Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.  (Αναγνώστηκε 22368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #75 στις: 20/09/18, 08:04 »
Bye γεια ciaο bye γεια bye
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #76 στις: 20/09/18, 09:54 »
Ναι πιθανα μου ακουγονται ολα αυτα. Ειχα σηκωσει το action καποια στιγμη αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν η ιδια περιοδος που χαλασε το intonation, παει καιρος

η ευαισθησία στα saddles των πιο ντελικάτων floyd , π.χ. των mid-range ντελικάτων Ibanez, με τις φθηνες βιδούλες είναι ένα θέμα σίγουρα. Ενώ τα γερμανικά τανκς (Schaller - OFR ) δεν έχουν τέτοια θέματα!! (αλλά έχουν άλλα   :) )

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #77 στις: 20/09/18, 11:33 »
Γενικά συμφωνώ στο ότι η πρώτη κιθάρα πρέπει να είναι χωρίς τρέμολο, ή για να είμαι πιο ακριβής, χωρίς τρέμολο τύπου fr. Τα παραδοσιακά τύπου strat δεν είναι πονοκέφαλος στη ρύθμιση (αν δεν το έχουμε floating).
Όμως, ακόμα και ένας αρχάριος που δεν ξέρει τι του γίνεται, με λίγο διάβασμα και βιντεάκια στο youtube, μπορεί να μάθει να ρυθμίζει σωστά το fr του, δεν είναι πυρηνική φυσική. Υπάρχουν οδηγοί που σου λένε τι ΑΚΡΙΒΩΣ να κάνεις και πώς να ελέγξεις ότι το έκανες σωστά, ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις σ' αυτή τη φάση τι είναι σωστό και τι λάθος.
Τα 50άρια και τα 60άρια σε μάστορες για απλό σετάπ είναι υπερβολικά και εκτός από έναν-δύο που μου έρχονται στο μυαλό, όλοι οι υπόλοιποι είναι στα μισά λεφτά. Ένα ποσό που θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να διαθέσει κάποιος (που δε μπορεί να τα κάνει μόνος του) με το που πάρει καινούρια κιθάρα, ανεξαρτήτως price range του εκάστοτε οργάνου. Αν θέλει φυσικά να πάρει τα μέγιστα από το όργανο που μόλις έδωσε κάποια χρήματα για να αγοράσει.

@Andrew Wires  Καλό είναι να λέμε τη γνώμη μας λιγότερο επιθετικά όταν είμαστε σε δημόσιο φόρουμ και δε γνωρίζουμε προσωπικά τους συνομιλητές μας.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #78 στις: 20/09/18, 12:11 »
Γενικά συμφωνώ στο ότι η πρώτη κιθάρα πρέπει να είναι χωρίς τρέμολο, ή για να είμαι πιο ακριβής, χωρίς τρέμολο τύπου fr. Τα παραδοσιακά τύπου strat δεν είναι πονοκέφαλος στη ρύθμιση (αν δεν το έχουμε floating).
Όμως, ακόμα και ένας αρχάριος που δεν ξέρει τι του γίνεται, με λίγο διάβασμα και βιντεάκια στο youtube, μπορεί να μάθει να ρυθμίζει σωστά το fr του, δεν είναι πυρηνική φυσική. Υπάρχουν οδηγοί που σου λένε τι ΑΚΡΙΒΩΣ να κάνεις και πώς να ελέγξεις ότι το έκανες σωστά, ακόμα κι αν δεν καταλαβαίνεις σ' αυτή τη φάση τι είναι σωστό και τι λάθος.
Τα 50άρια και τα 60άρια σε μάστορες για απλό σετάπ είναι υπερβολικά και εκτός από έναν-δύο που μου έρχονται στο μυαλό, όλοι οι υπόλοιποι είναι στα μισά λεφτά. Ένα ποσό που θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να διαθέσει κάποιος (που δε μπορεί να τα κάνει μόνος του) με το που πάρει καινούρια κιθάρα, ανεξαρτήτως price range του εκάστοτε οργάνου. Αν θέλει φυσικά να πάρει τα μέγιστα από το όργανο που μόλις έδωσε κάποια χρήματα για να αγοράσει.

@Andrew Wires  Καλό είναι να λέμε τη γνώμη μας λιγότερο επιθετικά όταν είμαστε σε δημόσιο φόρουμ και δε γνωρίζουμε προσωπικά τους συνομιλητές μας.

Αν θελεις αναλυσε μου που ακριβως ημουν επιθετικος. Ολοι εχουν δικαιωμα να εχουν και να λενε την γνωμη τους. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα γινει και σεβαστη απαραιτητα. Ουτε οτι εχει υποχρεωση κανενας να νταντευει καποιον που αλλα του λες, αλλα καταλαβαινει, αλλα λεει. Και στην τελικη μεγαλα παιδια ειμαστε, αν θιχτηκε μπορει να το πει ο ιδιος

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #79 στις: 20/09/18, 12:42 »
Αν θελεις αναλυσε μου που ακριβως ημουν επιθετικος. Ολοι εχουν δικαιωμα να εχουν και να λενε την γνωμη τους. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα γινει και σεβαστη απαραιτητα. Ουτε οτι εχει υποχρεωση κανενας να νταντευει καποιον που αλλα του λες, αλλα καταλαβαινει, αλλα λεει. Και στην τελικη μεγαλα παιδια ειμαστε, αν θιχτηκε μπορει να το πει ο ιδιος

Θέλεις να κάνω παράθεση τα ποστ σου; Δε χρειάζεται νομίζω!

Πρώτα πρώτα, συμφωνώ με αυτά που λες εν μέρει, αν και είσαι υπερβολικός. Κιθάρα με hardtail προτείνω κι εγώ σε αρχάριο αν με ρωτήσει, για να έχει ένα θέμα λιγότερο να ασχολείται στην αρχή. Όμως δε θα πάθει και τίποτα με ένα floyd, απλά θα ταλαιπωρηθεί παραπάνω.

Δε νταντεύουμε κανέναν και όπως πολύ σωστά είπες δεν είναι απαραίτητο ότι όλες οι απόψεις είναι σωστές και σεβαστές. Όμως ο τρόπος που τα λέμε ο ένας στον άλλο μπορεί να φέρει εντάσεις, κάτι που προσπαθούμε να αποφεύγουμε εδώ μέσα όσο μπορούμε. Αυτό θέλω να σου εξηγήσω βασικά, επειδή βλέπω ότι είσαι λίγες μέρες εδώ. Αν ήταν άλλος στη θέση του Μήτσου-και του κάθε Μήτσου-μπορεί να είχαμε τσακωμούς, σβησίματα και να χαλάσει ένα ποστ ενός παιδιού που ψάχνει κιθάρα έτσι από το πουθενά.
Αυτά από έναν άνθρωπο που με τον saved συμφωνεί μόνο στην καλημέρα στις περισσότερες περιπτώσεις, από εκεί και πέρα κατά 99% θα σπάσουμε τα νεύρα ο ένας του άλλου, έχουμε φτάσει να γελάμε μ' αυτό. Για να μη μείνεις με την εντύπωση ότι κάνω το δικηγόρο κανενός.
 
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρικη κιθαρα για αρχαριο.
« Απάντηση #80 στις: 20/09/18, 13:24 »
οκ δεκτο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
39 Απαντήσεις
9783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 14:55
από sotto
12 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
7 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
17 Απαντήσεις
12446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
59 Απαντήσεις
16852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
14 Απαντήσεις
9928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/18, 21:32
από mister spok