με βάση την τιμή. Πιστεύω ότι όποια και αν διαλέξεις δεν θα σε απογοητεύσει. Επειδή η Cort και η Washburn είναι στα όρια του προϋπολογισμού σου και η τιμή ανεβαίνει ακόμα περισσότερο αν συνυπολογίσεις τα μεταφορικά, μάλλον προσανατολίζεσαι στις δύο πρώτες που είναι γύρω στα 100-150 Ευρώ. Το ιδανικό θα ήταν να βρεις κάποιες από αυτές για να τις δοκιμάσεις και να κάνεις τη σύγκριση με τη Lag αλλά προσωπικά δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό να επιλέξω μια από τις παραπάνω, ακόμα και για αγορά μέσω του διαδικτύου. Και φυσικά αν ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές, αλλά ακόμα και με τα 200 Ευρώ που διαθέτεις μπορείς να βρεις πολύ καλά όργανα που θα σε καλύψουν απόλυτα σε αυτή τη φάση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος stef30

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Γνώμη για την LAG T70D.
« Απάντηση #6 στις: 06/01/17, 17:15 »
Σ'ευχαριστω για τη πολυτιμη βοηθεια σου Απολλων. Τις κιθαρες που μου προτεινες τις ακουσα στο youtube ( οσο μπορεις να κρινεις απο το youtube) , και αυτη που μου εκανε το "κλικ" ηχητικα και εμφανισιακα ειναι η Washburn . Δυστυχως οπως προειπα στα μαγαζια που κοιταξα, η γκαμα οργανων με συμπαγες καπακι εως 200 ευρω ηταν πολυ μικρη . Μια γρηγορη αναζητηση που εκανα ομως μου εβγαλε αυτη την κιθαρα  http://www.nakas.gr/prd/washburn-wd-10-natural-akoistiki-kithara#divTabProductFeatures  . Δεν ξερω κατα ποσο ειναι το ιδιο μοντελο , μιας και η διαφορα στην τιμη ειναι σημαντικη (ισως το "s" στο τελος να κανει την διαφορα) .Ακομα, η απειρια μου με τις ακουστικες δεν μου επιτρεπει να εχω συγκεκριμενες "απαιτησεις" απο το οργανο , παρα μονο θα προτιμουσα ο ηχος να ειναι περισσοτερος "ζεστος" και "γλυκος" , αντι για "φανταχτερος" και δυνατος ( οσο ειναι αυτο δυνατον ) . 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ VOX

Ξεκίνησε από blackie « 1 2 » Τα καλύτερα...

30 Απαντήσεις
20851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 09:49
από JP.M
0 Απαντήσεις
1694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/08, 14:17
από Ibanezακιας
22 Απαντήσεις
7632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 19:11
από tech21man
13 Απαντήσεις
4583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 20:48
από Jezus
4 Απαντήσεις
2925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 10:10
από gkou
1 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 02:43
από BluesMe
4 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/09, 19:40
από Aganippi
11 Απαντήσεις
3937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 09:09
από jackson
30 Απαντήσεις
9892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 19:48
από bassakos
4 Απαντήσεις
2890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/09, 13:14
από philip the great