Αποστολέας Θέμα: Σύνδεση 2 ενισχυτών  (Αναγνώστηκε 5816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Σύνδεση 2 ενισχυτών
« στις: 29/08/10, 12:06 »

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #1 στις: 29/08/10, 13:15 »
Το δεύτερο που ζητάς γίνεται σχετικά απλά.
Θα χρειαστείς είτε ένα stereo πεταλάκι που να σου δίνει δύο outputs δηλαδή (1 στον marsh και 1 στον Vox). Άλλη λύση είναι να αγοράσεις έναν ABY πετάλι και έτσι θα έχεις τις επιλογές: A, B, A+B (όπου Α Β είναι ο marsh και ο vox αντίστοιχα).

Για το πρώτο που αναφέρεις, θα πρέπει να απομονώσεις το μεγάφωνο του Vox και να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο στον Marsh. Αυτό όμως δεν είναι όσο απλό ακούγεται. Θα πρέπει να τσεκάρεις στα πόσα OHM είναι το κάθε μεγάφωνο ώστε να μην έχεις πρόβλημα στο πόσο φορτίο θα δώσει ο Marshall.
Προσωπικά πιστεύω ότι δεν πολύ αξίζει το συγκεκριμένο. Αν έχεις θέμα έντασης, μπορείς με ελάχιστο budget να τσιμπήσεις μια εξωτερική 1x12 και να κάνεις τη δουλειά σου τέλεια.
Το να παίζεις με τους δύο ενισχυτές μαζί έχει πιο ενδιαφέρον και μπορεί να βγάλεις ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #2 στις: 29/08/10, 13:56 »
Για το δευτερο που ζητας, χρειαζεσαι αυτο:
http://www.bosscorp.co.jp/products/en/LS-2/index.html

Μπορεις να συνδεσεις την κιθαρα και στους 2 ενισχυτες και να ελεγξεις το level του καθενος ξεχωριστα (αν π.χ. θελεις ο ενας να ακουγεται πιο δυνατα απο τον αλλο).
Το ειχα κανει και εγω αυτο (ο ενας ενισχυτης ηταν ενας παλιος με απιστευτα καθαρα και ο αλλος ενας vox ad30vt) και ο συνδυασμος ηταν απιστευτα καλος.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/10, 09:17 από Μαρμελακι »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #3 στις: 29/08/10, 15:11 »
Για το 2ο που ζητάς, πάρε καλύτερα κάποιο stereo πετάλι.. Reverb, delay, chorus, οτιδήποτε.. Θα κάνεις τη δουλειά σου, θα σου μείνει και το πετάλι!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #4 στις: 29/08/10, 16:00 »
Παρε καλωδιο απο το line out του marshall (η απο το return του loop) και ριχτο κατευθειαν καρφι στον αλλον.
Αν ο vox ειχε Fx loop θα το εριχνες στο sent του loop και ετσι θα ειχες το marshall να δουλευε κανονικα και το vox ο τελικος και το ηχειο του.
Τωρα που δεν εχει ο vox loop, ριχτο κατευθειαν καρφι απο μπροστα.
Ρυθμισε λιγο τις παραμετρους στο vox (γιατι θα δουλευει με δυο προενισχυσεις) ουτως ωστε να ακους το ιδιο και απο τους δυο ενισχυτες. Θα εκπλαγεις ποσο ομορφο ηχο θα κανεις με ενα απλο καλωδιο.
Ο ογκος και η ενταση του συνολικου συστηματος θα πολλαπλασιαστουν.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/10, 16:02 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #5 στις: 29/08/10, 18:06 »
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλων!

Για την πρώτη περίπτωση (να λειτουργήσει ο δεύτερος ενισχυτής ως απλή καμπίνα του πρώτου), χλωμό το βλέπω να βάζω χέρι στον ενισχυτή δίχως ακριβείς οδηγίες.

Για την δεύτερη περίπτωση, μου άρεσε η πρόταση για ένα ΑΒΥ πετάλι.

H πρόταση του Μαρμελάκι για τον BOSS LS-2
http://www.zzounds.com/item--BOSLS2
και κάτι σαν και αυτό;
http://www.thomann.de/gr/behringer_ab_100.htm - Behringer Ab 100
ακούγονται καλές.

Είναι και τα 2 αυτά πετάλια ΑΒΥ;
Με τι καλώδια θα πρέπει να γίνουν οι συνδέσεις (καλώδιο σαν αυτό που συνδέω την κιθάρα ή διαφορετικό;)

Η πρόταση του thomsot με τρομάζει λίγο. Δεν πιστεύω να καεί τίποτα στους ενισχυτές; (με το συμπάθειο thomsot!)

Αρχίζω και ξεκαθαρίζω μέσα μου αυτό που έχω σκοπό να κάνω με τους 2 ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #6 στις: 29/08/10, 18:58 »
Με το Behringer δεν θα πετύχεις αυτό που θέλεις... Είναι A or B. Εσύ χρειάζεσαι ΑΒΥ. Εκτός του Boss που αναφέρθηκε (που είναι πάρα πολύ καλή λύση καθώς σου προσφέρει και ένα κάρο άλλα πράγματα!!) μια άλλη καλή και κλασική λύση είναι το Morley
http://www.thomann.de/gr/morley_aby.htm
Επίσης όταν λέμε για κάποιο στέρεο εφέ εννοούμε κάτι τέτοιο:
http://www.thomann.de/gr/behringer_fx_100.htm
(μιας και ανέφερες τη συγκεκριμένη μάρκα...)
Το βάζεις τελευταίο στην αλυσίδα σου, βγάζεις το stereo σου και επιπρόσθετα έχεις ένα delay και πειραματίζεσαι. Βέβαια υπάρχει και άλλα πολύ πιο αξιόπιστα stereo πεταλάκια, αλλά όλα εξαρτούνται από το budget που θέλεις να διαθέσεις.
Όσο για τα καλώδια, χρησιμοποιείς κανονικά καλώδια κιθάρας.  ;)

p.s. Η λύση του να παίξεις με το send return των ενισχυτών είναι επίσης ενδιαφέρουσα και δεν διατρέχεις κανένα κίνδυνο! Οπότε τη δοκιμάζεις και αυτήν....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #7 στις: 29/08/10, 19:31 »
Aν δεν θέλεις να ξοδέψεις 69 Ευρώ για το Morley ABY, υπάρχει και η φτηνότερη λύση του SoundLab SAB20, με ανεξαρτητο έλεγχο των δύο εξόδων. Επιπλέον έχει Aux Out/In, η οποία μπορεί να χρησιμεύσει είτε ως input για να συνδέσεις μια δεύτερη κιθάρα, είτε ως τρίτη έξοδος για κουρδιστήρι ή κάποια παρόμοια λειτουργία.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #8 στις: 29/08/10, 21:25 »
Κατι αλλο πολυ χρησιμο που μπορεις να κανεις, ειναι να συνδεσεις 2 κιθαρες σε 2 ενισχυτες (ή πεταλιερες) και να επιλεγεις με ποια θα παιζεις σε ποιον ενισχυτη (ή πεταλιερα).
Σε περιπτωση live που θελεις να αλλαξεις κιθαρα (πραγμα διολου απιθανο) σε γλυτωνει απο το να αλλαζεις κιθαρα και καλωδιο καθε φορα. Εμενα τουλαχιστον μου φανηκε πολυ χρησιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/10, 09:17 από Μαρμελακι »

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #9 στις: 29/08/10, 22:20 »
Παράθεση
Η πρόταση του thomsot με τρομάζει λίγο. Δεν πιστεύω να καεί τίποτα στους ενισχυτές; (με το συμπάθειο thomsot!)

 
Εγω φιλαρακο αυτη τη δουλεια με τους ενισχυτες την κανω 30 χρονια τωρα και σε επαγγελματικες δουλειες και δεν ειχα ποτε προβλημα με κανεναν ενισχυτη μου.
Εκτος απο μενα την κανουν και αλλοι.
Εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78317.0  θα δεις και ενα αλλο σχετικο θεμα, το οποιο ανεβασα εγω για να παρω γνωμες και να επαληθευσω την ολη κατασταση απο ανθρωπους που πιθανως να ξερουν, και ειπαν και αυτοι το ιδιο.
 
Εσυ αν φοβασαι, απλα μην το κανεις.....

Αποσυνδεδεμένος takissam

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #10 στις: 30/08/10, 01:50 »
Ηρεμία παίδες!!!! :o

@thomsot - Δεν απέρριψε τη θεωρία σου, ούτε είπε ότι είναι χάλια και δεν γίνεται... απλά ρώτησε μήπως μπορεί να επιφέρει το συγκεκριμένο κάποια βλάβη στον ενισχυτή.... καλό είναι να ρωτάμε και μόνο έτσι μαθαίνουμε!!!!

@Μαρμελακη - Άλλο να λες τη γνώμη σου και να προτείνεις πράγματα και άλλο να προσπαθείς να πουλήσεις κάτι δικό σου και να το παρουσιάζεις σαν την καλύτερη λύση...
εξάλλου υπάρχει και αυτό http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds  ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #11 στις: 30/08/10, 09:17 »
@Μαρμελακη - Άλλο να λες τη γνώμη σου και να προτείνεις πράγματα και άλλο να προσπαθείς να πουλήσεις κάτι δικό σου και να το παρουσιάζεις σαν την καλύτερη λύση...
εξάλλου υπάρχει και αυτό http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds  ;)


Προς θεου, δεν ειπα οτι ειναι ουτε η μονη ουτε η καλυτερη λυση. Απλα επειδη εκανα κι εγω αυτο ακριβως που ηθελε το παλικαρι του "προτεινα" κατι.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #12 στις: 30/08/10, 11:33 »
Ο Thomsot έχει δίκιο, οι loopες γι αυτό είναι φτιαγμένες.
Βάλε μπροστά τον λαμπάτο και στείλε στον άλλο, έτσι είναι το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #13 στις: 30/08/10, 12:45 »
Δεν μπορώ να πω, πολλά έμαθα διαβάζοντας τις προτάσεις σας.  Επίσης νέες απορίες γεννήθηκαν.     
Έψαξα και λίγο και είδα ότι το Morley και το Behringer έχουν κακές κριτικές, σε αντίθεση  με το Boss. Καλώς μου  πρότεινε ο Μαρμελάκης (το λέω σωστά;) την πώλησή του. Το σκέφτομαι σοβαρά. Το Soundlab του  Απόλλωνα δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο (τι έγινε, όλοι το forum.kithara.gr διαβάζουν;) 
 
Όσον αφορά τον thomsot,  ζητώ συγνώμη αν το ερώτημά μου τον προσέβαλε. Δεν έχω τέτοιο σκοπό. Σέβομαι την  πείρα όλων. Εγώ είμαι τελείως άσχετος και καινούριος στον ηλεκτρικό χώρο (του  μπουζουκιού είμαι βασικά). Γιαυτό φοβάμαι και τον ίσκιο μου. Π.χ. στο σχόλιο  του Jesus: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=78317.0
 
Ο ac4 αν δεν κανω  λαθος εχει μονο εξοδο για μεγαφωνο?
  Μην συνδεσεις αυτη την εξοδο σε καμια εισοδο ενισχυτη γιατι τα εκαψες ολα!!!

 
Πολύ ήθελε να το κάνω;
 
Γιαυτό ρωτάω για τα καλώδια. Χρησιμοποιώ λοιπόν άφοβα  καλώδια κιθάρας σε όλες τις συνδέσεις. Δεν θυμάμαι πού πήρε το μάτι μου μια  συμβουλή να μην χρησιμοποιηθεί ένα είδος καλωδίου γιατί θα κάψει τις λάμπες,  δεν θυμάμαι ακριβώς. Υπάρχει κάποια τέτοια περίπτωση;
 
Θα δοκιμάσω όμως την σύνδεση που πρότεινε ο thomsot (Από το line out ή το Send του loop του Marshall στο input του  Vox) και θα σας  μεταφέρω την εμπειρία μου.
 
Keep  Walking

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Σύνδεση 2 ενισχυτών
« Απάντηση #14 στις: 31/08/10, 23:01 »
Έστειλα λοιπόν σήμερα από το send του loop του Marshal στο input του Vox. Ναι, έπαιξαν μαζί αλλά δεν μπορώ να πω ότι άκουσα καμια ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο. Θα συνεχίσω να πειραματίζομαι όμως, μιας και αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον πεδίο.

Thanks guys! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/05, 23:20
από Arg0
26 Απαντήσεις
12617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 16:19
από TASOSGR
9 Απαντήσεις
5752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:16
από Evangelos 123
1 Απαντήσεις
3500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 13:33
από Ikaros
163 Απαντήσεις
49140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
2 Απαντήσεις
3283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 17:28
από themos
9 Απαντήσεις
4119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 20:26
από rolandboy
194 Απαντήσεις
163727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 13:44
από giorgos1990
6 Απαντήσεις
4952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 09:03
από JP.M
12 Απαντήσεις
3606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/10, 18:00
από Jezus