Αποστολέας Θέμα: ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ  (Αναγνώστηκε 13399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
 :)Καλημέρα παιδιά,

Κυκλοφόρησε ένα καινούριο διπλό CD "Αφιέρωμα στον Γρηγόρη Μπιθικώτση", ζωντανή ηχογράφηση από το Στάδιο Ειρήνης και φιλίας, όπου πολλοί καινούργοι και παλιοί τραγουδιστές τραγουδούν αυτά που έχει τραγουδήσει παλαιότερα ο Μπιθικώτσης. Είναι μια πραγματικά πολύ καλή δουλειά, η ορχήστρα "φυσάει", όπως και η ενορχήστρωση είναι πολύ καλή, και ακούς καλές ερμηνίες από καλές φωνές!

Τραγουδούν η Δήμητρα Γαλάνη, ο Μανώλης Μητσιάς, η Πόλυ Πάνου, ο Γιώργος Νταλάρας, ο Γιάννης Πάριος, η Ελένη Τσαλιγοπούλου, ο Γιάννης Κότσιρας, ο Δημήτρης Μπάσης, ο Κώστας Μακεδόνας, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Αντώνης Καλογιάνης, η Μαρία Σουλτάτου, ο Αντώνης Ρέμος, ο Πασχάλης Τερζής (η μόνη ερμηνεία που δεν μου άρεσε γιατί τα ψιλομετατρέπει σε σκυλάδικο), ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, και ο γιός του τιμώμενου Γρηγόρης Γρ.Μπιθικώτσης.

Με συγκίνησαν ειδικά οι ερμηνείες του Κότσιρα και του Ρέμου (τον οποίο δεν είχα και σε πολύ υπόληψη λόγω του ρεπερτορίου του).

Νομίζω ότι είναι από τις πολύ λίγες φορές που κάνουν αφιέρωμα σε έναν τεράστιο καλλιτέχνη ενώ βρίσκεται εν ζωή.

Επίσης είναι από τις πολύ καλές ευκαιρείες να μάθουν οι νεότεροι μουσικόφιλοι για το καλό Ελληνικό Τραγούδι που διέπρεψε τις περασμένες δεκαετίες μέσα από τις φωνές μεγάλων καλλιτεχνών (όπως τον "Σερ" Μπίθι). ;)


anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #1 στις: 21/11/02, 18:04 »
ego exthes agorasa to diplo ayto cd kai me arese para poly tha to proteina pros agora kai gia allous....

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #2 στις: 21/11/02, 18:11 »
Θα συμφωνησω κι εγω οτι το cd αυτο ειναι πραγματικα εκπληκτικο...

Για οσους απο εμας ημασταν εκει, ειναι και ο καλυτερος τροπος να ξαναζουμε τις μοναδικες αυτες στιγμες απο εκεινο το βραδυ στο ΣΕΦ, οπου στο τελος της συναυλιας ειχαν ανεβει ολοι οι καλλιτεχνες μαζι με τον Μπιθικωτση στη σκηνη και τραγουδουσαν, και καποιοι απο αυτους εκλαιγαν απο την συγκινηση...

Δυστυχως δεν εχουν συμπεριληφθει καποιες ξεχωριστες στιγμες, οπως το τραγουδι που ειπαν μαζι ο Κοτσιρας με τον Νταλαρα, ή τα τραγουδια που ερμηνευσε η Χ.Αλεξιου...

Το σημειο που ακουγομαι εγω δεν σας το αποκαλυπτω ομως... ::) ;D ;D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #3 στις: 21/11/02, 18:28 »
Που ακουγεσαι??????????????? ;D :o 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #4 στις: 21/11/02, 19:27 »

Που ακουγεσαι??????????????? ;D :o 8) 8) 8) 8) 8) 8)


μα τωρα ερωτηση ειναι αυτη?? θα σ'αφησω να το μαντεψεις μονος σου....παντως ανοιξε το cd και κοιτα...ποιος τραγουδαει? οταν το ματι σου πεσει πανω στο συγκεκριμενο ονομα που συνδεεται αμεσα με την στεφ.... ;D ;D θα βαλεις να ακουσεις το τραγουδι...και θα ακουσεις καποια να 'τσιριζει'...ε, αυτη ειναι...λεει...τωρα οποιος θελει την πιστευει...
ετσι στεφ??  ;) ;) ;D

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #5 στις: 21/11/02, 19:42 »
Μονο πες μου σε ποιο σημειο του τραγουδιου ειναι......
Αρχη.....μεση..........τελος????

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #6 στις: 21/11/02, 21:51 »
Εχω ακούσει τα περισσότερα τραγούδια του δίσκου ,αλλα δεν νομίζω ότι μερικές ερμηνείες ηταν αντάξιες του βάρους του τραγουδιού που τραγούδησαν .Δεν θα είθελα να αναφέρω ονόματα για να μην ανοιξουμε πάλι συζητήσεις επι συζητήσεων .

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #7 στις: 21/11/02, 22:44 »
ax re theo, telika eisai polu diplwmaths....alla malon katalaba peri tinos prokeitai...:)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #8 στις: 21/11/02, 23:32 »
Ρε Fran μηπως ειναι το τραγουδι νουμερο 5 απο το πρωτο το Cd που τραγουδαει ο Κοτσιρας...................στο τελος του τραγουδιου που μιλαει για τον Μπιθικωτση?????
Για πειτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #9 στις: 22/11/02, 00:18 »
Αχ... ειπα κι εγω να διατηρησω λιγο το suspense, αλλα το σοι βαλθηκε να τα πει ολα με την πρωτη... ::)

Anastasiou - ακριβως εκει που λες, αμεσως μετα την 'καλησπερα'... ;) 8) 8) ;D ;D

Το θυμαμαι σα να'ταν χτες... ;) :)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #10 στις: 22/11/02, 12:27 »
 :)Καλημέρα παιδιά,

πάντως εγώ νομίζω ότι οι περισσότερς ερμηνείες είναι από καλές μέχρι πολύ καλές, εκτός του Πασχάλη Τερζή που τα λέει σαν να τραγουδάει σκυλάδικο, και του Αντώνη Καλογιάννη, που δεν τού'χει μείνει φωνή. Αταίριαστα στην φωνή της βρήκα τα τραγούδια που είπε η Τσαλιγοπούλου.Αυτή η κοπέλλα παρ'όλο που έχει φανταστικά όμορφη και θηλυκή φωνή, τα περισσότερα τραγούδια που έχει πει είναι ή περίεργα ή αταίριαστα στο στυλ και την φωνή της.

Άκουσα προ ημερών ένα τραγούδι του Λοίζου "Ο καφενές" από την Τσαλιγοπούλου, που είχε παιχτεί με synthi και ένα μπουζούκι. Το σύνθι χτύπαγε το ζειμπέκικο μα κάτι βιολιά η κάτι άλλο μ'ένα τρόπο σαν beat ή rap. Μου ακούστηκε αηδία, και νομίζω ότι είναι δολοφονία να μεταποιείς ένα όμορφο και μεγαλειώδες τραγούδι σε τέτοιο βαθμό ώστε να ξεφεύγει τελείως από το αρχικό του σχήμα και χρώμα.

Θα ανοίξω όμως κάποια στιγμή μια άλλη συζήτηση για τις μεταποιημένες ή μεταλλαγμένες επανεκτελέσεις μεγάλων τραγουδιών. Προς το παρών αυτά! 8)

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #11 στις: 22/11/02, 12:36 »
Φίλε Politi, σχετικά με τις τις μεταποιημένες ή μεταλλαγμένες επανεκτελέσεις, για ρίξε μια ματιά εδώ :
http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=4;action=display;threadid=2551

(Αλλά μάλλον σε "κόβω" για οπαδό των επανεκτελέσεων !!  ;D ;D)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

anastasioujim

  • Επισκέπτης
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #12 στις: 22/11/02, 17:57 »

Αχ... ειπα κι εγω να διατηρησω λιγο το suspense, αλλα το σοι βαλθηκε να τα πει ολα με την πρωτη... ::)

Anastasiou - ακριβως εκει που λες, αμεσως μετα την 'καλησπερα'... ;) 8) 8) ;D ;D

Το θυμαμαι σα να'ταν χτες... ;) :)

το βρηκα με τη πρωτη εεεεεεεεε!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #13 στις: 22/11/02, 21:39 »
Την ώρα που διάβαζα τούτο το post έπαιξε στο ραδιόφωνο ένα τραγούδι του Μπιθικώτση (Βρέχει στη φτωχογειτονιά)τραγουδούσε ο Κότσιρας νομίζω.Πρέπει να ήταν απο το διπλό CD ε;
Ωραία το είπε ο Γιάννης αλλά να σας πώ την αλήθεια αυτά τα τραγούδια τα προτιμώ στις πρώτες εκτελέσεις τους....
γούστα είναι αυτά......

Χαιρετώ

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #14 στις: 23/11/02, 01:17 »
Στο συγκεκριμενο cd, το Βρεχει στη Φτωχογειτονια το λεει ο Μητροπανος... :)

Anastasiou - τσακαλι...!!!!! ;) 8) ;D ;D ;D
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #15 στις: 26/11/02, 15:48 »
Στεφ.....Σ'ακουσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D  8)
Πηγα το Σαββατο στον Anastasiou να δουμε μια κασσετα και μου λεει ελα να ακουσεις την Στεφ...και μου εβαλε το μαγικο cd-ακι απου ακουγετε η υπεροχη φωνη σου!!!! ;D ;D ;) :P :-*

Μπραβο ρε συ...!!!!

Φρανια στην επομενη συναυλια του Αλκινοου θα παμε μαζι, και σε ενα καλο σημειο θα φωναξουμε μαζι "Kithara.gr"!!!!!!!! ;D ;D ;) ;)
Οκ? Μεσα?? ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #16 στις: 26/11/02, 16:29 »
Εμεις οι δυο στη συναυλια του Αλκινοου? Ρε συ Σωτηρη...θα μας βαλουν τιμωρια γιατι θα κανουμε πολυ θορυβο... ;D ;D

Καλα, ας βρεθουμε εμεις στο ιδιο μερος καποια φορα, και αν τυχει να δουμε και Αλκινοο μαζι...ε, τοτε να φωναξουμε οτι θελουμε! Δεν σου χαλαω χατηρι!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #17 στις: 27/11/02, 01:10 »
Πολυ χαιρομαι βρε συ Σωτηρη.... νιωθω σα να γνωριστηκαμε ηδη καλυτερα.... ;D ;D ;D

Αντε, να συναντηθουμε κι απο κοντα, να δεις οτι πραγματι ειμαι εγω που ακουγομαι... ::) ;D ;D

Φρανια... η προσφορα ισχυει.... 8)
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #18 στις: 28/11/02, 10:27 »

Πολυ χαιρομαι βρε συ Σωτηρη.... νιωθω σα να γνωριστηκαμε ηδη καλυτερα.... ;D ;D ;D

Αντε, να συναντηθουμε κι απο κοντα, να δεις οτι πραγματι ειμαι εγω που ακουγομαι... ::) ;D ;D

Φρανια... η προσφορα ισχυει.... 8)


Να 'σαι καλα ρε Στεφ...ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!! ;D ;)

Και αν δεν κανω λαθος Στεφ η προσφορα που λες στην Φρανια ειναι η γνωστη ε?? ;D ;)
Αν ναι τοτε Φρανια η προσφορα ισχυει!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #19 στις: 29/11/02, 03:04 »
Nomizw pws to sygkekrimeno live apotelei ena monadiko stigmiotypo kai mia hxhtikh anamnhsh pou prepei na ksepernaei thn koinh krish tou typou: aytos htan xalia, a allos htan metrios ki o tritos anepanalhptos. Nomizw pws tetoiou eidous "tributes" einai eytyxhma na symvainoun oso enas megalos "kallitexnhs" einai en zwh kai h antimetwpish tous prepei na ypagetai se diaforetika krithria...

Entoutois ofeilw na stathw idiaitera ston Antwnh Remo, oxi giati oi ypoloipoi den yphrksan aksiologotatoi (antithetws), alla giati h idia h ermhneytikh tou epidosh se syndyasmo me thn "prosfora" tou sto tragoudi to epivalloun. Anhkei stous tragoudistes pou tous anagnwrizw proswpika ena shmantiko anamfivola stoixeio: exei ikanotato laryggi. Exei swsta gyrismata, texnikh eparkeia, apothema anapnohs kai semnothta ws parousia. Anhkei se aytous pou enw kallista tha mporousan na stathoun se enan xwro pou poiei texnh, dystyxws oi epiloges tou prodidoun ta prosonta tou. Nomizw pws einai hliou faeinotero pws ta kommatia etyxan ousiastikhs ermhneias kai malista mprosta se enan tragoudisth pou mono deos mporei na prokalesei me thn poreia tou sto xwro (aneksarthta apo tis ypokeimenikes kriseis kai tis proswpikes epiloges). Makari na synexize se ena analoges poiotikes stenwpous, anti twn lewforwn ths efhmerhs laofilias.

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #20 στις: 29/11/02, 09:51 »
 :)Καλημέρα φίλε bluewind,

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το ότι μια τέτοια προσπάθεια, θάπρεπε να αξιολογείται με διαφορετικά κριτήρια απ'ότι μια οποιαδήποτε δισκογραφική δουλειά.
Επίσης συμφωνώ για τον Αντώνη Ρέμο, ο οποίος παρά τις προηγούμενες του μουσικές επιλογές από τον χώρο της νυχτερινής πίστας και του απόλυτα εμπορικού τραγουδιού (για να μην πώ σκυλάδικου) τώρα τελευταία και ιδίως μετά την συνεργασία του με τον Γιάννη Πάριο και πολύ επιτυχημένη επανεκτέλεση των τραγουδιών του (βλέπε "ποιός να συγριθεί μαζί σου") έχει πάρει μια κλίση προς το ποιοτικό τραγούδι. Τώρα βλέπω στις αφίσες ότι θα συνεργαστεί αυτη την σεζόν με την Άλκιστη Πρωτοψάλτη. Όλα αυτά είναι πολύ θετικά και ελπιδοφόρα για μια φωνή ισάξια με τον Πάριο. Αλλά δεν αποκλείω να βγάλει και σε 1 ή δύο χρόνια ξανά σκυλάδικα της πίστας. Γιατί κακά τα ψέμματα, αυτά προσπαθούν να προωθήσουν τα περισσότερα μαγαζιά, οι περισσότερες δισκογραφικές εταιρείες και τα περισσότερα ιδιωτικά κανάλια (ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά).

Μάλιστα θυμάμαι, κάπου μέσα στην δεκαετία του '90, τον Πανταζή να βγάζει έναν δίσκο με τον Μίμη Πλέσσα με όμορφα και ποιοτικά τραγούδια και 2-3 επανεκτελέσεις παλιών επιτυχιών της Τζένης Βάνου και του Τόλη Βοσκόπουλου. Τί έγινε όμως μετά? Ο επόμενος του δίσκος ήταν ακόμα πιο σκυλάδικος.
Τα ίδια ένιωσα επίσης όταν είχα δεί την Άντζελα Δημητρίου να τραγουδά Σπανουδάκη "Η ζωή που περνά και χάνεται..." :P

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #21 στις: 03/12/02, 11:43 »
Nai mono pou o Remos oute Pantazis einai oute Antzela. Kammia sxesh, kai tha symfwnhsw me ton Blue gia thn texnikh analysh pou ekane. Den peirazei pou o Remos leei laikistika tragoudia. Kai ti egeine pou eipe "kardia mou mhn anysyxeis"? Egw apla phga to cd (sorry to MP3) parakatw. Who cares? Egw ton xairomai giati stathike dipla ston Pario kai twra tha tragoudhsei me thn Prwtopsalti. Prokeitai gia enan poly kalo tragoudisth isws apo tous kalyterous ths genias tou.

Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #22 στις: 05/12/02, 09:34 »
 :)Καλημέρα φίλε Κώστα,

Νομίζω ότι έναν τραγουδιστή τον αναδεικνύει πάντα το ρεπερτόριό του και οι άνθρωποι που απευθύνεται και τον ακούνε. Έχουμε δει στο παρελθόν πολλά παραδείγματα πολύ καλών φωνητικών δυνατοτήτων όπως ο Κοντολάζος, ο Γερολυμάτος, η Λιζέττα Νικολάου, και το πιο πρόσφατο παράδειγμα της Βίσση, ακόμα και του Πάριου, που ενώ τραγούδαγαν ποιοτικά στην αρχή της καριέρας τους κι έκαναν ποιοτικές δισκογραφικές συνεργασίες, ξαφνικά ανακάλυψαν ότι πουλάει το εμπορικό, σκυλάδικο, γενικά φαστ φουντ τραγούδι (περάστε, σκουπίστε, τελειώσατε), και ενδώσανε σε αυτόν τον καρκίνο εν γνώσει και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Λοιπόν όταν βλέπουμε αυτά και άλλα πάρα πολλά παραδείγματα στην μουσική αυτού του τόπου, όλα είναι πιθανά.
Μακάρι ο Αντώνης Ρέμος, που πραγματικά έχει πολύ καλές φωνητικές δυνατότητες, να αλλάξει για πάντα πλώρη προς το ποιοτικό τραγούδι, αφού αυτή η πλευρά της μουσικής πάσχει!!!
Από σκυλάδικα Δόξα τω Θεώ, ο τόπος είναι φούλ γεμάτος. :P


Αποσυνδεδεμένος Politis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #23 στις: 05/12/02, 10:05 »
Συνέχεια:

Το ίδιο με μπερδεύει και ο Πλούταρχος ο οποίος τραγουδά κατα καιρούς μια κακή κόπια των έντεχνων λαικών τραγουδιών των δεκαετιών '60-'70, αλλά ο τελευταίος του δίσκος , που πήγα και τον πήρα επειδή άκουσα 2-3 τραγούδια που μ'άρεσαν πολύ και που πραγματικά είναι πάρα πολύ καλά, δουλεμένα και με καλό στίχο, και επίσης του έχει δώσει τραγούδια και ο Γιώργος Χατζηνάσιος (!).

Διαφωνώ και με τον όρο "λαϊκίστικα" που απέδωσες στα εμπορικά τραγούδια της πίστας (σκυλάδικα). Διότι κάποτε όταν λέγαμε λαϊκό τραγούδι, εννοούσαμε το τραγούδι που είχε την απλότητα, την ομορφιά της καθαρής πενιάς του μουζουκιού,  
όπου ο συνθέτης και ο στιχουργός, επίσης και ο τραγουδιστής είχαν βάλει την ψυχούλα τους, και απευθυνόταν στους απλούς ανθρώπους που έπαιρναν κουράγιο και δύναμη από αυτό. Τώρα όταν λέμε "λαϊκό" εννοούμε κατευθείαν το τραγούδι της πίστας, το χωρίς ποιότητα και έμπνευση ούτε στον στίχο ούτε στην μουσική, που μ'αυτό λυκνίζονται οι καλλονές πάνω στα τραπέζια ακριβών νυχτερινών κέντρων, με τους γιάπιδες με τις χαζές γραβάτες να χτυπάνε παλαμάκια από κάτω.

Κάποτε ο κόσμος διασκέδαζε με Καζαντζίδη, Διονυσίου, Ζαμπέτα, Θεοδωράκη, Μπιθικώτση, Πουλόπουλο, Νταλάρα, Αλεξίου...
Τώρα ακούνε όλοι τον Νότη :P :P, την Άντζελα :P, την Βισση, την Γαρμπή, την Θεοδωρίδου, τον Ρουβά, τον Σφυράκη, τον Βολάνη... και δεν συμμαζεύεται.
Κακά τα ψέμματα, νομίζω λίγοι είναι αυτοί που διασκεδάζουν με ποιοτικά τραγούδια σήμερα.  :'(

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ
« Απάντηση #24 στις: 17/12/02, 12:42 »
Ontws apotyxymenos o oros "laikistika" pou edwsa parapanw. Alla den mboroume na poume oti ta laika tragoudia einai auta pou apokleistika exoun mbouzouki. Vasika o oros pop einai auto pou prepei na eksetasoume. Polla pop tragoudia exoun mbouzouki kai tha eprepe na theorithoun laika alla den einai etsi. Polla pop (symfwna me ton aggliko oro, popular gia ton poly kosmo dhladh) einai poiotika.

Genika einai dyskolo na diaxwrhseis th shmeron hmera ta diafora styl tragoudiwn kai pou antistoixei to kathena. Yparxei mia periergh katanomh eidwn.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/07, 01:37
από noellia
1 Απαντήσεις
2617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 10:13
από Θοδωρής
38 Απαντήσεις
13778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/10, 20:11
από blackmorefan
0 Απαντήσεις
1937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 08:33
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 00:00
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
2548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 19:04
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
5481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 18:17
από krios80
0 Απαντήσεις
1033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/23, 17:38
από krios80
0 Απαντήσεις
902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/23, 13:54
από krios80
0 Απαντήσεις
1114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/23, 23:47
από krios80