Αποστολέας Θέμα: Η Google δίνει στοιχεία χρηστών του YouTube στη Viacom  (Αναγνώστηκε 3291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Με απόφαση δικαστηρίου των ΗΠΑ, η Google υποχρεώνεται να δώσει στη Viacom αρχεία για όλα τα βίντεο που υπάρχουν στο YouTube, καθώς και για αυτά που έχουν κατέβει στο παρελθόν, ύστερα από αγωγή που κατέθεσε η δεύτερη κατά της πρώτης για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.

Η Viacom στην αγωγή της υποστηρίζει ότι η Google, στην οποία ανήκει το YouTube, κερδίζει χρήματα με το να επιτρέπει στους χρήστες να ανεβάζουν βίντεο που αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία άλλου, ενώ η Google θα πρέπει να δώσει στη Viacom τα user names και τις διευθύνσεις IP των χρηστών.

Μόλις τα στοιχεία αυτά δοθούν στη Viacom, η εταιρεία θα ξεκινήσει έρευνες, προκειμένου να εντοπίσει πόσα από τα βίντεο που υπάρχουν στο YouTube καταπατούν πνευματικά δικαιώματα.

Οργανώσεις όπως το Electronic Frontier Foundation (EFF) για τα δικαιώματα στο διαδίκτυο, επικρίνουν έντονα την απόφαση, ενώ  και η Google υποστηρίζει ότι μία τέτοια απόφαση παραβιάζει κατάφορα τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών.

Το θέμα της παραβίασης πνευματικής ιδιοκτησίας είναι μείζονος σημασίας και πιθανότατα μετά από αυτή την απόφαση, η Google θα αναγκαστεί να φιλτράρει ακόμα περισσότερο τα βίντεο που ανεβαίνουν στο YouTube.
Οι χρήστες, πριν ανεβάσουν βίντεο στο Youtube, ειδοποιούνται με μήνυμα να μην ανεβάζουν βίντεο από τηλεοπτικές σειρές, συναυλίες, βίντεο κλιπ και γενικά περιεχόμενο που δεν αποτελεί δική τους ιδιοκτησία, ωστόσο πολλοί είναι αυτοί που ανεβάζουν βίντεο από ταινίες και τηλεοπτικές σειρές.

 Γιάννης Καρακατσάνης - (Άρθρο από zougla.gr)
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
ωπ.... μανικι τρελο....εγω εχω ανεβασει κατι live... λες να με κλεισουν μεσα??? μπαααα ο kelly ειναι καλο παιδι δε θα το κανει.....:P

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Αρχισαν να γινονται επικινδυνα τα πραγματα και στην Ελλαδα.Μερικοι ISP στελνουν ειδοποιησεις στους πελατες τους που κατεβαζουν πολυ πειρατικο υλικο. Δεν θα αργησει και η μερα των μηνυσεων πιστευω!  :(
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σωστά, πράγματι στέλνουν κάποιοι ISPs ειδοποιήσεις, αλλά μην ξεχνάμε ότι το downloading ίδίως αρχείων torrents είναι η δύναμη που οδηγεί την αύξηση των ταχυτήτων άρα και τα κέρδη των ISPs. Έτσι πρέπει να φαίνονται κατά έξω νομιικά πρόθυμοι να τηρήσουν τον νόμο, όμως στην πραγματικότητα αυτό δεν εξυπηρετεί τα συμφέροντα τους. Στην περίπτωση που ένας ISP προχωρούσε σε μαζικές καταγγελίες των στοιχείων χρήσης των συνδρομητών του στο Internet σε φορείς δίωξης παραβάσεων copyrights, την επόμενη μέρα θα παρατηρούνταν ένα μεγάλο κύμα μετακίνησης προς εναλλακτικούς, λιγότερο πρόθυμους ISPs. Έτσι νομίζω ότι ακόμα υπάρχει και θα υπάρχει αναγκαστικά κάποια ανοχή προς το downloading και στραβά μάτια, τουλάχιστον από τους ISPs.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
10579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/03, 12:08
από Witchking
276 Απαντήσεις
179979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/21, 02:41
από xartaetos
Google Eath ..

Ξεκίνησε από Σκίρων Λοιπά

21 Απαντήσεις
7357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/08, 10:07
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 23:02
από freemind
0 Απαντήσεις
1741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 17:02
από Stinky
5 Απαντήσεις
3347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 10:35
από kostas80
10 Απαντήσεις
4158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 12:02
από studio54
6 Απαντήσεις
3960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 03:34
από Joevaicci
15 Απαντήσεις
7995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/14, 18:52
από GeorgeMam
0 Απαντήσεις
5323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/17, 15:14
από Ioannis Anastassakis