Αποστολέας Θέμα: Και η Gretsch στο παιχνίδι των μικρών 5W λαμπάτων  (Αναγνώστηκε 11125 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rayden

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτός της Laney δύσκολα θα πουληθεί πάντως σε τέτοια τιμή, οι υπόλοιπες εταιρείες είναι πολύ πιο ανταγωνιστικές. Αυτά που προσφέρει περισσότερα δεν δικαιολογούν την πολύ ψηλή τιμή.

Με αφορμή τα παραπάνω, δυο σκέψεις...

Ο Laney προσφέρει 5W, πραγματικής A Class, με επώνυμο 12άρι Celestion, και κατασκευάζεται και στο νησί. ;)

Επιπλέον, και τίποτα από τα παραπάνω να μην συνέβαινε, είναι μία ε π ε τ ε ι α κ ή κυκλοφορία όπως είπα και παραπάνω. Αν ψάχνουμε για smart buy καταστάσεις στους Lionheart, ψάχνουμε λάθος.

Επίσης...την "τέτοια τιμή" δεν καταλαβαίνω. Σε συνάρτηση με το τί άλλο θα μπορούσες να πάρεις με 800€, να υποθέσω;

Ναι, μπορείς να πάρεις αρκετά κτηνάκια. Πού θα τα "ανοίξεις" και πού θα τα ευχαριστηθείς ψάχνω ακόμα.

Κάτι τελευταίο, ανεξάρτητο από τα παραπάνω, και δεν το αναφέρω για να τα περάσω ως μέγιστες αλήθειες:

Διαβάζει κανείς Guitarist? Εκτιμά τους συντάκτες του?

Αν ναι, τεύχος Αυγούστου 2007, 4,5 αστέρια για τον L5.

Με κάθε καλή διάθεση τα παραπάνω...κυρίως τα γράφω για να τα βλέπω κι εγώ... :-[ :-[ :)
Double Flawless.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με αφορμή τα παραπάνω, δυο σκέψεις...

Ο Laney προσφέρει 5W, πραγματικής A Class, με επώνυμο 12άρι Celestion, και κατασκευάζεται και στο νησί. ;)

Επιπλέον, και τίποτα από τα παραπάνω να μην συνέβαινε, είναι μία ε π ε τ ε ι α κ ή κυκλοφορία όπως είπα και παραπάνω. Αν ψάχνουμε για smart buy καταστάσεις στους Lionheart, ψάχνουμε λάθος.

Επίσης...την "τέτοια τιμή" δεν καταλαβαίνω. Σε συνάρτηση με το τί άλλο θα μπορούσες να πάρεις με 800€, να υποθέσω;

Ναι, μπορείς να πάρεις αρκετά κτηνάκια. Πού θα τα "ανοίξεις" και πού θα τα ευχαριστηθείς ψάχνω ακόμα.

Κάτι τελευταίο, ανεξάρτητο από τα παραπάνω, και δεν το αναφέρω για να τα περάσω ως μέγιστες αλήθειες:

Διαβάζει κανείς Guitarist? Εκτιμά τους συντάκτες του?

Αν ναι, τεύχος Αυγούστου 2007, 4,5 αστέρια για τον L5.

Με κάθε καλή διάθεση τα παραπάνω...κυρίως τα γράφω για να τα βλέπω κι εγώ... :-[ :-[ :)

Συμφωνώ. To γεγονός είναι ότι ο Laney βρίσκεται (κατασκευαστικά, σαν "φιλοσοφία" αλλά και τιμολογιακά) κάπου ανάμεσα στους ευρείας παραγωγής ενισχυτές και σε άλλους μπουτίκ ενισχυτές που αναφέρθηκαν ήδη.

Αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει σε τι είναι καλύτερος ένας L5 ή ένας -ήμαρτον!- Cornford από έναν Blackheart, εντάξει, δεκτόν, ας πάρει τον Blackheart. Απλά να θυμάται ότι όσο κοστίζει ολόκληρος ο "μαυρόκαρδος" έχει ο μετασχηματιστής εξόδου του Cornford. Και, σ'αυτή την περίπτωση τουλάχιστον, αυτό κάτι σημαίνει.

Αν αυτό το "κάτι" δεν έχει νόημα για τον υποψήφιο αγοραστή, τότε σαφώς να προτιμήσει το φτηνότερο, που μάλιστα τυχαίνει να είναι και αξιοπρεπέστατο. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει σε τι είναι καλύτερος ένας L5 ή ένας -ήμαρτον!- Cornford από έναν Blackheart, εντάξει, δεκτόν, ας πάρει τον Blackheart. Απλά να θυμάται ότι όσο κοστίζει ολόκληρος ο "μαυρόκαρδος" έχει ο μετασχηματιστής εξόδου του Cornford. Και, σ'αυτή την περίπτωση τουλάχιστον, αυτό κάτι σημαίνει.

Πολύ σπάνια το κάνω αλλά Βασίλη το μήνυμα σου αυτό αξίζει ένα +1...  ;)

Τελικά όμως όλα δεν είναι συνάρτηση, δυστυχώς ή ευτυχώς, του τι σηκώνει το πορτοφόλι σου?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Τελικά όμως όλα δεν είναι συνάρτηση, δυστυχώς ή ευτυχώς, του τι σηκώνει το πορτοφόλι σου?

Εδω θα ελεγα οτι παει το +1............

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Τελικά όμως όλα δεν είναι συνάρτηση, δυστυχώς ή ευτυχώς, του τι σηκώνει το πορτοφόλι σου?

Εδω θα ελεγα οτι παει το +1............

Αποδεκτό φίλε μου, αλλά για να προσθέσω και τον αντίλογο, για τον Harlequin, την Brian Moore και το Axon μάζευα λεφτά από το 2002... Σημειωτέον τις αγορές τις έκανα το 2005...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Τελικά όμως όλα δεν είναι συνάρτηση, δυστυχώς ή ευτυχώς, του τι σηκώνει το πορτοφόλι σου?

Εδω θα ελεγα οτι παει το +1............

Αποδεκτό φίλε μου, αλλά για να προσθέσω και τον αντίλογο, για τον Harlequin, την Brian Moore και το Axon μάζευα λεφτά από το 2002... Σημειωτέον τις αγορές τις έκανα το 2005...  ;)
Τωρα με εστειλες......
Μακαρι να μπορεσω να το κανω και εγω και να καταφερω καποια στιγμη να εκπληρωσω το ονειρο της αγορας μια Gibson Les Paul....
Τι να πω...





ΑχΑχ...

Αποσυνδεδεμένος Kostas_ P.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τον Laney τον ακουσα στον Νακα και μου αρεσε πολυ, ειδικα στο καθαρο. Ειναι πιο δυνατος απο τον Valve Jr head + καμπινα με 12αρι. O Νακας τον δινει 795 ευρω, πιο φθηνα απο Thomann.

Επετειακη σημαινει οτι θα αποσυρθει απο την αγορα τον επομενο χρονο ή θα τον κρατησει παραπανω;
Gibson SG Special '92, Squier 51 '06, Warmoth Strat '07.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/05, 01:21
από Πελαργός
5 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 20:30
από Jezus
0 Απαντήσεις
2283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 01:58
από R3b3L
0 Απαντήσεις
1674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/10, 18:41
από tromaras
4 Απαντήσεις
4028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/10, 16:46
από adr1anos
9 Απαντήσεις
5957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 01:44
από Jezus
1 Απαντήσεις
18794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 12:36
από Archangel
16 Απαντήσεις
10680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 02:47
από Απόλλων
14 Απαντήσεις
16295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/14, 18:24
από sfanfan
0 Απαντήσεις
775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/21, 01:08
από ΠΟΙΟΣ